Arvizu thirrje Bashës: Dialogu konstruktiv, jetik

March 28, 2014 20:30

Arvizu thirrje Bashës: Dialogu konstruktiv, jetik

Dialogu konstruktiv është jetik për qeverisjen shqiptare. Kjo ka qenë këshilla që ka dhënë ambasadori i Shteteve të Bashkuara, Alexander Arvizu për mazhorancën dhe opozitën, i cili sipas tij është shumë i nevojshëm për vendin. “Qeveria e SHBA-ve dhe ambasada e saj e sheh dialogun e hapur dhe konstruktiv si një element jetik të Qeverisjes së efektshme në një shoqëri demokratike. Ne kemi nevojë për më shumë dialog konstruktiv”, ka thënë ambasadori amerikan.

Në mënyrë të tërthortë Arvizu ka kritikuar dhe fjalorin e ulët që kanë përdorur deputetët në Kuvend, i cili sipas tij nuk e ndihmon ecurinë e proceseve. “Nëse unë do të qëndroja përpara jush dhe do t’ju ofendoja ose do t’ju vendosja lloj-lloj etiketimesh për ju apo familjen tuaj mund të ishte zbavitëse për disa, por në të vërtetë nuk do të ndihmonte në mbarëvajtjen e punës”, tha thënë Arvizu. Duke kërkuar leje, siç tha, për të qenë i qartë dhe i drejtpërdrejtë, ambasadori Arvizu kërkoi që reforma territoriale dhe decentralizimi të shihen si prioritet kombëtar. Sipas tij këto reforma janë të rëndësishme për qeverinë shqiptare por edhe për qeverinë e SHBA-së.

“Nisni një projekt të ri dhe dua të përmend faktin se ne do t’iu vëzhgojmë”, tha Arvizu.

Me mbështetjen e USAID, strategjia qe do te prekë ndryshimin e disa ligjeve për funksionimin e pushtetit vendor, pritet të përfundojë bashkë me ndarjen e re te territorit në qershor. Duke e cilësuar çastin e ndërmarrjes së këtyre reformave të volitshëm, ambasadori amerikan Aleksander Arvizu deklaroi se Qeveria e tij, e cila ka venë në dispozicion para dhe asistence teknike, mbështet kryerjen e këtyre reformave në afat.

 

 

March 28, 2014 20:30
Komento

10 Komente

 1. REZART March 28, 21:37

  Po the qafen ore mongoloid,shih tani punet tuaja,se ste beson me kush nga demokratet pas ,,paanshmerise,, qe tregove,tere kohen para e pas zgjedhjeve ne Shqiperi qe eshte dic e paprecedence per nje ambasador qe e beje aq hapur.Ke mungese diplomacie.

  Reply to this comment
 2. Shkëmbi i Kavajës March 28, 22:05

  Kujt t’ia thuash? Gomerëve të Salës kryegomar?S’bëhen njerëz të qytetëruar ato, or ti pi Amerike!

  Reply to this comment
 3. Verpiss dich du mischling March 28, 22:33

  Sei brav , pervesh menget dhe zbrite idhin tend me licensen per te vjedh e vra dhe aoooooo
  se me kapi hsurra mua 🙂

  Reply to this comment
 4. P.A.B March 28, 22:39

  “Nisni një projekt të ri dhe dua të përmend faktin se ne do t’iu vëzhgojmë”, tha Arvizu.

  ***

  Me mire, mos.

  “ju po i vezhgoni per ~ 25vjet”

  ***

  Provoni ndonje shqise tjeter.

  Reply to this comment
 5. Ti March 28, 23:41

  You are barking on the wrong tree Mr. Ambassador, people like him are covered on blood and its not in their interest to do whats best for the country. Please do something for Albania, its heartbreaking that hardworking people suffer and nothing gets solved because people like Basha and Berisha stand on the way of making my country a place where life should be enjoyed and lived like it should.

  Reply to this comment
 6. shefi March 29, 00:07

  nuk e kuptoj fjalen ne do tju vezhgojme? cili je ti more bure qe paske kaq kompetenca sa te na japesh udhezime dhe te na drejtosh? a ka qeveri ky shtet dhe bura qe ti tregojne deri ku e ka pragun dhe se sduhet te fuse hundet ne punet e nje vendi tjeter?

  Reply to this comment
 7. heu bre ! C'kar po thue ! March 29, 09:31

  Cfar thirjje i ben ti mer majmun cirku .
  Boll na knoqe koqet me cirkun tend alla amexiko.japonez ne shqiperi ,zhduku se na dhembin syt te te shikojm surratin tend mashtrusi ffliq.
  Ndrove lekur si gjarpri tani dhe po na ben burrin e mir !
  Cfar kujton ti mer se jane shqiptaret ? Jane shpellaret berisha & co ,qe ti perdoresh si
  gongla xhonglimi ne cirkun tend Ti ???????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Zhduku pjelle e djallit .

  Reply to this comment
 8. Eli March 29, 09:59

  Po ju them te drejten bera nje udhetim me Tram…nga kinostudja ne kombinat ..ishte e mrekullueshme ku shoferi i Tramit Lul ass hole…e ngante Tramin gjithe buzeqeshje…

  Reply to this comment
 9. Kamberi March 29, 11:39

  Dua ti kujtoj opinionit publik se Rames ne opozite,Partia Demokratike i ka ofruar deri aty sa ta shkruaj vete ligjin dhe ta votonin se bashku,ndersa Rama tani ofron ta shkruajme se bashku dhe ta votoi sic don ai-tha Basha
  Ja ketu qendron ndryshimi qe e bern Bashen ti vere me kujdes kembet ne toke e te mos ha kumbulla te pa pjekura
  Qe te mos ndodhe si me mareveshjen e Mukjes apo mareveshjen,konsensusin e Nepunesit Civil qe sot u be,neser u miratua e pasneser u deformua u tradhetua.
  Basha ka te beje me te njetin interlokutor qe prishi mareveshjen me konsensus per Nepunesin Civil,prandaj tani pa garancite e nevojshme nuk i hyne me Detit ne kembe

  Reply to this comment
 10. ty March 29, 16:30

  ky eshte njeriu me i papergjegjshem ky dhe amerika e kane katandisur vendin deri ketu nuke me harrohet kur kimineli jone e priti bushin nvlore buze detit ne kohen e piramidave ata i dhane bashkine pd dhe ramen e bene kryeminister prandaj dhe rama nuke ka per ta futur ne burge kriminelin amerika do te jete gjithmone ,e keqa me e madh eshqipetareve

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim