Arvizu përfundon mandatin në Shqipëri, ambasadori i ri i SHBA, Donald Lu

Redaksia Online June 21, 2013 16:15

Arvizu përfundon mandatin në Shqipëri, ambasadori i ri i SHBA, Donald Lu

Ambasadori Alexandër Arvizu do të largohet nga Shqipëria për shkak se i mbaron mandati, ndërsa konfirmohet se kryediplomati i ri në vendin tonë do të jetë, Donald Lu. Ne Ministrine e Puneve te Jashtme te Shqiperise ka mberritur kerkesa per akreditimin e ambasadorit te ri te SHBA.

Mësohet se Arvizu, i cili e ka nisur karrierën diplomatike në Shqipëri në vitet 2010 do të largohet nga Shqipëria në fund të muajit Korrik ose në fillim të Gushtit, ndërsa pritet të akreditohet si ambasador i ri z Donald Lu.

Donald Lu aktualisht shërben si ambasador në Nju Delhi, Indi.

Lu u bashkua me Shërbimin e Jashtëm Shtetet e Bashkuara në vitin 1990 dhe ka mbajtur poste në Pakistan, Indi, Gjeorgjia, Kirgistani, Azerbajxhani dhe Uashingtonit.
Më parë ai është emëruar Zëvendës Shef i Misionit në Ambasadën e SHBA-së në Nju Delhi, ku ka shërbyer si i ngarkuar me punë dhe Zëvendës Shefi i Misionit për ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Azerbajxhan nga 4 korrik 2009
deri në korrik 2010, kur zyra e ambasadorit në Azerbajxhan nuk kishte qenë e plotësuar ende

Redaksia Online June 21, 2013 16:15
Komento

9 Komente

 1. lini June 21, 16:36

  Rrofte miqesia Shqiptaro-Kineze.Rrofte Podeta grup!Rrofte CIA me drejtorin e saj per ballkanin Sali Berisha.Poshte tarallaket qe e quajn Salin komunist.Rrofte ‘Burri i shtetit”.

  Reply to this comment
 2. Gramoz June 21, 16:44

  e hengri nga berisha shqiptare mblidhni mendjen ky eshte oguri keq nese nuk ka rotacion politik ,ne do hiqemi zvare si gjarperi dhe mbetet vetem koka per tena u shtypur ,,o zot na mbro …nuk ka bere vaki qe shqiptaret te kene pasur probleme nga doganat shqiptare kjo ben muuuuu turp antishqiptar berisha turp armiku i demokracise turp ogadaf i libise turp o al asad i sirise njeres te ndershem ky eshte fashizem ,,njoftoni gjithe ambasadat vini ne dijeni trupat dipllomatik ky eshte destabilizim armiku i votes se lire po pregatitet ti vere zjarin vendit o zot na ruaj se kemi rene ne duar te keqia

  Reply to this comment
 3. kelmendasi June 21, 16:55

  Largimi eshte ne kohe sepse mbaron mandatin ne gusht.Mirpo me cudit fakti se eshte emrua tjetri shume kohe para ne ndeshim me rastet tjera.Zakonisht emrohen ne fund te korrikut
  ambasadoret e rinj.Kjo dhe sjedhja e diplomatve amerikane te ambasadave ne Kosove ,Maqedoni dhe Mal te Zi tregon se Arvizu eshte jashte loje dhe i pa besueseshem apo dhe irrezikshen per procesin zgjellor te Shqiperise.

  Reply to this comment
  • lorenc June 21, 19:30

   O palle e vetmja gje qe tregon largimi i Arvizut eshte se i mbaroi mandati. Eshte i njejti ambasador qe e quajti bacen tat ” burre shteti” e Lul Bashen “yll ne ngjitje” prandaj mos e bej hasha kaq shpejt.

   Reply to this comment
 4. hosteni June 21, 16:57

  om komentues te meparshem mos u zhgenjeni kaq shume ,,,,,,,,,,nuk do ta sillte arvizu rotacionin,,,,,jemi ne votat tona qe do ta bejme,,,,,,,,,,,,,voto 29,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 5. Redi June 21, 17:38

  kujt i plasi nga Arvizu, ai thjesht po mundohej te korrigjonte gabimet qe beri ne fillim. Arvizu nuk voton ne Shqiperi. voten e kemi vete ne dore.

  Reply to this comment
 6. FLORI June 21, 18:06

  SHIKOJENI KETE VIDEO DHE DO E MERNI VESH SE KUSH I FITON ZGJEDHJET TE DIELEN http://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
  • deshmitari okular June 21, 22:48

   More Flori, ate videon e pashe. Kete Agim Hamitin e kam lexuar dhe ne blogje te tjera, lidhur me ate ai çka pretendon se ka zbuluar, apo akuzen qe i drejton sherbimit inteligjent amerikan. Pune e tija atje ne Bruksel ku eshte. Inatin me te madh e paska me nje Rrapo Hazizi. Por duke pyetur miq te mij ushtarak ne jug, me thone se Rrapoja, ka qene komandant i kompanise ne batalionin e zbulimit ne Dragot dhe jo shef kufiri siç preterndon Agimi. Komandant batalioni ka qene z Pashk Simoni qe ka bere nja tete vjet burg politik..Me vjen keq se ne komentet per videon kishte disa komente halabakesh me gjuhe dhe sharje ordinere. Por nuk pashe gje se kush do te fitoje zgjedhjet.

   Reply to this comment
 7. Qafshi koken tuaj... June 22, 00:49

  Po ç’keni me Ameriken o njerez…

  Akoma s’jeni bindur se kurre nuk e keni marre vesh Ameriken?!

  Ju qe jeni mesuar te kuptoni lojen e Berishes si spiun i Grekut, Serbit, Shkupit; ju qe e kuptuat se Ed Rama eshte shok basketbolli me Obamen dhe Blerin; ju qe ushqeheni me politike teksa politikanet tuaj ju vjedhin e ju mjelin, ju mashtrojne e varferojne çdo dite e cdo legjislature (po, po, te DY, Sala e Rama, ata zgjodhen deputetet e tyre, ju mbani bishtin e luges…),

  ju keni nge te qortoni e zemeroheni me Ameriken?!

  Mban anë Amerika ne Shqiperi?!

  Nuk ju vjen marre te turperoheni?

  Amerika e di Shqiperine se eshte nje ambasador amerikan aty dhe ca amerikane te tjere, nje cike me tej, ne Veri-Lindje, Kosove…dhe me tutje akoma, eshte nje truall i gjere qe quhetj BRSS…

  Kaq…

  As paskesaj nuk qetesoheni?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim