Avokati i Tahirit kërkon tre ditë kohë për mbrojtjen. Ruçi shtyn vendimin për nesër

October 20, 2017 16:50

Avokati i Tahirit kërkon tre ditë kohë për mbrojtjen. Ruçi shtyn vendimin për nesër

 

Avokati i Saimir Tahirit, ka kërkuar kohë dreri të hënën për të përgatitur mbrojtjen në mënyrë të argumentuar pas provave të Prokurorisë.

Kjo kërkesë shkaktoi debate në Këshill.

Demokratët e kundërshtuan kërkesën, ndërsa socialistët ishin pro.

Në fund, Gramoz Ruçi ka vendosur që mbledhja të rinisë nesër në orën 10:00.

Alibeaj: Sot ne nuk po vendosim t’i hedhim prangat dikujt, por po vendosim për t’i dhënën udhë procedurave që organi i akuzës do të çojë përpara, ja ky është momenti edhe për të treguar çështjen e madhe të pandëshkueshmërisë. Nuk ka asnjë element të ri të nxjerrë befas nga ana e prokurorisë.

Çuçi: Unë nuk do ta zgjasja gjithë këtë farsë të prokurorisë, por këtu jemi për të zbatuar procedurat. Nëse deputeti i cili akuzohet për një krim shumë të rënda dhe prokuroria ka ardhur për të marrë autorizimin, por ka ardhur për ta arrestuar nuk i lihet e drejta që të mbrothet kjo është në turp i këtij parlamenti. Përsa i përket shpejtësisë, besoj se kjo është hera e parë që veprohet me këtë shpejtësi. Në duhet të dëgjojmë deri në fund personin që është akuzuar kështu që unë jam plotësisht dakord që ne t’i lemë afat mbrojtjes që të shprehet.

Halimi: Në 2007-ën Basha ka kërkuar vetë që t’i hiqet imuniteti. Në 2007-ën prokuroria nuk ka kërkuar arrestimin e Bashës. Në 2007-ën Basha nuk akuzohej për trafik ndërkombëtar droge, sot kjo është situata, krejt e ndryshme nga ajo e 2007 -ës. Për ne është shumë e qartë, të pestë deputetet e opozitës, provat e prokurorisë janë tërësisht të pranueshme për të pranuar kërkesën e prokurorisë. Për ne, provat e prokurorisë janë të mjaftueshme.

Naço: Kemi një kërkesë nga mbrojta për ta shtyrë me tre ditë, sigurisht ne do të pyesin organin e akuzës nëse u dëmtohet hetimi.

Ruçi: Ju lutem, Këshilli i Rregullores i nënshtrohet rregullores së parlamentit dhe nuk mund të vijë asnjë organ tjetër këtu dhe t’i thotë këshillit që ju bëjeni sot se më duhet sot mua. Nëse ka argumente për ta ndaluar dhe kushte për ta ndaluar Tahirin dhe e kishte ndaluar dhe ne rregullorja na detyron brenda 4 ditësh duhet të shprehet ose jo.

Alibeaj: Të gjithë kërkuam proces të rregullt, sa kohë i jepet njërës palë t’i jepet dhe tjetrës. Tani ka një kërkesë që kërkohet shtyrja, ju thoni se nuk kemi ngut, jo, jo kemi ngut ne, sepse është vetë kërkesa e Prokurorisë e tillë. Sepse ne i pyetëm keni frikë se mund të prishen provat, keni frikë se mund të ikë? Thanë po. Tani ca kërkojmë ne? Që të shkojnë misionarët në Itali të prishin provat?

Naço: Për të dëgjuar të dyja palët dhe për t’u bindur do të dëgjoja edhe palën e Prokurorisë.

Hajdarkamataj: Unë mendoj se ne e kemi paraqitur kërkesën dhe kemi parashtruar të gjitha argumentet, qoftë me provat dhe faktet dhe arsyet, pse kërkojmë ne një autorizim sot. Ne nuk e kemi se cili mund të jetë vendimi dhe mendimi juaj.

Ruçi: Duke dëgjuar kërkesën dhe arsyetimin e Prokurorisë, edhe këshillin e rregullores, vlerësoj se është absolutisht e domosdoshme marrja në konsideratë një vendim. E hëna është vonë, nesër në orën 10:00 mbledhje e Këshillit të Rregullores.

October 20, 2017 16:50
Komento

5 Komente

 1. Salehu Dixhital October 20, 17:04

  Kam zgjedhun tre trapojane per tu hakmarrun,por me kane dale trapa…Po si nuk sajuan dot nje prove te hajrit.
  Te pakten te kishin kerkuar ndihme nga une Salehu dixhital…

  Reply to this comment
 2. intelektuali October 20, 18:26

  PO A KA PAK MORAL MINISTRI MAFIOZ I EDVINIT?

  sepse:

  Ketu me qellim avokati i leshit po i ngaterron qellimishte gjerat dhe duhet te jete fare e qarte se:

  MINISTRIT MAFIOZ SAIMIR TAHIRI PO I KERKOHET QE T’I HIQET IMUNITETI I DEPUTETIT QE NE CDO SHTET DEMOKRATIK DO TE DUHEJ TA KISHTE BERE VETE DEPUTETI I DYSHUAR DHE JO TE KERKOHET KOHE SHTESE SIKUR TE ISHTE PERPARA NJE SEANCE GJYQI.

  Ore krimineli i Edvinit, Gramoz Ruci po cfare kafshe Parlamenti je ti more i pacipe? Po ku ben vaki nje gje e tille, kur Prokuroria kerkon imunitetin dhe ti more vrases i djemve te Shkodres e zgjat kerkesen e Prokurorise me finte enveriste, njshtu sic bere me krimin tend ne Shkoder.

  PO KRIMINELIN SAIMIR TAHIRI KERKON TE SHPETOSH TI O KASAPI I ENVERIT GRAMOZ RUCI?

  Po ti o Kryeministri Edi Rama pse nuk flet dhe ku e ke moralin tend te Rilindjes Socialiste te shpifur, qe je fshehur tani pas fustanit te Drejtesise se Fullanit dhe te Likes, njesoj si kurvat ne bordello.

  CFARE KRYEMINISTRI JE TI O KARAGJOZI EDI RAMA?

  Te pakten merr nje vendim per te rehabilituar Komisarin e Vlores, Zagani qe krimineli yt, Saimir Tahiri e masakroi si nje kulceder e vertete mafioze vetem sepse krey me ndergjegje detyren e tij si nenpunes shteti.

  dhe:

  AMAN JEP URDHER TE NDALOJE CIRKU ME FANSAT E KRIMINELIT SAIMIR TAHIRI SE NA QITE BOJEN NE SYTE E BOTES!

  Reply to this comment
 3. shqjp October 20, 21:14

  Arsyetimi idiot i shpellarit te shqupit . Do shkojne misionaret ne Itali, dhe do prishin provat . A thua se do shkojne te vorri bomit . O kafsheri ! E kemi me ngut thote , se duan ta denojme . E qarte . Sali – Lule – Mona , Kane bere gjithe kete teater per te ardhur ne pushtet . Me kujtohen shpellaret kur rrethonin podiumin ne kuvend . Kerkonin denimin e Metes . Kurse ai , koke lopa , u thoshte ; jo or jo , kaq ta beni dhembin . Nuk shkoj ne burg se keshtu doni ju . Ne ate rast prokuroria,(kurveria) , nuk kerkoi arrestimin e skraparliut . Nese Tahiri del i pa implikuar , ka gjithe te drejten te kerkoje kush e ngriti kete maskarade . Sa kohe qe Rama ben postime ne fb , keto do ndodhin . Ne vend qe te kerkoje shkarkimin e prokurorit te pergjithshem , te visho fuksit qe raporton vetem ne shqup, atehere Saliu do vazhdoje me plane afatgjata .

  Reply to this comment
 4. Jevi October 20, 21:24

  Eshte e turpeshme te mos i japesh te drejte nje njeriu te mbrohet e aq me keq nje ligjevenesi.Kudo ne bote nje gje e tille do te quhej dhune.Edhe ne kohen e diktatures te jepej e drejta per tu mbrojtur e per tu pergatitur per mbrojtje E turpeshme per njerez te nivelit te tille,ligjevenes qe kerkojne kohe edhe per te thene po ose jo nje ligji me dy reshta.Ne keto forma banda alibeut nuk vjen dot ne pushtet.

  Reply to this comment
 5. Arberia October 21, 00:04

  Shqiperia eshte i vetmi shtet demokratik ne bote, ku kryeministri zgjidhet ne dy terma me shumice absolute votash, kurse Edi yne punon me kryeprokuror dhe kryetar te sherbimit shteteror qe kane 5 vjet qe zbatojne urdhrat e “Qytetarit Dixhital”?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim