Avokatja me origjinë shqiptare në radhët e “Forza Italia”

May 14, 2019 11:34

Avokatja me origjinë shqiptare në radhët e “Forza Italia”

Zgjedhjet administrative në Itali do të mbahen në 26 maj, në të njëjtën kohë me ato europiane. Votuesit për zgjedhjet administrative italiane do të jenë rreth 17 milionë. Në listat dhe partitë e ndryshme politike nuk do të mungojnë edhe kandidatët me origjinë shqiptare. Anisa Rama, avokatja me origjinë shqiptare kandidon për Forza Italia.

Anisa u largua nga Shqipëria në vitin 1992, në kërkim te një jete më të mirë bashkë me familjen e saj.

Në Itali kreu të gjitha studimet dhe integrimi i saj ishte me i lehtë nga se mendonin familjarët e saj, ditën që u larguan nga atdheu i tyre. Ajo nuk e ka ndjerë asnjëherë paragjykimin në zonën e Pulias, aty u vendosën në vitet e para.

Puna e parë ishte gjatë studimeve universitare. Pas përfundimit të studimeve ajo nisi të punojë si avokate. Ndërkohë kandidon për Forza Italia, në Bergamo.

Vizioni i saj është që politika të përmirësojë cilesinë e jetës për qytetarët si dhe respekti në zbatimin e ligjeve, sepse respekti ndaj ligjit bën shtetin.

Kontributi i saj në politikë do të jetë edhe në përmirësimin e paketës ligjore për emigrantët shqiptarë, që jetojnë dhe punojnë në Itali. Nga të dy palet si nga politikbërja dhe nga qytetari duhet bashkëpunim ndaj avokate

Anisa Rama ndihet komode, për të njerzit janë të parët dhe sic citon dhe ajo : “Me njerëz të përgatitur, bëhen institucionet”.

e.t./dita

May 14, 2019 11:34
Komento

2 Komente

  1. Epiriiiiii May 14, 13:25

    Do jet ndonje ‘Shoqe’ e Berlyskès kjo Avokatja

    Reply to this comment
  2. Cattani May 14, 15:05

    Sa cazzo ka thyer kjo ne italika aq te mira qofshin

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim