As vdekjen nuk ditkemi më ta respektojmë, se jetën jo e jo. Një shënim për kocka-mbllaçitësit anonimë të rrjeteve sociale

August 10, 2020 21:22

As vdekjen nuk ditkemi më ta respektojmë, se jetën jo e jo. Një shënim për kocka-mbllaçitësit anonimë të rrjeteve sociale

 

Nga Edona Llukaçaj

Në çdo besim a botëkuptim vdekja ka një peshë të vetën, imponon respekt e heshtje. Si fundi i pashmangshëm i kujtdo që ka lindur, na kujton përkohshmërinë tonë e është kohë për reflektim.

Vdekja e dikujt në traditën tonë, në fakt, shënon një moment ku lihen mënjanë edhe hasmëritë më të mëdha.

Por kur familjarët e zonjës Aneta Rama njoftuan humbjen e saj, çuditërisht, krahas ngushëllimeve të shumta, nuk munguan as komentet cinike dhe as mallkimet banale në llogari të të afërmve të saj.

Jo fort i ndryshëm qe reagimi edhe ndaj lajmit të vdekjes së babait të ish-ministrit të jashtëm Bushati. Krahas keqardhjes e ngushëllimeve të pafund, pati edhe nga ata që e panë si mundësinë e rradhës për të vjellur vrerin e vet.

Ajo që të trishton pamasë në këto rastë është se ndasitë e mbjella nga partishmëria e kthyer në kult janë të atyre përmasave sa mund të verbërojnë vetë humanizmin. Të trishton se në shoqërinë tonë qenkan zhvilluar të tilla qënie që edhe njerëzinë e paskan humbur e qënkan kthyer në disa hiena kocka-mbllaçitëse.

Unë të ndjerën zonjën Rama nuk kam pasur rastin ta njoh personalisht. Por e di se si pjesë e shoqërisë sonë ka dhënë kontributin e vet me punën e saj. Ajo nuk ka qenë veçse nëna e Edit dhe Olsit. Por edhe po të ishte ashtu, si çdo grua, si çdo nënë, si një prej nesh, në mungesë të fjalës së mirë, meritonte minimalisht respektin e heshtjes së vdekjes, si e do zakoni.

Ndërsa të ndjerin Sulejman Bushati e kam njohur si ai njeriu fisnik e babaxhan, që diti e mundi të mbajë të njëjtin qëndrim edhe kur sistemi ndërroi. Ka qenë po ai burrë i qeshur e modest edhe kur posti ia mundësonte të ‘shpëtonte’ e të ndihmonte njerëz, në një sistem që ishte më thjeshtë të dënoje. Po ai hap e qartësi vështrimi edhe kur sistemi pasardhës në kërkim shpagimesh e në mungesë integriteti a fuqie për të adresuar kriminelët e vërtetë, i drejtoi gishtin.

Por sot kjo ka pak rëndësi. Sulejman Bushati nuk është më. Ndërsa i biri, do të shkruajë historinë e vet, përtej të atit. E përballë dhimbjes së humbjes së madhe, sharjet e mallkimet ordinere tek tuk nuk e lëndojnë dot familjen në zi.

Por se balta e hedhur nga ato llogore llogarish të rreme në rrjete sociale bie mbi të gjithë ne, që, me sa duket, as për mort nuk ditkemi tí vemë fre keqdashësisë.

As vdekjen nuk ditkemi më ta respektojmë, se jetën jo e jo.

 

——

Botuar në DITA. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë dhe pa citimin korrekt e të dukshëm të burimit

August 10, 2020 21:22
Komento

40 Komente

 1. Cou enver te shikosh saliun qe na e solle nga shpellat August 10, 21:35

  Eshte demokraci or taj,eshte fjala e lire or taj bertet bariu dhive sali.
  Ky perbindesh i beri shqiptaret te urrejne njeri tjetrin,te vrasin barbarisht e tja varin koken te porta…
  Ky kanibal qe propgandon kanunin i beri shqiptaret si njerez te eger dhe ti flet qe te respektojne te vdekurit…

  Reply to this comment
  • mirel August 11, 06:57

   Pse, pak e keni share Sheqeren e Saliut ju? Dhe shume me dhunshem. Te mesohet dhe Ramuti si Saliu, nuk i gjen gje. U shtohet ymri dhe pasuria. Vdesin shqiptaret per ta.

   Reply to this comment
   • Fernando August 11, 09:25

    Shikojeni me vemendje kete foto:Edhe e ema e ka frike kete perbindesh!
    Vete zgerdhihet ky,ndersa e ema eshte aq e tmerruar sa i duket vetja se pas fotos do ta haje i biri perbindesh!
    Dhe e ka zgjedhur vete kete foto,si me e mira,merret me mend se cfare fotosh te tjera do kete!
    Si ta respektoj une kete njeri,qe per 7 vjet nuk e kam degjuar njehere te flase si njeri i edukuar,i kulturuar e njerezor?
    Si ta respektoj une kete njeri,qe na ka mbyllur te gjitha zyrat per t’u ankuar nga padrejtesite e administrates se tij prej militantesh te pa afte dhe te korruptuar?
    Si ta respektoj kete njeri kur i izoloi per 3 muaj te gjithe pensionistet dhe nuk u dha asnje ndihme mjekesore?
    A mund te behen vizitat tek kardiologu, eurologu,reumatologu etj me telefon pa vizita?
    A mund te gjeje diagnozen mjeku ne se nuk behet analiza gjaku,urine,scaner apo rezonanca?
    Si mund te liheshin 700 mije pensioniste pa asnje ndihme per 3 muaj?
    A nuk eshte vendim kriminel i ketij njeriu qe kerkoni sot ta respektojme?
    Po sot a e di kjo Edona se neper qendrat shendetesore,vizitat i bejne nga dritaret e nuk te lejojne te futesh ne dhomen e vizitave se mjeket nuk kane asnje pajisje mbrojtese?
    Pse kjo eshte shendetesia falas qe ka xhvatur miliarda leke cdo vit me PPP korruptive?
    ASNJE RESPEKT PER KETE KRIMINEL!
    Jo se Basha eshte me i mire,por fajtore jane antaresia e PS-se qe i eshte nenshtruar ketij diktatori per nje vend pune!
    Ndryshe duhet ta shporrnin dhe te vinin nnjeri tjeter te pa perlyer!
    Te pakten te kishte idealet e PS-se ,si trashegimtare e idealeve te LANC-it!

    Reply to this comment
    • Petriti August 11, 16:17

     O Fernando, wenke një kar që nuk të gjendet shoku.

     Reply to this comment
    • tori August 11, 19:57

     O mirel o edepsys klasi.
     Sheqerja ka qene nje nder injorantat ma te medhaja jo vetem per Tropojen,por per gjithe Shqiperin.Zonja Anete eshte tipike e nje intelektualeje qe absolutisht nuk eshte perzier me politiken,e me gjithe ate ajo u perfol e u pergojos nga gojpisi,gojndyti,rrencaku,mashtruesi,vrasesi e shpifesi me i madhe i kombit Shqiptar,qe do mbahet mend vetem per ligesit e poshtersit e tij ndaj kombit e bashkomesve te vet e ky person e ka emrin Sali.BERISHA.

     Reply to this comment
     • mirel August 11, 22:32

      o tori, shiko veten si flet, dhe nuk matesh dot me Sheqeren. Ishte ku ishte, nuk doli te bej diplomaci si tuafet e Ramutit, qe dalin nga bankat e shkolles dhe behen ministra dhe ministresha.
      Dhe ajo ka nderruar jete shume kohe me pare, gje qe nuk i jep te drejte morale asnje njeriu ta marri neper goje.
      Vetem lexo cfare shkruan kerma kastriot me poshte, dhe e kupton qe Anetes nuk i kane rene fare me qafe, krahasuar me Sheqeren.
      Per kete, a do shkruaj Edona?
      Nena jane te dyja., dhe te dy jane bij “bushtrash”. Ne kete rast eufemizmin e kam perdoru per ta, dhe jo per to

     • Litjani August 12, 00:47

      Po pse ato gra qe jane pa shkolle duhet te shahen e te fyhen publikish pa asnje lloj arsyeje?
      Po nena jote, po gjyshja jote kane qene te arsimuara?
      Pse ore te ka bere tifozlleku per ps nheri te ulet pa lligjike dhe edepsrz?

   • Kastrioti I Zi August 11, 11:29

    po sheqere hidherima ka qene kurve bre dhe e ka pas hak cdo sharje. kurse per te shoqin, pergjegjesin e dhive ne kooperativen e vucidolit ka pase vetem fjale te mira, se e dine qe pjella e sheres nuk ishte produkt i tij, ishte dobic.

    Reply to this comment
 2. xxx August 10, 22:13

  kjo c’pati…

  Reply to this comment
 3. Drenova August 10, 22:44

  Per Edi Ramen te gjitha jane si pergjigje e fjalorit te tij rrugaceror!
  Askush nuk mund te gjeje ne te gjitha komunikimet e Rames me opozure,pa cinizem e tallje!
  Shprehja e tij se, “Nuk keni pare gje akoma” eshte permbledhja e te gjithe gjykimeve te tij rrugacerore!
  Kurre Rama nuk ka bere qofte edhe nje here dialog me opozitaret dhe qytetaret!
  Ai eshte nje mendjemadh arrogant,qe as per shok lasgjeje te mos ta kesh e jo me kryeminister!
  Ja pra eshte kjo arsyeja se pse Ramen edhe ne rastin e vdekjes se te emes e kane share aq keq!
  Nje njeriu qe vetem ka share,doemos qe te shara do prese!
  Ndryshe eshte fjala per vdekjen e Sulejman Bushatit,babait te deputetit Ditmir Bushati,ku sharesit nuk kishin gfje me Ditmirin,por thjesht se i ati ka qene kuader i larte i PPSH-se!
  Por ndryshe nga te tjeret Sulejman Bushati ka qene edhe ne kohen e socializmit shume here me njerezor se sa keta banditet qe sot hiqen si demokrate antikomuniste!

  Reply to this comment
  • ALBAN DEGA August 11, 15:32

   Ne vend te nje ngushellimi qe nuk ka afat

   KA VDEKUR ANETA JO EDI O DREQOVE ..

   E ke dreqosur fare Drenove…
   Ke ka share Edi Rama!?
   Ke ka fyer Edi Rama !?
   Kujt i ka permendur motren, gruan, nenen apo babain Edi Rama!?
   Cilin ka pergjuar nga vrima e celesit Edi Rama!?
   Ke ka kercenuar me nxirje te gazit ne buze Edi Rama?….
   Me gjej e thuaj vetem nje rast o Dreqove!?
   Mos e ngaterro Edi Ramen me Saleh Berishen bashkevendesin tim qe na e mori fytyren, na koriti , na turperoi faqe gjithe Shqiperise!
   A e di Dreqove se po ti shash nenen, motren , gruan, vajzen dikujt ne Malesine e Gjakoves dhe Krejt Shqiperine, sipas Kanunit qe e permend shpesh por qe nuk e ja lexuar as njohur kurre Kanunari Sali Berisha, i ke borxh gjakun, pra te vret dhe gjaku te shkon per lesh bashke me koken!?
   E kam vella krahinor Sali Berishen por e kam me vella te verteten.
   Ky eshte ndryshimi midis qytetarit Edi Rama dhe Kanunarit Sali Berisha.
   Nuk jam as per batutat pa vend e shume here bájate te Edi Rames… por sic ka thene nje nga baballaret e politikes boterore Winston Churchill politika eshte prostitute.
   Jo vetem prostitute por edhe batute!
   Me shqip polítika eshte jo vetem kurve, por edhe hajgare.
   E ne rastin konkret sharja ndaj nje te vdekuri aq me teper nje gruaje fisnike, bashkeshortjeje shembullore, nje nene NENE, te nje stomatologje te shkelqyer si Aneta Rama, qe te sheronte me zotesine dhe embelsine prej nene, cka e kam provuar vete ne vitin 1976 kur ishja 20 vjec eshte mekat, ligesi, poshtersi, veprim nekrofag…kobndjelles
   Drite i paste shpirti dhe emri shume domethenes Anete…. qe po ta perkthesh ne shqipen e paster do te thote Nenush, Mamush, Nanush
   Ane eshte nje fjale turke qe do te thote Nene dhe perdoret shume ne jugun e Shqiperise!

   Reply to this comment
   • Drenova August 11, 20:55

    Eh more Alban Dega,servil i t gjitha pushteteve qe nga ai komunist,pastaj i Sali Berishes dhe tani i Rames!
    As vete nuk e di se kujt i sherben,por kurresesi Shqiperise!
    Je i djallezuar,o Hamdi,se une nuk kam pune me Aneten,por me Ramen,qe ne cdo komunikim me opoziten dhe qytetaret perdor nje fjalor rrugaci,qe sikur edhe baba ta kisha do ta urreja!

    Reply to this comment
   • Bertrand August 11, 23:31

    Do i jap edhe une ca keshilla Alban (Hamdi) Deges!
    1-Rama eshte KALI i TROJES ne PS,sepse e uzurpoi ate ne menyren me te poshter duke e ditur qe misioni i tij ne ate parti do ishte rrenimi i saj!
    Dhe kete e realizoi me sukses!
    2-Rama e ka cilesuar Luften Antifashiste si Lufte Civile duke hedhur balte mbi epopene me te lavdishme te popullit shqiptar nder shekuj!
    Nderimi qe ai i beri kryekuinslingut M.Frasheri i vuri kapakun vlerave te tij si tradhetar i popullit shqiptar!
    3-Rama i perbuz ffukarenjte,aq sa deklaron shpesh se “Shqiptaret kurre nuk kane vuajtur per buken e gojes,bile as ne mesjete”!
    Edhe djali im qe punonte inxhinier IT ne nje nga ministrite e tij,mezi plotesonte ushqimin e muajit e jo me te tjeret,deri sa iku ne emigracion ku trajtohet ne zanatin e tij si njeri i nderuar!
    4-Sa here qe plasin skandalet korruptive ne Shqiperi del ne mbrojtje te tyre vetem Rama e jo ministri perkates!
    Kjo tregon se ai eshte strumbullari i cdo akti korruptiv ne qeveri!
    5-Brenda 6-7 muajve rane dy fatkeqesi te medha ne vendin tone dhe ne vend qe Rama dhe e gjithe qeveria te merrej me strehimin e te demtuarve nga termeti dhe mjekimin e te semureve nga covid 19, po merret me rruget dhe tunelet,se ato japin korrupsion!
    Ky eshte nje qendrim kriminal i Rames!
    7-Per 7 vjet sundim diktatorial Rama asnjehere nuk i ka zene me goje te ngujuarit nga gjakmarrja sepse nuk e pranon qe ne veri te Shqiperise shteti eshte rrezuar!
    8-Rama per 7 vjet nuk ka rritur asnje lek pensionet ,por ka mashtruar si rritje ate qe eshte indeksim per rritjen e cmimeve!
    9-Rama,si perfaqesues i te majteve te varfer asnjehere nuk mori mundimin te llogarite MINIMUMIN JETIK TE NJERIUT,sep[se keshtu do t’i rrezohej e gjithe piramida mashtruese e rrogave dhe pensioneve qe jane mizerabel!
    10-Sa per fjalorin e Rames,nuk ka nevoje te sjellesh shembuj se ai vetem fjalor njerezish te kulturuar nuk ka!
    Rama eshte fatkeqesia e kombit shqiptar!

    Reply to this comment
 4. demo August 10, 23:08

  Shko moj llacke,mos bej moralisten.!
  Sa ke hequr panolinat nga bytha,ben si e bukra shejtan,..
  U prek surrati jot cekic.
  Jane shtuar shume keto “moralistet e indinjuara”
  Tangat e dlira.
  Rektoret e moralit,
  Vestalet e Tempullit
  Priftereshat e Kanunit,
  Bushtrat e Hypokrizise.
  Bejne Stryptizem me hallet e botes.

  Reply to this comment
 5. BLACK SWAN August 10, 23:24

  uuuuuaaaauuu;
  po kjo s’kishte si te shtynte vapen, apo gazeta do ndonje shkarravites …?

  na moj ti shoqe, nena e edit ka qene ajo, po nuk eshte se ka edukuar ndonje djale model, as paksa model, si i ri dhe tani i thinjur, ka bema qe si harrojme dot.
  dhe nena e Edit, qe grua me shkolle, i takonte asaj te respektonte me pare vdekjen (vrasjet) e atij burremutit qe kishte… mund dhe te kerkonte falje me gjysem zeri…do nderohej me shume…
  mami edit ishte ajo qe bridhte gjykatave pas saliut per kristaq litarin…hajt mos me bej per te vjelle

  ke njohur ti Bushatin si burre babaxhan ??
  po ik moj koqe, se ai ka qene nje qen zagar i sistemit kriminal … ngaqe si dilte dot zot gruas se vete, si eunuk, jua nxirrte mllefin njerezve.
  thuaj shkodranet u treguan fisnik e se moren zvarre, po ja ka lare hakat gruaja dhe i biri nga brazili….
  e di ti besoj ate shprehjen
  M…i biri; m… i jati …me MUT ai qe beri t’ane!!

  hajt, ik shkruaj ndonje gje me vlere, ose ulu lexo, se ka plot probleme socio – ekonomike vendi yt, nuk presin ti edukosh ti se ke do duartrokasin .

  Reply to this comment
 6. ? August 11, 01:49

  E di si eshte puna o Edona, kur vdes ndonje nga ata qe gazetat nuk cajne menderen te shkruajne, te jesh e sigurte qe edhe hasmi nuk flet keq, thote vetem shyqyr qe shpetoi, ose shyqyr qe shpetova, sipas rastit. Keta/keto per te cilet flet ti i nxjerrin neper gazeta, se edhe vdekjen e duan me reklame e mender per pordhe, sigurisht qe do te kete edhe nga ata qe do te thone te verteten, pavaresisht sa e hidhur. Ja psh nqs kjo Aneta nuk do te ishte mamaçka e Kryemutistit tone, a do te kujtohej njeri te na mallengjente neper gazeta meqe na la shendene? Sa plaka vdesin ne dite ne Shqiperi, a u mesohet emri neper gazeta e a u nxirret fotografia qafe per qafe me djalken s shtrenjte. Tek e fundit kush do ta ruaje privatesine, nuk ia cenon njeri. Po e nxorre ne mexhlis vdekjen, atehere edhe do te presesh te hedhura, mos te duket se ter bota do te bjere permbys nga hidherimi. Po te ishte sic thua ti nuk do te egzistonin shrehje te tilla si U QERRUA EDHE NJE HALE.

  Reply to this comment
 7. Jimmy Trendelina August 11, 01:50

  Me falni, po e gjora Anete ne kete fotografi duket si e trembur, duket sikur thote, prite kur te me rrahe sapo te mbaroje pune fotografi,

  Reply to this comment
 8. Hazeri August 11, 02:16

  Besoj se e moret vleren e atyre qe shkruajtet o njethundraker………secili do paguhet sipas vrerit te derdhur..
  .funderina…

  Reply to this comment
 9. va.da. August 11, 04:42

  Kush nuk ka trasheguar ndjesi respekti per Zotin , trashegon ndjesine e te qenit interesaxhi vetem per vetvehten , dhe prej ketij personi , nuk mund te presim
  qe te respektohet as vdekja , pa le pastaj i vdekuri .

  Reply to this comment
 10. sabo August 11, 04:52

  Edona Llukaçaj ke shkruar nje artikull dinjitoz ,te lumte pena dhe zemra shembull per njerzit qe neper mjet liris se fjales tregojn se jane kafshe,.Pershendetje nga Sh.B.A autores dhe gazetes ,

  Reply to this comment
 11. Sali Kakerdhia August 11, 04:56

  Po te ishin keta politikanet tane normal,
  do e kuptoja shkrimin tend, por…
  edi, saliu, likja meritojne me te keqen, ata dhe familjet qe i rriten!

  Reply to this comment
 12. intelektuali August 11, 09:35

  Gazeta DITA:

  Deri kur do te censuroni me selektim frike komentet e intelektualit?

  qe:

  JANE ME NJE ETIKE TE LARTE QYTETARE DHE TREGOJNE VETEM TE VERTETEN?

  Po pse me kete gjendje llahtar te medias se frikesuar nga SPAK-u i hetuesave te Enverit do te hyje Shqypnia ne BE?

  Reply to this comment
 13. Jimi August 11, 12:22

  Pikerisht edhe per keto arsye qe rendit e nderuara Llukacaj, ne si popull edhe sot e kesaj dite nuk kemi ber prokopi.

  Reply to this comment
 14. intelektuali August 11, 12:36

  Gazeta DITA:

  Publikimi i kritikes se intelektualit me siper ne adrese te moderatorit selektiv te gazetes tuaj eshte te pakten nje hap pozitiv, por nuk mjafton,

  sepse:

  Kesaj i thone te lash duart si:

  PILATI I PONTIT

  Nga frika per te publikuar te verteten.

  Reply to this comment
 15. intelektuali August 11, 14:38

  KOCKA-MBLLACITESIT E INTELEKTUALEVE PROPERENDIMORE SHQYPTARE, PO KERKOJNE TE QAJME DHE VJATOJE ANETA RAMEN, SOT 30 E KUSUR VJET PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT

  Po kush i qau dhe i vajtoi me “Rahmet paste!” prinderit tane qe u vrane dhe u masakruan nga xhelatet e Enverit, si Kristaq Rama vetem sepse nuk deshen shume vite me pare qe ne Shqypni te implementohej MURTAJA bolshevike e Stalinit dhe per kete pasi u vrane dhe u masakruan u hodhen ne gropa shtyllash elektrike per mos t’ju gjetur vorri kurre me?

  Jo, jo me kete race kriminale fanatikesh te Enverit ne krye te shtetit dhe me spiunat e Sigurimit ne Pushtet, Shqypnia kurre nuk do te behet pjese me dinjitet e Botes Demokratike,

  perkundrazi:

  DO TE SHIKOHET NGA POPUJT E TJERE SI NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU

  Reply to this comment
 16. pra, le t'i quajme fenomenet jetesore me...emrin e vete . August 11, 14:53

  ti intelektual, je armiku nr.1 i intelektit ( me shume i moralit) tim . por po pushove ti se komentuari, une do trishtohem . ja tani, meqe ti je i pranishem, une si i rrymes se dialektikes materialise (darvinist me nje fjale), dua te shprehem vec ne raport me ty; mua ma shpifin ritet, ritualet, doket, huqet, veset, apo super veset folkorike, pagane satanike dogmatike narcistike elegjiake sentimentale e….prestigjiozistike pse ?! . degjo kundershtarin e intelektualit “nashi” . 1-lindja, eshte proces biollogjik post fekondim i dy specieve me organ seksual te kundert . 2- jetesa, nevoje bipllogjike e organizmit, qe nga goja deri tek pasdalja . pastaj, frymemarrja, temperatura corpore si dhe me kryesori…seksi, nga gati 18 vec deri 60 vec (normalisht, per burrat dhe 16 (por jo ligjerisht) deri 45 (normalisht) per grate . 3- vdekja, procesi i fundit . Meret njeriu dhe….futet ne dhe’ (grope)…KAQ..dhe e di pse ? kjo eshte “natyra” e..JETES . te gjitha te tjerat, jane shpikje e fantazise, ose proces i pa shpjeguar i natyres, qe darvinistet, ajo i bene ndonjehere…agnostike . ps. ne rast se jemi fetar, dhe cdo njeri pa tjeter, do “shkoje”ne parajse, duhet nisur (ne dhe’) me…kenge .

  Reply to this comment
  • intelektuali August 11, 15:44

   Te te them:

   BEJI TE FALA KILLERIT TE ENVERIT, KRISTAQ RAMA!

   Nuk shkon, se ka cofur dhe ka shkuar me kohe ne FERR.

   Te te them:

   BEJI TA FALA KRIMINELIT TE ENVERIT, SPIRO KOLEKA!

   Nuk shkon se ka cofur me pare dhe ka shkuar me kohe ne XHEHENEM.

   Te te them:

   BEJI TE FALA ANETES, GRUAS SE KRISTAQIT DHE MOTRES SE PIPIT,

   Nuk shkon se sapo ka shkuar te burri dhe vellai i saj dhe nuk te le ta shash Edona Llukaçaj,

   prandaj:

   Po te them:

   BEJI TE FALA EDVIN DROGES!

   qe:

   Po kthen Kohen e Qepes te Partise se Punes me tollona dhe bunkere.

   Reply to this comment
 17. Lili August 11, 16:47

  Edhe une i tregova pse nuk kemi pse te shtriremi se po na dhimbet Aneta ma shume se cdo Anete tjeter qe vdes per kafshaten e gojes ( shih gjithe vetevrasjet nga ´qefî’ qe ndodhin ne Shqiperi) po Dita nuk e publikon edhe pse isha me etike i thash gjerat se etika respekti e dhimbshuria nuk jane vetem per kur ´kampi ´ yt e njerezet e tu preken moj Zoje!

  Reply to this comment
 18. Lili August 11, 16:51

  Sikur te ishim te sigurt se nuk do hakmerrni kot mbi njetezet etone si dikur , te garantoj se kuranonim nuk do isha, po mbasi jemi ne Shqiperi duhet te kujdesemi per ta, se per mu s’ka problem haptas i them gjerat!

  Reply to this comment
 19. "anti intelektuali"... August 11, 17:05

  te le pa..mend, i pa epuri anti enveristi, intelektual .

  Reply to this comment
 20. Pensionist August 12, 09:29

  @drenova
  Te lutem, mundohu ta lexosh edhe nje here Alban Dega-n!
  Koment me njerezor, me te aresyeshem, me te sakte, me te qartë dhe me bindes nuk ke ku gjen.
  Shikoj se si shume te tjere edhe ju shkruani me tifozllek, jo me intelekt.
  Falenderim per komentin, Alban Dega!

  Reply to this comment
  • intelektuali August 12, 12:08

   Pensionisti:

   MOS JE HAMDI DEGA TI, XHELATI I ENVERIT NE KUKES NE PENSION?

   qe:

   Shkruan mburrje per veten e vet si Sikfter Kellici,

   NE KOHEN E QEPES TE PARTISE SE PUNES?

   Reply to this comment
 21. SHPRESA August 12, 09:59

  O zot ndihmoi keta njerez se nuk dine cfare thone.Turp

  Reply to this comment
  • intelektuali August 12, 16:54

   Ndihmoje o Zot kete fanatike qe te mos behet si Shpresa e fundit e xhelateve te Enverit, per te vazhduar ne Shqypni kauzen e Partise se Punes,

   ME KILLERA DHE KRIMINELE VRASTARE!

   Reply to this comment
 22. askush nuk e ble dot te kaluaren e tij August 12, 12:24

  Ti Edona Llukacaj nuk e njeh fare Sulejman Bushatin, por ka shume njerez qe e njohin si personi qe u ka bere keq ne diktaturen komuniste. Dhe natyrshem qe atyre njerezve ai emer i kujton persekucionin. Dicka qe prap ti Edona nuk ja ke idene, pra thjesht Ja mbyt kot!

  Reply to this comment
 23. Arben August 13, 07:22

  Shoke dhe shoqe konkubina dhe konkubiner te edroges.

  hajt tjua palosim edhe populli njehere, meqenese

  tashme jeni mesuar me te gjatin e edroges.

  rrofshin te degjeneruarit.

  Reply to this comment
 24. Vari Janullen! August 13, 16:50

  Ashtu si urbanistika qe ngjan si dhembet e krimbur te nje goje erekeqe, varret tona pompoze gjithe mermer qe zihen se kush ti hipe siper varrit tjeter, po ashtu edhe retorika jone ne raste vdekje, le shume per te deshiruar. Eshte po aq provinciale, gjithe pathos orjental, aq patetike.
  Ne raste te tilla plas servilizmi poetik mallengjyes, idealizimi irritues dhe lotet e korkodilit nga nje ane dhe ne anen tjeter peshtymat, tribalizmi shpellar, kunjat dhe tallja e trapit. Avaz qe zgjat deri kur nderrohen vendet.
  Tipike shqiptare.
  Per te mos folur pastaj per spektakel-izimin dhe teatralizimin patetik te vdekjes te mamit, ne funksion te karriges dhe namit te rraces se “sojlive” ne krye dhe ne samar te vendit.
  Ne fund shyqyr qe per shpirtin e te vdekurve tane, kemi shenjte dhe profete te vertete, qe merren. Nga Janulla qe shqyen varret e deri tek pedofilet e Vatikanit dhe hajvanet turq e arabe.

  Reply to this comment
 25. Velo August 14, 15:15

  Disa mbeten gjallë midis të gjallëve edhe kur vdesin. Disa janë të vdekur edhe se akoma marrin frymë

  Reply to this comment
 26. demo August 15, 03:41

  E more pergjigjen,Edona,Hajt,hik tani!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim