Artur Zheji: Rama rriti ndjeshëm popullaritetin pas vizitës në Serbi

November 13, 2014 10:33

Artur Zheji: Rama rriti ndjeshëm popullaritetin pas vizitës në Serbi

Artur Zheji thotë se popullariteti i kryeministrit Edi Rama pas vizitës në Serbi është rritur ndjeshëm.

Sipas tij, kjo ndodh për shkak se ai u përball me “armikun”.

Megjithatë, Zheji thotë se deklaratët e Ramës në Beograd ishin edhe për politikë të brendshme.

Pritshëmëria për këtë takim ishte shumë e vogël sa i përket mbërritjes së një rezultati.

Shtyrja e vizitës, debati pararendës, deklaratat agressive të presidentit Nikoliç që donte ta pengonte me çdo kusht, tregonin një klimë të ngrirë, një frigorifer që punonte për të prodhuar akull, mundësisht ti ndërrojë mendja kryeministrit shqiptar.

Rama zgjodhi opsionin për të shkuar duke e ditur vetë ai se vetë të shkuarit ishte lajm. Kemi një gjendje të re marrëdhëniesh.

Ai demostroi përmes vizitës ,që me serbët është ende e parakohshnme të flasësh për shkrirje akujsh.

E dyta, Rama demostroi në Beograd se politika e jashtme e Kosovës dhe Shqipërisë është një politikë e përbashkët për çështje strategjike.

E treta, në mënyrë eksponenciale rriti popullaritetin e tij për arsye se aleati kryesor i tij ishte kundërshtari, armiku.

Papjekuria e moshës, natyra tepër emocionale e Vuçiç, bllokimi psiqik që ai pati kur iu përmend pavarësia e Kosovës e bëri më të nderë situatën, më qesharak kryeministrin serb.

Rama bëri golin që kombëtarja shqiptare nuk e bëri dot në stadiumin e Beogradit.

Shqiptarët po bëhen një popull më gjeopolitik, po ndjejnë vlerën e kufinjve.

Rama e bëri edhe për interesa lokale, dhe ky nuk është mëkat për një politikan, por i doli një lojë më e madhe nga çfarë e kishte menduar”, thotë Zheji në emisionin “Tonight”.

November 13, 2014 10:33
Komento

11 Komente

 1. andromeda November 13, 10:43

  Po, jo moj Dita se nuk e meriton ky lapangjoz të deklarohet në kryeartikullin tuaj ky, që sa vrer ka nxjerr nga goja e tij për Edi Ramën dhe sa është tallur me Rilindjen në studiot e Klanit.Nuk e kam lexuar e s’kam ndërmend të lexoj përçartjet e këtij karagjozi mediatik.

  Reply to this comment
 2. Mal Uka November 13, 10:56

  Rama ne teatrin e lojes politike serbe u ngrit nga aktoret vuqiq nikofliq
  Asgja per ta bere heroj Ramen Ai ishte nje obligim kushtetues qr edhe
  Syl magjupi ntishte kryeminister duhej ashtu te vepronte
  Por nese kete gjest e ka bere per konsum politik do i kthehet bumerang me te keqija
  Me fjale nuk nxehet kaftorri i hyres Separi shqiperija ka nevoje per
  respektim ligji, per zhdukje korrupcioni Per zhdukje droge e veprimtasrive
  te denueshme Per angazhim ne punesim te te rinjeve, Per angazhim te arsimit cilesor
  Per barazi para ligjit, per permiresim te jetes se qytetarit Ndersa te quhen heroizem fjalet
  eshte budallaki e primitivizem shqipetar Dje zbarkuen forcat Ruse afer kosove
  Sa here hyn policija serbe ne teritorin e kosoves?!! Serbija fjalet e Rames i kashagite
  me vepra te Sheshelit Kjo eshte per te vajtue e jo per tu lavdu Pra duhet separi
  Te forcohet shqiprija E ajo forcohet me rrespektim te ligjit Nje shqiperi qfare eshte sot
  nuk mund ta mbroje vehten e jo shqipetaret jashte shqiprije Kam thaner Mire u gjind
  Rama para Vuqiqit Por ai ishte veq nje moment Ndersa jeta do tregoj sa dhe si duhet
  veprue e punu Nese i japet Rames imazh per kete gjest dhe devijon me pune
  mbrenda shqiperise Duke manipullue me ligj e organe Ai moment i fjalve te Rames
  Ne Beograd do bahet mjet hajgareve serbe dhe asgja ma shume !

  Reply to this comment
  • Zogist nga shen naumi November 13, 11:22

   Mal Uka

   Kush ti ka mesu nji kto qe ke shkrujt ?
   Prapaganda e Sali Shpelles ?

   Saliu punoje per ta ç’montuar shqipnin ,Duhet kohe ta rregullojme shqipnin ., me fillu dhe me e montu duhet ma shume kohe.

   Reply to this comment
   • dorela November 13, 14:05

    Mal Uka mos eshte Mark UK? E qelbi me ate nikun e pare tani ka vene nick tjeter.
    As shqip, as anglisht nuk di te shkruaje qyqi.

    Reply to this comment
  • andromeda November 13, 11:38

   Po mëso njëherë shqip, o Mal.Ukakeqi, pastaj mund të japësh ndonjë mendim. Nise nga klasa e parë…

   Reply to this comment
  • mirosh November 13, 23:50

   Më fal po ku e ke mësuar ta shkruash shqipen kështu se edhe nxënësit e klasës së parë e shkruajnë më mirë, ndoshta nuk kanë mësuar të shkruajnë të gjithë shkronjat por ato që i shkruajnë dinë ti rradhitin si duhet në fjalë.

   Reply to this comment
 3. Kuqi November 13, 11:38

  Me behet qejfi qe do te vije nje dite pavaresisht moshes se Mal Ujkut qe do kuptoje shume gjera e athere do te jete nuk do te jete me “ujk” i malit por i ndonje kopeshti zoologjik qe mund te jete hapur per te kenqur syret e femijeve te vegjel.Qe te kesh atdhetari nuk duhet vetem me shkrue me “q” por ne radhe te pare duhet me ken i civilizuem e me mbart sadopak qytetari !Edhe prijsi Jot or Mal u la ne pushtet 24 vjet por asgja s’morri vesh prej politikes ,civilizimit e atdhedashurise!Hyri kafshe ne jeten politike e doli po kafshe prej saj.Hyri doktor e doli vrastar,kriminel,hajdut ndaj jane pune te holla keto or Mal e lum kush i kupton e i trajton!

  Reply to this comment
 4. Mal Uka November 13, 12:32

  Une e shpreha mendimin tim dhe mediokrrave koketulve
  sahanlepiresve, qenushpartijakve Fjalet e mija ua paskan zane frymen!!!
  Ju jeni te mesuar te shani nga se u mungon aftesija per ta shprehe
  mendimin bindes me argumente qe do i rrespektoja !
  Jeni per dhimte o te mallkuar e mjerak, hyzmeqare te mjerimit !
  Ne vend qe te gjeni te pakten nje fjal qe ka kuptim ne te folmen shqipetarqe .
  Ju Shpreheni me gjuhen e gabelmahalles dhe kuptohet jeni pa identitet
  moral e etike. Shqipetaret atedhetarizmin e juaj do e pranojne aq sa sheshelin ta
  pranoj se eshte shqipetar Me juve eshte shpenzim material te merrem
  Pershendetje per te gjith shqipetaret qe japin mendime ndryshe nga une,
  por duke e ruejt etiken e moralin e tyre qe te jene te rrespektuar edhe nga une !

  Reply to this comment
 5. mergimtari fv November 13, 14:04

  Mal Uka ! qofsh i nderuar per mendimin tend dhe pse mua mund te me mos pelqej , por nje gje duhet te dish se E.Rama nuk shkoi ne Beograd me koken e tij dhe me ato qe foli , luajti gurin e lojes se shahut te USA&BE me Vuçiçin per Rusine , ato qe thua ti per provokimet ruse ne kufi te Kosoves jane rezultat i kesaj loje qe luhet nga Rambujeja dhe hajri mund tja shohim me vone , une dhe ti jemi sehirxhinj te vegjel qe shohim nga afer e jo shume larg , kush fiton ndeshjen ? te rrojme e te shohim . Pershendetje nga i merguari lar Shqiperise .

  Reply to this comment
 6. treporti November 13, 21:01

  Mos kishte Mal-uk o Mmark-uk,nuk vinte serbia ne Kosove dhe Greqia ne Cameri.

  Reply to this comment
 7. Dardan November 13, 21:33

  Ne u kenaqem jo se Rama beri heroizma, por u gezuam sepse degjuam per here te pare qe nje politikan i larte shqiptar ngriti zerin per te drejtat legjetime te shqiptareve kudo qe jane, Ai per here te pare shqiptoi se vec te tjereash “Une e kam detyrim kushtetues te flas e te mbroj te drejtat e shqiptarve.” Fjalet jo trimieri , jo heroizme e terr verr jane fjale qe permenden per ti ulur vleren veprimit normal qe Rama e beri dhe puthadoret e Athines e te Beogradit qe komanduan Shqiperine per 23 vjet nuk e bene por u puthen prapanicen viceve dhe qirjaqive!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim