Athina e konfirmon: 12 miljet e Greqisë në Jon hyjnë në fuqi në tetor

January 4, 2019 10:21

Athina e konfirmon: 12 miljet e Greqisë në Jon hyjnë në fuqi në tetor

Ikja e ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias la disi pezull çështjet me Shqipërinë dhe në veçanti marrëveshjen e Detit.

Ministri Alternativ i Punëve të Jashtme, Jorgos Katrougalos tha në një intervistë radiofonike se Greqia do të shpallë zgjerimin në 12 milje të ujërave territoriale në detin Jon, brenda këtij viti.

“Sigurisht që mbetet në fuqi, do ta bëjmë duke filluar nga deti Jon. Do të bëhet brenda mandatit të qeverisë aktuale, deri në tetor 2019”, tha Katrougalos për radio News 24/7.

I pyetur për bisedimet me Shqipërinë, zyrtari grek deklaroi se të gjitha negociatat u ndërprenë pas ngjarjes në Bularat ku mbeti i vrarë Konstandin Kacifa.

“Përafrimi ynë me Shqipërinë kishte avancuar jashtëzakonisht shumë, në gjithë çështjet për të cilat po negociohej.

Dhe aty ku prisnim që të kishim kurorëzimin e asaj ecurie të mirë, në kremtimin e 28 tetorit, patëm ngjarjen shumë të trishtë me Kacifasin.

Që nga ai moment, për arsye që për mendimin tim, më shumë lidhen me skenën politike të brendshme, kishim ftohjen e klimës që ndërkaq besoj se është krejtësisht e riparueshme.

Përpjekja jonë është pikërisht që ta rikthejmë nivelin e negociatave aty ku ishte dhe të avancojmë për zgjidhjen përfundimtare të problemeve”, shtoi ministri.

Katrougalos, raporton Respublica, ka përsëritur edhe një herë mbështetjen e Greqisë për integrimin e Shqipërisë, por ka theksuar se veni ynë duhet të rishikojë fenomene si të kohëve të fundit, që sipas tij kanë të bëjnë me shtetëzime të pronave të minoritarëve në zonën e Himarës.

l.h/ dita

January 4, 2019 10:21
Komento

27 Komente

 1. qytetar January 4, 10:29

  Ore po si nuk del nje politikan a pushtetar nga kurvat qe na kane rene ne pjese ne shqiperi e tu thote ketyre hibriteve serbo-shqiptar.turko-arabe qe jane vetequajturt greke me ndihmen e kurves europe qe Himara nuk eshte minoritet u ju qifte derri nenen juve dhe politikaneve tane bushtra

  Reply to this comment
 2. Meserschmidt January 4, 11:11

  Rracdhjeret jane afer nje tragjedie ekonomik0-sociale. Tani qe nuk ka me leke nga Evropi do te ngordhin per buke dhe nuk ka me Enver Merhumi qe ti shpetoj ..prandaj perpiqen te bejne provokime te tilla per tu terhequr vemendjen njerzve nga uria dhe shkatrrimi i pote!

  Reply to this comment
 3. Janulles me hanxhar kokes... January 4, 11:16

  Jemi populli me leshko qe egsiston. Cfare te komentosh me ?! Politikane te shitur, media te shitura, njerez pa dinjitet qe per nje vend pune shesin edhe bythen. Per nje thes me miell, shesin voten. Te mos harrojme edhe ata qe per nje pako oriz i cojne djanin Papuse ne shtrat. Cfare doni me ? Ja do dale gjigandi dhe do recitoje hartimet qe i shkruan Endri Fuga. Do shaje Kadrinjte dhe do na uroje diten e mbare me ndonje peme te mbjelle nga lali Dhjeri.
  Ps: Pritet reagimi edhe i ministrit analfabet te jashtem. Qfare ka me than.

  Reply to this comment
  • Kosova January 4, 12:29

   Merru me “kosovarin” analfabet ti, dhe ne anen tjeter po te merr greku detin. Nderkohe neser ne rast lufte, kosovari analfabet dhe kosovaret e tjere do vijne te mbrojne detin, kurse ti do ikesh , do fshihesh si mi, poshte fustanit te Janulles

   Reply to this comment
   • fery January 4, 16:48

    Jo Kosova jo , detin Jone shqiptaret dhe Shqiperija do ta mbroje vete…! Gjithesesi edhe ne du tu shkojme ne ndihme sikur na erdhen vllazerit tone ne ndihme dhe sikur 330 nga ata u flijuan duke ra deshmor per Kosoven, duke strehuar ne afat rekord mbi 1 miljon shqiptar te Kosoves . Ka Shqiperija dhe Kosova djem dhe vajza ta mbrojne ate cfare eshte e tyre edhepse keta bythepambuket qe sot na na perfaqesojne e prezantojne kane marre rruge tjeter .
    Zgjedhja eshte e tyre sikur edhe pergjegjesija e tyre do te jete

    Reply to this comment
   • Janulles me hanxhar kokes... January 4, 17:54

    Je i trashe per te kuptuar komentin tim. Varja…

    Reply to this comment
    • Kosova January 4, 18:10

     Une nuk reagova se e quajte analfabet Ministrin e ri te jashtem, se ate mund ta kesh bere edhe se ndoshta je thjesht militant politik dhe jo domosdoshmerisht anti-kosovar, por reagova nga ironia ne fund te fjalise me ate dialektin apo Q (Qfare ka me than).. E kuptoj qe na konsideron si te trashe ,perderisa tenton te besh nje ironi ndaj “kosovareve” por pa e kuptuar ata,se ndryshe se beje, ….po nejse vazhdo luaj me sqeparin e Janulles

     Reply to this comment
 4. xyz January 4, 13:10

  Keto me demek te gjithediturit u dhane grekeve dete e varreza,shkolla e prona e pastaj do thone ja fajtor ishte kosovari i paditur,rrace zagar….

  Reply to this comment
 5. Atdheu ne rezik! January 4, 14:31

  Ka vetem nje pergjigje logjike ndaj ketij veprimi provokues:
  SHQIPERIA TE SHPALLE GJITHASHTU KUFIRIN E SAJ DETAR NE 12 MILJE DETARE!
  (Sigurisht ne qofte se ka nje qeveri shqiptare qe merr vendimet ne Tirane e jo ne Athine!)

  Reply to this comment
 6. Atdheu ne rezik! January 4, 14:31

  Ka vetem nje pergjigje logjike ndaj ketij veprimi provokues:
  SHQIPERIA TE SHPALLE GJITHASHTU KUFIRIN E SAJ DETAR NE 12 MILJE DETARE!
  (Sigurisht ne qofte se ka nje qeveri shqiptare qe merr vendimet ne Tirane, jo ne Athine!)

  Reply to this comment
  • mirel January 4, 17:49

   A sa naiv qe tregohesh, Shqiperia e ka kufirin e saj 15 milje detare nga koha e Hoxhes. Asnje nuk e ka kontestuar deri tani pervec Berishes dhe Ramutit. As greket e as angleze e francize
   Ku e ka floten detare Ramuti? Apo nuk ka nevoje per kufij detare se tani e tutje vendos Greqia per kufijte e Shqiperise?

   Reply to this comment
 7. Nje malok me pak, nje bastard me pak January 4, 14:51

  Nuk ka pushtetar, sado te korruptuar apo i prapambetur qofte vendi, qe t’i falin territor nga vendi i tyre ndonje vendi tjeter.

  Edhe sllavet Shqipfoles ahmet zogoll, sali berish dhe edi rama nuk kane bere pazar me territorin e vendit te tyre, por me territorin e nje vendi te huaj per ta.

  Deri dy shekuj me pare territoret e Shqiperise s’perfshinin fare sllave Shqipfoles:
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/Map_of_Albania_-_Hughes_Thomas_Smart_-_1820.jpg

  Gjithashtu, deri dy shekuj me pare as ekspertet, ata qe hartonin hartat e Europes, s’ishin ne dijeni qe ekzistonte ndonje komb Grek qe t’i vendosnin he harte.
  http://dailyinfographics.eu/wp-content/uploads/2016/09/d8NYkr1.jpg
  https://www.lib.utexas.edu/maps/historical/europe1815_1905.jpg

  Qe kombi Grek te shpikej dhe vendosej mbi rrenojat e nje civilizimi – hapesire e populluar nga Shqiptaret, ne menyre qe te justifikonte historine e antikitetit te fallsifikuar nga kisha gjate periudhes se errete te mesjetes, duhej qe kombi Shqiptar te zhdukej: toka dhe popullsia t’u kalohej Grekeve te porsa shpikur, ndersa emri dhe historia t’u kalohej sllaveve Shqipfoles ne veri.

  Keshtu Epirotet, paraardhesit e Shqiptareve u bene Grek. Gjysma e territorit te Shqiperise u be pjese e Greqise, ndersa gjysma e ngelur jashte (Epiri i Veriut) reklamohet si toke Greke ne te cilen ndodhen rrenojat e “civilizimit Grek”.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ce/Atlas_Van_der_Hagen-KW1049B12_091-EPIRUS_hodie_vulgo_ALBANIA.jpeg

  Qe e gjitha kjo te ndodhte natyrisht do duhej qe edhe Shqiptaret te mos mbanin mend se kush jane dhe nga vijne. Per kete gjate gjithe periudhes se pushtimit Osman kleri agresivisht digjte libra dhe shkolla Shqip, vriste mesues dhe mallkonte gjuhen Shqipe. Sulmi ndaj gjuhes Shqipe ishte sulmi ndaj memorjes se Shqiptareve sepse memorja transmetohet dhe ruhet me ane te gjuhes. Apo sic e ka thene Milan Kundera:

  “The first step in liquidating a people is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history, Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster”

  Dhe keshtu, ne kete histori te shpikur, sllavet Shqipfoles, nje popullsi sjelle si skllever nga Albanet ne antikitet dhe qe pergjate gjithe historise quheshin me perbuzje malok apo barbare qe vrisnin njeri tjetrin dhe veteburgoseshin neper kulla, u bene Shqiptaret “origjinal”, “patriote” dhe “trima”, ndersa vete Shqiparet u prezantuan si “malok te civilizuar nga Greket e lashte”.

  Dy here ne 100 vitet e fundit Shqiptaret u dhane qeverisjen e vendit te tyre ketyre sllaveve “patriote”, ne kohen e zogollit dhe ate te ramiz – berish -rames, dhe te dyja heret pasardhesit e sklleverve i dhane Shqiperise historine e tyre, nje histori sklleverish. Historia e nje popullsie pa krenari, pa aftesi shtetformuese, pa dinjitet. Historia e nje popullsie endacake qe jo vetem s’e ka per turp te punoje per te huajt por e ka kete enderren me te madhe, aq te madhe sa eshte gati te fale edhe territor vetem qe t’i hape vetes rrugen e kolonializimit si pjese e perandorise dekadente BE.

  Por avancimet e fundit ne teknikat gjenetike rizbulojne te verteten e harruar. Maloket jane sllave, pasardhes sklleverish me origjine Afrikane qe s’kane asnje lidhje me Shqiptaret.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/59/Boulanger-gustave-clarence-rudolphe-french-1824-1888-the-slave-market.png/1280px-Boulanger-gustave-clarence-rudolphe-french-1824-1888-the-slave-market.png

  https://thuleanperspective.files.wordpress.com/2013/01/haplogroup-e1b1b.jpg
  https://media.nature.com/full/nature-assets/nature/journal/v456/n7218/images/nature07331-f1.2.jpg

  Reply to this comment
  • Redaksia futi block ketij January 4, 18:07

   Si ka mundesi qe kjo redaksi e nderuar lejon te komentoje nje person qe mban kete emer? (sa per komentin, normalisht as s’ia marr mundimin t;ia lexoje, por eshte e pabesueshme si lejohet te komentoje)

   Reply to this comment
  • Kosova January 4, 19:13

   U terbove nga koment im ti greku qe i ndake shqiptaret ne sllavo shqipfoles dhe epirote? Sot eshte 4 janar dhe jo 31 dhjetor qe ti te shprehesh deshirat se si do ti qe te ndahen e percahen shqiptaret. Nuk thashe asgje qe nuk dihet.Po e preket Shqiperine, beji llogarite me gjithe Shqiptaret qe nga Malsia,Kosova,Ilirida e deri ne Sarande e me tej ne Cameri. Kjo dihet, pse ben si i habitur?

   Reply to this comment
   • Nje malok me pak, nje bastard me pak January 7, 11:28

    Nuk ju jam pergjigjur me heret se ndryshe nga ju, qe te komentuarit neper gazeta e keni per profesion per te krijuar idene e rreme se Shqiptaret jeni ju, nje tufe prej 20 malokesh te trashe qe komentoni c’do dite ne disa gazeta, une jam nje qytetar i lire qe vetem here mbas here i hedh ndonje sy kesaj gazete dhe keto festash kam qene i zene.

    Per sa i perket cudise se malokut te pare qe kerkon blockun e komentit tim, le te mesoje se liri fjale do te thote te mos bllokosh fjalen e atyre me te cilet s’bie dakord.
    Se dyti, nui ka asgje per te merituar “block” titulli i komentit tim. Malok do te thote e kunderta e i civilizuar, apo barbar. Dhe te thuash nje barbar me pak, nje bastard me pak s’so meritonte “block” ne asnje lloj gazete te c’faredolloj vendi.

    Per sa i perket malokut te terbuar nga kosova, i cili me ben mua “Grek” (qe prape eshte 100 here me mire se malok), le te me gjej nje “Grek” tjeter qe publikon harta ku Greqia nuk ekziston.

    Natyrisht asnjeri prej komentuesve nuk u perpoq te kundershtoje cfare eshte shkruar ne koment, sepse gjithcka shkrova mesiper eshte e vertete, e mbeshtetur ne fakte, dhe shpejt ka per t’u publikuar dhe njohur nga te gjithe.

    Reply to this comment
 8. Konti i Monte Krrabes January 4, 15:25

  Nje gje eshte per t’u cuditur, pse nuk tregohet mesorja apo vija imagjinare midis greqise dhe shqiperise qe te kuptohet nga populli se cben k/ministri jone me k/ministrin e greqise per te bere transparente kete ndarje detare ?

  Reply to this comment
 9. L.F. January 4, 15:49

  Injorante, shqiperia e la 20 milje qe NGA koha e Enverit!

  Reply to this comment
 10. Sazani January 4, 16:39

  Keto punë nuk janë aq të thjeshta saç mendojmë ne këtu . Ndarja e detit ka ligje të rrepta ndërkombëtare , nuk është o burra të marrim ca detë , se u bë deti kos !
  Kaq di unë në parim , për hollësira të tjera jam një profan , në gjuhën popullore , një injorant .
  Le të dalin specialistët tanë , Krisafi e detarët tanë , që unë s’njoh asnjë personalisht , por , u kam dëgjuar vetëm emrin . Nuk jemi në xhungël , jemi anëtarë të OKB , ka gjykatë ndërkombëtare dhe këtë grekët e dinë .
  Ajo që është e oborrit tënd , s’ta merr dot njeri . Edhe ne mund të veprojmë si greku për të bërë tonën një pjesë të ujërave ndërkombëtare , por , pse s’veprojmë , këtë të na e shpjegojnë specialistët . Siç duket , këto veprime kanë nga pas edhe detyrime ndërkombëtare .
  Ku jini o ekspertët tanë , na sqaroni neve , popullin!

  Reply to this comment
  • mirel January 4, 17:19

   Deti eshte bere kos qe kur shqiptaret rrine e ngrohen ne diell duke ngrene fara. Protestat duhet te kishin permbysur ndertesen e qeverise qe kur Lul Basha firmoste mareveshjet, dhe deri te Ramuti qe I rigjalleroi.
   Shikoni deklaratat e Kotsias, qeveria greke I ka patur duart e ngrira nga anullimi qe I beri Kushtetuesja mareveshjeve te Berishes-Bashes. Erdhi Ramuti dhe I ngjalli dhe jua serviri prape ne tavoline.
   Ky eshte tradhetare me I ndyre I shqiptareve. Mitatisti I qelbur qe me Mitatin kerkoi ti jepte lavdi tradhetise se tij prej miu berishian.
   Rami Berisha Meriton plumbin ne bythe, jo ne balle se ne balle e marrin trimat qe luftojne per memedhe

   Reply to this comment
  • spata January 4, 18:04

   Sazan ke shume te drejte .Keto qe degjojme here pas here nga shtypi jane te gjitha barsaleta politike .Sic thoni dhe ju asnje shtet nuk ka te drejte te shpalli ujrat e tij si i do qejfi .Gjerat jane te qarta dhe jane shpjeguar mbi bazen e marveshjeve nderkombetare per detin.
   E keqja qendron tek ne. Saliu beri nje gabim te madh, qe fal zotit ,u gjend nje Myslym Pasha qe trazoje kete marveshje dhe e ngriti ne furtune bajgen qe beri Saliu. Kaluan disa vite dhe ja i erdhi radha Rames .Rama nuk u nxitua per detin e bajgosur nga Saliu por e egersoje me shume qendrimin politike me Greqin. Disa deklarata te tije “Se ne jemi shpetimtaret e Athines”i vuri mardhenjet dy palshe perball nje situate jo normale. Grekrit nuk jane budallenje sic kemi qejf ti shajme pambarim .Si pjestare te Evropes ,kur nuk ju pelqejne deklaratat e politikanve tane ,qeshin dhe ceshtjet reale qe qendrojne i shtyjne e i shtyjne edhe per qellimet e tyre te brendshme .
   Bisedimet ,me aq sa di une, po shkonin ne rrugen e zgjidhjes.Shume ceshtje do te uleshin ne tavolin dhe kjo e detit per mua eshte e mbyllur .Deklaratat greke se kemi rene dakorte qe dhe ata do shtrihemi ne 12 milje jane te njeanshme dhe ska asnje mundesi ne vijen bregdetare kepi i Stillos -Porto Palermo .Mos shikoni kete foto te shkrimit se eshte shume provokuese .Ajo ska asnje baze reale .Cndodh. Te tilla harata qe jane hedhur vazhdimishte nga ana jone kane krijuar nje ide se ata jane perfundimet per ndarjen e detit .Faktet jane krejt ndryshe .Grekrit e dine qe ne kete zone nuk mund te shtrihen 12 milje .Kjo ishte nje alibi qe te mos vazhdonin bisedimet. Nderprerja e tyre ka asrye te tjera qe nuk lidhen me ndarjen e kufirit detar.Mos te harrojme se ne keto pozicjone jemi dhe per kufirin toksor . Kete e di shume mire K/Ministri yne. Jemi te varur nga shume rrethana qe do te marrin kohe ceshtjet e mbetura pezull me Greqine .Ska te beje as me presjonin e vetos per te hyre ne Evrope mbasi Aleatet tane po investojne qe Shqiperia te behet antare e saj dhe as me deshirat e orekset ekstremiste .
   Me sa kuptoje une jane ceshtje te tjera ato qe pengojne popullin tone .Ne Evrope nuk hyne dote me kete klase te korruptuar politike e me nje shtet ku Drejtesin e komandojne kokat e politikes shqiptare .Per mua kufiri detar nuk ka aq rendesi se sa qasjet tona me nje politke te pakorruptuar e politikan te pandeshkueshem .Shanci i vetem ose ,nyja e zgjidhjes, eshte thellim i Vetingut sa me shpejt te jete mundesia per nje organ Drejtesi ne sherbim te ecjes tone perpara .Me nje Drejtesi demokratike e funksjonale per kedo asnje politikane apo K/M nuk bene si i do qejfi me fatet e vendit .Keshtu sic jemi edhe po u arrit nje marveshje me Greqine ,kur te vije pjella e Saliut ne pushtet, do ti ndryshoje ato qe mund te realizoj Rama.Ky lloje pingpongu shqiptare eshte shume here me i rezzikshem se sa nje marveshje sado e keqe te jet .

   Reply to this comment
 11. Aliu nga Selenic January 4, 17:09

  Eshte e pa besueshme . Keto jane provokime te qellimshme te cilat jen shfaqur qe me fillimin bisedimeve.

  Reply to this comment
  • mirel January 4, 17:51

   Eshte e pabesueshme qe ti nuk kupton akoma qe ke nje kryeminister tradhetar, nje kuisling te grekerve dhe serbeve. Vazhdo mbaja ison se mire e keni, plera shqipkare te amortizuara nga historia e popujve. Te destinuar te vdisni si komb

   Reply to this comment
   • Aliu nga Selenic January 5, 01:05

    Interesante.Si nuk mberi nje udheqes shqiptar, te ter po dalin tradhetar. Ehhh, mire e keni tani do te marrim kryeministra nga “hena” ne se ka ateje ndonje.!

    Reply to this comment
 12. arber January 4, 17:42

  NJE PSEUDO PATRIOT ME PAK NJE TRADHETAR ME PAK

  Degjo ti palaco korofillak grek qe shan kosovaret si sllavo shqipefoles ..KOSOVA DHE LABERIJA jane dy krahina qe KANE DERDHUR GJAK SI ASKUSH PER KETE SHIPERI, POR TI JE JE BSTADT GREK BUDALLA…SEPSE AS KEMBET NUK DI TI FSHEHISH….SHQIPERIJA ETNIKE KA NISUR DHE ASKUSH NUK MUNDE TA NDAL. BASHKIMIN O BAJGE GREKE madje edhe i tere epiri nje dite do ti bashkohet shqiperise. MEME.
  PS,TE DHJEVSHA MU NE HARTAT E TUA QE NUK PROVOJNE ASGJE NGA SYNIMET E TUA KEQEDASHESE……

  Reply to this comment
 13. POPULLI January 4, 17:45

  O KOQE HIMARA NUK ESHTE MINORITET …VETEM CA SPIUNA TE ASFALISE VETDEKLAROHEN POR NUK NJIHEN NGA ASNJA ORGANIZATE BOTERORE….!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 14. info analitike January 4, 18:07

  Mos u merzitni shoke se tani keni ate ministrin e lexuar e te gjitheditur 28 vjecar qe do t’ia rregulloje qejfin grekeve me keq se c’beri cuni i Sules.
  A e kuptoni ore shoke “atdhetare” qe keta rilindjotet po i jaoin territoret shqiptare si te ishin te hasmit ca serbit e ca grekut.
  Vazhdoni pini kafe nepr kafene shoke derisa pellembe toke mos mbete me pa shitur.

  Reply to this comment
 15. KORÇARI January 5, 00:45

  Kjo temë ka dy pasqyrime,
  1- Kuptuam që na i ngjeshi Greku me negociatat e Korçës dhe Kretës, dhe ndryshuam Ministër që të ndryshojë ose të anullohet marrveshja.

  2- Rama do që t’ia ngelë Dopio Gjashtën NË DORË djalkës nga Dardania dhe të thotë pastaj që FAJIN E KISHTE KY, pra ta përdorë si MISH PËR TOP.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim