Autorja e “Fifty Shades” zemëron shqiptarët në librin e ri, reagon ambasadori në Londër

April 21, 2019 12:25

Autorja e “Fifty Shades” zemëron shqiptarët në librin e ri, reagon ambasadori në Londër

Kur EL James nxorri në treg ‘The Mister’, libri i saj i dytë pas Fifty Shade, mund të ketë qenë e përgatitur për disa komente të këqija.

Por ndoshta nuk e priste që se një ndër kritikët e saj do ishte ambasadori i Shqipërisë në Mbretërinë e Bashkuar.

Qirjako Qirko shprehur shqetësimin për portretizimin negativ të shqiptarëve në romanin e saj.

Në qëndër të romancës që tregon romani “The Mister”, është një aristokrat britanik Maxim Trevelyan dhe pastruesja e tij e varfër Alessia Demachi.

Alessia është viktimë e trafikimit seksual, që u fut kontrabanë në Britaninë e Madhe nga gangsterët e vendit të saj, Shqipërisë.

Ajo arrin që të arratiset por dërgohet në fshat nga i fejuari i saj, një bandit i dhunshëm, që kërkon ta bëjë “një grua tradicionale shqiptare”. Alessia detyrohet të martohet me të nga i ati.

Edukimi i saj është portretizuar aq larg nga bota moderne sa ajo i referohet smartfonëve si “telefona të zgjuar”.

Kur sheh Maksim duke paguar diçka me kartën e tij të kreditit, Alesia mrekullohet dhe i thotë: “Karta jote është magjike”.

Qirjako Qirko, ambasadori shqiptar në Britani, tha se përshkrimet e shqiptarëve në romanë janë “krejtësisht joreale”.

“Më vjen keq që ekziston një roman me këtë informacion që krijon perceptime të tilla negative për vendin tim. Realiteti është krejtësisht i ndryshëm,”-tha Qirko për Telegraph. “Shqiptarët janë njerëzit më të mirë që do takoni në jetën tuaj, sigurisht, më miqësore. Vitin e kaluar numri i turistëve u rrit me 32 përqind krahasuar me vitin e kaluar.”

Qirko nuk e ka lexuar librin, por tha se ishte pikëlluar kur mësoi se personazhet shqiptare janë ose autorë ose viktima të krimit.

“Ka një komunitet prej 120,000 shqiptarësh në Britani të Madhe, kryesisht në Londër. Në një komunitet kaq të madh, natyrisht ka disa njerëz që kryejnë krime. Por ata janë vetëm disa individë,”-tha ai.

l.h/ dita

April 21, 2019 12:25
Komento

40 Komente

 1. Aglezet po lene name ne gjithe Boten ku shkojne shkerdhehen rrugeve edhe me qent e rruges April 21, 12:39

  mjafton te shikiósh vetem Pamjen e ksaj
  psikopate dhe kupton se cfar shkrimesh mundet te dalin prej ksaj Kreature Perverse !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  “Fifty Shades”jane shkrime prerversesh ,qe i pershtaten nji shoqeripo perverse ,qe nuk ka c’ti mesoj askujt si se dashurohet ne kte Bote e akoma me shume si behet sex ,
  nga kjo rrace e deformuar njkerezishte e degjeneruar totalishte .
  Mesiguri eshte nga ato plehra qe paguhet te shkruaj dicka kunder Shqiptareve nga Qarqe e Lobe te ndyrshme qe dijne vetem te bejne politike shpifese kunder shqiptateve sepse ndihen I N F E R I O R vs tyre e kerkojne ti ulin me te tilla idiotizma qe as vet s’i besojne .

  Reply to this comment
  • Dardan April 21, 21:04

   Mos u cudisni. Alessia eshte kosovarja Leze Demaci dhe i fejuari i saj eshte nje nga banditet me te eger te Malesise se Gjakoves. Dihet se Malesia e Gjakoves ka nxjerre Perbindeshin e Vicidolit, qe eshte kreu i Trustit te Geshtenjave te Tropojes. Drenica ka nxjerre zevendesin e kapos se trustit kriminal te Geshtenjave te Tropojes, shqiptaro-hollandezin Lulzim Basha. Sipas romaneve dhe filmave amerikane, banditet e Tropojes kane tronditur New Yorkun, New Xhersin dhe Washingtonin.

   Grupi i dyte i madh mafioz eshte krijuar ne Teqen e Tomorrit dhe ka marre bekimin e dervishit Baba Mondi, duke u bere legjendar ne Tunelet e Kerrabes. Grupi i trete mafioz i shtrire nga Kashari ne Farke, qe leviz ne projektet e Unazes se Madhe ka zedhenes ministrin e Puneve te Brendeshme, Lleshin, i cili paguhet te mos e hape gojen dhe te beje sikur nuk i di edhe grupet e tjera mafioze… Zedhenesi i Puneve te Europes duket qe e ka porositur ambasadorin kukull Qirko te ngreje heshten dhe te luftoje me prodhimet e mullirit krijues te El Xheimses.

   Reply to this comment
   • Anglezet dhe shkrimtarja ordinere e perverse e frustruar se nuk merr nga jeta ate qe kerkon April 21, 21:20

    Okay Dardan i nderuar ,
    un e kuptoj sarkazmen tende por edhe ate te vertete qe ka brenda komenti jot .
    Ashtu mundet te jet ,nuk i heq asnji presje komentit tend ,

    perseri eshte absurde ,qe te perdoret Litetartura per
    te inoruar nji komb sepse kjo Shkrimtare Perverse Angleze ,
    njeh ose ja kan afruar kto Tipa shqiptaresh Gangsterra ne Angli ,
    e kjo te guxoje e pergjitheoje Shqiptaret me kto shembuj negative !
    Krimet mizore te Anglise jovetem ne Indi ,
    ,kolonianizmi shekullore ne Afrike e Arabi Australi etj ,
    ku nuk duhet mohuar qe kan zhdukur edhe kombe ,
    jane shume shume me te medha se ajo cfar demostron nji ose 100-shqiptare rigeve te Londres apo kudo tjeter ne Bote .

    Nji shkrimtare i vertete qe ka nji Karaktere te vertete Njerezore (si duhet te jen e jane jopak Shkrimtare ne kte Bote , nuk i lejon vehtes ,te bjere ne te tille niveli ordiner e fyej me shembuj e argumenta qesharake Nji Komb !

    Reply to this comment
   • @Dardan - More sternipi dhe djali i m.tit, pse genjen kaq ndyrshem! April 22, 02:45

    ‘Fuck you’ faker ‘Dardan’. Genjeshtar i felliqur. Cfare je ti more maskara? Grek, serb apo nje cope bajge e felliqur qe genjen ne menyre te ndyre ng abodrumet e Esfalise! Do te digjesh ne ferr per genjeshtrat qe perhap more mut muti dhe i sternipi i mutit!

    Reply to this comment
  • Koqa April 21, 22:06

   Mos e çani k…n vellezer shqipo
   Popull me te degjeneruar se anglezet nuk ka ne bote.
   Mbaheni koken larte se mund te jemi te varfer dhe pak hajduta (nga halli ) por jemi njerez me ndjenja.

   Reply to this comment
 2. Aglezet po lene name ne gjithe Boten ku shkojne shkerdhehen rrugeve edhe me qent e rruges April 21, 12:39

  mjafton te shikiósh vetem Pamjen e ksaj
  psikopate dhe kupton se cfar shkrimesh mundet te dalin prej ksaj Kreature Perverse !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  “Fifty Shades”jane shkrime prerversesh ,qe i pershtaten nji shoqeri po perverse ,qe nuk ka c’ti mesoj askujt si se dashurohet ne kte Bote e akoma me shume si behet sex ,
  nga kjo rrace e deformuar njkerezishte e degjeneruar totalishte .
  Mesiguri eshte nga ato plehra qe paguhet te shkruaj dicka kunder Shqiptareve nga Qarqe e Lobe te ndyrshme qe dijne vetem te bejne politike shpifese kunder shqiptateve sepse ndihen I N F E R I O R vs tyre e kerkojne ti ulin me te tilla idiotizma qe as vet s’i besojne .

  Reply to this comment
 3. S'keni pare gje akoma April 21, 13:01

  Funderrinat po marrin pushtetin e botes. Bota po shkon drejt fundit keshtu.

  Reply to this comment
 4. Komunist i Penduar Thellë April 21, 13:32

  Per zotin, une kete personin me emrin Qirjako Qirko nuk do ta kisha bere ambasador.

  Reply to this comment
  • Alban April 21, 20:57

   Pervec debilliqeve pa lidhje, qe me shume tregojne nivelin tend prej ordineri, z. Qrijako Qirko eshte nje profesionist dhe nder te paktet ambasador karriere qe kemi.
   Ndaj cdo lloj idiotlliku alla shqiptare, ‘ ua mami s’me pelqen emri’, tregon me shume inteligjencen e ulet tende, sesa i prish pune ambasadorit ne detyre.

   Reply to this comment
   • Komunist i Penduar Thellë April 21, 23:41

    O Albana, une nuk kam pretenduar per ndonje inteligjence maxjmale, se per ate pune ja kemi ca si puna jote, por thjesht ne shqipt ky emri Qirjako Qirko tingellon pak jangllesh. Vetem kaq desha te them une krejt modestisht.

    Reply to this comment
    • Alban April 22, 10:51

     O ti Komuniste… etj etj, mbase te tingellon ti jangllesh ( turqizma pa lidhje) se njerzit qe jane pa nivel, nuk dine te vleresojne tjetrin per pune, por e shohin nga emri, nga forma e fytyres, nga veshja etj. Ndaj shqiptaret jane me te prapambetur se kombet e tjera europiane.

     Ti Dori, nese s’je adoleshent, duhet te kesh probleme serioze si njeri. Ai si ambasador ka bere detyren e tij. Cdo vend ka per detyre te mbroj imazhin e vendit, kur ky imazh prishet ne menyre dashakeqe. Kete e bene dhe Suedia dhe Franca nese duhet. Ai ate pune ka. Pastaj keto idiotlliqet qe keni ju me fantazmat e regjimit te pordhes, jane semundjet tuaja mendore, s’kam si ti sheroj une.

     Reply to this comment
     • Komunist i Penduar Thellë April 22, 14:45

      O Albana, epo mire atehere te fala Gopiana Kardashit, Kariola Sumanes, Qimona Cicalas, Piçiola Mhakarit etj. etj. Une nuk kam gje me faktin qe QI Qija eshte emer ortodoks dhe nuk dua patjeter ta kete Abdulla, apo Ahmet, Qirjakoja mund te ndryshonte emrin ne gjendje civile, madje edhe mbiemrin. Neqoftese eshte krenar qe e quajne Qi Qiu, une nuk kam problem, nje fjale thashe, ti kot shkumezon, apo e ke baba?

   • Dori April 21, 23:46

    Kritike per zyrtarin Qirjako Q…: denoncimi i shkrimtares angleze te ka mbetur pergjysem, sepse Q.Q. duhej te kerkonte nga Mbreteresha e Britanise se Madhe ekstradimin e shkrimtares EL James ne Shqiperi dhe denimin e saj ne baze te Nenit 55 me 10 vjet burg te rende ne Burrel, “per agjitacion e propagande kunder regjimit te sotem ne Shqiperi”.

    Reply to this comment
 5. sali maloku April 21, 13:39

  Shqiptaret nuk kane pse te zemerohen nga nje roman, por qe perfaqesohen nga dikush me emer Qir-jako Qir-ko, qe s’ka se si te jete Shqiptar.

  Reply to this comment
  • katarakti April 21, 15:09

   Por po te quhej Abdulla Sulejman a do te ishte shqiptar?!

   Reply to this comment
  • Ali Abdullahu April 21, 15:38

   Ke te drejte se shqiptaret e vertete quhen Muhamet,Mahmut, ,Abdulla dhe Sali.
   Qirjako ja fut kot kur del ne mbrojtje te ketyre tipave qe shesin kusherirat e tyre per prostituta.

   Reply to this comment
   • sali maloku April 21, 16:34

    Shqiptaret e vertete e dine qe maloket jane milet i trashe, se vete fjala malok e nenkupton kete, dhe nuk fyen kur Anglezet, Hollandezet, Francezet, Amerikanet e keshtu me radhe, me se fundi arrijne ta zbulojne edhe ata kete fakt historik.
    Kjo eshte arsyeja kryesore pse i ofenduari Qir-jako Qir-ko s’ka se si te jete Shqiptar. Edhe Abdullahu me siper e kapi kete fakt, c’ka tregon se Qir-ja ne fuqi te dyte ka intelekt edhe me te ulet se nje Abdullah.
    Nese Shqiptaret nuk fyen qe perfaqesohen nga njerez te tille, s’ka pse fyhen nga nje roman qe s’eshte shume larg se vertetes.

    Reply to this comment
 6. Komentuesi pa pagese April 21, 13:53

  Edhe kjo “kazan” ?!

  Reply to this comment
 7. sk April 21, 14:08

  Pravo ambasador! Me gëzon përgjigja jote.Te lumtë dora, me te drejte ke mbrojtur vendin tend.
  Dikur, ne nje tjetër forme, kam qene vigjilente ne mbrojtje te vendit tim.
  Pavarësisht nga rrethanat e sistemet populli eshte popull e nuk injoroher kurren e kurres e jo si ajo injorante.

  Reply to this comment
 8. Angelina April 21, 15:01

  KY MENDER AMBASADORI NGATERON KEKUN ANGLEZ ME BYREKUN SHQIPTAR. KETKON TI IMPONOJ NJE SHKRIMTAREJE SE ÇFARE DUHET TE SHKRUJ DHE ÇFARE JO. UU PIKA QE STE BIE O QIRJO QIRO MERU ME SHEFAT E TU EDVININ LIKE SKRAPARIN E ATA QE I DETYROJNE SHQIPARET TE BEHEN GANGSTERE DHE JO ME SHKRIMTAREN O TE SHPELAFTE MORTJA. TRAP E GJYSEM DIPLOMAT. MESIGURI E KE MIRE ME LIKEN DHE EDVIN PIQTURISTIN QE NGA KRIEMINISTRIA KE OERFUNDU NE LONDER. BASADOR LESHI.

  Reply to this comment
  • Niku Londres April 22, 18:51

   Angelina, shume urrejtje paske mi vajze. Jo mire keshtu. Gjithsesi, lirine e fjales e ke. Po qe se te ka hy ne pjese Ambasadori na i thuaj ca te ka thene, por gjuha jote tregon injorance te ekzagjeruar. Ti bashke me ato debilet e tjere qe merren me emrin e Ambasadorit.

   Ka thene nje shprehje te bukur Lasgushi per kete popullin tone. Po mos ta mbrosh, te quajn serb, grek, rus. Po ta mbrosh, te thone c’te duhet ty qe mbron. Nuk keni faj ju jo, kan faj keta pak njerez shqiptar qe jane akoma patriot te mirefillte.

   Reply to this comment
 9. Angelina April 21, 15:02

  KY MENDER AMBASADORI NGATERON KEKUN ANGLEZ ME BYREKUN SHQIPTAR. KERKON TI IMPONOJ NJE SHKRIMTAREJE SE ÇFARE DUHET TE SHKRUJ DHE ÇFARE JO. UU PIKA QE STE BIE O QIRJO QIRO MERU ME SHEFAT E TU EDVININ LIKE SKRAPARIN E ATA QE I DETYROJNE SHQIPARET TE BEHEN GANGSTERE DHE JO ME SHKRIMTAREN O TE SHPELAFTE MORTJA. TRAP E GJYSEM DIPLOMAT. MESIGURI E KE MIRE ME LIKEN DHE EDVIN PIQTURISTIN QE NGA KRIEMINISTRIA KE PERFUNDU NE LONDER. AMBASADOR LESHI.

  Reply to this comment
  • Alban April 21, 20:58

   Ti Angjelina, qe paske nje inteligjence mediokre, sigurisht nuk i ke bere ditet qe te ofendosh nje ambasador qe bene detyren dhe mbron popullin e vet. S’eshte puna e tij te merret me kedo qe eshte ne qeveri, puna e tij te mbroj ty dhe rracen tende nga sterotipizimet negativiste te merituara dhe pamerituara.

   Reply to this comment
 10. Orteku i Fekenit April 21, 15:08

  Shikoni ku e ka sjelle reputacionin e Vendit qeveria e Edi Rames !
  RAMA Ik

  Reply to this comment
  • ! April 21, 16:51

   Orteku i Fekaleve ;

   ata shqiptare ,qe i referohet kjo shkerdhata angleze ,
   nuk jan qytetart e Edi Rames por vandalet e fisit te shepplerit ,
   #
   keshtqu ngado ta rrotullohet shpellari perseri e ka brenda

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 April 23, 09:49

    !
    të kujtdo qofshin,janë shqiptarë!
    ashtu si mund të jenë zvicerianë,gjermanë,anglez,amerikanë e merr shëmbull nga gjithë bota!!
    në çdo vënd të botës ka të paktën e të paktës 1 kriminel,një të paditur,paparë!!
    edhe me ortekun nuk jam i një mëndje!!
    të flasësh për palloshin në këtë rast sikur të kishte lidhje me një gjë të tillë!!
    është thjeshtë propagandë e kotë!!
    palloshi ka fajet e tij që nuk ka det që i lan por në këtë rast nuk është as i vetmi e as ai që ka shpikur kriminalitein e injorancën!!

    Reply to this comment
 11. NY. April 21, 15:19

  Kjo qenka autorja ? ajo qe ka dale ne foto ?
  Ruajna zot te te dali naten ne erresire “shkrimtarja e Fifty shades” edhe gorilla trembet,iken me vrap !

  Reply to this comment
 12. katarakti April 21, 15:26

  Kete librin e kesaj zonjes e bleva per ta lexuar atehere kur u be zhurme e madhe per te si te ishte nje “kryeveper”! Pasi lexova 50 faqet e para e hodha tutje. Veçse perversitet dhe shabllonizem i gjalle. Asnje lloj talenti apo karakteri te veçante. Ngandonjehere keta perendimoret me çudisin. Disa filma me supermena, qe fluturojne apo nuk i ze kurre plumbi dhe me fuqi te jashtezakonshme zene vendet e para ne shitjen e biletave. Ne fakt keto lloj filmash me magjira dhe perralla dikur shfaqeshin te ne nê kinemate per femije. Mua me kujtohet filmi “Maria duararta” dhe disa filma te tjere me guake dhe magjistrica qe i shikonim kur ishim te vegjel te ish kinema “Agimi” te dielen ne mengjez. Mezi ia shkulnim prinderve nje 5 lekesh per bileten dhe nje 5 lekesh tjeter per akulloren. Nje here ne jave! Nejse. Dua te them qe truri i ketyre perendimoreve qe kenaqen me keto lloj filmash me duket sikur eshte deformuar dhe degraduar ca! Prandaj nuk duhet t’i japim shume rendesi se çfare shkruajne anglezet dhe hollandezet per ne. E keqja eshte se Shqiperia me te vertete ka nje numer te madh kriminelesh dhe banditesh. Dhe nje qeveri qe nuk po tregohet e zonja te veje rregullin ne vend. Rinasi si fakt i fundit. Pa folur ketu per ekonomine dhe ekzodin e pafundem te shqiptareve. Ky eshte problemi yne i madh.

  Reply to this comment
 13. Arben April 21, 15:55

  Mire qe na e thate ta bojkotojme si autore.

  Reply to this comment
 14. Rrespekt ...Per SAmbasadorin Shqiptare i pari ,qe mbron dinjitetin e shqiptareve ne Bote e reagon kunder... April 21, 17:39

  ja pra te tille njerez Ambasadore nderojn Figuren e Dinjitetin te shqiptarit ne bote
  # nga politikanet Opozitare
  qe lobojn ke te huajt duke ulur e poshteruar figuren e shqiptareve ne Bote

  qe jane banda e muzllumaneve kriminele kanceeri kombit Shqiptare ,
  fara e djallit

  Reply to this comment
 15. Rrespekt ...Per Ambasadorin Shqiptare i pari ,qe mbron dinjitetin e shqiptareve ne Bote e reagon kunder... April 21, 17:39

  ja pra te tille njerez Ambasadore nderojn Figuren e Dinjitetin te shqiptarit ne bote
  # nga politikanet Opozitare
  qe lobojn ke te huajt duke ulur e poshteruar figuren e shqiptareve ne Bote

  qe jane banda e muzllumaneve kriminele kanceeri kombit Shqiptare ,
  fara e djallit

  Reply to this comment
 16. fteri April 21, 18:02

  e paska qejf vetë prostuticionin kjo Fifty Shades ,ky është zakoni i vjetër në britani,e bëjnë nga qejfi ,jo nga halli.

  Reply to this comment
 17. epo kjo pune April 21, 19:15

  ore po na plase se cfare thone… jemi bere dhe si greqirat qe hidhen perpjete dhe serbolja gjithashtu… i madhi nuk e ul nivelin, le ta ulin ata, na plasi trapi, ne jemi race mijravjecare dhe nuk na plas fare nga nje tralala qe ben para duke botuar romane per truleshra, dhe kur hollanda ben gjera ne me vrap jane racista, ore i bie te jemi jevgjita se ata ankohen pa nje pa dy, ne jemi race superiore, vete racistat na kane zili, na plasi per opinonet e plehrave, injorojini, e kam fjalen ne jemi ne anen e atyre qe presin ankime dhe jo te ankohemi ne sepse jemi ku e ku me superior ne histori se te ishin keta anglezet ne Ballkani do i hante greqira dhe serbolja prej kohesh po jane ne cep te europes andej nga nuk i bie rruga kujt njesoj si Siberia. Prandaj boll me qaravitje se qaravitet ai qe esthe i vogel dhe duke u qaravitur pranojme se jemi te dobet dhe varemi nga te tjeret.

  Reply to this comment
  • Jam Shqiptare dhe krenare April 21, 20:43

   shume e vertete (epo kjo pune)

   edhe me gjithe dobesite e te metat qe na jane imponuar

   per shkak te politikave te ksaj Bote te Ndyre ,

   qe ka luajtur Djallezishte me jeten e shqiptareve ,

   me te ardhmen e shqiptareve ,
   me gjithe problemet pra qe kemi sot si Komb

   sinerishte jemi Njerzit me me shpirt ,me njerezore

   me Te Miret e ksaj Bote …

   pamvaresishte se na sulmojne ,pamvaresishte se jemi

   jo ne nivelet e Botes ,
   por kemi disa Nivele Njerezore e Shpirteror

   qe asnjiiiiiiiiii ne kte Bote s’ka per ti arritur Kurre ,

   as me Moderrnizmin e Mireqenjen qe gezojne .

   Prandaj kjo na ben krenar para gjitha rracave te tjera ,

   sepse veshtiresiste e padrejtesite e ksaj Bote nuk na ndryshuan
   Shpirtin tone Njerezor
   nderkohe qe kta qe na shajne jane aq pran shndrimit nee Kafshe

   Reply to this comment
 18. Zoi April 21, 21:02

  Te jemi te sinqerte, qe ne kemi nje pjese te kombit me nje inteligjence mediokre, qe mendojne se po ti bejne dy para duke shitur motrat e tyre, ja hodhen jetes, as qe diskutohet.

  Eshte akoma me fatkeqe qe pjesa tjeter qe s’merren me pune te pista jane njerez qe nuk e duan kete vend, dhe nxjerrin vrere sa here te mundet.
  Une personalisht s’e shaj Shqiperine kudo qe vete, ndonese i njoh te keqiat e saj.

  Sidoqofte nuk mund te flas nje angleze qe vjen nga nje prej rracave me perverse dhe brutale te njerzimit, per shqiptaret. Anglezet ishin populli qe vetem me brutalitet, arriten te kolonizonin boten. Shqiptaret jane puritan dhe lule para tyre.

  Reply to this comment
 19. Lame Duka April 21, 21:44

  Me shqeteson fakti qe po merr forme nje lloj fushate antishqiptare ne vendet e Perendimit demokratik, fushate qe ka marre dimension te ri sidomos tani qe po hidhen hapat e fundit nga qeveria aktuale drejt afrimit me te madh me Bashkimin Europian. Pra jemi perpara nje fushate sa antishqiptare, aq edhe antiqeveritare. Perderisa ka segemnte te opozites sone qe gezohet nga cdo lajm i keq, cdo disinformim, cdo kritike qe behet nga Perendimi ne adrese te Shqiperise e shqiptareve, mund te thuhet se edhe shkrimtaret e formatit te zonjes e peshkojne kete situate, ne mos edhe paguhen, per te demonizuar shqiptaret. Ka kriminalitet shqiptar ne Europen e sotme, dhe ky fakt nuk ka nevoje per koment. Por nje gje dihet mire: kriminalitetin shqiptar nuk e coi me lart ne Europe Edi Rama, i cli nje here e nje kohe ishte vete pjese e diaspores nga perndjekja qe i behej nen qeverine e Sali Berishes. Kete s’ka arsye ta harroje asnje komentues.

  Reply to this comment
 20. na mbyten injorantet turcelinj April 22, 08:56

  shqiptaret padhriot na qenkan nxehur me nje shkrimtare qe ka krijuar nje personazh me origjine albanezofshataro turkoshake e prapambetur(qe ne shqiperi mund te jen me mijra)…..
  dhe keta patriote te medhenj na mburren me lulushin,me saliun e ca alibeja e mulra qe kudo qe shkojne shajne Shqiperine e shqiptaret sikur te jene llumi botes dhe keta kriminel(sipas ketyre antishqiptareve turkoshak ne mendime) shqiptar po frenojne zhvillimin e bote….
  keta mut shqiptaresh qe na hiqen patriot duke share nje shkrimtare ngazellehen me lulat hollandeze kur votojne kunder shqiptareve…..
  keta lesh patriotesh na shajne nje shkrimtare apo nje regjizor filmi dhe marin ne mbrojtje me qindra kriminel tropojan(fatkeqesisht jane shqiptar shpellash) te rrugeve te burgjeve kudo neper Europe…
  keta patriote te medhenj mburren se x shqiptar vodhi apo drogoi dhe jane me kriminelet me te zote…

  Reply to this comment
 21. anticensurë25642654 April 23, 09:31

  ne shqipot jemi pak pas dynjaje!kemi një mentalitet fshatar,klanor që ska polic që i bije në fije!
  i marrim ngjarjet personalisht!si ato për mirë edhe ato për keq!!
  e kam thënë shpesh një gjë të tillë,çfar duhet të bëjnë italianët,irrlandezët,rusët,që përmënden për mafje e krim??
  kjo ka shkruar për një rast në një rroman të sajin!!që në momentin e parë kemi të bëjmë me një roman,dhe aspak historik!!thjesht një rroman,që çdo shkrimtar mund të shkruajë çfar ti dojë menderja!
  në radhën e dytë,mos vallë nuk kemi në tërë atë popullsi një rrast të vetëm që të përputhet me këto personazhe që ka përshkruar shkrimtarja??
  mos vallë nuk kemi asnjë,po fare,fare, kriminel të tillë!?
  mos vallë nuk kemi një njeri të tillë femër a mashkull që nuk ka parë asgjë me sy përveç stallës së dhive dhe që mbulohet akoma me jorgan me lecka!?
  kemi sa të duash,jo vetëm një të vetëm,kriminelë dhe njërëz që nuk njohin zhvillimin teknollogjik që ka ndodhur në botë!!
  mua më bën përshtypje ambasadori,një njeri që duhet ti dijë disa gjëra të thjeshta,ti bëjë disa arsyetime të thjeshta!!
  ai duhet ta dijë se jo të gjithë shqiptarët janë kriminelë ashtu si dhe jo të gjithë shqiprarët janë shkenctarë!!
  por ambasadori është pjesë e mentalitetit shqiptar që kur lexon diçka të shëmtuar për këtë,ose atë kriminel,e merr personalisht si ofendim!sepse ai vetë nuk është kriminel!
  e njëjta gjë ndodh kur flitet për të kundërtën,kur flitet për një shkenctar shqiptar,ai e merr po ashtu personalisht,ndjehet krenar,mendon gati gati se dhe ai është i zgjuar,për të mos thënë dhe ai shkenctar!!
  në të dy rastet si në atë përçmuesin dhe në atë lavdëruesin,personi nuk ka të bëjë,sepse nuk është as kriminel e as shkenctar!!sepse në të dyja rastet flitet për persona të përvetshëm dhe jo për përgjithësime!!
  ndryshon çështja nëse shkrimtarja do ta përgjithësonte në shkrimin e saj!!ndryshe nëse ajo do të shkruante se shqiptarët janë “kështu,apo ashtu”!nëse ajo do të thoshte se të gjithë shqiparët janë kriminelë,janë të paditur!?
  nëse do të shktuante se të gjithë shqiptarët janë gjeni,e shkenctarë!?
  atëherë duhej reaguar!!
  i duhej thënë se shqiptarët nuk janë as më të mirë e as më të keq se të gjithë njërzit e tjerë në këtë planet!!se shqiptarët janë njerëz si gjithë njerzit me të mirat dhe me të këqijat e tyre,me gjeni e dementë në radhët e tyre!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim