Arvizu: Vepro tani, voto për të zgjedhur udhëheqësit e ardhshëm

Redaksia Online June 22, 2013 14:16

Arvizu: Vepro tani, voto për të zgjedhur udhëheqësit e ardhshëm

Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksander Arvizu, dhe “ACT now”, nisma e shoqërisë civile e mbështetur nga Ambasada Amerikane, bëjnë thirrje për pjesëmarrje në votime.
”Shqipëria që dëshironi, bëhet realitet vetëm nëse kontribuoni të gjithë”, thuhet në videon e shpërndarë nga ACT NOW, e cila dje festoi 1-vjetorin.

Mesazhi i Arvizusë

Përshëndetje të gjithëve!

Dita e sotme shënon përvjetorin e parë të nismës ACT Now!, ose Albanians Coming Together Now! – Shqiptarët Bëhen Bashkë Tani!

Më kujtohet që, edhe një vit më parë, ne përuruam këtë nismë në mesin e një vape përvëluese, dhe kështu, edhe përvjetorin e saj të parë po e festojmë përsëri në këtë vapë, këtu, në Kopshtin e Trëndafilave të Ambasadës Amerikane.

Dua të falënderoj të gjithë ata që e përqafuan këtë nismë me kaq entuziazëm, shqiptarët në mbarë vendin, si edhe personelin e Ambasadës.

Ideja kryesore e nismës ACT Now! është nxitja e një komunikimi më të mirë midis qytetarëve dhe udhëheqësve të zgjedhur prej tyre, për të mirën e vendit, dhe për të mirën e të gjithë shqiptarëve.

Dhe, siç e kam thënë dhe më parë, ka qenë diçka që na ka ngrohur zemrën të gjithëve ne këtu në Ambasadë, kur kemi parë se si kjo ide ka arritur të prekë imagjinatën e njerëzve, dhe se si njerëzit e kanë përqafuar atë ide me entuziazëm. Në mbarë vendin, ne kemi parë nisma, të mëdha e të vogla, që i kanë afruar njerëzit ndaj njeri-tjetrit, i kanë bërë bashkë ata, në një frymë shprese, optimizmi dhe pozitiviteti, të cilat, në të vërtetë, përfaqësojnë pikërisht nismën ACT Now!

Të dielën, në 23 qershor, shqiptarët në mbarë vendin do t’iu drejtohen kutive të votimit dhe do të angazhohen realisht në aktin më të rëndësishëm të nismës ACT Now!, që është të shprehurit e rolit të tyre, dhe dhënia e votës së tyre për zgjedhjen e udhëheqësve të ardhshëm.

Kështu, në këtë përvjetor të parë të nismës ACT Now!, ne dëshirojmë t’i falënderojmë të gjithë. Unë dëshiroj të falënderoj secilin personalisht, përfshirë dhe personelin këtu në Ambasadë, që është përpjekur shumë për ta bërë realitet këtë ide. Dhe tani, në fund, dëshirojmë të themi…

VEPRO Tani!

 

Apeli i diplomateve

Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së në Tiranë, kanë përcjellë nga një mesazh të shkurtër për politikën dhe qytetarët shqiptarë një ditë para zgjedhjeve.

Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, u kërkon shqiptarëve që të marrin pjesë në votime dhe të ushtrojnë vullnetin e tyre për të zgjedhur përfaqësuesit e Parlamentit të Ri.

Përmes një  video – mesazhi që vjen në kuadër të një vjetorit të nismës “ACT Now!”, Ambasadori Arvizu shprehet se: “Ideja kryesore e kësaj nisme është nxitja e një komunikimi më të mirë midis qytetarëve dhe udhëheqësve të zgjedhur prej tyre, për të mirën e vendit, dhe për të mirën e të gjithë shqiptarëve.”

“Më 23 Qershor, shqiptarët në mbarë vendin do t’iu drejtohen kutive të votimit dhe do të angazhohen realisht në aktin më të rëndësishëm të nismës “ACT Now!”, që është të shprehurit e rolit të tyre, dhe dhënia e votës së tyre për zgjedhjen e udhëheqësve të ardhshëm. Dhe unë ju them… VEPRONI TANI”.  Ndërkaq ambasadori i BE-së në Tiranë, Ettore Sequi, përmes një postimi në “Twitter’, është shprehur “Të punojmë së bashku për zgjedhje të mira, për të ardhmen europiane të Shqipërisë. “

 

Redaksia Online June 22, 2013 14:16
Komento

39 Komente

 1. Marina June 22, 14:49

  Duhet te kuptojme fuqine qe kemi ne dore! Ne mund te bejme ndryshimin dhe duhet qe zeri yne te degjohet nepermjet votes tone. Neser te gjithe duhet te votojme numrin 29 per te sjelle Rilindjen shqiptare!

  Reply to this comment
  • lorena June 22, 15:03

   Neser eshte dita vendimtare, kur ne do te vendosim permes votes nese vrasesit e 4 viktimave te pafajshme, nese pergjegjesit e tragjedise se Gerdecit duhet te ndeshkohen apo nese ata duam t’I leme te lire e te vazhdojne qe me aferat e tyre te vrasin perseri njerez.

   Reply to this comment
  • Juela June 22, 15:06

   eshte dita kur cdo shqiptar qe akoma eshte i pavendosur te hedhe nje shikim mbrapa dhe te shohe sesa shume te keqija qe i ka sjelle berisha ketij vendi
   e ka shkaterruar,i ka marre jeten!

   jane me mijera arsyet pse ne nuk duhet te votojme berishen por jane me mijera edhe arsyet se pse ne fillimisht para se gjithash duhet te behemi pjese e procesit zgjeedhor

   vota jote vlen.nese ti nuk voton ti u jep mundesi atyre te te vjedhin voten,nuk mund te lejosh te te vidhet vota,nuk mund te lejosh deformimin e vullnetit tend

   Reply to this comment
  • Evion June 22, 15:09

   S’ka gje me te keqe sesa te mos votosh. S’ka gabim me te madh dhe dem me te madh qe mund ti besh jetes tende dhe te ardhmes tende duke mos votuar. Vota eshte zeri, arma e vetme per te treguar se cfare duam te ndodhe, si duam te organizohet shoqeria. Neser eshte nje dite shume e rendesishme, per te gjithe, nje dite e cila do te vendos se ku do te shkoje Shqiperia dhe kush do te jene me te denjet per ta bere kete gje ?

   Reply to this comment
  • Xhojana June 22, 15:10

   Eshte shume e rendesishme qe te gjithe te marin pjese ne votime eshte e drejta e gjithesecilit per te vendosur per te ardhmen e tij ndaj dhe votoni sepse nga mosvotimi i njerezve te mire perfitojne ata te “keqinjte”.

   Reply to this comment
   • Elma June 22, 15:13

    Duhet te votojne te gjithe per te ardhmen por dhe per nje fillim historie tjeter per gjithe vendin qe ne nje kohe kaq te gjate tranzicioni e ka te pamundur te mos kerkoje nje qeverise dhe nje lider te ri qe me vizion dhe aftesi do te punoje per kete vend per ta bere nje vend si gjithe vendet e tjera te Europes.

    Reply to this comment
    • JEHONA June 22, 15:17

     VOTO DHE TI O SHQIPTAR!
     MOS RRI SI HU!
     VOTA JOTE VLEN, AJO MUND TE BEJE NDRYSHIMIN!
     VOTO NE MENYRE QE TE NESERMEN TE KESH PSE TE ANKOHESH NGA POLITIKA!

     Reply to this comment
    • ALIU June 22, 15:18

     vota jote vlen o shqiptar!
     ti mund te besh ndryshimin
     eshte ne doren tende nese nje person duhet te rri e tjetri te ike nga politika!

     Reply to this comment
  • arjoni June 22, 15:18

   Me 23 qershor eshte dita qe ne permes votes do te kerkojme mbrapsht pasurine tone kombetare, te gjithe grabitqaret te pergjigjen para ligjit per grabitjen, te hetohen pasurite e tyre dhe parandalohet rrenimi ekonomik qe po na cojne keta pushtetare qe kane menduar vetem per tu pasuruar.

   Reply to this comment
  • Maksi June 22, 15:21

   flet ti more arvizu flet po kujt tja thuashe saliu eshte si gomari qe hecen vetem drejte e nuk shef majtas djathtas dhe prit po i vjen fundit e spo freno dot me eshte aq shpejt sa i ka ik kontrolli nga kembet e do perplaset o do rrezohet keq me 23 qeshor

   Reply to this comment
 2. Kristian June 22, 14:51

  neser vota eshte detyrimi yne me madhor,eshte ajo qe te gjithe duhet te bejme sapo te zgjohemi ne mengjes

  neser eshte dita e madhe,nje mundesi qe na jepet nje here ne 4 vjet.mund te shperdorohet nje mundesi e tille? Sigurisht qe JO

  shqiperia ka nevoje per ne,,shqiperia ka nevoje qe ne te jemi te gjithe bashke per te votuar rilindje nr 29

  Reply to this comment
  • Fabio June 22, 15:24

   Te drejten per te votuar duhet ta kene te gjithe dhe duhet te shkojne te gjithe neser drejt kutive te votimit per ta mare vete ne dore drejtimin e vendit dhe kjo eshte jo vetem nje e drejte por dhe nje detyre per cdo qytetar.

   Reply to this comment
 3. era June 22, 14:51

  bravo arvizu po beni nje thirrje me vend , ne duhet te jemi te bashkuar si kurre me pare per te vendosur fatin tone te perbashket, per te thene dhe ne verdiktin tone, te gjithe en votime , eshte detyre dhe obligimi qe kemi ndaj shqiprise dhe te ardhmes un mund ta ndryshoje ate

  Reply to this comment
 4. ekzistencialisti June 22, 14:53

  shqiptaret vertet kane nevoje te bashkohen sepse formula e lashte e percarjes e cia u instalu ne kete vend nga pushtuesi vazhdon ende edhe sot.. mbreti Zog i percau shqiptaret ne musliman dhe ne te krishter ne veri te vendit.. diktatori Hoxha e ndau vendin ne veri dhe ne jug, e ndau shkodren ne katolik dhe mysliman u dha kerbaqin ne dore ketyre te fundit dhe jau dhane per kohe te gjata dacken mbi shpine….. nanoja e la mrapan veriun duke e ndar shqiperine ne veri dhe jug,,, berisha e ka ndare shqiperine ne jug dhe veri ne te krishter dhe mysliman ,, ende katolikt mebetn te pa perfaqsuar aq sa iu takon ne kete vend,,, shqiptaret jane bere kurdoher per e formules se ndarjes sic thote edhe anton pashku tek romani “Oh”. per kete ndarje dhe persekutim berisha duhet te largohet me vote……

  Reply to this comment
 5. loil June 22, 14:54

  vepro tani, cohu dhe voto, askush nuk mund te vendos per ty, ti smund ta lesh te shkoj deme vota jote, fol tani , eshte koha joet, ne 4 vite nqs nuk voton hesht. kemi 8 vite ne heshtje ndaj te dielen em 23 qershor shqiperia do te flasi me votim te lire, rilindje me numrin #29

  Reply to this comment
 6. Monda June 22, 14:56

  Vota eshte jo vetem nje e drejte qyetare te cilen gjithsecili nga ne duhet te perdor ne maksmimum, por edhe nje detyrim dhe nje pergjegjesi per vendin dhe per politiken. Nese kemi nje politik te mire apo te keqe, kjo eshte vetem ne doren tone dhe bie mbi vendimet te cilat ne marrim per te zgjedhur perfaqesuesit politik. Nese nuk votojme te gjithe se bashku, nuk kemi as nje te drejte qe neser te ankohemi per qeverisjen apo per gjendjen e vendit.

  Reply to this comment
 7. Eduard June 22, 14:58

  Nese duam qe politikanet te marrin persiper pergjegjesite qe i takojne, duhet te votojme. Nese neser duam nje vend me te mire, nje qeveri me te mire dhe politikan me te mire, duhet te votojme. Ne te kundert, duhet te heshtim, sepse vetem me vote percjellim ate qe duam te ndryshoj.

  Reply to this comment
 8. Deani June 22, 15:02

  Nje vote, do te thote shume. Nje vote mund me te vertet te bej diferencen. Nqs askush s’do te votonte, s’do te kishim asnjher perfaqesuesit qe do te donim. E drejta e votes na u dha vone, deri para pak kohesh ishte vetem nje parti qe garonte, sot jane ndoshta me shume se c’duhet. Ketu do behet ndryshimi mes atij qe punon dhe atij qe vjedh, mes atij politikani qe kerkon vertet te beje dicka te mire, dhe atij qe ka shfrytezuar pushtetin per kaq shume kohe. Me vote, do te vendoset gjithcka dhe rrjedha e politikes do te varet nga kjo gje.

  Reply to this comment
 9. frinksi June 22, 15:02

  Tani eshte momenti per te vendosur per te ardhmen tone, eshte momenti qe ne do t’I japim goditjen ketij regjimi te kalbur dhe qe te nxjerrim perpara drejtesise te gjitha padrejtesite e pushtetit.
  Eshte moment qe ne te reagojme, qe te shprehim pakenaqesine ndaj shfrytezimit qe pushteti I ka bere shtetasve per qellime pasurimi te nje familje te vetme.

  Reply to this comment
 10. ekzistencialisti June 22, 15:17

  shqiptaret duhet te maten e te mendohen mire perpara se te votojne sepse gjenden para dy zgjidhjeve o lirin me rilindjen , o diktaturen me sali protopapen. nuk ka me dilema dhe dyshime saliu po demonstron se ka mbetur i njejti ne thelbb pra vrases dhe diktator

  Reply to this comment
 11. festim June 22, 15:27

  bravo arvzu per mesazhet qe jep dhe thirrjet qe ben per popullin per te votuar dh ekjo eshte nje nisme shume shume e forte dh e eshklqyer per te nxjerre e per te votuar t egjithe ata qe nuk e bejne kete gje

  Reply to this comment
 12. beni June 22, 15:29

  Votoni dhe jepini mundesine superhajduteve te tjere per tju hequr dhe ate pak lekure qe ju ka mbetur. Meta po e mpreh thiken. C`kuptim ka kjo, zevendeso Lolin me Colin ?

  Reply to this comment
 13. ergi June 22, 15:29

  shqiperia ka nevoje t errite numrin e votuesve dhe kjo eshte shume erendesishme per vendin sepse rrit numrin e njerezve qe votojne kundra qeverise rrit numrin enjerezve te revoltuar ndaj tyre dhe indirekt rrezon ate

  Reply to this comment
 14. ervin June 22, 15:32

  shqipatret kane nevoje te nderojene mendisei ne kendveshtri si e shohi politiken ne menuren sesi ata e konceptojne ata jeten sesi konceptojne ata te ardhmen e shqiperise ndaj vota eshte menyra me emire per t ebere kete gje eshte menyra me e mire per t a ndryshuar vendin

  Reply to this comment
 15. albana June 22, 15:38

  ambasadori amerikan indirekt po thote ngrihuni e vottoni rilidnejn se kjo qeveri ka marre fund se kjo qeveri eshte e marre se kjo qeveri ka shkaterruar shqiperine se kjo qeveri thjesht po e kthen vendin ne diktature

  Reply to this comment
 16. armir June 22, 15:41

  shqiperia ka nevoje per nje reagim te fuqishem te vendit kunder qeverise nje reagimt e forte te cilen qyettaret me voten e vet te debojne kete qeveri e cila e ka quar vendin drejt nje rruge pa krye e ka quar vendin drejt nje gremine t epafund e t epa shprese

  Reply to this comment
 17. Fatmir Lamaj ish i burgosur politik June 22, 15:44

  Kjo eshte e verteta vendoseni per ke do votoni PD apo PS. http://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
 18. bertin June 22, 15:45

  shqiperia ka nevoej per nje dore te forte nga ata te cilet nuk akne votuar ndonjehere dh enuk akne thene dnonjehere fjalen e tyre dhe qe ti japin nje dore te dorte ekipit te rilidnjes dhe qeverise se rilindjes qe ti fitoj keto zgjehdje

  Reply to this comment
 19. tani June 22, 15:46

  boll me folen ne emrin tend , boll me dikriminuan emrin tend, boll me ebene te pa vlefshem emrin tend, boll me genjyen ne emrin tend , voto dhe ti , te gjithe na gjykojne cdo dite , ne do ti gjykojme ose besojme sot, me vote , ndeshko, paragjyko ose beso, ti vendos, vota eshte e jotja

  Reply to this comment
 20. daniel June 22, 15:46

  arvizu po ju ben thirrje shqipatreve qe te votojne sa me shume dhe kjo eshte e rendesishme dhe ne favor te opozites kjo e ben vendin dhe fitoren e ps ne favor te nje fitoreje te madhe te paerise socialsite

  Reply to this comment
 21. drini June 22, 15:48

  prandaj te gjithe shqiptaret duhet ti bashkohen thirrjes se perfaqesuesit te shba ne shqiperi dhe te votojne edi rmaen dhe te votojen partine soidcalsite dhe t evotojne qeverine e rilindjes dhe te votojne per nje shqiperi europiane

  Reply to this comment
 22. beni June 22, 15:55

  Aman vetem bijte e atyre karrociereve,teneqexhinjve, shofereve, traktoristeve e mjeleseve te ish byrose politike mos vijne se do te na e bejne vendin prap corap si na e lane eterit e tyre injorante qe u moren me politike.

  Reply to this comment
  • deshmitari okular June 22, 22:01

   Me mire ata se sa bastardet qe nuk dine ke kane per baba, ata si puna jote o kelysh qeni. Dik lexova nje koment qe me nje rrjesht ta drejtonte nje lexues me pseudonim hakmarrja. Kam nje mendim me te. Va fan culo stronzzo!

   Reply to this comment
 23. jonida June 22, 15:55

  populli vendos , vota jote ka vlere, hidhe ate ne emer te problemeve te pzgjidhura, hidhe ate ne emer te nje jete me te mire, hidhe ate per familjen tende , hidhe ate per nje zhvillim dhe per mireqenie , bej cte duash or gjej 5 minuta per voten tende, vota jote ka vlere shume

  Reply to this comment
 24. cama June 22, 16:07

  mjaft me me rrenimimin ,
  me vrasjet e qytetareve,
  me gerdecin ,
  me arsimin e rrenuar me shnetsin e shkermocur ,
  me drejtsine e munguar,
  majft me me diktatorin!!!!! ,,,
  kujdesssss rezikkkk ! mos voto 44…
  kujdes rrezik! diktatura te uzurpon,,,,
  kujdes rrezik! diktatura te rremben lirine ……
  kujdes rrezik! diktatura te per dore!
  kujdes! diktatura te varferon dhe te zhyt ne mjerim…
  kujdes rrezik! diktatura te dhunon dhe te persekuton.
  kujdes rrezik!! po u bere pjese dhe pre e saj je bashkefajtore dhe brezat dhe historija do te te denojne….
  kujdes e ardhmja e femijeve dhe te afermve te tu do te jete ne rrezik…..
  kujdes rezik!!!! kujto 44 dhe voto rilindjen 29

  Reply to this comment
 25. Aleko Fatlumi June 22, 19:31

  Nese votojme perseri per PD-ne, atehere del konkluzioni qe ky popull paska lindur per te vuajtur, dhe sanjeri prej nesh nuk ka te drejte neser te ngreje zerin per punesim, per cmime ne stratosfere, per korupsionin qe ka mberthyer administraten dhe gjykaten. Po ndodhi kjo duhet ta mbyllim gojen dhe te presim zgjedhjet e ardheshme. Po fitoj edhe kesaj radhe Sala behet mbret, dhe mbrteti duhet degjuar.

  Reply to this comment
 26. guti June 22, 23:22

  Vellezer shqipetare nuk mund te votohet me per kete qeveri per Olldashin, Boden Jozefinen Rullin Kacin etj

  Reply to this comment
 27. fat man June 23, 05:47

  Z. Arvizu dhe Sequi u thone shqipetareve voto Tani, por bejne SIKUR harrojne dhe nuk merren me Saliun dhe banden e tij qe i ka vjedhur zgjedhjet qe me listat, pastaj me kercenime armesh dhe me mbushjen e kutive me vota te vjedhura. Cfare duan ” TURISTET ” kosovare diten e zgjedhjeve, ne Shqiperi ? Perse e Keni Frike Sali KRIMINELIN ? Vepro TANI eshte thirrje per JU zoterinj Ambasadore.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim