Babait të 30 fëmijëve i ndryshon jeta, bëhet i pasur…falë dy gurëve

June 25, 2020 12:50

Babait të 30 fëmijëve i ndryshon jeta, bëhet i pasur…falë dy gurëve

Një minator në Tanzani u bë milioner brenda natës pasi shiti dy gurë të çmuar me emrin Tanzanite që konsiderohen si më të mëdhenjtë që janë gjetur ndonjëherë në vend, shkruan BBC.

Saniniu Laizer fitoi 3.4 milionë dollarë nga Ministria e Minierave për këta dy gurë të veçantë që së bashku arrinin një peshë prej 15 kg.

“Do të bëjmë një festë të madhe nesër”, deklaroi babai i 30 fëmijëve për mediat e huaja.

Guri Tanzanite gjendet vetëm në pjesën veriore të Tanzanisë dhe përdoret për të bërë stoli.

Ai është një nga xhevahiret më të rrallë të Tokës dhe shumë gjeologë vlerësojnë se burimet e tij mund të shterojnë krejtësisht brenda 20 vitesh.

Guri i çmuar ka disa varietete që variojnë sipas ngjyrës.

Çmimi i tij përcaktohet nga ngjyra dhe qartësia, sa më të mëdha të jenë aq më i lartë është dhe vlerësimi monetar.

j.l./ dita

June 25, 2020 12:50
Komento

8 Komente

 1. shoku June 25, 15:17

  Ky i “shkreti” i ka hallall se ka rrezikuar jeten, por ne Shqiperi behesh milioner brenda nates, me P.P.P ra.
  Kjo çudi nuk ndodh ne Tanzani.

  Reply to this comment
  • Pellazget do rikthehen June 26, 01:14

   “Shoku” ke te drejte me PPP _et, duket se te lodhi floriri Kerrabes apo rruga Durres-Kukes. Te mos fasim per privatizimet kur kompanite shqipo-zvicro-amerikano-tajvano-kanadeze mernin uzinen apo naften shqiptare. Me i lodhur do jesh me Cez-in dukesh, kur terhiqje ne mes te dites miliona euro me thes, te mos flasim per tokat qe ja dhe “atij qe e punon” i blije me 1 euro dhe i shisje me 100. Apo kur shisje kompanite qe kishte krijuar miku i familjes, e kam llafin per daja Fazllicin. Te gjitha te kane lodhur shume, mos te kujtojme sa lodhje te jepnin hunjte qe ngulje neper ara dhe sqaronin popullin e paditur “TOKE e XANUM”. Je i lodhur “SHOKU” kush numron vuajtjet e tua shpirti i coptohet, se vujtjet e tua duan nje nate dimri por si ai i Antarktides apo i Alaskes.

   Reply to this comment
 2. rrushii June 25, 15:54

  Si nuk gjejme dhe ne nje te tille te pakten

  Reply to this comment
 3. loni June 25, 19:22

  Bej dhe nja 30 femije te tjere tani qe gjete guret.

  Reply to this comment
 4. Adi June 25, 21:25

  29 fëmijët e tjerë mbyten në Mesdhe për të ardhur në Europë. Shtohen si vemjet dhe pastaj mendojnë se ua kanë të tjerët fajin për varfërinë e tyre.

  Reply to this comment
 5. sapa June 27, 04:05

  Ne vendin e bukur shqiperi po ti gjente dikush do ja merrnin me te fortet dhe ate person do e fusnin ne burg!Kjo eshte albania!

  Reply to this comment
 6. FallXHiU June 27, 19:08

  Gjate festes ky prindi do i vrase te 30 femijte e vet dhe gruan plake (qe nuk ia jep me zogun e Zi…)…, dhe do te martohet me nje çupke te re qe e ka dafllakun te virgjer deh do e kenaqe plakun,,,,

  Reply to this comment
 7. Arben June 28, 06:55

  Shqipëria uropiane kështu e ka vëlla.

  Nuk mbahet ndryshe i skllavëruar një popull, ja kështu degjenero komplet sistemin e vlerave.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim