A janë Kosova dhe “kombësia greke” në paketën Tiranë-Athinë?

January 31, 2018 10:07

A janë Kosova dhe “kombësia greke” në paketën Tiranë-Athinë?

Media greke është treguar më e vëmendshme se ajo shqiptare lidhur me detajet e negociatave Tiranë-Athinë.

Ndërsa në Tiranë, debati ndizet vetëm pas mësymjeve partiake, në Athinë detajet e këtyre negociatave janë debatuar në media prej muajsh.

Përpjekjet e Athinës për një marrëveshje me Tiranën datojnë herët, por vëmendja maksimale e qeverisë shqiptare u përftua vetëm së fundmi në prag të hapjes së negociatave me BE, e ndikuar me sa duket nga Brukseli.

Që në 2015, kur Rama kishte vetëm 2 vjet në pushtet, gazeta greke “Kathimerini” shkruante se ekzistonte një paketë e ministrit Kotzias për ta diskutuar me Tiranën – raporton Dita.

Paketa përmbante 7 pika, duke nisur me propozimin për një korrigjim teknik të paktit detar të nënshkruar në vitin 2009.

Pika tjetër e dëshiruar nga grekët ka të bëjë me regjistrimin e popullsisë në vitin 2012, ku nuk u përfshi “shprehja e kombësisë”.

Në këtë  çështje Athina do ishte e kënaqur me një anullim të regjistrimit të popullsisë të bërë në vitin 2012 dhe kryerjen e një regjistrimi të ri,  – shkruante asokohe Kathimerini.

Kërkesa tjetër ishte ngritja e tre varrezave për të rënët greke të luftës së dytë botërore.

Pala shqiptare sipas të njëjtit burim kërkon në këmbim abrogimin e ligjit të luftës që është miratuar nga qeveria greke që në vitin 1987 por që nuk u dekretua nga presidenti i atëhershëm  Kristos Sarxetakis.

Gjithashtu Tirana kërkon nga Athina mbështetjen për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian dhe një njohje të mundshme të pavarësisë së Kosovës. Nëse kjo dukej tepër, së paku të shprehej vullneti për këtë njohje.

Pikat duken të njëjtat që janë hedhur orët e fundit në debatin politik dhe në mediat e Tiranës.

Në pamje të parë duket që është rënë dakord për detin dhe varrezat në këmbim të ligjit të luftës dhe mbështetjes greke për në BE.

Nëse paketa në fjalë është plotësisht e saktë, mbetet për t’u parë çfarë është konkluduar për regjistrimin e popullsisë dhe Kosovën – raporton Dita.

b.m. / dita

January 31, 2018 10:07
Komento

61 Komente

 1. Ridi June 28, 17:21

  Me nje fjale, edhe embelsiren por edhe kerbacin….

  Reply to this comment
  • Epiroti June 28, 17:52

   E ku eshte embelsira more tutkun, jane vetem pordhe greke, politike shantazhi,
   Berishizmi shtronte kurrizin te huajve dhe kerbacin shqiptareve, ky ishte parimi i sundimit te te shiturit SRB, greket nuk e kane me kete privigligj sot, le te shohim si do te sillet fituesi i ri EKR.
   Grekut e Serbit i duhet treguar kufiri tek thana sot, Shqipetaret kane aleat ate qe vendos sot ne bote e te mos tremben prej spurdhjakve te shkaterruar Greke or Serb.

   Reply to this comment
   • raimond vlonjati June 29, 01:59

    Esht absolutisht fyese te merren ne konsideratr keto kerkesa krimale te Greqise
    Me kriminalja nga te gjitha esht lejimi I varrezave te ushtareve kriminele greke …Kjo esht e pa imagjinueshme

    Si mund te lejohen varrezat e nje ushtrie te huaj pushtuese e cila edhe sot e kesaj dite na konsiseron armiq dhe kendon kenge mizorie kunder nesh duke uleritur neper repartet e tyre ushtarake ….: me zorret e shqiptareve do vejme litare…

    Duhet te ngrihen te gjithe kunder kesaj kerkese kriminale te Greqise…. Biles duhet te protestohet qe te hiqen nga toka jone edhe ato varreza qe jane atje ne Voskopoje

    Greku nje shtet armik I betuar dhe ne lejojm varezat e krimineleve greke ne token tone ! Kjo esht fyerja me e madhe qe mund ti behet nje kombi

    Per mendimin tim ,ky greku nuk duhet pritur fare ne Tirane dhe gjithe ceshtjet qe ai ka te diskutohen nepermjet Keshillit te BE

    Greku nje shtet karagjoz e I falimentuar na vjen dhe tregon muskujt. Kjo esht gjeja me qesharake ne bote
    Kete ministri. Grek duhet ta presi ne takim ndonje nepunes I rangut te 3_te te Ministrise sone te Jashtme ….

    Reply to this comment
   • Kelmend June 29, 09:35

    ..dhe kushti i tete, bileten e autobuzit Kakavije -Tirane se qelluan bankat mbyllur ne Greqi edhe s’kishte te thyera me vehte

    Reply to this comment
   • Lili January 31, 16:49

    epiroti:
    nuk ka zgerim te BEse pa referendum nga populli franceze sipas nje ndryshim ne ligj qe u vendos para 5 vite.
    Edhe te me besojsh kur te them se kur francezet nuk do votojne per pranimin e shqiptareve per shume arsye(edhe kjo shpegon ndoshta pse i behet aq buje ‘refugjateve’ shqiptare ne France:qe stereotipete negative te nguliten mire ne trute e francezeve)…
    Pra mos te lodhemi kot e mos te humbim energji kot me kandidaturen per BE po te punojme vete per nje Shqiperi te forteedhe te forcojme lidhjet me kosoven e diasporen:atehere behemi faktor ne Balkan edhe nuk do kemi nevoje as per grekine as per serbine e as per BEne.

    Reply to this comment
  • roberto June 28, 21:40

   Qeveria Shqiptare duhet te hedhe poshte me NEVERI kerkesa poshteruese te tilla qe bejne greket!
   Sipas tyre nuk duhet te bashkepunoje njeri me PDIU e CAMEVE ndersa me PBDNJ qe eshte AGJENTURE e hapur e interesave greke duhet te bashkepunojme!
   Sipas ketij fashisti grek u qenka mohuar e drejta e minoritetit te shprehin kombesine gjate regjistrimit,ndersa vete keta FASHISTE nuk njohin EKZISTENCEN E ASNJE MINORITETI NE GREQI!!!
   Per KUFIRIN DETAR me Greqine nuk mund te kete mareveshje politike,se kjo do te ishte TRADHETI KOMBETYARE!
   KUFIRI DETAR TE CAKTOHET SIPAS LIGJEVE NDERKOMBETARE e jo sipas interesave greke!!
   Ministri grek vjen ne Shqiperi si KALE TROJE,por do dale me gisht nde bithe!

   Reply to this comment
  • raimond vlonjati June 29, 04:44

   Ushtaret kriminele greke qe kane kryer kirme mizore duke vrare dhe femijet ne djep , nuk duhet absolutisht te kene vare ne token tone

   Ata ushtare ndyresira te cilet akoma edhe sot kendojne kenge kriminale ku thone :….Me zorret e shqiptareve do bejme litare
   nuk duhet absoluithst te kene vend ne token tone

   Edhe ato varreza qe jane atje ne Voskopoje duhen hequr urgjentisht —Ti marrin kermat e tyre ne Greqi, te mos na i ndotin Token tone me mbeturinat e kalbesirave te trupave te tyre te qelbur

   EDI RAMA duhet te tregoje se qendron ne lartesine e detyres qe ka –Te mos behet ure e grekve sic u be Sala

   Reply to this comment
 2. ta futi June 28, 17:38

  Bravo Kotzia! prap rezultati 4 me 3 flet per ju , dhe me e bukura kerkoni fitore ne fushen tone, brenda ne Tirane

  Reply to this comment
 3. KOSOVARI June 28, 17:44

  MOS BESONI TE KETA GJARPRINJE GJASME NE GJUM??

  Reply to this comment
 4. elio June 28, 17:58

  Me nje fjale jemi mire keshtu, “ti kesh miq te prishen pune, ti kesh armiq te hane mune”

  Reply to this comment
 5. lis dushku June 28, 18:03

  Tani qe po ju perzene nga Europa dhe nuk kini cfare kushtesh ti vini Shqiperise,kerkoni te rinegocioni!Hapesira detare e Shqiperise,Kufijte detare dhe tokesore te Shqiperise jane te percaktuar nga komisjoni nderkombetar i kufijve(protokolli i Firences)me 1925.Nuk ka Sali Berishe qe i tjeterson,jane vulosur me gjakun e kolonel Telinit dhe dhjetra kufitareve shqiptare.
  Ligjin e luftes mbajeni,mire e keni edhe 700 vjet te tjera,Populli Shqiptar kerkon krahinen autoktone te Camerise.Troc dhe qarte.Varrezat greke do ti shkatterrojme,do ti fshijme nga toka shqiptare dhe pleqt e plakat e Kosines do ti rivarrosim atje ku i ckulet ju me priftat e kooperatives.Lejoni camet e Greqise dhe Arvanitasit te flasin shqip ne shtepi,pastaj flisni per te drejta te mohuara te minoritetit.!

  Reply to this comment
 6. skifteri June 28, 18:09

  Ku ka ketu embelisre ?.Po per per njojen e pronave te Qamerise ,te gjenocidit ,demeshperblimit te kesaj popullsie ,te kthimeit ne pronat e tyre ,çfar thote pertiaku grek.Po Janina perse nuk na kthehet? Aty ka qene kryeqender e pashallokut te Ali Pashes ,ajo eshte simbol I rezistences se elites me te fuqishma te paterjotizmit dhe rezistences se ndritur shqiptare ,qe ne lashtesi e deri te Pashalloku I Ali Pashes Tepelenes,tek Janina e shkolles “zosimea “qe studjuan shume figura te ndritura shqiptare nder ta dhe rilindasit e mdhenje shqiptar si Sami Frashri me Naimin dhe Samiun si zemra e rilindjes komtare shqiptare,Janina popuullohej nga shqiptar ne shumice dhe vllehe ,ne pakice grke.Ai zyrtari grek kerkon varret greke ne shqiperi !?… ,po ne ku I kemi varret e te parve tane ne qamri?,ne Janine ?dhe fshatra te tjra me periardhje shqiptare.Kufirin detar greket e kane atje ku ka qene ne Kohen e E.Hoxhes per 50 vjet,Sa per ligjin e luftes le ta mbajne e ta pine me uje .~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 7. Edi June 28, 18:14

  Ke marrin per budallenj keta more?! U bene gazi i botes.

  Reply to this comment
 8. Drini June 28, 18:17

  Mungon pika e 8-t e propozimit ,qe qeveria shqiptare te ulje breket.

  Reply to this comment
 9. Lili June 28, 18:20

  Per Kaq,mundet me rrit n’athine!

  Reply to this comment
 10. Labi Vlore June 28, 18:23

  .Nuk e duam Evropen duke ju neshtruar Greqise.Aq me teper kur me se duken bathet,Greqia eshte drejt shporrjes nga Evropa me shkelma b….

  Reply to this comment
 11. ismeti June 28, 18:32

  popull maxhup

  Reply to this comment
 12. Hileqari June 28, 18:42

  E dine mire qe po ju bien breket dhe mundohen cte shpetojne duke bere si te forte po ska me qorra ne epoken e internetit.

  Nje shtet i falimentuar financiarisht nuk mban dot pordhet e jo me tju diktoje kushte te tjereve.

  Duroni Arberor koha flet per ne, keta po vene drejt trazirave civile dhe jo per det e vorreza ne Shqiperi qe sbehet fjale po do humbasin dhe ato qe grabiten nga ne 1914 e do shperbehen si entitet shteteror se jane ngjizur nepermjet fese dhe nuk perbejne shtet kombetar natyral !

  Reply to this comment
 13. code June 28, 18:56

  ‘pasi qeveria greke nuk pranon një rinegocim të kësaj çështje (detin), por këmbëngul në një zgjidhje politike të problemit’????
  Nuk ka zgjidhje politike, eshte shume e thjeshte çeshtja! Nuk mund te kete zgjidhje politike kur ti kerkon te shkelesh te drejten nderkombtare per ujrat territoriale. Ne nuk kemi Shtet me bole, sepse po ti kishte Shteti yne ata qe firmosen nje marrveshje ne kunderstim me te drejten nderkombtare dhe kundra interesave te vendit, sot duhet te shin mbrapa hekurave!

  Reply to this comment
 14. LABI June 28, 19:11

  Plani I tij ka vetem HELEM. Ujku qimen ne nderon po zakonin nuk e harone. Greku eshte I pabese….. Dhe I tille do te mbese

  Reply to this comment
 15. LABI June 28, 19:15

  Kush e FITOI ne Tirane kete plehre? Ketyre I duhet mbyllur dera. Edhe shqiptaret qe jetojne ne greqi po kane mendjen e ketij racist I, le te REGJISTROHEN grecko, dhe te cregjistrohen nga SHQIPERIA, se Jo pek shqiptare te flliqur jane pro ketyre…. TURP te kene. Haram buken e tokes shqiptare……

  Reply to this comment
 16. riti June 28, 19:23

  Pse te gjithe greket kane vdekur ne Shqiperi qe ta mbushim vendin tone me varreza greke ? kjo eshte nje kerkese shume djallzore dhe injorante,Greket te Shqiperi duhet te kene te drejta aq sa camet ne greqi nje gram me teper jo, Kufiri detar te negociohet ne prani te N,A,T,O, dhe te Sh,B,A,, sa per idrizin ajo eshte ceshtje e brendshme e jona,Sa per ligjin e luftes mire eshte te hiqet per hire te fqinjesise,por mr heqjen e ligjit te luftes u jepet e dreta cameve te shkojne ne greqi e te interesohen per pronat e te pareve, sa per kosove sa me pare aq me mire me e njoh,nje dite do te njihet,

  Reply to this comment
 17. Vëzhguesi F June 28, 19:32

  Po gjete budallenj ne Tirane vazhdo kalorimin donkishotian o nipi i Elefteros Venizeellosit.!

  Reply to this comment
  • shqyptari June 28, 19:48

   Prit kur Edvin Socialisti te shkoje tek Cipras Komunisti dhe te dy bashke te shkojne me temenara tek Putin Bolsheviku, ashtu sic bente Enveri yt do vite me pare, per te kerkuar lemosha dhe ndihma me gjuhen jashte dhe BYTHEN nderur, pse a nuk i pe agjentet e KGB-se qe po kqyrin me vemendje kryq e terrthor Shqypnine o Vezhgues F qe te ka rene vigjilenca ne toke si ushkuri i brekeve?

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F June 28, 20:57

    Eh, mor nastradin qosuri!
    Gjithe bota me bote , ndersa vazhdon akoma tek Ura e Qabese.
    Ke fyell te bezdisshem, or plak!
    Se ç’do beje Edvin demosociali, une nuk e di se nuk hedh fall si zotrote.
    Dhe ate Putanen nuk e njoh per bolshevik, por nje palo menshevik qe imiton fyhrerin, ndersa per Enverin, aha, nuk mund te thuash gje sa i perket integritetit teritorial dhe kufijve te Shqiperise qofte ne toke, det dhe ajer.
    Dhe ketyre grekeve, qe thua ti nastro zogisti qe nuk thua asgje, ua ka thene me goje dhe me pushke kur ka qene nevoja. Dhe kur u tundete gishtin tregues, Armata e Ushtrise Greke vihesh ne gadishmeri numer nje, ose e thene shqip i shpetonte shurra.
    . Jo per gje, me nje fjale nuk e kam problem se do me quash komunist, stalinist, enveriste, por kur shkruan nuk te gjykoj per kerrusjen e trupit qe eshte problem moshe, por per kerrusjen deri ne shtremberim te fakteve te jetuara qe quhet delenxhillek.
    Enverin shaje sa te duash per fukarallekun, mbylljen, luften e klasave, madje edhe ke te drejte, por per mbrojtjen e Shqiperise nga gjthfare hijenash, duhet t’i heqim kapelen, degjon nastradin, t’i heqim kapelen se nuk ka me burra Shqiperia, por burrece qe e katandisen kete vend me keq se laviret e semaforeve.

    Reply to this comment
    • intelektuali June 29, 08:19

     Aventurieri pa shkolle dhe pa dipllome, Enver Hoxha eshte pergjegjesi kryesor per varferine, mjerimin dhe degjenerimin total te shqyptareve dhe per shkaterrimin e themeleve te Demokracise Perendimore te Shtetit te brishte shqyptar, qe u hodhen me veshtiresi ne vitet e Mbreterise se Pare.

     Familja e nastradinit ka qene nismetarja e sistemit politik social-demokrat perendimor pak a shume si tek vendet nordike me monarki kushtetuese dhe per te kete kauze u masakrua nga bandat gjakatare te Enver Hoxhes dhe te Partise se Punes dhe ka qene e lidhur ngushte me miq nga Britania e Madhe dhe SHBA, por krimineli Enver Hoxha qe lavderon ti pa piken e moralit qytetar e beri Shqypnine si nje CIFLIG personal te familjes se tij sadiste dhe lakmitare duke perdorur me dinakeri komunizmin dhe bolshevizmin lindor stalinist dhe duke mbushur lumenj me gjak njeriu ne vendin tone.

     Nje vend i varfer dhe i mjeruar ekonomikisht nuk mund te jete i forte ushtarakisht, prandaj edhe teza yte tingellon krejt amatore kur flet me krenari per Enver ANTIKRISHTIN.

     Megjithate me behet qefi qe me njohe nga menyra e shkrimit dhe qe ke bere perparim duke u shmangur nga dogma enveriste.

     Reply to this comment
     • Ujku do mjegull June 29, 11:59

      O IDJOT ESHKUAR IDJOTIT,QE VETEQUHESH INTELEKTUAL,ZBRIT NE TOKE TE SHOHESH SE SA KA BERE PER SHQIPERINE ENVER HOXHA. AI ISHTE QENIE NJEREZORE,JO HYJNORE,QE,NA TYRISHT KISHTE GABIMET E TE METAT E TIJ,POR NUK ISHTE KAFSHE PYLLI , QE E KA NXJERRE VENDIN NE PAZAR E UA JEP FALAS GREKO-SLLAVEVE,SIC BEN SHPELLARI SIVELLAME YTI,BERISHOVICI. DHE SA KOHE DO TE VUAJE KY VEND,NGA KAFSHE SI JU,QE I FALNI BOTERISHT ME SHKRIM,PJESE TE ATDHEUT TONE.DHE KE FYTYRE TI EGERSIRE TE NA DALESH PERPARA E TE PELLASESH .

 18. Mollosi June 28, 19:34

  Shqiperia te mos leshoje pe.

  Reply to this comment
 19. sami zaimaj June 28, 19:46

  ali pasha
  Ka ardh koha per djemte e Camerise qe ti tregojne vendin fashisteve grek.
  Ngrihu o cameri nuk ka me kohe cfare pret ?.

  Reply to this comment
 20. emigranti June 28, 19:57

  Kujdes me Grekun, Jane te afte te genjejne, te shantazhojne , te provokojne madje dhe te ngatrrojne.kane luajtuar gjithmone keshtu prandaj Qeveria te beje shume Kujdes.

  Reply to this comment
 21. Arben June 28, 19:59

  MINISTRI MBIEMRIN E KA “KOCIAJ”

  Reply to this comment
 22. Zoro June 28, 20:22

  Greket edhe te mbytur na vene pika dhe kushte per tu plotesuar nga ana jone ! Qeveria Shqiptare jo vetem te jete e matur ne takimin me te por ti tregoj vendin dhe t’ju kerkoje hesap per mos respektimin e te drejtave te cameve, ujrat teritoriale atje ku kane qene dhe sa per minoritetin grek mos hapen bythesh kot se njerezit qe kane patur me shume te drejta ne kete vend kane qene minoritaret grek.
  Ketyre ju duket se komandojne Ballkanin dhe duan te komandojne edhe ketu tek ne.Andej nga Gjirokastra perdoret nje shprehje: “Harro mushke Valarene se Ali Pashane e prene”.

  Reply to this comment
 23. taulat June 28, 21:57

  Qeveria Shqiptare nuke duhet te pranoje ,dhe te bjere pre e pretendimeve te gabuara e te djallzuara nga pala greke. Pretendimi nga pala greke se ne Shqiperi na qenkan manipuluar te dhenat e pakices greke nga instat eshte i gabuar. Shqiptaret me pashaporte greke nuk mund te quhen grek. Detin nuk e dhuruan shqiptaret,por ishte premtim nga tradhetari sali.Ligjin e luftes ne raste se do te hiqet nuk eshte vullneti i greqise’por urdher nga BE. Perkujtimoret e ushtareve grek te rene ne lufte nuk duhet te ndertohen ne teritorin Shqiptare,arsyeja nuk luftuan ne mbrojtje te Shqiperise. Premtimi juaj se do te njihni Kosoven do te jete veçse nje iluzjon nga pala greke. Premtimi juaj se do te ndimoni shqiperine per tu bere pjese e BEse eshte nje karamele e cila po ju shkrihet ne rreze te diellit.

  Reply to this comment
 24. Albann June 28, 22:18

  hahahaha…Si thone:Te shprehen greket ne shqiperi per kombesine,kurse shqiptareve ne greqi u mohoet…Te ngrene vareza greke ne shpo mos kete vareza shqiptare

  Reply to this comment
  • Albann June 28, 22:22

   oops…Te ngrihen vareza greke ne shqiperi por jo vareza shqiptare ne Greqi…Pse nuk njeh minoritetin Shqiptar Greqia,po e asimiloi kurse grekerit ne Shqiperi su dashkan asimiluar…

   Reply to this comment
 25. skifteri June 28, 22:49

  *****heqjen e ligjit luftes me shqiprine ja dikton B.E-ja dhe gjermania ,por vulen ja ve SH.B.A-ja si dy vende te N.A.T.O.S !…do ta heqe se eshte e detyruar ,ndryshe perfundon ne hale te Rusise.Kurse Kosoven ai eshte I detyruar ta njohe , ate e kane njohur mbi 110 shtete te botes ,dhe ne shqiptaret na ka ne kufije ,don apo nuk done Greqia na e ka nevojne ,se ne krahe tjeter ka mikun tone qe ne shqiptarve na thone VLLAZEN ,kjo eshte Turqia .Dhe me Maqedonin jane ne mosmarrveshje 40% jane shqiptar ,pra ka nje gjysem izolim .Lidert e sotem grek krenohen me te kaluarn para europes , thote se demokracia ka lindur ne greqine e lashte , i SHESIM MENDE Gjermanise ! Po, por sot ata jane kthyer ne diktatur qe nuk njohin deri tani Kosoven si shtet I pa mvarur.Perandj njohjan e kosoves do e perdorin si kundra peshe per mos njohjen e te drejtave te popullit çam ne greqi ,prandaj o burra te kembngulim qe çamria te nihet,veçanrisht te ngrihet zeri ne organizmat nderkomtare .Si perfundim te pazarit greket na afrojne ne nje thes me dushke !,ne duhet ti japim nje thes me gogla ! Pra si thone kot , kjo pune shkoje : DUSHK per GOGLA !..

  Reply to this comment
 26. padrino June 28, 23:21

  Asnjë lloj lëshimi grekërve, nga qeveria jonë, për detin, dhe çështja çame duhet të shtrohet nga pala shqiptare. Jo më politikave, perhulse, kundrejt gerqise,nga qeveritë socialiste, e pdiste, berisha, e nano, meta. , të ndjekura në 23vjet të shkuara, ku plotësonin orekset e gerqisë.

  Reply to this comment
 27. Taulant June 29, 03:09

  1-Varrezat e kerkuara do te mbushen me eshtra te vjedhura nga varret e shqiptareve;
  2-Varrezat kerkohet qe te vihen sipas vijes se kufirit qe Greqia kerkon te vendose me vone, sipas hartes se te ashtuquajturir Vorioepir;
  3-Vendet ku kerkohen varrezat jane te gdhendura ne muret e nderteses se parlamentit grek. pra, ky shtet “modern, i kulturuar, i perparuar, i zhvilluar”, etj., ka vene piketat se ku kerkon te gjakose shtetet e tjera.
  4-Pika 150 e marreveshjes se meparshme te detit, e lidhur nga Salulushet, do te ishte nje vazhdim i vijes se pretenduar te kufirit sipas varrezave dhe sipas emrave te shkruar ne muret e parlamentit grek.
  5- Greket, megjithese perfaqesone kulmin e ligesise, kane te drejte qe kerkojne e kerkojne gjera qe nuk u takojne. Nje popull tjeter do tu kishte futur prej kohesh nje koqe plumbi te gjithe atyre qe shesin trojet dhe interesat e tjera te vendit, ndersa ne nuk na behet vone fare. per me teper i leme neper poste te larta e me pergjegjesi per fatet e vendit. Popull leshi!

  Reply to this comment
 28. Dardhari June 29, 03:59

  Ky kocijas qenka nje cope Trapi se kujton se ka te beje me Salen dhe Lulken qe ishin gati ti jepnin dhe Bythen grekut vetem te mbanin kariget . Ato varezat e TJERA qe kerkoni shkoni dhe bejini andej nga te kini qefin po jo ne Shqiperi edhe ato qe kini ngritur DUHET TI shkulni ne mos juve nga ne vete. Kush je ti mor Karagjoz qe na thua se ke do veme ne krye te Partive
  Kush je ti mor qe na thua mos njifet Regjistrimi
  Kush po can BYTHEN se ju mbani Ligjin e Luftes mbajeni se ju duhet qe te forconi Krisi avgjine
  Ne qofte se do mbetemi ne doren Tuaj kure mos u futshim ne Evrope
  Qirje Koqe te fala beji Çipres dhe Zoices

  Reply to this comment
 29. Suferina June 29, 06:43

  Kush mund te me shpjegoje c’eshte korrigjimi teknik i marrveshjes se detit?

  Reply to this comment
 30. pro dhe kunder June 29, 06:59

  Te gjitha kushtet qe ka vene ky zoteria jane te paparanueshme,por duke pare duke bere,sepse ka edhe alternativa nen menge..Shqiperia do eci krah per krah me vendet e ballkanit,por jo duke u vjedhur nga to.Ne nuk jemi koloni e grekut,pra ministri te kete kujdes kur te flase,per det,per çam etj.

  Reply to this comment
 31. Der Spiegel June 29, 09:07

  CDO CENTIMETER TOKE SHQIPTARE ESHTE E SHENJTE.

  FATI I KUFIRIT SHQIPTAR , DETAR E TOKESOR ESHTE VULOSUR ME GJAK.

  NE NUK JEMI TREMBUR NGA RUSET KUR ATA KERKUAN BAZEN E VLORES

  NE NUK U TREMBEM NGA SUPERFUQIA JO ME NGA GREQI RRUSPIA.

  PER ATE DET, JANE GATI TE VRITEN TRE MILJON SHQIPTARE.

  ALBANIA UBER ALES..

  ALBANIA UBER ALES.

  ALBANIA UBER ALES.

  Reply to this comment
 32. Der Spiegel June 29, 09:25

  Per Shqiperine jap djalin.

  Per Shqiperine jap Vajzen.

  Per Shqiperine Jetoj,

  Per Shqiperine Vdes.

  Reply to this comment
 33. 666 June 29, 09:58

  Nuk eshte ne pozite greku i mutit te vendose veto,, tipike politike sllave,dhe duke vdekur ,prap do te marre dicka,

  Reply to this comment
 34. "BALASHI" June 29, 10:23

  Kryeministri yne ua tha hapur: “Nuk ka negociata per çeshtjen kombetare”. Saliu po bente pa pyetur njeri vetem per te folur mire greku qe te ruante karrigen. Zbatimi famekeq prej Saliut i tere pikave qe i vuri ne tavoline.
  Une nuk diskutoj per te gjitha. Por do te nmdalem vetem tek ajo e vendosjes se vorrezave ne token tone.
  Saliu lejoi. Pseja dihet nga te gjithe. E para si antikombetar i sprovuar tanime, por edhe per te patur lehtesira ne Europe, nga qendrimi e miratimi i greqise.
  Edhe ato qe jane dhene nga PD eshte mjaft anikombetare. Greku, edhe pse ne pike te hallit, nuk heq dore. Kerkon e vendos varre (me eshtra te fshatrave tona) qe e ardhmja pas brezash te flase per ta e jo per ne, per te verteten.
  Si ish ushtarak e njoh mire “Luften Italo-Greke”. Nuk dua te flas gjate, por po u bej me dije urdhrat e vendimet e komandave greke. Ata thoshin: “Çdo dite, te plagosurit e te vrearet, i transportojme çdo fund dite ne Greqi. Na i ben te mundur afersia e frontit me Greqine!”.
  Atehere nga dolen keto vorreza masive ne te ashtuquajtur “Vorjo Epir” ?
  Komandat e asaj kohe (para 74-75 vjetesh) qe deklaronin siç e cilesuam, nuk e dinin se shovinistet e rinj greke do te blinin eshtra per te bere turpe te tilla ne teritorin tone siç jane ne Bularat e ne Gryken e Kelcyres. Edhe keto dy vatra duhet te shfarosen e jo t’ u jepen te tjera, qe me siguri kete radhe do t’ i kerkojne t’ i vendosin me ne veri si bie fjala ne Tepelene, Berat e pse jo ne Elbasan.
  Thirrini mendjes ju qe kini marre e drejtoni vendin. Juve u eshte besuar, ju bejeni ne interes te te vertetes e te vendit tone…

  Reply to this comment
 35. ateist June 29, 10:37

  ketej nga italia thone: po vazelinen do ma sjellesh ti apo duhet ta blej vete perpara se te perkulem?
  njohja e kosoves eshte çeshtje e dores se trete (kujt i plasi se nuk e njohu greku, kosova eshte aty!) dhe nuk duhet kurrsesi vene ne kandar me keto çeshtje jetesore!!!
  leqe… deri ne mes te korrikut greku s’do kete me leke per te ardhur me avjon… do vije me autobuz nga kakavija… 😛

  Reply to this comment
 36. anticensurë004 June 29, 12:38

  -“Kërkesë tjetër është ngritja e tre varrezave për të rënët greke të luftës së dytë botërore dhe premtimi nga pala shqiptare se partitë në pushtet nuk do të bashkëpunojnë kurrë me partinë e çamëve të Shpëtim Idrizit.”
  e pa pranueshme!!janë punë të brëndëshme!! se me kë bashkpunojnë partitë shqiptare nuk është punë e grekëve!!
  për të vrarët gjat luftës së dytë,fare thjeshtë duhet ti marrin dhe ti varrosin në dheun e tyre!!
  duhet me çdo kusht ndalimi i krijimit të vorrezave greke në teritor shqiptar!!bile duhet të hiqen dhe ato që janë ndërtuar!!
  nuk duhet të vijnë grekët me kushte ndaj nesh!!ata po kërkojnë dhe jo ne!!
  -“Pika e dytë e paktit është abrogimi i ligjit të luftës që është është miratuar nga qeveria greke që në vitin 1987 por që nuk u dekretua nga presidenti i atëhershëm Kristos Sarxetakis”
  ky ligj idiot lufte nuk duhet të jetë pikë diskutimi!!është aq idiot sa jo vetëm që nuk duhet diskutuar por i vë grekët në një pozicion idioti!!ata para se të vijnë në shqipëri duhet të heqin idiotësinë nga dokumentat e tyre!!
  -“Në vizitën e ministrit Kotxias në Tiranë, Athina do të angazhohet për të mbështetur integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian dhe do të shprehë vullnetin për një njohje të mundshme të pavarësisë së Kosovës. ”
  këto dy premtime nuk kanë asnjë vlerë dhe sikur greqia të ishte gjermania,e jo më bishti i këputur i kavallit!!në këtë gjëndje që është greqia nuk mund të ketë asnjë vlerë!
  arta dade e tha mirë “çështjet zgjidhen nëpërmjet negociatave”,por duhet ditur të bëhs pazar!!grekët kërkojnë shumë,më tepër se flori dhe na ofrojnë gastare shishesh të thyera!!
  shpresoj që “negociatorët”shqiptarë të ken parasysh gjëndjen e momentit!!sot nuk mund të flitet si par 24 vitesh,as si para 3 vitesh bile as si para 6 muajsh!!të tjerë faktorë janë në lojë!!
  del apo nuk del nga europa greqia,ne nuk duhet të pranojmë këto që thonë ata!!
  duhet të kemi pretendimet tona!!dhe sidomos të mos i lëmë të fusin hundët në punët tona!!
  dhe ne besoj se kemi më shumë se 7 pika për të diskutuar me ta!!
  mjafton ti kërkojmë pa i zmadhuar fare dhe do të shohim se pretendimet e grekëve nuk janë as çikërrima!!

  Reply to this comment
 37. APOLLO June 29, 13:08

  Greket me marifete ja kane dale tja fusin pas shpine shqiptareve ne histori. Te mos ishte per hebrenjte, greket nuk do ekzistonin si komb. Hebrenjte e dine sot qe shqiptaret ishin te vetmit qe i mbrojten ne luften e IIte, si askush tjeter, prandaj jane me ne. Greket jane treguar fodulle kete shekull, kane luajtur bllofin ne emer te dickaje qe nuk jane. I kane shitur pordhe botes sikur jane superiore. Ja kane futur evropes duke ju vjedhur fondet. Tani askush nuk i do me. Edhe hileqar edhe pordhac, edhe dembel edhe fodull. Kushti per njohjen e kosoves eshte me hile, sepse duan te na provokojne qe te fusin percarje shqiperi-kosove: ” ja ne deshem ta njihnim kosoven por shqiptaret nuk deshen te negocionin me ne”. Pakti detar eshte ceshtje e spekuluar dhe aspak legjitime. Nuk jepet deti me firme ministri por me vendim parlamenti. Te ishte ashtu del nje minister i luajtue dhe shet gjith vendin. Greket ofrojne lobim per shqiptaret ne BE nderkohe qe nuk i pjerrdh njeri me.

  Reply to this comment
  • Lili January 31, 16:53

   greket jepin asgje se nuk vendosin greket per BEne po vendosin shtetet tjera edhe sot edhe popujt tjere,
   Pra mos u mashtroni me nje premtin per asgje,si perkrahja e grekise per evrope.
   Kur anglezet dallin prej evropes edhe gjithe vendet e evropes lindore nuk jane te kenaqur me hyrjen e tyre ne BE pse ne te kerkojme me cdo çmim me hi ne BE?

   Reply to this comment
 38. demo January 31, 17:32

  Ta ka thene kjo Lili.Pse duhet me cdo cmim me hi ne Europe?Edhe duke falur detin?
  Mbetem 20 e ca vjet duke mesuar qeverite shqiptare,po i marrim perdore si me qene kalamaj axhami.
  Cfare na meson Europa?Ti falim detin Greqise,qe kjo te njohe Kosoven.Po Kosova aty eshte,ne dac ta njohi Greqia,ne dac mos e njohi.
  Ti japim detin Greqise,qe kjo te heqi Ligjin muzeal te Luftes.!!!!! A ka Europa nje historian te arsyeshem qe ti thote Greqise ne emer te EU,qe lufta e dyte boterore ka 70 vjet qe ka mbaruar,kurse lufta Italo-Greke 75 vjet?
  Kete ANTIKAP na e servirin si kusht per te vendosur kufinj te rij brenda territorit shqiptar dhe keta qeveritare AXHAMI(ne rastin me te mire),qe na kane rene per pjese hedhin valle lum e shyqyr se ka ndermend te heqe Ligjin karagjoz te luftes.Po aty ta mbaje edhe 700 vjet!Merreni kopjojeni ate ligj dhe vini ne dere te Parlamentit Europjan! U lodhem duke mesuar keta shejtan budallenj qe na kane rene per pjese.

  Reply to this comment
 39. Pellazgos January 31, 18:06

  Per comentin Vezhguesi F.
  Enveri nuk qe as trim as “burre” se nuk vrau pushtues por me mijera shqipetare.
  Nuk luftoi per “Shqiperine” e bashkuar se percau popullin me Luften e Kllasave.
  Nuk qe atdhetare se luftoi per veten e tik deri sa vdiq.
  Une di qe kur tjetrit i thua shok lufte,nuk behesh per vete si Pere di dhe kush ka mendim ndryshe e vret.
  Enveri qe me i keq se Ali Pasha apo Sulltanet zemerxerr,nga frika me bejne nder,sic thoshte Cajupi.

  Reply to this comment
 40. anticensurë25642654 January 31, 18:23

  mirë që komentet janë të para gjashtë vjtëve,po dhe artikulli është i tillë!!sidoqoftë,mungesa e tarsparencës nga tradhëtar rama,vërteton pisllëkun e tij!!
  nuk mund të jepen koncesione për një budallallëk të gërkut!!
  ligjin e luiftës duhet ta heqin së pari si një shënjë civilizmi!!më pas mund të fillohet e të bisedohet!!
  të ngrihen jo vetëm komisione parlamentare por dhe në to të marrin pjesë njerëz të shoqërisë civile!!
  në shqipëri nuk ka siguri as me këtë mënyrë,por të paktën ka më shumë trasparencë!!
  kryetradhëtari të japë informacion të mjaftueshëm dhe të saktë,të kontrollushëm dhe jo të flasë si e jëma e zeqos në majë të thanës!!
  si gjeli majë plehut!!

  Reply to this comment
  • Hammerhaituri January 31, 20:04

   Tradhtar!!
   Ok ta heqim!
   Vejm Bushatin. Ose Kodhelen jo Xhaxheshen eshte me mire!Po sikur te vejme ate mo se s’me kujtohet emri e mo ate me cizme. Jo or jo me mir nje mashkull te rraces per shembull Tahi..jo s’ben ai se se duan Italianet!!
   A e gjeta Mateo Renzi e si thua alamet djali e do shum edhe Merkeli. Si the? S’eshte shqiptar? Po mir mo c’te keqe ka edhe ai Gjynahtollusi s’ishte dhe e beme!
   Ore do vemi ne Evrope apo jo? Kshtu behet sot te mungon kerko dhe gjeje! Kto gjera ka komshilleku ore ! Ne s’patem Gjynahtollus e morem ke komshiu (s’ben te themi komshiu se e eshte fjale turke!Me mire gjiton i behet qefi edhe grekut)
   E qe ta pata llafin edhe greku deshi nja dy ti ngrinin hekurat erdhi kerkoi e gjeti Shkabansin edhe Dhimbas
   E kshtu puna e Renesit e Renzi a derbardh e ti se bera lemsh u bera!

   Reply to this comment
 41. Hammerhaituri January 31, 20:09

  Tradhtar!!
  Ok ta heqim!
  Vejm Bushatin. Ose Kodhelen jo Xhaxheshen eshte me mire!Po sikur te vejme ate mo se s’me kujtohet emri e mo ate me cizme. Jo or jo me mir nje mashkull te rraces per shembull Tahi..jo s’ben ai se se duan Italianet!!
  A e gjeta Mateo Renzi e si thua alamet djali e do shum edhe Merkeli. Si the? S’eshte shqiptar? Po mir mo c’te keqe ka edhe ai Gjynahtollusi s’ishte dhe e beme!
  Ore do vemi ne Evrope apo jo? Kshtu behet sot te mungon kerko dhe gjeje! Kto gjera ka komshilleku ore ! Ne s’patem Gjynahtollus e morem ke komshiu (s’ben te themi komshiu se e eshte fjale turke!Me mire gjiton i behet qefi edhe grekut)
  E qe ta pata llafin edhe greku deshi nja dy ti ngrinin hekurat erdhi kerkoi e gjeti Shkabansin edhe Dhimbas
  E kshtu puna e Renesit e Renzi a derbardh e ti se bera lemsh u bera!

  Reply to this comment
 42. Arben January 31, 20:33

  Mbeti te ulim breket te na fusi nje rrip greqia, qe te pranohemi si kandidat per be.

  A te q….sha mu ne be

  Reply to this comment
 43. anticensurë25642654 February 1, 10:18

  mbrëmë pash në fejsbuk,nuk kam personalisht,se është bërë thirrje për manifestim të shtunën ora 11 para kryeminiestrisë!!
  unë do të jem atje!
  besoj që dhe shqiptarët të jenë aty!
  dhe ti me gjithë familjen tënde duhet të jesh aty ,moj monikë!!si shqiptare dhe jo si baxhellë tradhëtare e politikës shqiptare!!
  edhe ai kërma e vjetër dhe më e madhe e shqipërisë,duhet të jetë aty!!POR në radhët e fundit dhe me KOKËN ULUR!!
  NJERËZ MOS I LINI TË DALIN PARA!!
  BËJUANI SI ME LHL-të SIRIANE!!NXIRRINI ME SHKELMA,POR JO JASHTË!ATA DUHET TË RRESHTOHEN NË FUND!
  KOKË ULUR!!
  KANË TRADHËTUAR SHUMË,KANË VRARË DHE MË SHUMË,POR DUHET TË JENË ATY PËR TË FILLUAR TË LAJNË FAJET E TYRE!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim