Artistja italiane sjell aspektet social-politike të Shqipërisë në një ekspozitë

March 5, 2019 22:49

Artistja italiane sjell aspektet social-politike të Shqipërisë në një ekspozitë

Gjendja kalimtare e ngjarjeve të mundshme” titullohet ekspozita e artistes italiane Valentina  Bonizzi, e cila vjen si një dedikim ndaj Shqipërisë. Ne ketë prezantim, artistja sjell marrëdhënien social-politike si një binom të pashmangshëm.

Artistja Italiane Valentina Bonizzi e cila e zhvillon jetën artistike mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Shqipërisë vjen para publikut shqiptar me ekspozitën “ Gjendja kalimtare e ngjarjeve të mundshme” në mediumin e instilacionit dhe video artit

Artistja e ka realizuar këtë vepër në dualizëm  mes gërmimit te  arkivat dhe  komuniteteve, vepra e Valentina Bonizzi thekson problemet e drejtësisë shoqërore duke zbuluar potencialin për demokratizim në ridefinimin artistik të praktikave hartografike.

Puna e saj shqyrton rolin e imazhit teknik në të gjitha format e tij të zgjeruara, duke marrë parasysh politikën e kohës në lidhje me hibridin, migrimin dhe mjedisin.

Ekzistencën e individit në historinë kolektive. Valentina punon me media të ndryshme si film, fotografi, arkiv.

v.l/ Dita

March 5, 2019 22:49
Komento

1 Koment

 1. demo March 6, 07:38

  social-politike
  media sociale
  potencialin per demokratizim ne ridefinim artistik te praktikave hartografike,.
  Bo,,,bo..booooooo!Ca ke thene tiiii?
  As Sonila Meco nuk e ka thene.
  Mos bojatiset kot si kukulla barby,…
  Ooo ca ke thene tiiiii!!!!
  Mbaruan hallet e shqiptareve.
  Shko zer rradhen tek Cmimi Nobel,se sivjet eshte Dopio.Eshte edhe rracioni vitit kaluar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim