Austria: Shqipëria i përmbushi detyrat, të hapen negociatat

June 25, 2018 13:36

Austria: Shqipëria i përmbushi detyrat, të hapen negociatat

 

Ministrja e Jashtme e Austrisë, Karin Kneissl, ka deklaruar sot se Shqipëria dhe Maqedonia i kanë përmbushur detyrat e tyre lidhur me hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian, raporton Agjencia Maqedonase e Informacionit.

“Pata një takim mëngjesi me ministrin e jashtëm shqiptar. Unë nuk mund të flas për 27 vendet anëtare të Bashkimit Europian, por çelja e negociatave nuk është një dhuratë për këto dy vende, është çështje logjike.

Ne i dhamë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, që është emri i ri i vendit, detyra që ato duhet t’i përmbushnin.

Në rastin e Maqedonisë së Veriut ne i thamë se duhej zgjidhur çështja e emrit. E njëjta gjë me Shqipërinë në rastin e reformës në drejtësi. Besimi ynë është më i madh se kurrë për këto vende.

Komisioni Europian dhe Federica Mogherini kanë mbështetjen e Austrisë në këtë drejtim”, tha ajo, përcjell Atsh.

Në 1 Korrik Austria do të marrë Presidencën 6-mujore të BE-së.

 

l.h/ dita

June 25, 2018 13:36
Komento

6 Komente

 1. Amerikani June 25, 13:54

  Austria mikja e madhe e shqiptareve.

  Reply to this comment
 2. Pozitive überrascht ...! Dankeschön schönes Österreich June 25, 14:38

  Super Austria …

  (me falni nji gje s’kuptoj un , pak me ze te ulet ,mos na degjojne te tjeret : cilat detyra ka plotesuar Shqiperia ?! se gjithe kriminelet politike jane te lire .gjykata e prokurori kuturu . cfar po ndodh ?!)

  Reply to this comment
  • Babalja June 25, 15:09

   Ato qe “plotesoi” dhe Bullgaria e Rumania.
   Cproblem ke ti? Te vret ndergjegjja se po antaresohesh pa plotsuar kushtet?
   Sheeett me ze te ulet gjithmon…

   Reply to this comment
   • po ca te bera o Babale ,me navash fola at´ June 25, 16:34

    Babalja,

    mos u tremb at’q!fqa udht ,se nqs kta Europianet
    e kane marre vendimin ,nuk e kthejne pas ate .
    Pse edhe Romania me Bullgarine s’ka as Gjykata e as Prokurori si ne ? E, dmth i ka keshtu rrumpall mbush me maloqe si ne Shqypnie ? Nööö ! S’e dinja kte un Bababale . Lylzimja s’ma kishte treguar .

    Pse , pak vetkritiik s’duhet te jemi ne at´ ?

    Reply to this comment
    • Babalja June 25, 17:15

     Njashtu sic thua ti jane. I ke pare rumunet kur protestojne se politikanet kalojne ligje qe amistojne korrupsionin e tyre? Bullgaria me keq akoma. E prape jane ne BE.
     Midis nesh ky mihabet.
     Mos ja trego Lulit. Ti do besh rolin e Geronit une Babalen te fusim ndonje leke ne xhep nga te shqupit pa çi q.. udhte negociatave.

     Reply to this comment
     • ok Babale . andej nga kosova mir kalove ? Nejse te shkuara June 25, 17:39

      haha , ok Babale ,

      lulit e ?
      Joooooooooo !
      c’eshte ajo fjale .
      po e mori vesh lylsumatricja e mori vedh gjithe Bota .
      Ate thuaj noj pare duam ne , pa c’q! salin per negociata eee .
      (me ze te ulet Babale ,se kudo pergjojemi ,nga te gjitha anet at’q! eeee eshte ber Bota pellemb e Kamera )

Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*