Avokatja e Popullit, 191 mijë euro nga… taksat e popullit

January 12, 2018 15:19

Avokatja e Popullit, 191 mijë euro nga… taksat e popullit

Avokatja e Popullit, Erinda Ballanca e cila është njëkohësisht ish pronare e një apartamenti në pallatin e shembur të vjehrrit të Lulzim Bashës në Vlorë, dhe avokate mbrojtëse e tij në Strasburg, do përfitojë 191 mijë euro dëmshpërblim nga buxheti i shtetit.

Rreth 200 mijë euro nga xhepat e taksapaguesve shqiptarë do të kalojnë në llogarinë bankare të avokates që është zgjedhur të përfaqësojë hallet e popullit, por që gjen kohën për të përfaqësuar edhe vjehrrin e Lulzim Bashës në gjyqin kundër shtetit shqiptar në Strasburg.

Në total dëmi që duhet t’i paguhet Xhafer Isufit dhe 18 personave të tjerë shkon në rreth 17 milion euro.

Sigurisht që Erinda Ballanca, e cila është në postin e Avokates së Popullit që prej marrëveshjes PS-PD për krizën politike dhe zgjedhjet, do ketë mundësinë t’i përdorë paratë e taksapaguesve shqiptarë për të blerë një tjetër shtëpi pse jo sërish mbi det, shkruan portali Newsbomb.al.

January 12, 2018 15:19
Komento

24 Komente

 1. anticensurë25642654 January 12, 10:53

  “Sigurisht që Erinda Ballanca, e cila është në postin e Avokates së Popullit që prej marrëveshjes PS-PD”
  dhe prapë palloshi i tironës është i pafajshëm?
  këto taksa tonat mos vallë do të vijë kjo zonja të na i mbledhë??
  mos vallë rama e kuptoi vetëm me hidrocentralin e valbonës që nuk mund ta pengonte??
  a mos vallë ky copë idioti “mbajti premtimin” si i mban sot trampi??të paktën në amerikë ka kush e bllokon trampin,në shqipëri vetëm strasburgu e bllokon ramën!!
  dhe ne paguajmë,për idiotësitë e të zgjedhurit tonë vizionar i dështuar!!

  Reply to this comment
 2. kasem gahinji January 12, 11:05

  dakord ,do te demshperblehen.e dinim,pasi qeveria qe me pare,do te kompensonte 11 milione.u bene 13 milione.por nuk kuptoj nje gje:-pa u gjukuar ne te gjitha shkallet ne gjyqesorin shqiptar,ceshtja gjukohet ne strasburg?a ka ndonje jurist ta shpjegoje kete?avokati i shtetit ka fjetur gjume?kjo ceshtje ka shumepikate errta.,si pastrim parash te firmave piramidale,te trafiut te droges,te korrupsioit dhe truallit me dokumenta false.si merret vendim pa shqyrtim ne themel te ceshtjes?ne kete rast kemi te bejme me legaliim te parave te pista,pra pastrim parash?jane dy probleme :e para,parate e klienteve qe kane prenotuar,e dyta,parate e perdorura nga investitori.sipas shtypit,ballanca,sot avokate e popullit perfiton 192 mije euro.sa ka qene investimi fillestar me kontraten e blerjes se apartamentit?ka diferenca?a eshte e ligjeshme?fakti qe ,sipas mendimit tim,jane shmangur hetimi dhe gjykimi ne vend ngarkon me pergjegjesi qeverine shqiptare.kesaj i thone te tallesh me fondet shteterore.edhe tani po te hapet proces hetimi ia vlen.prandaj kush e ke kompetencen duhet ta nise.

  Reply to this comment
  • mirel January 13, 16:50

   Eshte e kurdisur kasem..
   Qeveria i akordon 11 milion euro per te pranuar faj ne padrejtesine e prishjes se nderteses,
   Kushedi cfare kane gatuar me vendime te patreguara per publikun
   ceshtja rregullohet te kaloje ne Strasburg, i cili duke patur fakt qe Qeveria Shqiptare ka pranuar faj ndaj vjerrit te Lulit per prishjen e pallatit, ben nje rivleresim dhe mendon qe dhe shpenzimet per gjyq kane vlere.
   Kur paguajne shqiptaret nuk prish pune.
   Eshte estrade me popullin
   Akt i paster vjedhjeje dhe korrupsioni shteteror/
   Ramuti eshte pjese e bajges Berishe..

   Reply to this comment
 3. Drejtesia do te behet, duan apo nuke duan pushtetare apo avoketer e gjykates te binjakezuar me boten e krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtetet. January 12, 11:07

  Si mundet te demshperblesh disa investitore te nje ndertese qe eshte ndertuar me shume shkelje ligjore e kushtetuese, ashtu sikurse u emerua nje Avokate populli. Mjaft me, per shkeljet ligjire e kushtetuese te behet nje hetim dhe gjykim, duke mos harruar dhe origjinen e lekeve te investitoreve si zyrtare apo te mpleksur me firmat piramidale. Ate qe nuke eshte bere deri me tani, si nga avokati i shtetit, prokurori dhe gjykatesit e superkriminalizuar e suoerkorruptuar ne dite e vite deri me sot, ta nise e ta beje nje avokat i ndershem i shtetit. Keshtu i thuhet NDAL jo vetem shkeljeve ligjore e kushtetuese, por dhe pastrimit te lekeve te piset te paloinvestiroreve te perlyer ne skemat piramidale, apo ne binjakezimin e botes se krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik mga fuqia e pushteteve. Mjafte me, tolerance zerro ndaj palo politikaneve qe derdhin lot krokodilesh per te mashtruar dhe shqyer prene e rradhes,pra popullin e popujt. Dridhuni e perdridhuni, po vjen minuti qe nga trasta peme e kalbur jasht do t’hidhet, duan apo nuke duan, pushtetare apo avoketer e gjykates te binjakezuar me boten e krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tri pushtetet, plus pushtetin lokal dhe ate pjese te biznesit e medjas qe vazhdojne nen bekimin e fuqise se perdale te pushteteve te pastrojne leket e piset..

  Reply to this comment
  • Gazetaret investigative berishiane January 12, 11:22

   Ish gruaja e Andi Bushatit! Gojet e liga thone se Andi u kap ne shtrat me nje burre! Qytetari digjital?

   Reply to this comment
  • mirel January 13, 16:52

   Po, drejtesia do te behet aq sa u be per Fullanin,,u burgos per vjedhje te Bankes Shqiptare dhe po demshperblehet dhe ai si viktime
   Edi ja ka futur ketij populli qe do veje te kerceje e te kendoje te Lungomarja per te..
   Hajt Te rroje partia

   Reply to this comment
 4. Adi January 12, 11:22

  Shkrim i stisur dhe mos i fshini komentet qe juve nuk ju interesojne. Kjo zonje eshte qytetare dhe mori demshperblimin e saj lidhur me paligjshmerine e prishjes se pallatit. te gjithe e dime qe ai pallat u prish si hakmarrje e prishjes se zogut te zi nga Basha dhe Rama i kthehu reston sa mori pushtetin. Kjo zonje do marri leket e djerses se saj qe ka investuar, kushdo qofte ajo.. Shkrim qesharak, behuni serjoze.

  Reply to this comment
  • Drejtesi January 12, 12:48

   O Adi,te djerses lart apo te asaje posht e ke fjalen ti?Mjaft me,me servilizma qe ushqejne vetem pandeshkueshmerine ndaj njerezve qe vijne nga skemat piramidale dhe nuke justifikojne leket e tyre.O Adi o mije kenetash e mizekali,prishja e kesaje godine nuke erdhi si kundervenje e Rames ndaj perishjes se nenkalimit tek Zogu Zi,por si nje ndertim i kundra ligjshem dhe me shkelje ligjore e kushtetuese,ashtu sikurse na u katapultua si avokate e “popullit” Ballanca.Nese krieministri do ta kishte bere si hakmarrje ndaj Bashes,me e pakta do ti kishte ngarkuar demshperblimin per prishjen mbikalimit,qe i kushtoje taksapaguesve qindra mijra dollare.Ne kete kend veshtrim Rama vetem se abuzojne ne te dyja rastet nga fuqia e pushteteve duke ja ngarkuar taksapaguesve keto shkelje ligjore.Mjaft eshte MJAFT.Nuke keni pare gje akoma,prisni,shkoje koha e politikave te Tiranes zyrtare kur me prish e nderto pastroheshin leket e piset.Besoni dhe binduni nje here te vetme ne jete qe Zoti t’u meshiroje.o mije kenetash dhe mizakali servilizmi i peshtire eshte nje grusht ndaj vetes,familes dhe miqeve.

   Reply to this comment
  • mirel January 13, 16:54

   palati u prish se u ndertua ne det, paligjerisht, me lejen e nje mafiozi si Gjika.
   Mosndeshkimi i krimineleve ne pushtet sjell per pasoje ndeshkimin e popullit.
   Nuk ka llogjike tjeter, se te ish per pallatin tere Vlora donte ta hidhte ne ere..aq i ligjshem ishte, pyeti vlonjatet njehere, nuk ka nevoje tjua tregosh ti apo Ramuti

   Reply to this comment
 5. DN January 12, 11:39

  Demshperblimin ka juridikisht te drejte ta merr, po demtimin e budxhetit te shtetit kur je avokatja e popullit eshte pak ma ndryshe:konflikt interesi i paster qe ne cdo vend te botes kishte arsyetuar shkarkimin nga ai funksion,po me arsye ligjore se ketu nuk respektojne ligjin e pastaj paguajme, se pallatin kishin mujt me shemb me vendim ligjor per mosrespektim te distances me detin…
  Menyra tjeter qe cdo shtet serioz bane eshte verifikimi i te ardhurave per te ble kete prone ,menyre e vjeter po shume interesante e shume treguese per miqesite qe kane, kontot, edhe a ka paguar a jo, po atehere duhet shtet e ne shtet nuk kemi…Prandaj tallen si keta te PD si keta te PS me popullin e me paret e popullit…

  Reply to this comment
  • info analitike January 12, 19:27

   Po pse Avokatja e Shetit qe perfaqesonj shtetin shqiptar ne Strasburg nderkohe qe i shoqi perfaqeson paditesit e shtetit cfare konflikti ka? Ne kete rast cili prej konflikteve eshte me i rende?

   Reply to this comment
 6. Vladimir January 12, 12:14

  Kjo eshte shume shume shume e turpshme.
  Institucioni i avokatit te shtetit eshte sot me skandalozi, me antishteti dhe me i korruptuari qe mund te ekzistoje. Basha e donte kete ne krye te institucionit pikerisht per tradhetuar interesat e shtetit shqiptar.
  Ndjekje penale per gjithe autoret e ketij emrimi te turpshem. Edhe Edi te ndiqet penalisht qe la ne dore te kesaj hijen leket e tatimpaguesve shqiptare.

  Reply to this comment
 7. ROBERT VEVECKA January 12, 13:01

  PO SHKRUAJ LEGAL.. .Une jam ne Strasbourg kunder shtetit Shqiptar ,cenim prone .Duke qene nenshtetas Austriak,mora avokat Austriak ,duke menduar ,se ka me potence . Mbasi e mori ky av punen dhe paraqiti emrin e tij ne gjyk e Strasb….t . ,pa kaluar dy java me theret ne zyre avokati Aust..dhe me thote : Kemi nje oferte nga ministria e Jashtme shqiptare ,hiq padine kunder shtetit Shqiptar ,te jape kete shume ,nga shqiperia (shteti ) Shuma ishte e majme per mua ,dhe ishte pa taksa ,por une nuk e di sa ka mbajtur avokati i im , pra shumen reale (te pergjitheshme ) e di shteti shqiptar ,bashke me Av, tim. Nuk pranova ,nderova ne cast Avokat tjeter , ku sinjalizova Strasbourgun .Jam i shokuar ,si justifikohen keto para ,nga ana e shtetit ,te dala nga taksat e popullit te mjere ,e per faje te gjykatesve te korruptuar ,natyrisht ,fai kryesor bie mbi shtetin , per mos sbatimin e kushtetutes nenit nr 181 ????Ja kam thene Z Rama ne sy ne mbledhjen ne Wiene , me keqeardhje perr mua , vura re se ai kishte alergji pathollogjike kondra prone .Nga ana tjeter mos shesi mend Sali Berisha , lexova dje tek gazeta Mero Baze ,ironite vulgare kondra PS nga ana e Saliut ,per problemin e pallatit te vjerrit te Bashes . .Nuk duhet te tallet me taksat e popullit te varfer, as edhe nje force politike me njera tjetren ,eshte sarkazem e dhimbshme ordinere .dhe duhen ndeshkuar ,pa diskutim ,dhe vene me shpatulla mbas murit para ligjit ,kushdo qofte . . ,dhe . Kjo historia e ime ka ndodhur ne kohen e Saliut ne Strasb….Ku ka qene ne ate kohe sekretare qe perfaqeson shqiperina KOKONA dhe Gjygjtar Z .Kristaq Traja ..Prandaj si ne Wiene balle per balle ja kam thene Kryemin Rama ne ate kohe ne opozite dhe sot kryeminister ,te mos e thelloje gropen e zeze , per keto probleme ,dhe shteti Shqiptar ,nga ky Trazicion post komunist ,po falimentojne shtetin Shqiptar!! . Sinqerish dua ti ndihmoje dhe mos me shikoje shtrember z Rama .
  Po ju jap ,qe te bindeni edhe adresen e mbiemer e nr te tel te av tim Austriak ,per ta verifikuar ,kush ka predispozite ta verifikoje , te ketij pislliku shteteror, bashke me gjygjtaret e korruptuar ,me taksat e popullit te varfer e te pa perkrahur .

  AV. VINSCHGAU.
  Floriani gasse nr 24 A 1080
  Wiene ÖSTERREICH

  Tel 004315332000
  PS .. Me ipet rasti te falenderoj gjygjtaren ZEQINE SOLLAKU ,,dhe specialisten Z. ING Arbina ,Axhirexha me gjithe se edhe nuk i njoh as si fytyre ,kam fituar gjygjin ne shkalle te pare me te .E falenderoj me respektin me te madh . Kurse nga ana tjeter ,jam kthyer disa here si top fudbolli ,neper shkalle te ndryshme te gjygjsorit ,ku i kam numuruar numrin e gjygjtareve ne vendimet e tjera ,jane 18 rugace te tjere gjygjtare , qe me kane dhene vendime negative ,natyrisht kane mare para nga kundershtari i im ,llogjikisht ,e paramendoj , me sigurine me te plote ,mbasi problemi i im , eshte shume i thjeshte e i lexueshem nga ana teknike .Ja ku i keni ,te dhenat e 18 gjygjtareve te korruptuar z Min e drejtesise ,merni masa ,per te mbrojtur parane e taksave pagues popull.Jane shume dosje pa dale ne gjyk e Strasbourgut ,kunder shtetit shqiptar ,,Shqiperia eshte ne prag te falimintimt.Politikane verini gishtin kokes ,pa ironi ,dhe mos e rendoni popullin tone
  Ju faleminderit per mirekuptimin.. .

  Reply to this comment
 8. Gezimi January 12, 14:05

  17 milion Euro jane me shume se 200 mije Euro, apo jo e nderuar gazete Dita?
  17 milion Euro eshte fatura e marrezise se qeverise Rama qe shembi pallatin.
  Mos u beni qesharake te perpiqeni te fshihni minaren ne thes.Nuk e beni dot, nuk ka thes te mbaje dot zullumet e qeverise se nje debili si Ed Rama.

  Reply to this comment
 9. populli January 12, 14:43

  Ore asnje lek te mos u jepet ketyre plerave.Tjajape Sala kur te vije ne pushtet

  Reply to this comment
 10. Avokatja e krimit January 12, 15:27

  Nuk paska qënë kaq e thjeshtë firma e hedhur nga ana e kreut të Partisë Demokratike dhe njëherësh të opozitës Lulzim Basha për Vettingun dhe bashkëqeverisjen deri në zgjedhje. Po marrin në analizë dhënien “OK” nga ana e Bashës për ta votuar menjëherë në Kuvend. Një lëshim shumë i thjeshtë, i shpejtë dhe pa shumë naze.
  Shumëkush këtë e pa si një burrëri të Lulzim Bashës i cili pa lejen e Berishës, i qëndroi trimërisht atij dhe për pesë orë në takim me Ramën, vendosi që ta votonte menjëherë, dhe kundër liderit të tij shpirtëror. Por teksa u bë publik emri i Avokatit të ri të Popullit, teknik ky, u zbulua më në fund tërë skenari i kësaj lëvizjeje të fortë, lëshimeve të Bashës pa ‘lejën’ e Berishës për Vettingun.
  Erinda Ballanca është ish-avokatja e Sali Berishës në të gjitha proceset zgjedhore, është bashkëpuntorja e Argita Berishës në të gjitha maskarallëqet e pastrimit të parave të Damir Fazlliçit. Njëherësh është dhe ish avokatja e Lulzim Bashës kur ishte Ministër i Transporteve në aferën marramendëse të vjedhejs së parave të rrugës së Kombit, ku sipas verifikimit fillestar të KLSH ishte shënuar një humbje prej 230 milionë erosh me një dorë.
  Vendosja e Ballancës si Avokate Populli, pranuar dhe nga Edi Rama, praktikisht jo vetëm që është një amnisti për Sali Berishën në të gjitha krimet që ka bërë por është dhe një avokate personale e tij në krye të institucionit më të rëndësishëm në vend. Ky me sa duket paska qënë çmimi i marrëveshjes se mazhorancës me opozitën, për ti dhënë Berishës një avokat personal shtetëror në krye të institucionit të Avokatit të Popullit. Si një garanci se familja Berisha dhe vetë Sali Berisha dhe mbështetësit e tij nuk do të preken nga Vettingu. Sepse Avokati i Popullit pas skadimit të afateve ligjore të Presidencës ka në dorë tërë procesin e krijimit të komisioneve të Vettingut, verifikimin e dosjes së anëtarëve që do të përbëjnë këto komisione. Tashmë edhe gjyqtarët e prokurorët me në krye Gjin Gjonin do ta ndjejnë veten të mbrojtur. Kanë marrë garanci, kanë dhe Avokaten e “Popullit” të tyre, Erinda Ballancën.
  Megjithatë mazhoranca në Kuvend ka në dorë ti vërë fre kësaj marrëzie, duke paguar Pallatin e Bashës me mijra euro nga gjepat e shqiptarve të varfër,dhe avokaten e krimit Erinda Ballancën me mijra dollar ?!

  Reply to this comment
 11. info analitike January 12, 19:30

  Ore shoke te Dites kush mban pergjegjesi per marrezite e kriepsikopatit? Po ju qe i keni shkuar vazhdimisht pas isos a ndjeheni pergjegjes apo edhe juve u ka hedhur ca kocka per te lepire qe te mbani gojen mbyllur.

  Reply to this comment
 12. demo January 13, 04:01

  U dhi dhe Strasburgu!
  Po pse duke favorizuar ndertimet e paligjshme te Mafiozeve ne mes te detit,do te beje “drejtesi” Strasburgu?

  Reply to this comment
 13. alphade January 13, 08:20

  Keto shushunja duhen cuar te gjithe para drejtesise dhe
  t’u konfiskohet e gjithe pasuria e grabitur shqiptareve. Mbi te gjithe keta qendron k/mafiozi,k/krimineli,k/hajni i
  Vicidolit. Ne Shqiperi vetem 3 muaj duhet vene denimi
  kapital per te gjithe keta mizerabilitete..,!!!

  Reply to this comment
 14. fteri January 13, 08:23

  kjo është avokatja e krimit ,turp të quhet avokatja e popullit !

  Reply to this comment
 15. info analitike January 13, 13:21

  Tani ne vend qe te kapeni me 200 mije eurot e Erindes pyesni veten si eshte e mundur qe rrugetimi gjyqesor i kesaj ceshtje ishte kaq i shpejte duke pasur parasysh kohet gjyqesore midis 3 shkalleve, ngarkesen dhe kohezgjatjen e proceseve? Shkalla I: 28.01.2014
  Shkalla II: 23.09.2014
  Shkalla III: 15.01.2015
  Gjykata e Strasburgut: 11.01.2018
  Perse Avokati i Shtetit nuk e kundershtoi kete gje? E kuptoni shoke se sa leshko ju ka bere Edushka me Lulushin! Ju grinduni per koken e Edit e te Lulit e ata ndajne milionat ne kurrizin tuaj. Te fala Netit, bejtexhiut dhe kones qe me sulet nga pas sa here komentoj

  Reply to this comment
 16. Kris 1 January 13, 16:43

  Me kaq pare kishim blere kryeministrin e kines dhe Edvinin ja falnim ndonje kopshti grek per ta perdorur si babagjysh

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*