“Ata u lanë në baltë nga të gjithë”. Pse shqiptarët kanë një histori që nuk e njohin as vetë. Kur dhe si filloi Europa t’i injoronte dhe t’i izolonte

Dr. Aleksandre Lambert May 22, 2020 06:11

“Ata u lanë në baltë nga të gjithë”. Pse shqiptarët kanë një histori që nuk e njohin as vetë. Kur dhe si filloi Europa t’i injoronte dhe t’i izolonte

Aleksandre Lambert, historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake.

Lambert ka vizituar Shqipërinë dhe ka filluar të njohë çështjen shqiptare që në rini të tij me kërkimet e bëra në Arkivin e Lidhjes së Kombeve Gjenevë, kur njohu mirë edhe çështjen çame.

Dr. Aleksandre Lambert këmbëngul se nuk është e rastit që shumë shqiptarë kanë shkëlqyer duke drejtuar  perandori dhe shtete, si dhe kanë lënë emrin e tyre në fusha të ndryshme të shkencave në disa vende të botës.

Më tej historiani ndalet në zhvillimet pas Luftës së Dytë Botërore, duke shprehur bindjen se ajo që ndodhi me Shqipërinë, me lënien e saj në Bllokun e Lindjes ishte një llogari e bërë nga aleatët që fituan luftën.

Në fund edhe disa këshilla se si duhet të veprojnë shqiptarët për t’u ngjitur pranë shumicës, aty ku ata tentojnë.

Ja ç’thotë ai për shqiptarët në kohën e Mesjetës:

Në Mesjetë shqiptarët i kanë dhënë udhëheqës botës, udhëheqës laikë ose fetarë dhe personalitete kulturore që i kalojnë kufijtë e Evropës. Disa Papë kanë qenë shqiptarë, për shembull, – Klementi i XI-të më i dalluari prej tyre.

Shqiptarët kanë qenë në krye të feve me rëndësi botërore, si në krye të fesë ortodokse, ashtu edhe të asaj myslimane. Në histori gjejmë udhëheqës të shquar shqiptarë në shumë vende të Evropës, madje edhe prej atyre që ngandonjëherë kanë përcaktuar fatin e shumë betejave historike (në vitin 1515 qe Merkur Bua me kalorësinë e lehtë të Venedikut, e përbërë e gjithë nga shqiptarë që përcaktoi fitoren e betejës së Marinjanit, që historia e emëroi beteja e gjigandëve dhe jo Françesku i I-rë i Francës, 19 vjeç, që ato dy ditë beteje mësoi se si luftohet).

Shqiptarët i kanë dhënë shumë kryeministra dhe gjeneralë të shquar Perandorisë Otomane (vetëm familja Qyprili i dha 5 kryeministra Perandorisë).

Shqiptarët i kanë dhënë shumë heronj  pavarësisë greke, prej të cilëve po përmend Kundurjotis, Marco Boçari, Kanaris, Kolokotroni, Karaiskaqis, Bubulina. Ata ishin në udhëheqje të revolucionit grek, prej aty edhe disa kryeministra të shtetit të ri të pavarur grek.

Rumania gjithashtu ka pasur një familje princore me origjinë shqiptare (Aleksandër dhe Vladimir Gjika si dhe princesha Eleonora e njohur me emrin Dora Distria).

Françesko Crispi, shok i Garibaldit, Kavurit e Macinit që ka qenë një kryeministër i madh i Italisë, ishte me origjinë shqiptare. Piktorë si Carpaçi, Albani etj., humanisti Leonic Tome, profesori i Kopernikut dhe shumë personalitete shqiptare, janë nderuar nga historia e Italisë.

Muhamet Aliu, reformatori i Egjiptit Modern, që historia franceze e ka quajtur “Napoleon i Lindjes së Afërt” qe shqiptari që themeloi dinastinë mbretërore të Egjiptit që mbretëroi gati 150 vjet.

Arkitekti i “Taxhmahallit” në Agra të Indisë, kryevepra e arkitekturës islamike, ishte vepër e një shqiptari ashtu sikurse edhe “Xhamia Blu” e shumë xhami të rëndësishme të Stambollit.

Dhe më në fund Heroi Kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, një shembull gati universal i luftëtarit të lirisë, i nderuar në botën mbarë me përmendore jo vetëm në Tiranë, Prishtinë e Shkup, po gjithashtu në Romë, Bruksel, Gjenevë, Detroit, Buenos Aires. Të tjera përmendore për Skënderbeun janë projektuar të ngrihen në Londër, Varshavë, Melburn, Manila etj.

Kur shqiptarët kanë kontribuar kaq shumë për qytetërimin e njerëzimit, përse pak njerëz në botë janë të ndërgjegjshëm për këtë dhe shumë as nuk kanë dashur ta pranojnë këtë realitet? Duhet thënë se një gjë e tillë shpjegohet edhe nga izolimi relativ jo pa qëllim i shqiptarëve nga komuniteti ndërkombëtar, dhe në mënyrë të veçantë nga ai evropian, që nga Kongresi i Berlinit e këtej (1878).

Në të vërtetë pas mundjes së turqve në luftën ruso-turke, shtypi ndërkombëtar filloi punën për të injoruar shqiptarët duke i ndërruar emrin gadishullit të dikurshëm të Ilirisë të banuar që nga kohët parahistorike dhe deri në ditët e sotme nga ilirianët – shqiptarët. Atë e pagëzuan me emrin e ri që ka edhe sot, Gadishulli i Ballkanit, vetëm duke u nisur nga vargu i maleve Ballkan.

Përse iu vërsulën shqiptarëve? Pjesa më e madhe e diplomacisë konservatore evropiane ka përdorur termin pexhoratif “turq” për t’i cilësuar si turq të gjitha komunitetet myslimane në Ballkan, edhe pse shumica prej tyre nuk janë aspak turq.

Evropa ka mbështetur dhe ka zmadhuar tokat e Greqisë, të Serbisë dhe të Malit të Zi, në kurriz të shqiptarëve. Asnjëra nga fuqitë e mëdha evropiane nuk e ka mbështetur çështjen shqiptare, kur shqiptarët krijuan Lidhjen e Prizrenit për të mbrojtur çështjen e tyre të drejtë kundër vendimeve të Kongresit të Berlinit. Ata u lanë në baltë nga të gjithë, – shkruan Lambert.

 

d.a. / dita

Dr. Aleksandre Lambert May 22, 2020 06:11
Komento

70 Komente

 1. mirel January 31, 16:06

  Shume sakte Dr Lambert, po me tradhetaret ne qeveri shqiptaret si ne Shqiperi,Kosove dhe Maqedoni nuk kane shans te njihen.
  Shqiptaret drejtohen nga hajdute dhe kriminele.
  Tani do shkojne si delet te paguajne cipse per makinat.
  Dhe kur te pjerdhin do dale ndonje dose si ajo e kompanise se cipsave qe do tju rrjepe kocken, se dhe pordha ka takse..
  Nuk ngelet gje per tu marre me Evropen se nuk mbarojne derrat dhe dosat ketu mrena…nuk ngopen dot njeheresh..

  Reply to this comment
  • gfg February 1, 20:56

   TRATHTARET jane kudo shoku !
   Shikoni se si pa pik turpi na u krijua gjoja 1 UCC ushtri Clirimitare e Camerise qe te baltoste Camet ne ekstremista dhe ta varroste Ceshtjen Came. E gjitha Kjo ne kordinim te plote me Sherbimin Sekret Grek dhe sherbime te tjera qe nuk ja duan te miren Shqiptareve dhe kerkojne me cdo kusht ti fusin ne kurthe. Ku eshte shteti Shqiptar ne te tilla raste qe nuk i dergon dosjet e ketyre pushtave INTERPOLIT !!! Apo te gjithe jane kthyer ne trathtare dhe kriminele!?

   Reply to this comment
   • Gzim Kulufi May 22, 12:12

    Nuk jane tradhetare, por makur te medhenj, si te tille idiote! Vendet fqinje dhe fuqi te tjera ua kane futur kembet ne nje kepuce, qe tu mbetet vetem lepe-peqja. Mjafton vetem dy ngjarje te fundit te studjosh me imtesi, Gerdecin dhe 21 janarin, do te kuptosh se aty jane perfshire shume drejtues te sotem. Lwre me pastaj te shtysh veshtrimin pak me thelle nder vite e dekada!

    Reply to this comment
   • Lavdi kombit shqiptar! Genjeshtrat po dalin me dixhitalizimin e botes dhe te librarive May 22, 19:48

    Faleminderit z. Aleksander Lambert per kontributin tuajn dhe per te VERTETEN. Ne jemi te ndergjegjshem se kush jemi. Ne i njohim te gjitha kontributet tona dhe padrejtesine qe na ka bere Europa dhe bota. Nuk jemi injorante. Mos u beni merak. I njohim te gjitha. Ju, p.sh., keni harruar te permendni figura te tjera te medha me origjine shqiptare si Konstantini i Madh (Perandori romak me origjine ilire qe ndertoj Stambollin dhe adaptoj Krishterimin si fene zyrtare te Perandorise romake), Aleksandri i Madh (luftetari i madh qe vuri nje pjese te madhe te botes se lashte nen sundimin e tij dhe e ndertoj ate bote dhe nuk e shkaterroj sic bene romaket me fshatrat dhe qytetet ilire, Pirro i madh i Epirit qe mundi ushtrite romake ne tokat e tyre ne jug te Italise, Shenjtorin Jerome (perkthyesin e Bibles nga hebraishtja ne latinisht), dhe sigurisht edhe Nenent tone te madhe Shenjtoren Nene Tereza. Por ne kemi patur edhe nje nga Kryeministrat me te medhenj te Italise moderne Francesko Crispi qe punoj me Giuseppe Garibaldin dhe Giuseppe Mazzinin per unifikimin e Italise. Dora d’Istria e familjes Gjika qe sundoj Rumanine per 300 vjet u be edhe Dukeshe (Princeshe) e oborrit mbreteror rus, por e braktisi per te shkruar per shqiptaret dhe mbrojtjen e lirive te grave qe ne vitet 1860s. Per fat te keq Enveri vuri ne pune historianet qe te studionin vetem Enverin dhe per te shkruar 70 vepra te pavlefshme; Berisha e shkaterroj perfundimisht Akademine e Shkencave dhe Institutin e Historise; dhe Edi Rama nuk po e nderton duke mos e kuptuar rendesine e historise per nje komb luftarak qe per fat te keq e kane vjedhur, vrare, shkaterruar dhe djegur. Nuk patem kohe te merremi me art dhe letersi apo filozofi si greket sepse nuk na lane asnje alternative vec luftes per te mbijetuar. Por edhe na i dogjen edhe ato pak libra qe kishim duke u perpjekur te na zhduknin kujtesen kombetare. Gjithcka ka qene e organizuar me se miri nga europianet ne bashkepunim me fqinjet tane barbare dhe vrastare. Shqiptaret nuk ishin vetem Iliret por edhe Maqedonasit dhe Epirotasit qe flisnin te njeten gjuhe dhe kishin te njejtat zakone dhe veshje. Faktet jane aty; por duhet te mblidhen dhe te botohen. Shqiperia ishte e madhe qe nga Trieste ne veri te Iltalise e deri ne Akarni dhe Thesali. Shqiptaret ishin Pellazget e famshem qe u perhapen ne te gjithe Europen. Mitet dhe Perendite e tyre te Dodones shpjegohen vetem me shqipen. Te gjitha keto do te dalin ne kohen e duhur. Jane aty ne libra te shkruara qe ne i dime shume mire z. Lambert. Por faleminderit per faktin qe edhe ju e keni kuptuar kete te vertete. Keto krime na i kane bere dhe vazhdojne te na in bejne Oliver Schmitt-et europiane qe edhe Skenderbeun duan te na e zhdukin nga balladat dhe kenget tona qindra vjecare dhe te na e quajne si nje mit. Sigurisht keta Olivere kane qene te paguar majmur nga qarqe qe kerkojne te na zhdukin historine tone. Fale librarive te Amerikes dha Kanadase qe i kane hedhur te gjitha librat e lashtesise online (sigurishtv qe ka edhe me shume) ne jemi ne gjendje te njohim historine tone te lavdishme. Librarite e Vatikanit, Venecias dhe Stambollit e me tej kane qene te mbylluara per shekuj per ne per te mos na e dhene mundesine te njohim historine tone te vjedhur.

    Reply to this comment
    • Agon May 26, 18:34

     Shqiptaret(Iliret) kanë mbizotëruar të gjithë gadishullin ilirik deri vonë ndryshe nuk kishte pse të quhej ilirik …. po si gjithmonë dhe me këdo fajin nuk na e kane te tjerët por e kemi vet se nuk arrijmë të bashkohemi… dhe kjo pa aftësi e jona ndihmon të tjerët të na përçajnë e të mos jemi vendimtarë për fatet tona … pjesa dërmuese dhe sot e gadishullit ka prejardhje ilire dhe është asimiluar duke ndërruar gjuhën po ti bëhet ADN popullsisë te gadishullit do dali që më shumë se 75% e saj është me prejardhje ilire!

     Reply to this comment
   • Bametaj May 23, 03:12

    Nje gje eshte pozitive: Faleminderit qe na solle Lambert ne kete gazete. Duket qe shqiptaret qe po punojne ne bote ne diaspore po ndryshojne mendjet e historianeve europiane mbi historine e Shqiperise dhe shqiptareve. Genjeshtrat e perhapura nga propaganda greko-serbe po japin shpirt dhe periudha qe jetojme eshte Rilindja shqiptare.

    Reply to this comment
    • Bjeshkèt e Bekuara May 23, 10:30

     Shumè pozitive vèrtetè, por i nderuari prof. Lambert nuk e pèrmèndi, apo mund tè them qè e ‘haroi’ apo diçka tjetèr qè, shqipètarèt pèrzunè dhe Russi-nè nga Shqipèria dhe askush nuk e pèrgèzoi nga europa! Parafytyroni sikur Shqipèria tè ishte sot njè partner i Rusisè siç èshtè Serbia?!

     Reply to this comment
     • Bureto May 23, 14:50

      Rusia (Bashkimi Sovjetik) , së pari ishte edhe ushtarakisht prezente në vendet balltike, Poloni, gjysmën e Gjermanisë, Çekosllovaki, Hungari dhe Bullgari. Dhe kështu deri në 1989. Ata popuj, jo se e donin pushtimin rus, por s’kishin ç’bënin. Në të kundërtën, në Shqipëri rusët nuk kishin asnjë këmbë shqiptari përveçse disa në Bazën Detare të Pashalimanit, dhe ato për flotën e nënëdetseve ruse në kuadrin e Traktatit të Varshavës, si kundërpeshë e flotës së 6-të amerikane më Mesdhe. Kishte sigurisht dhe ca klshilltarë ushtarakë në ministri e Shtab për të asistuar “gjeneralët” tanë, që lanë opingat dhe veshën çizmet dhe vunë gradat, ruse e jugosllave.
      Në vitin 1961, për të zgjidhur krizën e Berlinit, në bazë të marrëveshjes Kendi-Hrushov, këtij të fundit në këmbim të ndërtimit të Murit të Berlinit, iu kërkua largimi i nëndetseve (8 të tilla) nga Pasha Limani. Njëherazi, si për çdo vend nën hyqmin e tij, Hrushovi më kuadrin e politikës së tij antistaliniste, kërkoi dhe largimin e Hoxhës (si stalinisti më fanatik) nga udhëheqja, e cila përkoi dhe me vendimin për largimin e Flotës ruse. Pushteti i Enverit, dhe vetëm ai, solli përplasjen me Hrushovin (rusët), përplasje që u solli dëm vetëm shqiptarëve. Rusët për t’iu shmangur gomarllëkut të përplasjes me miushin shqiptar, u tha kokënhëngërshi, morën gjysmën e nëndetseve dhe u larguan, duke na lënë ne në “Dimrin e Vetmisë së Madhe”, përcaktim i papranueshëm ky (ku ishte geroizmi?), që me direktivë të vetë Hoxhës, iu ndryshua emri edhe romanit të porositur të Kadaresë, në “Dimri i Madh”. Dmth, i madh sa vetë “Udhëheqësi”?! Prej asaj kohe historia tashmë njihet, por jo siç e ka paraqitur ‘Udhëheqësi i Lavdishëm i Partisë dhe Popullit’, në librin e tij, “Hrushovianlt” dhe Kinostudio “Shqipëria e Re”, në filmin “Ballë për ballë”. E çuditshme sesi akoma dhe mbas 30 vjetëve disave nuk u ka dalë akoma opiumi i përrallave të Enver Hoxhës dhe të imponuara nga regjimi të tij diktatorial.

  • Fufi May 22, 15:51

   Nëse qene 200 kolonistë grekër diku, ata nuk e ndryshuan popullatën vendase.

   Reply to this comment
  • TIRONA May 22, 18:11

   mire:A je shqiptar,perse i vjen rrotull,VERE PIKEN MBI “I” KONKRETISHT.NDAHE SHAPIN NGA SHEQERI,JEP NJE MENDIM KONKRET!

   Reply to this comment
  • PSE ? May 22, 20:47

   Sa njeri i lig duhet te jesh ti komentuesi i pare , ne te gjitha komentet e tua te pa numurta (se duket nuk ben dot pune tjeter ) , je shume banal dhe i felliqur nga fjalori , qe te vjen ndohte te te lexosh . Si nuk e ve re nje gje te tille , qe i neverit njerezit dhe te qyteterohesh ne menyren e te folurit ?

   Reply to this comment
 2. [email protected] January 31, 16:09

  lobimi nder shekuj i atyre qe nuk iu intereson njohja e shqiptareve sic jane ne te vertete ,eshte rezultati i ketij izolimi !

  megjithate ,do te vije nji dite kur drita e djellit do te ndricoje te verteten .

  Reply to this comment
  • mirel January 31, 19:36

   mire e ke ti, po kur I iken avioni deputetes Mehmeti, dielli nuk ben shume pune per shqiptaret.
   E kupton apo jo, kur presin biletat deputetet shqiptare Evropa eshte fajtore..

   Reply to this comment
  • Bubullina May 22, 15:45

   Gjuha e Graqise se tanishme ishte gjuha bizantine e patriarkanes ne Stamboll shume kohe para se te krijohej shteti i Graqise me 3 Shkurt 1830. Edhe atekohe ajo gjuhe nuk ishte gjuha e popullates vendase. Nuk ka komb “grek” apo “helen”, nuk ka patur ndonjehere.

   Reply to this comment
 3. Anton January 31, 17:21

  Ka edhe shqiptare te tjere te medhenj si disa Perandore romake. POr me i rendesishmi ishte Konstantini i Madh qe pranoj Krishterimin si fene zyrtare te Perandorise romake dhe qe ndertoj Konstandinopojen (ose Stambollin e sotem). Nje tjeter shqipater i madh eshte Perandori Justinian qe zhvilloj kodin ligjor te Romes (Codex Justinianus) qe eshte kodi i ndeshkimit ligjor mbi te cilin mbeshteten te gjithe kodet ligjore te botes se civilizuar. NJe tjeter shqiptar i njohur eshte Shenjtori Jerom (Jeronim) qe u be doktor i kishes. Ai eshte i njohur per perkthimin e Bibles ne gjuhen latine. Ai njihet si shenjt nga Kisha Katolike, Kisha Ortodokse, Kisha Luterane, dhe Kisha e Anglise (Anglikane).

  Reply to this comment
 4. Albert Rushan January 31, 18:20

  Te gjitha qeniet i ka krijuar ( KRIJUESI ) dhe per te jane te gjitthe njesoj te vlefshep perderi sa i krijoi dhe pavaresisht se gazela eshte nje qenie e perkryer qofte nga bukuria dhe hijeshia prape do te biere pre e nje cite , luani ose e hienave

  Reply to this comment
 5. MH January 31, 21:19

  Ajka e njerezve me potence te vendit tone i ka sherbyer popujve,shteteve te tjere.Ndersa vendit,vetvetes edhe ato qe kane ba emer i kundervihen me shume ankime dhe urrejtje.Po gezohen e joshen me “burra”shteti si Berisha me kope shume.Kjo tregon se jemi ne karaterin e instinktit te irqit.Ku rehatin e ka ne ferre.

  Reply to this comment
  • Qukapiku May 22, 15:50

   Një libër i lashtë që njihet sot si i shkrojtur në “greqisht” nuk do të thotë se autori dhe përmbajtja ka qenë “greke”.

   Reply to this comment
 6. nesim February 1, 01:08

  Minaret qe i kemi nga ata osmanlinjt te egert na moren me qaf Evropa na konsideron si mysliman te egert aty esht muabeti se per ndryshe greqia me serbin ska te egzistonin

  Reply to this comment
 7. shqipe February 1, 10:57

  kjo artikull eshte pjeserisht i sakte. Nese flasim per mesjete, atehere duhet te shtojme edhe rreth 20 perandore romak me origjine/perkatesi etnike ilire. Si adriani, diokleciani, costantini, justiniani, anastasi 1, etj. 200-300 vjetet e fundit perandorine romake te perendimit dhe lindjes e udhehoqen iliret. Diokleciani reformoi ushtrine. Kostandini ndau perandorine ne 2 pjese(lindore dhe perendimore) dhe pranoi fene kristiane si fe zyrtare, perdori flamurin me shqiponje me 2 koke qe simbolizon dy perandorite (perendim dhe lindje). Justiniani futi kodin civil per here te pare dhe perzuri barbaret nga dalmacia dhe italia; qendra e politikes perendimore u shvendos ne Ravenna (jo me rome). etj.
  Fatkeqesisht shqiptaret kane menduar e punuar per te tjeret. tani ka ardhur koha te mendojne per vete

  Reply to this comment
  • osmani February 1, 16:09

   ka harruar enver hoxhen ,sali berishen ,fatos nanon,dhe sefundi edvin pallen

   Reply to this comment
  • Lavdi kombit shqiptar! Genjeshtrat po dalin me dixhitalizimin e botes dhe te librarive May 22, 20:03

   @Shqipe jam shume dakord me ty. Faleminderit per njohurite qe ke fituar. Une vetem desherojn qe te shtoja dhe plotesoja dicka qe jam shume i sigurte q eju i dini. Ishte Diokletiani qe e ndau Perandorine romake ne kater zona (tetrarki) me kater Perandore. Dy Perandore senior dhe dy junior dhe vendosi ne postet e Perandorit njerez nga farefisi apo familja qe te mos luftonin dhe vrisnin njeri tjetrin. Kostandini sundoj me vjehrrin dhe kunatin por vjehrri fatkeqesisht e tradhetoj dhe ndersa ai po luftonte ne ishullin britanik ai i mori fronin dhe Kostantini u kthye dhe e vrau. Po ashtu vrau edhe Maxentius, kunatin e tij qe sundonte Romen sepse pasi i vrau te jatin ai i doli jashte kontrollit. Dhe me se fundmi drejtoj me tre djemte e tis derisa gruaja e dyte e beri te vriste djalin qe e akuzoj per perdhunim njerka. Kjo rezultojn e genjeshtert dhe Kosntantini me pas vrau edhe gruan. Por keto tragjedi nuk ja ulin vleren qe ai pranojn fene e persekutuar te Krishtere si fene zyrtare te Perandorise romake dhe ndertoj Romen e re, me vone e quajtur Kostantinopolis dhe me vone Istanbul nga turqit. Sidoqofte te falenderoj per dijen qe ke dhe te perkulem per njohurite tuaja. Faleminderit.

   Reply to this comment
 8. edushi ilirushi February 1, 16:11

  ka harruar te permende shokun enver,saliun dhe edvin ramen,ky i fundit shume i talentuar

  Reply to this comment
 9. Akilis February 1, 19:47

  Po lereni cifutin Lambert,se ka nje misionte caktuar si anti Greke se te jete per Albania as qe njifet gjeografikisht jo me Historikisht se 100 vjet Shtet i krijuar nga Fuqite e Medha ne bashkepunim me Turqine.
  Kush kuptoi kuptoi dhe kur themi per Greket themi edhe ata Heronj qe luftuan per Greqine,kaq e thjeshte.
  dikush ketu thote qe Kostandini i Madh shqipetare!
  Eshte si te thuash qe Aristoteli apo Aleksandri kane qene Sllave nga Shkupi,Omiros ngs Asia e Vogel ishte Turk.
  E zeme Kostandinin se nuk shkroi “shqip” se kishte frike nga Kryetari i Kooperatives se Barbullushit,apo Omiros,apo Janis Kapodhistrias qe krijoi shtetin modern te Greqise.
  Sa poshte kini rene se ju udheheq hipokrizia,zilia nacionaliste pa Histori,kini frike ti emeroni Toponimet Historike sic i kane thene tec paret tuaj greqisht,argjirokastros,Apollonia,Aleksandros,Olimpia,Agi Saranda,Buthrotos,Moskopolis,Epidamnos i ndertuar nga Ilyro-Epirotet jo Durrazzo nga Turkoallvanosa dhe Pipino,Emathia jo Mati,avllona jo Valona,Kostandinopol jo Stamboll,Smirna jo Izmir etj,etj,etj,etj.
  Mund te me shpjegoje dikush qe keta zoterinjte qe kane udhehequr Boten si nuk i ngjane nje cike “Patrioteve” Pellazge qe per 45 vjet nga Rustem,Ahmet,Mehmet,Ramiz,Enver femijte e tyre Ervis,Edvin,Paqesor,Clirim,Elona,Elvis qe mire apo keq para Turqise kishin emra Greke Orthodoks per te pakten 1000 vjet Bizantios.
  Germo Tare se Greqisht do gjesh kudo se Osmanet dhe ata “patriote” te ketij Cifuti e kane bere Shqiperine nje Turqi te vogel.

  Reply to this comment
 10. mirel February 2, 21:02

  re Aqili..

  Reply to this comment
 11. Detari May 22, 09:42

  Te gjithe ato emra qe permendi ky kane qen Arber dhe jo shqiptar, termi shqiptar eshte modern, vendosur per te humbur origjinen Arber.

  Fajin sta ka evropa, fajin e ka populli musliman, te gjithe ato emra qe permendi luftuan turkun, shqiperia nuk eshte gje tjeter vec nje mini-turkie.

  Vet nuk thoni qe jeni vellame me mongolet?

  Reply to this comment
 12. BUM May 22, 10:55

  ‘ Per aqilisin mongolojevgjitcobanocifutvurkaroarvanitas”grek” ,, lexoje ketu ne greqisaht o aqilis se kush jane mongolet jevgjit ”grek” shiko dhe lexo si i karakterizojne AMERIKANET; ”GREKET” jane nje rrace me lekure te erret esmere,, te pashkolluar , agresive te dhunshem,, flasin nje gjuhe qe nuk ka lidhje fare me greqishten e lashte,,, dhe me ne fund me e pabesueshmja , me poshteruesja,,,,,,,,,, NJE PIKE GJAKU E NJE AMERIKANI ,,, NUK KRAHASOHET ME GJAKUN E GJITHE GREKERVE NE TE GJITHE BOTEN ,, eshte shprehja me poshteruese qe kam lexuar ndonjehere per ndonje rrace apo komb,,, dhe te mendosh qe keta mongoletjevgjitcifutoicobanpontiovurkar”grek” bejne racistin= anektode pontiojevgjite=tragjikeΟι πρώτοι Έλληνες μετανάστες στις Η.Π.Α.: Τα επαγγέλματά τους, οι συνθήκες διαβίωσής τους και το πογκρόμ της Κου Κλουξ Κλαν(1909) e ke ne greqisht

  Reply to this comment
 13. Mark May 22, 12:14

  Eshte e vertet çfar shkruejn historini.Kjo dukuri ka filluar qe nga pushtuesi turq.Edhe ngritja e flamurit ne Vlore Ka manipulime te medha.Çfar funksioni kishte Ismail Beu? Po xhaxhaj i tij ne Turqi.Ne Cilin vend te notes eshte ngrit flamuri i fitores pa pasur lufte sic ndodhi Vlore me 28nendor 1912.Ku Ka ndodh ne bote qe shteti pushtus ta njohim i pari pamvarsin.Me 29 nendor 1912 na njohu turku.Historian e shkruejn fitimtart siç ndodhi me komunistet si cdo gje e been si deshten.

  Reply to this comment
  • Shqipëria ka 3.900.000 banorë dhe jo 2.870.000 banorë si gënjen INSTATi May 22, 17:50

   Pse je kaq debil ti Mark?

   Asnje manipulim nuk ka ngritja e flamurit te Skenderbeut nga Ismail Qemali ne Vlore.

   Ishte shkeputur Ismail Qemali nga perandoria.

   Kishte qe cke me te lufte ne Shqiperi ne 1912 se shqiptaret bene kryengritjen e pergjitheshme dhe cliruan shume qytete dhe rajone te Shqiperise.

   Kapitulloi perandoria e qelbanukeve te anadollit dhe do njihte autonomine.

   Por per mos te ndodhur kjo vendet armike ballkanike filluan luften kunder Shqiperise.

   Ti Mark si zogist ose ballist qe je i ke inat komunistet dhe Enver Hoxhen. Skenderbeun e kishin inat turqit qelbanuke. Perset e kishin inat Aleksandrin e Madh. Pirron e Epirit e kishin inat romaket.

   Pse nga debilat zogiste dhe balliste qe i sherbyen fashizmit do pritet te lavderohet Enver Hoxha?

   Kaq e qarte eshte or Mark qe ti ke shkruajtur idiotesira.

   Reply to this comment
 14. gjela biba e mushak palok perbiba May 22, 13:17

  Te tan e dim se ku trrah ty mark edhe tan markave tjer njac pak jeni njac shum m… hani kundra fes tonte paster,dihet djallit i pengon e mira jo per gja po si duket at ju mson feja juj. Para se me ken turku 500 vjet si thu ti e shokt tu kan ken ata kurvat e evrops per 1500 vjet po askush prej jush nuk e permend se ju pelqen me ken te perdhunum nga kurva e shekujve, tfala detarit malok ati flliqsin se nuk len koment pa sha myslimant .

  Reply to this comment
 15. Lili May 22, 13:17

  Pr duhet t’ia thot keto aty debilit qe drejton Tiranen sot, nje fare gysme gabeli t’ iranit erion veliaj!

  Reply to this comment
 16. Arben May 22, 14:17

  Fatkeqësia nr.1 është se populli shqipëtar, trim dhe heroik e ka pranuar kokëdhjerë këtë gjë, dhe është dorëzuar pa kushte ndaj skllavërisë

  Reply to this comment
  • Tani May 22, 16:45

   Nga marazi njeriu shan edhe veten, por po ta shikojme me qetesi brezat e meparshem kane rezistuar dhe perpjekur shume, megjithese te vetem.

   Reply to this comment
 17. mirel May 22, 17:03

  Po cfare postoni keto artikuj te vjeter. Dalin jashte konteksit

  Reply to this comment
 18. Zigur Qarri May 22, 17:50

  Termi pexhorativ “turq” për shqiptarët,është ngjizur në skuatat e Kishës greke,100 vjet para se Greqia te fitonte pavarsinë.

  Reply to this comment
 19. PSE ? May 22, 21:58

  Sa njeri i lig duhet te jesh ti komentuesi i pare , ne te gjitha komentet e tua te pa numurta (se duket nuk ben dot pune tjeter ) , je shume banal dhe i felliqur nga fjalori , qe te vjen ndohte te te lexosh . Si nuk e ve re nje gje te tille , qe i neverit njerezit dhe te qyteterohesh ne menyren e te folurit ?

  Reply to this comment
 20. Arben May 23, 16:39

  Jam pjeserisht dakort me z.Lambert. Por me duhet te kundershtoj profesorin e nderuar, edhe pse nuk jam nje njohes i mire i historise,por realitetit ku jetojme, e se pari, psh per L.D.Boterore, dakort se vendet europiane ne aleance me BS na lane ne bllokun lindor,por lidhur me qeverisjen dhe reprezaljet qe shqiptari e.hoxha ju beri shqiptareve çhyjn ne pune europiano perendimoret ketu. Tjeter, psh ne periudhen e shek XVI-XIX thote se shqiptaret kane nxjerre shume kryeministra e gjenerale gjate sundimit osman. Si ka mundesi qe gjate kesaj periudhe keta kryeministra e gjenerale shqiptare nuk na lane asnje trashegimi,por biles edhe gjuha e vjeter dhe e veçante shqipe ishte ilegale per 500 vjet prek ketyre kryeministrave e gjeneraleve. Tjeter, sa per ato heronjte shqiptare te greqise shume pak flitet ne shqiperi per to,vetem kur kemi ndonje kontradite me greket i permendim ata qe çliruan greqine ne vitet 1820 -1830. Duhet te dijme a jane apo jo shqiptare dhe pse nuk kontribuan edhe per çlirimin e shqiperise ne ate kohe. Une mendoj se ne popujt e ballkanit (apo ilirike) jemi te nje krahine,por ndarjet jane te karakterit te nje karagjozi qe vazhdojne te na perndjekin edhe sot e kesaj dite. Mohojme realitetin e nuk flasim me baza shkencore vetem kur ka interesa. Profesori qe ka bere shkrimin ashtu e ka menduar por ne qe jetojme ne realitetin nuk duhet te bijme pre e konspiracioneve sikur europa perendimore nuk na ka dashur.

  Reply to this comment
 21. alphade May 23, 17:00

  Dhimbje e Madhe o POPULL ! Ballkani I sotem ishte Iliria
  e djeshme.
  Shen Pavli thote ne faqet e fundit te Bibles se “Per te shkuar ne Rome, kalova neper ILIRIKA” , ku popuj e
  ketij rajoni e priten me bujari,ndryshe nga Thesaloniket..!
  (Kjo fraze e fundit eshte nje perifrazim duke mos I ndry-
  shuar Irene)
  Sllavet dhe greket dogjen Bibloteken e Ohrit per te zhdukur te gjithe dokumentacionin ilirik ! Kjo Biblote-
  teke,idem Bibloteka e Aleksandrise, zinte vendin e
  trete pas asaj te Vatikanit dhe Stambolit ! Terheq Ve-
  mendjet fakti qe Vatikani ka bere publike dokumenta-
  cionin duke filluar nga shek.7 por jo ate dokumentacion
  para shek. 7 -te ! Ketu lind dyshimi PSE nuk e ben pu-
  blike kete dokumentacion ? Qofsha I gabuar duke mos
  qene historian por ky qendrim I Vatikanit e Stambollit
  shpjegihet me nje fakt : Pikerisht,para shek. 7-te,Ball-
  kani ishte ILIRI. Pas shek. fillon te konfigurohet me ky
  rajon. Sllavet barbare fillojne te stabilizohen ne Ballkan
  dhe pasi debuan fiset ilire nga trojet e tyre krijuar shtetet
  mbi bazen e expansioni. Duhet thene se fiset ilire duke
  qene te prapambetur,te izoluar nga njeri tjetri dhe pse jo
  te percare perbenin kushtet objektive qe dyndesit Barba-
  re bashkoheshin duke debuar permes luftrave te pergja-
  keshme vendasit autoktone ilire. Kur them kete kam pa-
  rasysh dokumentin e akademikut serb Cubrillovic ku jep
  ne detaje she si duhet zhdukur raca shqiptare duke tre-
  guar edhe rruget konkrete. Ku mentalitet serb ekziston
  edhe sot.Ka nje shprehje popullore qe thote :”Ruhu nga
  zengjini i ri” ! qe me retrospective do te perkthehej ne
  slloganiin :”Ruhu nga pushtuesi i ri” ! Nje shembull ilus-
  trues eshte pushtimi i AMERIKES LATINE nga spanjo-
  llet . Egersia e pushtimit spanjoll ndaj autoktoneve tash-
  me eshte nje legjende per nga permasa e krimeve dhe
  plackitjeve ! Mjafton te permendim historine e “Casiques”
  ATAHUALPA,,Inkasve te Perus per te kuptuar egersine e
  pushtuesve barbare mbi Europen e Mesjetes,mijevjecare:
  hunet,gotet,ostrogotet,sllavet, hordhite e Atiles,Alarikut,
  Cingiskhanit qe pasi pushtuan ate e shkaterruan kulturen
  Europiane ! Imagjinoni cfare kane bere pushtuesit bar_
  bare me Gadishullin Ilirik qe sot quhet Gadishulli I Ball-
  kanit,qe ka patur si synimi zhdukjen e cdo gjurme I lirise !

  Reply to this comment
 22. alphade May 23, 17:45

  Komenti……

  Reply to this comment
 23. alphade May 23, 17:50

  korigjim: rreshti I gjashte ne kllapa: …….duke mos ndry-
  shuar ‘idene’ ……..!

  Reply to this comment
 24. Zemer May 23, 23:22

  Edhe NE Bible thuhet qe Zoti bekoi Ilirianet NE emer te krishtit,Roman 15.17. Ne ishim Krishtin, CDO Fe tjeter qe sollen e bene per te Na percare e zhdukur nga tokat tona. E skane te ngopur po duan ta bejne akoma me fenderrina si akilis qe guxon e perdor gjuhen tone

  Reply to this comment
 25. alphade May 24, 03:31

  Paske lindur “pikepyetje” ,si “Quasimodo” .?????

  Reply to this comment
 26. Asd May 24, 10:36

  Eshte e qarte qe bota e ka fajin. Shqiptaret kane vetem nje faj; jane shqiptare nga jashte, por turq, nga brenda.

  Reply to this comment
  • Asap May 24, 12:35

   Sa idjot je, qe kujton se me genjeshtra do te arrish te kenaqesh epshet e shovinizmit dhe racizmit, duke u bazuar teresisht ne fallsitet dhe iinjorance.

   Reply to this comment
 27. Fredi May 24, 15:01

  Per ne SHQIPTARET gjeja qe per ne ka me pak vler esht atdheu , shikoni dhe sot ne xhdo kanal tv, emisione degjon vetem perbuzje dhe tallje deri ne neveri kur behet fjal per atdhedashuri , antishqiptaret kto 30 vjet urrejtien ndaj vendit e shesin per civilizim , injorantet sot dhe snobistet e kan ngren sapunin per djath dhe e marin per te vertet teorin e antishqiptarve , nuk ka njeri ti dal per zot vatanit sot , e dyta: fatkeqsia jon esht se ne kemi patur dhe kemi shum besime fetare , nese do kishim vetem nje besim fetar per te ter SHQIPTARET , ne do ishim me te lidhur me njeri tjetrin dhe me te bashkuar , per dashurin ndaj atdheut , jo pa qellim Enver Hoxha i mbylli vendet e kultit dhe na njesoi te ter si SHQIPTAR te vertet , pa dallim feje ideje , se kjo esht nje nga pengesat me te mdha per bashkim komtar . Jemi ne vet SHQIPTARET qe duhet te duam mi xhdo gje atdheun ton , pastaj ta kerkojm fain gjetk se te tjeret nuk na kan gje , kur te vij dita qe ne shqiptaret te ngrihemi te revoltuar kur degjojm dike qe shan vendin dhe historin ton , atehere ne jemi te fort per te hecur perpara dhe per ti dhen dinjitet kombit dhe historis ton te shkuar qe nga fillesa e saj , rrespekte

  Reply to this comment
 28. Dhimbia e madhe Popull May 24, 22:03

  Komentuesi *Fredi* më të lumtë ajo penë- atdhetare. Faleminderit.. Atdheu mbi të gjitha..
  .Dhimbia e madhe popull!

  Reply to this comment
 29. Enver Hoxha i mbylli vendet e kultit dhe na njesoi te ter si SHQIPTAR te vertet , pa dallim feje ideje May 25, 10:41

  Ne kemi nje trazhgmi te tmershme prej pushtimit otoman 500 vjecar kjo eshte arsyeja qe shqiptaret kane probleme te medha jane te percare !
  Feja i ka bashkuar kombet e tjera !
  Shqiptaret jo ! Pse ?

  Reply to this comment
 30. mali May 25, 17:23

  Keni haruar te pa haruarin dhe te nderuarin Prof.Konda dhe vepren e tij madhore mbi ilirine dhe pellazget.Lexoni ato dhe nuk ka nevoje te na permendni Lamberta me gjithe qe edhe keta kane vendin e tyre.

  Reply to this comment
 31. Shefik June 3, 12:12

  Mbi te gjitha duhet permendur nene Teresa, shnjetorja e nderuar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim