“Askush nuk ka bërë më shumë për Shqipërinë se Janullatosi”

Redaksia Online January 12, 2013 11:10

“Askush nuk ka bërë më shumë për Shqipërinë se Janullatosi”

“Nuk njoh ndonjë tjetër, shqiptar apo të huaj që të ketë bërë për vendin tonë aq sa ka bërë Kryepeshkopi Anastas, pa kërkuar asgjë e pa marrë asgjë”. Kështu shprehet mitropoliti i Korçës në një intervistë për revistën “Java”.

Imzot Joani del në mbrojtje të kryepeshkopit Anastas duke i konsideruar sulmet ndaj tij si të padrejta. Ndërsa në lidhje me nacionalizmin e vërejtur kohët e fundit në skenën politike, mitropoliti i Korçës thotë se është një fenomen që shfaqet në periudha të boshllëqeve ideologjike e kulturore, në popuj të frustruar, në kohë krizash ekonomike e morale.

Gjithashtu, në intervistë, Imzot Joani komenton edhe rezultatet zyrtare të censusit, të cilat nuk i kundërshton prerë. “Ne ortodoksët jemi më shumë sesa shifra zyrtare që është dhënë nga censusi. Jemi mbi 24% në të gjithë Shqipërinë”.

 

Redaksia Online January 12, 2013 11:10
Komento

2 Komente

  1. Iliri January 12, 22:54

    Me palo prift nuk mund te gjendet. Fale mendjeve te tilla mund te qendroje greku Janullatos si I pari I kishes ortodokse. Te vjen turp kur lexon keta bicim prifterinjsh qe e quajne veten shqiptare. Ky palo prift nuk mund te jete tjeter vecse nje mjeran qe shet vendin e mohon At Nolin, rrolin e tij qe ndertoi e udhehoqi Kishen autoqefale Shqiptare. Cdo shqiptare duhet te ndihet I fyer nga kjo deklarate e bere nga ky palo prift dhe e paguar nga greku Janullatus

    Reply to this comment
  2. dritani February 1, 20:50

    C’thote Qirje Fatmiri qe na u be ushtar i janullatosit? Po a e beson veten ky? Po a e mbani mend kur ky shkruante kunder Janullatosit sapo fitoi te drejten e fitimit te nej burse en SHBA me fondet e lena pas nga Imzot Noli? Atehere ky kunder, po sot cfare ka gelltitur?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*