Asnjë qindarkë për Shqipërinë/ BE shpërndan 160 milionë € në ndihmë për tre vendet të Ballkanit Perëndimor

October 6, 2020 19:55

Asnjë qindarkë për Shqipërinë/ BE shpërndan 160 milionë € në ndihmë për tre vendet të Ballkanit Perëndimor

Komisioni Evropian miratoi sot një plan gjithëpërfshirës ekonomik dhe investimesh për Ballkanin Perëndimor i cili synon të nxisë rimëkëmbjen ekonomike afatgjatë të rajonit, të mbështesë një tranzicion të gjelbër dhe dixhital, të inkurajojë bashkëpunimin ekonomik rajonal, të stimulojë rritjen ekonomike dhe të mbështesë reformat e kërkuara për të ecur përpara rruga për në BE.

Iniciativa të tjera kryesore përfshijnë investime të rritura në sektorin privat për të rritur konkurrencën dhe inovacionin, në veçanti ndërmarrjet e vogla dhe të mesme dhe një garanci për të rinjtë.

Investimet dhe rritja ekonomike mund të rriten vetëm nëse Ballkani Perëndimor bën një angazhim të fortë dhe zbaton në mënyrë efektive reformat themelore në përputhje me vlerat evropiane, shkruhet në raportin e Komisionit.

Komisioni Evropian, në emër të BE-së, ka shpërndarë sot këstet e para të programeve të ndihmës makro-financiare për Kosovën, Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut. Disbursimi i sotëm prej 50 milion € për Kosovën, 30 milion € për Malin e Zi dhe 80 milion € për Maqedoninë e Veriut pas marrëveshjes dhe ratifikimit të Memorandumeve të Mirëkuptimit gjatë muajve të fundit.

Pjesë e kësaj ndihme nuk është Shqipëria.

o.j/dita

October 6, 2020 19:55
Komento

6 Komente

 1. Zigur Qarri,"Rilindasi"Edvin D'Rama është gënjeshtar patologjik. October 6, 20:28

  Kjo tregon se aleatet perendimorë nuk kan më besim tek Edvin Escobar D’Rama.Në fillim të mandatit të parë si kryeministër,D’Rama u desh të përballej me një dokument konfidencial të prezencës së OSBE në Tiranë,ku thuhej se Edvin Escobar D’Rama është ‘zotërues i një pasurie prej 200 milion euro,të fshehur në llogari off shore në emër të vëllait’.Rrofte karizmatiku Taulant Balla.

  Reply to this comment
 2. Fidel Kastro October 6, 21:21

  Lavdi Marksizem – Leninizmit!
  Ndertojme socializmin me forcat tona!!!!!

  Reply to this comment
 3. Erhard October 6, 23:19

  Ky eshte pranim zyrtar se Shqiperia nen sundimin e Rames ka deshtuar,ka korrupsion dhe BE nuk ka besim se do menaxhohen sakte parate!
  Mbaje SUNDIMIN ne Shqiperi edhe per 8 vjet te tjera o Rame manalli,por popullin tend e ke varferuar ne kulm!

  Reply to this comment
 4. Adih October 7, 02:33

  Shuplake fytyres ,apo kembane alarmi ,per qeverine e “SKENDERBEUT “

  Reply to this comment
 5. Lili October 7, 08:27

  Po pse t’na jep?! Kur kemi fuqi me i dhane çobos te Bankersit 100 millions pa na u dhimb hiç! Cka eshte nje shtet qe le milliona jashte pa u çudit si e ka i beri keta milliona aj njeri?!

  Reply to this comment
 6. demo October 7, 09:08

  Po kur i jep koncesionin e shurres Vilma Nushit 140 mijon euro,,
  I jep koncesionin e mbetjeve djalit te Kozmait nga Libofsha 300- miljon euro(Impiantin e Shkumbinit ja paska marre Shkumbini te ziut Kozma,qe i humbi lopa ne estraden e Fierit)
  I jep Cobo Skenderajt nga Kurveleshi PPP 160 miljon euro, per gersheret e kirurgjise,(e ka zanat qethjen e dhenve),po c`te te jape BE ty?
  Ti je pasunari me i pasur ne bote.
  Bill Gates vete ha sufllaqe tek Mc Donaldi.Po kursen i ziu,qe te bleje vaksinen e virusit kinez..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim