ASHE si Barcelona, fitore në shumicën e bashkive me mbi 60%

June 22, 2015 02:46

ASHE si Barcelona, fitore në shumicën e bashkive me mbi 60%

Me nisjen paraprake të numërimit të votave në disa bashki të vendit, duket qartë se koalicioni i majtë i ASHE-së është kryeson ndjeshëm në disa bashki të vendit.

Në Tiranë Veliaj deri tani është ndjeshëm përpara rivalit Kosova të paktën deri në orën 03:00 të mëngjesit.

Në Fieri, Korçë dhe Elbasan po ashtu kandidatët e majtë kanë marrë më shumë vota se kandidatët demokratë.

Në Kukës, Bashkim Shehu i APPD kryeson ndaj Hasan Halilajt të ASHE-së.

Nese do te ruhet ky trend deri ne fund, Partia Demokratike rrezikon seriozisht te dalë force e trete pas PS dhe LSI.

 

Ja rezultatet paraprake deri në orën 03:00 të mëngjesit

Bashkia Tiranë

QV: 13/864

Erion Veliaj (ASE)

1804 vota – 48.73 %

Halim Kosova (APPD)

1529 vota – 41.3 %

Gjergj Bojaxhi (I pavarur)

245 vota – 6.62 %

Arben Tafaj (LDVMP)

81 vota – 2.19 %

Dhimitër Muslia (PKD)

2 vota – 0.05 %

Sazan Guri (AEE)

41 vota – 1.11 %

 

Bashkia Fier

QV: 7/219

Armando Subashi (ASE)

1101 vota – 62.03 %

Enkelejd Alibeaj (APPD)

600 vota – 33.8 %

Albert Çaçi (PSD)

74 vota – 4.17 %

 

Bashkia Elbasan

QV: 9/232

Qazim Sejdini (ASE)

1721 vota – 53.36 %

Ardjan Turku (APPD)

1504 vota – 46.64 %

 

Bashkia Dibër

QV: 1/123

Shukri Xhelili (ASE)

65 vota – 31.55 %

Ilir Krosi (APPD)

134 vota – 65.05 %

Ilir Bulku (I pavarur)

5 vota – 2.43 %

Zaim Korsi (AP)

2 vota – 0.97 %

Dik Spata (PBDNJ)

0 vota – 0 %

 

Bashkia Gjirokastër

QV: 2/69

Zamira Rami (ASE)

244 vota – 68.93 %

Igli Kokalari (APPD)

110 vota – 31.07 %

 

Bashkia Lezhë

QV: 1/121

Viktor Tushaj (ASE)

96 vota – 55.49 %

Fran Frrokaj (APPD)

77 vota – 44.51 %

 

Bashkia Korçë

QV: 10/164

Sotiraq Filo (ASE)

1421 vota – 64.74 %

Gjergji Mero (APPD)

774 vota – 35.26 %

 

Bashkia Kukës

QV: 6/88

Hasan Halilaj (ASE)

469 vota – 44.97 %

Bashkim Shehu (APPD)

574 vota – 55.03 %

 

Bashkia Belsh

QV: 5/38

Arif Tafani (ASE)

656 vota – 41.31 %

Asqeri Kuqja (APPD)

677 vota – 42.63 %

Besjon Tafani (I pavarur)

255 vota – 16.06 %

 

Bashkia Delvinë

QV: 4/24

Rigels Balili (ASE)

673 vota – 78.07 %

Dhurim Alinani (APPD)

189 vota – 21.93 %

 

Bashkia Devoll

QV: 7/53

Kosta Qaja (ASE)

719 vota – 39.08 %

Bledjon Nallbati (APPD)

1121 vota – 60.92 %

 

Bashkia Finiq

QV: 3/54

Lefter Karajani (APPD)

0 vota – 0 %

Jani Babi (PBDNJ)

263 vota – 46.38 %

Leonidha Hristo (MEGA)

304 vota – 53.62 %

 

 

Bashkia Gramsh

QV: 5/64

Luljeta Dollani (ASE)

1129 vota – 63.53 %

Kodhel Çala (APPD)

648 vota – 36.47 %

 

Bashkia Has

QV: 14/32

Adem Lala (ASE)

1801 vota – 51.92 %

Elez Maçi (APPD)

1638 vota – 47.22 %

Gëzim Ukperaj (PSD)

30 vota – 0.86 %

 

Bashkia Klos

QV: 2/32

Valbona Kola (ASE)

107 vota – 37.02 %

Basir Çupa (APPD)

182 vota – 62.98 %

 

Bashkia Kolonjë

QV: 5/36

Arben Malo (ASE)

859 vota – 61.71 %

Viktor Duro (APPD)

499 vota – 35.85 %

Paqësor Cane (PSD)

34 vota – 2.44 %

 

Bashkia Kuçovë

QV: 4/69

Selfo Kapllani (ASE)

629 vota – 62.9 %

Myslim Haxhi (APPD)

359 vota – 35.9 %

Ramiz Oboni (FM)

12 vota – 1.2 %

 

Bashkia Maliq

QV: 3/82

Gëzim Topçiu (ASE)

548 vota – 51.89 %

Xhevdet Belishta (APPD)

508 vota – 48.11 %

 

Bashkia Mat

QV: 4/53

Adelina Farici (ASE)

662 vota – 47.87 %

Nezir Rizvani (APPD)

721 vota – 52.13 %

 

Bashkia Memaliaj

QV: 3/34

Durim Rroshi (ASE)

403 vota – 48.79 %

Sadik Xhelili (APPD)

133 vota – 16.1 %

Astrit Dervishi (I pavarur)

62 vota – 7.51 %

Arjan Zeqaj (PMDPSH)

105 vota – 12.71 %

Albert Malaj (PSD)

123 vota – 14.89 %

 

Bashkia Mirditë

QV: 7/63

Ndrec Dedaj (ASE)

634 vota – 48.21 %

Gjergj Prenga (APPD)

681 vota – 51.79 %

 

Bashkia Patos

QV: 2/48

Rajmonda Balilaj (ASE)

227 vota – 61.35 %

Luan Mustafaj (APPD)

143 vota – 38.65 %

 

Bashkia Peqin

QV: 7/52

Saimir Hasalla (ASE)

2034 vota – 85.43 %

Albert Kreci (APPD)

347 vota – 14.57 %

 

Bashkia Përmet

QV: 5/29

Gilberto Jaçe (ASE)

347 vota – 37.55 %

Niko Shupuli (APPD)

562 vota – 60.82 %

Shpëtim Bega (FM)

4 vota – 0.43 %

Gezim Ibrahimi (PSD)

11 vota – 1.19 %

 

Bashkia Pukë

QV: 4/25

Gjon Gjonaj (ASE)

541 vota – 61.34 %

Rrok Dodaj (APPD)

341 vota – 38.66 %

 

Bashkia Pustec

QV: 8/8

Edmond Themelko (ASE)

2075 vota – 80.96 %

Miallaq Apostollovski (APPD)

488 vota – 19.04 %

 

Bashkia Selenicë

QV: 6/47

Kasëm Cenaj (ASE)

865 vota – 52.91 %

Përparim Shametaj (APPD)

759 vota – 46.42 %

Alma Golemaj (I pavarur)

11 vota – 0.67 %

 

Bashkia Skrapar

QV: 8/34

Nesim Spahiu (ASE)

2012 vota – 83.45 %

Hajredin Bakiasi (APPD)

399 vota – 16.55 %

 

Bashkia Tepelenë

QV: 2/29

Tërmet Peçi (ASE)

396 vota – 67.58 %

Veip Çela (APPD)

98 vota – 16.72 %

Dritan Memushi (I pavarur)

92 vota – 15.7 %

 

Bashkia Tropojë

QV: 3/50

Rexhe Byberi (ASE)

561 vota – 50.13 %

Besnik Dushaj (APPD)

513 vota – 45.84 %

Agron Demushi (I pavarur)

45 vota – 4.02 %

 

Bashkia Ura Vajgurore

QV: 7/50

Juliana Memaj (ASE)

1155 vota – 52.29 %

Bujar Hoxhaj (APPD)

1054 vota – 47.71 %

 

Bashkia Vorë

QV: 8/42

Luan Sallaku (ASE)

1718 vota – 50.77 %

Fiqiri Ismaili (APPD)

1666 vota – 49.23 %

June 22, 2015 02:46
Komento

18 Komente

 1. Dhimbja në Shqip June 22, 04:07

  ASHE si Barcelona, fitore në shumicën e bashkive me mbi 60%
  Me nisjen paraprake të numërimit të votave në disa bashki të vendit, duket qartë se koalicioni i majtë i ASHE-së është kryeson ndjeshëm në disa bashki të…
  KOMENTE | LEXO | SHPERNDAJE

  Reply to this comment
  • double June 22, 09:07

   koalicioni , aleanca per shqiperine evropiane me ne krye partine socialiste, ne kete zgjedhje arrite nje fitore te dyfisht!! ne radhe te pare ky koalicion fitoj bindshem besimin e qytetareve ndersa gjithashtu kjo aleancen vendosi standartet me te larta per procesin e zgjedhjeve!!

   Reply to this comment
  • tenisi June 22, 09:40

   kjo eshte nje fitore teninistike e aleances per shqiperine evropiane kunder aleances per ”pune dhe dinjitet”. kjo gare nga fillimi i saj nga fillimi i saj nuk ka qene e balancuar pasi aleanca e pare ka pature nje program teqarte per drejtimin e duhur ndersa e dyta vetem shpifje dha akuza!!

   Reply to this comment
 2. jorisi June 22, 05:16

  normale .sespe eshte ekipi i cili krijoi programe dhe krijoi mundesi te reja per rilindjen e qyteteve.investoi ne ate qe njerzit besojne dhe qe njerzit mund te bejne.ashe ofroi alternativa te reja dhe ashe ofroi programi dhe plane per ti bere bashkite te qeverisen nga njerizt qe duan pune dhe jo nga barabret e saliut.

  Reply to this comment
  • trendi June 22, 05:17

   drejtimi duhur ne gjithe shqiperin.drejtimi i duhur per te gjitha qytetet dhe drejtimi i duhur per per njerzit.per nje komunitet bashkepunues dhe per njerzit te cilet te jetojne ne harmoni me ambjentin.ashe eshte aleanca e atyre qe besojne dhe qe duan te bejne shtet.ashe eshte aleanca e fitores.

   Reply to this comment
   • arjani June 22, 05:22

    koalicioni i rilindjes dhe i programeve dhe i planeve konkrete per bashkite.koalicioni i majte eshte per qytetaret ,ndryshe nga ai i djathite qe eshte per te mbushur xhepat e tyre.

    Reply to this comment
    • blendi June 22, 05:23

     ashe ka superekip qe udhehiqet nga nje kapiten qe e di fort mire se cdo te thote te menaxhosh nje bashki.ashe beri nje fushate serjoze dhe duke u munduar qe ti tregonte njerzve qe do merret me problemet qe prekninj qytetet etyre,ndryshe nga shqupi qe u tall me njerzit qe premtonte ulje taskash e heqj dritash dhe rritje pensionesh.

     Reply to this comment
     • endri June 22, 05:29

      sepse ashe eshte aleanca e qytetarve dhe jo aleanca e pushtetarve.sepse ashe eshte modeli i nje qeverisje te cilen njerzit e duan dhe e prekrahen masivisht dje ne 21 qershor.sepse ashe di te beje politike per njerzit dhe jo per xhepat e tyre.

  • todri June 22, 05:19

   ashe eshte ekipi i udhehequr nga nje super kapiten i cili ka qeverisur bashkine me te madh ne vend.normal qe rama ka qeverisu nje bashkie dhe ai e di vizionin qe i ofrohet nje bashkie dhe e di se si prijektohet administrimi i nje bashkie.

   Reply to this comment
 3. mira June 22, 05:32

  barcelona ti vi anash ktij kualicioni se as te maja e thonjit nuk i arrin. ky alaeanca per shqiperine europiane tregoj perseri prap se eshte forca e pare qe populli do edhe eshte forca e pare populli gjithmon do zgjedh per qeverisjen e qytetve te tyre.

  Reply to this comment
 4. behari June 22, 05:36

  Arsyeja pse shqiptaret votuan masivisht kte kualicion eshte se ky kualicion ka per qellim ti sherbej qytetarve te ktij vendi duke i ofruar me shume shprese per te ardhmen me shume punsim per qytetaret edhe me shume investime per kte vend. edhe jo si pd qe ka per qellim vetem e vetem te vjedhin shqiptaret!

  Reply to this comment
 5. info-analitike June 22, 05:43

  Ketu te vetmen fitore te shkelqyer e kane arritur ata qe nuk kane shkuar ose qe kane refuzuar te votojne. Nese kemi parasysh se ishin 3 milione votues e ka votuar me pak se gjysma i bie qe ti kene dhene mbi 1, 5 milione shuplaka politikaneve e vecanerisht qeverise aktuale qe solli nje zhgenjim te madh.

  Reply to this comment
 6. Arben June 22, 06:13

  ZOGU I EDIT PO DEL FITUES ME 28% PJESEMARRJE NE TIRANE.

  HA HA HA HA

  KETIJ PO QE I THONE BESIM.

  Reply to this comment
 7. GAMORI June 22, 07:16

  uuuuuuuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  Reply to this comment
 8. nyc June 22, 14:11

  …prandaj Erjon Brace duket si Messi…

  Reply to this comment
 9. Mark uk June 22, 17:55

  Ka vetem nje ndryshim,tifozet e barcelones i blejm shume shtejt biletat,kurse pronart e ASHE i blejn tifozet fare lire nga nje dhjetmijlekesh.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*