Azem Hajdari nuk është heroi im!

September 14, 2018 12:34

Azem Hajdari nuk është heroi im!

 

Bedri Islami

Në ditët e fundit, duke marrë shkas nga përvjetori i 20-të i vrasjes së deputetit të PD-së, Azem Hajdari, u bënë aq shumë manifestime dhe përkujtesa, sa që mund të mendoje se gjithçka në këtë muaj vjeshte është e lidhur vetëm me emrin e tij. Ish presidentë dhe presidentë, ish kryeministra e shefa qeverie, ministra e sejmenë, të urtë dhe të çartur, të hedhur tej dhe të futur rishtas në politikë, njerëz që kanë pasur miqësi me të dhe të tjerë që thanë, “na u lirua një vend”; ata që e kanë mallkuar dhe që e kanë dashur, ata që e përbuzën sa ishte gjallë dhe që fërkuan duart pas vdekjes; ata që e quajtën sharlatan dhe spiun i sigurimit të shtetit dhe ata që e deshën përnjëmend, familjarë e të largët, të gjithë u ndalën, në atë shumësi sa ishin, për t’u betuar, për të shenjuar një luftë të re, kësaj radhe me çdo çmim, edhe pse çmimi që pagoi Hajdari ishte tepër i lartë për të dhe familjen e tij.

Mbrëmë në darkë, duke hyrë 14, pra dita e sotme, disa do të kujtojnë grushtin e shtetit që desh realizuan, disa do të kujtojnë se si arkmorti i shkretë u përdor si dash i mesjetës për të shembur dyert e Kryeministrisë; dhe, vetëm më të afërmit do të kujtojnë se si ky arkmort u braktis në shkallët e qeverisë, sapo u dha “kushtrimi” se u rrëzua qeveria dhe se si, thujase asnjëri nga këto që derdhin lotët e shumtë sot, nuk ishte në aktin e varrimit të të ndjerit.

Nuk ishte as Berisha, që mori urdhrin për të futur bishtin ndër shalë, dhe, si nuk e kishte pritur, për të kthyer prapsht taborret që çirreshin “duam babë Saliun”,nuk ishte as ai Spahia i legalistëve, që u bë pjesë e një pakti republikan; nuk ishte, jo që jo, Basha, që asaj kohe mund të ishte duke llogaritur punët në Rinas; nuk ishte as Meta që po i drejtohej postit të zevendeskryeministrit; nuk ishte as Kryemadhi, sepse atëherë Azemi ishte njeriu i rrezikshëm i tyre, të cilin, megjithatë, herë pas here, e përdornin si top, majtas e djathtas…; nuk ishin e nuk kishin se të ishin as këta pinjollët e rinj të pëdëistëve, që tani rrahin gjoksin dhe duan të bëjnë një “revolucion të vonuar pëdëist”.

Më 14 shtator Azemin, deri tek shkallet e qeverisë, e përcollën qindra vetë; në krye të tyre ishte Izet Haxhia, që nuk e dinte se duke shkuar drejt shkallëve të qeverisë me këtë arkmort, po i përgatiste një të tillë jetës së tij; ndërsa, nga shkallët e qeverisë dhe deri tek vendpushimi i fundit, e përcollën vetëm miqtë  tij të ngushtë, që, pavarësisht se si e kishin njohur atë, ndjenin dhimbje.

Ndoshta shumë njerëz e kanë harruar, por në zgjedhjet e 31 marsit 1991, Azemi ka qenë kanditat e më pas deputet i qytetit të Shkodrës. I lagjes Guerile, apo si i thonin me të vjetrën, Kiras. Çuditërisht, pikërisht në atë lagje ku edhe kanë ndodhur shumë krime e janë ngritur shumë enigma pas vitit 1990. Edhe vrasjet e fundit kanë ndodhur në atë lagje, por banorët e qetë të Kirasit, nuk janë të fajshëm për këtë.

Ka qenë pikëpyetje e madhe nëse Shkodra do e pranonte Azemin si deputet të saj. Shkodra dikur nuk kishte pranuar si deputet një figurë të shquar si Bajram Curri, të cilin e kishte dashur e nderuar mijëra herë më shumë se Azemin, gjithnjë me arsyetimin se, Curri është burrë i shquar, atdhetar i madh, por Shkodra ka njerëzit e saj. Nejse, Bajram Curri, me elegancë dhe finesë, ishte refuzuar, Azemi ishte pranuar.

Në njërin nga takimet me banorët, Berisha, asaj kohe në fillimet e agresivitetit të tij të mëpasmë, i merakosur nëse Azemi mund të fitonte, mori përgjigen e pamenduar nga një banor i vjetër: “Edhe Nexhmijen, po e solle ti, e pranojmë. Vetëm të jetë e ytja”.

Pra, nuk kishte pasur lidhje me njeriun, por me pritshmërinë. Koha kishte ndërruar. Ishte e mjaftueshme të kishe vetëm një shenjë partiake dhe askush nuk do të pyeste se cili je, çfarë bën, i kujt je.

Në të gjithë rrethin e Shkodrës fitoi PD-ja në marsin e vitit 1991, vetëm në Koplik fitoi Çun Jonuzi. Një komunist i vjetër, shumë më libral se të gjithë demokratët deputetë sëbashku.

Për herë të parë Azemin e kam parë në Shkodër me 1 prill 1991. Ai kishte qenë edhe më herët, por nuk më kishte rastisur. E pashë në ballkonin e selisë së PD-së në Shkodër, që asaj kohe ishte në qendër të qytetit. I kreshposur, i nervozuar, emocional, deri në shkallafatje, si i thonë në Shkodër.

Ishte një ditë e bukur. Shkodra ishte zgjuar e shqetësuar, një nerv i pagjetur, por i ndjeshëm rridhte mes trupit të pritjes njerëzore dhe askush nuk e dinte se çfarë do të ndodhte. Lajmet ishin kontradktorë. Qytetet i  kishte fituar PD-ja, që disa ditë më parë kishte bërë një meting dhjetra e dhjetra mijra vetësh; fshatrat i kishte fituar PP, pas një metingu në pallatin e Kongreseve dhe një fjale të vakët të Ramiz Alisë.

Në sallën e pallatit të Kongreseve, mezi e mbushur, njerëzit ishin të angështuar, me kostume, shumica të zinj, kollare dhe këmisha të bardha.

Në sheshin e PD-së  liderët ishin me pardesy të bardhë. Të gjithë, njëri pas tjetrit, si një shenjë njohjeje.

Edhe Azemi kishte veshur pardesynë e tij. Në mëngjes kisha takuar edukatoren e tim biri që po qante e ngashëryer. I kishin thënë se disa qindra vaporë të mëdhenj po prisnin në Bari e Brindizi, plot me ndihma, nëse do të kishte fituar PD-ja. “Na iku shansi, – më tha”. Vaporët po kthehen prapsht”. E kishte aq seriozisht, sa që nuk arrita t’i thoja asgjë, megjithëse ishte motra e një mikut tim të afërt. Kishte filluar koha e marrëzive. Sapo kishim dalë nga një çmenduri, po shkonim drejt një tjetre.

Me kolegun tim, Jani Malo, dolëm nga zyrat e gazetarëve të shtypit qendror në Shkodër dhe u ndalëm. Azemi po fliste. Poshtë brohorisnin dhe pse nuk e dëgjonin mirë. Kur bëhej qetësi, zëri i tij ngrihej. U shtanga. Ai bënte thirrje për përmbysje, për gjak, për ngritje, për gjithçka që një njeriu normal, sidomos në fillim prillin e vitit 1991, as që i shkonte ndër mend.

-Po ky hajvan, çfarë thotë? , i mëshova Janit. Kërkon të përmbysë Shkodrën? Për cilët kërkon shkatërrim e dhunë?

Jani më tërhoqi krahun dhe më tha të mos flas, se njerëzit janë të acaruar dhe se mund të ndodhte gjithçka.

Azemi vazhdonte të fliste dhe u tregoi njerëzve rrugën nga duhej të demonstronin, pasi votat u ishin vjedhur, pushteti u ishte grabitur, se komunistët po përgatiten për grusht shteti etj.

Njerëzit u vunë në lëvizje. Njëri pas tjetrit. Radhët po shtoheshin dhe shkuan aty ku i ftonte deputeti i sapozgjedhur. Deputetët e tjerë, të gjithë banorë të Shkodrës, nuk ishin aty. As Pjetër Arbnori dhe Ali Spahija nuk ishin. Kur turma lëvizi kërcënueshëm, por ende e pakët, Azemi nuk u duk më.

Në darkë kishte qëndruar në shtëpinë e një mikut tonë, Markut. Kishte ngrënë tri vezë dhe fasule dhe, pasi ishte mbështjellë nën një fustan të zonjës së shtëpisë, ishte struktur në sediljen e pasme të automjetit dhe kishte udhëtuar drejt Tiranës.

Askush nuk e di se çfarë është biseduar me disa nga drejtuesit e PD-së në heshtjen kohore mes mitingut në sheshin kryesor të qytetit dhe deri tek largimi i tij në mesin e natës.

Në mëngjes ai kishte qenë në njërën nga kafet kryesore të qytetit, ndërsa, në të njëjtën orë, në Shkodër kishte filliuar dy prilli.

Dhe fundi i 2 prillit dihej. Katër të vrarë, të gjithë të rinj, më i moshuari Nazmi Kryeziu dhe më i riu Arben Broci.

Arbeni ishte varë i pari. Sipas raportit të komisionit parlamentar, të prirë nga PD-ja, Broci ishte vrarë nga një armë e prodhimit artizanal. Autopsia e tij nuk është bërë asnjëherë. Azemi e harroi shpejt shokun e tij student, ashtu si shumë fillestarë të tjerë e harruan Azemin.

Ndoshta jam i pasaktë, ndoshta jam i gabuar: por që asaj dite kam pasur e vazhdoj të kem bindjen se e keqja në Shkodër, e që nuk po ndalet, filloi pikërisht nga 1 prilli i vitit 1991, që nga çasti kur Azem Hajdari bëri thirrjen e parë të hapur për përmbysje, për dhunë dhe marrjen e pushtetit përmes rrugës.

Që nga ajo ditë, e cila çuditërisht është filmuar vetëm nga TV i Malit të Zi, ardhjet e Azemit në Shkodër ishin të pakta. Nuk ishte më deputet i qytetit. Sa herë që prishej me të vetët, me këta që sot i ngritën dy monumente, ia përmendin 2 prillin dhe e akuzonin se pikërisht ai qëndronte pas vrasjeve të asaj dite.

Azem Hajdari nuk është heroi im. Nuk mund të bëhem kaq qaraman dhe pabuks, sa që të bëj një njeri të zakonshëm, i cili edhe nga të vetët është akuzuar dhjetëra herë që në dhjetor 1990 u dërgua nga Sigurimi i Shtetit, me patllake në xhep, një hero të jetës sime apo statura e një njeriu nga i cili duhet të marrim shembull.

Vdekja e tij e parakohshme ishte e pikëllueshme. Njeriu që e vrau ishte si ai, i zakonshëm, hasmëruar me gjysmën e qytetit të tij.

Komunistët kishin ideal Qemal Stafën, dhe, kur dua të krahasoj dy jetët, më merret fryma, pasi asnjë krahasim nuk qëndron. Qemali, Brutusi i letërsisë, njeriu i një zjarri të jashtëzakonshëm, mund të ishte ideali i një rinie që po lulëzonte gërmadhash.

Kushdo le ta ketë atë heroin e tij. Është në të drejtën e secilit.

Por unë kujtoj gjithnjë një letër që para shumë viteve më ka dërguar një njeri i shquar i gjithë diturisë sonë, mes të cilës më shkruante se “Azem Hajdari është fillim i kriminalizimit të Shkodrës”.

Të jetë e vërtetë?

Nuk dua të kem hero një njeri, të cilin, edhe të vetët, sa ishte gjallë, e kriminalizuan dhe kur e nxorrën në pritë, e bënë hero.

September 14, 2018 12:34
Komento

53 Komente

 1. orli September 14, 13:02

  Z.Bedri! Si gjithmone shume i sakte, spiun, hajdut, rrehan(gjithmone e kane rrahur, therur e ne fund vrare si nje zagar i nxjerrur per gjah nga gjahtari udbash sali vuku) ky ka qene azem hajkari.

  Reply to this comment
  • korçari September 14, 15:22

   Nuk eshte as heroi im perkundrazi ishte nje kontrabadist armesh ,nje rrugaç dhe u vra si shkak i mendjemadhesise se tij .

   Reply to this comment
 2. Beqo September 14, 13:03

  Merhumi Azem Hajdari kur ishte gjalle

  ne e respektonim duke i thene.

  Azem Hajdari Rrote Kari…..

  Kurse tash eshte deshmor

  i vrare per Hasmeri

  ose eshte bere si Loni prej Betoni

  kurse Sala qe e e nxorri ne prite eshte

  Peti prej Verteti

  Reply to this comment
 3. demo September 14, 13:10

  Po ku ta gjeje Berisha nje Hajdar tjeter.Se nje Haxhi qe pati,edhe ky po i nxjerr te pallarat.Luli trim i cartur eshte,por nuk pranon te behet kurban.

  Reply to this comment
 4. perkthyesi September 14, 13:20

  Nga shkrimet me serioze dhe te qarta qe kam lexuar! Ne opinionin tim, Azem Hajdari ngelet nga njerezit me perverse dhe kriminele qe ka njohur ky vend pas 1990! Mendoj njekohesisht se as emrin nuk dua t’ia degjoj me, e jo te perulem para monumentit te tij, pavaresisht se si perfundoi, dhe vdiq, gje per te cilen, per kedo qe do i kish ndodhur do te me vinte keq! Nga njerezit me negative qe mund te jete ulur ne karriget e politikes!

  Reply to this comment
 5. Kiu September 14, 13:52

  Ka nje thenie latine: “Per te vdekurit ose fol mire, ose mos fol”. Por per Hajdar Azemin nuk mund te heshtesh. Sigurims (i dyshuar, por me shume gjasa, po), zjarrvenes, vellavrases, trafikant, imoral, bandit i te gjithe te zezave, ç’te thuash me teper. Aq poshtersi sa ka bere Hajdar Azemi dalin e teprojne per te quajtur burra te poshter 100 rob te prape….

  Reply to this comment
 6. Alban Dega September 14, 14:57

  Sent: 9/8/2013 1:59:32 A.M. Eastern Daylight Time

  NJE KUJTESE MAKABER E SALI BERISHES PER SHTETIN LIGJOR

  – Nga Alban Dega. Nju Jork

  Pa perseritur faktet e deshmite e gjalla te Mero Bazes per shperdorimin dhe poshterimin per se gjalli te Azem Hajdarit nga Sali Berisha, te cilin e perdori dhe shperdori si nje topuz per te hapur dyert e majave te pushtetit ne Shqiperi, do te permendja vetem nje fakt.
  Si asnje politikan tjeter shqiptar krye- mashtruesi Sali Berisha ka perdorur disa here e vend e pa vend demagogjine e tij per gjoja respektin dhe zbatimin e Kodit te Vdekjes.
  Si asnje politikan jo vetem shqiptar Sali Berisha ka shkelur e dhunuar me barbarisht se kushdo tjeter kodin e jetes dhe kodin e vdekjes!
  Nuk ka shembull me te paster e deshmi me te fuqishme se shperdorimi e poshterimi qe ai dhe falangat e tij te murrme i bene kufomes se Azem Hajdarit…
  As hordhite bizantine, as jeniceret turq, as barbaret serbo- greke, as nazifashistet, as komunistet nuk vepruan sic veproi Sali Berisha me arkivolin e Azem Hajdarit qe e perdoren si dash per te shkallmuar me te dyert e Keshillit te Ministrave, te qeverise se zgjedhur ne menyre demokratike te Fatos Nanos me 14 shtator 1998!
  Te njejten gje po ben edhe tani… Ai po perdor arkivolin dhe kufomen e tij per ti shpallur lufte qeverise se re demokratike vetem dy- tri dite pas betimit te saj dhe fillimit nga detyra!
  Perndryshe Sali Berisha ti pergjigjet pyetjes se Mero Bazes pse u kujtua pikerisht tani mbas tete vjetesh, pse e la pikerisht per tani kete veprim te mbrapsht te tij!?
  Nje kujtese makaber e nje kryeministri makaber qe e shperdoroi per se gjalli e po e stershperdoron per te dyten here kodin e vdekjes se Azem Hjadarit, qe e nxorri ne prite qellimisht per ti lare duart me te si Pilati!
  Nje kujtese makaber e nje kryeministri makaber si Sali Berisha qe me kete akt i kujton shtetit ligjor se ai kurre nuk dha llogari as ndeshkua per grushtin e mirefillte, klasik dhe tipik per Kaudiljot e Amerikes Latine te 14 shtatorit 1998 kur me urdherin e tij dhe me porosi, kerkese e urdher te UDB-es serbe dhe Milloshevicit u zaptuan selite e qeverise dhe Kuvendit, Radiotelevizioni, u shkermoq shteti ne kulmin e gazepit dhe terrorit serb ne Kosove.
  Nje marreveshje me leverdi reciproke:
  1- Milloshevici e Shesheli jepnin zgjidhjen perfundimtare ala Hitleriane ceshtjes se Kosoves, e “paqtonte ate perfundimisht.
  2-Sali Berisha rimerrte karriken dhe sundimin e Shqiperise me ndihmen e Beogradit, sic e mori edhe ne 1992 sigurisht edhe me ndihmen e Williams McCart Rajrersonit !
  Permbysja me dhune e nje qeverie te zgjedhur ne rruge demokratike eshte veprimtari tipike subversive dhe terroriste qe nuk ka afat kohor per gjykimin dhe ndeshkimin e autoreve dhe regjizoreve te saj si Sali Berisha.
  Krimineli gjithnje kthehet ne vendin e krimit, eshte nje shprehje filozofike universale. Ashtu po vepron edhe Sali Berisha per te dyten here me kufomen dhe arkivolin e Azem Hajdarit!
  E shperdoroi per se gjalli po e rishperdoron edhe per se vdekuri!
  Nje kujtese e mirefillte per shtetin ligjor! Drejtesia vonon por nuk harron! Pa shkuar ne vend ajo as eshtrat e Arben Brocit dhe viktimave te 2 prillit, as eshtrat e Azemit e kater heronjve te 21 janarit 2011 dhe as Shqiperia nuk do te gjejne qetesi nga prishesi dhe dhunuesi me eger ne historine e saj !

  Reply to this comment
 7. Alban September 14, 15:05

  Sent: Thursday, September 12, 2013 1:39 PM
  Subject: AZEM TI JE GJALLE …. !

  AZEM TI JE GJALLE …. !!!!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sali Berisha botoi sot ne Facebook nje elegji fantastike kushtuar heroit te demokracise Azem Hajdari!
  Azem ti je gjalle ,e shte titulli i saj .
  Azem ti je gjalle !
  Por une te desha te vdekur.
  Te desha te vdekur sepse vdekja me shume se jeta jote me sherbente mua!
  Vdekja jote do te ishte ringjallja ime
  Arkivoli jot do behej topuzi per te shqyer dyert e Kryeministrise, Kuvendit, RTSH-se … shtetit !
  Varrimi jot do te behej grusht shteti im ne bashkepunim me Milloshin!
  Me nje gure vrisnim dy zogj:
  1- Nje thike mbas shpine Kosoves dhe luftes clirimtare te UCK-se
  2-Nje shpate magjike per te rimarre pushtetin e sundimin une !
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli!
  Pa pushtet, pa karrike, pa sundim te pakufizuar… pa pushtet dhe pa impunitet jeta ime eshte me e rende se vdekja jote!
  Azem ti je gjalle … i gjalle per se vdekuri !
  Une nuk te vrava… as te perdora as te shperdora sa ma dashti suma! Kurren e kurres…
  Une nuk kam gisht ne pushket qe te vrane…
  Une vetem te nxorra ne prite! Vetem te nxorra ne prite per te te dhene pavdekesine ty heroit te demokracise! Ty liderit te dhjetorit! Ty….
  Azem ti je e do te jesh gjalle per se vdekuri!
  Te nxorra ne prite vetem e vetem qe te shpallja deshmor!
  A nuk veprova keshtu edhe me Arben Brocin e tre heronjt e 2 prillit!
  E shiko Azem cfare bej une per heronjt e demokracise!
  Cdo sakrifice e bej une… I nxjerr ne prite heronjt per ti shpallur deshmore!
  A e kishe menduar ndonjehere Azemi im i gjalle se do te preheshe me te tera nderet ne Varrezat e Kombit !
  Cfare nuk bej une per demokracine… Edhe vete demokracine, bile edhe Shqiperine vete e bera deshmore te karrikes sime … Jo nje por tri here me radhe !
  Azem ti je gjalle… Per heronjt e demokracise une bej cdo sakrifice!
  I pari ne sakrifica e i fundit ne pretendime! Eshte tipari numer nje i antikomunistit. E ka thene vete ai i madhi, me i madhi antikomunist i Shqiperise Enver Hoxha vete.
  Azem ti je gjalle per se vdekuri!
  Une jam i vdekur per se gjalli… E cfare kuptimi ka ymri im pa karriken qe mia shkurtoi kembet ky demosi i mallkuar me 23 qershor!
  Azem ti je gjalle per se vdekuri …
  Une jam i vdekur per se gjalli qysh ate dite te mallkuar 23 qershori…. Oi…Oi….Oiiiii !

  POST SCRIPTUM: Nje mesazh edhe per te bijen e Azemit qe po orvaten ta keqperdorin njesoj si te jatin…. Edhe djalli shfaqet me fytyre njeriu, thote filozofia 5000 vjecare kineze.

  Reply to this comment
  • elioti September 14, 17:09

   Nuk e kuptoj mor zotnije prej malsie pse permend Enverin dhe harron Elez Serbiberin ?
   .Po na cudit kur ja fut Williams McCart Rajrersonit ?
   ..Ashtu si nuk ka ndryshim midis Sali Monstres dhe azem kriminelit ashtu nuk ka ndryshim midis aktivitetit ultra antishqiptar te Rajesonit dhe Elezbiberit qe me Azemin kan ete perbashket masakren e 2 prillit 1991 ku vete rajersoni ka thene: po mos organizonim 2 prillin nuk binte komunizmi….Ne fund me ciken e azem kriminelit ajo qe i ka fshire merimangat zyres Eliotit e ke dhi fare..ajo eshte vazhdimesia e krimit t e 2 prillit qe hartusi ishte elezi me billin dhe zbatuesi azem hajkari
   ….boll me enverin..merru me serbiberin..nese ke bobole

   Reply to this comment
 8. Meserschmidt September 14, 15:10

  Une jam pothuajse 99.99% jo dakrot me ato qe z. Bedri argumenton !
  Ne kete rast jam pothuajse 100% dakort nga anaja tjeter dua te theksoj dhe faktin se asnje nejri ne shqiperi e ne mbare boten nuk e meriton ate fat e trajtim si te ndjerit!

  Reply to this comment
 9. Aranit September 14, 15:12

  Fakti që Azemi nuk mund të jetë një hero është diçka e pakundërshtueshme. Çfarë është një hero në vetvete? Është dikush që sakrifikon jetën e tij për të shpëtuar të tjerët dhe për të realizuar idealin e tij. Azemi nuk u vra për idealin e tij. Nuk ra as dëshmor e as nuk u bë hero. Azemi u vra në një pritë kriminale, mu pranë zyrës së tij nga njerëz që të paktën zyrtarisht, ishin pjesë e bandave të ndryshme të ’97-ës. Po ta kishin vrarë komunistët Azemin, siç vranë heroin e vërtetë Arben Brocin, atëherë edhe Azemi do të ishte në sytë e mi një hero, i denjë për respektin tim. Azemi më shumë, për mendimin tim, ishte njeriu që bëri gjënë e duhur, në momentin e duhur atje ku ai u gjend me shumë gjasa pa dashje. Prandaj ai s’mund të jetë kurrsesi hero, ose të paktën jo heroi im! Gjithë kjo farsë që i bëhet duket si një shpagim, për të mos lënë pa gjë atë që vetë ata (jo të gjithë) vetë e vranë. Ndoshta me shpresën se kështu, të paktën para syve të nejrëzve do të shpagojnë mëkatin e tyre…

  Reply to this comment
 10. ETHEM September 14, 15:51

  AZEMI DHE SALIU ZBATUAN TEORIN E SHKATERRIMIT,VJEDHJES E PERVETSIMIT TE PASURISE SOCIALUSTE DUKE I SHKAKTUAR VENDIT NJE DEM TE NADH EKOMIK ME PASOJA TE RENDA.
  +NE KETO KUSHTE AZEM HAJDARI DUHET TE ÇVARROSET NGA ATO TE DESHMOREVE TE LNÇL,PASI KETE PERSON EDHE PD E SALIU VET E DISKREDITUAN NE VITE E ME PAS E SHFRYTEZUAN POLITIKISH.
  +PO KESHTU TE HIQET EDHE BUSTI I AHMET ZOGUT NGA BULEVARDI,SI HAJDUT I FLORIRIT DHE TE TRADHETISE KOMBETARE.

  Reply to this comment
 11. Kaki September 14, 15:56

  Azem Hajcari eshte nje Al Kapone i Tropojes qe i vuri flaken Shqiperise ne interes te armiqve te saj!
  Monumenti i tij te sherbejd jo per lule,por per wc publike!

  Reply to this comment
 12. Dasem ne Varreza.. September 14, 15:56

  ….Tropojanet Berisha Hajdari= PIT BULLA te ElezSERBiberit per shkaterrimin e ‘ E NJE KAMUNIZMI TE VDEKUR”
  .
  Cfare thote me poshte Izet Haxhia..FLAKE U KALL SHQIPNIA NE 1991..
  ..
  Zgjedhjet e shantazhuara, jo të lira dhe korrekte, në historinë e pluralizmit në Shqipëri, kanë patur moment inaugurues vetëzgjedhjen e Berishës Kryetar të PD-së. “Unë dhe Azemi shkuam me pistoleta në mbledhje. Nqs nuk do të zgjidhej Berisha, do të shkatërronim PD-në me armë, do të futeshim në PD, do të vrisnim kundërshtarët”, shkruan Izet Haxhia për zgjedhjet e 19 Janarit 1991.
  .
  Kjo ka ndodhur pasi ishin anuluar zgjedhjet paraprake, të cilat u fituan nga Aleksandër Meksi. Në klimën e krijuar nga kërcënimet dhe manipulimet, të cilat, sikurse tregohet fare qartë në këtë dëshmi të Izet Haxhisë, karakterizojnë PD-në e këtyre më shumë se 20 viteve, e cila gradualisht u largua nga kontigjenti më idealist dhe i ndershëm i lëvizjes së Dhjetorit dhe themeluesve të PD.
  “Pas ca ditësh askush nuk guxonte të fliste kundër Berishës” shkruan më poshtë Izeti. Kështu u shua demokracia në PD qysh në lindjen e saj.

  Kjo është pikënisja e zgjedhjeve të parregullta në Shqipëri. Ky njeri që u zgjodh për vete në partinë e tij me shantazh e kobure, si mund të bënte më pas zgjedhje të rregullta kur flitej për pushtet, para dhe pasuri?

  Çdo proces zgjedhjesh që nuk do të fitohej nga Berisha nuk do të pranohej asnjëherë prej tij.
  Dhe kjo filloi qysh në zgjedhjet e para pluraliste që u mbajteën më 31 mars 1991, të cilat pa asnjë dyshim ishin më të rregulltat se zgjedhjet e mëpasshme, dhe që berisha nuk i njohu dhe shkaktoi tragjedinë e 2 Prillit.
  Izeti shkruan me sinqeritet për një nga ngjarjet më tragjike të fillimeve të tranzicionit shqiptar dhe askush i bë pikat mbi “i”. Azemi shkoi në Shkodër më 1 Prill dhe mori me vehte një grup që i la atje.
  Nuk është e vështirë të kuptosh kush e bëri masakrën e 2 Prillit dhe sa të drejtë ka oficeri trim dhe i ndershëm Gjek Çelaj, i cili dëshmon si askush me vërtetësi për 2 Prillin e’91-shit. Vetë Azemi ka kërcënuar në një moment që nuk kontrollonte veten“ do t’jua bëj si në Shkodër” u tha të vetëve në PD, dëshmon Izeti.
  Izeti jep një detaj të “vogël” mjaft domethënës kur u pyetën dy gazetarë amerikanë, pasi u mor rezultati i votimit të 31 marsit, ku njeri, Dejvid Bajnderi, po pyeste se ç’farë të bëjmë. Të nesërmen erdhi Elez Biberaj e tha “mos njihni zgjedhjet”, për të imponuar zgjedhje të parakohshme!
  Me gjakosjen e 2 Prillit sikur u plotësua edhe një pikë e doktrinës Truman dhe të Alen Dallesit, të luftës me intesitet të ulët, për përmbysjen e pushteteve komuniste. Pas lojës me intelektualët, grevat e sindikatave, sabotimet etj., dhe kur populli nuk vepronte, hyri në zbatim një skenar tjetër i zi: atëhere mund të bëhen edhe vrasje.
  .
  Po mire o Bedri kur do na kritikosh ne Amerikaneve prej Tropoje ?
  .
  A nuk e di qe Azem Hajdari ishte nje kobure ne duart e atyre qe shpiken “dekomunistifikimin” qe i nxorren uje te zi atij vendi dhe sot e bejne Hero per te mbuluar kete lloj vet-pushtimi me te rende se koha e pushtimit turk ne shekullin e XV..
  .
  Dhe jo vetem nuk kerkojne falje por bejne DASEM NE VARREZA..

  Reply to this comment
 13. Dodona mbi Tomorr September 14, 16:15

  Me qene se nuk i kishte Saliu i krijoi vete “deshmoret e demokracise”.Keshtu veproi ai me 2 prill ne Shkoder ku me porosi te tij Pjeter Arbnori vuri njerez te besuar per te vrare kater protestus qe ishin edhe te PD.Keshtu Saliu kishte edhe deshmoret e vet edhe fajsonte PP per vrasjet.Dhe kjo e ndihmoi per te marre pushtetin ne “92.Te njejtin skenar ndoqi edhe me Azemin ; e cdukte kete bandit qe po i sillte kokcaeje ,por “fitonte “nji deshmor te demokracise dhe hapte rrugen per te marre perseri pushtetin e humbur ne “97,Dhe vrasjen e ketij banditi qe e organizoi po vete e perdor sa here qe ka nevoje per te marre pushtetin, bile do ta beje edhe hero ,vetem e vetem qe ti sherbeje qellimeve te tija!

  Reply to this comment
 14. Dodona mbi Tomorr September 14, 16:17

  Me qene se nuk i kishte Saliu i krijoi vete “deshmoret e demokracise”.Keshtu veproi ai me 2 prill ne Shkoder ku me porosi te tij Pjeter Arbnori vuri njerez te besuar per te vrare kater protestus qe ishin edhe te PD.Keshtu Saliu kishte edhe deshmoret e vet edhe fajsonte PP per vrasjet.Dhe kjo e ndihmoi per te marre pushtetin ne “92.Te njejtin skenar ndoqi edhe me Azemin ; e cduku kete bandit qe po i sillte kokcaeje ,por “fitonte “nji deshmor te demokracise” dhe hapte rrugen per te marre perseri pushtetin e humbur ne “97,Dhe vrasjen e ketij banditi qe e organizoi po vete e perdor sa here qe ka nevoje per te marre pushtetin, bile do ta beje edhe hero ,vetem e vetem qe ti sherbeje qellimeve te tija!

  Reply to this comment
 15. Dodona mbi Tomorr September 14, 16:23

  Me qene se nuk i kishte Saliu i krijoi vete “deshmoret e demokracise”.Keshtu veproi ai me 2 prill ne Shkoder ku me porosi te tij Pjeter Arbnori vuri njerez te besuar per te vrare kater protestus qe ishin edhe te PD.Keshtu Saliu kishte edhe deshmoret e vet edhe fajsonte PP per vrasjet.Dhe kjo e ndihmoi per te marre pushtetin ne “92.Te njejtin skenar ndoqi edhe me Azemin ; e cduku kete bandit qe po i sillte kokcaeje ,por “fitonte “nji deshmor te demokracise” dhe hapte rrugen per te marre perseri pushtetin e humbur ne “97,Dhe vrasjen e ketij banditi qe e organizoi po vete e perdor sa here qe ka nevoje per te marre pushtetin, bile do ta beje edhe hero ,vetem e vetem qe ti sherbeje qellimeve te tija!
  Keshtu te dy keta bandite qe shkaterruan e dogjen tere vendin , vrane me qindra e mijra njerez edhe te pafajshem,u kacafyten me njeritjetrin , por Azemi qe ishte edhe i manget nga trute perfundoi i mundur nga Saliu qe shquhet si “mjeshter i vrasjeve me pagese” ,

  Reply to this comment
 16. william azem serbiberaj September 14, 17:37

  .
  OK BEDRI..

  NUK ESHTE HEROI JUAJ POR ESHTE HORRI I RAJERSONIT

  Nuk e kuptoj pse bene roline e shurdhit masmedia dhe inteklektualet kur Ylli Xhabiri deklaro me fakte se me zi se Azem Hajdari ishte Rajersoni ne thirrje terroriste ku midis te tjerash thote:

  ________________
  Në mitingun e madh në përmbyllje të një greve të pakuptimtë me bllokime rrugësh të punëtorëve të Kombinatit Metalurgjik të Elbasanit, oratorët, përfshirë zotin ambasador Rajerson, flisnin për shkatërrime makinerish dhe repartesh, sepse ato ishin ndërtuar nga “komunistët”. (Rajersoni ishte Ambasadori i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipërinë pas – komuniste. Fliste shqip.
  Ai shprehej duke klithur: Komunistët janë kafshë, qenër, gjarpërinj, tigra, gomerë, të pabesë, vrasës gjakftohtë, pa moral.

  ——————————–
  .
  Nese analizojme interferencen e Rajersonit te Beogradit ne :
  1-Ne 2 prillin 1991
  .
  2-Ne prishjen e qeverise stabilitetit 4 dhjetor 1991
  .

  3-Ne marrjen pjese ne votimet e 22 marsit 1992
  Ky fake-dipllomat duhet te merret i pandehur nga gjykata nderkombetare..Nese justifikohet me “shembjen e komunizmit” duhet ti shtohet dhe akuza per dhunim kufome sepse ai sistem apo regjm kishte rene qe para 10 vitesh ne vetvrasjen a vrasjen e Mehmet Shehut..
  .
  Pse shqiptaret nje nga popujt me proamerikan ne bote eshte shperfyteruar me shume se ne pushtimin nga turqit ne shekullin e pesembedhjete edhe pse faktikisht jemi nje republike ambasadoriale pra “Pupet State”
  Qe te gjejme enigmen duhet te gjejme ….Kush e kllonoi Berishen ? dhe nuk eshte sekret te thuhet se babai quhet Rajerson dhe “nena” Elez biberaj qe nuk ka nevoje per vertetim eshte aksiome..

  …Kam ndjekur me detaje nje interviste te William Rajersonit dhene Eduart Zaloshnjes ku ai thote shprehimisht:
  .
  Citoj: Kur punoja ne Beograd (vend komande antishqiptare) jo vetem une por gjithe stafi nuk kishim asnje njohuri per Shqiperine dhe e konsideronim nje njolle te bardhe ne harten e botes.fund citimi
  .
  ….kurse pas dy dekadash ne nje dalje televizive ne “ne nje pervjetor te masakres 2 prillit” deklaron se e organizuam 2 prillin 1991 se nuk rrezohej komunizmi ndryshe…
  *****
  Pra sa tregova me lart per 2 prillin 1991 me Rajersonin po ndodh e njejta skeme si me Berishen me 21 janarin qe te dy pranojne ne nje fare menyre skenar vrasjesh qe para masakrave..
  .
  Por ajo qe do te shtoja dhe ndoshta nga viti 2044 ne 100 vjetorin e clirimit te vendit do te thuhet pa frike eshte se…
  nga shkurt -marsi 1992 qe mori pjese nje dipllomat i huaj si Rajersoni ne votime automatikisht Shqiperia humb sovranitetin dhe u kthye ne nje Republike Ambasdoriale me Governor te Plotfuqishem bossin te rruga e Elbasanit dhe kuisling te tyre Berishen-Bashen-Meten.

  Reply to this comment
 17. pune islamutesh . September 14, 18:50

  islamuti i ngre permendore
  islamutit fqinje

  rrace rropsish qe duhet ti menjanohen njerezimit
  sepse perbejne rrezik shoqeror .

  Reply to this comment
 18. fteri September 14, 19:04

  Për ta mbyllur kët kapitull e falenderoi B.Islamin për analizën e saktë ” A.Hajdari
  nuk është heroi im “!.

  Asnjëri nuk dinë se sa nerëz kan vrarë këta këta mostra gjat viteve të trazirave të egra ,gjatë viteve 90-1998.S.Berisha dhe ky topuzi ,siç e quan i nderuari A.Dega A.Hajdarin ,mercenar në dorë të Berishoviçit.

  Kush e dinë shumën se sa para kan vjedhur këta kriminel Hajdut dhe sa është numri i të vrarëve,para e pas shpine ?
  Saliu i gjallë ,topuzi i vdekur !

  Sa ka qenë sasia e parave që kan përfituar nga trafiku i vizave,droga e prostuticioni,shitja e femrave në shqipëri Sa para i rridhnin Azemit dhe Saliut nga “minjerat “e prostuticoinit .Pijet e trafiqet edhe të F.Nanos . Trafiqet e prishja e pazareve të doganore të drogës ,TË VRASJEVE me pagesë ,por edhe vetë ai dhe shumë të këqijave të mëdha degjenerative imorale nëpër hotele e motele ,lidhja me kriminel dhe halabak rrugësh me makina e mjete supërluksoze e të blinduara si kapobandë lëviznin etj ,për të kuptuar karakterin e vërtet të A.Hajdarit se ishte kontigjent krimi e “topuzi ” në dorë të S.Berishës.

  Këta kan qenë palca e partisë demokratike i lidhur me vrasjet e krimet e 91 në shkodër dhe paratë e pista dhe krimin e shkatrrimin në gjithë shqipërinë.

  Prandaj edhe për mu ky nuk është heroi im.

  Reply to this comment
 19. Mali September 14, 19:28

  Azemi nuk mund te jete heroi yne sepse kauza e tij ishte ne sherbim te armiqve te Shqiperise.Per 8-vjet si npjese e P D ,kudo qe vajti mbolli shkaterim.Te gjithe ato turma qe e ndiqnin benin vetem shkaterime.Per bemat e tij do te ishte mire te kish dhene llogari para drejtesis.Vdekja e tij u sherbeu bandes PD dhe jo te vertetes.Bemat e tij nuk frymezojne asnje.Ata qe sot derdhin lote korkodili e donin te vdekur prandaj dhe e vrane qe dhe sot ta perdorin per qellimet e tyre te mbrapshta.A do te gjejne nje Azem tjeter keta antishqiptar per te vazhduar grabitjet e tyre?Mos qofte thene.

  Reply to this comment
 20. katarakti September 14, 19:40

  Me kujtohen shume mire fjalet qe u perhapen gjate vitit 1991 per ato vapore me ndihma qe permend Bedriu. Sa naive kemi qene! ” Vaporet te mbushur me ndihma po presin te zbarkojne sapo te rrezojme komunizmin”, – ulurinin disa truthare ne ate kohe. Gramoz Pashko nga ana tjeter deklaronte me pompozitet se Perendimi i kishte dhene “çekun e bardhe” PD-se! Pra duhej qe Berisha, Pashko dhe kompani vetem ta plotesonin ate çek, dmth me sa miliarda do u duheshin (!) nje firme ne fund dhe Shqiperia dilte ne selamet! Sa thjeshte dhe sa bukur! Por kur na ndersenin kunder privilegjeve te Bllokut dhe benin thirrje per “barazine” kapitaliste. Ramiz Alia, 45 vjet ne pushtet, doli me gisht ne goje. Vajti dhe i jetoi vitet e fundit te pleqerise te vajza. Jo se komunistet nuk dinin te vidhnin, por kishin tjeter moral. Ata ngriten nje sistem diktatorial te rrepte, por njekohesisht ndertuan edhe Shqiperine. Pastaj erdhi demokracia de more de. Me vila,me miliona dollare brenda dhe jashte vendit. Shqiperia u be tamam si gjithe Europa. Por per nja 3 mije veta. Se per 3 milionet e tjere u be si Afrika. Me falni: sot as afrikanet nuk duan t’i krahasosh me Shqiperine! Dy karaduca tropoje e vune perpara Shqiperine e viteve 1990 – 1997! Dhe njeri prej tyre sot mban titullin hero,(!), njelloj si Zogu apo Esat Pasha, ndersa tjetri ate te kriminelit te 21 janarit, 1997-tes etj etj. Turp e per faqe te zeze.

  Reply to this comment
  • Hajdari ishte ushtari dhe gomari... September 14, 20:21

   http://www.youtube.com/watch?v=iramcReU3HQ

   Sali Bisha dhe Azem Gomari pritet me plumba ne nje fjalim elektoral ne Lushnje qershor 1997
   .
   Hajdari ishte ushtari..Majori ishte Elez Biberaj qe ne 1988 ishte betuar para RReganit se do te rrezonte kamunizmin ne Shqiperi..Dhe rrezimi ndodhi pasi Ramiz Alia kishte realizuar gjithe premtimet ndaj perendimit kishte dorzuar armet dhe Elezi me Rajersonin munden nje te dorzuar….me mirekuptim

   Po e quajtet kete heroin e leshit Azem Dollari nuk keni gabuar adrese

   Reply to this comment
 21. Jimi September 14, 19:52

  Pa e lexuar artikullin fare, por vetem duke ju referuar titullit them se ! Hajdari jo vetem qe nuk eshte heroi yt dhe imi, por as edhe i atyre qe “pergjerohen” per te nuk eshte hero! Ai nuk munde te jete me shum se aq, se sa nje gozhde Nastradini!

  Reply to this comment
 22. Shkelzeni September 14, 19:57

  Mire te gjalle qe e shkaterruan dhe e dogjen Shqiperine.Po as te vdekur nuk do te na lene rehat kho kategori njerzish.Cfare i kemi bere ne shqiptaret qe te kemi keta politikane.

  Reply to this comment
 23. Aliu nga Selenic September 14, 20:22

  Kriminel me damke.Po jetu ne shqiperi ne keto 27 vjet krahu i djathte vzhdon te bej hero te gjith kriminelet ku jan e ku nuk jane.
  Kjo menyre e procedimit te PD-se ka ber qe PD-ja te tkurre deri ne perfundim te misionit te saje kriminal dhe te zhduket edhe nga faje politike si forec e pa denje per te ndertuar shtett dhge per te mbrojtur Atedheun.
  Kjo forc politike tanime ka perfunduar me turep dhe pa tjeter se shpejti keta duhet te jen ne dyert e drejtesise,!
  Azen Hajdari edhe i vdekur duhet te gjhykohet si kriminel.!

  Reply to this comment
 24. heroi lazaratit September 14, 20:35

  Njihuni me Heroin e Lazaratit Turpin e Kombit !!

  Më në fund, duhet bërë një krahasim. Mirëbërësi më i madh në Kolumbi ka qënë Pablo Escobar Gaviria. Në një vend, Los Chaunces, janë 500 shtëpitë që ai ndërtoi për të varfërit. Në atë zonë edhe sot ai njihet si “el benefactor”, mirëbërësi.

  . Këta njerëz i janë besnikë atij edhe shumë vjet mbas vdekjes së tij. Miti i tij është i paprekshëm dhe njerëzit i falen edhe sot sepse ai iu dha strehë, një kafshatë bukë, dhe mundësinë për të rritur fëmijët. Por këta janë të uriturit e të varfërit, ata që nuk e ngopin kurrë barkun sado që të hanë, sepse uria e tyre s’ka fund e nuk ngopet mendja.
  .
  Këta janë vëllezërit e motrat e mushkave të drogës, e vrasësve, e rritësve të drogës, e përpunuesve, e ushtarëve të krimit. Këta ishin fëmijë dhe që në atë kohë në mendjen e tyre ai ishte heroi dhe modeli. Shteti i Kolumbisë e vrau Pablo Escobar por nuk e fshiu nga mendja e këtyre fëmijëve modelin e suksesit, të pasurimit, të arritjes. Sepse mund të djegësh fusha të tëra me coca, por a e djeg dot coca në mendjen e njerëzve?

  Prandaj edhe lufta e shtetit të Kolumbias është një luftë që nuk është e mbyllur e që nuk mund të fitohet. Në rastin tonë, si shqiptare, ne nuk kemi një Pablo Escobar që ta mitizojmë.

  Por Lazarati e ka Pablo Escobar Gavirian që e bëri këtë të mundshme. Lazarati e ka shenjtin e vet, Azem Hajdarin. Ky është Qytetari i Nderit i katundit më të pasur në botë.

  Ky është heroi i Lazaratit, i cili nga memoriali i tij, po të kishte sy e mend e të mund të rrotullonte kokën do të shihte me krenari përparimin dhe begatinë që ai ndihmoi t’ua sillte lazaratasve.

  Por edhe pse ai
  nuk i sheh dot lazaratasit,
  lazaratasit e shohin atë përditë,
  në Sheshin ‘Azem Hajdari.”
  .

  Fatos Nano ka qene ne burg nga 1993-1997 dhe nuk ka asnje fakt edhe nga armiqte e tij per hashishin.
  .
  Ndersa Sali Pordha e ka thene me ze e figure se une e fillova dhe lejova hashishin .
  Nese keni pak kuriozitet ne kohen e SATRAPIT SALI qe lejoi kanibisizimin e Lazaratit..Pablo Eskobari ishte Azem Hajkari ndersa Lule Basha arriti deri sa autobote te Ministrise brendeshme i conte per vaditje ne Laza-Town..
  .Nese Saimir Tahiri do kishte faj per drogen
  sa Azem Eskobari sot do ishte ne “Guantanamo”..

  Reply to this comment
 25. Mon Kukaleshi September 14, 20:37

  Zoti Bedri, une do te jepja çmimin Nobel te gazetarise, vetem per kete fraze; “Kishte filluar koha e marrëzive. Sapo kishim dalë nga një çmenduri, po shkonim drejt një tjetre”.
  Vetem me kete fraze ke pershkruar persosmerisht 45 vjet komunizem dhe 28 vjet … ka,ka,ka,ka … kapitalizem!

  Reply to this comment
  • vetem gjysem dite...o shoku enver September 14, 21:11

   Mono

   Po e mori Bedriu Nobelin do marri ne qafe Kadarene qe te dy i kenduan atij sistemi te “cmendur” qe populli psheretin kur ja ndegjon emrin
   .
   Azemhajdari salibythisha lulbashsuma jane shenjterim qe po i bejne MON KUKALESHET DHE DONALLULESHET atij burri shteti me permasa boterore

   Vetem enverhoxha e beri zap ate popull..dhe keto pornoperendimoret qe thone do kapim peshq te medhenj dhe pasi kapen leshin e Lulit & Lilit e mbajne vrapin ne Kirgistan

   .bej pjese te ata shqiptare qe u cuam kunder enverit ne 1991….por jemi tradhetuar nga te 4 anet

   kishte lezet ta shaje deri nga marsi 1997 pastaj stop..sot ku ta gjejme nje si ai qe ju shkerdhente nenen juve bandillave dhe kopilave qe e shitet ate vend pas 1992 dhe prape thoni enveri…cohu shkerdhate merr drejtimine vendit se ke dhe voten time nese je i zoti dhe mos na caj trapin

   .
   O Enver te kam rixha
   Ngrehu neser me sabah
   Behu dhe nje here i ri
   Ne dac hajde si sozi

   Mer komanden ne kete vende
   Se te prete populli tente
   Qe ti vesh gjerat ne vende
   Se Shqiparine e shqyen qente

   Jan ngjallur krimbat e tokes
   Cep me cep i bien botes
   Me genjeshtra e mashtrime
   Letra fallco e ngjyrime

   I fshine emrin Shqiperise
   Mohojne bijte e Lavdise
   Mohojne gjakun per ket vende
   Kane fshire edhe mundin tende!

   Jan ngritur ne piedestale
   Kriminele “intelektuale”
   Ane e kende bejne morale
   Per te vdekur e per te gjalle

   Madje ketu ne forume
   Bejne komente shume spiune
   Mbajne nofken “intelektuale”
   Por ne fakt jan avdalle

   Jan avdalle te “Lilidhonit”
   Pjelle e djallit dhe e klonit
   Qe vertiten pas baronit
   Jan ushtare te Salihonit

   Ne cdo zyre e ne cdo frone
   Krimineli ka timone
   Basarduan historine
   E shkateruan gjithe Shqiperine

   Neper rruge e neper sheshe
   Ne bregdet e ne biznese
   Ane e mbane kudo te veshe
   Vec te huaj do te gjeshe…..

   Nuk ka me as industri
   As bujqesi e blegtori
   Madje dhe Naimin vete
   Nuk e njef me ky milete….

   E mos fol per Skenderbene
   Qe shume vjete mbrojti Atdhene
   E kan nxjere mor, ne pazare
   Por ne kembe, e jo mbi kale…

   S’ka me sheshe SKENDERSBE
   Vec nje male, plote gurre e pleh
   Qe kane zbrituar nga malesia
   Te mohoje sheshin e tija….

   Dhe nje djale paska i drojtur…
   Ti Enver nuk e ke njojtur?
   Vec nje gje me vjene cudi!
   Per fytyre, eshte kopje Ti!!!

   Per mendje e burreri
   Eshte naive, eshte cilimi
   Sala leve e punesoi
   Qe mire halet t’ja pastroi

   Ky debil pak kohe me pare
   Nxori detin ne pazare
   Dhe ja fali more Greqise
   Kapitalet e Shqiperise…

   Ky agjente e ky spiune
   Drenicare thot, jam une…
   Eshte hajdute i licensuar
   Rrugen e Kombit ka pervetesuar

   Te mos flasim per Gjykata
   Kemi hedhur vertete hapa
   Ne plepishte “master” muarr
   Ne kupole te emeruar…

   Dhe “cekani i drejtesise”
   I bje kokes se vegjelise
   Mjeri popull ku te veje
   Te derjten ku do ta gjeje?

   Me arme e demagogji
   Shkateruan brezin e ri
   Neper rruge te droguar
   Pa familje, te shkateruar…

   O Enver u shua bota
   Ti e bere mor si lopa
   Shume punove per Shqiperi…
   Po c’le pas more derezi?

   Ca spiune e kriminele
   Shume hajdute e dembele
   Nje Nano e nje Sali
   Qe e shiten kete Shqiperi

   Qe shiten Jo vec lavdine
   Jo vec vlerat e historine
   Po nenshtruan vegjeline
   E skllaveruan per hordhine

   Skllaverine ne vendin tend
   Se pertypin dot as qente
   A ka burra ne ket toke
   Qe ti dalin vendit zot?

   O Enver te kam rixha
   Hajde neser me sabah
   Se te prete mor populli tend
   Flamuj Shqipesh ne Kuvend!

   *
   shenim:
   komenshkruesi ka qene teorikisht dhe praktikisht kunder doktrines qe zbatoi ne shqiperi Enveri..por cfare kam pare pas 1992 duhet te themi

   NA FAL ENVER !

   Reply to this comment
 26. Mark .U.K September 14, 21:21

  A Hajdari eshte hero i demokracis e jo i spiunve sic jeni ju Bedri Islami.E fillove fuksllekun qekur ishje gazetar te jeta e re ne Shkoder.Nga fuks tani ke kalue ne servil i atyre qe u sherbeje dikur o pukjan nga fush arrsi.

  Reply to this comment
  • Gezim September 14, 23:35

   Nuk ka nevoje Azem Hajdari qe thirri Poshte diktatura te jete hero i ketyre minjve te gjirizave si bedri funderrina dhe shume morracake komentues si ai

   Reply to this comment
  • L.F. September 15, 00:11

   Hero i ciles demokraci? E demokracise te shpellareve “toke e zanun” si puna jote dhe kryekriminelit Sali?
   Ajo nuk eshte demokraci, thjesht eshte nji hale e madhe ku hane mut shpellaret si ty.

   Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic September 15, 02:41

   M.Uk mos bej gabim kaqe te renda, Krimineli nuk behet hero. Shko ne Tropoje dhe shife varret e 200 e sa djem te ri te vrare nga sherri i Berishes dhe i Azemit.!

   Reply to this comment
 27. Tarrasi September 14, 21:35

  Ik ore bedri leshi mashtrues ordiner. Po ata 36 te plagosur me arme zjarri ne 2 prill kush i shkaktoi.
  Dobicin ta hidhni ne preher o kelysh komunisti

  Reply to this comment
  • Rosvelt September 15, 00:18

   I shoh shpellaret shume te çoroditur, per ata Hajdari eshte “hero” por ne njejten kohe vrasesin e Hajdarit e konsiderojne liderin e tyre. Buhhhhhhhhhhh

   Reply to this comment
   • Pallavra September 15, 04:00

    O idiot Azem Hajdarin e vrau Fatmir Haklaj shef i policise socialiste o gomar i lindur. Cfare na perrallisni gjera sipas interesit o milet injorant

    Reply to this comment
 28. Pallavra September 14, 21:37

  Nuk ka nevoje Azemi te jete heroi yt o bedri miu i gjirizave

  Reply to this comment
 29. KARADUZI BAJRAM CURRIT September 14, 21:57

  MARKaraduz ne zonen “B”
  Harroi k’mishen ne WC
  .
  Karaduz prej Bajram Currit
  S’ja lshon rrrugen Centaurit
  .
  Karaduz n’ kmishe t’najlonit
  Turrni i trete n’ fabrike t’betonit
  .
  Karaduz shka kie aty
  Pese leke buke dhe nje Purri
  .
  Centauri neper gropa
  Karaduzi hopa -hopa .


  Sali karaduzin
  s’e ka lind nona nga barku
  por shejtani nga carku

  Reply to this comment
 30. s.g. September 14, 22:43

  Për Salih Berishen Salih Lushen e të tjerë Saliha po, me vdekjen e tij i mbrrijten hesapet e tyre pasurimi i tyre nga shqiptarët e napërkambun

  Reply to this comment
 31. Tarrasi September 15, 04:02

  Edhe ti kelysh bushtre komunisti je prandaj flet keshtu o plehra te felliqura

  Reply to this comment
 32. 24 September 15, 04:09

  Kush nuk e di ky fare Azemi eshte perjashtuar dy here nga shkolla e rezervave per pije dhe sjellje rrugacerore..
  .
  Ne nje repart te Kuksit kur ishte ushtar merr me mik nje raport mjeksor qe ishte psikopat I rrezikshem dhe lirohet..Heroi Azem braktis detyren ndaj atdheut per gopin e Fatmejres
  .
  Kujt I kujtohet nje artikull te PD ne 92’ qe studentI ‘fukara hajdari” me kursimet e tij ngriti Tyrben e Dervishit te Luzhes ku i gjeti parate ky mafjoz bamires ?

  Por ajo qe ja nxjerr bojen si Monster demo-komuniste-zogiste-elezbiberiste jane keto pyetje qe shiku I Sali Gazidedes ja drejtonte ketij mafjozi karaduz

  24 pyetjet drejtuar Azem Hajdarit nga SHIK i Berishës

  1. Ku e gjetët vilën e gjermanëve dhe me çfarë shume lekësh e bëtë rikonstruksionin e saj?
  .
  2. A e keni njohur Ajdin Sejdinë, dhe punën e gropave të tij?
  .
  3. Ti, rrogëtar i thjeshtë i Parlamentit, ku i gjete dy makinat “BMW” dhe “XHIP”?
  .
  4. Ku e ke fiatin “Regata”?

  5. Pse firma “Ylli Bingo”, të fali fuoristradë para dhjetë ditësh? A e di ku ka punuar pronari i saj, dhe ku i ka kaluar këto katër vjet?
  .
  6. Ç’të lidh me firmën G….?
  .
  7. Po me frigoriferët që ka futur kontrabandë të kësaj firme para një viti e gjysmë dhe. a të kujtohet kush i shoqëronte?
  .
  8. Ç’të lidh ty me “B&G”, që u arratis me 1.2 milionë dollarë? Po me autobotët e karburanteve?
  .
  9. A ke dëgjuar gjë dhe a ke ndonjë lidhje me një numër llogarie, që Partia e Legalitetit ka në një bankë në Zvicër?
  .
  10. Ku e ke makinën që të fali Leka Zogu, para tre vjetësh?
  .
  11. A të kërkon akoma 10 milionë lekë, firma që të bëri rikonstruksionin e vilës?
  .
  12. A i ke takuar ditët e fundit djemtë simpatikë të Shijakut, dhe a i vazhdojnë ata punët e tyre me fitime përrallore?
  .
  13. A di ndonjë gjë për vilën e Marikajt dhe a të kujtohet, se pronë e kujt ishte ajo në vitin 1991?
  .
  14. Meqenëse je marrë shumë me punët e Rendit dhe të SHIK-ut, a të kujtohet Irakli Koçollari dhe a njiheshe me të?
  .
  15. A të kujtohet sa plumba mori pardesyja tënde e bardhë e veshur në trupin e I. H dhe, a e ke pardesynë që të fali Luan Pobrati?
  .
  16. A ke qenë këto ditë, nga shtëpia e Bardhyl Faskos dhe nëse ke qenë, si i shkojnë punët me pikën e karburantit?
  .
  17. Si arrite të marrësh shtëpinë e Erebarave për vëllain, në një kohë që Komisioni i Kthimit të Pronave, ka dy vjet që ia ka kthyer pronarëve të ligjshëm?
  .
  18. Meqë merresh shumë me punët e Rendit e të SHIK-ut, a të kujtohet kush t’i ka paguar paratë në hotelin “Palladio” në Greqia (Qendër e e Shërbimti Sekret Grek “ASFALIA)?
  .
  19. A ke dëgjuar ndonjë gjë për kontrabandën e kafesë dhe, a po i vazhdon më Guçja këto punë?
  .
  20. A ke miqësi me Maks Haxhinë dhe, si iu shkojnë ato “punët” juridike?
  .
  21. A ke takuar miq në restorantin “Kenedi” dhe, a të kujtohet ndonjë bisedë me ta?
  .
  22. Si “ekspert” i punëve të SHIK-ut, a e di sa përqind të njerëzve që të shoqërojnë për punët e sindikalizmës, janë ish-agjentë të Sigurimit të Shtetit?
  .
  23. Si president i sindikalizmës, a do të vazhdoni të merreni me deputetllëk? Po me presidencën e arteve marciale?

  24. Çdo të bësh, me pronat e sindikatave?

  ….

  Reply to this comment
 33. Gezimi September 15, 08:47

  Azem Hajdari eshte hero per demokratet jo per komuniste si Bedri Islami qe perqyrret akoma per Enver Hoxhen.

  Reply to this comment
  • Bureto September 15, 11:47

   Cilëve demokratë, militantëve të PD dhe shumë prej anëtarëve të saj komunistë, bij komunistësh, sigurimsa dhe bij sigurimsash, apo demokratëve të vërtetë? Kush ka të drejtën e monopolit të demokratit, ai që bërtet më shumë se jam demokrat apo ai që sillet si i tillë? Jo mor zotëri demokratët e vërtetë, janë ata që duan Shqipërinë, duan rendin dhe drejtësinë, duan përparimin e popullit dhe jo grabitjen e tij. Dhe këta nuk mund të jenë bashibozukët e komunistit Sali Berisha, të konvertuar në “demokrat”, duke kaluar ylberin si dhe anarkistëve të modelit Azem Hajdari, një pinjoll komunistësh, që mund të ishte çdo gjë vetëm demokrat jo. Modeli i këtyre të dyve, një i gjsllë e tjetri i vdekur, është shpërfytërimi i fjalës së madhe “demokrat”. Lum kush e meriton atë cilësi! Dhe ata janë shumë, dhe kudo, me apo pa ngjyra partish. Dhe këta nuk mund të kenë hero modelin e alabakut Hajdar.

   Reply to this comment
   • Gezimi September 15, 17:28

    Ke pyetur vehten e po vete je pergjigjur. Nuk kuptoj pse me je referuar komentit tim kur as kam permendur PD as Sali. Kam thene demokratet. Dhe komunistet nuk futen te kjo kategori. Sa per Azemin ai ka qene 100 here me i paster se te gjithe politikanet e pas 1990 se nuk ka patur kurre post qeverie e nuk i ka vjedhur shqiptareve asgje si kane bere sorollopi i krejt politikes. Dhe prandaj Azemi kishte perkrahje popullore qe vetem qorrat nuk donin ta shihnin dhe vetem komunistet nuk duan ta pranojne.

    Reply to this comment
 34. Mark U.K September 15, 09:20

  Ju militaruc me pages keni qe ne vitin 1990 qe nuk keni lene gja pa thene per kedo qe eshte angazhue kunder komunistve.Keni ngelur disa spiun e kuadra partie fshati qe i beni qefin vehtes duke shpifur per kedo qe eshte kunder ndytsirave komuniste.Nuk ka pasur faji Hitleri qe thoshte :KOMUNIST CAPUT!

  Reply to this comment
 35. gjermani i fundit September 15, 10:16

  un per vete s’kam asnje iluzion per origjinen e “hajdarizmit” dhe fatin e tij. Per te bere ca pune te pista per nje fare kohe duhen mercenare pa din dhe iman dhe nuk do shume mend qe sherbime te huaja, mike dhe armike te vendit tone e perdoren ne stafete kete person pa principe, gjersa kupa u mbush dhe perfundoi si perfundoi atje ku perfundoi, me nje vrasje per larje hesapesh ku veç heroizmi nuk ka vend. Ne nje vend qe eshte katandisur ku s’ka ku ta kafshoje as qeni, ku eshte tradhetuar interesi kombetar, eshte vjedhur e grabitur siç plaçkisnin hordhite mongole duke hedhur pas kripe per te mos mbire as bari, shpallja e ketij maskarai pa principe si deshmor a pishtar i Demokracise eshte skandali me i vogel. Por hajde tu mbushesh mendjen “demokrateve”, atyre qe demokracine e kuptojne me mitingje dhe sherre, plaçke per te ndare dhe ulerima per te futur ne shtepite e tyre qe hajer s’do bejne se jane ngritur ne themelin e pandershmerise dhe palaçollekut, hajde tu mbushesh mendjen se heroi i tyre ishte nje batakçi ordiner i financuar dhe trajnuar nga sherbimet mike dhe armike te vedit tone me detyre specifike per te mbjelle kaos dhe pasiguri. “Demokratet” e vilajetit te Salillekut kane ngritur mitin e Xemes prej Tropoje qe la studimet per tu marre me demokraci. Ishte superinteligjent dhe studenti me ekselent i shekullit te shkuar, por sistemi komunist nuk i jepte burse se kishte frike se mos Xemja shpikte rroten katrore, ngaqe vete ishte rrote rrumbullake. Kur nuk fitoi berisha vendin e kryetarit Xemja nxorri patllaken, qe ishte biçim kompjuteri rudimental dhe me te i bindi ata rrotat e tjere te zgjidhnin Salen kryetar dhe sipas demokrateve ky gjest inteligjent e futi Shqiperine ne boten e çudirave(dhe çmendurive). Qe te mos qeshim me tragjedine qe pasoi e per ti vene pikat mbi “i” kesaj historie me palaço, Xemja mbetet ekzemplari me ekselent i mercenarit shqiptar qe shitet dhe blihet edhe per nje kafshate per ti nxjerre ujin e zi vendit te vet. Ta quash tradhtar eshte dekorate…Kripe te trashe do hedhur ku ka vene gjurme ky zjarrvenes, qe te mos i mbije fara me ketij lloj mercenari. Xemja erdhi, iku e shkoi si nje mesim hitorike per ne qe te reflektojme se e keqja mund te gatuhet nga bota por ata qe do na e servirin per ta ngrene do jene tanet, ndaj te bejme kujdes.

  Reply to this comment
 36. Qemal Stafa September 15, 16:01

  Po si mund te Jeté Azemi héroi yt o enveristi gruqime .Po ti atehere ishe Debatikas i Zerit te Popullit.O enveristi te qifsha grune e vajzen,motren e nann edhe mijte ne zit ti qifsha o gruqime e cuceqime e moterqime.

  Reply to this comment
  • Gezim September 15, 23:47

   Azem Hajdari nuk eshte hero i minjve te gjirizave si bedri kelyshi i komunizmit dhe shume komentuesve vari k ketu sepse Azem Hajdari kur thirri poshte diktatura keta minj gjirizash ishin duke spiunuar dike qe tha mbaroi buka.
   Poshte komunizmi dhe larot e tij qe jetojne akoma

   Reply to this comment
 37. DEMOKRATET E BORDELLOS SE SHPELLES NA SHPKEN EDHE HEONJ ! HAH-HA September 15, 19:33

  PER CFAR Carin hero ,
  DERDELLISIN IDIOTET E STANIT TE DHJER NGA BAJGAXHINJTE QE DOLEN NGA SHPELLA NE LIRI !

  KUSH NA QENKAT DEMIKTARE ?
  KRIMINELAT DHE FUNDERINAT E SHOQERISE SHQIPTARE QE E SHNDRUAN ATE VEND PA ZOT

  NE NJI MEJHANE ARABISTANI ?
  KU DINTE MALOKU SHKRET – AJO QENIE MESJETARE SE CDO TE THPTE DEMOKRAXCI ?

  DEMOPKRACI NUK ESHTE TE CIRRESH NE HISTERI KUNDER KUNDERSHTARIT POLITIKE

  ME ATE FJALOR STANI DHE TA PERDORESH EMRIN DEMOKRACI ME TE VJEDHUR E SHPARTALLUAR SHTETIN ?

  VETEM NE SHQIPERI LEJOHEN VANDALET – QE
  NGA NATYRA JANE NJI QENIE MESJETARE GJYSEM NJERI E GJYSEM KAFSHE

  TE QUAJN VETEN

  D E M O K R A T E !!!

  QE NJI SHOQERI AKOMA SOT MERRET ME TE TILLE

  FUNDERINA TE NJEREZIMIT DHE E GJITHE KJO

  DAULLE RAPSODESH
  NE EMER TE DEMOKRACISE DHE
  HERONJVE SHARLATAN
  QE BERISHA I VRISTE NE PABESI DHE I SHPALLTE
  HERONJ
  CA IDIOTE TE PAPARE CA KAFSHE HISTERIKE

  KJO THOTE SHUME PER ATE MIZERJE ATE DEGJENRIM
  ATE PAAFTESI POLITIKE QE SOT ESHTE NE PUSHTET

  Reply to this comment
 38. socialisti September 16, 11:38

  Pse i bini kot ne qafe Bedriut? Ai me sinqeritet thote se Azem Hajdari nuk eshte heroi i tij. Por meqe Bedriu nuk thote ke ka hero ate po ju a them une qe te mblidhni mendjen te gjithe. Bedri Islami dhe une pas tij kemi heroin tone te perbashket Taulant Ballen. Ka dhe te tjere si ne qe shtohen perdite. Ejani dhe ju ne grupin tone se nuk do zhgenjeheni. Taulant Balla eshte vertet nje hero per se mbari e per se gjalli.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*