Auditi për CEZ, KLSH i kërkoi Metës ngritjen e një komisioni Ad Hoc

October 22, 2015 14:45

Auditi për CEZ, KLSH i kërkoi Metës ngritjen e një komisioni Ad Hoc

Kontrolli i Lartë i Shtetit i është drejtuar me një letër kryetarit të Kuvendit Ilir Meta dhe kryetarëve të grupeve parlamentare, ku kërkon ngritjen e një komisioni Ad Hoc në lidhje me çështjen CEZ.

KLSH kërkon që komisioni të ketë në përbërje ekspertë, të cilët të vlerësojnë dëmin e shkaktuar nga marrëveshja me çekët, çka sipas këtij institucioni marrëveshja e arritur nuk do të pamundësojë privatizimin e kompanisë.

KLSH thotë se dëmi i shkaktuar është 479 milionë euro dhe për këtë kallëzoi penalisht ministrin e Energjisë Damian Gjiknuri dhe Avokaturën e Shtetit.

Auditimi i KLSH nisi më datë 16.03.2015 dhe përfundoi më 27. 07 2015. Raporti i auditimit ka shkaktuar jo pak tërmet në klasën politike shqiptare. /Dita/

October 22, 2015 14:45
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*