“Autoritar i korruptuar”, Rama replikon me Elez Biberajn e VOA-s

April 8, 2019 20:29

“Autoritar i korruptuar”, Rama replikon me Elez Biberajn e VOA-s

 

Elez Biberaj, drejtor për Euroazinë në ‘Zërin e Amerikës’, në fjalimin e mbajtur në ceremoninë e 110 vjetorit të gazetës ‘Dielli’, ka kritikuar ashpër kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Në fjalën e tij, Biberaj e cilëson Ramën një qeverisës të pasfiduar (lexo KËTU), sundimi i të cilit dëmtohet nga qeverisja e dobët. Dy ditë pas kësaj deklarate ka reaguar edhe kryeministri Rama.

Ky i fundit përmes një statusi në “Facebook” i ka kthyer një kundërpergjigje drejtorit të VOA-s, ku thekson se  deklaratat e Biberajt janë etiketime fyese dhe të pabazuara në fakte. Më poshtë statusi i plotë:

I dashur Elez,

e kam lexuar jo pa keqardhje, fjalën tuaj në ceremoninë e përvjetorit të 110-të të gazetës “Dielli”. Konsiderata personale për ju, e lidhur me historinë e një marrëdhënieje të posaçme në distancë, krijuar tash e thuajse 30 vjet më parë, në momentet e lavdishme të Zërit shqiptar të Amerikës, ma imponon që t’ju drejtohem publikisht.

E gjej për të ardhur keq gjuhën e përdorur prej Jush lidhur me qeverisjen time. Aspak jo pse Ju jeni kritik për të. Por sepse, në shtjellën Tuaj ka më shumë etiketime fyese e të pavërteta të vrazhda, se sa argumente e fakte burimore.

Duke iu referuar shembullit “të disa udhëheqësve të tjerë europiano-lindore”, Ju thoni ndër të tjera se, “Rama është bërë dukshëm më i korruptuar”! Nuk po merrem këtu me etiketimet e tjera. Fundja ato janë opinione dhe është e drejta Juaj të mendoni, se unë qenkam bërë “më autoritar, më arrogant dhe më jo transparent”.

Por desha t’ju pyes zoti Elez, a e dini Ju se “i korruptuar” është akuzë ligjërisht e rëndë e jo opinion dhe a keni Ju ndonjë provë për ta mbështetur këtë akuzë?!

Natyrisht kjo është një pyetje retorike. Sepse deri më sot, askush nuk ka sjellë dot asnjë provë, për ta mbështetur etiketimin e rëndë “i korruptuar”, lëshuar rëndom në adresën time nga palë e individë të angazhuar publikisht, në fushata a në maskarada të shumta kundër meje. Por personi im ka lidhje me këtë etiketë, aq sa ç’ka lidhje kjo lloj gjuhe me gazetarinë e vërtetë!

Më tej, sipas jush, unë paskam “ngushtuar hapësirën publike, minuar institucionet e pavarura, mbushur gjyqësorin me besnikë nën maskën e reformave”! Ama për çudinë më të madhe, tërë këto thagma i paska zbuluar vetëm opozita, disa media online pranë saj dhe disa të vetëdeklaruar analistë – të cilëve Ju i bashkoheni, duke përsëritur akuzat e tyre një për një dhe me të njëjtën vrazhdësi.

Unë në fakt zoti Elez, e pranoj dhe e pranoj me krenari, se kam minuar një sistem të tërë të kalbur e të korruptuar drejtësie! E kam bërë hapur dhe vendosmërisht, duke marrë përsipër çdo risk e kosto të mundshme politike dhe jo nën maskën e një reforme, po përmes pikërisht Reformës në Drejtësi. E cila është mbështetur dhe vazhdon të mbështetet pa asnjë ekuivok, qysh prej ditës së parë, nga çdo partner ndërkombëtar i Shqipërisë. Madje konsiderohet prej tyre një model për t’u shtrirë në të gjithë rajonin tonë.

A e dini Ju se partnerët tanë amerikanë dhe europianë e mbikëqyrin këtë reformë në çdo hap edhe përmes një Operacioni Ndërkombëtar të Monitorimit?!

Padyshim edhe kjo është një pyetje retorike. Sepse s’ka se si Ju të mos e dini se deri më sot, ata nuk kanë konstatuar asnjë minim apo cënim institucionesh të pavarura dhe asnjë ndërhyrje nga ekzekutivi për të futur besnikë në gjyqësor. Përkundrazi, ata e konsiderojnë procesin e pastrimit të gjyqësorit jo vetëm të suksesshëm deri këtu, po një garanci për pavarësinë e për besueshmërinë e institucioneve që po ndërtojmë nga themelet, pas dekadash kalbëzimi e rrënimi të tyre.

Eshtë befasuese që Ju të flisni për gjyqësor të mbushur me besnikë, sepse e vërteta është që kaq larg s’ka shkuar askush, as brenda vetë oborrit opozitar, përveç Dr.Berishës! Dhe jo se është ndonjë mëkat i paamnistueshëm, që dikush të përsërisë fjalët e zotit Sali për të shprehur një opinion të ngjashëm, po unë besoj se është e pajustifikueshme për një gazetar apo një drejtues tribune mediatike, që një akuzë kaq shembullore në pavërtetësinë e saj, t’ia përcjellë audiencës si fakt mbi qeverisjen e këtij vendi.

Ju thoni se unë paskam “refuzuar të dënoj rastet e shumta skandaloze për korrupsionin, përfshirë publikimin e përgjimeve” për blerje votash! Madje u paskam “ofruar pandëshkueshmëri zyrtarëve të lartë edhe përkundër të dhënave të qarta për korrupsion dhe bashkëpunim me grupe të krimit të organizuar dhe trafikëve të drogave”.

Pyetja retorike në këtë rast mund të keqkuptohej, prandaj edhe s’po e bëj! Por dua t’Ju kujtoj, se siç Ju nuk jeni as prokuror e as gjykatës, edhe pse në këtë rast keni marrë përsipër ta luani këtë rol, as unë nuk jam prokuror apo gjykatës dhe s’kam ndërmend ta marr përsipër një rol të tillë. Kështu që s’kam as se si dënoj njerëz për çfarëdoqoftë, as se si refuzoj të dënoj kënd. Këtë detyrë e ka drejtësia dhe duhet ta bëjë vetëm ajo. Prandaj edhe Ju s’mund të tregoni dot një rast të vetëm, kur unë apo qeveria ime të kemi ofruar qoftë edhe mbrojtje verbale nga drejtësia për këdoqoftë, se pandëshkueshmëri siç bënte rregullisht paraardhësi im dhe qeveria e tij, jo e jo.

Nga ana tjetër, e keni përmendur edhe Zërin e Amerikës, duke thënë se qenka sulmuar në mënyrë befasuese nga unë. Ju siguroj se ato çka Ju quani sulme befasuese, kanë qenë thjesht shprehjet e sinqerta të befasisë sime, për faktin e pazakonshëm se një tribunë e respektuar, me standarde të mira profesionale si VOA, ra nën nivelin e standardeve të veta në dy raste konkrete.

VOA nuk respektoi për fat të keq, asnjë parim profesional në rastin e transmetimit të një përgjimi të nxjerrë nga një dosje hetimore, me një koment të vetin kriminalizues pa asnjë bazë faktike më shumë se sa vetë përgjimi (i cili siç e dini, nuk përbën provë në vetvete, në asnjë gjykatë të botës). Ndërsa në rastin tjetër VOA dizinformoi, duke bërë një mishmash e duke përfshirë persona pa lidhje në “aktakuzën” e vet dhe ende më keq, duke refuzuar publikimin e sqarimit të ministres së drejtësisë, e cila me fakte lehtësisht të verifikueshme mbi punësimet në sistemin tonë penitenciar, e hodhi poshtë “aktakuzën”. Si një gazetar e drejtues me shumë përvojë në botën e medias, Ju duhet ta dini se gjysmë të vërtetat e servirura si zbulime, janë edhe gënjeshtrat më të mëdha publike.

Ju gaboni krejt kur thoni se sot shqiptarët “duhet të mbështeten tek mediat ndërkombëtare, përfshirë Zërin e Amerikës, për mbulimin e çështjeve të ndjeshme”. E vërteta është se në asnjë rast këto vitet e fundit, shqiptarët s’e kanë mësuar një çështje të ndjeshme nga mediat ndërkombëtare apo nga Zëri i Amerikës, përpara se sa ta kenë lexuar e dëgjuar të komentohet gjerësisht në mediat e vendit.

Ju i quani kërcënuese reagimet e mia ndaj “kazanit” (s’kam gjetur dot një fjalë më të përshtatshme në shqip, për të karakterizuar mallin fake news) edhe pse ato janë “mesazhe dashurie”, krahasuar me sharjet brutale e shantazhet nominale të gazetarëve jo shumë vite më parë – atëherë kur kryeministri i Shqipërisë e quante bash gazetën New York Times “një letër higjenike”! Asnjëherë si apo sa sot, nuk është sharë e baltosur në liri të plotë qeveria e personalisht kryeministri, pa i hyrë gjemb në këmbë askujt, as si person e as si organ mediatik i çfarëdo lloji. Kështu që pa asnjë merak për lirinë e shtypit në këtë vend zoti Elez, sepse kërcënuesit e vërtetë të saj nuk janë më në pushtet. Me mua, kadrinjve mund t’u hasë sharra në gozhdë kur replikoj, po kurrë s’u has mishi në shkop a veshi në baltë kur konsumojnë shpifje e sharje në mexhelisin mediatik, sikur të konsumonin raki e djathë në pijetoren e fshatit.

Sa për sfidën e vazhdueshme që unë i paskam bërë “vetë parimit të shtypit të pavarur” duke krijuar median time televizive në internet ERTV, më duhet t’ju them se ishte një pasazh që më bëri për të qeshur.

Me shpresën se gjithë sa më lart do t’i prisni si gjithnjë i buzëqeshur, Ju lutem i nderuari mik të pranoni bashkë me konsideratën time të patrazuar, edhe urimet e mia më të sinqerta për shëndet e punë të mbarë. Edi!

l.h/ dita

April 8, 2019 20:29
Komento

56 Komente

 1. motra mirelit April 8, 20:42

  …bravo…

  Reply to this comment
  • Gregu April 8, 22:39

   Pse jan mbledhur te gjith drogaxhijt dhe kurvat ke qeveria e rilindjes?Unakoma nuk e di kujt cun jam, i babes apo i gjyshit.Kjo eshte bordello e rilindasve.

   Reply to this comment
  • Biberaj vazhdon rrugen e eterve antishqiptare - Familje udb-istash April 8, 23:31

   Biberaj vazhdon rrugen e eterve qe bashkepunuan me fashisto-nazistet. Eshte nje funderrine naziste, udb-ist dhe esadist i pashoq. Bashkepunon ngushtazi me gjirizin e Vicidolit ne dobi te Beogradit. Anti-shqiptar i terbuar ne gjak, dobic e sterdobici i Serbise. Familja e tij ka bashkepunuar me udb-ne kunder Shqiperise. Ky pinjol fashist nuk mund te veproje ndryshe nga eterit e tij. Me Gazeten qe i boton shkrimet e tij dhe shkrimet e ketij hidhini ne plehra sepse jane lajme mashtruese.

   Reply to this comment
  • mirel April 9, 18:26

   Moter me babe motra..hehehe..si e ke mamin

   Reply to this comment
   • mirel alias mirela April 9, 19:31

    mirel ti e ke motren kapedane te bordellos. Eshte tjeter ajo qe shkruan motra e mirelit. Une e di se tek dhemb dhembi vete gjuha por nuk ka lidhje me karaputanen motren tende qe i thyen hunjte si misra te njome.

    Reply to this comment
 2. Studenti April 8, 20:58

  Jo zoti Biberaj,c’ne i korruptuar Rama?!
  Ne Krra Krra te gjithe nenpunesit kane nga nje Mansion me hektare te tere toke dhe disa godina,
  Ne Krra Krra gjithe politikanet cirren per te shembur teatro dhe ndertuar kulla ne tokat e liruara nga shembja,
  Eshte normale qe ne Krra Krra te firmosen kontrata 20 -30 miljonshe euro me firma inexistente,
  Autokrat?! Ai nuk do te mbylle as gazeta as TV ! Ai do vetem te zhduke ate pjese te shtypit qe shkruan e flet kunder tij!
  Zoti Biberaj,si nenpunes ne Ameriken e Veriut nuk keni asnje shans per te pasur nje ferme tuajen dhe per t’u veshur me kostume 20 mije sterlina angleze si Gjeniu jone ne Krra Krra ,
  Flisni mire per Liderin Tone hyjnor dhe do jeni si Pasha, ashtu sic e meriton nje nenpunes te jetoje ne mbreterine e Monstres sone!

  Reply to this comment
 3. Krutani April 8, 21:00

  Rama kot qe i jep pergjigje këtij legeni bojëdalur.

  Reply to this comment
 4. Lexuesi i durueshem April 8, 21:05

  Replikë dinjitoze!
  Meriton vëmendje nga çdo intelektual i mediave vizive dhe të shkruara.
  Mendimi rrjedh përmes një strukture të shëndoshë logjike dhe është tejet i qartë për këdo, që e lexon.

  Reply to this comment
 5. demo April 8, 21:07

  Nuk mohohet qe ky kryeministri jone ka grabitur here me perqindje dhe here me cizme,ne fillim me Beqajn dhe shendetsine,tani me Ulajn e me Veline/
  Po ketij Elezit i punon vetem njeri sy.Ky nuk pa kafshet qe zbriten nga shpellat,cfare i punuan ketij vendi.
  Ky nuk degjoi as shtetin amerikan,qe e vleresoi qeverisjen e Berishes,QEVERI GANGSTERESH.
  Prandaj,Elezi eshte i pabesueshem,sepse eshte i njeanshem.

  Reply to this comment
 6. NY. April 8, 21:23

  Por desha t’ju pyes zoti Elez, a e dini Ju se “i korruptuar” është akuzë ligjërisht e rëndë e jo opinion dhe a keni Ju ndonjë provë për ta mbështetur këtë akuzë?!

  Ok.zoti Rama, shume dakort,A eshte i korruptuar shteti Shqipetar ?! Mos na thuaj jo po Luli jo po Mona,asnjeri
  prej jush nuk eshte i lare.A ka 30 vjet qe eshte prezent korrupsioni shteteror ?! Pervec ju “engjejve” te piramides,nga kush vjen korrupsioni ? “Uji vjen i paster nga lart po turbullohet nga poshte” ??? Zoteri,Qeverria juaj eshte e korruptuar,simbas te gjitha standarteve boterore.Ky eshte nje fakt ! dhe nuk eshte nje opinion, eshte nje realitet dhe ju jeni KM.

  Reply to this comment
 7. Shefqet Cela April 8, 21:25

  Krahas Saliut, ky personazh, eshte nje nga mnallkimet e ketij populli.
  Qe ne fillimet e ketij tranzicioni fatkeq, keta dy personazhe te zinj kane bere gjemen.

  Reply to this comment
 8. Martini April 8, 21:34

  Sa kohë ka qëndruar në Jugosllavi Elez Biberaj pas arratisjes e vajtjes në SHBA.Ai ka 30 vjet që mban qëndrime që shkojnë në përputhje të plotë me qëndrimet shkatërruese të Beogradit dhe Moskës,për shkatërimin e Shqipërisë.Mos cudisni që superfuqi USA nuk e çan trapin për krimbi të kategorisë Elez Biberaj.Pas 90,.Shqipëria u shkatërrua,dogj,firmat piramidale, shkatërrimi i Shqipërisë 97 98 ,sabotimi i pranimit në BE.Sala Basha.etj.hapur realuzuan këtë shkatërrim në mbështetje të hapur në çtë hap nga Biberaj.I cli me poshtërsi duke shfrytëzuar emrin e USA bën të kundërtën e politikës.amerikane.Edi ka shumë faje e gabime në drejtimin e Shqipërisë,por armik i atdheut si Sala Basha,Kryemadhi end CO,nuk është dhe ka drejtuar shumë më mirë se ata..Ai ja bën shumë mirë pjesëtarit të korit të Korbave antishqiptare Elez Biberaj.Është i detyruar nga funksioni që paguhet,për të mos u treguar kaq diplomantët ndaj një turimuti.

  Reply to this comment
  • mirel April 9, 17:24

   Jam plotesisht dakort me pershkrimin qe i bere Biberajt. Por mos harro se Rama ishte perkrah Berishes, kur i perkrahur nga Biberaj rrezoi shtetin ne 90en. Pra ishte pjese e grupit qe Biberaj perdori.
   Ky eshte dhe thelbi i “dialogut” te te dyve.
   Para se ti kujtoje te kaluaren, Rama te kujtoje te kaluaren e tij, dhe te japi llogari per tenderat e vjedhur. Asnje funksionar i qeverise Rama nuk u denua per tenderin e Unazes. Perkundrazi, u bene kryetare te komisioneve te tenderave e koncesioneve.
   Ku ka me ashiqare se jaq?
   Pastaj Linda Rama me detyrat ne Banken x dge llogarite e fshehta ne Cayman, Ulaj, Fusha, kastrati..Te gjitha jane fakte kokeforte.
   Ramuti, ne vend te beje transparence, e cila mungon ne menyre te plote , i meshon nje replike tipike mashtruesish qe heq vemendjen nga thelbi i diskutimit: korrupsioni, por e zhvendos te bemat dhe origjina e kompromentuar e Biberajt, te cilen shqiptaret e dibe shume mire, dhe keshtu Ramuti nuk flet vete, se po e mbrojne me fanatizem vete rilindasit e gacmuar nga sedra antibiberiane.
   Nje gur, e dy zogj i themi ne
   Dhe percte vjedhur do vjedhi, ama fajin e kane gjithmone te tjeret

   Reply to this comment
 9. mirel April 8, 21:39

  Kaloi nga akuzat per korrupsion tek partneret amerikane per reformen.
  Akuzat per korrupsion jane te hapura sepse kryhen ne dite me diell, hapur fare nga vete Ramuti, cfare pret te vertetoje?
  Administrata e Ramutit nuk mban asnje pergjegjesi per tenderat e vjedhur dhe transparencen e pabere.
  Ka me akt korruptiv se ky?
  SHitja e detit? Akt korruptiv
  Dheniet e koncesioneve? Akt korruptiv
  Praktikat e PPPve? Akt korruptiv
  Segmenti i “nxituar” i Pogradecit me nje fond shtese prej 376 milinesh, akt korruptiv
  Cfare pretendon me teper RAmuti? Keto nuk i duken fare si bicim korrupsioni?
  Plere

  Reply to this comment
 10. Korcari April 8, 21:45

  Edi Rama ka shumë mëkatet shumë….Por po ta krahasosh talentin e tij në gazetari që sja ha QENI shkopin.Me ngritjen profesionale të “gazetarit”Elez Biberaj;ËSHTË NJËSOJ SIKUR TË KRAHASOSH MONIKA BELICIN ME MONIKA KRYEMADHIN PËR BUKURINË FEMËRORE.

  Reply to this comment
  • Dn April 8, 23:14

   Korcari,
   Talenti i biberajt eshte arritja e tij e formimi i tij intelektual,shume ma ne nivel se pseudotalenti i Rames,qofte ne pikture qofte si intelektual,qofte si qeveritar…
   Biberaj flet si nje zyrtar amerikan,pra merrni ato keshilla ma seriozisht se jane paralajmerime per ju e qeverine !
   Mos i detyroni me ju treguar vertete vendin tuaj,se dosjet jane plot e perplot e vetem’diplomacijà’ pengon publikimin e tyre..po ne qofte se vzhdoni cdo gje do publikohet,edhe kontot e linda rames e edi rames and family offshore…vertete ju kujtoni se mashtroni sherbimet e huaja si popullin tuaj?

   Reply to this comment
 11. alphade April 8, 21:48

  Ketij, djali te lindur e rritur mbi libra, nuk ja ha qeni shko-
  pin si polemist e debatuaes. Nje krric gomari si Elez Bibe-
  raj te mos niset nga krahinizmi bajraktar por nga realiteti
  shqiptar,i djeshem dhe i sotem. Dje Sali Efendiu,primitivi
  i Vicidolit, kur nje gazetar e kritikonte, diten e neserme ose do t’i ishte djegur makina, ose do ta gjeje ne Lane.
  Edi kete e ka ndjere ne kurrizin e tij. Por kjo ka qene e
  keqja me e vogel sepse mund te humbiste nami e nishani
  ne kenetat e mocalet e Lezhes,sic ndodhi me Remzi Ho-
  xhe.
  Zoterinj shqiptare,ngado qe jeni e ngado qe vini dua t’ju
  themi nje gje me sinqeritetin me te madh se e keqja me
  e madhe i vjen Shqiperise nga KRAHINIZMI . Kjo e keqe,
  ky “kancer” i perjetshem i shoqerise shqiptare nuk ka per
  t’ju sheruar kurre. Mjerisht ,individe si Elez Biberaj,njoh edhe shume te tjere si Ky nuk jane sheruar kurre nga re-
  minisencat kanunore- bajraktare,megjithese jetojne e pu-
  nojne ne vendin me model te demokracise boterore.
  Asgje nuk kane mesuar nga Amerika,vazhdojne te jetojne
  me Kanunin,me akrabalkeqet rahinore, ani pse bota ka
  ndryshuar. Ju zoteri mund ta kini mik Sali Berishen !
  Vazhdoni ta mbani miqesine por kur dilni ne podiumet e
  botes se qyteteruar mos bini ne grackat e don Kishoteve
  qe per hir te miqesise te “luftoni me shakujt e veres” apo
  “me mullijt e eres” ! Kete “realitet” qe pershkruani Ju nuk
  jua pranon Amerika ! Ajo ka standarte e burime te tjera
  informacioni rreth realitetit aktual shqiptar.Zeri Amerikes
  eshte nje ze i respektuar i nje mendimi te lire mediatik dhe kaq. Asgje me teper ! Informacionin e vertete e kane
  organet e specialuzuara te Shtetit qe nuk vijne vetem nga
  nje burim. A e keni marre vesht ju zoti Biberaj se mikut
  Tuaj te zemres qe e ka emrin Sali Berisha iu ka ndaluar
  familjarisht hyrja ne SHBA qe sipas konventes nderkom-
  betare te Vjenes eshte shpallur “persona non grata” dhe
  nese nuk eshte keshtu beni ju nje prove dhe verefikoje-
  ni tek DASH- kete dhe pastaj beni hapin tjeter per t’ja he
  qur kete damke mikut tuaj ? E pa mundur ! Atehere me ke jeni ju zoti Biberaj me Ameriken apo me Berishen ?!
  Zgjidhni ! Nuk me intereson fare ceshtja Rama ! Ai iu ka
  pergjigjur si kryeminister ndersa une flas e shkruaj si nje
  qytetar anonim, ashtu si miliona shqiptare qe e shikojne
  krejtesisht ndryshe nga ju qe flisni nga “Maja Olimpit” dhe
  me keqardhje me doza te theksuara krahinore per te mos
  thene ketu hapur nje mendim qe ju s’do te mund t’i jepni
  pergjigje. Por ne menyren indirekte te mundeshme une ju
  them se duam apo nuk duam Ne. Edi Rama ploteson per
  boten demokratike perendimore te gjitha kushtet per te
  udhehqur Shqioetine derisa te vendoset ne Porten Shqip-
  tare: Parrulla e Madhe : “Mireserdhet ne Shqiperine e Pastruar ” nga te gjitha reminisencat e se kaluares, qe nuk eshte vetem korrupsioni por edhe e gjithe korja pri-
  mitive e tokes shqiptare dhe te vendoset me ne fund pas
  500 e ca vjetesh perseri “Flamuri i Gjergj Kastrioti” qe
  Perendimi don dhe enderron per Shqipetine. Deri atehere
  do te duhet shume kohe sepse me Ali, me Sali,me Kadri …… nuk shkohet ne Europe…. Forget it …… !!!!

  Reply to this comment
 12. NY April 8, 21:54

  Eshte hera e pare qe nga 1991 qe nje drejtues shteti si Edi Rama ( nuk kam qene asnje here Pro-Rama..por e kam perkrahur per rrezimin e juntes biberiste-makartiste..) qe ve gishtin pikerisht te enigma Biberaj qe shume tropjane e kane akuzuar kete serbishtfoles si antishqiptarin me te madh te te gjitha kohrave I CILI KA BERE DEM ME SHUME SE SERBI ME GREKU TE NA KISHIN PUSHTUAR
  .
  Me vjen keq per dy tropojane si Alban Dega dhe Izet Haxhia.QE DUHET TE HPIN SQEPIN NE KETE BALLAFAQIM ME VLERA KOMBETARE NDOSHTA 100 VJECARE DHE MOS FSHIHEN PAS FUSTANEVE
  E keqja e atij vendi i ka ardhur nga “krye-majori” Elez Biberaj qe ka abuzuar me dashurine qe kane patur shqiptaret per Ameriken duke u bere krye- kryqtari i doktrines se antikomunizmit ne nje kohe qe ai kishte vdekur me kohe
  Besoj qe mbi 80 perqind e shqiptareve Sot Jane Kunder Rames..POR BESOMENI SE MBI 90 perqind e tyre jane kunder
  RIARDHJES
  NE PUSHTET TE JUNTES SALI BIBERISHISTE.
  Me vjen keq por ka nje REZONANCE PERFEKTE ME SULMET E VOA-S ME Shqiptaret nuk kane cfere humbasin i kane humbur te gjitha,,por nje vlere te madhe njerzore mund ta fitojne shume shpejt..Dinjitetin..
  .
  Dhe kjo arrihet duke thene te verteten e hidhur..pambarimisht te hidhur..
  .Lexoni me kujdes ju lutem:
  .
  1-Sali Biberisha.. ka qene ..eshte.. dhe do te jete …nje kobure ne duart e makartisteve te tipit Biberaj-Rajerson qe zbatuan nje nga doktrinat me antishqiptare ate te “dekomunistifikimit” qe rezoltoi me reaksionare se NACERTANIA APO MEGALIDHEA
  2-Sali Biberisha eshte kriminel shume dimensional i kthyer ne perbindesh por absolutisht nuk eshte fajtor….
  Fajtori nr 1 eshte Donald Luli i rradhes qe ne menyre te kuptueshme eshte lexuesh fermanesh i berishisteve te Washingtonit & Brukselit qe nga Wisneri ..Podestat e deri te Elez Biberaj.
  .
  Fajtori nr 2 eshte KOQETREDHURI Edi Rama me Pisaistat e tij duke shtuar dhe intelektualet si Kadareja qe deri tani nga mijra krime te Biberishes nuk e kane hapur sqepin..
  _______________________
  Izet Haxhia-Mero Baze-Bedri Islami -Alban Dega dhe shume te tjere me shkrimet e tyre direkt apo indirekt kane kritikuar apo akuzuar Elez Biberaj si “nentoka serbe ne amerike” i cili eshte faktikisht Sali Berisha Amerikes.
  Kam shume argumente qe tregojne se pa u “rrezuar”Elezi=sali berisha amerikes” ai Saliu i Shqiperise do ju nxjerr uje te zi akoma
  _______________________
  Argumenti me i “ububujshem” eshte si me poshte:
  COMMISSION ON SECURITY AND COOPERATION IN EUROPE
  OF THE UNITED STATES CONGRESS (6 May 2013)
  Philip T. Reeker, ; Elez H
  Biberaj, ; Besa Shahini,analiste
  Gilbert Galanxhi, ..
  …..
  Ku shtrohen keto pyetje:
  E para
  Cfare statusi ka Elez Biberaj qe merr pjese ne kete forum kaq te larte te Kongresit
  E dyta
  Pse ne gjithe “hartimet” e ngjarjeve ne Shqiperi nga 2005-20013 e mbajtura ne kete komisjon nuk ka asnje fjale:
  -Per masakren e 21 janarit
  -Per Holokausin e Gerdecit
  -Per vjedhjen e Bashkise Tiranes nga Arvizu & Basha
  -Per vrasjen mafioze te Kosta Trebickes
  -Per prokurorin amerikan qe mbuloi kete vrasje
  …..etj etej….
  ………………….
  Pra pyes publikisht zoterinjte :
  A nuk e kuptoni qe Sali Bisha ka nje mbrojtje te fuqishme nga berishistet e WDC & BE ?
  pyetja fundit :

  SI KA MUNDESI QE VOA (LEXO ELEZ SALI BIBERISHAJ) NUK KA FOLUAR NJE FJALE PER KRIMET SALIBIBERISHISTE….DHE PO LESHON “BOMBA PER GABIMET E RAMES ?

  Reply to this comment
  • NY. April 9, 02:35

   Llogjike peshku,Meqe Saliu eshte i keq per rjedhoje Rama del i mire, Korrupsioni ne kohen e Saliut e justifikon korrupsionin ne kohen e Rames !!!
   Ne fakt asgje nuk ka ndryshuar 30 vjet parrajse korruptive,Populli ben tifo, ai qe ka vjedhur me pak,ai eshte me i miri

   Reply to this comment
 13. gazetari April 8, 22:13

  Elez Biberaj eshte thjesht nje bandit pa personalitet dhe fakti qe punon tek Radio ” Zeri i Amerikes ” nuk e ben as me te mire dhe as me te keq. Ne radiot dhe televizionet amerikane kane punuar dhe punojne qindra gazetare me denjitet dhe te afte ashtu sic kane punuar e punojne edhe gangstere e horra te gjithefarellojit. Si kudo ne bote. Biberaj eshte djali i nje terroristi i cili shume vite me pare u arratis nga Shqiperia dhe u vu ne sherbim te UDB-se dhe pergatitej per akte terroriste kunder Shqiperise. Biberaj, vete, ne vitet e para te ndryshimit te sistemit politik ( ndryshimi i te cilit s’varej as nga biberajt dhe as nga piperat ), pervec transmetimit te politikes amerikane, beri cmos t’i fuste zjarrin Shqiperise, ta shnderronte ne kaos, vetem e vetem qe te mundesohej ardhja ne pushtet e nje Bande ( kryesisht ) nga Tropoja, me lidhje te njohura me UDB-ne. Patrioti i tij, krimineli Sali Berisha nuk la gje pa bere ne Shqiperi derisa e coi vendin ne prag te luftes civile por biberka dhe piperkat nuk u ndjene. Keta lloj banditesh jane dakord me cdo gje, edhe me krime, kur keto kryhen nga fisi i tyre, krahina e tyre apo grupi ideologjik i tyre. Biberka nuk ka thene gjysem fjale kur shqiptaret rraheshin ( deputete dhe gazetare, duke perfshire edhe Ramen ), burgoseshin apo vriteshin nga regjimi gangster i Sali Berishes. Kur Shqiperia mbushej me kjoska, firma piramidale, droge, prostitucion, bixhoz, grabitje tokash e ndertime pa leje, Biberka heshtete. Heshtte sepse morali dhe formimi i tij nuk pershkohen nga kurrfare ideali. Eshte thjesht nje makartist por ne Amerike nuk pjerdh kush per te dhe as per shoket e tij qe jane si ai. Une e lexova fjalen e tij ne takimin per 110 vjetorin e ” Diellit ” dhe ngjante sikur kishte konspektuar Saliun dhe gjithe fytyrat tashme te diskredituara te politikes shqiptare. Thjesht duhet injoruar.

  Reply to this comment
 14. Zigur Qarri April 8, 22:26

  Edvin D’Rama thote:”……, askush nuk ka sjellë dot asnjë provë, për ta mbështetur etiketimin e rëndë “i korruptuar”.
  (askush nuk ka sjellë dot asnjë provë!!!)
  A nuk ishte Edvin D’Rama ai qe i tha Ben Blushit,me thuaj nje,vetem nje te inkriminuar,nderkoh qe Elvis Rroshi i dergonte Blushit
  mesazhe kerrcesnuese,dhe Blushi ja lexoi?Rreagimi D’Rames.E kandidoi per te dyten here,megjithese u provua se ai ishte denuar
  tre here dhe kishte perdorur pese emra!Dhe lista e banditeve te”rilindjes” nuk ka fund.Arben Çuko Armando Prenga,Tom Doshi,
  Termet Peçi,Mark Frroku,Arben Ndoka,Artur Bushi,Elvis Rroshi,Saimir Tahiri,Fidel Ylli,Paulin Ndreu, Ylsi Manja,Artur Bushi,Luan
  Harusha,Fatmir Xhafaj,Jurgis Çyrbja,Rrahman Rraja,Gramoz Ruçi,Taulant Balla,Damian Gjiknuri,Qazim Sejdini,Vangjush Dako,
  Arben Ahmetaj,Edi Rama,Erion Veliaj….
  Por si gjithmone,edhe ne akuzat e Zotit Elez Biberaj,D’Rama nuk pranon asgje!Eshte i semure psiqik,ka nje realitet te deformuar
  Edvin D’Rama per gjithshka,apo Qeveria e tij dhe ai vete jan te zhytur aq thelle ne korrupsion,sa ai duhet te mashtroi patjeter,
  ndryshe i ben varrin vetes?Qe merr vendime vetem nen efektin e droges,kjo dihet prej kohesh nga te gjith.
  Aferat korruptive ne kohen qe D’Rama eshte Kryeminister jan te fresketa,sepse gati çdo muaj(ndoshta çdo Jave) kemi te bejm me
  nje afere korruptive te bandes se “rilindjes”.Z.Elez Biberaj ka akuzuar ne pergjithesi,ndersa Fatos Lubonja ka akuzuar konkretisht,
  por Edvin D’Rama akoma nuk i eshte pergjigjur akuzes se tij,nje provë konkrete qe mbeshtet etiketimin se drogaxhiu eshte i
  korruptuar qe ne fillese te karrieres se tij politike.
  “F.Lubonja,dikur mik i Edi Ramës, kujton që kur ky i fundit ishte pedagog i Institutit të Arteve, bashkë me të ngjashmit e tij, dhanë
  në mjediset e këtij universiteti një kioskë me qera, ku në këmbim pronari u jepte drekat dhe darkat falas. Madje siç ndodh rëndom
  kujton Lubonja, kjoska ku tregtohej paçe dhe fasule, u zbukurua në mure edhe me pikturat e Edi Ramës. Kur u bë ministër Kulture
  në 1998 dhe kishte më shumë në dorë, ai idha ambjentet e Akademisë si lokal, “House of Arts”, për mikun e tij, sot deputet i PS,
  Fidel Ylli.Por, Lubonja tregon edhe një histori tjetër sinjifikative (të shoqëruar me dokumenta) që zbulon mendësinë e vërtetë të
  kryeministrit aktual: batakçillëkun e tij me Bingo Yllin, e futur në Teatrin Kombëtar, që Rama sot do ta shembë për të humbur
  gjurmët. Sipas Ligjit të kohës, për sipërfaqet që i kalonin mbi 500 m2, dhënien me qera të një institucioni duhet ta firmoste
  Ministria e Ekonomisë. Por ç’bëri Rama si ministër kulture? Falsifikoi dokumentat, nga 575 m2 në më pak se 500, dhe e nënshkroi
  vetë kontratën që i lejonte Bingo Yllit të ushtronte aktivitet tek Teatri Kombëtar. Cili qe rezultati? Nga 74 mijë USD në vit që përfitonte
  teatri, me kontratën e Ramës merrte vetëm 4 milionë lek në vit”!

  Reply to this comment
  • Zani April 9, 12:01

   Po me TÈRMET PEÇIN çfarë ke more KANCER Zigur Qorri ????!!!!! Ti hash KARIN TËRMET PEÇIT nga TEPELENA !! Stë Pëlqeka TËRMET PEÇI , sepse èshtè i NDERSHËM dhe Punon !! Do TRITAN HAJDUT Shehun ti Zigur BANDITI!! Tritan PRESH Shehu i Zigur Qorrit?!! RESPEKTE për TÈRMET PEÇIN !!! Sa për Biberoviçin e UDB SERBE , kam vetëm NEVERI dhe URREJTJE !!!!! Kurse EDVINI i RILINDJES së HAJDUTËVE , èshtë SUPER i KORRUPTUAR !!!! Èshtë KRYEHAJDUT !!!! I lidhur Kokë e Këmbë me BANDITËT dhe KRRIMINELËT BIZNESMENË të PD KRRIMIT , qè ZHVASIN PARATÈ PUBLIKE të SHQIPTARËVE të VARFËR !!!!

   Reply to this comment
 15. gjermani i fundit April 8, 22:45

  leter e gjate kalorsiake. Don Kishoti, kavaljeri i lavdishem i Mançes i shkruan me zemer te hapur Dylqinjes se Tyberit te ToBozes. I qan hallin se Shqiperia eshte bere nje fshat me kazane qe vlojne llafe e nxjerrin curril si rakia shpifje dhe te verteta bashke qe nuk kane me kufij ndarjeje me sho-shoqen.

  Reply to this comment
 16. Ermal Berayi April 8, 23:29

  Eles Biberaj, ke pergjegjesi te madhe qe me mentaliten tribal na prure ne krye nje kriminel qe Shkaterroi Shqiperine. Demin me te nadh we i eshte shkaktuar kombit Shqipetar nga Ju qe na hipet ne qafe spiunin e serbit Dali betishovicin , i rriitur dhe edukuar si bythlepires i komunizmit per te perfitusr deri sa gjoja demokrat i vuri zjarrin Shqiperise. Bene mire ta mbyllesh gojen.

  Reply to this comment
 17. Lili April 8, 23:30

  Problemi eshte se Rama replikon me elez biberajn ,pa kuptuar se Elez Biberaj eshte vetem mjeti nepermjet te cilit Usa po e paralajmeron se nuk shkon gjate keshtu.. edhe ne vend se me i marr si keshilla te mireseardhura Rama qesh… cka tregon se nuk eshte ne nivel te punes,e kur jo te pergjegjesise.. po ai prape do te na thot ´gabuam’ se duket se do mbetet ne Histori si qeveria e gabimeve…
  Faktet jane edhe ma kokefort se hatri i elez biberajt apo edvin Rames faktet jane se kemi krize politike kemi krize ekonomike,kemi krize shoqerore e kemi nje deshprim te madhe te shqiptareve me perfasueset e tyre ne institucionete shtetit. Deri kur do te durojme,kjo eshte pyetja,e tjetra eshte deri kur do te na durojne miqet keshtu me keso qeveritare. Jo fort gjate,sepse siguria e tyre po lekundet me idiotsite e pushtetareve tone si ne shqiperi si ne kosove.
  Kjo klase politike duhet te largohet si majtas si djathtas.
  Yes we can do it!

  Reply to this comment
 18. Filip April 8, 23:49

  Elrz Biberaj eshte nje palaco spiun muti sllav.Ky palaco spiun muti sllav ka perkrahur gjithnje UDB-ashin Salih Berisha.Ky eshte rekrutuar nga UDB-ja qe kur ishte ne gjimnaz ne Mal te Zi.Kushedi sa ka spiunuar nga aktivistet patriot atje dhe eshte zhytur gjithnje e me thelle sa edhe sot qe eshte plak eshte i detyruar nga kurrikulumi i tij i zi te punoje kunder shqiptarizmit ashtu sikur dhe Salih Berisha.

  Reply to this comment
  • Lili April 9, 15:29

   Atehere duhet te pranojsh se amerika, per te cilen beni be cdo dite, na qenka dorezuar kemb e krye te serbi mbasi kjo amerike e ka perzgedh e ka vu ne krye te sherbimit te saj te propagandes per euroazine!….
   Debile si ju albanistanezet , ish komunista pos 90shit , zorr se gjinden ne bote!

   Reply to this comment
 19. Vasili April 9, 00:29

  Te gjoret amerikane cfare vazhdojne te paguajne.
  Produktin e dale nga kulla e erret e mesjetes obskurantiste.
  Dhe zerin e Amerikes shqip,ka arritur, specia biberaj,ta shndrroje,ne zerin e Sali bashkekatundarit,ekstremalisht i kundert me zerin e vertete te Amerikes.
  Ajo qe me habit eshte grada e rende e syleshllekut,qe ka prekur shefat e biberajt.

  Reply to this comment
 20. Aliu nga Selenic April 9, 01:50

  Elezi ka halle te medha. Me sa duket refotm ne drejtesi do ti hape telashe edhe agjentit te UDB-se qe dihet botrishe si i certifikuar Elez Biberaj.
  Nuk jam i pari ase i fundit qe une e them ket pore dijet botrishte qe per ne Amerik UDB-ja epercolli pasi babai i tij u beri nje sherbim te madhe me vrasje e Komisarit te Postes Ram Sadria.!
  Reforma ne drejtsi e ka lekundur Elezin ndaje nuk eshte hera e pare qe i turret kryeministrit teshqiperise z.Edi Raa i cili eshte promotorri kryesore i kesaje reform te sukseseshme ne shqiperi.
  Dihet mire qe Sali Berisha eshte komanduar me pulte nga Elez Bibera dhe te gjith shkatrrimet marramendese qe u be ne shqiperi ne se Berisha do te shkoj para drejtesise dihet mire qe edhe Elez Biberaj do te jete nje deshmintar i rendesishem i ketyre ngjarjev kaqe te trishtueshme ne shqiperi.
  Kjo eshte edhe arsyeja qe Elezi eshte ne Halla te madhe. Ndaj nuk eshte qudi qe edhe djegja e Mandateve te jet nje rrekomandim i tije ku Berisha thote qe jami i pari qe e kam then, pore Barisha eshte ampfilkator i Elez Biberaj.!

  Reply to this comment
 21. PS+PD+LSI+Fatmir HALE Mediu = CRIMINALS , THIEVES , BANDITS ,TRASH April 9, 02:00

  Ai BANDITI 26 Vjeçar që do VIDHTE 30 MILJON €URO nga PARATÈ PUBLIKE , a u kap apo iku në drejtim tê paditur ????!!!!! Si ka mundèsi që BANDITI Fallsifikoi Letrat e SEKRETARIT tè SHTETIT në DELAWARE STATE USA dhe donte të Mashtronte SHTETIN Paçavure SHQIPTAR , dhe asnjë nga MINISTRAT apo edhe KRYEMINISTRI , NUK dinin asgjë ?????????!!!!!!!!!! Dhe ky HORRI 26 VJEÇAR ja hedhka SHTETIT kaq Bukur , sepse gjoja MINISTRAT dhe KRYEMINISTRI PALLAVESH , na qenkan “QORRA” dhe “SHURDHA” !??????????!!!!!!! Elez Biberoviç èshtë një FUNDÈRRINË i PD KRRIMIT , por edhe ju KËRRMAT e KORRUPTUAR e QEVERISË së “RILINDJES” së HAJDUTËVE , NUK jeni më tê mirë sesa Elez SERBI i Zërit të BEOGRADIT nê WASHINGTON !!!!!!????????? EDVIN Karagjozi lëri DËNGLAT dhe Llogjet e Kavajës , por LUFTO KORRUPSION KANCERIN me RRËNJÈ , sepse AVOKAT NGJELA ka thënë diçka me vend , që KORRUPSIONI është KRYEMINISTROR , dhe po të jetê KRYEMINISTRI i NDERSHËM dhe me INTEGRITET , NUK ka PITH MOTRE , që FUT Duart e ZEZA tek PARATÊ e SHQIPTARÊ. , qofshin kèta MINISTRA , ZYRTARÊ , DREJTORË etj etj etj etj etj etj !!!!!!! Prandaj futju punës dhe LUFTO KORRUPSIONIN , dhe mos bèj PAZARE me LUL HAJDUTIN nè kurriz të SHQIPTARËVE , duke i hedhur “KOCKË” GJIGANDE nga LEKËT e SHQIPTARËVE të VARFËR !!!!!!!!!!!!!!??????? STOP CORRUPTION!!STOP CORRUPTION !! STOP CORRUPTION !! STOP CORRUPTION !!

  Reply to this comment
 22. Ndikimi Rus tek Ziguri April 9, 04:09

  O Elez futu në qymez e bëj ndonjë vezë.

  Reply to this comment
 23. Aleksander Thana April 9, 05:19

  Antishqiptarit Elez Biberaj, nuk mund t’i drejtohesh me, “I dashur”. “Zoteri”, eshte etika qe e kerkon ne kesi rastesh.
  Biberajt, familjarisht kane qene antishqiptare ne sherbim te udbes dhe Elezi eshte simboli i injorances dhe i se keqes ndaj mbare kombit. Pjella te tilla si Biberajt dhe berishajt e Saliut Jane varremihesit e Shqiperise. Cfaredo qe te jete e sado I korruptuar te jete Edi Rama, ky kelysh serbi nuk duhet mbeshtetur sepse vrreri I tij nuk eshte thjesht kunder kryeministrit shqiptar, por kunder Shqiperise, per t’u dhene mbeshtetje publike klanit bajtaktar, kanunor-mesjetar, anti- shtet te kelysheve te serbit e rusit per cberjen totale te Shqiperise, per shuarjen e Jugut duke ia falur Greqise, gje per te cilen kane te pakten tridhjete vjete haptazi qe punojne ta shkepusin nga trungu kombetar.
  Ana tjeter e ceshtjes ne fjale eshte se Kryeministri mire ka bere qe I ka kthyer nje pergjigje, por me mire do te ishte qe ta injoronte kete pinjoll te sharrtuar me helm e vrer. Injorimi do te ishte pergjigja qe meritonte.
  Ne kete kontekst duhet evidencuar edhe nje here fakti qe, reagohet ndaj nje elementi destruktiv, vegel e te huajve, por heshtet nga kryeministri dhe gjithe mekanizmat qeveritare e predidenciale per deklaratat, qendrimet e veprimet e paskrupullta te Greqise kunder sovranitetit te vendit, nderkohe qe shovinizmi I tyre eshte ne sulm, kurse ne jemi ne heshtje dhe ne terheqje te pashpjegueshme, deri te turpshme.

  Reply to this comment
 24. teuta April 9, 07:01

  Po ju Dita me cilin jeni tani ? Me Biberonin apo Ramen?
  Sinqerisht e burrerisht ama….

  Reply to this comment
  • Lili April 10, 08:33

   Ketu tregojsh formimin tend : nuk te vjen ndermend se mundet mos me qene as me biberajn as me Ramen,po vetem me ba punen si gazete…
   Mendja e miltitantit te verberuar,pa tru te veta,qe mendon vetem si mendon Njishi
   Mjerim!

   Reply to this comment
 25. j April 9, 08:13

  A ju duhen sharlatane,
  qe lepijne ne cdo sahane
  qe te percajne vatane
  ke sa te duash tropojne.
  F,noli

  Reply to this comment
 26. pusht-shteti [email protected] April 9, 08:38

  Rama eshte nje gerdalle korruptive nga koka te kembet. Nuk ka rendesi kush e thote e kush nuk e thote nga jashte Shqiperise. Kryesorja eshte se rrenimin ekonomik qe ka sjelle shumefish kjo gerdalle po e provojne shqiptaret sot. Duhet koka rrase e Taulant Balles per te mos e pranuar kete realitet.

  Reply to this comment
 27. sopiqoti April 9, 11:39

  Me te lumte Edi Rama.U dhe nje pergjigje dinjitoze jo vetem Elez Biberajt por te gjithe aryre qe te kane hale ne sy ,qe e urejne punen tende ne te mire te shoqerise.Keq’aerdhje per zotin Elez Biberaj qe ka rene ne “batakun e llomotitjes” si per zhvillimet e sotme ne vendin tone ashtu dhe per personin e Edi Rames.

  Reply to this comment
 28. V.F.L.P April 9, 11:54

  Poshte ballistet,tradhetar dhe sahanlepires.

  Reply to this comment
 29. e verteta April 9, 12:10

  O Ram mos u merr me kete funderrine Serbe qe na ben shqiptarin tani,qe ka punuar ne interes te serbise gjithe jeten.ME HABISIN AMERIKANET SI SI KANE FUTUR NJE HU NE BYTHE AKOMA

  Reply to this comment
 30. SPARTAK NGJELA PRESIDENT April 9, 12:26

  Mut Elez SERBI i Zërit të Beogradit në USA , dhe MUT Edvin Rama që VJEDH dhe GRABIT PARATÈ PUBLIKE me ata 5-6 KRRIMINELËT e PDsë !!!!!! Edvin MAVRIA e ZEZÈ doli më KRYEHAJDUT sesa BANDITËT e PD KRRIMIT dhe LSI PLAÇKITJES !!!!!!!! Prandaj thotë Edvini i ZI , qê ZVICRA është “MONOTONE” , sepse në ZVICÈR , ju a PRESIN DUART dhe KOKÈN me HANXHAR , HAJDUTËVE tè KORRUPTUAR të SHTETIT !!!!!!! S’ka SHAKA me GJYKATAT në ZVICËR !!!?????

  Reply to this comment
 31. LSI PLAÇKITJA April 9, 13:00

  Bravo Baba Taku ! Bjeru Horrave si Tufa Hajduti , Kapllan Zorraxhiu dhe Kastriot KryeKurvè Dervishi !!!! Bjeru KARAKURVAVE të Ballit Kombëtar dhe MotërQirave të ZOGUT , sepse janê mèsuar duke RRJEPUR , VJEDHUR dhe PLAÇKITUR SHQIPËRINË !!! Respekte për Baba Takun !

  Reply to this comment
 32. intelektuali April 9, 15:20

  EDI RAMA ESHTE I VETMI KRYEMINISTER NE BOTEN DEOKRATIKE QE E KA BABANE KRIMINEL, KILLER VRASTAR TE ENVERIT

  Kristaq Rama ishte jo vetem nje maniak seksual qe palloi nusen e tij, incest ne familje qe solli me pas edhe ndarjen e Edvinit nga Matilda Makoci si edhe mohimin e atesise se djalit nga Edi Rama, por Kristaq Rama ka firmosur varjen ne litar te Havzi Neles, poet disident antikomunist ne vitin 1988, nje vit para se te binte Muri i Berlinit,

  dhe:

  KY ESHTE REZILI ME I MADH I SHQYPNISE QE KERKON TE ANTARSOHET NE BE

  Ja kete turp dhe rezil thelbesor ka harruar zoti Biberaj i VOA-s ta thote ne deklaraten e tij per korrupsionin makaber te Edvin Droges qe anatemoi Presidentin amerikan Donald Trump si nja rrugac halabak me urdher nga mafiozi Geroge Soros dhe qe e shpalli Komisarin e Policise se tij ne detyre, Dritan Zagani si Poliagjent te Italise duke e masakruar me liber shpie dhe deshi ta rase ne burg vetem sepse pati guximin te tregoje Saje Qorrin, Ministrin beniamin te Edvin Droges si Kapobande e Habilajve te Vlores

  HE MO DERRA TE FERMES SE ENVERIT QE HUNGERRINI SI KAFSHE FANATIKE KUNDER DREJTORIT TE VOA-S, ELEZ BIBERAJ A GJENI NJE KRYEMINISTER ME REZIL NE BOTE SE EDI RAMA?

  Reply to this comment
 33. demo April 9, 15:37

  Nga niveli profesional si gazetar,Elez Biberaj eshte ne nivelin malok,,Eshte shume, ta emerosh kryeredaktor te gazetes se Tropojes.Si Lobist ne krye te VOA,i ka sherbyer Trustit te Geshtenjave,duke i hapur ca dericka ne DPA,ne Senat Sali Berishes dhe per keto sherbime ka perfituar benefice korruptive nga kupola e Trustit.
  Qeveria e SHBA nuk duhet te toleroje nje mi hauresh,te shfrytezoje fuqine e shtetit amerikan ne funksion te bandave malokare qe dogjen dhe shkaterruan shqiprine.

  Reply to this comment
 34. HOMORA April 9, 16:48

  Motra,Vellezer,
  Shoqe dhe Shoke,
  Shqipatare dhe Shqipetarë,
  Atdhetare dhe Atdhetarë,

  Ju kerkon koha vetem nje detyrim,koha ju ka vene perballe nje kauze shenjterie,koha ju ka hapur nje rruge te gjere,te gjate dhe te begate SHPETIMI.
  Pra sot me shume se askurre minuti ka trakitur ne jeten tuaj qe,te zgjoje koshiencat e juaja te dremitura,te rifreskoje shpirtrat e juaj letargjike,te ringreje vullnetet e juaja te mpira,te riorganizoje energjite e juaja te sfilitura ne anestezine tendinite,e me se fundi te rivitalizoje TRUNGUN familar SHQIPERI.
  Per te kuptuar te nderuar Albaneze dhe Albanezë keni keto fakte VERTETESIE mu perballe hundes suaj,ose me sakte kjo vertetesi po verbon syte e juaja me realitetin e saj ndaj,se pari:

  A) Jeni perdorur nga klanet dhe klikat politike vetem per nje qellim,te jini sklleverit e tyre te bindur,ti nenshtroheni tiranise me verbesine e dinjitetit te juaj,te pranoni nje diktat akoma me te eger se ai qe ngrohi gjarperinjte ne folen e tij ne saje te frikes se juaj çpersonalizuese.
  Si e realizoi nje gje te tille klika apo klani politik?!
  Pra tju beje sklleverit e saj “moderne”.
  Fare thjeshte,kur bertiste dhe uluriste per nje blasfem apo krim te pa egzistueshem,e bente me qellim qe ne krahun tjeter ku krimi dhe blasfemi ishte i madh sa mali i KORABIT dhe mu ne mes te PJACES,populli te perqendronte vemendien dhe opinionin e tij tek blasfemet dhe krimet fallco se, saliqia po kerkon pushtet me dhune,se kjo parti ka influence ketu,e se ky klan ben vrasie per kete apo ate qellim.
  Pra me thashetheme dhe llogje kavaje me te cilat populli shperthente pordhet e tija,u organizuan tere bemat 30 vjeçare.
  Siç e ka permendur Z.Gramshi ne nje koment te para pak kohesh por riperseris terthorazi keto realitete qe si shpetojne dot VERTETESISE.
  -U shkaterruan kombinate!!!
  ndoshta ne momentet e viteve 90-95 shteti skish buxhet per ti mbajtur ne aktivitet prodhimi,dhe mund ti linte ne ndalim prodhimi (unemployment) pra siç themi ne shqipot,ne tako.
  Kjo nuk u be,dhe persene e dine ata qe dolen me premtime dhe sllogane lirie, dine me sakte e dine ata qe çoroditen dhe turbulluan popullin me eteien e tyre te shfrenuar pe pushtet,e dine ata qe me origjite e tyre degjeneruese dhe degraduese deformuan popullin ne nje ZOMBI ndaj,populli tashme ka realitetin makabre perballe syve te tij,sepse ketyre kombinateve as kockat nuk ju kane mbetur sepse per varrezat e tyre as qe behet me fjale.
  Perse???
  Sepse shteti po ti kishte vene ne ndalese prodhimi per nje afat largepames si potencial prodhimi se pari,por edhe si energji krijimi postesh pune,sot keto kombinate do kishin nje influence jashtezakonisht fitim prurese dhe moderuese ne jeten e POPULLIT.
  Pra kur PD bente zhurme mbi politiken e PS apo anasjelltas,kjo behej si e si per te terhequr vemendien e popullit nga me esencjialia dhe nga me jetikia qe ishte fuqia prodhuese dhe krijuese e popullit pra prona e tij e pa mohueshme kombinatet,me zhurmat boshe dhe pa vlere nen rogoz tere klika dhe klanet politike me kooperim,me bashkepunim me kompromis dhe marreveshie te perbashket i çmontuan,i vodhen popullit pronen e tij,energjine e tij,forcen e tij krijuese prodhuese dhe jetuese.
  Ku shkoi tere kjo pasuri e vene me gjak,me pune falas siç ishin,puna vullnetare apo aksionet.
  Pra ku eshte sot kjo valute force fitim prurese per popullin dhe KOMBIN?!
  KU!!!
  Fare e thjeshte ajo gjendet ne gjirin e lalezit,ne riviera JONIT,ne alpet shqipetare,ne hidroenergjine e mbare shqiperise.
  Ja nje REALITET qe ju provon se klikat dhe klanet politike jane hajdutet,kriminelet dhe shkaterrimtaret e jetes suaj ne plan te pare e me pas te KOMBIT qe ju i perkisni si POPULL.
  E kjo masaker u zhvillua nen hunden tuaj,diten per diell,sepse e pesuat si korbi me kunadhen,nga partizanlleku juaj me te cilen ju infektuan klikat saliqiane,ramaqiane,nonaqiane dhe metaqiane,pra kishit si korbi copen e kaçkavallit ne goje por lajkat e dhelpres mbi zerin tuaj te embel bene qe te hapni sqepin ety ku z’duhej e te leshonit copen e djathit qe mbante fort si syte e ballit ky sqep.

  B) Jeni poshteruar,denigruar,çpersonalizuar me injorancen me te cilen qellimisht klika,klani apo “lideri”(udheheqesi) politik formatoi,formoi dhe diktoi se me çfare inspirimi,se me çfare dogme,se me çfare ideollogjie duhej te ushqeheshit si shpirterisht por edhe moralisht,dhe kush dogme apo apollogji ishte e demeshme dhe e rrezikeshme per ju si nga ana llogjike por edhe nga ana analitike e kuptimit dhe vleresimit te realitetit te se VERTETES.
  Pra u transformuat ne ZOMBI me sy hapur,si jo,si do shkaterroheshin mu nen hunden tuaj,uzina,kooperativa,ofiçina,punishte,çerdhe,kopeshte,shkolla,
  qendra kulture,sheshe sportive apo manifestimesh te dryshme social-kulturore.
  Pra kjo panopli,larmishmeri pasurije ishte e juaja,ju takonte me legjitimitetin e jetes juve,tashme si keni me si prona PUBLIKE.
  Perse???
  Sepse me verbesine e juaj te koshiences,te shpirtit,te dijes por dhe te pasurimit frymezor dhe emancipimit intelektual moral klika,klani dhe fanatiket pro tiranise dhe diktatit ju rafshuan nga çdo nocion njerezor me pallavrat dhe perrallat e tyre,me mashtrimet dhe intrigat e tyre me djallezore dhe me te erretat qe edhe vete ameriqia apo euroqia po dritherohet,sepse po konstaton qe nxenesi po ja kalon profesorit per nga stili dhe forma e egersise qe i ushtrohet çdo populli per ta gjunjezuar te çnderuar.

  Per ta mbyllur nje detaj te vogel nga e kaluara:
  kush e mban mend komitetin egzekutif,prane tij ka pas nje teqe e,me kujtohet qe nje dite diten per diell me keng e hare dhe me kazma e vare nder duar populli i delezuar po rrenonte muret e saja,e ne nje mengjez te bukur kur sapo ishte ngritur dielli i mengjezit nje shperthim i fuqishem rrafshoi themelet e teqes se pare ne tirane,e me pas e ndoqi komiteti ku tashme mbi keto rrenoja lulezon muzeumi historik i shqiperise,ku çdo gje ka histori perbrenda mureve te saja,por asnje gje ska vlera me mesazhe historike ne te.
  E si u realizua nje “veper” e tille?!
  Bah fare thjeshte,diten per diell dhe mu perpara hundes se popullit te delezuar dhe formatuar ne ZOMBI nga PPSH e klika dhe klani saj.
  çudi dy regjime te ndryshme,komunizem dhe demokraci,pa lene menjane monarshine,por metodat,format,qellimet,principet,idealet dhe kauzat po te njejta,mbajtien nen injorance te POPULLIT,skllaveruar POPULLIN,tiranizuar POPULLIN,vene nen diktat total POPULLIN.
  Siç del ne pah,dy sistemet kane nje kauze te perbashket por vetem emrat ju ndryshojne.
  Tashti lind pyetia;
  Kaq gomar eshte POPULLI im?!
  Kaq idiot i lindur qenka POPULLI im?!
  Kaq debil i bere nga jeta eshte POPULLI im?!
  Me sakte POPULLI JONE sepse jemi te gjithe anetaret dhe jetuesit e KOMBIT SHQIPETAR.
  Pra kur shohim sa poshte kemi rene,sna ngelet veçse nje gje o te vetevarrosemi ose te ringrihemi me me force se askurre per te thyer zinxhiret e skllaverise moderne.
  Si dihet qe,eshte e lehte te shkruash,te flasesh por te veprosh dhe te kalosh ne veper eshte e veshtire.
  Ndaj sot turpi po kerkon te ngurosi shpirtin liridashes te shqipetarit,spse RINIA saj doli ne rruge por POPULLI sju bashkua asaj,nga ku po kerkon te perfitojne me dhunshem se askurre klanet,klikat politike pa dallim ngjyre flamuri,pa dallim ideje apo dogme demagogjike,konkurranca midis tyre se kush do shqyeje akoma me shume mish viktimash POPULLORE ka shkrepur startin e saj,etjia per gjak POPULLOR ska frenim dhe ska permbajtie,deshira per te bluar kocka nga trungu i POPULLIT po nervozon dhe eksiton skermitjie dhemballesh prej hekuri.
  Ndaj o POPULL mjaft ndjek si manar varrehimesit e tu,ka ardhur koha qe vampiret qe kane dhembet e gjakosur me shenjterine e gjakut TEND,ta ndjejne qe epiqendra e vullkanit REVOLTA po ndizet nen kembet e tyre,qe rishteri i termetit POPULL po dritheron shpirterat e klikave dhe klaneve qe skane te ngopur ta shohin popullin nen prangat e frikes dhe mjerimit.
  ZGJOHUNI,ska me rruge tjeter veçse te hidhni ne flaket e ferrit tere klikat dhe klanet politike,te çoni ne terret e HADES rammaqi e klanet e tija,saliqi e klikat e tija,metaqi e bandat e tija,pra te spastroni njeher e pergjithmone KOMBIN tuaj nga gjarperinjte dhe vemiet qe po gerruejne si lugeterit SHQIPERINE dhe POPULLIN e saj.
  Vetem me dy pika e VERTETA eshte me JU,ndaj perdoreni VERTETESINE si armen tuaj me te fuqishme dhe me te pamohueshme.

  P.S.
  kallaçnikovin dhe privatizimet politiqia i beri me qellim te dyfishte djallezor,ju mjafton realiteti sotshem per te provuar efektet e tyre shketerruese dhe demtuese,vetem rrenoja morale dhe shpirterore po mbjellin ne jeten tuaj.

  Reply to this comment
 35. anticensurë25642654 April 9, 17:01

  biberi,antikomunisti,ose më mirë antikomunist me prirje të theksuara titise ose UDBashe,ka të drejtë në të tërë atë që thotë!!
  po thotë atë që ne komentuesit po e themi që nga,minimumi prill 2013!!
  por si i thonë fjalës “qëni që ha mut një herë,nuk ndalet më”!!
  përse e them këtë?
  e them se biberi nuk ka në mënd demokracinë,asqë i shkon në mënd që të flasë a të përpiqet,të ndihmojë në vendosjen e demokracisë në shqipëri!!jo,jo,ai ka interes rivendosjen në pushtet të sali berishës,pavarsisht se tashti ka larë duart si pilati(vetëm se i lan me lëng të prodhuar nga ai vetë)duke përmëndur “kryetarin e ri” të opozitës!!
  të thuash të vërtetat e ramës dhe pastaj të flasësh për përmbushje të kërkesave të “opozitës” që në fakt nuk ka si themel asnjë ndryshim nga rama,përkundrazi rama ka kopjuar 99% të veprimeve të opozitës së sotme dhe sunditarëve të djeshëm!ajo që i ka mbetur pa kopjuar është vetëm vrasja e drejtpërdrejtë dhe pengimi për ndëshkimin e vrasësve të urdhëruar!!
  kështu o biber,pavarsisht të kaluarës tënde tmerrësisht të ndyrë dhe antishqiptare,anti demokratike,je i mirëpritur në mendimin tënd,por kur e ke të drejtë, mos e vulos me MUT!
  sepse qelbet i tërë mednimi tënd!!
  unë mbetem kundërshtar i ramës,por në të njëjtën kohë dyfish kundër teje!!

  Reply to this comment
 36. fteri April 9, 17:49

  Duke lexuar me kujdes “Letrën artikull” kundër Edi Ramës kam konstatuar se shkrimi i Z. Biberaj bie krejtësisht në kundërshtim me ligjet, rregullat dhe kodin e gazetarit të “Zërit të Amerikës”. Atë thua se e shkruan dora e Sali Berishës .

  Është pikërisht ky fakt, pra njëanshmëria, madje dhe transmetimi i lajmeve të rreme të sajuara nga vetë Berisha, që ka ndikuar dukshëm në uljen e besueshmërisë dhe të dëgjueshmërisë së kësaj radioje,të Biberit spiun i berishës dhe i serbisë që komenton artikuj të Berishës ose gazetar bythëlëpirës të tijë mediatik të llumit ë kazanit.shqipëtar. .

  Në dokumentin bazë, VOA Charter, bëhet e qartë se gazetari i “Zërit të Amerikës” duhet të largohet nga preferencat personale politike në shqipëri . Gazetari i “Zërit të Amerikës” nuk mund të përdorë akuzat e mashtrimet e gangësterit Sali Berishës për të bërë deklarime editorial ,kjo e largon miqësinë e SHBA-së nga populli shqipëtar..

  Gazetarët dhe përgatitësit e programeve të “Zërit të Amerikës” duhet të jenë të paanshëm dhe të largohen nga çdo preferencë personale,prandaj zëri i amerikës ka rënë fare si një radio lokale në publikun shqipëtar,ka humbur besimin me Elez Biberin aty. .

  Sipas këtij shkrimi politizues kundër cilido kundërshtar që urren Elez Biberi ,ky agjent dhe spiuni i hershëm i Serbisë dhe dora e veprimtarive konkrete për minimin e shkatrrimin e shqipërisë që në v, 1991 ka qenë dhe është aktuale e rrezikshme edhe sot .

  Përse nuk ngriti zërin ky farë Biberaj kur në v. 1997-98 shqipërinë e dogji dhe e poqi Sali Gërdalla ?.

  Si ka munësi që seksioni i “Zërit të Amerikës” është prenotuar nga Z. Biberaj si personal , gjë që është në kundërshtim me dokumentin bazë ku bazohet veprimtaria ligjore e institucionale e “Zërit të Amerikës” seksioni i gjuhës shqipe ? -Ai është spiun ndërkombëtar ,duhet larguar menjëherë nga ai vend pune ,se MINON -mardhanjet e vendit tonë me SHBA .

  Reply to this comment
 37. qafa e luzhës April 9, 18:21

  Nese ka gazetar shqipfoles qe ja ka cjerre masken Halez Biberajt ky eshte Hamdi Dega ( alias albani i ny)
  ,
  Nuk e kuptoj pse zoti Hamdi Dega eshte strukur dhe ka kafshuar sqepin per sali berishen e vertete qe ka emrin Elez Biberaj…ne nje kohe qe sot eshte DITA E TIJ ??
  .
  Ndiqni ju lutem rrjeshat me poshte ku Hamdiu si thote vete : “”bashkefshatari im Elez Byberi me pushonte nga puna! Per nje intelektual e ne punes shteti ai ishte barazi me denimin me vdekje!””
  .
  pse nuk flet o hamdi dega !!
  Ndiqni komentin e Hamdi deges kur e “pushkatonte me vdekje elez byberaj
  ___________________________

  Askush si Dita nuk e ka bere analizen me fakte te Biberishizmi! Askush! Mos i hij ne hise!
  Ka edhe shume e shume me teper por cdo hap ne kohen e duhur!
  E sa per dijeni te kexuesit jam nga te rralle ose i vetmi gazetare Shqiptare qe jam sulmuar me rrena, mashtrime, shpifjet, pa asnje te vertete nga badhkefshatari im Elez Biberi ne nje shkarra liber me titull ” The Rocky Way of Albanian Democracy” ( Rruga e thepisur e demokracise Shqiptare ) ku shkon deri aty sa te me quan edhe pjestar i nomenklatures komuniste dhe edhe zedhenes te PS-se pa qene asnje minute as anetar i saj!
  Jo vetem kaq po me nje ligesi tipike ala serbe me paraqet si nje antiamerikan mua qe ne birin 1986 bitova tek ” Zeri i Rinise” se Remzi Lanit koment in “Nje mik i madh i nje populli te vogel Woodrow Vilson, u pushova per disa minuta nga puna si Editor per Kosoven ATSH sepse per here te pare nxora ne shtypin e asaj kohe emrin e Elez Byberit ne nje koment te tij per Kosoven dhe politbyroistet Manush Myftiu dhe Rita Marko dhane alarmin per tradhetine time ne 87-en.., autor i reportazhit bombe ” Dy muaj ne Amerike” shkruar me 20- 25 nentor 1990 e botuar ne te minuta radhazi ne gazeten “Bashkimi” me 13, 14 e 15 dhjetor 1990 pasi sic ne shpjegoi ish- kryeredaktori i talentuar i saj Qemal Sakajeva ishte detyruar ta hiqte tri here nga faqja kryecensura e KQ te PPSH-se. Te njejten shkrim e kisha derguar edhe tek Zeri i Popullit, por nuk u botuar kurre!
  Ishja une antiamerikani i Elez Biberit, qe per muaj me radhe mbajta gjalle rubriken ” Tri mesime te demokracise amerikane” tek gazeta Bashkimi e Sakajeves dhe Mehmet Elezit!
  Diten e rrezimit te monumentit te Qoftelargut me 20 shkurt 1991 per pak sa nuk me ra ne koke koka e tij… Kam me qindra fotografi te asaj dite historike…
  E Elez Byberi si badhkefshatar me lidhje teper te ngushta e vellazerore midis familjeve tona beri edhe nje dhurate tjeter te paharruar…
  Gjate nje vizite ne ATSH bashke me zevendes apo drejtorin e Zerit te Amerikes per Evropen Lindore, isha zhytur ne nje koment per ngjarjet ne Kosove. I shoh qe futen ne zyre dhe ngriten u jap doren sipas zakonit dhe mikpritjes shqiptare. Pas nje tungjatjeta te thate me drejton pyetjen me cinike te jetes sime
  A akoma je ketu !?
  – Pse ku me e dije se punoje ne Komitetin Qendror!? ia kthej. … Ne kete fabrike lajmesh me tri turne jam!
  U skuq edhe me fytyra e tij kuqalashe nga natyra!
  U skuq dhe nuk vonoi e ma skuqi edhe me shpejt se e mendova!
  Dy dite mbrapa drejtori i ATSH-se magazinieri i peshkut dhe bythelepiresi me I peshtire fillimisht i Dritero Agolli, drite paste, dhe i Sali Berishes, Ilir Zhilla, me therret ne zyre.
  Brenda ishin daja i tij Uran Butka dhe naziskini Petrit Kalakula. I pershendes dhe pa u ulur fare ne tavoline talenti i bythelepirjes se Berishes qe u be drejtor i ATSH-se me nje shkarra shkrim per te ” Njeri apo Shqiponje” !!!! me jep sihariqin e flakjes nga puna mua kryeredaktori per Kosoven me 7 gjuhe te huaja…
  Kur i kerkoi aresyen dhe vendimin zyrtar per ate gjueti shtrigash biberishiste me thote oer aresye reforme dhe vendimin do ta marrish tek kuadri.
  – Shume faleminderit qe me hoqet edhe orange ne fundit me kete regjim , dhe largohem pa u hedhur as syte dy deputeteve me fashiste te Berishes dhe bythelepiresit te tyre Ilir Zhilla…
  Ishte hera e dyte qe bashkefshatari im Elez Byberi me pushonte nga puna! Per nje intelektual e ne punes shteti ai ishte barai me denimin me vdekje!
  Nuk ia arriti sepse kishte gati tre vjet qe sherbeja si korrespondent i gazetave spanjolle ” El Pais” ( edhe sot e treta nga tirazhi dhe e 4- ta nga reputacioni ne Bote ” La Vanguardia” e Barcelones, ” Excelsior” e Meksikes, “La Nacional” e Argjentines…..
  Besoj se jam gazetari i pare shqiptar qe e kam quajtur sy ne sy e balle perballe tri simboleve te tij me te erreta Butjes, Kalakules dhe Ilir Bythelepiresit qeverine e Sali Berishes regjimi. Koha ne dha plotesisht te drejte jo vetem per ate por edhe paralajmerimin qe ia dha vetem 9 dite me vone ne gazeten Zeri i Popullit ne analizen perle e bombe njekohesisht me titull ” Demokracia fiton cdo cdo dite! me 19, 20, 21 qershor 1992…
  – Kujdes Zoti President! ruaju nga servilet… Ata do te jene te paret qe do rrembejne sopaten e bejne dru mbi pemen tende jo pasi te rrezohet por sa te filloje te lekundet…..!
  Ashtu edhe ndodhi ne 1996- 1997-en tragjike
  qe rrezik jo vetem demokraturen berishiane por per shkak te saj edhe krejt Shqiperine sic po orvaten te bej edhe sot ai shtrigan Vicidoli dhe banda e tij e vampireve kriminele!
  E Elez Biberi nuk mjaftohet vetem me aq…
  E per me keq ky liber eshte shtypur nga nje shtypshkrojne e qeverise Amerikane pa verifikuar fare vertetesine e dizinformacionit te tij…
  Sapo marr njoftim dhe blej libri kontaktoj me nje nga studiot ligjore me fame boterore ketu ne Nju Jork.
  Pasi u jap informacionin dhe tregoj librin Presidenti i saj, Dr, Prof. XY me thote se ke nje ceshtje absolutisht te fituar dhe do te padisim jo vetem autorimesse dhe Radion ” Zeri i Amerikes” por edhe qeverine federale qe ka pranuar te shtype nje liber te tille me dizinformacion, shpifje, prishje fame ( difamacion ) cenim personaliteti me pasoja te renda humanitare, ekonomike, financiare, morale dhe psikologjike per ju dhe familjen tuaj per nje shume prej 25 milione dollaresh!
  Per kete studioja e binder ne suksesin e sigurte me ofron qe te mos parapaguaja as he cent dhe do te me kerkonin vetem 15- 20 perqind nga 30- 35 per qind te demshoerblimit qe kerkojne studio te tilla per aksidente. Pervec kesaj ajo do te me paguanin 50 dollare per faqe perkthimi te dokumenteve te mia pasi libri i Elezit ishte ne Anglisht dhe nuk kishte nevoje… Ka qene dite e premte dhe e lame te nenshkruanim kontrate ligjore te merkuren pasi te mendohesha edhe nje here….
  U clirova…. gati sa nuk po fluturoja!
  Kisha hapur ne krahet e ligjit dhe Drejtesise!
  Nuk e kam dashur dhe kurre nuk kam perkrahe hakmarrjen… Kam shume prova per kete… mbi te gjitha shkrimin fantastik ” Ule ate gryke pushke vella!” botuar nga Adrian Thano tek Shekulli !
  Doja drejtesi e Ligj!
  Bashjefshatari im kishte kaluar cdo cak njerezor e ligjor…
  Jo nje… as dy…. as tri …. shume here!
  Do ta falenderoja po te merrte Pushken e te ne dilte perpara si burre e te qellonte!?
  Pse kishte te drejte!?
  Sepse diku nga vitet 49 babai i tij Hysen Byberi dhe mixha i tij Niman Byberi kishin ardhe ilegalisht nga ish – Jugosllavia me misionet e UDB-se serbe kishin trokitur ne deren e families Dega ne Grac.
  _____
  Nese keto qe thote Hamdi (alban) Dega jane te verteta Elez Biberaj duhet te shkoje para drejtesise amerikane per genocid antikomunist ndaj Hamdi Deges..ose ky i fundit duhet te merret i pandehur per shpifje qe cenojne dinjitetin e shtetit amerikan.

  Reply to this comment
 38. Konti Sbalta April 9, 18:36

  Pergjigje dinjitoze e nji Kryeministri dinjitoz ndaj nji shpifesi ordiner i mesuar me kete “profesion” gjate jetes se tij ne nji pune ku jetohet vetem me shpifje!

  Reply to this comment
 39. Tirona April 9, 19:24

  elez biberaj , vertet antishqiptar, corbe-ngrenes
  i tradhetarve ,armiqve, i spiuneve te udb.
  Ishit ju general-gramafoni qe sollet ne fron:
  saLESHbisturidocikaraxhicserbo-rusit ! NJERIUN ME NEGATIV TE HISTORISE TE SHQIPERISE !
  Ne familjen time ka deshmore dhe asnje komunist , POR PER HIR TE TE VERTETES KE VJELLUR VRER, PER KETE POPULL !
  Ke mohuar :
  1-LUFTEN NAC-CLIRIMTARE ,DHE GJAKUN E 28.000 DESHMOREVE dhe ke mbrojtur tradhetaro-kuislinget .
  2-Ke mohuar zhdukjen e analfetizmit .
  3-Prishjen e gjaqeve , hakmarrjeve, nguimin e femijeve , vellavrasjen .
  4-Sherbimin mjekesor falas.
  5- Emancipimin e plote te gruas. Qe si bente ter syri kur ktheheshe nga puna ne mesnate
  6-Industrializimin e vendit dhe bujqesine nga parmenda e drurit.
  7-Elektrifikimin e vendit deri ne fshatin me te larget.
  8-Mund te me thuash ti birko : KU SHKUAN MILIARDAT E USHTRISE , QE KISHTE 5 VJET REZERVE LUFTE ,NGA NAFTA ,TANKET ,ARMET ?
  TI NDIHMOVE SHKERDHATOKRACINE , SE ASHTU TA KERKONTE SERVILIZMI ,DHE PAS 30 VJET SHASHERDI KUJTOHESH TI KUNDERVIHESH EDI RAMES !
  EDI KA GABIME POR PERPARA QORRAVE AI ME NJE SY ESHTE ME I MIRE !

  Reply to this comment
 40. Leskovik April 9, 19:27

  Dn , pa diskutim katundaro-shpellar , koskelepires ,haram,Aj dru me pre !

  Reply to this comment
 41. Leskovik April 9, 19:37

  pseudo-intelektuali : katundar-shpellar, koske-lepires i:
  saLESHbisturidocikaraxhicserbo-rusit
  Ha m.t dhe nxirr vrrer !
  Ke turi ti te zesh ne goje burrin :
  KRISTAQ RAMA ?
  Hiene genjeshtare ,HARAM !

  Reply to this comment
 42. katarakti April 9, 19:49

  Sidoqofte, pavaresisht se jam i bindur qe Biberaj e sulmon per shkaqe personale, ideologjike dhe krahinore Ramen, prapeseprape jam i kenaqur qe ia futi nje shpulle te mire surratit. Se arroganca e tij nuk durohet me. Ka arritur kulmin. E kritikojne miq dhe armiq, aleate dhe kundershtare per afera te ndryshme, dhe shkelqesia e tij as e rruan fare. As i behet vone te spjegoje dhe sqaroje se si eshte e verteta, se perse veproi ne kete menyre dhe jo ndryshe_ Jo vetem qe vete nuk e merr mundimin, por nuk autorizon as zedhenesit e shtypit qe te sqarojne miletin. Kazan, kazan di te thote, por opinioni ka nevoje te sqarohet. Te dije si eshte e verteta. A po fluturojne miliona euro nga arka e shtetit nga papergjegjshmeria apo paaftesia e qeverise? Apo jane llafe boshe. Mire qe iu pergj tani Elez Biberajt. Se i dogji akuza e tij. Se per te tjere ne kete bote as qe do t’ia dije. Prandaj me eshte bere qefi shume qe e hengri kete shuplake turinjve. I eshte rritur mendja shume havdallit.

  Reply to this comment
 43. ETHEM April 9, 19:51

  KETE TROPOJANIN BIBERUC KAM MBI 50 VJET QE E DEGJOJ QE KA SHKRUAR E FOLUR KUNDER DREJTUESVE TE VENDIT TIM QE ATIJ NUK I KAN PELQYER.MBI 50 VJET KY JU TURR ENVER HOXHES PAR TA RREZUAR NGA PUSHTETI ME SPIUNET E REGJUR SI HAMIT MATJANI E SHOKET E TIJ DHE NUK E RREZUAN DOTE.
  -KY NJERI NUK FOLI KEQ ASNJEHERE KUNDER TROPOJANIT KRIMINEL SB QE DOGJI VENDIN DHE VRAU MBI 20.000 NJERZ TE PAFAJSHEM.PSE..!? SE SB KY NA E PRURI VETE DHE NA E LA NE DERE 30 VJET QE TE MERRTE NE QAFE VET PD-NE DHE GJITHE VENDIN SI AGJENT I UDB+RUSISE.LOBIMI RUS ME MBI 675 MIJ DOLLAR KUNDER EDI RAMES DHE LOBIMI ME 80 MIJ DOLLAR KUNDER ARDHJES SE AMBASADORES SE RE TE SHBA NE VENDIN TONE..ETJ.
  -PERGJIGJA E KM RAMA PER KETE GAZETARUC SHPIFS ESHTE E PAKTE,DUHEJ ME SHUNE THYERJE HUNDESH.
  -SA I PERKET GJOJA VJEDHJES SE VOTAVE E DOSJES 339 NE DURRES ESHTE NJE SAJESE E TIPIT BABALE.
  .INFON NE VOA E DHA GAZETARJA KLODIANA LALA E NEWS24 CILA MORI NJE SMS NE PREKURORI DHE GAZETA E VOA U SHFRYTEZUA NGA BERISHIZMI SI LAJM I DHENE NGA SHBA.ME KETE KAUZE OPOZITA NGRITI SHPIFJEN “…RAMA IK….” SI E PAPRECEDENT NE BOTE PER DORZIMIN E MANDATEVE.
  .NDAJ EDI RAMA DUHET TE HEDH NE GJYQ KET BIBERUCIN PER SAJES TE RREME DHE QE ME KETE RAST PO KRIJON NE SHQIPERI NJE DESTABILIZIM TE OPOZITES TE USHQYER NGA UDB+KGB+ASFALIS GREKE.
  -KY PERSON…E.B..DUHET TE HEQ DORE NGA SHPIFJET TE SAJUARA E MARRA NGA “QYTETARI DIXHITAL” DUKE NA LENE REHAT NE HALLET QE NA KAN ZENE NGA SB E KO.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim