Arvizu: Shpresojmë që Shqipëria të kalojë testin e zgjedhjeve

Redaksia Online June 6, 2013 17:32

Arvizu: Shpresojmë që Shqipëria të kalojë testin e zgjedhjeve

Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka postuar një mesazh në Twitter, ku thekson se këto zgjedhje janë shumë të rëndësishme për demokracinë, një test që shpreson se Shqipëria do e kalojë.

“Këto zgjedhje do të jenë një test për demokracinë në Shqipëri, një test që ne shpresojmë se Shqipëria do e kalojë,” shkruan Arvizu.

Kurse deputeti demokristian në Gjermani, Roderich Kiesewetter, thotë në një intervistë për DË se humbësi dhe fituesi duhet të shtrëngojnë duart pas zgjedhjeve.

“Të dhënat ekonomike janë disi më të mira se sa pritej, por më e rëndësishme se kjo është që vetë partitë e kanë kuptuar se sa i nevojshëm është një parlament funksionues. Besoj se nga krizat e kaluara janë nxjerrë mësime. Kam vetëm një shpresë që pas zgjedhjeve humbësit të mos merren me fajësime të palës tjetër, dhe që fituesit të përdorin tone pajtuese, që ata t’i japin dorën njëri-tjetrit. Atëherë shoh perspektiva shumë të mira që Shqipëria ka shanse më të mira për të marrë statusin e vendit kandidat se para një viti,” tha Kiesewetter.

Redaksia Online June 6, 2013 17:32
Komento

33 Komente

 1. Goni June 6, 18:42

  Fate qe kemi Ameriken se akoma do ishim ne Komunizem sipas kesaj video http://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
  • polisena June 6, 19:37

   Keto zgjedhje jane te nje rendesie jetike per shqiptaret. Ne i kemi syte nga bota per te na shpetuar nga grabitja qe po kurdis saliu dhe bota i ka syte nga standartet e ketyre zgjedhjeve per te vendosur per te ardhmen e integrimit te vendit tone.

   Reply to this comment
   • hasim June 6, 19:52

    perfaqesite e SHBA po mbajne nje qendrim agresiv ndaj saliut i cili kerkon qe me cdo kusht te fitoje zgjedhjet.
    Saliu tashme perben rrezik nderkombetar, dhe te gjithe duhet te ndergjegjesohemi qe te nxjerrim te gjithe te votojne kunder tij me 23 qershor, qe rezultati te jete aq plebishitar dhe asgje te mos e ndryshoje dot vullnetin e popullit shqiptar per rilindje.

    Reply to this comment
    • Ana June 6, 20:35

     me te vertete shpresojme te gjithe ta kaloje kete test po me kete sali monster qe kemi para shpresat sa vjen e shuhen.ai nuk i ben dot balle tundimit te vjedhjes votave se keshtu eshte mesuar.e paralajmerojme mos i preke votat e shqiptareve te ndershem

     Reply to this comment
  • pjeshka June 6, 20:55

   kryeministri ne ikje po ben tentativat e fundi per te manipuluar por mesa duket ai nuk e njeh popullin shqiptar dhe emigrantet qe kane lene te afermit e tyre per gjendjen e e keqe ekonomike , duhet rilindje

   Ku ishte sali berisha para 8 vjetesh Ku ishte saliu qe Nuk beri asi gje

   Pse po ben sali per dy jave dy rrugica….

   pse saliu ecen me 200badigard… me Nje antiplum..

   ateher kje esht qe saliu vetem ka vjedhu dhe ka kercenuar.. un them te dua shqiperi Me Edi ramen Ne kryee un votoj per 29

   Reply to this comment
  • MARSI 45 June 6, 21:06

   Liria e medias është një prej vlerave dhe një prej parimeve të Bashkimit Europian

   dhe është edhe pjesë e procesit të integrimit që pasqyrohet ç‘do vit në raportet e

   progresit, për të gjitha vendet e këtij procesi, e degjon saliiiiii leri mediat te lira se i

   ke politizuara me presione turp

   Duke dal shumica e ne shqipetarve.. Larg shqiperis Shohim cfare lire dhe domekraci ka Ne bote

   DUke ardhur ne shqiperi shohim Njerz ne rrug qe Nuk kan cfare ben bejn vetem marrezira dhe bej vjedhje Nuk kan faj
   E bejn Nga papunsia e Bejn per Mbijets

   Ebejn se saliu e ka shit shqiperin se saliu…. PO i kercenon me jet se do voten
   stoppppppppppppppppppppp
   Un votoj per 29

   Reply to this comment
  • AGRON DENYSHA\ June 6, 21:31

   Me kete sali hajdut qe kemi Ne krye Nuk do bej Ndonjeher Naj Gjo te derejt…

   Kur shqiperi do te shpetoj nga Ky gjysh KRiminel,

   bravo zoti rama ju jeni nje lider i vertet dini cfare thoni dhe jemi te sigurt qe do te beni ate qe saliu nuk mundi te benste per 8 vite rilindje dhe per lezhen

   cfare ka ber sali berisha per shqiperin qe te jan din shqipetaret

   , vetem me vote do ta zhdukim dhe do ti tregojme atij qe ne jemi ndryshe dhe se kemi akoma shprese

   sot djersen e shqipersii E han familja berisha…
   kush e bleu bregdetin …
   A esht saliu ai qe shiti deti ke greku

   Edi rama esht vertet Nuk e kemi prevuar…
   Un medoj se edi rama Beri Tirane qe esht tiran qe ka len zoti rama
   Un besoj ke edi rama.. Un votoj per 29 per rilinjde….

   Reply to this comment
  • florin June 6, 21:40

   Pse gjithmone duhet te drejtohemi nga disa Hajduta ..

   Pse duhet te vuajm NGA KY plakush qe na ka shkaterrua gjith jetenn..\

   kemi 8 vjet e qe nuk ha buk Ne shpin tone

   Dhe kur vjen puna per voten mir qe e kerko Po dhe te kerceno

   Nuk e kupto qe populli esht lodhe me kete qevei Qe i ka len dhe pa buk Nuk i hane vaktet e plota se Nuk ka Jo se NUk duan

   Eh MOJ E MJERA SHQIPERI,,,.. QE TE KA RA TE KESH Nje Njeri si sali

   Un dua shqiperin Me Edi RamaN Kryeminiser..

   Un dua.. shqiperin Me rilindje..

   Un do te votoj Per 29

   berisha Nje krykomnist dhe Nje krybandit..

   Kete 23 qershor do te votojme per Ramen dhe vetem per ramen.meta te marri

   pjesen qe i takon e ta bej detyren sic duhet ndryshe te veje aty nga erdhi.nuk

   kemi nevoje as per berishe e as per meten.meta u morr prane vetem per te

   hequr te keqen me te madhe kshuqe mos te bej shume numra se populli do te

   votoje vetem per ate qe ka treguar qe ka bere dicka per shqiperine e per

   shqiptaret e ky eshte vetem EDi Rama.
   FITOREEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE23 QESHOREI DITA QE PLAKUSHI DO TI ZBRES KALIT QE I ka Hyp Mbrapsh

   Reply to this comment
  • agronn Mega June 6, 21:47

   zoteri i dashur normal qe sdo te kete zgjedhje te lira per sa kohe saliut nuk i vihet

   fre, i pate inskenimet e turpshme dhe bllokimin qe beri ne kqz, po aferat korruptive

   me nbjerzit duke i dhene para e bilita falas emigrantve, pushetet e pune dikujt

   tjetre, ky eshte nje presion qe u behet njerzve pasi i la pa pune 8 vite sot i jep

   nje shpres kjo nuk eshte e drejte, njerz verini gishtin kokes dhe zgjidhni vec nje

   mundesi ps , sepse pd tregoi cmund te bente ne 8 vite
   te gjithe jemi me ty,

   te gjithe te bashkur,te bashkuar do te arrijme aty ku duhet do te ecim

   perpara.Rama je 1-shi. i ke te gjitha ato qe na duhen.vetem me ty do te ecim

   vetem me ty do te kete progres.bashkohemi sot e me 23 e kurdohere vetem me ty.

   Reply to this comment
  • sokol dynisha June 6, 22:00

   cfare ka ber sali Berisha Pse saliu eec Neper vendin e vet.. Mi Blinduar…

   Pse saliu Nuk futet Ne larazart

   A esht saliu qe familja e ti ka bler bregdetin

   A esht saliu qe ka shit dettin dhe shqiperinnn

   kjo eshte shume e bukur per tua arritur , klani nuk do te mund ta nxjerr pd keq

   ajo gjithmon ja mbulon bemat sepse sali i jep lek e fonde, ndaj dhe njerzit

   keqinformohen ndaj ajo nuk eshte nje media por zyre shtypi e pd

   -Nuk e di me sa ftyre del para popullit ky saliu qe vetem mashtron dhe kerceno.

   .Duke then se ne 8 vitet e ti te qeverisjes ai ka ber per Per popullin Ku ne

   te vertet Nuk ka ber asnje gje vetem e ka vjedhur dhe e ka shkaterrua duke e cuar Ne katastrofe..

   Un e dua shqiperiN Me edi ramen. Ne krye duke votuar per 29

   Reply to this comment
 2. ujku June 6, 19:32

  rama aaaaaa me emira e mundshme pper te ardhmen e ketij vendi sepse berisha e ka shkatru me borxhet publike , me rritjen e taksave me rritjen e cmimeve te produkteve te domosdoshme per shqiptaret. me ramen do keni nje njeri vizionare pr t iu qeverisur do keni nje njeri te apasionuar per te punuar per nje te ardhme me te mire .raaaaaammmmmmaaaaaaa fitorrrrrrrrrrrrrrrreeeeeeeeeeeeeeeeee

  Reply to this comment
 3. cama June 6, 19:34

  zeri i fitores se madeh dhe i domosdosmerise per largimin e saliut sot me mire dhe me bukur se askund erdhi nag kuksi per te gjithe shqiptaret. rama aaa fitorrrr . rama do te uli taksat per fermert do te heqi aksizene e naftes , per biznesin e vogel qe po jep shpirte do te uli taksat, taksa e sheshte premton nje te ardhme me te mire per ata qe jane te pasur edhe per ata qe jane te varfer

  Reply to this comment
 4. tea June 6, 19:35

  Eshte e veshtire, dhe pak e tepert ti kerkosh shqiperis standarde ne keto zgjedhje sepse te gjtihe e dime qe Berisha nuk njeh standarde, ai njeh vetem etjen e tij te shfrenuar per pushtet…Por gjtihsesi shqiptaret dp t’ia dalin ta kalojn kete test sepse e meritojn vertet…Rilindje per shqiperin Europiane.

  Reply to this comment
 5. semi June 6, 19:36

  zoteri i dashur normal qe sdo te kete zgjedhje te lira per sa kohe saliut nuk i vihet fre, i pate inskenimet e turpshme dhe bllokimin qe beri ne kqz, po aferat korruptive me nbjerzit duke i dhene para e bilita falas emigrantve, pushetet e pune dikujt tjetre, ky eshte nje presion qe u behet njerzve pasi i la pa pune 8 vite sot i jep nje shpres kjo nuk eshte e drejte, njerz verini gishtin kokes dhe zgjidhni vec nje mundesi ps , sepse pd tregoi cmund te bente ne 8 vite

  Reply to this comment
 6. arbenita June 6, 19:37

  Nga zgjedhjet e kaluara kemi kujtime te hidhura e sidomos nga ata te 2009 si dhe te 2011 me numerimin skandaloz te votave te Tiranes…..Shqiptaret duhet te tregohen me te kujdesshem kete radhe per te mos i djegur shancet e tyre per te bere realitet endrren e shqiperis Europiane…Me 23 Qershor VOTO dhe mbroje voten tende.

  Reply to this comment
 7. Lindi June 6, 19:39

  Arvizu ka te drejte por Berisha po perpiqet si gjithmone te vjedhi zgjedhjet… populli nuk eshte nje dele zoti katragjysh me antiplumb, ne e dim qe ju nuk jeni i denje epr te qene perseri ne ate karrike sepse ne 8 vjet vetem keni rrenuar popullin shqiptar dhe keni mbushur xhepat e femijeve tuaja. Rilindje eshte e vetmja mundesi shpetimi per kete popull.

  Reply to this comment
 8. era June 6, 19:39

  sali nuk mbahet pusheti me zor e me indsekenime te turpshe e kercenimet te ndyra qe ben ti, nuk te lejojme kete gje do ti denoncojme te gjitha rastet sepse ty po te vjen fundi populi po ta sheh fytyren e vertet, ne do ta mbrojme voten tone duke shpresuar ne zgjedhje te lira dhe te ndershme, ne mund tja arrijme rilindjeee

  Reply to this comment
 9. guarin June 6, 19:39

  Me kete sali hajduti qe kemi esht Pak e vesht po do ta munde vota e popullit

  Esht KOHa ta mbrojm gjdo vote…

  Duke e ditur se cfare Njeriu kemi ne qeveri qe cdo dite vetem kercenon dhe ben premtime qe kurr nuk i ka mbajtur dhe NUk e i ka nder mend

  Nuk e di se si mashtrohen disa Njerz me dy Monedha Ku Nuk Mund tu sigurojn jeten

  A e shiti detin saliu a e bleu shqiperinn Kush e ka bregdetin?

  Un besoj ke Edi rama Un votoj per 29 per rilinjdeeeennn

  Reply to this comment
 10. era June 6, 19:41

  po nuk do zgjedhje te lira saliu ore se e di qe duke lexuar vullnetin e popullit ai do te kete nje humbje historike por do te shikoni se shume shpejt do te marre fund, kjo gje nuk do te lejojme qe vota jone te cenohet, ne duhet te tregojme qe jemi te qyteteruar dhe dime ta zbatojme ligjin

  Reply to this comment
 11. antomela 1 June 6, 19:42

  e moj e mejra shqiperi me keta qe po te shkaterrojn dhe qe po rrjepin popullin e shkret qe e

  kan quar ne katastrofe Me te madhe sa dhe buk per te henger Nuk kane

  Nuk e qe disa persona te thejesht mashtrone per dy lek Ku 8 vjet U esht tha barku

  Nuk do ket Me sali berisha Nuk do ket Me mashtrime kercanime nUk do ket Me permtime

  Duhet te ja Nisim aty ku sali ka shkaterruarrr

  Reply to this comment
 12. mandi June 6, 19:47

  te shpresojme edhe ne qe zgjedhjet te jen te lira dhe te ndershme dhe fituesi me humbesin ti japin doren njeri tjetrit por kjo eshte e pamundur nga zoti berisha , por ne jemi te vendosur te mbrojme voten tone

  Reply to this comment
 13. polici June 6, 20:12

  SALIU THOTE QE LIGJI JAM UN, SALIU THOTE QE DO BEHET SI DUA UN DHE VETEM UN, NE NUK DUAM TJA DIME SI I LEVERDIS INTERESIT KORRUPTIV TE SALIUT AS PER PASURIMIN E TIJ, DUAM QE SHQIPERIA TE MARRIN VENDIN QE MERITON, KA NJE BREGDET TE MREKULLUESHEM, MALE DHE BLEGTORI NDAJ VOTA NJERZ ESHTE E RENDESISHME AJO DO TE VENDOS

  Reply to this comment
 14. Muli June 6, 21:23

  Ambasadori amerikan ne qendrimin e tije te sinkronizuar me DASH-in po ben per te disaten here se keto zgjedhje jane shume te rendesishem dhe e ardhmja e shqiperise eshte e varur nga suksesi i tyre

  Reply to this comment
 15. vili June 6, 21:25

  Qeveria ne kundershtim te hapur me qendrimin e nderkombetareve po tenton te prishe dhe te deformoje kete proces zgjedhor mjaft te tensionur prej vete saje .Ndryshimi do te vije me permasa te paparashikuara nga Berisha deshtak

  Reply to this comment
 16. Eda June 6, 21:28

  Tentativat per te ruajtur pushtetin e privilegjeve e ka bere te shurdher PD e cila deri tani tregon vetem tendencen e mbajtjes me zor te pushtetit.
  Rilindje per shqipperine do te jete e padiskutushme

  Reply to this comment
 17. miri June 6, 21:31

  Shqiperia duhe te largohet nga rreziku i neodiktatures shprehet nje tjeter ish ambasador Amerikan ne shqiperi.Duke njohur problematiken zgjedhore ne shqiperi leshon thirrje qw shqipetaret duhet te votojne me shumice kunder qeverise

  Reply to this comment
 18. van gahl June 6, 21:35

  Berishaa nuk do zera te lira,kete e ka treguar ne te gjitha zgjedhjet.Edhe ne kete 23 do te beje tentativen e rradhes,e cila do te deshtoje pasi populli do te dale me shumice ne zgjedhje dhe do te leshoje rrebesh me vota kunder qeverise

  Reply to this comment
 19. olti June 7, 00:09

  Berish aduke e ditur sesa pove e rendesishme per Shqiperin jane keto zgjedhje ai nuk don tja dije ,por thjeshte vazhdon me manovrat e tij te ndyra per te shkaterruar totalisht kete proces zgjedhor

  Reply to this comment
 20. Ina June 7, 00:11

  E tha e tha po kujt ja tha ,Berishes qe gjate gjithe jetes se tij nuk diti te beje nje her zgjedhje te lira dhe demokratike ,por qe gjate gjithe kohes i rrene mendja sesi te shpiki ndonje menyre per te vjedhur vota ,PO me Berishen ska demokraci eshte fjale ku nocionin ai sja njeh fare

  Reply to this comment
 21. Odeta June 7, 00:13

  Berishes nuk i intereson qe Shqiperia ta kaloj kete prove pais nuk i intereson integrimi i vendit ne BE ,dhe kurre nuk i ka interesuar se ne kete mnyre e ka pasur me te lehte per ta neshtruar kete vend dhe ne kete menyre e ka me te lehte te vazhdoje ta nenshtroje ,Planet e tij duken qartazi qe jane per ta kthyer kete vend ne diktature

  Reply to this comment
 22. Plarenti June 7, 00:15

  E majta po ben nje fushate te denje dhe fantastike dhe do pepriqet ne cdo menyr eper te ruajtur votene e lire te popullit nga Saliu ,pasi ai eshte deformusi me i madhe i votes se lire te te gjitheve ,

  Reply to this comment
 23. ylli June 7, 00:17

  Amerikanet po jane shume te qarte ,dhe uroj qe Berisha te vere mend dhe te filloj t emendoje vertet dhe ne mneyr serioze per tu siguruar Shqiptarve cdo mundeis qe ta kalojne e suksese kete prove kaq te rendesishme per vendin tone ,NJeher t evetme eshte koha qe ai t evendosi interesat e vendit te tij mbi interesat e tij personale

  Reply to this comment
 24. fat man June 7, 05:13

  Z. Arvizu jam qytetar Shqiptaro- Amerikano-Shqiptar ne Ca., si ka mundesi qe JU te thoni per nje shtet anetar i NATO-s, te kaloje testin e zgjedhjeve. Sipas Jush ne 23 vite demokraci nuk ka pasur zgjedhje por vjedhje. Je i vetmi ambasador ne BOTE qe numeron kuti votimi te votave te vjedhura te Stalinistit Sali, te te vijre TURP dhe jep ok. per nje BURRE SHTETI qe vret popullin e tij, frikacak, se Sala te nxjerr ne pension te parakoshem, si paraardhesi COKOLLATA Withers. I lutem moderatorit ta kaloje kete koment realist, nuk ka ofendime por realitet. Me respekt., nga San Francisco Ca, FAT MAN .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?