Arvizu: Shqipëria, shembull i mirë në luftën kundër korrupsionit

October 30, 2014 09:18

Arvizu: Shqipëria, shembull i mirë në luftën kundër korrupsionit

Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, thotë se Shqipëria po jep një shembull të mirë në luftën kundër korrupsionit.

Në Shqipëri KLSH është një administrues i rëndësishëm që mbikëqyrë financat dhe mashtrimet e mundshme në qeveri.

Në luftën kundër korrupsionit Shqipëria ka ngritur një shembull të mirë, duke bashkëpunuar me anë të punës së përbashkët, dhe me KLSH-në.

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka qenë partner i përbashkët e hetimeve.

Në vitin 2012 iu referua 12 çështjeve, dhe në 2014 KLSH i ka referuar shumë çështje JPJ-ve.

Kjo rritje ndodh për shkak të punës së madhe të bërë nga KLSH, që të zhvillohet si auditues moderne”, tha gjatë fjalës së tij Arvizu.

Deklarata e tij është bërë gjatë një konference të organizuar nga Kontrolli i i Lartë i Shtetit.

October 30, 2014 09:18
Komento

17 Komente

 1. dada October 30, 10:38

  jo KLD po KLSH se KLD mbyqyre gjyqesorin KLSH financat

  Reply to this comment
  • Labi Vlore October 30, 14:13

   Gazetaret e gazetes Dita ja kane futur kot.Ngaterrojne KLD-ne me KLSH-ne.Z.Arvizu(komunist sipas PD-se) ka folur per KLSH-ne.

   Reply to this comment
 2. Mandi October 30, 11:43

  Cfare thote ky more,a eshte ne vete?
  KLD paska qene efikase ne luften kunder korrupsionit?!!!
  KLD eshte koka e korrupsionit ne Shqiperi duke emeruar dhe mbrojtur gjyqtare e prokurore matrapaze,batakcinj e injorante.KLD eshte koka,eshte kupola e korporates se te ashtuquajtures drejtesi qe ne fakt ka ligjeruar me shkresa dhe vendime padrejtesine dhe paligjshmerine ne kete vend.

  Reply to this comment
 3. Euro Maloku October 30, 12:21

  Nuk po kuptojme kush eshte me “partizanet” e kush me “gjermanet”

  Reply to this comment
 4. lis dushku October 30, 12:36

  Pervish dhe njehere menget,se i ke bere llogarite gabim! Po te jete Berisha burre shteti,ti je bir kurve!

  Reply to this comment
 5. Naci October 30, 13:43

  O Boss nga behesh apo pret asistencen, nuke u ndjeve per vjedhjen e bankes po hyre si hajdut nga dera prapa ku te priste Fullanxhiu me cek…nejse more abasador mjafton qe e mbarove misionin tat ne shqiperi.

  Reply to this comment
 6. Komunist i djathte October 30, 13:52

  Duhet te kuptoni ke ekonomi po ndjekim .
  Nuk behet fjale per komunist e per demokrat .
  Politika dhe mirqenia eshte nje ekonomi qe prek dhe bashkon popullin pa ideologjizma :

  Kemi dy ekonomi .
  Neoklasiket dhe neoliberalet.

  Neoklasiket linden si reaksion i levizjes ekonomike Marksiste .
  Neoliberalet eshte nje levizje ideologjike ekonomike , dhe lind ne vitet 70 nga
  karl brunner ,qe ndan idete me Neoklasiket por shton ,
  Smaller Governments, and hands off.
  Pra shteti te laje duart , dhe mos te merret fare me problemet e shoqerise .

  Sipas ides IDIOTE qe merkatoja e lire vete rregullohet

  Regan , miteran , theçer , e kohl ishin neoliberisti .[ MITERAN bente se ishte ]

  Pra il TOP , e fuqise boterore ishte ne duart e Neoliberisti /neoklasici
  dhe pokeri u be .

  Nga 70 – 80 bota pati nje ndryshim te imagjinushem nga duart e ketyre ,
  Shkrirjen e sindikatave , politika e privatizimit , e gjitha kjo vetem per te pasuruar
  pakicen parazite.
  shperthimin ne media per te perhapur idiotizmin ne popull , e mbi te gjitha lindjen e frazave IDIOTE :

  fantazma e BORXHIT PUBLIK dhe INFLACIONI .
  DHE kjo per arsyen qe te paralizoje FUNKSIONIN primar te shtetit ,
  QE te mbroje dhe te ndihmoje popullin .

  Reply to this comment
  • plaku October 30, 15:31

   Komunist i djathte,
   Faleminderit per shkrimin dhe mendimet e tuaj ne lidhje me neoliberalet dhe neoklasiket.
   Mua me pelqen shume ekonomia dhe financat dhe lexoj me etje gjithshka qe gjej, prandaj te falenderoj.
   Per te shkembyer mendime me njeri tjetrin, me lejo te lutem,te te jap mendimet e nje publicisti te madh zvicerjan me emrin Roger de Weck, ai shkruan :

   ” Ne vitin 1979 erdhi Thacer, ne 1981 erdhi Regan dhe kesthu deri ne vitin 2009. Pra kishim 30 vjet te mendimit neoliberal shpesh ne ideologji me teper se ne praktike. Te mos kujdesemi shume per te dobtin, te arrime fitimin maksimal, cregullimi eshte me i mire se regullimi, tregu eshte me i mire se shteti. Kriza tregoi se as tregu dhe as shteti nuk jane perfekt, prandaj duhet nje ekujliber midis tregut dhe shtetit.Prandaj duhet nje rregullim i duhur dhe ne kete fushe nuk ka studime.”

   ” Une nuk kerkoj nje sistem me te mire, une kerkoj nje kapitalizem me te mire. Sot ne vend te ekonomise socjale te tregut duhet te kemi ekonomi ekologjike socjale te tregut. Deri tani kemi patur sistemin fituesi i merr te gjitha dhe humbesi nuk merr asgje. Sipas meje pa ekujliber nuk ka stabilitet. Per mua ekujlibri eshte me i rendesishem se sa drejtesia. Ekujliber midis punes dhe kapitalit. Ne vitet e fundit kapitali eshte bere me i fuqishem dhe puna eshte dobesuar dhe taksuar me shume se kapitali. Duhet ekujliber midis ekonomise financjare dhe ekonomise reale. Ekujliber midis mendimit per kohe te shkurter dhe atij me kohe te gjate. Ekujliber midis interesit personal ( egoismit) dhe interesit te pergjithshem. Ekujliber midis prodhimit dhe natyres. Pa ekujliber nuk ka perfitime si ne ekonomi ashtu edhe ne shoqeri.”

   Sigurisht qe, ne se ke kohe dhe deshire, do te ta dije per nder, ne se jep mendimin tend ne lidhje me Roger de Weckun.

   Te uroj nje mbasdite te mire.

   Reply to this comment
   • Komunist i djathte October 30, 15:56

    plaku .
    Nje bravo te madhe .
    keto mendime duhet te lexojne pjesa me e madhe e komentuesve ,
    Nuk kam se ç’te shtoje tjeter shkrimit tuaj .
    Do te diskutojme edhe per Roger de Weckun .
    Por duhet qe te gjithe te kuptojne dhe te diskutojne per ata qe ke shkruajtur si fillim.
    Ne fillim ti mesojme te ecin pastaj te vrapojme .
    [[ haaaaaaaaaaaaaaa]
    te uroj me te mirat , ka filluar bora atje ?

    Reply to this comment
    • plaku October 30, 16:12

     komunisti i djathte,
     Shume faleminderit per pergjigjen. Te diskutojme,qe te mesojme nga njeri tjetri. Problemi im eshte se mua nuk ma ka mbetur shume kohe, Jam 68 vjec.
     Te uroj ty dhe familjes nje fund jave te kendeshme.

     Reply to this comment
     • plaku October 30, 16:37

      komunisti i djathte,
      Me fal se harrova. Une jetoj ne Kantonin gjerman Bern. Bora nuk ka filluar akoma, por para dy ditesh ishte shume ftohte.

      Pershendetje

 7. shqip October 30, 14:45

  Admiroj mbeshtetjen diplomatike te ambasadave ne Shqiperi,e ne vecanti ate Gjermane dhe te SH.B.A.ne mbeshtetje te qeverise se rilindjes.
  kjo u duk qarte ne luften ne lazarat kundra narkotikeve,
  kjo u duk qarte ne luften kundra korupsionit
  kjo u duk qarte ne ligjin per reformen terriotoriale dhe ne ate te gjyqesorit qe eshte ne proces.
  Qeveria duhet te jete me e ashper ne vjeljen e parave
  te
  humbura me korupsion,
  te vjedhura me korrupsion
  te abuzuara si kundravajtje administrative.
  Nqs KLSH,ka statistika vjedhje te gjithe periudhes se punes ne demokraci,per abuzime,me adresa ,pse vonohet te kthehen parate ,
  te arketohen nga hajnet……………….
  ketu fillon drejtesia, jo vetem konstatimi apo kallezim penal.
  shkelesit te kthejne parate e vjedhura….

  Reply to this comment
  • zef lok rroku October 30, 15:28

   Germania sot po vjel frutat e ekonomisevrasese ,
   Nje klase e re UNTERMENSCHEN , [ TE pergatitur]
   GOEBBELS DERI ketu nuk do te kishte arritur……………

   Germania disa vite me pare eksportonte puntore , tani importon me çmim te lire.
   Ne 2013 germania arrin shifren record per emigracionin nga 17 vjete e ketej ,
   Zyra e statistikave ne gjermani e thone qarte .
   Jane puntore te deshperuar qe vine nga Greqia , Spanja , Portogallo , Italia .
   Pra te gjithe nga zona e ekonomisevrasese nga eurozona pergatitur , nga gjermania dhe franca , qe ka sjell kete shkaterim .

   Marks e dinte , dhe ne kapital e ka shkruajtur :

   Ushtria e te papuneve RESERVE.

   Nje grup ekonomistesh gjermane te lumturuar komentojne :

   Jane puntore qe do te mbushin boshllekun ne gjermani ,sepse puntori gjerman ato pune nuk i bene .

   keshtu jemi kthyer ne vitet 70 , pra nuk jane me turqit , Por tani jane ata qe ISHIN te pasur .
   Emigrantet e rinje jene te dipllomuar dhe me nje zanat mbi shpatulla.

   Ja pra berlini merr Ajken falas ,
   dhe ne te shkretet ulerasim .

   Asnje nuk e ve ne dyshim idealin europian.

   Reply to this comment
   • plaku October 30, 16:33

    zef lok roku,
    Faleminderit per shkrimin shume informativ. Me lejo te lutem te them keto gjera :

    – Ne vitin 2008 falimentoi banka me e madhe e investimeve ne bote “Lemon Brothers” e cila kishte shitur shume kredi te semura ne te gjithe boten, gje qe solli plasjen e krizes se imobiljeve ne bote.

    – Ne kete kohe edhe Gjermania ishte shume keq, sepse shume banka gjermane i kishin blere keto kredi te keqia dhe nuk kishin me leke ne arke sa duhej. Ne kete kohe ndodhi fenomeni me i rrezikshem i bankave, MOSBESIMI.

    – Zakonisht bankat japin dhe marrin leke borxh nga njeri tjetri. M.q.s bankat vete nuk e dinin se sa kredi te semura kishin ne portofolet e tyre ato nuk jepnin dhe merrnin me leke me njera tjetren. Problemi ishte se shume banka ishin shume te medha dhe mos pasja e lekeve do te thoshte edhe mos dhenje me kredi per ekonomine reale pra kollaps total, “to big to fail”.

    – Ne kete situate shtetet duhej pa tjeter ta eleminonin kete katastrofe dhe ju dhane bankave gjermane mbi kater mije miljarde Euro dhe rane vete ( si shtete ne borxh ).

    – Qysh me futjen e Euros ne BE ishte bere nje gabim i madh, sepse performanca e industrise gjermane ishte me e mire se ajo e vendeve te Europes se jugut si France, Itali, Spanje, Portugali, Greqi etj. Pra Euro si monedhe ishte e nenvleftesuar per mallrat gjermane pra mallrat dilnin me te lire dhe konkkuronin te pakten 20% mallrat e vendeve qe thashe me siper. Kjo beri qe Gjermania sot te jete lokomotiva e Europes.

    – Kete vit, pra 2014, Gjermania per here te pare pas 45 vjetesh do te kete nje bilanc “Zero” pra nuk do te marre me borxhe, gje qe e rrit shume presigjin e Gjermanise ne boten financjare.

    – Kjo gjendje e mire ekonomiko-financjare ben qe Gjermania ne tregun e kaptalit boteror ti shesi bonot e saja te thesarit me nje interes pothuaj Zero, ndersa vendet e Europes se Jugut, France, Itaqli, Spanje, Greqi etj. i shesin bonot me mbi 3%. Pra Gjermania mund te beje investime shume me te lira se sa vendet qe thashe me lart.

    – Gjermania ka problemin se populli gjerman nuk do qe te ndihmohen vendet e Europes Jugore. Kjo ka sjelle qe keto vende te jene keq ekonomikisht pra te mos kene leke qe te blejne mallra gjermane si me pare. Pra eksportet gjermane kane filluar te ulen ne BE dhe ky ndoshta do te jete problemi i tyre i ardheshem.

    Pershendetje.

    Reply to this comment
 8. Niko October 30, 15:25

  Cja fut pordhes dhe ky Ku eshte ky shembull se nuk po shikojme ndonje ndryshim ndaj korrupsionit Varet me ke sy e ka par me ate me xham apo me ate pa xham kesaj pyetje duhet ti pergjigjet Jari qe fle mbi mut gjer ta kujtoj Z.Rama per ndrimin e bibelinave

  Reply to this comment
 9. Lleshi October 30, 15:44

  Te harruam fare mi Lale ! Ku ishe ti ? Kaq i terheq nuk ke qen kur i thoje “burre shteti” atij serbit kriminel !? Ca t’ka gjet mi Lale ?

  Reply to this comment
 10. vjollca Papa October 30, 18:43

  Ju zoti Arvizu mendoni se shqipetaret muk dine te qeverisin e keni gabim http://www.youtube.com/watch?v=CxK6e4U88OM

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim