Astronomët zbulojnë një komet pa “bisht”, e para e këtij lloji

April 30, 2016 13:43

Astronomët zbulojnë një komet pa “bisht”, e para e këtij lloji

Astronomët kanë gjetur një kometë pa “bisht”, ku sipas tyre është e para e këtij lloji. Për përbërjen e saj mund të lindin shumë pyetje.

E ashtuquajturi kometë “Manx”, është bërë me materiale shkëmbore, që gjenden zakonisht në afërsi të Tokës.

Shumica e kometave janë të përbëra nga akulli. Shkencëtarët e përfshirë në këtë zbulim tani kërkojnë për të mësuar më tepër se ekzistojnë kometat “Manx”, të cilat mund të ndihmojnë për të zgjidhur debatin më saktësisht se si dhe kur sistemi diellor u vendos në konfigurimin e tij aktuale. /Reuters

April 30, 2016 13:43
Komento

1 Koment

  1. Fatos Luta May 1, 10:53

    Gabim: shkruhet “një kometë”, sepse është e gjinisë f., dhe jo “një komet”, siç gazetari e shkruan.

    Përpiquni të përvetësoni më mirë drejtëshkrimin.

    Me respekt: Fatos Luta.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim