Athina zyrtare: Hapje negociatash me kushte për Shqipërinë dhe MV

October 9, 2019 14:29

Athina zyrtare: Hapje negociatash me kushte për Shqipërinë dhe MV

Gjatë fjalës së tij në parlamentin grek ditën e sotme, zëvendës ministri i jashtëm i Greqisë Miltiadhis Varvitsiotis u shpreh se Greqia do t’i bashkohet vendeve që kërkojnë të avancohet me procesin e integrimit për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Me sa duket Athina zyrtare nuk do të vërë veto për hapjen e negociatave të Bashkimit Europian me Shqipërinë. Por, sipas zëvendës ministrit, negociatat për të dy vendet duhet të hapen me kushte.

Varvitsiotis tha: “Greqia ka mbështetur gjithmonë perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, pasi e konsideron si një instrument për paqen dhe stabilitetin në rajon”, duke theksuar se veçimi i procesit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mund të destabilizojë Ballkanin.

Duke folur për çështjet e jashtme të Greqisë, zëvendës ministri theksoi se është e rëndësishme që qeveria greke të jetë në një linjë me opozitën, për të shmangur atë që ndodhi me Marrëveshjen e Prespës.

e.ll./dita

October 9, 2019 14:29
Komento

17 Komente

 1. LORA October 9, 14:43

  Kjo nuk ka te beje me ne. Vazhdo perpara gjigand.

  Reply to this comment
  • mirel October 9, 15:39

   Lora, po ti para gjigandit je, apo pas?

   Reply to this comment
   • LORA October 9, 17:28

    Une jam pas tij, si qindra mijra shqiptare te tjere. Rruga juaj Mirel i dashur te con ne hickund. Mbase ndonje dite do lexojme lajmin qe Mireli eshte vetehedhur nga dritarja si pasoje e inatit dhe marazit qe Edi Rama, ky Skenderbe, po shkaterron krimin dhe korrupsionin si edhe po udheheq Shqiperine ne rrugen per hyrjen ne Bashkimin Europian.

    Reply to this comment
   • LORA October 9, 17:28

    Une jam pas tij, si qindra mijra shqiptare te tjere. Rruga juaj Mirel i dashur te con ne hickund. Mbase ndonje dite do lexojme lajmin qe Mireli eshte vetehedhur nga dritarja si pasoje e inatit dhe marazit qe Edi Rama, ky Skenderbe, po shkaterron krimin dhe korrupsionin si edhe po udheheq Shqiperine ne rrugen per hyrjen ne Bashkimin Europian.

    Reply to this comment
    • mirel October 9, 18:16

     Eshte vetehedhur thote llaksorja e Parlamentit te plerave. O llapaqene e Rilindjes, as pas bythes se qenit tim nuk vlen te rrish

     Reply to this comment
    • mirel October 9, 18:18

     O.llaksore, pisopale, e permende dhe Skenderbeun? Thashe se me bene syte..
     Shiko mire se ky eshte Vucicbeu ai qe i rri ti pas bythe, he bilbilefryrese, bjeri mire bilbiles

     Reply to this comment
 2. Arben October 9, 15:40

  SHQIPERIA UROPIANE,

  PROSTITUTE E GREQISE

  Reply to this comment
 3. BE October 9, 16:37

  Kerkojeni fjalimin e ketij Varvitsiotis ne kuvend e greqise. Nuk ka thene qe ” do vendosim kushte ” .
  Perkundrazi, ka thene qe do mbeshtesim hapjen e negociatave me shqiperine

  Reply to this comment
 4. Dajti October 9, 17:02

  Ku e ka veton per minoritetin Micotaqka?
  Greqia nuk mund te beje politike pavarur me 400 milion dollare borxh.
  Kete nuk e kane kuptuar dot politikanet tane qe u jane nenshtruar dhe kane bere leshime ne dem te sigurise kombetare per 30 vjet!!!

  Reply to this comment
 5. Nje shqiptar i thjeshte nga Jugu i vendit October 9, 17:44

  Zoti “Dajti” , ke harruar te vesh edhe tre zero te tjera , mbas 400milion eurove . Shenoji te lutem , sa nuk i ka pare Mitsotaqisi , se pastaj na zemerohet dhe na shton kushte te tjera !

  Reply to this comment
 6. Pellazgos October 9, 19:41

  Al-banania myslimane nuk eshte prostitute e Greqise zoti me comentin Arben,por eTurqise.
  Ajo e krijoi.
  Kur bere derr e arine
  Cdeshe qe bere Turkoallvanine,Cajupi.
  E tha kete ne nje kohe qe nuk e dinte se Fuqite e Medha pas shume vitesh do krijonin nje Pashallek me Governatore turq si Ismail Beu,Deputet ne Turqi etj.
  Kurse Samiu do deklaronte qe :
  Te jesh “Shqipetare” eshte te jesh turk.
  Tani ty zoti me comentin Arben,bej nje llogariazmo kush eshte “Shqipetare” dhe kush nuk eshte.
  Po te ishin “Shqipetare” Frashellinjte apo Ismaili bashkoheshin me “vellezerit” e tyre Arvanitas qe kishin reth 40-50 vjet qe luftonin Osmanet.
  Por ishin thjesht turq ne Ndergjegje,kaq e thjeshte.
  As qe u vente ne mendje per ndonje State Al-banane dhe po ashtu nuk menduan se do shkaterrohej Perandoria e Dum Babes se ishte e tyre.
  Vertetohet historikisht qe,kush ishte Orthodhoks ishte Greke dhe kush myslimane ishte turk.
  Institucionet krijojne Ndergjegjen Kombetare dhe institucione Al-banese nuk kishte se nuk kishte gjuhe te folur apo te shkruar.
  Perralla me mbret qe nuk u shkrua gjuha “Shqipe” kur ka patur me dhjetra Perandore Ilyre si Kostandini,Iustiniani,Adriani etj jane per Ignorantet dhe Idiotet.
  Kush i pengoi ata te shkruanin ndonje fjale me Alfabet Greke apo Latin?
  Idiotet jane kollaj te perdoren.

  Reply to this comment
  • Shqiptari October 9, 22:20

   Fatkeqesia eshte se ky i vetquajtuar pellazg qe ka kohe qe e ndot net-in as e ka idene se cfare perfaqesojne pellazget si entitet social dhe kulturor dhe eshte humbje kohe te merresh me kete njeri te painformuar dhe te neveritshem nga pikepanja kulturore

   Reply to this comment
   • Arben October 10, 06:31

    Nuk eshte fatkeqesi pa emer.

    E quajne asfalia greke, ato 300 euroshat qe ndan greqia me parate e europes, per keta tipa shkojne.

    Reply to this comment
  • Arben October 10, 06:30

   Greqia vendosi kushte qe krimineleve greke qe kane masakruar shqipetare, tu bejme monuments.

   Jane vrare 66,000 ushtare te Perandorise Osmane ne luftrat ballkanike vetem me trojet Shqipetare, fale sakrifices se tyre sublime eshte edhe kjo pak Shqiperi we eshte sot. E ne detyrohemi qe monumentin tja ngreme thimio lolit qe I masakroi shqipetaret.
   Ka prostituim me te madh se ky????!!!

   Nuk dua te therras tek ky shkrim emrin e Profetit, se e ndyta shume.

   Reply to this comment
 7. Modesti October 9, 21:09

  Or ti pellazg, nuk me thua nese ke lexuar gje nga Samiu, po nga Naimi, po nga Abdyli? Te duken turq ty ata?

  Reply to this comment
 8. Pellazget do rikthehen October 10, 03:58

  Shqiptari, mos ja ve re Pellazgosopulit, eshte im bir i padeklaruar(dobici im). Qe kur lindi ishte si i vonuar(maman e ka si shpirt) ka kohe qe ka kaluar 300 evrosh. Kur lindi te gjithe me thoshin LENE mo LENE, dhe ky i-LENE na u be E-LENE dmth grek. Vendin qe i njoha te jemen nje dite e braktisa dmth E-LASH. Une E – LASH dhe dobicat e zbukuruan e bene HE-LLAS. Keshtu na u krijua ky lloj populli dhe u emertua vendi jone fqinje. Tani besoj se e kupton Shqiptari pse greket jane si goditur. Dobicet zakonishte i urrejne baballaret e tyre nga qe braktisen dhe u mohojne atesine. Pjella ime Pellazgolopulos mendon se thote ndonje fjale te mencme qyqari, po aq ja ka dhene perendia. Dhe mos e pyesni katranin nese ka lexuar ndonje gje se ta arqidhjet e mia kseri.

  Reply to this comment
 9. Toni October 10, 04:33

  Pallassos si gjithmonë e tregon se sa i ndyrë je

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim