“Ata 100 që shpallën Greqinë shtet ishin të gjithë shqiptarë me fustanella”

September 20, 2018 13:29

“Ata 100 që shpallën Greqinë shtet ishin të gjithë shqiptarë me fustanella”

Gjatë një debati televiziv, historiania shqiptare, Elena Kocaqi, e cila u bë e njohur pas deklaratës së saj të fortë se Aleksis Tsipras është çam, ka replikuar me Panajot Barkën, i cili përfaqësonte në debat minoritetin grek në Shqipëri.

“Unë e kam thënë që Greqia nuk ka popullsi greke në kuptimin që e thotë Greqia, sepse popullsia e Greqisë, në momentin që Greqia u bë shtet. Të njëqindë ata që luftuan ishin të njëqindë arvanitas me fustanella, tërë ata shqiptar i vunë mbretit kurorën dhe aty nuk kishte asnjë grek sepse ata ishin shqiptarë ortodoks”, tha Elena Kocaqi në studio.

Gjatë debatit ndërhyri Barka, duke i thënë se po e tepron pak, por e menjëhershme ka qenë përgjigjja e historianes, e cila e sfidoi që t’i gjente një emër të vetëm grek, që ishte në krye të kryengritjes antiosmane në vitin 1800.

a.k / dita

September 20, 2018 13:29
Komento

86 Komente

 1. socialisti September 20, 13:41

  Shqiptaret kane bere Greqine shtet ne shek. 19? Shqiptaret nuk po bejne dot shtet Shqiperine ne shek. 21!
  Hajt njatjeta, na i kurseni keto variete patriotike pash zotin.

  Reply to this comment
  • prizem September 20, 16:36

   Sepse po te lexosh dy rreshta histori e kupton qe ne teritorin e Shqiperise se sotme popullata ishte kryesisht muslimane dhe nuk e perkrahte shkeputjen nga Turqia.

   Reply to this comment
   • Koqa September 20, 22:38

    Atehere gjyshrit e mi paskan çliruar Gërqin !
    Shtetl grek duhet te me japi nje pashaporte dhe 500 euro ne muaj.
    Jam krenare per gjyshërit shqipetare por do jem krenar nqs Gërqia mi jep 500 euro ne muaj.
    Juve mund te vazhdoni te ziheni kush e shpetoi Gërqin.

    Reply to this comment
 2. katarakti September 20, 13:47

  Mire mor shpirt. Por keta shqiptare qe luftuan per pavaresine e Greqise me 1830-ten, si nuk e bene kete pune edhe per pavaresine e Shqiperise?! U dhimbsej me shume Greqia apo si!

  Reply to this comment
 3. Messerschmidt September 20, 13:56

  Bravo Elena!

  mire ja bere rracedhjerve!

  Reply to this comment
 4. enter"" September 20, 15:01

  Kjo historiania harron qe ata nuk ishin shqiptare, sepse greqia e ka patur kufirin deri ne Shkumbin, por nejse.

  Autoktone leshi jeni

  Reply to this comment
 5. pitu September 20, 15:02

  nuk eshte ne regull nga trute nuk di cfare flet si mesuan ata greqishten qene trima ne lufte dhe frikacake ne ppaqe kur te jithe qene arvanitas kush ua mesoi greqiishten kur nuk kishte asnje grek appo historiana eleni kocaqi filluan genjeshtrat si redimentet e miserit ne kohen e enverit

  Reply to this comment
  • Taku September 20, 16:05

   Ashtu sic dine serbisht kosovaret injorant.

   Reply to this comment
  • Xxx September 20, 16:42

   Po Barka ku e mesoi shqipen or tutkun? Po himarjotet qe kane bere tregeti me Korfuzin ku e mesuan greqishten? Po gjithe bota sot ku e mesoi anglishten?
   Po gjuha e nenes se arvanitasve kush eshte? A nuk eshte shqipja? Apo se pranoni dot kete?
   Po si mund te mohosh se arvanitasit jane shqiptare? Kete e di e gjithe bota. Nje pretendim i tille eshte absurdi me i madh. Po arvanitasit pse e ndajne veten nga te tjeret dhe thone jemi arvanitas? Gjuha e nenes eshte ajo qe tregon identitetin e njeriut.

   Reply to this comment
  • ELIOT September 23, 11:51

   PITU ..NUK E DI SA KE LAXUAR PER HISTORINE E ILLIRVE TE ARBERESHEVE …. POR NJE GJE SE PASKE MESUAR ..SE TURQIT QE NE SHEKULLINE 15 MBAS PUSHTIMIT .BENE CMOS PET TE NA ZHDUKUR FSHEHUR HEQUR GJUHEN TONE NGA FJALORI NGA JETA NGA KOHA … .DHE LANE GREQISHTE DHE SERBISHTEN ..SEPSE GREKET DHE SERBET SI LUFTUAN POR I JEPNN TAKSA DHE BENIN BIZNESE NE KURRIZ TE SHQIPATREVE …. SEPSE NE ME HEROIN TONE SKENDERBE JA FUTEM KOKEN NE BREKE .DHE NGA INATI U HAKMORREN ME NE … JA PERSE NUK E FOLNI SHQIPEN NE ATE KOHE …JAM I QARTE ..APO KE NEVOJE TE BEJE ME VIZATIME …MERCI

   Reply to this comment
 6. Luludhi September 20, 15:04

  Jane fakte historike.
  Ardian Klosi i ndjere thoshte greket e lashte.nuk ekzistojne me. Greket e sotem jane shqiptare.
  Ndaj urrehemi kaq shume se jemi t ngjashem

  Reply to this comment
 7. rebus: (per gjithe "patriotet" dhe "historianet" me intelekt...shta..ze) September 20, 15:12

  kjo elena, pervec p..idhit origjinal ne mes te shaleve, ka dhe faqet ne forme te.. pidhit . po pse moj triplopidh, nuk e kupton se; kur 100 shqiptar, cliruan greqine nga turqia, a nuk mendon se 100 fish shqiptar, duhej te clironin nga turqia me pare, vete SHQIPERINE ?!?!

  Reply to this comment
 8. tz September 20, 15:42

  O mjerane qe shkruani kunder ASAJ ajo eshte nje Ikone qe nuk mund ti afroheni fare.Jeni si ato bretkosat qe u pelqen ai pellgu I ndere edhe pse per fat te keq jeni dhe ju Shqiptar si Barka e kompani

  Reply to this comment
  • Xxx September 20, 16:35

   Barka e ka origjinen e familjes nga Tepelena. Barka eshte po aq grek sa jane keta turkoshanet e Shqiperise Turq. E mjera Shqiperi me keta bashibozuke qe rit. Gjakprishur qe mohojne gjakum dhe renjet e tyre. Mire kali qe na ngordhi po sna lene dhe mizat qe pa lexuar nje liber historie ne jeten e tyre i bejne te zgjuarin dhe kesaj zonje histoeiane e patriote

   Reply to this comment
 9. Dash September 20, 15:47

  Nuk eshte vetem keqesia qe vjen nga nje shtet shqiptaresh(paradoksale),por eshte dhe injoranca e disave qe komentojne pa studiuar dicka me shume ose jashte propogandes se trashe por efikase te greqise se sotme, z.Kocaqi e njeh historine dhe ka te drejte..provoni te lexoni ARISTIDH KOLEN…dhe te shohim cdo mendoni pastaj…..Po jam i sigurte qe disa jane si puna e atyre qe kur i spjegon dicka mbyllin veshet dhe bejne la la la la la …..kurre mos degjofshi,kohet do ndryshojne per shqiptaret, kujt si pelqen te mbylle gojen ..

  Reply to this comment
 10. Dashamiresi D. September 20, 15:51

  Me te lumte ajo pene -Elena Kocaqi !

  C’jane kete komentues si “socialisti”,”apo “enter”e nonje tjeter, mor aman.Qe-i zente buka shqiptare!
  Historia eshte historie-Dielli nuk mbulohet me shoshe”…
  Dashamiresi D.

  Reply to this comment
  • socialisti September 20, 20:24

   Or ti Dasho D, edhe mallkues edhe dashamires sikur nuk shkon. Dukesh sikur tallesh me vetvehten. Mblidhe mendjen.
   Me dashamiresi nga – socialisti!

   Reply to this comment
 11. H September 20, 16:14

  Shqiptaret janë gjenitë që ndërtian gjithë botën e qytetëruar dhe u lodhën aq shumë sa harruan të ndërtojnë shtetin e vet. Shyqyr që erdhi tropoja dhe na nxorri nga situata.

  Reply to this comment
 12. Amerikani September 20, 16:16

  O popull mazokist! Perse e sulmoni historjanen?
  Cfare po thote qe nuk eshte e vertete?
  A nuk jane Arvanitet shqiptare te besimit ortodoks qe ne fakt bene nje lufte fetare?
  Fatkeqesia e shqiptareve eshte ndarja ne tre besime fetare, muslimane, ortodokse e karolike ku gjithsecili i ka sherbyer vendit qe i ka mbeshtetur nga pikpamja fetare.
  Shqiptaret ortodokse Arvanitas luftuan me shqiptaret muslimane te cilet i sherbenin perandorise osmane.
  Kjo eshte e verteta!
  Shqiptaret fituan pavaresine nga shqiptaret dhe shteti i tyre i ri pas revolucionit u quajt Greqi.
  Tani nqs sot ende nuk keni kuptuar mesazhin e Rilindasve qe e vetmja rruge per te bashkuar shqiptaret eshte flamuri, atehere kurre mos u befshim.
  Mqs percahemi nga pikpamja fetare dhe nuk ruajme harmonine fetare atehere u kemi bere sherbimin me te mire atyre qe nuk na duan te miren. Kemi bere ate qe na bene dikur armiqte tane osmane, greke e serbe.

  RESPEKTE zonjes qe e thote hapur te verteten dhe ne vend te mbeshtetet solmohet nga injorante mazokiste qe nuk duan veten e kombin.

  Reply to this comment
 13. Arben September 20, 16:20

  E themeluan o e themeluan, po ja qe paskan bere gabim,

  jane vene ne sherbim te perendimoreve sidomos anglise

  dhe kundra shqipetarise.

  Reply to this comment
  • Perandoria e dhier osmane September 20, 16:53

   Po sic u vune ata si puna jote ne sherbim te Turqise.

   Reply to this comment
   • Arben September 20, 17:35

    Ne sherbim te vetes, ata qe formuan greqine, a I sherbyen

    vetes? Si mendon?!

    Jo per gje, ata qe u lidhen me Turqine I sherbyen vetes.

    Reply to this comment
    • Perandoria e dhier osmane September 20, 17:43

     Ata qe i sherbyen Turqise i sherbyen Turqise jo vetes. Per shkak se i sherbyen Turqise dhe jo vetes shqiptaret u ndane si pjese e perandorise osmane ne 4 shtete.
     Te njejtin gabim bene dhe arvanitasit qe u cliruan nga zgjedha osmane dhe me pas u perndoqen nga shteti i ri grek.
     Si mendon ti ende Turqise e Greqise duhet ti sherbejme?

     Reply to this comment
     • Arben September 20, 19:49

      Edhe njehere muaaa,muaaa,muaaaaaaaas.

      si koci tek teto ollga.

      edhe ata qe i sherbyen Turqise, as qe behej fjale te

      ishin antishqipetare, por me sa kane mundur kane

      ndihmuar shqiperine. ke sot 90% te deputeteve te

      agimit te arte arvanitas, antishqipetaret me te eger ne

      greqi, njesoj si napolon zerva.

      o milet thirri mendjes, ke ujkun perpara syve dhe

      vazhdon kerkon gjurmet.

     • Perandoria e dhier osmane September 20, 22:50

      Po ata shqiptaret e Turqise a nuk i sherbejne Turqise sot? Turqia sot ka reth 6-7 miljon shqiptare. Me rhuaj a kane ndonje shkolle shqipe keta ku te mesojne gjuhen e tyre amare? Nqs ti asmilimin e shqiptareve ne Turqi e quan sherbim per vendin e tyre ti qofsh.
      Dhe keta “shqiptaret” e Turqise nuk kane asnje ndryshim nga Arvanitasit. Vecse i sherbejne turkut.
      Po per shume aesye dhe arvanitasit dhe shqiptaret e Turqise mund ti justifikojme se nuk jetojne ne Shqiperi, ti cdo qe i sherben Turqise kur jeton ketu?
      Se je musliman? Nuk eshte arsye kjo. Dhe nje pjese e Rilindasve muslimane ishin dhe ndertuan kombin. Dhe babai i kombit musliman ishte dhe coi flamurin e pavaresise.
      Musliman jana 80 % e shqiptareve por nuk i bejbe dava turkut si turkoshanet si puna jote.
      Ti je antishqiptar. Nuk dallon nga Barka. Ai i sherben grekut ti turkut me sa mundesh. Dukesh nga komentet qe mezi pret qe neo otomabizmi i Erdogan ti shtrije tentakulat e veta dhe ne Shqiperi. Gjithcka e beni per dominim kulruror per ti hapur rruge qellimeve politike e ekonomike te forcimit te shtetit turk ne Shqiperi, Kosove e Maqedoni dhe per qellime politike perdorni fene. Doni te perfitoni mga perkatesia fetare e shqiptareve. Po muslimanizmin nuk e perfaqeson turqia. Ju punoni per qellimin politik te Erdoganit. Po Shqiperia cfare perfiton dhe ku eshte Shqipeeia ne kete politike? Doni te na ktheni pas ne histori. Ne kohen kur per 640 vjet osmanet ndertuan vetem 150 km rruge kuajsh. Kut shqiptaret per shkak te tyre ishin vendi i fundit qe fitoi pavaresine. Alfabetizmi malarja dhe injoranca ishte ajo cka trashefuam nga Turqia dhe ju doni tw na riktheni perseri pas. Vertet qe kohet sot kane ndryshuar dhe Turqia eshte nje vend i fuqishem por progresi dhe mireqenia matet me ate si jeton individi dhe jo sa i fuqishem eshte shteti. Apo mos do me thuash se nje turk jeton me mire se sa nje gjerman, francez, italian apo dhe grek qofte. Jo. Prandaj ne sot nuk na duhet Turqia por Europa qe te jerojme dhe ne si njerez. Nuk duam sulltane me kollare qe ti perdorin shqiptaret si mish per top sic bente dikur p. Osmane. Erdogni mikun me te mfushte ka Putinin. Ne Serbi ka ivesrimet me te medha ndersa ne Shqiperi edhe nje Kurum qe ka ka 10 vjet qe ka shpallur falimentin dhe po helmon dynjane. Nderton xhamia vetem rhone disa, por une nuk jam kunder ndertimit te xhamive se dhe besimtaret kane nevojat e veta ashtu si dhe ata te krishtere por te perdoresh fene per qellime politike eshte e turpshme. Ju mbase doni ta shikoni Erdoganin si Kalif dhe ndoshta dhe ti je nje nder ata qe kerkoni mbase edhe nje republike islamike ne Shqiperi si dikur ne kohen e p.osmane por sot kjo gje nuk.mund te ndodhe. Cfare ti bejme te krishtert sipas teje ti deportojme ku…? Qe te jeni ju turkoshanet? Jo. Nuk mund te ndodhe kjo gje kurre. Po je shqiptar vertet bashkoju shqiponjes dykrenare te Skenderbeut dhe respekto te krishtert sic ta thote dhe Profeti. Rruga e Shqiptareve eshte Europa per hir te brezave qe do vine per nje komb te bashkuar dhe ne mirqenie. Vdektare si Erdogani ky komb ka pare shume. Kombi nuk vdes. Dhe kombi yne i ka bashke dhe muslimanet dhe te krishtert. Ata qe percajne i sherbejne armilut. Ti, Barka etj. Zoti bashkon, djalli ndan. Shqiptari i mire bashkon. Bashibozuket turkoshane e grekomane ndajne.

  • Babalja September 20, 17:13

   Shiko dhe ti sa shume e ” deshen ” shqiptaret perandorine osmane shkaktaren e prapambetjes tone shekullore dhe asaj qe i detyroi shqiptaret ortodokse Arvanitas te vete quheshin greke.

   https://youtu.be/k3Qelvsi_5E

   LAVDI SKENDERBEUT.

   POSHTE NEO OTOMANIZMI, GREKOMANET E SERBOMADHET.

   Reply to this comment
   • Arben September 20, 17:46

    Per te qeshur si koci te teto ollga.

    Sa ishte Perandoria Osmane shqipetaret I thoshin vetes shqipetar, greket I thoshin vetes grek e turqit Turk.
    Fuqite perendimore dhe rusia futen keto dallime pikerisht per ta percare, zaptuar tokat e skllaveruar njerezit.
    Tani petet e lakrorit Jane hapur, nuk ka me enigma, ka 100 vite qe ra Perandoria Osmane te gjitha trojet e saj lufte Jane, asnje nuk ka gjetur paqe. Ja befte Allahu rrugen pa pengesa Erdoan, te vijne ditet e paqes dhe mireqenies per popullin.

    Reply to this comment
    • Perandoria e dhier osmane September 20, 19:41

     Pse lodhesh duke pritur Edogulin ik ti ne Anadoll.
     Ju turkoshanet aty e keni vendin.
     Shqiperia eshte per muslimanet shqiptare Allahu jua befte mbare dhe shqiptaret orrodokse e katolike po shqiptare. Ju turkoshanet pirudhini te Erdogani.

     Reply to this comment
    • Gjek September 25, 17:15

     Sa ishte Perandoria, vetem nje pjese e shqiptareve njiheshin dhe quheshin arnaute vellezer, kurse pjeses tjeter nuk u lejoi sulltani kishat dhe shkollat. Dihet pse, se i interesonte percarja dhe i donte per vete arnautet.

     Reply to this comment
 14. nonsens; por me njerez, qe truri u gjykon me pak, se nje kafshe samari . September 20, 16:31

  po pikerisht; keto kolet, lenat, ramat e ngjelal, jane soji me i ndyre i masokisteve shqiptar, se te ishin mahmutet arbenogllyte ose sali-qenefo-metat, c’u qi motrat e sorollopin, se prej atyre, e kemi peshqesh turkun dhe sot e kesaj dite . nderkohe mburren, se shqipetaret, nxuaren turkun, para gati 200 vjetesh, nga greqia . o ju; e doni turkun, mor’ kurva . dhe shqipetaret, qe luftuan per pavaresine e greqise, i quani tradhetare te “shqipetareve” .

  Reply to this comment
 15. Nje shqiptar September 20, 16:41

  Zonja Eleni Kocaqi tregon nje te vertete historike qe me ben çudi se si disa komentues apo militante te forcave te ndryshme o nuk e njohin o nuk duan ta pranojne. Shqip folesit apo arvanitasit e sotem jane te pranishem qe nga veriu ne trojet e Greqise te sotme deri afer Athines perfshire Beotine prej 3500 vitesh. Flisnin po kete gjuhe qe flasim edhe sot dhe qe ishte nje nga dialektet e greqishtes se lashte. Helenet popullonin Athinen si qytet shtet. Tere qytetet shtete greke, me perjashtim te Spartes, u pushtuan nga Aleksandri qe mesoi te fliste greqisht ne moshen 15 vjeç por me ushtaret fliste gjuhen e nenes se tij, d.m.th, shqip. Faktikisht shqiptaret arvanitas jane me shume grek autoktone se sa greket qe popullojne sot Greqine e sotme. Arvanitasit flasin gjuhen e tyre ne trojet e tyra qe prej 3500 vitesh ndersa te tjeret flasin gjuhen e re greke te mesuar nga kisha ordhodokse qe nga viti 1830. Ne 100 herojt e revolucionit grek me shume se 90 jane me origjine arvanitase shqiptare ordhodokse. Fustanella, brezi dhe opingat apo caruçet, qe quhen veshjet kombetare greke e me te cilat vishet garda kombetare e Greqise sot, jane faktikisht veshjet mijevjeçare te shqiptareve autoktone ne trojet helene. Ruajtja e ketyre veshjeve eshte edhe nje fakt se si populli grek, kisha ordhodokse si dhe autoritetet e institucionet greke kane nderuar herojt arvanitas shqiptare qe dhane jeten e tyre per çlirimin e trojeve helene e atdheut te tyre, nga zgjedha otomane. Le te kujtojme se edhe Ali Pashe Tepelena ben pjese ne pjesemarresit e luftes per çlirimin e trojeve helene e arvanitase. Ai qe nuk ka pasur rastin te studioje ne thellesi ka mundesi sot qe p.sh. ne Yuotube e ne shume site te tjere te gjeje tashme me dhjetra dokumenta e video ne nivele te ndryshme shkencore e ne shume gjuhe te botes ku flitet per keto fakte.

  Reply to this comment
 16. arbeni nga tepelena September 20, 16:43

  e habitshme komentet e disave,te gatshem te shohin vetem bardh e zi ose te komentojne sipas qejfit.qe te fitosh pavarsine dhe sidomos vende te vogla si ballkanisit duhet vec ndjenjes atdhetare,patriotike qe te ne u shfaq me rilindasit duhet kryesorja,mbeshtetja e superfuqive te kohes.ne historine shqiptare kryengritjet e TAFIL BUZIT DHE RRAPO HEKALITdhe te tjereve kane nje rendesi te madhe jo per masivitetin por se ishin te parat pas shekujve te tere mbas SKENDERBEUT. dhe mbasi tafil buzi u tradhetua nga paria e tepelene gjirokaster me 300 luftetare udhetoi drejt greqise ne peleponez,nje fuqie te tille te rralle i benin balle dhe si e tille u lajmerua kolokotroni (udheheqsi kryesor i pavarsise se greqise ) sigurisht te dy ishin miq me pas shkoi ne krete dhe prej andej ne egjipt ku vdiq.kolokotroni pjesen tjeter mbas pavarsise se greqise pjesen tjeter e kaloi burgjeve dhe deri sa vdiq.gjenerali tjeter gjergj karaiskaqi i mare nga aliu ne rini dhe luftetar i tij besnik ate qe aliu donte nje shtet shqiptare dhe grek qe nuk u realizua sepse ne luften vendimtare me thirrjen per bashkim me bushatlinjte dhe me ndihmen qe ofroi mbreti i egjiptit (dinastia shqiptare perfundoi ne vitet 1960) nuk u be sepse bushatllinjte nuk pranuan te luftonin turkun.karaeskaqi kur pa qe eshfrytezuan dhe shqiptaret po masakroheshin u ngujua ne akropol me luftetaret e tij deri sa vdiq.pavarsia e greqise u sponsorizua nga fuqite e kohes,rusi angli france e gjermani.luftrat ruso turke ishin katastrofike per kombin shqiptare.Çelo picari hyri ne parlamentin grek me fustanell me ndihmen e arvanitesve.perse nuk u bashkauan shqiptaret ne ate koh? eshte nje fatkeqsi e madhe per kombin shqiptar qe nje rast i arte si ai i kohes se aliut nuk u shfrytezua,bashkimi me bushatllinje qe besoj se i jane trembur aliut nuk u be ,dhe nuk u shfrytezua mbeshtetja e mbretit te egjiptit nje fakt tjeter ka qene ndarsia fetare.greket? u lumte pasi fituan pavarsine eleminuan te gjith komandantet shqiptare.

  Reply to this comment
 17. Babalja September 20, 16:47

  SHIKOJENI KETE DOKUMENTAR SE ÇFARE THONE HISTORIANET GREKE PER REVOLUCIONIN E 1821.

  https://youtu.be/hYUWsErJEUE

  ZGJOHUNI O SHQIPTARE…

  Reply to this comment
 18. romeo September 20, 16:59

  Mos u nxitoni o te uruar,se po vjen dita qe Enver Hoxhen ta beni SHENJT!
  Vetem ai burre shteti i dha dinjitet shqiptareve dhe Shqiperise,ndersa te tjeret i vune zjarrin!
  Mire para 90-tes,por kemi 28 vjet kapitalizem,pse nuk e bene Shqiperine Zvicer?
  Pse sa vjet donin keta,perderi sa po i kerkojne Enverit se paska shitur Kosoven,Camerine,etj,por nuk thone asgje per tradhetine e ketyre viteve?
  A e spjegoni dot se pse sot pas 28 vjet demokraci kapitaliste 367 mije shqiptare duan te ikin ne SHBA,pa llogaritur dhjetra mijra te tjere qe duan te ikun neper Europe?
  Pra per nje vit duan te ikin 500 mije vete?
  Vetem politikanet e cmendur she antishqiptare mund te thone se keta nuk ikin nga halli,por nga qejfi!
  Po pse nuk paska qejf ketu,meqenese kemi kryeministrin me te sukseseshem keto 100 vitet e fundit?

  Reply to this comment
 19. MH September 20, 17:29

  Greket sot vetem qe flasin greqishten.Po nuk kane kurrfare lidhje gjakut me Greket e vjeter.
  Historianet profesionist te dipolomuar me universitete shto dhe po me kaq nivel albanologet ku,te dy palet bine ne nji baze te shendoshte e te vertete:
  Greket e vjeter per nga gjaku jane ma afer me shqiptaret e sodit se me greket sot.
  Historiania sa me cudit si kuriozitet.Me bind per te vertete.Sepse e ngre ceshtjen me argumente tue e ndigjue e gjithe bota (jo vetem ne qe komentojme e nuk cojme kandar)perballe nji politikani hileqar grek.

  Reply to this comment
  • Xxx September 20, 17:54

   Greqishta qe flitet sot nuk ka lidhje me greqishten e vjeter. Kjo e sotmja eshte nje gjuhe e kishes e krijuar gjate pushrimit romak te Greqise se sotme. Vetem germat jane te ngjajshme dhe po te lexosh ne greqishten e vjeter fjalet e marin kuptimin me shqipen e gegnishtes.

   Reply to this comment
   • Nje shqiptar September 20, 20:49

    Kriopigi eshte nje nje fshat ne disa kodra buze detit prane Selanikut. Asnjeri ne fshat nuk me spjegoi kuptimin qe kishte ky emertim ne greqisht. Nga gegenishtja ime u thash qe ne shqip do te thote ” kri pik ” ose “pike e ftohte” ose ” burim i ftohte”. Miqte e mij greke u habiten e me thane se fshati e merr emrin nga burimi ku marrin i ujin dhe qe quhet KRIOPIG.

    Reply to this comment
    • Xxx September 20, 21:52

     Sakte. Ky eshte kuptimi i greqishtes se vjeter qe mund te koptohet me gegnishten.
     Ky eshte populli shqiptar. Historiania ka te drejte kur thote se me pare duhet te provosh qe je shqiptar qe te quhesh grek.

     Reply to this comment
     • Xxx September 20, 23:19

      Po te jap une nje rast tjeter.
      Te greket e lashte perndia e tokes quhej Dhemitra. Le te dale nje grek sot dhe ta shpjegoje kete emer me greqishten e sotme.
      Ne greqisht nenes i thone mitera, pra kemi “dhe” “mitera” dmth nena “dhe” “toke” . Por “mitera” nene ne greqisht nga rjedh? Mos valle nga fjala shqipe “miter” qe kupton organin femeeor ku ritet embrioni ? Ne greqishten e sot fjala “miter” quhet ndryshe. Atehere ku e gjeten “mitern” greket e lashte?

 20. Vasili nga Preveza September 20, 17:49

  Historiania thotë të vërtetën dhe turp për pseudohistorianët tanë që heshtin. Sa për Greqinë, dihet që me shumë mundime Europa e bëri shtet që nga monarku i parë që ishte gjerman, e vazhdon ta ndihmojë akoma se gjysëm shtet është akoma.

  Reply to this comment
 21. Çami September 20, 18:03

  Historiania thotë të vërtetë dhe turp për pseudohistorianët tanë që heshtin. Sa për Greqisë, ajo u bë shtet nga Europa, monarku i parë i Greqisë ishte gjerman dhe ishte pikërisht ai falë respektit ndaj kulturës antike helene që formoi shtetin grek dukei helenizuar banorët e Greqisë që në pjesë dërrmuese ishin shqiptarët, sigurisht këtu ndihmoi dhe kisha famëkeqe ortodosse greke që me zjarr e me hekur helenizoi shqiptarët e Greqisë, kisha e vetme në botë që mallkon gjuhën e shtetaseve të vet si “gjuhë e djallit” . Por edhe sot Greqia akoma është gjysëmshtet.

  Reply to this comment
 22. thjesht...AKSIOME.. September 20, 18:04

  duke u nis nga MH (te cilin e respektoj) . thuaj budallenjve, “anti grek” qe pranojne; se greket jane shqipetar; (une per vete s’e pranoj) . arsyeja me e thjeshte, te thote, qe ne; me keta greket e ” poshter” qenkemi vellezer, por s’i duam se jane te ….krishtere . pra gjith ai llum M..UTI, qe nxjerin nga goja, keta pseudo patriot dhe pseudo historian, qenka ..prodhim…ISLAMIK…?!? ose greket jane GREKE dhe NE, si komb me kulture, qe “jemi” duhet t’i ..RESPEKTOJME . nese s’i duam per shkak te ..FESE , le te dal’ ndonje p..ith kurve perpara opinionit perendimor, t’i shaje boterisht, sic bejne ndyresisht prapa….bunkerit te mbrojtjes, nga e verteta…

  Reply to this comment
  • Xxx September 20, 19:47

   Juve ” thjeshtet” kur ju nxjerin te palarat e pseudo shtetit tuaj grek dhe ju hedhin poshte prallat me helene qe ju kane mesuar e kaloni debatin ne ceshtje fetare per te mobilizuar idjotet qe i besojne prallat. Ku e degjove ti nga goja e historjanes qe ajo te jete kunder ortodokesve ore korofillak? Askush nuk eshte as kunder muslimaneve e as kunder ortodoksve po keshtu ju intereson ju korofillakeve per te helmuar njerzit si dikur osmanet. Jeni te dy palet nje mut qe perdorni fene per te percare shqiptaret. Race e poshter bastardesh.

   Reply to this comment
 23. demo September 20, 18:37

  Pyetja qe behet ne Forum:Perse aevanitasit nuk luftuan per lirine e Shqiperise por luftuan per lirine e Greqise,?,,behet nga mendesia e sotme per shtetet dha kombet,por jo nga mendesia e fillim shek.19.
  Kryengritja e vitit 1821 nuk ishte kryengritje per Greqine.Populli qe mori pjese ne kryengritje ishte POPULL SHQIPTAR,QE JETONTE NE TROJET E VETA NE TERRITORIN E ARBERISE,qe sot ndodhen ne Greqine e sotme.Ky popull ishte ngritur ne kryengritje kunder sundimit turk edhe ne 1796,edhe ne 1777 edhe shume here me pare,madje edhe ne Epoken e ndritur te Skenderbeut.,Ekziston nje leter e Skenderbeut derguar sulltan Mehmetit ku e paralajmeron te mos ndermarre sulme ndaj popullsise se Morese(peloponezit).Keto popullsi thjesht arberore jane nxitur vazhdimisht nga Venediku per ta mbajtur nen tension Turqine.Poor kryengritja e 1821,kishte dicka te vecante.Interesimin e intelektualeve perendimore per gjuhen,kulturen dhe trashegimine kulturore klasike greke.Kjo Mode perfshiu oborret mbreterore Evropiane,Mbretirit e Anglise,Prusise,Danimarkes kishin ne pallatet e tyre jo vetem reperte nga statujat e lashta greke por edhe kostume kombetare arberore qe ata i quanin greke.Poetet,historianet,piktoret evropiane u dynden ne Arberi per te pare popullin e lashte grek,por sic thote studiuesi i famshem gjerman i historise Falmerajeri,vetem greke nuk gjeten,,gjeten shqiptare.Atehere,hajde ta bejme Greqine e lashte me shqiptare.Ketu u aktivizua kisha greke qe mori persiper jo vetem detyrat shpirterore,por edhe detyrat shkollore.KISHA GREKE NDERMORI NJE AKSION PER TE NDRYSHUAR IDENTITETIN E POPULLSISE ARBERORE,DUKE U KTHYER NE NJE SHKOLLE DITE DHE SHKOLLE NATE./Turqit nuk e kishin aq problem per te shtypur kryengritjen arberore,qe e toleruan per shkak te ndeshkimit te nxitesit dhe financuesit te kesaj kryenhritje Ali Tepelenes.Trupat e Ibrahim pashes se Misirit,i biri Mehmet Ali Misirit,filluan masakrat mbi popullsine arberore,poor kete here ne gjirin e Lepanthos u cfaq flota e bashkuar Anglo-franceze-prusiane qe i shpartalloi karakatinat e Misirit dhe Stambollit.Tani sulltan Mahmuti kishte dy mundesi,Ose te mobilizonte ushtrine tokesore te perandorise kunder mbreterive te bashkuara Evropiane dhe pastaj te priste 250 mije ushtare ruse ne Stamboll,ose te terhiqej nga tokat e kryengritesve.Dhe kete beri.Bajroni,Hobhauzi,Shelli,Shilleri,Gete,Hygoi pershendeten krijimin e Greqise,se me ne fund e gjeten Greqine e endrrave te tyre klasike,Greqine e Homerit Platonit,Aristotelit,Por i harruar ne kete mes mbeti populli qe beri kryengritjen.Ky popull quhej Arvanit,.. Moraite(ata qe banonin ne More),por emrin grek dhe Greqi nuk e kishin degjuar.Krushqit nga Evropi u thane-Ju te jeni krenare qe jeni pasardhesit e grekeve te lashte,sepse juve u kane nderruar gjuhen..U sollen edhe nje President nga Terbaci,po nga pamja ruso-venecian nga Krimeja,qe quhej Johan Capo d`Istria.Ju afrua nje fustanlli,mustaqelli dhe i tha,.Naa more mavriii,mos je Gjon Gjika i biri Thanasit,qe la fshatin dhe zuri Korfuze?-Po,une jam.-Epo na nje koqe plumbi! dhe e vrau.Gjithe procesi krijimit te shtetit grek eshte nje Komedi teatrore me skenar te NOSTALGJIKEVE Europiane me dirizhim te Kishes Grekofone dhe AKTORE popullin Shqiptar Arvanite,Came,Himariote,Leber,qe luajten nga nje rol dhe nuk moren vesh si titullohej cfaqja.Vecse kur moren vesh ne 1830 qe cfaqja titullohej Greqi thane.E mire,VETEM TURQI JO!

  Reply to this comment
  • Babalja September 20, 19:54

   Sakte Demo.

   Per saktesi Gjon Gjika nuk ishte nga fshati por nga lagjja Manalat e Gjirokastres, andej nga dalin udheheqesit.

   Reply to this comment
  • Perandoria e dhier osmane September 20, 20:04

   Demo pershkimi i ngjarjeve me se i sakte, po hajde tregoi majmuneve se cjane luleshtrdhet.
   Ky popull jo vetem qe nuk e mer mundimin te lexoje e kuptoje historine e popullit te vet por dhe nuk do te mesoje kur ja thua.

   Reply to this comment
 24. Aleksander Thana September 20, 18:38

  Nga gjithe te zezat, fatkeqesite, rrenimi, rremuja e rremeti ne keto 30 vjet, kemi edhe pak ( shume pak) njerez brilante si historiania Eleni Kocaqi, qe sic thote edhe vete, e ka per nder qe eshte nga qyteti I lashte I ” Fron- it” ( Kanina). Bajgat grekomane kerkojne pergjigjen e merituar dhe u duhet dhene!

  Reply to this comment
 25. Pellazgos September 20, 19:17

  Fakt eshte qe “Albania” myslimane nuk ka asgje me te paret e tyre,ose Hamzai dhe qindra mijera qe u bene turq kishte te drejte ose Kastriotis.
  Ne qofte se vini ne duskutim vleresimin e Bushit dhe gjithe botes per Pashallekun Myslimane,atehere nuk jini te “besueshem”.
  Ata qe Arvanitas qe luftuan per kombin e tyre Greke dhe e cliruan nga Pashallaret,Bejleret,Turkoallvanosat e Pengjeve,te Krimineleve qe u bene me turq se turqit.
  Eshte si te thuash qe Balli Kombetare “luftoi” kunder Fashizmit dhe nuk e priti mbretin e Saj me lule (llulludhja) Viktor Emanuelin,kurse Vasilis Lacis qe ne dokumentat gjermane njifet si Greke (ashtu deklaroi) luftoi per Epirin e Marin Barletit dhe jo per turkoallvanine qe sot po flasim pranojne Erdoganin si udhheqesin e tyre,shqetesohen per zjjedhjen e tij kunder nesh qe nuk jemi te pabese.

  Reply to this comment
 26. MH September 20, 19:43

  Xxx

  Ke shume te drejte.Por nuk desha te futem ketu.Po e verteta qendron me mendimin tand.Greqishtja e vjeter asht pothuej identike me gegnishten e vjeter por qe edhe sot ka mjaft fjale qe vetem shqipja gege ia’u din kuptimin.Fjala shkruhet me germa greke dhe kuptimi tingllon shqip.Shkurt:Fjala asht shqipe po me germa greke.

  Reply to this comment
 27. Aleksander Thana September 20, 20:47

  Demo ka plotesisht te drejte dhe kjo eshte nje
  pjese e se vertetes, e cila eshte aq e madhe sa na ka pllakusur e na ka zene poshte. Kete te vertete, sot, nuk mungojne as vete historiane greke ta pohojne dhe nje nga me te spikaturat eshte Maria Eftimiu, pedagoge historie ne Universitetin e Athines. Leksionet e saj aq interesante, jane ne utub e kushdo mund t’ i ndjeki. Pra, grekomanet e konvertuar dhe ata shqiptare qe nuk dine historine dhe si eshte e verteta, duhet te kene te qarte thelbin e problemit: ata qe luftuan ne revolucionin e 1821- it ishin vetem shqiptaret dhe arbereshet, dhe jo vetem te krishtere, por edhe muslimane, qe luftuan per trojet e tyre, per clirimin nga zgjedha turke dhe jo per Greqine qe as nuk njihej as egzistonte ne ato kohe dhe Jo vetem ne ate kohe, por Nuk ka qene asnjehere ndonje shtet I organizuar me emrin Greqi, sic ka qene ne Mesjete Shteti I Arberit dhe ai i Gjergj Kastriot Skenderbeut me vone.

  Reply to this comment
 28. shabani September 20, 20:48

  Kocaqi dhe ca sharlatane te tjere qe hiqen si gjuhetare duhen mbyllur ne frenokomio kane hedhur poshte prof Cabejn ca kaptera dhe magazinjere qe u bene gjuhetare ne kohen e Sali Berishovit i vetmi qellim i tyre eshte te na qeshe bota si popull pa intelektuale qe perfaqesohet nga delenxhinje

  Reply to this comment
 29. Niko F. September 20, 21:02

  Me te lumte, o zonja Kocaqi, qe ja mbylle gojem ketij grekut me origjine shqiptare, theme mdryshe, ketij tradhetari.

  Reply to this comment
 30. Adri September 20, 21:06

  Kjo Elena ka shpjeguar gjithe boten mbare
  Te na thote cfare lidhje ka emri i saj me helenet ?
  Mundesisht ta beje emrin Albana ose Shqipe, qe te jete me e besueshme ashtu si ajo u rekomandon myslymaneve shqiptare te ndryshojne mbiemrat qe ju ka vene Turqia

  Reply to this comment
  • Taku September 20, 22:13

   Ku e degjove ti qe Elena u rekomandon muslimaneve te ndrojne mbiemrat?
   Ajo ben shkence ti thua rushi i Pilos ne kosht te Dilos.

   Reply to this comment
 31. Aleksander Thana September 20, 21:29

  Qirje Shabanis qe permend te madhin Cabej, duhet te dish se Cabej i ka thene te gjitha me saktesine shkencore si ai, perfshire greket e keto qe trajtohen ketu. Lexo Cabejn, ne se e kupton!

  Reply to this comment
 32. katarakti September 20, 21:42

  Shkruajne disa ketu se kisha greke i ktheu me force arvanitasit ne greke! Ketu une nuk kuptoj diçka. Ata qe i futen drune Turkut si ka mundesi qe u mposhten nga kisha greke?! Po kjo kisha greke nga çfare nacionaliteti ishte e perbere?! Ky Janullatosi qe eshte sot ne Shqiperi eshte grek apo arvanitas?!Si ka mundesi qe Greqia paska qene e populluar nga shqiptare te quajtur arvanitas, (sepse nuk paska pasur greke ne Greqi!), te cilet jane transformuar si me magji ne greke?! Kush i transformoi keshtu?! Ata greket e lashte te Athines, Tebes, Spartes, pasardhesit e Akilit, Odiseut,Sokratit, Platonit, Aristotelit, Leonides etj etj,, qe mahniten boten me veprat e tyre, ku u avulluan?! Nje tjeter mendim qe me vjen eshte se kthimi i shqiptareve ne myslimane, nder te tjera na paska vonuar edhe çlirimin kombetar! Se ne rast se do te kishin ngelur te krishtere do te ishim çliruar edhe ne nga Turqia qe me 1830-ten! Shume rremuje me duket.

  Reply to this comment
  • Taku September 20, 22:09

   Lexo komentin me nickname Demo qe te kuptosh se cfare ka ndodhur me revolucionin.
   Sa per pasardhesit e Athines, Tebes, Akilit etj e spjegon historjania. Jane pellazge te cilet kishin te njejtin gjak me iliret. Greket e vjeter nuk ishin dicka tjeter nga shqiptaret e sotem pasardhes te Ilireve. Prandaj Elena thote qe te quhesh grek me pare duhet te provosh qe je shqiptar. Kete e thoshte dhe Aristidh Kola arvanitasi i mencur.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 21, 10:55

   “Ata qe i futen drune Turkut si ka mundesi qe u mposhten nga kisha greke?! ”
   lali
   fuqija e krahut,guximi,nuk shkojnë jgithnjë paralel me mëndjen!!
   prandaj ishte më e fortë kisha se turku!!
   prandaj është i fortë erdogani me njerëz që kanë mëndjen e dobët!janulla po ashtu!
   ata njerëz jo vetëm atje,vunë fenë në plan të parë,pastaj etninë!vetëm se plani i parë me të dytin kanë një ndarje shumë të madhe!!

   Reply to this comment
 33. Gjuha e sotme “greke” eshte jashtqitje e gjuhes shqipe. September 20, 22:28

  “Greqia “ e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar, dhe 60% e popullsis “greke” eshte arvanitase, e ngulisni mire ne koke,

  Reply to this comment
 34. Adri September 20, 22:44

  Per keteTakun dhe rrushi dhe koshi mbase jane shkence
  Elena ka rekomanduar me ze dhe figure tek Arian Cani per mbiemrat e mysilmaneve

  Reply to this comment
 35. FREDI September 21, 02:10

  pashe ketu qe shkruajne e shkruajne njeri keshtu e njeri ashtu te gjith kane te drejte po pastaj ?????? !!!!!! rrini me ore te tera lexoni e shkruani e lagu apo se lagu njeri shqipetar tjetri grek apo arvanitas serb e kosovar . pse nuk themi qe te ter jemi ballkanas ?! nje mendje nje mentalitet . nje pyetje kam sikur ballkani tja kalonte mire me njeri tjetrin do te kishte fuqi ne bote te na i dilte ne ballkanasve ?? per lufte jo .. per energji ,nafte,gaz jo,energi elektrike jo,,per bujqesi.jo,,per turizem ,jo atehere pse fuqite e medha na vene gjithmone te zihemi me njeri tjetrin ne ballkan ??????!!!!! mendoheni nje here e mu pergjigjni ….

  Reply to this comment
 36. demo September 21, 03:35

  O Babale!Demo ka germuar ca me thelle.Gjon Gjika eshte nga Terbaci.Kusheri i xhebro Gjikes dhe atij hajdutit te Bashkise se Vlores.Te paret e tyre zbriten ne Himare,kurse i ati i Gjon Gjikes ne Lagjen Palorto te Gjirokastres9Ketu ke te drejte),komshi me familjen e Cabeut.Kete djalin gjon gjiken ja iep te vellait,ne Korfuz (ta biresoje)qe ishte oficer i flotes Veneciane.Ky behet guvernator i ishullit Capodistria qe ndodhet ne Kroacine e sotme dhe nderron mbiemrin.Djalin e vellait e shkollon per drejtesi ne Universitetin e Padoves dhe pasi mbaron studimet Venecianet e emerojne Gjon Gjiken,te mbiquajtur Johan Capo D`istria guvernator te Korfuzit.Kur trupat ruse pushtojne Korfuzin ne 1796 me admiralin Potjemkin e marrin Johan Capodistrian ne Rusi dhe e emerojne komandant te flotes ruse ne Krime.Pas perfundimit te Revolucionit grek,CapoD`istria emerohet nga Ruset President i Greqise.Pak a shume me ndonje korigjim kjo eshte origjina e presidentit te pare te Greqise,.
  Jo vetem Gjon Gjika i mbiquajtur Johan Capodistria eshte Terbaciot,por edhe princerit Gjika ne Rumani, ,princesha Elena Dora D`Istria Gjika ne Rumani eshte nje katundare labe safi nga Terbaci.Te paret e saj u shperngulen ne Himare dhe me pas emigruan ne Rumani ku u bene princer e mbreter,te pasur e te kamur si Vangjel Zhaba nga Labove e Zhabes.\
  Gjikat e Palortose,Gjikat e Himares,Gjikat e Korfuzit,Gjikat e Rumanise,Gjikat e Krimese,Kane nje fole:TERBACI I XHEBRO GJIKES.Nga ky fis i lashte ne kerthize te Laberise,kam njohur Bariun.Hajde burre,hajde burre.

  Reply to this comment
  • Babalja September 21, 10:24

   Demo per saktesi nga Palortoja ishte Enveri, Çabej ishte nga lagjja Hazmurat ndersa Gjikajt nga lagjja Manalat. Ti ke shkuar me heret deri ne Terbaç. Po ke ke shume te drejte per te gjitha qe thua edhe per Dora D’istran.
   Kaq greke jane greket sa dhe godinen e parlamentin dhe “ethiqi bankes” greke ua ka ndertuar Vangjel Zhapa nga Labova.
   Respekt per dijet qe ke.

   Reply to this comment
 37. Onkezmi September 21, 03:51

  Ore katarakti,kur flet shume ben dhe gabime.Rev,Grek i821-it e jo 1830-es.

  Reply to this comment
 38. Onkezmi September 21, 04:14

  Turp,1000 here turp per gojacet e tipit rebus qe nga fjalori qe perdor duket se kush eshte…E.Kocaqi te gjitha vitet e shkolles i ka mbaruar me medalje ari.Eshte autorja e kater librave brilant,me nje studim te thelle historiko-gjuhesor.Ajo eshte e ditur,prandaj eshte e lire.Ndersa ju gojacet jeni ata qe sa me pak njohuri aq me shume egoiste.E pershendes Elenen per kurajon dhe argumentat plot te verteta, kurse Barka eshte nje mesues i gjuhes greke dhe jo historian,nje provokues,qe paguhet nga heladha.Ka vite qe i bie nje teli te violines se cakorduar te vorio-pilurit…

  Reply to this comment
  • Babalja September 21, 10:37

   E ke vene re qe gjithe te pashkolluarit i futen historise? U duket gje e lehte. Por nuk kuptojne te pa diturit se historia eshte shkence oqean i madh qe do mund e djerse te madhe per ta eksploruar.
   Barka nuk ka qene kurre historian. Por nje greqisht foles qe shpesh ka bere dhe gazetarin e minoritetit. Per qellimet e tij antishqiptare te tezave te nacionalizmit grek te vorio epirit , shteti yne i nderuar shqiptar e ka shperblyer dhe me nje vend pune si mesues i gjuhes greke ne universitetin e Ghirokastres qe mban emrin e te madhit Çabej. Dhe para disa kohe ne faqen zyrtare te universitetit z.Barka kish publikuar nje “studim” te tijin ku na e binte Greqine ne Shkumbin. Per kete cenim te kushtetutes jo shteti nuk mori asnje mase kunder tij per cenim te identiterit dhe teresise teritoriale por as rektorati nuk e beri nje gje te tille duke e kthyer universitetin ne nje fole gjalperinjsh te tezave vorio epirote e duke lejuar qe faqja zyrtare e tij te perlbaje matriale te tilla propagandistike ne shkelje te hapur te kushtetutes se RSH. Po te ndodhte ne Greqi nje gje e tille personi do kish perfunduar ne burrg dhe me pas i helmuar. Barka gjen dhe ben me pak fjale.

   Reply to this comment
 39. ...per injorantet e kesaj toke... September 21, 11:02

  tani; nje nje pyetje per ju zelltaret anti grek; cfar do bejme si perfundim me kete popull, qe e quan veten grek dhe shtetin ku jetojne, e quan te tyrin ? dhe po shtoj , po jo per gje, por thjesht per intelekt: ti thana; islamizmin e pranon si fene e vellezerve te tu????? qe kjo fe, minimumi godet kriminalisht veshet e ateisteve por edhe te krishtereve, me pese here ne dite, qe ne kater te mengjezit . dhe ti kete e quan “harmoni fetare” ??? qe filozofikisht, kjo fe, qe eshte thjeshte bibla, pa principin themelor “duaje tjetrin si veten” dhe “mos i bej tjetrit ate, qe tjetri s’do, qe te t’a bejne ty” . quhet fe praktikuese dhe me kuptim ? qe kjo fe, t’a maresh ne konceptin filozofik, te thote vetem KAQ ; “duaje zotin se te vrava” .( po s’te vrava une ..zoti, …te te vrase ne emrin tim ai, qe beson ne egzistencen time ? ) , pra, kjo e fundit eshte gjithe esenca e islamit . dhune e eger arbitrare (te te vrase shoku qe beson ne ..zot) dhe filozofi e paster (pa argumenta,qe; “zoti ..egziston”) . pra te gjthe shkencetaret e njerezimit dhe filozofet e te githe kohrave “rrahin uje ne havan” mbi egzistencen e materies . dhe ndertimin e gjithesise se …e ka thene kurani i nje…arabi analfabet dhe tani ne…tani, duhet t’a,,,BESOJME?!?!?

  Reply to this comment
 40. le te themi qe s'do kete me ...budallenje September 21, 11:30

  dhe nje gje; greku thote, se e ka pas kufirin, deri ne …shkumbin : ( ashtu eshte . ceshtje historike ) shqiptari thote; e kemi kufirin, deri ne preveze me shqiptare (le t’a besojme). tani per here te pare (dhe te fundit ) kush shpjegon historikisht emertimin..”shqiptar”, te “arrnauteve”, me pare “arberve”, me argumenta shkencor, i lutemi komisionit te oslos, t’i japa atij…njeriu…titullin …NOBEL . pastaj ; sipas, te te gjithe IDEOLOGJIVE humane, te te gjithe kohrave (vecanerisht JEZUSIT), njerezit duhet te jetojne ne PAQE, si VELLEZER…..perse kerkoni LUFTE, o njerez te…MIRE .??? kudo qe te jesh; greqi, amerike, serbi, itali; gjermani; a nuk duhet te punojme dhe te rrojme kete cike jete, qe na eshte dhene??? apo s’ju lene rehat reminishencat e faraoneve, cezareve, sulltaneve e..toptaneve . po a s’kemi thene qe kane qene regjime te kohrave, kur njeriu cfrytezone NJERIUN… ????dhe ne ka nevoje per “KORIGJIM KUFIJSH” (sic thote thaci) t’a bisedojme ..me FJALE, jo me..RAKETA..

  Reply to this comment
 41. kush e ben censuren ?! Dhe perse ?" - ju pshurrsha Kazanin ,per censuren qe ushtroni ! September 21, 13:38

  media shqypcare nuk zhgenjen asnjiher .

  Mbetet po ai Kazan plehrash te qelbura ,

  qe eshte mir t’i qendroshe ne distance .

  Reply to this comment
 42. Pellazgos September 21, 23:09

  “Karagjozi” Iskander Beu sipas “historianeve” Xhufi me shoke ishte Orthodhoks d.m.th Grek Epirote,ne moshen 20 vjexcare u be myslimane(emrin nuk ja dime!) dhe ne moshen 40 vjec u be Katolike.
  Se ku i kane lexuar keto “histeri” keta turq ne identitet,nje Zot e di.
  Nga nje ane thoni qe Jeorgios Kastriotis deklaronte qe;Ne jemi Epirote kurse ju thoni Ilyre.
  Me e cuditshmja eshte qe sipas Neritan Cekes,pritet vetem te “provohet” qe turkoallvanosat jane Pelazge.
  Eshte si te thuash qe pritet vetem te “provohet” qe ka jete ne Mars.

  Reply to this comment
 43. demo September 22, 10:49

  Ata qe i vune drune turkut si ka mundesi qe u mposhten nga Kisha greke?Kaq e forte paskaqene kjo kisha greke?
  Po kjo kisha greke nga cfare nacionaliteti eshte perbere?
  Me te drejte shtrohen keto pyetje.
  Kisha greke u be tamam greke pasi sulltan Mehmeti i II pushtoi Kostandinopojen.Turqit i thjeshtuan punet per sundimin e popujve te krishtere te Perandorise.Te gjithe popujt e krishtere te perandorise osmane qeveriseshin nga Patriku grek i Stambollit,qe ishte gati gati nje sulltan paralel.Dyndjet e popujve drejt europes,dyndjet sllave por sidomos tre kryqezatat,cfarosen nga epidemite dhe uria popullsite greke(pati nje emigracion masiv te grekeve drejt Bizantit dhe Persise),saqe mbreterit Latine te Greqise pas pushtimit te Kostandinopojes ftuan popullsite ARBERORE ne tokat e tyre ne Greq,per te punuar dhe mbrojtur.Jane nga Malesia madhe(kemi mbiemrin Kelmendi),Jane nga Dibra,Mati(Kemi mbiemrat Skuri,Skuraj,Bageri,Bageria nga Reka e eperme,qe jane transportuar edhe ne Itali)jane nga Korca,Cameria,Laberia Himara etj.Pra Arvanitasit qe u vendosen ne te gjithe Greqine pas vitit 1204,jane Arber,shqiptare puro.Meqe shume prej tyre ishin katolike nga Kelmendi,Mati,Mirdira,Kisha e Arvanitasve deri ne 1767 kishte karakter UNIT.Ata ritet fetare i zhvillonin sipas ritit bizantin,por njihnin si sovran te Kishes Papen e Romes dhe jo Patrikun e Stambollit.Kisha greke ruhej ne formen greko-orthodhokse vetem ne Manastiret e murgjve te malit Athos,ne disa nukle te popullsive greke te Atikes,Beotise, dhe ne lagjen Fanar te grekeve te Stambollit ku ndodhej Patrikana.Pas humbjes se luftes ruso-turke te vitit 1766,Sulltaani kerkoi nga Patriku Stambollit te sillte ne BICIM popullsite e krishtera,perndryshe do ta varte per gjuhe ne porte te kishes.Me ferman te sulltanit u nisen nga Patrikana murgjit e malit Athos,qe te shnderronin te krishteret UNITE,KATTOLIKE,NE ORTHODHOKSE DHE POPULLSITE NE GREKE.
  Ashtu si ruhet edhe sot gjuha Latine ne manastiret dhe kishat katolike nga Spanja ne Poloni,ashtu konservohej gjuha Greke ne manastiret dhe kishat orthodhokse te perandorise osmane.Po cfare ishin keta murgjer?Ata ishin arvanitas dhe vllehe ne Greqine e sotme,Bullgare ne Bullgari,Vllahe ne Vllahi,saksone,ne Saksoni,serbe ne Serbi.Patrikana e Stambollit u vuri detyre murgjve dhe prifterinjve te GREQIZONIN POPULLSITE ORTHODHOKSE.Nje nga keta Instruktore te propagandes greqizuese te Patrikanes me FERMAN TE SULLTANIT,iashte edhe famekeqi Kozma Etoliani,i shenjteruar nga kisha greke.Patrikana e Ohrit i beri qendrese kesaj vale greqizuese,dhe me Ferman te sulltanit u c`be,u suprimua,Qyteti i Voskopojes ku Patrikana e Ohrit mbeshteste Financimin dhe fuqine,u sulmua nga derebejte shqiptare dhe u dogj tre here..
  Patrikana e Vllahise rezistoi dhe sulmit te murgjve grekefoles dhe vojvodeve sllave,priftat rumune patriote ju pergjigjen duke mobilizuar popullsine vllahe.Prifterinjte greke dhe murgjit greke u vrane dhe u debuan,vojvodet sllave humben pronat dhe pasurine,Popullsite sllavisht folese dhe manastiret greqishtfolese u detyruan te flasin Vllahisht.QENDRESA KUNDERGREQIZUESE PER KISHEN KOMBETARE NE VLLAHI,NDEZI SHKENDIJAT E REVOLUCIONIT RUMUN KUNDER PUSHTUESIT TURK..Ne Shqiperine e Jugut ku sundonte Kurt pasha i Beratit,instruktori i propagandes arriti disa rezultate ne Parge ku i shqeruar nga 200 kalores qe ja vuri ne dispozicion bejlerbeu i Terhalles Ali Tepelena,venecianet i hapen portat e qytetit,meqe ju cfaq si apostull i paqes dhe krishterimit.Ne Sul i treguan shpatat dhe thikat dhe e kercenuan te mos vije me kete mendje,Ne Himare mori kazmen dhe prishi catine e kishes katolike,per te ndertuar shkolle greke. Ne More,ne Atike,ne Eube,ne Maqedoni zbriten murgjit e malit Athos si Instruktoret e kom.Partise ne kohen e kooperativave.Sepse Sulltani e kishte ndare ne mendje te tij qe Ruminjte e Ballkanit jane Greke dhe Bariu i tyre eshte Patriku i Stambollit.
  Gjithe kete pasqyre e shkrova qe te kuptohet se Arvanitasit nuk u grekezuan me shkopin magjik sa fitoi kryengritja antiturke,ky proces i grekezimit kishte filluar me urdher te sulltanit dhjetra vite me pare,ne mos qe ne vitin 1451,kur ne fronin turk hipi sulltani me antishqiptar i Dinastise,sulltan Mehmeti II,ME NENE GREKE.Sulltanet e Turqise e konsideronin vete Terashegimtare te Perandoreve Bizantine dhe gjate gjithe sundimit u perpoqen te hakmerreshin kunder Kishes Katolike,Papes se Romes dhe Venetikut,per pushtimin e Kostandinopojes dhe poshterimin e kishes greke ne 1204 gjate kryqezates trete.Kete e ka shprehur Patriku i fundit bizantin e Kostandinopojes:’Me mire Callma e Turkut,se Mitra e Papes ne shen Sofi.
  Ai qe e zbatoi ne menyre perfekte kete politike te sulltaneve ishte Ali Tepelena.Ai masakroi popullsite Katolike antiturke te Himares,Sulit dhe Parges.Suli ishte nje fortese e shqiptareve te lashte e pa depertueshme nga forcat turke.Parga ishte nje mrekulli Veneciane buze detit,nje Voskopoje buze deti.
  Turqia dhe Greqia jane dy djaj qe sherbejne njeritjetrin dhe nuk mund te egzistojne pa njeritjetrin.

  Reply to this comment
 44. Luli September 24, 17:00

  Debati se kush e beri revolucionin grek me duket bosh. Greqine e beri e kaluara, kultura e saj, feja dhe tradita administrative. Ishte kisha, greket kishin kontakte me fuqite e kohes, me rusine dhe evropen, kishin gjurme te njohura te vendndodhjes, kishin kulture dhe tradite organizimi cka ne na mungonin. Kultura greke ndriconte evropen prej shekujsh. Revolucionet behen nga shoqerite e civilizuara qe kuptojne kohen dhe synojne perparim shoqeror, sic u be revolucioni francez. Po ne kush ishim? Ali Pash Tepelena, qe permend dikush, ishte nje turk injorant ai u fut ne lufte me sulltanin Jo per shkak te ideve po per shkak te vjedhjeve e vrasjeve prapashpine. Nga njerez te atij kallepi nuk priten revolucionet, ai nuk dinte c’ishte revolucioni, liria dhe pavarsia. Nuk eshte rastesi qe Jemi ende mbrapa, e kemi nisur shtetformimin me vonese. Arvanitasit vertet luftuan kunder turqise dhe u perfshine nee rrevolucion, Po ata nuk njihnin atdhe tjeter vec greqise, nuk e dinin se do krijohej shqiperia dhe nuk kishin as komplekset tona te sotme.

  Reply to this comment
 45. GRANIT DRENICA September 27, 14:25

  …Dhe, nga krejt komentet dhe komentuesit këtu më lartë për çështjen dhe çështjet që mundohen t’i shtjellojnë dhe që edhe i shtjellojnë pak a shumë, përfundimisht po del bindshëm se, me të vërtetë, kush sa dhe si Enver Hoxha nuk ka bërë MIRË, MBARË dhe SIÇ DUHET për Shqipërinë dhe popullin shqiptar; e, megjithkëtë, të gjithë komentuesit në fjalë, përveç njerit, as që e përmendin VLEREN-KULM të ZOT-Enver Hoxhës për çka kanë të bëjnë të gjitha komentet, këtu, në fjalë!?!!!
  …Dhe, qoftë edhe vetëm me këto komente këtu më lartë, SHQIPTARË/E GJORET, dëshmojnë se, përveç që janë: INJORANTË; GJYSMËINJORANTË, TË POSHTËR e të LIGJ sa, as nuk përshkruhen as me fjalë, janë thellësisht EDHE kundra t’vërtetes; çka, edhe bash për këtë shkak dhe për këto shkaqe, shqiptarët edhe SOT janë KURRKUND; janë në humbje të pandërprerë; dhe, TË KËTILLË -do janë NË HUMBJE vijimisht dhe përgjithmonë !!!

  …Para së gjithash dhe pas së gjthash, që të thuhet shkurt: FETË -kanë qenë, janë dhe do mbesin për shqiptarët: ARMIQTË E PARË; ARMIQTË MË TË MËDHENJ, armiqtë më të rrezikshëm dhe ARMIQTË MË A R M I Q Ë të Shqipërisë dhe të popullit shqiptar, dhe do jenë të këtilla GJITHNJË derisa shqiptarët nuk do të vetëdijesohen njëherë e mirë se bash FETË -i kanë ARMIQTË e tyre më të RREZIKSHËM dhe më TË MËDHENJTË dhe ARMIQTË MË D J A LL Ë Z O R !!!

  Reply to this comment
 46. Muri March 3, 12:07

  Shqiptaret e bene Greqine shtet sepse ashtu deshi Evropa .Po t`i pengonte Evropa sikurse e poengoi krijimin e shtetit shqiptar me shekuj , ata s`do e benin dot Greqine ! Greqine e beri Mbreti hajvan i Bavarise , mbreti analfabet OTTO . Shqiptaret i ndihmuan Gjermanet dhe anglezet ne kriijimin e shtetit Grek pa greker !

  Reply to this comment
 47. Toniautochtonous March 3, 12:53

  Shwipetret orthodox te 1820 kane bere mekatin me te mash ne let lufte dhe Ketr mekat Po e paguajme ne

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*