“Atentati i 2008 pengon në mënyrë fatale lindjen e një klase të re politike”

January 14, 2020 02:27

“Atentati i 2008 pengon në mënyrë fatale lindjen e një klase të re politike”

Moikom Zeqo i quan “të kobshme” dhe arsyeja kryesore që “pengon në mënyrë fatale lindjen e një klase të re politike”.

Pëllumb Xhufi i konsideron si  “atentati më i madh që kjo klasë politike i ka bërë demokracisë e vetë themeleve të shtetit”.

Bëhet fjalë për ndryshimet kushtetuese të realizuara me marrëveshjen PS-PD të vitit 2008, të cilat u dhanë kryetarëve të partive të drejtën për të zgjedhur deputetët.

“Shikoni se si ndryshimet kushtetuese të kobshme të vitit 2008,- që përcaktuan që kryetarët e partive kanë të Drejtën e Monarkut për të hartuar listat e deputetëve, për 10 vjet jo vetëm që kanë krijuar një negativitet dhe një përfaqësim të nivelit të ulët dhe mediokër të politikës, por në të vërtetë kanë penguar në mënyrë fatale lindjen e një klase të re politike, të krijimit të formacioneve të politikanëve të rinj.

Në të vërtetë ky është një dhunim kushtetues, që askush nuk e di se kur do të shmanget dhe anulohet” – thotë Moikom Zeqo në një analizë për DITA.

“Po aq e ngjashme ka qenë PS me PD edhe për sa i përket ndërtimit të sistemit politik. Mjafton të shohësh se si këto dy parti nuk flasin fare për nevojën e anulimit të ndryshimeve liberticide të Kushtetutës dhe të Kodit Zgjedhor, të realizuara me ujdinë PD-PS të vitit 2008.

Siç përvoja e këtyre viteve ka treguar tashmë, ato ndryshime ishin atentati më i madh që kjo klasë politike i ka bërë demokracisë e vetë themeleve të shtetit.

Nuk bëzan për zhbërjen e atyre ndryshimeve as partia që atëherë i kundërshtoi me forcë ato. Me sa duket, në gjirizet e sistemit anti-sistem të inauguruar nga ndryshimet në fjalë, edhe LSI ka gjetur strofkën e saj të ngrohtë të pushtetit” – thotë Pëllumb Xhufi në një intervistë botuar në DITA.

k.a. / dita

 

January 14, 2020 02:27
Komento

27 Komente

 1. kastriot December 16, 08:07

  Krahas pikes per ndryshimin e kodit zgjedhor studentet duhet te shtojne dhe amendimet e ligjit 7501 qe eshte ligji antiekonomi e vellavrases qe me amendimet e ketij ligji i hapet drita jeshile investimeve serioze e afatgjata ne vendin tone.

  Reply to this comment
  • Dentisti January 13, 19:11

   Vetem nje reagim fuqishem i studenteve mund te detyroje te gjithe klasen e korruptuar antishqiptare qe te shfuqizojne ndryshimet antidemokratike te Kushtetutes te 2008 dhe te Kodit zgjedhor!
   Deputetet t’i zgjedhe e votoje,populli,t’i kontrolloje dhe u heqe mandatin vetem populli !
   Deputetet te jene perfaqesues te popullit e jo te partive!
   Partite t’i marrin deputetet nga populli e jo t’i kene ne vartesi te kryetarit apo grupit parlamentar!
   Per deputetin sovran i vetem eshte elektorati i zones qe e ka votuar e jo kryetari i partise apo ai i grupit parlamentar!
   Deri tani deputetet kane vepruar vetem si te punesuar tek partia dhe nuk kane mbrojtur interesat e votuesve!

   Reply to this comment
   • Kalimtari January 14, 11:39

    “Klasa e korruptuar” !? Keto nuk jane klasa,jane Klane vagabondesh ! “socialiste” “demokrate” LS-ista,etj,etj.
    Si ti kontrolloje populli perderisa populli eshte i percare si bagetia neper vathet e cobaneve Basha,Rama,Meta?
    Populli “pret nga studentet,” Studentet kane mendjen per te ikur se nuk ka popull.”Do ta zgjidhi vetingu,reformat” !!!

    Reply to this comment
    • PARTIZANI MEKE January 14, 14:37

     I nderuar “Kalimtar” si dhe te tjeret me lart,

     jemi ne nje gjendje, ne te cilen protesta zor se haset ne sheshe, rruge, qendra prodhimi, institucione arsimore, etj. Kam frike, se te gjithe te interesuarit presin nga te tjeret, te cilet mendohet te jene ne nje gjendje socio-ekonomike te tille, ku “nuk mban me uje pilafi” dhe se shpejti protesta do plase. Ne (perfshi ketu edhe mua) qe besojme, se nuk e kemi lakun ne fyt, shkruajme maksimalisht nja dy rreshta ne keto hapesirat virtuale te ndyra dhe pa fund, qe nuk cojne ne ndonje ndryshim te situates, dhe me kete genjejme veten, se “e luajta edhe une nje gur”.
     Shpresoj te vije, ashtu si shkruan ti, pra qe thjesht nje “veting” te sjelle ato mrekullira. Por kjo, ne mendesine time, nuk ka kuptim: po nuk u zaptua nje shesh, rruge etj. po nuk u sulmua/cenua nga masa nje prone e uzurpuar padrejtesisht nga individi apo nje grup kriminal individesh, pra po nuk i dhembi nomenklatures aktuale te ndyre – ne rastin tone e paraqitur si nje peseshe djallezore mes presidentit, parlamentit, kryeministrit dhe opozites se frymezuar dhe kryesuar nga S. Beisha si dhe medias – nuk do kete vendosje te gjerave ne vend. Maksimumi do kemi nje funksionim relativ te drejtesise ne te ardhmen, pa prekur vlerat materiale/pasurite, te cilat ata te lartpermendurit i quajne te vetat.

     Ngrihet pyetja: si t`ia bejme, qe masat te mos presin nga studentet, dhe keta jo nga masat punonjese ose nga zhvillimi i tregut te punes jashte Shqiperise;

     me nje fjale qe askush te mos mendoje se do gjendet dikush dhe do sakrifikoje dhe nga kjo sakrifice mbase do perfitoj edhe une; apo me mire akoma: qe ne te gjithe pa perjashtim te ndjellim e te kurojme ndjenjen e vyer te solidaritetit, ne kuptimin, qe “Ceshtja studentore me perket edhe mua dhe anasjelltash”.

     Pra, na duhet nje organizator/e i/e mire; pra nje parti politike, e cila te jete ne gjendje organizoje nje levizje gjitheperfshirese, mbarepopullore apo madje mbarekombetare… Dhe pastaj, ajo peseshja e permendur me lart, mund te fillonte te merakoseshe. Se kemi kete kusht! Atehere te vijojme te zvarritemi.

     Reply to this comment
 2. Detari December 16, 08:16

  Me shume konsiderate per intelektualet dhe mendimtaret shume te nderuare dhe krenari kombetare z.Moikom dhe z.Pellumb,deshiraj te theksoj se shoqeria ( sistemi shoqeror) ne Shqiperi pas 1990 eshte ndertuare mbi themele te para 1990….por edhe me I dobet sepse Kushtetuta qe ndertuane pusht- etaret e pas 1990 ligjeron sulltanatin ne Shqiperi…Kini shume te drejte kur thoni se duhet fillare nga ligji zgjedhor,nga Kushtetuta… aty te hidhen themele ku populli te marre ne dore vete qeverisjen e vendit …ti zgjedhe direkt vete drejtuesit e pushtetit vendor dhe qendror.Ka nevoje ti drejtohemi qeverisjes kolegjiale,ti shpallet lufte menyrave te drejtimit nga NJESHAT. Ne Shqiperi ,por edhe me tej ,korrupsioni I ka themelet tek Njeshi….Sa njihet dhe kujtohet te zezat me te medha njerzimit I kane ardhur nga vendimet e numrave nje.Populli Sqiptar ka rene nga shiu ne bresher nga rendja pas mashtrimeve te numrave nje …Pushteti buron nga populli dhe I takon popullit …ndryshe do te presim perjete ti biene k….. dashit…..

  Reply to this comment
 3. s'ka asnji lloj shanci ,ne nji vend me shumice muzllumash December 16, 08:42

  muzllumat konsistojne ne te vjetren

  ata i perdorin fjalet e parimet thjeshte si nji fasade

  mbas se ciles gjithcka eshte e ndryshkur ,e vjetra

  mesjeta .

  Reply to this comment
 4. butrinti December 16, 10:36

  PO . KJO ESHTE SHUME E RENDESISHME PER FORMIMIN E NJE KLASE TE RE POLITIKE. POR STUDENTET KANE SHUME PROBLEME PER VENDOSJEN E AUTONOMISE SE UNIVERSITETEVE . RRUGA E VETME ESHTE TE ULIN QEVERINE NE DIALOG TE PERGJITHSHEM DHE NJE PER NJE NE UNIVERSITETE. DUHEN PASTRUAR UNIVERSITETET E TJ. KA SHUME PER TU BERE. NUK MUND TE THEM SE SA ESHTE I GATSHEM KM. POR HE PER HE DUKET ME AFER PER TI HAPUR RRUGEN REFORMIMEVE .

  Reply to this comment
 5. Nje shqiptar December 16, 11:34

  Shume me vlere jane keto propozime por vijne ndesh me qellimet e feudaleve te rinj qe duan te perjetesojne pushtetin e tyre duke eleminuar ata qe kundershtojne mendimet e tyre e duke persene rinine jashte vendit. Me çudite edhe fakti perse Akademia e Shkencave hesht nuk merr pjese, nuk jep mendime e nuk ben analiza te problemeve jetike te vendit dhe te kombit.

  Reply to this comment
 6. Alban December 16, 11:59

  Studentet duhet te delegojne Pellumb Xhufin dhe Moikom Zeqon per bisedimet me kryeministrin dictator te Shqiperise, Edi Rama.

  Reply to this comment
 7. Lili December 16, 12:45

  Boboboooo po ku na ishin keta intelektuale kur partite e shoqeria protestonte kunder keto ndryshime ’ qe u bane atehere…?
  Aah ketaj intelektuale shqiptare,gjithmone nje tren vonese, ne kete rast nje gjenerate vonese!!!

  Reply to this comment
  • Sami January 14, 10:55

   O lili je vzrtet tip debili , ata ketu kan qen po nuk pyeste njeri per kta se ti me shoket e tu shkoj mas saliut ilirit dhe edit me jarget qe te vareshin posht per te vjedhur dicka gomar, nuk thu shyqyr qe jan kta qe flasin se per njerez si ty nuk ka nevoj ky vend

   Reply to this comment
 8. mirel December 16, 16:04

  E kam thene me shume se njehere, studentet te kerkojne perfaqesi ndermjetese me Xhufin dhe Komin, pastaj ta dergojne te Ramuti per bisedime
  Kjo eshte shpresa e kombit.

  Reply to this comment
  • Kris 1 January 13, 19:54

   Studentet e provuan por baballaret ,nenat dhe keta lesh intelektuale i lane rreth dy jave te kercinin dhembet ne acar.Tani vajtojne per demokracine qe ka vdekur pa lindur .Eshte vone .E ka marre ferra uraten.Te na rroje imam Saliu,dervish Meta dhe gopist Rama

   Reply to this comment
 9. TeleTubbies (TT) December 16, 18:28

  Reforma Zgjedhore dhe Reforma e Drejtesise jane per pushtetaret e korruptuar si ajo hala ne sy. Nese do tu lejohej atyre dicka ne dore, ata kurre nuk do te lejonin me deshire as zgjedhje te lira e te ndershme, dhe as hetues dhe prokurore te pavarur prej tyre. Realizimi me sukses i ketyre dy reformave vendimtare per te hedhur themelet e demokracise ne vend do te conte detyrimisht ne renien e tyre me koke poshte nga froni qe mbajne te lidhur me ushkur pas sumatrices.

  Reforma Zgjedhore se bashku me Reformen e Drejtesise jane dy shtyllat kryesore rreth se ciles duhet te mbahen te shtrenguara fort dhe kerkesat e studenteve. Te dyja keto kerkesa duhet t’i bashkangjiten atyre tete te tjerave, dhe cdo gje tjeter fillon dhe merr drejtimin e duhur sipas efektit te dominose.

  Dyshja Zeqo dhe Xhufi kane pak a shume te njejtin kendveshtrimin pozitiv rreth kesaj problematike dhe padyshim qe duhen mbeshtetur fuqimisht sidomos nga mediat.

  Reply to this comment
 10. ETHEM December 17, 08:34

  PROPOZIM I DREJT PER NDYSHIMIN E K.ZGJEDHOR E ANULIMIN E TE 2008,POR PD,PS,LSI NUK E DUANE.KERKESA QE STUDENTET TI PERFSHIJNE DHE KETO PIKA DMTASHME TE BEHEN ME DIALOG SIÇ DEKLAROI PROFESOR XHUFI E JO SHTO UJI E SHTO MJELL PERDITE.
  -BESOJ KM RAMA KETU E KA PROBLEMIN QE MARRVESHJA ME AFATE E FIRME NGA TE DY PALET DO TE ISHTE ME E SAKTE.
  -HEZITIMI PER DIALOG I STUDENTEVE DO TE THOT SE ATA JAN KAPUR NGA PD+LSI QE NUK I LEJOJNE PER DIALOG.
  -NUK KA K/MINISTER NE BOTE QE TE KERKOI VAZHDIM PROSTESTASH E BISEDIM ME TA.
  -KJO DO TE THOT SE ATA DUHET TE NXJERRIN ME SHKELMA NGA UT M.KONIN I PD ME 13 LLOGARI BANKARE E DH.KULENI LSI ME 11 VENDE PUNE NGA TIRANA GJER NE VLORE.POR LEXOVA EDHE PER NJE MJEK ME 37 LLOGARI BANKARE ME GRUAN E TIJ.DHE KETA I DIN MIRE STUDENTET.NE UT DUHET QILIZME E JO 8 PIKAT QE JANE TE REALIZUESHME.

  Reply to this comment
 11. boll me klithma materniteti ... January 13, 19:32

  Pamvaresisht se ka respekt maksimal per P.XH & M.Z ndjej keqardhje per nivelin e tyre, pse ?
  .
  Sepse ky hap i 2008 eshte bere ne perputhje me miqte nderkombetare euro-amerikane qe keta te fundit ta kene sa me te lehte ‘drejtimin e puneve’ ne Shqiperi.
  .
  Keto lote te trishtueshem me kane filluar qe ne eksplodimin e votimeve te 31 marsit 1991 dhe mbaruan ne janar-maj 2011 kur vrasesit e protestueve u dekoruan burre shteti dhe yje ne ngjitje nga ambasadori amerikan….
  .
  Keqardhje per det-lotuesit P.XH & M.Z qe merren me aktoret dhe nuk merren me regjizoret euro-amerikane qe e kane dhi punen me shqiptaret

  Titulli i sakte do ishte:

  “Mishi i dhise” qe kane futur euroamerikante ne shqiperi pengon në mënyrë fatale lindjen e një klase të re politike

  ku dhe 2008 eshte pjese e saj por jo kryesore

  Reply to this comment
  • Deda pi Qirokastre January 13, 21:36

   Ala ke ura me dy tela ti mr. Dedé? Qe “miqte” tane pertej paqesorit (hajde paqesor hajde…) e kan dhi gjithmone roncem muhabetin me skipetaret, kete nuk ka mbetur analfabet funksional pa e mesuar, keshtu qe per mendimin tim, do te ishte e tepert ta permendesh ore e minute neper forume. Te shtuquajturit miq, kane gjetur shesh dhe po vazhdojne te bejne pershesh, pa e prishur terezine se nje dite do linde nje dulle tjeter qe do te dije t’ja u vere kufirin ke thana. Me kockat e hedhura prej tyre po ushqehen nje dyzine cakejsh, keshtu qe nuk te lejohet kurresi t”ua prishesh atyre oreksin… Kjo qe ben ti eshte njelloj sikur t’i peshtysh ne surrat. Tregohu pak me human me cakejte e urritur mr. Dede se s’ka lezet…

   Reply to this comment
 12. Kris 1 January 13, 19:54

  Studentet e provuan por baballaret ,nenat dhe keta lesh intelektuale i lane rreth dy jave te kercinin dhembet ne acar.Tani vajtojne per demokracine qe ka vdekur pa lindur .Eshte vone .E ka marre ferra uraten.Te na rroje imam Saliu,dervish Meta dhe gopist Rama

  Reply to this comment
 13. Tik Tak (TT) January 13, 20:10

  E kemi dëgjuar shpesh herë fjalën “i kombshëm”, por mendja ma thotë, se jo të gjithë ia dinë tamam kuptimin. I kobshëm nënkupton një tragjedi, një vajtim, një mynxyrë, një gjëmë, një hatá, lajm ogurzi, një apo si dhe në rastin konkret, një veprim të poshtër e të paprecedentë i cili shkakton dëme me pasoja mjaft të rënda.

  Kemi vite që jemi në pritje të një vargu shkrimesh të forta në lidhje me atentatin më të rëndë antidemokratik të 30 viteve të fundit, i cili e ka paralizuar dukshëm jetën politike në vend, duke i hapur kështu rrugën “rilindjes” së një diktature akoma dhe më të egër se ajo që mbajti peng vendin dhe një popull të tërë për 45 vite me radhë.

  Por fatkeqsisht, ashtu si dhe në mjaft raste të tjera, thepi i shënjestrës së gazetarëve më në zë vazhdon të mbahet i drejtuar ke ngjarje dhe bëma me efekte dëmtuese sipërfaqësore në krahasim me marrëveshjen dhelpërake të dy ish-pardesybardhëve katovicarë atë mesnatë të mallkuar. Reformimi i sistemit zgjedhor është një nga pikat kyce i cili do t’i hapte rrugën celjes së negociatave për anetaresimin e vendit në unionin evropian, por duke qënë se kokave të pushtetarëve u ka munguar dukshëm vullneti në këtë drejtim, atëhere kuptohet fare lehtë, se cilët prej tyre janë mynxyra e zezë e demokracisë.

  Reply to this comment
 14. cilet Student ? Ata qe pallojhen nga Politikan qe kan shkaterru ate vend ?! January 13, 20:49

  NJEREZ PA VIZION

  DISKUTIME TE DESHPERUARA

  QE NUK COJNE NE ASGJE !

  ATTENTATI ZHBEHET ME ATTENTATE

  DUKE ZHDUKUR GJITHE KRIMINELET E

  ‘TRADHETARET E SHQIPERISE TRE NGA TE CILET

  I KA SHKAKTUAR DEME TE PALLOGARITESHME

  SHQIPERISE -SALIBASHMUTA –

  NQS NUK ZHDUKEN KTA TE TRE KANCERI SHQIPERISE

  NE ATE VEND KY KANCER DO SHPERBEJE

  ATE VEND DHE DITA SDO JET E LARGET

  Reply to this comment
 15. Adih January 13, 21:17

  O milet : zgjidhja e ketij problemi anti demokratik ,dhe diktatorial sic jemi eshte :Diten e votimeve as edhe nje shqiptar i zgjuar dhe i ndershem qe i dhimbset vatani te mos dali nga shtepia , te mos votoje ,pra te beje “12 ore arrest shtepie pa vendim gjykate ” Beheni edhe pazarin nje dite meperpara ,dhe keshtu keta pashallare te KATOVICES i keni hedhur te gjithe ne ujin me fekale te kanalit LANES .Dhe detyrimisht do largoheshin vete nga politika dhe opinioni nderkombetar perendimor do tundete me cermoni me gjithe lecka , keta anti shqiptare .

  Mesojeni nuk nderrohen ,ose fitohen te drejtat vetem me demostrada ,por ka edhe me qetesi dhe dashuri ,pa u lodhur ,arrest shtepie ,dhe kjo eshte me frute dhenese se sa rremujrat dhe perleshjet me policine ,qe kata te fundit jane vellezerit tane .Por kur ky milet eshte idiot dhe nuk mendon per te ardhmen personale te tij dhe te femijeve te tij ,atehere digjemi edhe ne te tjeret qe e hame pyken .Nga nje here e them me keqeardhje se ne kokpalaret jemi rrace e poshter dhe dele qorre .
  Mos u lodhni kot ,keta si nga PS ,LSI e PD nuk e degjojne dhe sju vjen per shtat cfare ngrene dy intelektualet z Maikon dhe Pr Xhufi , se po vepruan ndryshe e dine shume mire , se nuk i zhgjedh me populli , sidomos kreret e larte mafjoze ,qe kane kapur prej zverku ,e nuk e lene demokracine dhe zhvillimin Shqiptar .Beni si te doni o kokpalare dele qorre ,qe ju sjellin verdalle e tallen me ju tre a kater rrugacet vellezerit sieameze ,cunat e RamizAlise.

  Dihet si drita e diellit , sic e dime te gjithe , se jeta ne Shqiperi cdo dite po behet me e keqe nga ana ekonomike dhe sociale dhe jeta e pasigurte ,pra jemi ne disheze te sigurte ,por mereni vesh o popull ,malorja ZHVILLIMI dhe MIREQENIA do vije vetem atehere kur :

  PARTITE POLITIKE SHQIPTARE me njera tjetren do te behen KUNDERSHTARE POLITIKE PA KOMPROMIS NDERMJET TYRE ,kete thone dhe na tundin ne kokpalareve kembanat e alarmit keta dy burra intelektualet e ketij artikulli ne gazeten e nderuar DITA .
  Duhet pa tjeter , ka ardhe koha , populli te mari vete ,ne duart e tij fatet e veta .e perndryshe largohuni nga vatani ,rruge te mesme nuk ka .Me te zgjuar .Mos harroni o milet qorr ,se gjithmone para zgjedhjeve keta premtojne dhe kur hipin ne pushtet ,ju kthejne kurrizin dhe mbrojne ,njeri tjetrin ,me metodat rrugacerore ,gjoja “ZIHEN “me njeri tjetrin ne ate palo parlament .Mos i lini te tallen me femijet tuaj dhe me ju .
  Kush ka veshe te degjoje dhe kush ka sy te shikoje .

  Reply to this comment
  • mirel January 14, 16:45

   Duhet te dalin nga shtepite dhe te votojne vullnetin e tyre: Me nje tabele ne dore secili te marshoje ne qender te qytetit dhe te thote:
   “Qerrohuni Kriminele”

   Reply to this comment
 16. Gzim Kulufi January 13, 21:43

  Klasa e re politike nuk del nga x- apo y-ligj! Por del nga ide te reja! Dhe idete e reja mungojne ne Shqiperi. Moikomi ngaterron klasen tjeter politike, me klasen e re politike! E para do beje cka bere klasa e kaluar politike, e dyta do beje dicka te re ne politike.

  Reply to this comment
 17. Dentisti January 13, 22:02

  Ke te klase politike te korruptuar dhe thellesisht antishqiptare e shpor perfundimisht vetem pjesemarrja ne votime e te gjithe shtetasve shqiptare ne mbare boten!
  Jane keta me te deshiruarit,me te sinqertet,me te pa anshem se kushdo,qe ta shohin Shqiperine qe te qeveriset nga njerez idealiste qe e duan popullin e tyre ta shohin me koken lart!
  Fakti,qe kjo klase politike per 30 vjet nuk merr guximin qe te beje te mundur votimin e tyre,doemos qe ua ka friken atyre!
  Emigrantet shqiptare jane te pa interesuar nga ana ekonomike se kush duhet te votohet!
  Ata kane pervojen demokratike te shteteveb ku jetojne dhe me siguri,qe pushteti ne Shqiperi u duket si pushtim se sa si qeverisje!
  Atyre u vjen turp per sjelljet e pa denja te pushtetareve shqiptare!
  Ne kewte drejtim duhet te kembengule edhe nderkombetaret,ne se nuk jane bashkefajtore me mafiozet shqiptare!

  Reply to this comment
 18. Dentisti January 14, 02:25

  “Atentati i 2008 pengon në mënyrë fatale lindjen e një klase të re politike”,deklarojne 2 personalitete te nderuara shqiptare!
  Ndersa une gjykoj se te 2 keta personalitete jo vetem gabohen,por edhe nuk e kane argumentuar ate cfare deklarojne!
  Sipas llogjikes se tyre i bie,qe ne se Shqiperia u pushtua nga fashistet italiane ne 7 prill 1939,kjo do vuloste perfundimisht nenshtrimin e popullit shqiptar ndaj pushtuesve dhe nuk do ngriheshin ne luften antifashiste!
  Por idealistet e atij brezi,patriotet trima,organizatore,qe filluan rezistencen antifashiste pa u thene njeri qe me krijimin e cetes se pare antifashiste te Pezes ne Europe e deri pas krijimit te PKSH,e cila drejtoi dhe formoi UNCL qe cliroi Shqiperine edhe nga pushtuesit naziste,nuk u nisen nga teori te tilla disfatiste ,ndryshe sot nuk do flisnim shqip ne keto 28 mije km/2,por serbisht e greqisht!
  Nuk ishin ATENTA ndryshimet kushtetuese te 2008 nga Berisha dhe Rama,por ishin nje GRUSHT KUSHTETUES SHTETI,qe sollen shkaterrimin e shtetit ligjor,te demokracise,rrenimin e administrates qendrore e vendore,sepse vulosen DIKTATUREN e kryetareve te partive kryesore ne te gjithe jeten e vendit!
  Ne se deri me sot nuk ka patur reagim te forte ndaj kesaj DIKTATURE,nuk eshte faji i Edi Rames,por i rrenimit total te jetes shoqerore,mungeses se atdhetarizmit dhe nenshtrimit ndaj ketij pushtuesi te ri veshur me lekure kameleoni!
  Te gjithe pushtuesit kane patur si parim,qe “Nje popull te varfer mund ta nenshtrosh lehte”!
  Keshtu kane vepruar te gjithe sundimtaret shqiptare per 30 vjet,prandaj sot nuk ka asnje intelektual,qe te dale hapur e te nxise njerezit per te demaskuar te gjitha veprimet antiligjore e antidemokratike te pushtetareve!
  Askush nga keta personalitete nuk ka folur rreth te ashtuquajtures “bashkeqeverisje me qytetaret” e Edi Rames,qe vetem me qytetaret nuk ka qeverisur,por ka rrenuar shtetin ligjor dhe u ka mbyllur gojen te gjithe popullit per t’u ankuar!
  Nje shtet qe i mbyll gojen qytetareve te vet eshte vetem nje shtet fashist!
  Po pse nuk flasin intelektualet e shquar per demaskimin e kesaj “bashkeqeverisjeje…”?
  Kjo duket qarte tek asambleistet e PS-se,antaret e Kryesise se saj,ministrat e deputetet etj,qe ndonese e shohin se ka pa aftesi dhe korrupsion ne qeverisje,prap heshtin!
  Shqiperia do njerez trima,me vizion,idealiste dhe te guximshem dhe jo interesaxhinj qe kenaqen vetem me nje vend pune ne shtet!
  Te tille deri me sot NUK KANE DALE,prandaj per 30 vjet jemi sunduar nga DIKTATORE te tipit Berisha e deri tek Rama!
  Ndaj GRUSHTIT KUSHTETUES te 2008 duhet mbajtur qendrim njelloj si ndaj PUSHTIMIT te huaj!
  Ndryshe jemi dorezuar se keqes dhe te heshtim si skllever!
  Brezi i sotem i shqiptareve eshte brezi me antishqiptar i popullit shqiptar ne keto 80 vitet e fundit!

  Reply to this comment
  • KROJET TONA January 14, 22:50

   SHQIPËRISË SË SOTME FEUD-KAPITALISTE, SI FAZË KALIMTARE PËR SHPËTIM GREMINAT KU E KA OFRUAR KLASA E SOTME “DEMOKRATIKE” KËTO 30 VITE REAKSIONI,-I DUHET NJË PARTI ME PROGRAM KOMBËTAR MODERN SI PARTIA E ALBIN Albin Kurti Kryeminister, FLAKADANJA E LIRISË, BARAZISË DHE DREJTËSISË SHQIPTARE,-VV!
   NATYRISHT, ME NJË UDHËHEQËS TRIM DHE TË DITUR!
   PËRPARA SHQIPËRI NATYRALE!

   Reply to this comment
 19. Dhimbia e madhe Popull January 18, 21:03

  NA D U H E T*I Katëtri i SAKTI*..krye POPULLIT NJË!.
  KROJET TONA sa *Dentidsti* e tj.si Ju-komentues,pse jo dhe Dy aktotrët kryesorë të kësaj NISME,ZEQO -XHUFI,mirë e keni…
  NXIRNI si e mbyll KROJET TONA*-një UDHËHEQËS TRIM dhe të DITUR-që dihet nuk i mungojnë atdheut tonë, në situata të tilla. *I katërti *i SAKTI….!
  Dhimbia e madhe Popull!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim