Atentati me granatë që iu bë Berishës në vitin 1997

December 14, 2015 21:25

Atentati me granatë që iu bë Berishës në vitin 1997

Në qershor të vitit 1997 në Shkallnur të Durrësit, Presidenti i kohës, Sali Berisha u qëllua me një granatë, e cila për fat nuk shpërtheu, pasi mund të rezultonte fatale jo vetëm për jetën e Berishës, por edhe të aktivistëve të Partisë Demokratike që e ndiqnin në mitingun e tij elektoral.

Autori i hedhjes së granatës ishte shtetasi Ilir Çela, i cili u dënua me 9 vite burg për: “Vrasje të mbetur në tentativë për shkak të cilësive të veçanta të personaliteteve të larta”.

Shtatë vite më vonë, nga burgu i Rrogozhinës, Çela tregoi pendesën e tij duke i kërkuar falje Berishës dhe familjes së tij.

 

December 14, 2015 21:25
Komento

4 Komente

 1. Aqo December 14, 23:03

  Po kur nuk dije ,pse e kruajte o I shkrete……kur bere 7. Vjete,rri edhe .2dhe mos u njollos duke I kerkuar falje Qen Berishes.

  Reply to this comment
 2. demo December 15, 04:11

  Ky e beri te veten,aq dinte gollo ziu.Po ta kishte hequr bishen,sot do te ishte hero.Per punen e granates fajin e kane oficeret e Enverit,qe ushtareve u jepnin ne krah nje lopate per kanale dhe bunkere.Shqiptaret ne 97 mesuan armet,se enveri i kishte dyllosur neper tunele qe t`i shiste Zeni.

  Reply to this comment
 3. Mark uk December 15, 13:27

  Aqo: Kam pasur dikur nje qen qe kishte emrin qe ju keni.

  Reply to this comment
 4. lato December 15, 14:00

  O demo,po pse fajin enver hoxha e ka,se oficeret nuk u mesonin ushtareve si aktivizohet granata?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim