Aurora në qiellin e Alaskës

December 21, 2018 00:55

Aurora në qiellin e Alaskës

Fenomeni i aurorave që shfaqet jo rrallë në pjesën veriore të globit e bën shumëngjyrësh qiellin mbi kishën ortodokse ruse në Kenai.

Ndriçimet e aurores janë perplasje e grimcave te ngarkuara elektrikisht te Diellit, te cilat hyjne ne atmosferen e Tokes.

Keto drita shihen vetem siper poleve magnetike te hemisferave te jugut dhe veriut.

Ato njihen edhe me emrin “Aurora Borealis” ne veri dhe “Aurora Australis” ne jug.

Keto aurora shfaqen me nje shumellojshemri ngjyrash por kryesoret jane ngjyra jeshile dhe roze.

Ngjyrat e rralla jane ato te kuqe, krijohen ne lartesi te medha deri edhe ne 200 milje. Kurse ato me ngjyre blu ose vjollce-te kuqe krijohen nga nitrogjeni.

Aurorat shfaqen edhe ne nje shumellojshmeri formash qe nga re te trazuara, harqe, perde te perthyera, ose rrezatime vezulluese qe ndricojne ne qiell ne nje menyre teper mistike.

b.m. / dita

December 21, 2018 00:55
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*