“Askush nuk mund të ndërhyjë në punën e prokurorit”

October 24, 2017 11:22

“Askush nuk mund të ndërhyjë në punën e prokurorit”

 

“Prokurori është i pavarur dhe është zot i çështjes së tij dhe askush nuk mund të ndërhyjë në punën e tij”. Kështu u shpreh kryeprokurori Adriatik Llalla, në një prononcim të shkurtër për gazetarët.

“Prokurorët janë të pavarur, me ndryshimet e Reformës në Drejtësi, prokurori i çështjes është vetë zot i çështjes. Në këtë kuptim, askush nuk mund të ndërhyjë në punën e prokurorit, përfshirë dhe mua. Diçka e tillë organizohet nga vetë prokurori i çështjes për mënyrën sesi do të organizohen hetimet”, tha kryeprokurori.

Deklaratën Llalla e bëri pas një takimi që pati me përfaqësues të Ministrisë së Drejtësisë franceze, për luftën kundër kanabisit, ku kreu i akuzës foli për përpjekjet e bëra në këtë luftë dhe bashkëpunimin me partnerët.

Gjatë fjalës së mbajtur në këtë tryezë, Llalla tha se është shumë e rëndësishme që prokurori, në çdo rast, të zhvillojë hetimet i pandikuar dhe i pa frikësuar, edhe në ato raste kur subjekte të hetimit janë zyrtarë apo ish-zyrtarë të lartë publikë.

Deklaratat e Llallës vijnë në një kohë kur prokuroria ka kërkuar heqjen e imunitetit me qëllim arrestimin e ish–ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri pasi akuzohet për lidhje me bandën e Habilajve.

October 24, 2017 11:22
Komento

24 Komente

 1. Une October 24, 11:29

  Jo mor Dhalla! Me kryeprokuror si ty drejtesia nuk behet! Ti duhet te shkosh ne burg bashke me Meten Berishen! Nje prokuri si kjo e ka vendin ne burg!

  Reply to this comment
 2. KORÇARI October 24, 11:42

  Vetëm SALA mund të ndërhyjë

  Reply to this comment
 3. perkthyesi October 24, 11:57

  Dakord, askush nuk duhet te nderhyje ne punet e prokurorise, por une kisha nje pyetje “fare te vogel”: Po ju, a e keni bere punen tuaj, duke marre ne pyetje Berishen, Meten, Mediun, Bashen, dhe sorollope te tjere, qe u a kane prure ne maje te hundes shqiptareve te shkrete, duke i vjedhur vrare, dhe lene pa pune, prone e katandi? Pse nuk e nisni nga keta delenxhinj, qe ka vite qe na jane bere ferre neper kembe! Sinqerisht, do e doja nje pergjigje nga ana juaj!

  Reply to this comment
 4. FORSTER October 24, 12:16

  Ky fshatari I Gramshit eshte kapardisur si gjel ,ajo qe thua zotrote ,qendron por mbasi te behet vetingu,se me” kunguj “si puna jote nuk behet “DREJTESI”duke I mbajtur dokumenta ne sirtar ,o vegel qorre e kohes se demokracise,qe po kalojme.

  Reply to this comment
 5. Litarin enver se po djegin vendin October 24, 12:16

  O vemje o pleher o qe as kafshe nuk mund te them se ofendoj kafshet.o i biri mamit.

  Reply to this comment
 6. Amerikani October 24, 12:24

  Vetem Meta te nderhyn ti. Ikini ore se prej jush jemi ketu ku jemi

  Reply to this comment
 7. Muhameti October 24, 12:40

  Askush nuk po nderhyn ne punen e Prokurorise. Por…Prokuroria nuk duhet te beje hap pa marre OK nga Rama se pastaj shoku Imunitet ben punen e vet..
  Edi Rama A.S vetem orienton Prokurorine se ke te arresoje e ke jo, kujt ti hapi proces kujt jo, pra me nje fjale nuk ben aspak nderhyrje (larg qofte), Keto jane orientime qe Prokuroria duhet ti mbaje shenim dhe ti zbatoje, KAQ. Pse nderhyrje eshte kjo, Joooo.

  Reply to this comment
 8. lumbardhi October 24, 13:01

  Shqiperia nuk ka Prokurori por prokuroredhi sa te ka ty dhe ate Hajdarm.tin ne krye te Prokurorise.Si eshte e mundur te dale Prokuroria me reagim me genjeshtra te kulluara e ti nuk merr masa fare.Ku e keni pare ju se Prokuroria Kroate ka burgose Sanaderin per nje ore dore.Kjo eshte rrene e kulluar.Sanaderin e ka hetuar gjate USKOK agjensia antikorrupcion dhe vete Kryeprokurori Bajic e ngrite aktakuzen dhe eshte arrestuar ne Austri ne tentim per ike nga Kroacia.Sanader ka shum afera korruptive gati sa Sala yt.Por akuza kryesore eshte per shitjen e kompanise se naftes INA kompanise hungareze MOL ,ne kete afere Sanader njesoj si Sala nga CEZ i mori 10 milion Euro per te demtuar Kroacine qindra miliona .Eshte Identike more sharlatan si shitja e KESH-it nga Sala po Shqiperia te ka ty e Hajdarmaten prokuror njereze te pakurriz dhe shantazhuar a te blere .Ku ke fytyre te dalish e te na japish lekcione per qendrimin e Prokurorise.Harrove si dilshe me premtime jo so jo neser per peshqit e medhenje e kende dergove bashkeshorten ne SHBA te linde qe te fitoje te drejten e qendrimit atje.Kishe kohe me akuzu amsdorine SHBA-ve jo kriminelet. TI duhet sa me shpejte te shporresh nga ai post sepse je faqja e zeze e drejtesise shqiptare.NUK ke bere asgje prej se je zgjedhe.

  Reply to this comment
 9. H October 24, 13:17

  Nuk keni integriteti moral ju o plehra per te qene te besueshem se populli ju njeh mirë se vetem dini me vjedh. Kokelope dke delenxhi i kategorise me te ulet.

  Reply to this comment
 10. Genti October 24, 15:03

  Vetem pune nuk eshte ajo qe pretendon zoteria juaj.
  Do ishte me mire te ishte cituar “Askush nuk mund të ndërhyjë në aferat korruptive te prokurorit”.
  Ke dhe fytyre e del i ngrehur si gjel te na tregosh qe po punon. Ne burg e keni vendin ti bashke me larot e tjere.

  Reply to this comment
 11. R. B. Gramshi October 24, 15:07

  Per ke e ke fjalen per Sali Berimutin qe kercenoi krye prokuroren parardhsen tende lavire. Ti edhe pse ke nje surrat ku ne balle lexohet; “Idiot noterik” askush nuk ta ka vene ne dukje.
  Kush ka nderhyre ne panvaresine e prokurorise tende!?
  Deklaratat e tua qe ngjasojne me citatet e Mao Ce Dun-it ilustroi me fakte mbasi kjo eshte edhe pergjegjesia e institucionit qe mender e drejton dhe mos corodit popullin.

  Reply to this comment
 12. MH October 24, 15:19

  Dhe une jam dakort te mos nderhyjne.Po tashti qe ke nderhyr ti vete me vullnetin tend.A do jesh i zoti te dalesh nga ke hyre.
  Ti meriton prangat ne vend!Fodull i plepave Durrres!

  Reply to this comment
 13. a ka psikiater ne kete vend?! October 24, 15:42

  Je i pavarur sa vepron sipas kushtetutes . Kur vepron si ti, nuk te le presidenti . Nese te favorizon presidenti, ai hiqet nga parlamenti dhe dergohet ne….hapsane . E kuptove tani “pavaresine” e organit gjyqsor, ose akuzues ? Po ç meren me kete . Ky eshte skllav, i atyre e q votuan ne ate post, perveç se ka fytyre….idioti .

  Reply to this comment
 14. Dodona mbi Tomorr October 24, 17:07

  “Prokurori eshte zot”, Fjale shume e madhe por qe nuk duhet ta perdorje,sepse neqofte se cdo prokuror e gjykates e quan vehten “zot “atehere drejtesine e mer lumi dhe sic duket tek ne prandaj nuk ka drejtesi.!Kryeprokuror LLalla! zot eshte ligji , as prokurori as gjykateri ; prandaj , ju qe kini keto mendime duhet te largoheni sa me pare , qe te vendoset ligji ne vend.Eshte shtremberim i ligjit qe kerkoni me cdo kusht arrestimin e deputetit , kur i kini te gjitha sigurite per ta hetuar ne gjendje te lire , por ju kerkoni ta arrestoni per qellime krejtesisht politike,per ta poshteruar ate si person dhe per te diskredituar PS ; Pra keshtu e keni marre porosine nga ata qe u emeruan ne ate post
  dhe ju per te qe ne me te sigurte caktuat per hetim edhe kater tropojane , te aferm te Sali Berishes , duke dashur ndoshta ti benit sherbimin e
  fundit , ketij perbindeshi te ketij populli , qe po vuan prej nji cerek shekulli paudhesit e tij te perbindeshmej.

  Reply to this comment
 15. Dodona mbi Tomorr October 24, 17:10

  “Prokurori eshte zot”, Fjale shume e madhe por qe nuk duhet ta perdorje,sepse ne qofte se cdo prokuror e gjykates e quan vehten “zot “atehere drejtesine e mer lumi dhe sic duket tek ne prandaj nuk ka drejtesi.!Kryeprokuror LLalla! zot eshte ligji , as prokurori as gjykateri ; prandaj , ju qe kini keto mendime duhet te largoheni sa me pare , qe te vendoset ligji ne vend.Eshte shtremberim i ligjit qe kerkoni me cdo kusht arrestimin e deputetit , kur i kini te gjitha sigurite per ta hetuar ne gjendje te lire , por ju kerkoni ta arrestoni per qellime krejtesisht politike,per ta poshteruar ate si person dhe per te diskredituar PS ; Pra keshtu e keni marre porosine nga ata qe u emeruan ne ate post
  dhe ju per te qene me te sigurte caktuat per hetim edhe kater tropojane , te aferm te Sali Berishes , duke dashur ndoshta ti benit sherbimin e
  fundit , ketij perbindeshi te ketij populli , qe po vuan prej nji cerek shekulli paudhesit e tij te perbindeshmej.

  Reply to this comment
 16. Gramshi patriot October 24, 17:35

  More maskara, qe mburresh me fisin ballist te sateme dhe nuk e zyre kurre ne goje gjyshin tend te nderuar, mbiermrin e te cilit trashegon dhe e ke perdhosur, qe e nderon i tere Gramshi, ashtu sic te urren ty! Gjyshi i ketij kopuku ka qene nepunes i administrates se Nolit, i helmuar nga qeveria e A. Zogut!

  Reply to this comment
 17. lame October 24, 18:03

  Ky do te jete nderte paret qe do ta korre Vetingu bashke me Hajdarmatajn,andaj kane dale haptazi ne krah te atij qe i ka pase tere kohen ne xhep,te Berishe.Sot e ka kuptuar se duhet te luftohet krimi dhe se ka dale shume droge nga Shqiperia.U perpoq te siguroje azil ne SHBA ,ju kujtohet kur u perplase me ambasadorin Lu?SHBA-te nuk ia mundesuan lindjen e te shoqes atje.Tani ju ka shterngua laku ne fyt nga Vetingu dhe po gjuan shqelmat e fundit.Ore te na thote kush ka pase me shume pergjegjesi per te hetuar krimin dhe burgose kriminelet Llalla apo Tahiri?

  Reply to this comment
 18. I.Troplini October 24, 18:17

  Kur flitet mbi simbolet e luftes kunder krimit te organizuar ne Itali, nuk jane larg, emrat e Giovanni Falcone apo Paolo Borsellino.
  Perkushtimi i tyre, profesionalizmi dhe vendosmeria per tu perballur me te keqen, sakrifica e tyre sublime ne sherbim te se mires se perbashket, kane bere qe italianet vete, por me ta, edhe te tjere jashte Italie, te kene nje pike referimi, kur flitet per formatin e Kryeprokurorit apo gjyqtarit te palekundur.
  Ne Shqiperi, ne kemi Z.Llalla.
  Truprojat e tij, nuk do te jene kurre te rrezikiuar, si ato te Giovanni Falcone, qe dhane jeten, bashke me personin qe kishin marre persiper ta mbronin. As bashkeshortja e Zoterise, nuk e ka te nevojshme te jetoje ne ankth se dikush mund te perpiqet tu beje dicka Llalleve.
  Kjo eshte “ana pozitive” e te qenit nje Kryeprokuror si Llalla.
  Reputacioni i Zoterise ne radhet e shqiptareve, eshte ne nje nivel te tille, saqe eshte i tepert cdo koment per te thene dicka me shume.
  “Pike referimi” per ata qe do vijne pas tij ne ate detyre, do jete, menyra e mbijeteses se tij ne ate zyre per nje mandat te plote. Bej sic thote Saliu dhe nuk te hyn gjemb nder kembe. Mos ia prek djalin Saliut dhe behesh 100 vjec me rroge prokurori.
  Kur drejtesia, perfaqesohet nga persona te tille, apo si ajo treshja nga bjeshket e nemuna, cdo akuze per trafik droge ndaj nje Sajmir Tahiri, humb komplet kuptimin. Krimi banalizohet, sepse ata qe duhet ta ndiqnin dhe te benin drejtesi, jane sherbetore vrasesish si Sali Berisha apo Lulzim Basha.
  E kuptoni dilemen e shqiptareve sot?
  Askush nuk ka ndermend te mbroje drogen e Tahirit, nese eshte e vertete por askush nuk duron dot klithma vrasesish dhe hajdutesh, qe japin urdhera tek Kryeprokurori per te arrestuar kete apo ate.
  Jo, fatkeqesisht, ne nuk kemi simbole te luftes kunder mafies. Ne nuk kemi Falcone e Borselliino. Kemi vetem Llallen. Ndaj, jemi aty ku jemi dhe nuk hedhim dot nje hap te rendesishem perpara ne organizimin e shoqerise sone.
  Nuk te duhet te jesh profet, per te dhene nje hamendesi se si do perfundoje gjithe kjo histeri e momentit.Do bejme, ate qe kemi bere gjithmone ne keto 27 vjete.
  U bars mali dhe polli nje mi.
  Ky stani jone, kete bulmet ka.!!!

  Reply to this comment
 19. Jimi October 24, 19:02

  Ti more prokur horr! C’e kukton veten ti zot e qe mund te tallesh bythen si te duash ti me taksapaguesit shqiptare?
  Sovrani ka zgjedhur nje maxhorance e cila sebashku me ligjvenesit e tjere te ben ty qe te duket prifti gomar.

  Reply to this comment
 20. peni October 24, 20:22

  Ky Llalla ish edhe belaban,haj medet ksuh eshte ne krye te Prokurorise.Ishte siguruar Sala nga mundesia e ballafaqimit me drejtesine por ia prishi planet reforma nedrejtesi dhe SHBA-te.Tani nuk kete dhalla e palla si hajdarmutaj e kompania.

  Reply to this comment
 21. Lili October 24, 21:16

  Prokurori nuk eshte aq Zot sa mendon tij se Ligji eshte mbi prokurorin.
  Kur prokurori keqperdor ligjin ose shkel ligji,ai shkarkohet ne boten normal kurse ne Shqiperi behet Zot!
  Hajde drejtesi hajde me nje kryeprokuror si ky…
  Ketu ka faj vete pozita qe nuk i ndryshon ligjet per keta horra prokuroresh,

  Reply to this comment
 22. sopiqoti October 24, 23:33

  Nuk na the ndonje gje te madhe o qirio LLalla.Llullaja gjithmone mbetet llulla.(eshte fjala per tubin e tymit te sobes).

  Reply to this comment
 23. llalle harapashi October 25, 09:50

  O vellezer,shikoni fotografine dhe pamjen e ketij debilit.A nuk ju duket se sapo e ka marre dozen e hashashit? Prandaj nuk futen ne burg sponsorizuesit e droges ne kete vend?I beni ore nje test ketij matufit!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*