Australi, fundoset anija me azilkërkues

August 20, 2013 12:33

Australi, fundoset anija me azilkërkues

Një anije me azilkërkues është fundosur në Oqeanin Indian. Ekipet e shpëtimit nga Australia kanë arritur t’i nxjerrin 160 njerëz nga uji.

Anija u fundos rreth 220 kilometra në veri të Ujëdhesës Christmas, ku Australia ka ngritur një kamp arrestimi për azilkërkuesit.

Australia po përpiqet t’i dekurajojë udhëtime të tilla të rrezikshme dhe muajin e kaluar ka shpallur se nuk do të pranojë më azilkërkues, që arrijnë me anije. Vetëm brenda këtij viti, 18 mijë azilkërkues kanë arritur në Australi.

August 20, 2013 12:33
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*