Babalet, Berisha, Beogradi (Lirimi i Veliut dhe gylenistët e Prishtinës)

October 13, 2018 02:30

Babalet, Berisha, Beogradi (Lirimi i Veliut dhe gylenistët e Prishtinës)

 

Nga Bedri Islami

Babale, ose Albert Veliu, nuk do të ekstradohet në Shqipëri. Ai është lënë i lirë nga gjykata e Prishtinës, e cila, fillimisht ka marrë parasysh kërkesën e avokatit të njohur në këto raste të pështjellta, Tom Gashi, i cili është mbrojtës i shumë figurave të njohura dhe pjesë e trupës drejtuese të Lëvizjes Vetëvendosje!

Alibia e mosardhjes së tij është se, sipas Babales, në vendin e tij të lindjes, i rrezikohet jeta, ndaj ka kërkuar strehim politik në vendin tjetër, kufirin e të cilit e kaloi ilegalisht.

Do të hyjmë më pas në “rrezikimin” e jetës së tij dhe në planizimin e të gjithë aventurës babaliste, qëllimi i së cilës nuk ishte Kosova, si një vend i përkohshëm, por largimi drejt Perëndimit, për të gjetur një vend strehues politik, edhe përmes krijimit të ngjarjeve “tronditëse”, për realizimin e të cilave i është dhënë fjala e një jete tjetër.

Përse Babale  është lënë i lirë dhe a kanë ndikuar lidhjet e hershme të një katërkëndëshi Babale- Berishë- Bashë dhe Beograd?

Është e vërtetë se i gjithë vendimi i gjykatës së Prishtinës është mbështetur mbi një fakt, i cili, njeriut të dhënë strehim politik, do i sigurohet mbrojtja pikërisht nga ligjet e shtetit prej edhe nga ka ardhur?

Çfarë ka ndryshuar mes deportimit të disa mësuesve të kolegjeve turke, të cilët, si të thuash, u grabitën në mesnatë dhe u rrwmbyen dhe rastit Babale?

Përse një numër i ndjeshëm i mësuesve në kolegjet turke në Kosovë, të quajtur si gylenistë, pa sjellë asnjë dëshmi, megjithëse kanë kërkuar strehim politik, nuk e marrin atë, por edhe në rastet kur e marrin, synojnë që sa më shpejt të kalojnë në një vend perëndimor, duke pasur gjithnjë drojën se, megjithë dhënien e statusit të të përndjekurit politik, përsëri mund të rrëmbehen dhe të deportohen në vendin e lindjes, ku i pret një fat tjetërsoj?

A është e njëjta gjendja si në shtetin, të quajtur amë, Shqipëri, me gjendjen në shtetin turk, ku të drejtat e njeriut as nuk njihen dhe njerëzit burgosen e jetën e kanë të rrezikuar?

Gjykata e Prishtinës, e cila i hap rrugë një trajtimi tjetër të Babales, që është mbrojtur nga një mjeshtër avokat, por që nuk kushton lirë  dhe një ditë do të ketë zbrazje të enigmës se si njeriu i varfër mbulon shpenzime të habitshme, mori një vendim, i cili e njëson shtetin shqiptar me një shtet ku jeta e një dëshmitari, qoftë i saktë apo i rremë, rrezikohet dhe ku nuk ka asnjë siguri. Ajo, jam i bindur se nuk e bëri këtë duke u mbështetur tek një nen i veçantë apo duke qenë dashamirëse ndaj të drejtave të njeriut. Shumë gjyqtarë e prokurorë sot në Kosovë janë nga kasta e vjetër e sistemit të drejtësisë. Disa prej tyre kanë qenë mashat e dënimeve të rënda për grupet që aspironin e luftonin për lirinë e Kosovës, e për të mos shkuar edhe më tej që, jo pak nga ata kanë qenë bashkëpunues të zellshëm të shërbimit sekret jugosllav, e më pas, të shërbimit të fshehtë serb. Kam pasur rastin të kem në duar shumë dosje të dënimeve që kanë dhënë, por nuk dua të fut në këtë valle edhe atë gjykatës që mori këtë vendim, i cili, i jep lirinë Babales, ndoshta të përkohshme, por i mbyll portën e së drejtës krejt një shteti.

A është i rrezikuar Babale në Shqipëri?

Edhe më i larguari nga kjo çështje e di se askush nuk e rrezikon atë. Ai, ndër fajtorët, mund të jetë nga më të fundit të rrezikuar. Aq më tepër nëse është i pafajshëm, apo nëse ka bërë një vepër të denjë, duke denoncuar një akt trafikimi.

Ai dhe, përmes tij, Salianji, Basha, Bardhi, Alibeaj, janë shumë më të fajshëm se sa ai. Sepse ata e inspiruan, e nxitën, e joshën përmes 100 mijë eurove, sajuan video, fshehën prova, si për shembull origjinalin e mjetit të përgjimit, videon origjinale etj dhe, megjithatë, nuk ndjejnë asnjë lloj rreziku. Përkundrazi, “trimërohen”, sepse, përmes ngritjes së një kauze fallso deshën të ndodhë një përmbysje e trupës drejtuese të shtetit.

Babale është i rrezikuar , aq sa është edhe një mashtrues ordinier, as më pak e as më shumë, pavarësisht se vepra e tij ishte e ngritur mbi një qëllim tjetër.

Këtë e di edhe gjykata e Prishtinës, sepse nuk është mijra kilometra larg dhe nuk është se nuk i njeh ligjet e shtetit shqiptar, të drejtat e njeriut në këtë vend, e di po ashtu se, askujt nuk i është rrezikuar jeta deri tani që të fillojë ky rrezik me Babalen, që do të ishte turp edhe të mendohej.

Kush ka interes që Babale të mos ekstradohet në Shqipëri?

I intereson opozitës së sotme, e cila ka ende ndikim në Kosovë, përmes atyre strukturave të ngjeshura në vite dhe që, në një mënyrë ose në një tjetër kanë ruajtur lidhjet e vjetra.

Njeriu kryesor në këtë opozitë për lidhjet e hershme wshtë Berisha, e pas tij, Basha.

Të dy me lidhje të ndjeshme në Kosovë, por edhe përtej Kosovës.

E interesuar për mos ekstradimin e Babales në Shqipëri është edhe politika serbe, e cila, në mos direkt, ka dorë të zgjatur në të gjitha ngrehinat e prapshta në Kosovë. Asnjëherë më shumë se sa sot , politika serbe kërkon një shtet shqiptar të ngatërruar, të lodhur, të futur në sherr dhe të pabesuar si një shtet që rrezikon jetën e njerëzve të saj, qoftë edhe për një dëshmi apo mashtrim politik. Ky lob serb në politikën shqiptare ka gjetur edhe dishepujt e tij. Disa janë të njohur, përmes lidhjeve të vjetra e të reja, si dy-B, Berisha e Basha; disa të tjerë kanë ardhur pikërisht nga një shërbim ku ndikimi ka qenë aq shumë i mundshëm dhe aq shumë i leverdisshëm.

Çfarë do të ndodhë tani?

Ndoshta do të ketë njerëz të guximshëm që do e çajnë këtë rrethim të lobimit serb dhe të vendosë për një të drejtë të ligjshme, gjykimin e një njeriu që, edhe pse vegël, solli një rrëmujë politike të pështirë, nga e cila shteti dhe politika, me këmbëngulje të veçantë, nuk po del dot dhe ku janë ngërthyer të gjitha strukturat e mundshme të shtetit. Është gjendja e ëndërruar nga lobimet jashtë këtij shteti, në kohën kur përballja me të vërtetën e shtetit të Kosovës është në atë tehun e rrezikshëm të ftesës apo të përmbysjes. Një gjendje – ëndërr e Beogradit.

Miqtë e Berishës apo të Bashës morën një vendim që e paraqet shtetin ëndërr të viganëve të lirisë si një shtet të çartur.

Por, duhet thënë, nga kjo Babale nuk del i fituar. Ai vazhdon të fshihet nën rrobat e politikës, të cilët e zhveshën edhe më tej si karakter, si njeri dhe e bënë figurinë e çastit dhe të pështirë për t’u perceptuar.

Botuar sot në DITA

October 13, 2018 02:30
Komento

36 Komente

 1. alphade October 13, 04:12

  Sopata e Drejtesise u dashka te bjere edhe mbi Drejtesi-
  ne kosovare,e cila,pervec korrupsionit eshte e lidhur edhe me agjenturen UDB-ashe serbe te Milloshevicit dhe
  me binomin e Shqiperise Berisha- Basha,te lidhura me nje mije fije te padukeshme me agjenturen milloshevicia-
  ne. Lirimi dhe mos ekstradimi i Babales ne Shqiperi eshte
  veper e drejtperdrejte e kombinacioneve te nendheshme
  te agjenturave: kosovare-shqiptare-serbe. Preteksti i
  Gjykates se Prishtines se gjoja Babales i ” rrezikohet jeta
  nese ekstradohet ne Shqiperi” eshte thjeshte nje alibi qe
  tregon se Gjykata e Prishtines e konsideron Shqiperine si
  nje vend “armik ” te Kosoves. Kaq i qarte eshte qendrimi
  antishqiptar e kesaj Gjykate. Historia do te jete deshmita-
  re te ketij kombinacioni thellesisht antishqiptar te trinomit
  Gjykata e Prishtines- Serbi -Berishe dhe qolja Bashic,nje-
  riu me pa tru qe njeh Shqiperia. Ne kete valle ma do
  mendja edhe qendrimi megalloman e prepoten i k/minis-
  trit aktual kosovar,si dhe VV e Albin Kurtit, e cila hiqet si
  patriote e devoteshme,idem si Berisha por qe ne fakt con
  uje ne mullirin serb. Megjithe manipulimet nje dite Babalja
  do te perballohet me drejtesine,heret apo vone. Nuk
  shpeton. Katrauren qe shkaktoi ne Shqiperi duhet ta
  shpaguaje. Dhe Saliu me banden e tij,arkitekti numur nje
  i kesaj katraure nuk ma do mendja se do ta hedhe lumin.
  Kesaj radhe nuk besoj se do te kete telefonata nga Per-
  tejdetit ku te urdherohen gjuyqtaret tane qe te “Mos e
  prekin Berishen” ! Shqiptaret jane zgjuar nga letargjia
  “verore” dhe jo “dimerore” dhe do te dijne te orientohen
  ne xhunlen e erret politike makiaveliste qe ka “arnuar” si
  merimange,Monstra e Vicidolit. Edhe 105 jeniceret e
  “Baces” ,sic thote “baba Taku” kur te shikojne se “baces”
  i kane rene “patkojt” do ja kercasin vrapit nga syte-kem-
  bet. Ketu do jemi dhe do te shohim zgjidhjen

  Reply to this comment
  • fery October 13, 09:32

   Ketu do te jemi alphade dhe ketu do te shofim se ne kosove ka filluar procesi i marrjes ne pyetje te
   20 “deshmitareve ” te cilet ishin te implikuar ne ekstradim-kidnapimin e 6 shtetaseve turq nga Prishtina ne Stamboll . Po pse , atyre nuk ju rezikue jeta nga Gjykata dhe burgjet e Erdoganit …sigurishte se me teper se babales ne Tirane …po po ,
   sigurishte se po andaj , pikrishte nga kjo arsye familjaret e 6 turqeve te kidnapuar ne Prishtine me force , ne nji forme dhe menyre mafijoze nga autoritetet e Kosoves dhe sherbimet sekrete turke , ngriten nji padi dhe Prokurorija e shtetit te Kosoves me patjeter u detyrua te nise hetimin ku, nga 20 deshmitar qe u morren ne pyetje ishte edhe Hashim Thaci , president i Kosoves per faktin dhe arsyen e dorzimit te shtetasve turq ne Turqi dhe rezikimin te jetes se tyre . Standarde te dyfishta dhe 100 fishta po luan politika e prishtines duke i cfryrezuar institucionet e shtetit per interesa te bimbasheve te saje alphade por , jo edhe aq gjate . Lemshi politik i Kosoves ka filluar te zhdrrvillet edhe me rastin e krimit te organizuar te regjistrimit te mbi 40.000 ” veteraneve ” krimel te cileve politika u mundesoi marrjen e statusit te veteranit dhe pensione prej 170 € ne muaj nga zhvatja e parase se taksapagueseve dhe buxhetit te Kosoves kurse keta 40 mij kriminel ishin zotruar se ne cdo pale zgjedhje ne kososove , kryekrimineleve politik te Kosoves do tu sjellin rethe 250-300 mij vote ne menyre qe keta hajdut te shekullit te 21 te instaluar pikrishte nga politika e Serbise , Turqise dhe Rusise ne kosove , perjetesishte te mbeten ne pushtet duke na que mallin e kthimit te sulltaneve te dikureshem te pushtuesit otoman ne kosove …!

   Reply to this comment
 2. demo October 13, 04:21

  Ky njeri eshte bere i padurueshem kur behet gjykates i gjykatesve te Kosoves,kur merr persiper rolin e Clirimtarit te Kosves,kur behet i gjithedituri per ceshtjet e Kosoves dhe shperndan majtas djathtas opinione vrastare si “ibrendshmi”,”i gjithedituri”.Ky eshte shefi kuadrit i UCK,ka kasaforten me dokumentat personale..
  Ai Azem Hajdari ,cope hajdari ka qene,por per ca si ky ka qene ilac.

  Reply to this comment
 3. Martini October 13, 06:06

  Duan te bejne shtet me vete keta.Te na lene rehat neve se boll halle kemi.Le.ta mbajne babalen dhe te bejne kryetar te parlamentit kosovar ose.ta futin ne LGBT E Albina KurtitO Bedri ti i njeh me mire se ne.Mos e vrit mendjen.Varja

  Reply to this comment
 4. intelektuali October 13, 08:37

  O FANATIKU BEDRI ISLAMI PO SI NUK HOQET DORE JU ENVERISTET NGA LLOGJET ALLOGIKE QE HIDHNI PAPUSHIM NE GAZETEN DITA?

  sepse:

  Ne vend qe Media te krenohet me vendimin e Drejtesise Kosovare, e cila me kete vendim e tregoi veten shume me afer BE-se dhe Zvicres se Drejtesia servile Shqyptare, ju Vemjet Gerdalla te Partise se Punes vazhdoni avazin e vjeter te “Zerit te Popullit” per te demaskuar ARMIKUN e Jashtem dhe Konspiracionin Imperialist ndaj Shqypnise Socialiste te Edvin Kaqolit.

  Shiko se cfare krahasimi absurd dhe qesharak i ka bere skandalit BABALE kolegu yt nga Sigurimi i Enverit me skandalin WATERGATE te abuzimit te pushtetit mafioz te Presidentit Nixon ne SHBA qe coi ne Impeachment-in e Presidentin amerikan si kurre me pare ne histori dhe prandaj pyetja llogjike qe duhet te bejme ne, shqyptaret e ndershem eshte:

  KUSH DO TA HETOJE KRYEMINISTRIN ABUZUES ME PUSHTET EDI RAMA QE TA DETYROJE TE LARGOHET NGA PUSHTETI?

  sepse:

  Shenjen e pare e ka dhene pikerisht Gjykata e Prishtines qe nuk eshte ne doren e Hashim Thacit, i cili ne terrin e nates i sherbeu me nje servilizem te papare Sulltanit Mesjetar Erdogan, por qe nuk arriti t’i sherbeje Mikut te tij nga Tirana, Sulltanit Edi Rama,

  prandaj:

  Kjo pyetje thelbesore vazhdon si me poshte:

  PSE DREJTESIA E HITLERIT NE PROCESIN E LAJPCIGUT QE LIROI NGA AKUZAT GJERGJ DIMITROVIN ISHTE ME E PAVARUR SE DREJTESIA E EDVINIT?

  Reply to this comment
 5. artdashesi October 13, 09:06

  Ky Bedri Islami paska rrjedhur. Duket qarte qe si cdo injorant vuan nga deliri i madheshtise. Varja, pune socialistesh.

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN October 13, 09:34

   vuan nga deliri Mugoshës e Miladinit, e ka sëmundje të vjetër;
   nuk është as punë socialistësh, janë njerëz te thjeshtë socialistët e shkretë, është punë Specialistesh;

   “Ai vazhdon të fshihet nën rrobat e politikës, të cilët e zhveshën edhe më tej si karakter, si njeri dhe e bënë figurinë e çastit dhe të pështirë për t’u perceptuar.”

   këtë rreshtin e bëra copi-past,nga kjo fletërrufeja jote,
   thashë me vete -kot mendon që është idiot Bedriu, ja shikon veten në pasqyrë e shkruan …

   Reply to this comment
   • Taku October 13, 15:29

    Kur nuk ke argumenta per te kundershtuar, sot ka dale si mode qe ti futesh nje “komunist” dhe mbyllet muhabeti.
    Gjithe l… kete pune bejne.

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN October 13, 17:27

     taku-torollaku;
     komunistët janë njerëz te thjeshtë, tepër të thjeshtë,
     komunizmi është ideologji e rrezikshme, vdekje prurëse nqs gjen mendje të thjeshta. argumenti është fund e krye artikulli,
     është duke shpallur fajtor shqiptarët, kosovarët, gjykatat,avokatë, Lëvizjen Vetëvendosje, berishë, bardhi, babale,salianji, të gjithë jemi fajtor ,
     aaaaaa, vetëm partia e këtij jo, asnjë faj nuk ka,ai Agroni a Geroni po i bie që është hero dhe jo në burg, se iku kështu për gjithë natën në burg, kjo nuk spjegohet nga demagogu Islami
     është e dhimbshme gjithë kjo,është e trishtueshme që na vendosin gjithmonë në llogore kundër njeri tjetrit per një vidio a për një bllok, e pastaj ata bashkë sundojnë, ne vritemi që ti sjellim në pushtet.
     është duke gënjyer haptazi, thjesht për partinë;
     ai e di që Geroni është i përgjuar, do ishte mbyll kjo histori nqs Geroni shkonte në burg, për fajin e tij si dhe shkoi, e Fatmiri vazhdonte detyrën, mjafton që tu pergjigjeshin komunistëve të djathtë që koha e dënimeve familjare ka mbaruar. unë jam nga Vlora, e di që Xhafajt kane qene te infektuar nga ideologjia komuniste, spiunë, sigurims, lloji më i keq i njeriut të ri, dhe si ordiner,ordiner me vëllane ministër, atë vazhdonte të bënte, por ama shkoi në burg, kaq ,mbyllet historia. për mua e për shqiptarët mbyllej, por partia jote i ka qejf këto filmat me seri e me banalistë,
     e ka ideologjia komuniste këtë, do medoemos të zbulojë “armikun e kllasës” …dhe sot Bedriu e ka lëshuar pa frena

     Taku torollaku, mjafton që të vendosim syze të tjera e ndoshta do shikojmë më qartë…
     sidoqoftë unë per komunistët kam mëshirë.

     Reply to this comment
 6. Beli October 13, 10:03

  Analizë e saktë, Babale dhe shefat e tij krijuan dhe po ndjekin një skenar të mbrapshtë për të destabilizuar e për ta bërë lëmsh Shqipërinë, pikërisht në kohën kur ajo po tregon shenja progresi e fuqizimi, stabilizimi dhe zhvillimi të qëndrueshëm. Projektet serbe që nga 1912 janë të përqendruara në një pikë të vetme: nëse nuk pengohet dot shkatërrimi i saj, atëherë ajo duhet sabotuar deri në atë pikë sa të mos ngrihet kurrë në këmbë e të mos bëhet në asnjë mënyrë një shtet stabil e i fortë në Ballkan. Mbajtja e Babales në Kosovë me status azilanti është një akt politik i turpshëm e mazohist. Ai i duhet dorëzuar sa më parë organeve të drejtësisë në Tiranë, ku i garantohet një gjykim i drejtë. As opozita dhe as mediat e saj nuk rrezikohen në Shqipëri, ku standardet e lirisë dhe të drejtave të njeriut janë më të mira se kurrë më parë, sidomos në krahasim me kohën e Berishës kur digjeshin redaksi e dhunoheshin gazetarë. Gjuha agresive e Berisha-Bashës dhe suitës së tyre vërteton të kundërtën: rreziku Shqipërisë vjen nga opozita me krerët e saj të lidhur me fije të padukshme me serbët dhe jo partia qeveritare. Dhuna e saj e vazhdueshme verbale shumë kollaj mund të kthehet në një dhunë civile. Ashtu si Albin Kurti më herët, avokati Tom Gashi, bashkë me gjykatësin e çështjes Babale në Prishtinë, kanë shkelur në një dërrasë të kalbur politike që mund t’u kushtojë shumë.

  Reply to this comment
  • Beli October 13, 10:42

   Në fjalinë e dytë të tekstit tim më është përvjedhur një gabim. Togfjalëshi “nëse nuk pengohet dot shkatërrimi” duhej t’ishte “nëse nuk pengohej dot ndërtimi (themelimi) i saj”.
   Faleminderit për mirëkuptimin!

   Reply to this comment
 7. alphade October 13, 10:08

  per “artedashesin”, socialistet do ja martojne gjyshet tra-
  dhetareve te kombit shqiptar,agjentures se UDB-s se
  Milloshevicit ne Shqiperi ,te perbere nga shqip-foles si
  puna e Berishovicit dhe Bashicit. Janketu do jemi dhe do
  t’ju shohim. Fundi i tradhetareve te kombit shqiotar ketej
  e andej kufirit nje fund do te kene: Fundin e tradhetareve!

  Reply to this comment
  • artdashesi October 13, 13:27

   Alphade, mbylle ate goje te qelbur, qe i ka mbetur era qysh me 1945. Kur nuk e di me ke po replikon, ben mire te heshtesh dhe te mos tregosh se sa trap je. Tradhetare jeni ju, me Enver hoxhen ne krye, qe gjakun e gjysherve dhe te baballareve tane partizane, qe dolen ne mal per nje bote me te mire, e perdhoset me diktaturen e poshter qe ndertuat dhe qe na bete edhe neve, bijve te partizaneve te oreve te para t’ju urrejme. Jo se keni force te na beni gje, sepse e kemi treguar me kohe qe jemi me trima se ju, por sepse na turperuar ne sy te gjithe botes, qe tani mendon se nuk jemi te afte te bejme shtet dhe te respektojme me shume ligjet – perfshi ketu edhe ato nderkombetare, siç jane ligjet e Azilit – se sa derdellitjet servile dhe aspak kompetente te nje fare Bedri Islami.

   Reply to this comment
   • Pallavra October 14, 00:09

    Fare e keqe e bolshevike serbo muzhike kelyshe komunizmi kane uzurpuar kete vend te kuq quajtur shqiperi qe kurre nuk do kete drejtesi derisa kjo fare bastarde te zhduket

    Reply to this comment
 8. Epiriot me Zemer e me Shpirt October 13, 11:14

  Albin Kurdi qen i qenve .Bashke me ndyresirat e tij qe mbeshtesin.Kosovaret nuk behen shqiptare kurre jane nga i njejri gjak me sali qen berishen.Po ketu eshte dora e albin qen kurdit ..me kryemaskarait ne kosovo.Fareekqe beduini ardhacak mistrec,qe ende nuk e mson dot albanishten e drejte.

  Reply to this comment
 9. Dardan October 13, 11:15

  Ne Kosove u zhvillua nje gjyq i turpshem, duke liruar nje mashtrues te urryer nga njerezit e ndershem ne mbare popullin shqiptar kudo qe ndodhet. Babalja u be vegel e krimineleve, hajduteve dhe shitesve te detit Jon. Ai duhet te paraqitet ne gjyq ne Tirane te mbroje veten nga krimi qe ka bere. Me kete lirim Gjykata e Kosoves i dha nje shuplake Prokurorise se Shqiperise, e cila synon te armiqesoje dy shtetet me te njejten kombesi. Avokati Tom Gashi njihet si personalitet aktiv i Partise VV te Kosoves dhe mik i ngushte i Albin Kurtit.

  Personalisht me ka rene ne sy qysh dhjete vjet me pare, se si ishte e mundur qe Albin Kurti, kryetar i partise Vetevendosja; pra me nje profil shume patriotik shqiptar, me vendimet e tij ne fushatat e zgjedhjeve mbante nje qendrim ekstremist per te mos marre pjese ne zgjedhje, qe perputhej me politiken serbe ne Kosove. Kur mora vesh se ai paska qene ne burgun e Serbise, atehere nxora perfundimin se ky djale eshte perpunuar ne hetuesine serbe dhe eshte vene ne sherbim te tyre. Takimi i fundit me Sali Berishen dhe organizimi i mitingut te Prishtines duke nxjerre ne plan te pare bashkimin e Kosoves me Shqiperine, kur ky plan eshte ne radhe te fundit te procesecve historike te popullit te Kosoves, tregoi edhe nje here se, Albin Kurti i sherben interesave shoviniste serbe nga pozicioni i ekstremistit gjoja patriotik shqiptar.

  Reply to this comment
 10. Lumi i Vlores October 13, 11:22

  O intelektual e.dime mire qe ustallaret e tu serbe jane te.fuqishem ne prishtine dhe ka me shume se 50 vjet qe spo lene gje pa bere so vrasje djegia shkaterime ne.Shqiperi dhe kryesisht kete nepermjet bythlepiresve te sllaveve ne kosove.Po si diket ju vjen mire me ndrysjen qe ka.100 vjet qe ja.u.ben serbi qe e mbajne mbi shpine.
  M

  Reply to this comment
 11. nord.al October 13, 12:10

  O intelektualesh, Edi Ramen e largojne vetem votat, ndryshe ti i han m..

  Reply to this comment
 12. ETHEM October 13, 12:46

  ANALIZE E SAKTE.EDHE KETU ESHTE MENDJA DHE DORA E SALIUT + LULIT.TE DY KETA JANE ZGJATIM I UDB NE SHQIPERI & ME NDIKIM TE MADH NE KOSOVE E SERBI.
  -SE 50 % E FAMILJES SB ESHTE SERBE…KJO DIHET.
  -LULI +ARGITA PUNUAN NE U.M.N.I.K NE INTERES TE SERBISE E KUNDER UÇK DUKE ARRESTUAR RAMUSHIN,LIMAJ E KO…NE HAGE.
  -DHE BABALE DO BASHKOHET NE ZVICER ME ISH-POLICET ZAGANI E NUHU QE SAJUAN VIDIOT BABOLE 1,2,3.
  -DHE ATJE DO SHKOJNE SHUME PUTHADORE TE PD PER TE FORMUARE “PARTIN BABALE”NE DIASPORE SI DIKUR “MERGATA E QYQEVE. ”
  -KJO TREGON SE TEK NE NUK PUNON SHISH.AI PUNON AKOMA PER SB.NDRYSHE TE GJITHE DO ISHIN NDALUAR NE KUFI OSE DO ISHIN KAPUR PER ZVERKU E PRURE NE ATDHE.
  -KONKLUZIONI:ARTA MARKU DHE EDI RAMA PO PUNOJNE TE VETEM E NE RRETHIM.
  -NDAJ A.MARKU DITE ME PARE KERKOI NDIHMEN E ND/KOMBETAREVE PER TE ÇARE RRETHIMIN.SE ÇDO RRETHIM E KA NJE TE DALE,SIPAS ARTIT USHTARAK TE KOHES M.SHEHUT.POPULLIT I DUHET BERE I QART KY RRETHIM NGA SB E AGJENTURAT E HUAJA SERBO-GREKE ME LOBISTET GJITHANDEJ.
  -G A Z E T A DITA ME GAZETARET E SAJ EKSELENT DUHET TE NBAJ GJALLE SHPRESEN E POPULLIT TE MAJTE PER TI DHENE B E S E N PERSERI KM RAMA PER TE BERE SHTETIN QE DUAM,POR DUKE KRITIKUAR EDHE MANGSIT DHE ,JO SI OPOZITA AKTUALE ME “KOBURE NE BREZ”.PASI SIC DEKLAROJNE REXHEP QOSE E ALFRED MOISIU..”AI ESHTE KM ME I MIRE NE 28 VITE.”

  Reply to this comment
 13. artdashesi October 13, 13:42

  Ja dhe Ethemi, i cili e zbuloi se “jemi te rrethuar nga armiq”. Dhe themi pastaj qe Enver Hoxha ka vdekur, ha-ha !

  Reply to this comment
 14. Qemal. M. October 13, 14:05

  Ky fare Bedri Islami bene mire ta pyet shefin e tije ne Kosove Hashim Thaqi dhe njerzit tjere te klanit Pronto e te cilet edhe e kane te kapur Drejtesise ne Kosove. Per ekstradim apo mosekstradim vendos Gjykata e jo avokati. Bedri Islami njihet ne Kosove si ish agjent i Sigurimit dhe si bashkepuntor i Organizates Kriminale te Kadri Veselit qe ne Kosove njihet si SHIK.

  Reply to this comment
 15. katarakti October 13, 14:40

  Me sa duket puna Vetevendosja e Albin Kurtit po bashkepunon me PD=ne e Sali Berishes. Ndofta kjo per inat te Rames qe mban marredhenie miqesore me PDK=ne e Kosoves te Hashim Thaçit.Keshtu mund te spjegohet edhe vendimi i gjykates kosovare per te mos e dorezuar babalen ne Shqiperi, ku iu rrezikoka jeta. Nderkohe qe disa shtetas turq qe u rrezikohej vertet jeta ne Turqi i dorezoi shpejt e shpejt te baba Erdogani. Me aprovimin e presidentit Thaçi.Duket pra se interesat personale apo partiake dalin si gjithmone ne historine tone, siper atyre kombetare.

  Reply to this comment
  • artdashesi October 13, 16:34

   Ç’lidhje ka Vetevendosja dhe Albin Kurti ne kete histori ? Çeshtja u gjykua nga Drejtesia kosovare, e cila monitorohet nga EULEX. Apo, enversito-socialisteve shqiptare (te me fali komentuesi Black Swan, por nuk e kam per socialistet e ndershem) nuk iu rrihet pa gjetur ndonje “emer armik”, si nje here e nje kohe, kur deshtimet e tyre ua vishnin “armiqve dhe poliagjenteve” ne radhet e tyre.

   Reply to this comment
 16. Krist October 13, 16:07

  Bedri,dje te ka shprehur dyshimin se ke qene punonjes i sigurimit te shtetit,ne gazeten Zeri i Popullit.Dhe ti,sic duket t’u be shume qejfi,per kete hipoteze timen,dhe po na e verteton sot,me kete shkrim,qe cdo punonjes i sigurimit,do te ta kishte zili.Bile,paske qene edhe,jo do-kudo,por sigurims i rendesishem,bile qe na paske marre porosi (ne fakt jane detyre-urdhera nga eproret e atehershem),per te vepruar edhe simbas mareveshjes se Katowices,ne kete kohe demokratke,per ta kthyer ne socialisto-komunisto-me demek demokraci.Bravo Bedri,qe aty ku je,me detyrat dhe fondet e ish shefave te sigurimit,vijo punen (pra detyren),por ta dijsh se,frutet e” punes tende”,po i shijojne te tjeret,ndersa ti asnjehere,nuk do i gezosh-ne kuptimin e mirefillte te kesaj fjale-por si zagar,bashke me shoket e tu te armeve,Viktorin Xhevdetin e tj,shkruaj,interpreto dhe shkrije tere intelektin (lexoje-militantizmin te rekrutuar),ne sherbim te Katowices.

  Reply to this comment
 17. islamista muti jeni te tan pjella te rropsive me qent e andollit October 13, 16:31

  kjo o bota e islamuteve
  loja lufte me shashka

  Reply to this comment
 18. fery October 13, 17:44

  Ateher , sygjeroje miqte e mij ne gazetadita ta lexojne vepren ose librin
  e BEDRI ISLAMIT me titull LEVIZJA
  (bashkbisedim me Ibrahim Kelmendin) i botuar dhe qitur ne shitje ne gjitha dyqanet e Kosoves menjiher pase Luftes ne Kosove ne vitin 2001
  liber ne te cilin autori B.Islami zhvillon nji interviste ose , si vete autori shprehet bashkbisedim
  te gjate me Kryetarin e Levizjes Kombtare per Clirimin e Kosoves
  ( LKCK )
  Nese libri shikohet dhe analizohet nga perspektiva dhe kontesti kohor kure edhte shkruar, protogonisti kryesor Ibrahim Kelmendi , shefi i Hashim Thacit dhe dusa cuba te tjere karijerist e te etshem per te qene dikushi , na dalin strateg dhe patriot shume me te medhej se Skenderbeu ( sipas Bedri Islamit ) por, ja qe gjithe ata supermena te Bedriut , fillimishte vehten e tyre mandej , edhe koha dhe zhvillimet e bene te tyten dhe , ata devijuan dhe devalvuan deri ne piken e fundit . Sot ata protogonist te Bedri Islamit nga libri i tije ” Levizja ” si psh. Hashim Thaci , jane be gazi i botes dhe jane beme iu dhimte gurit e drurit

  Reply to this comment
 19. Kosovari October 13, 19:49

  Bedri Islami ne kohen e diktatures ka qene agjent i i Sigurimit te Kadri Hazbiut,tani eshte agjent i SHIK ut te Kadri Veselit,pra argat i dy Kadrive ne kohe dhe rrethana te ndryshme.
  Mjafton nje analize teksti e shkruar nga ai dhe arrine ne konkluzionin e mesiperm ,pa qene nevoja per informacione tjera.
  Flet per Gylenistet,por nuk permend shefin e tije Hashim Thaqin qe ka qene pergjegjes per kindapimin dhe ekstradimin e shtetasve turq;
  E anatemon nje avokat te njohur ne Kosove ,kur dihet se Gjykata vendos per ekstradim e jo avokati,dhe se fundi gjithe kete storje e lidh me Beogradin-tipologji e njohur e sigurimit qe cdo krim qe ka kryer ndaj qytetarve te vet i ka anatemuar si te lidhur me ndonje sherbim te huaj varsisht prej kohes.

  Reply to this comment
 20. ALBAN DEGA October 14, 06:27

  From: Alban Dega
  Date: October 4, 2018 at 1:21:22AM EDT

  Analize me gjuhen e fakteve

  MOZOMAKEQ … MOS ZOT ME KEQ !

  – Ju shendosh per Babalet !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Demokracia amerikane + dhe mendesia enveriste!

  Jose Padilla, i njohur edhe me emrat Abdullah al- Muxhahir ose Muxhahir Abdullah i lindur ne Bruklin, Nju Jork me 18 tetor 1970 arrestohet ne Maj te vitit 2002 dhe gjykohet per orvajtje aktesh terroriste ne disa qytete te SHBA-se dhe denohet me 21 vite burg per terrorizem….
  Babai i tij ishte Drejtor Drejtorie Juridike ne Ministrise se Drejtesise te SHBA-se. Edhe mbas denimit te te birit ai vazhdoi ne te njejten detyre .
  Vellai i Hillari Klinton, ish- Zonjes se Pare te SHBA-se u arrestua dhe denua me afat te gjate burgimi dhe ajo vazhdoi te ishte Zonje e Pare e Amerikes dhe me vone Sekretare Shteti e SHBA-se e deri Kandidate per Presidente e SHBA me 3 milione vota popullore me shume se Trumpi e askush nuk ia permendi qofte edhe mjehere kete fakt as gjate as pas fushates se ashper zgjedhirevte viti 2016.
  Jane me dhjetera raste te tilla jo vetem ne SHBA e Evrope por edhe ne vende me demokraci shume me te dobeta se ato.
  Ne saje te Salikracise ne Shqiperi akoma vazhdon mendesia 24 karat enveriste e luftes se klasave qe kur nje pjestar familjeje bente nje krim e pesonte e kriminalizohej gjithe familja.
  Ne momentin qe nje pjestar familjeje mbush moshen 21 vjec ai konsiderohet si rrritur ( adult ) dhe ai mban pergjegjesi te plote lugjore per cdo veprim te tij.
  Askush nga familja, as babai e nena, as bashkeshortja dhe as femijet e tij nuk kane asnje pasoje dhe gezojne te njejtat te drejta si cdo shtetas tjeter. Aq me pak kur behet fjale per vella e moter.

  Standarti Sali Berisha i drejtesise selektive apo…

  E gjithe Shqiperia, mbare opinioni publik kombetar dhe autoritetet e interesara te aleateve tane strategjike dhe shteteve jo mike e dine se i biri biologjik i Sali Berishes Shkelzen Berisha dhe bastardet e tij dhe kamikazet e tij politik Fatmir Mediu, Aldo zbumci dhe Enkeled Alibeaj, etj. ishin dhe mbeten shkaktare te tragjedise se Gerdecit me 26 te vrare dhe qindra te plagosur perfshi baxhanakun e Berishes.
  Si Xeni dhe ata dhunuan jo vetem ligjet shqiptare por edhe ato amerikane qe ndalojne municionet kineze. Ata me vetdije te plote dhe me qellim perfitimi material dhe financiar, nderruan kutite e fishekeve kineze dhe zhduken cdo shenje te prejardhjes se tyre nga Kina.
  Si veproi kryeministri Sali Berisha ndaj krimeve te renda te tyre !?
  Nuk la gure e drure pa levizur,duke shpifur ne menyren me te eger e duke zevendesuar hetuesit e prokuroret e pakorruptueshem duke i zevendesuar me kamikaze te tij, duke i perzgjedhur gjykatesit me ne sherbim te tij qe shpiken akuzen me qesharake ne Bote te “ Aksidentit Teknologjik” per pronarin e firmes Delijorgjin qe ishte maska e pronareve te vertete Berisha i Ri dhe Mediu, ne nje fabrike primitive vdekjeje dhe sklleverish nga 11 -12 vjec, ku gjithcka kishte po jo teknologji.
  Mashtroi publikisht si shqiptaret edhe amerikanet se nuk e dinte ku bie Gerdeci dhe per baxhanakun e tij !
  E ktheu krejt qeverine e vet dhe ministrat e saj ne notere te cdo urdheri te Shkelzen Berishes, sic ndodhi me aferat nga me te korruptuarat e kriminale si CEZ-i, Ngjyrosja e Naftes, Interkoneksioni energjitik me Kosoven e dhjetra te tjera.

  Qeveri shqiptare apo zyre noterie e Xenit + !?

  E ka goje e akuzon kundershtaret e tij politike duke vjellur si kobrat helmin gjithfare shpifjesh, trillimesh, poshtersishe, sharjesh e kercenimesh deri me ekzekutimin me snajper te kryeministrit ne detyre, me revolucione bolshevike e permbysjen me dhune te nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike ne zgjedhje te kontrolluara e manaxhuara krejtesisht nga kamikaze te tij qe nga Kryetari i Komisionit Qendror te Zgjedhjeve e 5 ministrat e tij ne postet kyce te dhuruara nga Edi Rama, qe leshoi pushtet per hir te shtetit,per cka vete qehajai i Sales ne krye te Partise Babale pat deklaruar se ai kurre nuk do ta kishte bere nje dhurate te tille, sic nuk e beri Sali Berisha, qe uzurpoi cdo fije e cdo hallke te te gjitha pushteteve legjislative, ekzekutive, elektorale, ligjzbatuese perfshi edhe mediat e deri edhe postín e kryetarit te Komisionit te Kontrollit te Shtetit,
  A nuk ju kujton kjo demokrature berishte pikerisht parullen leninisto- staliniste te Revolucionit te Tetorit “ Vsjeh Vllasam Sovjetam !“ – Te gjitha pushtetin Sovjeteve ! dhe Luigji e 14te “ Ligji jam Une !” Ia
  A mund ti vesh emer tjeter vecse Salikraci ketij sundimi absolut te pandeshkueshem, te pacenushem, dhe te paprekshem nga askush pervec “ Bandes se Gangstereve” te tij politike, biologjike dhe mediatike qe e rrenoi Shqiperine.
  Jo vetem kaq por edhe la e vazhdon te shpertheje njera las tjetres minat e tij me sahat ne cdo fushe te jetes shqiptare sipas antiparimit cnjerezor “ pas meje le te behet
  qameti !
  Sa te jete gjalle Sali Berisha nuk do te reshti komplotet, intrigat, provokacionit, orvajtjet per te ardhur ne pushtet me cdo mjet e me cdo menyre dhe ta sunduar Shqiperiine ne bashkepunim edhe me djallin e te birin e tij ne Beograd, Athine e nenen e Beogradit, Mosken

  Fabrika “Fake News” e “Sali Komikut te Vicidolit ” !

  Sali Berisha nuk ka nevoje te shpike asnje skenar te ri djallezor per zezona e tragjedi te reja antishqiptare !
  Ai i ka te gjitha gati dhe me teprice !
  Si ne pushtet edhe ne opozite Sali Berisha dhe “Banda e Gangstereve” te tij politike, biologjike e mediatike edhte fabrika me e madhe e “ Fake Njuz” lajmeve te rreme ala Sputnik e ala Putin, ala UDB e ala KGB, ala Gebels “ Genje e Genje se dicka do te mbetet !”
  Te gjitha poshtersite dhe krimet e veta dhe te bandes se tij ua vesh kundershtareve te tij kudo, politike qe as Sllobodan Milloshevici e asnje armik i shqiptareve nuk do ta kishte bere me pabesisht , me egersisht e me djallezisht se Sherri I Berishes Sali Rama i Vicidolit .
  Qyrkun e krimeve dhe tragjedive pa fund kunder Shqiperise dhe shqiptareve si komb orvatet tua veshe jo vetem qeverise me atdhetare, me demokratike, me tolerante e me properendimore ne historine tone gati 106 vjecare te shtetit shqiptar tash e 5 vjet, opozites tash e gati 27 vjet por edhe ndaj kundershtareve te tij brenda PD- se qysh kur mori frenat e saj me revolen e Azem Hajdarit mbi tavolinen e mbledhjes se Kryesise se saj ne fillim te 1991-it me ndihmen e Beogradit, Moskes dhe William Rajersonit nga e deri sot.
  A nuk jane edhe “Bombat “e tij Babale pjelle e nje mendjeje djallezore dhe nje uzine ala “ Fake Njuz” putiniste rrenash, shpifjesh e komplotesh te nje Sherri Berishe, Made.In Saleh Milloshevic Xhenxhiz Khani, burimi i cdo sherrnaje e trazire politike, juridike, mediatike !
  Pse ?
  Vetem e vetem per te vonuar, tjetersuar, sabotuar dhe minuar me cdo mjet e menyre Vetingun dhe Reformen ne Drejtesi, SPAK-un e Byrone Kombetare te Hetimit, tek te cilat si ai edhe Like Floriri, Lulezim Fazlici e Mona Cizmja, Fatmir Mehdihoxha e Xen Gerdeci, Argita Malltezi e Mul Stanishici, Enkeled Gebelsi e Ylli Manjani, Petrit Vasili e co. shohin me lemeri dhe u faniten cdo cast ne trurin e tyre te cakerdisur e ne panik prangat e ligjit dhe drejtesise ne duart e veta, konfiskimi i pasurive e miliardave te plackitura e vjedhura te shqiptareve , te pervetesuara me korrupsion te llahtarshem, fundin e turpshem te Salikracise dhe sundimit absolute te “ Kesaj Mafia qe ka dale drejt jashte Kontrollit “ !
  – Mire nga robi, mire nga populli nuk paten frike … po nga Zoti nuk kane frike keta pamendesa te pangopur me gjak e djersen te popullit te vet !
  – A thua Doktor Profesori i zemres
  qe e beri me zemer nje popull te tere Sali Berisha kurre se ka degjuar shprehjen filozofike mijeravjecare latine Vox Populi Vox Dei ! Zeri i Popullit Zeri i Zotit
  Secili mban pergjegjesi para ligjit e jep llogari para drejtesise por edhe para Zotit !

  Zemra e shtetit eshte prej Ligji !

  Te gjithe Babalet politike e mediatike ulerijne e sokellijne se “nuk ka shtet ne Shqiperi” dhe nuk lene poshtersi e krim pa bere per te sabotuar e minuar zemren e shtetit, qe e rrenoi Kardiogu Sali Berisha me Salikracine e tij !
  Kam vetem nje pyetje per keta Babale pamendesa, me ne krye kardiologin Sali Berisha:
  – A ka lexuar apo pare ndonjehere qe nje njeri te jetoje dhe funksionoje normalisht pa zemren !?
  Absolutisht qe jo .
  Edhe shteti ka zemren e tij !
  Shteti e ka zemren prej guri, thote si filozofia e lashte kineze dhe ajo greke e romake
  Ne asnje shtet te Botes, askund dhe asnjehere nuk ka pasur e nuk mund te kete shtet te vertete pa zemren e tij . Ligji dhe Drejtesia jane jo vetem zemrat dhe shpirti, por edhe themeli dhe shtylla kryesore e cdo shteti, ku cdo shtetas eshte i barabarte para tij ligjit .
  As Babalet ala Lulezim Bashic Fazlici, ala Ervin Intrigant Salianji, ala Enkeled Gebels Alibeaj, ala Gazment llapaqen Bardhi, as Mona Cizme Floriri, as Petrit Humbameno Vasili …… as vete Havaleja i Partise Banale dhe i Shqiperise, Sali Berisha, as familja e tij biologjike dhe politike, as mediat me teper se Babale qe cirren:
  -Ja gjurma kur ujku i Vicidolit ka bere dhe orvatet te ribeje kerdine mbi shqiptaret e Shqiperine tash e gati 29 vjet !
  Po sa te trashe qe jane keta pamendes e perbindesh te pandreqshem more Zot!
  E pabesueshme!
  E trishtueshme !
  Neveritese deri ne krupe !
  Ka perenduar koha kur ata benin ligjin…!
  Eshte koha qe ata te japin llogari para ligjit !
  Banda e Gangstereve ia ka kaluar edhe Ali Komikut te Sadam Huseinit me rrenat idiote te tyre. Me shume se Plaku Mere Berisha eshte kthyer ne Sali Komikun e Vicidolit!
  Jane bere per te ardhur keq.
  Jane bere per tu ngushellar: Mos Zot me keq ose sic e themi ne tropojanet Mozomakeq !

  SHENIM:

  1- Vetem titulli, nentitujt dhe dy paragrafet e fundit jane perditesuar me 11 tetor mbas ores 5 mbasdite te Nju Jorkut mbasi ndoqa kater perleshjet e gladiatoreve politiko mediatike te Partise Babale me analistet e mirefillte si Shpetim Nazarko, Spartak Ngjela, Sokol Balla, Artan Hoxha, Lorenc Vangjeli, Elisa Spiropali, ne kater televizionet 24 karat ala Babale si KlanTV, News- 24, was Ora News dhe ne Vizion+ i cili eshte me i paanshmi.
  2- Do te vecoja Ora News alias “Govorit Moskva”- Ju flet Moska , ku dy Babalet politike Edmond Spaho dhe Petrit Vasili te Partive Babale te cilet u vetdemaskuan acik perballe Shpetim Nazarkos dhe gazetarit me te mire hetues Artan Hoxha dhe fakteve te tyre rrenuese !
  3- Edhe me keq se ata u zgerlaq nga Zv. Ministrja e Brendshme Z. Romina Kuko dhe faktet kokeforta te saj, ish- ministri i Drejtesise Gazmend Bardhi Trokaca e Sali Bashes, i cili se bashku me Enkeled Gebels Alibeun dhe Ervin Salianjin Guma Duma Bumja . ishin jo vetem bashke- skenaristet dhe asistente-regjizoret, por edhe telallet e tupanxhinjte Vicidolas te pijanecit , kumarxhiut, narko e human- trafikantit Babales fizike te Partise Babale politike te Havalese se Shqiperise, Sali Berishes dhe Lulezim Bashes qe u plasi bomba Babale ne duar ashtu edhe me rastin e Xhesiela Malokut !
  4-Kush orvatet ti beje varrin tjetrit bie vete brenda, thote filozofi popull… E zeri i Popullit perseri e gjithnje eshte Zeri i Zotit ! U zgerlaqen si Mozomakeq ! Ngushellime … Ju shendosh!

  Reply to this comment
 21. ALBAN October 14, 06:31

  FAKTE … JO OPINIONE

  LULEZIM BERISHA NUK RREJNE KURRE PA FOLE !

  – Ka mesuar nga Beu i Partise Babale …

  “ Lulezim Basha genjen edhe kur e pyet sa eshte ora”. Jozefina Topalli

  Genjeshtrat e tij jane aq te trasha sa nuk i beson as vet e megjithate i perserite cdo dite e shume here ne dite,,, Genjen edhe duke mashtruar hapur pa iu skuqur faqja e duke iu shtjerrur zeri !
  Pse !?
  A e detyroi me zor Edi Rama te fuste te zgjedhurit prej atij vete ne Qeverine Rama -Meta, ne majin e vitit 2017 !?
  Po kryetarin e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve ia dha me zor Rama !?
  Po Avokaten e Popullit nga Partia e tij is perzgjodhi Edi Rama api vete Lulezim Basha!?
  Nje fakt vlen me shume se nje thes me pallavra e rrena te nje genjeshtari e mashtruesi patologjik !?
  Po dhjetera e pafund fakte te tjera qe i kemi pare me sy te gjithe ne shqiptaret e nderkombetaret kudo ne Bote !?
  A mund ti besohet qeverisja e Shqiperise nje genjeshtari qe rren edhe kur e pyet sa eshte ora !?
  A mund ti besohet qeverisja e Shqiperise nje mashtruesi e hajni me cizme qe vodhi me ze e figure te kapur ne flagrance nga kamerat duke vjedhur edhe votat ne gjirin e familjes se vet politike, PD-se gjate zgjedhjeve te korrikut te vitit 2017 !?
  A mund tu besohet qeverisja e Shqiperise nje kryehajduti te 600 milione eurove nga Autostrada e Kusarise se Kombit, gati gjysmen e 1.3 miliarde eurove te vleres se pergjithshme te saj dhe qe thau financat e shtetit shqiptar dhe krijoi nje borxh te brendshem prej mbi 800 milione eurosh dhe rriti me 10 per qind borxhin e jashtem te shtetit shqiptar !?
  A mund ti besohet qeverisja nje bashkeatdheshitesi te Sali Berishes te kapur ne flagrance nga Gjykata Kushtetuese e Shqiperise dhe atdhetari Myslim Pashai bashke me opoziten, nepermjet marreveshjes antikombetare te Otrantos!?
  A mund ti besohet jeta e shqiptareve nje bashke kryekzekutori te 4 protestuesve paqesore e krejt te pafajshem me urdher te Sali Berishes dhe bashkepunetori te tij ne fshirjen e serverave dhe prishjen e provave te masakres se 21 janarit 2011…
  Larg qofte !
  Sa per te genjyer, Lulezim Basha nuk rrene kurre pa fole ! Ky eshte virtuti me i larte te bosit te Partise Babale dhe Havalese se Shqiperise Sali Berisha nga Qinami i Vicidolit !

  HIMNI I PARTISE BABALE
  From: Alban Dega
  Date: February 19, 2017 at 3:58:52 PM EDT

  LUL SALI I NENES…
  KE TE QAJE ME PARE !?

  – Nga Alban Dega. Nju Jork

  Lul Sali nenes
  Ke te qaj me pare
  Lul Xen Gerdecin !?
  A cadren e care!?
  Mushamaja grisur
  I kercasin trare
  Themelet i tunden
  Mbi gjak te pathare!
  Kulmin ne Gerdec
  Rrenjet 21 janar !
  Banda ne panik
  Duart me gjak lare
  Zeri u eshte cjerre
  Mbi te hapur varre!
  Kurr nuk ka mbetur
  Gjak i dlire pa marre!
  Ameriken kunder
  E Evropen mbare
  Nuk po u ngelet
  askush per tu qare !
  Cadra juaj e krimit
  Po u behet varre!

  Reply to this comment
 22. Alban Dega October 14, 06:36

  Replike me nje hic

  SA PODHTE KA RENE KARTA…RRENA E PARTIVE BABALE !?

  From: Alban Dega
  Date: October 7, 2018 at 11:15:07 AM EDT

  “QEVERI BUDALLAQE” !?

  – Sa poshte ka rene Kartagjena me falni Kartarrena e opozites Babale !
  – Mozomakeq !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Are you OK, Mr Manjani !?
  Come on ! A je ne vete Ylli ?
  Po atehere cfare mund te themi per nje opozite te tere Babale me ne krye Havalet Sali Berisha, Mona Cizmja, Lulush Lope Hollande, Petrit Vasili, Fatmir Mehdihoxha, Edi Palokari, Grida Salianjin, Enkeled Gebelsi…..te cileve kjo qeveri ua pshurri ne buze gazin e gaztorit Babale !?
  Komenti jot qesharak eshte nje vetvrasje jo vetem politike, por edhe mediatike!
  Te ka dale plumbi nga qyta e jo nga tyta o Pjeter Mustakuqi e Mjeker Ngucakeqi!
  Akoma nuk e kuptoni dhe nuk e pranoni se jeni bere gazi i Botes, hajgarja e mbare njerezimit edhe me keq se Babalja i Vlores !
  Akoma nuk e shikoni se Ali Komiku i Sadam Huseinit eshte Profesor Doktor i vertete rrenash perballe Profesor Doktor Sali Berishes dhe “ Bandes se Gangstereve” politike, biologjike dhe mediatike, pjese e se ciles je edhe ti, qe e nxoret ne harrese Nastradin Hoxhen e Anadollit me rrenat tuaja te trasha, qesharake, neveritese deri ne krupe, gerditese deri ne vjellje nga prapanica !
  Akoma nuk e kuptoni se jeni bere per te ardhur keq!
  Akoma nuk e ndjeni sa poshte ka rene Kartagjena, me falni, Kartarrena juaj !

  Reply to this comment
 23. ALBAN DEGA October 14, 06:39

  NJE OPOZITE BANALE QE PRODHON VETEM BABALE DHE MENDJE-FEKALE!

  From: Alban Dega
  Date: July 22, 2018 at 9:56:25 AM EDT
  Mendime me gjuhen e fakteve

  NJE OPOZITE MAKABER KOBEZEZE …

  – Sali Berisha nuk eshte ilaci as doktori, por vete virusi dhe semundja e PDSH-se

  – Lulezim Basha eshte vetem qehajai i Berishes ne krye te cifligut te Berishes PD !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nuk eshte e vertete qe Shqiperia nuk ka opozite. Mungesa ose mospasja opozite eshte gjysma e se keqes.
  E keqja me e madhe per Shqiperine eshte se gjate pese vjeteve te fundit e sidomos gjate vitit te fundit kur iu shuts edhe LS-TEPSIA ka opoziten me destruktive, rrenimimtare, shtetzhberese, shtetrrenuese, thellesisht antishqiptare e thelbesisht antievropiane e sidomos antiamerikane qysh kur ishte ne pozite e aq me teper pese vitet e fundit !
  E keqja me e madhe e Shqiperise dhe qeverise se sotme, me e mira dhe me atdhetarja, por jo pa te meta e gabime edhe te renda, ne historine e saj, ka nje opozite pa alternativa, pa program, pa ide, me shume koka qe ka ne krye kryepeshkun Sali Berisha qe vendos per gjithcka duke deklaruar se ai nuk ka gisht ne vendimarrjen e saj.
  Nje opozite qe vetem ben thirrje per revolución te armatosur e permbysje me dhune te nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike, nje opozite qe perdor shashka e cizme, miell e televizore kunder ministrave e kryeministrit ne Kuvend, qe pushton foltoren e tij, qe perdore gure e drure, grushta e veze ne komisionet e tij, qe kercenon me braktisjen e tij.
  Nje opozite qe ne vend te prodhoje alternativa zhvillimi e perparimi me te mira se qeveria, prodhon video e audio te falsikuara ala Babale e behet hajgare ne syte e mbare shqiptareve kudo ndodhemi …
  Nje opozite me nje lider qe vjedh edhe votat ne gjirin e saj, vjedh familjen e vet politike, sic vodhi e plackiti djersen e mundin e popullit e shtetit te vet Shqiperise !
  Nje opozite pa asnje strategjike e taktike te suksesshme krijuese te veten qe vjedh edhe strstegjine e saj nga Sputniku e RIA=KGB e te, GRU-ja e Putinit.
  A nuk ishte kjo opozite dhe líderet laramane te saj qe vetem tri ore mbasi Sputniku leshoi ne efir Fake News, mashtrimin e Kremlinit per “ fillimin e luftes civile ne Shqiperi dolí me strategjine e “ mosbindjes civile” si rrugen e saj revolucionaro- bolshevike per permbysjen me dhune te saj qe i vuri zjarrin e flaken Kalimashit dhe gomave te makinave ne te kater anet e Tiranes !?
  Ngado te shkosh e ngado qe ta shikosh te del nje opozite destruktive, rrenuese, destabilizuese, dizinformuese, komplotuese !
  Pra nuk eshte se nuk kemi opozite !
  Kemi opozite por nje opozite vajmedet, nje opozite te veteshartalluar nga vetvetja dhe lidershipi i saj… nje opozite qe mos qofte !
  Nje opozite makaber, kobezeze qe jo vetem gezohet e feston, por edhe zmadhon, shumefishon, trillon, perhape cdo lajm te keq kunder popullit e shtetit te vet!
  “Pajtohem” me Sali Berishen se nuk ka gisht ne vendimarrjen e opozites. !
  Pse!? Sali Berisha ka jo vetem gishtat e duarve por edhe te kembeve, duar e kembe… ka fjalen e fundit ne cdo vendim e veprim te PDSH-se si lideri i saj de facto.
  Fatkeqesia e oponenteve te kesaj politike te PD-se ne gjirin e saj eshte se akoma e shohin Sali Berishen si shpresen, si ilacin e semundjes se rende dhe shpetimit te PD-se!
  Ne fakt, Sali Berisha, jo sot por qysh kur u “zgjodh” si kryetar i PD-se me garancite e UDB-es serbe e Rajerson MCartit nen tavoline dhe me koburen e Azem Hajdarit mbi tavoline si kryetar i saj, eshte shkaku, eshte bakteri, eshte virusi i semundjes se degjenerimit dhe gremisjes jo vetem te PD-se, por edhe te Shqiperise mbi 13 here ne 13 vjetet e sundimit te Sali Berishes, ose shkurt Salikracise!
  Sali Berisha eshte vete semundja e opozites.
  Lulezim Basha, Flamur Noka, Edi Paloka, Enkeled Alibeaj, Ervin Salianji, Grida Duma… jane vetem marioneta te Sali Berishes .
  Nga parti shtet ne diktature per 13 vjet te sundimit te Partise Sali Berisha u kalua ne sundim te tij absolut, u kalua ne Njeri Shtet.
  Nese ne diktaturen me te cmendur komuniste ne Evrope zbatohej parulla “ Kur flet Enveri e vendos Partia ngrihet ne kembe e gjithe Shqiperia !“ ne demokraturen e Berishes u kalua ne parullen “ Kur flet Berisha e vendos Salia ngrihet ne kembe e gjithe gangstere Mafia ! “
  Ky eshte thelbi, palca e Salikracise pa maska e pa rrena ala “une nuk kam asnje rol ne vendimarrjen e PD-se !”
  A e vini re se ne cdo moment me rendesi per Shqiperine, ambasadori SHBA-se , aleatet e mikut tone strategjik , Zoti Donald Lu takon Sali Berishen e jo Lulezim Bashen!
  A e keni vene re po ashtu se edhe vete Lulezim Basha ne cdo rast vendimarrjeje ose veprimi me rendesi te PD shkon e falet tek Sali Berisha me zyren e tin e jo me SHQUP !
  Sali Berisha e ka kthyer PD-ne ne nje ciflig te tij e te familjes se vet ndersa Lulezim Basha eshte vetem qehajai i cifligut te tyre.
  Pa e kuptuar kete te vertete te madhe sa edhe te hidhur, kurre PD- ja nuk do ta rimarre veten dhe nuk do te ngreje koken !
  Sundimi dhe vendimarrja e nje personi per gjithcka ne cdo partí ose shtet eshte thelbi e shpirti i autokracise dhe diktatures jo i demokracise, i pushtetit te popullit, me popullin e per popullin .

  Reply to this comment
 24. ALBAN DEGA October 14, 06:42

  From: Alban Dega
  Date: October 6, 2018 at 3:45:56 PM EDT

  … HIENA TE ETURA PER GJAK !

  – Edhe djalli vete pothuajse gjithnje shfaqet me fytyre njeriu ….. Filozofia e Lashte Kineze

  – As korba e as sorra…. Shume me keq se aq !

  – Argatet e Salikracise dhe disfata e plote e tyre… Prisni se nuk keni pare gje akoma !

  -Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kjo eshte gazetaria bashkekohore shqiptare perballe dhe ne sherbim te plote te lukunise se Babaleve politike, mediatike tipike mafioze ala Sali Berisha, Mona Cizmja, Lulezim Badhs, Petrit Vasili, Edi Palokari e Grida Duma Salianjin, ala Basir Gebels Collaku, ala Blendi Koran Toptani, Eni Vasili,
  Do te vecoja cinizmin dhe kercenimet sadiste te kesaj quazi- gazetares Klodjana Lala dhe antigazetarit Basir Collaku ndaj Xhisiela Malokut!?
  Ligesi, cinizem, egersi neveritese hiena qe ua kalonin edhe Eni Vasilit, qe me publikimin e intervistes se Xhisieles fatkeqe qysh 3 vjece, viktime e drejteperdrejte e nje xhelati si Rexhep Raja, megjithe kerkesen dhe kembenguljen e saj per te mos transmetuar ate ne Top Chanel, ka shkelur ligjet shqiptare dhe ato nderkombetare per te drejten e shprehjes dhe lirine se mendimit si dhe ligjet per te drejten e autorit, qe ne kete rast eshte Xhiseila dhe jo Eni Vasili!
  E keshilloj vellazerisht Xhiseilen te bisedoje me avokat te mirenjohur ala Maks Haxhia per ta hedhur ne gjyq e po te jete nevoja cuar deri ne Gjykaten e Strasburgut edhe Eni Vasilin e Top Chanal, edhe Basir Collakun, Blendi Fevziun, Klodjana Lalen dhe Klan TV per frikesimin, kercenimet e tyre te hapura pa maska me burg, pa pase tagrin as te prokurorit dhe as te gjykatesit suprem, qe po ashtu i kane te ndaluara me ligj!
  Drejtesia behet e jepet me vendime jo me kercenime, me fuqine e aresyes e jo me aresyen e fuqise mbi bazen e fakteve dhe deshmive per cdo krim apo shkelje ligjore !
  Ka ardhur koha qe edhe politike edhe mediat shpifarake, antihumane, te paguajne haracin per cdo akt te kunderligjshem dhe shkelje te drejtave themelore njerezore, sic jane e drejta e mendimit dhe Liria e shprehjes.
  Duke pare cinizmin, egersine e perseritur te Klodiana Lales jo vetem ne kete, por edhe ne raste te tjera si ai i Saimir Tahirit dhe pothuajse cdo rast paraqitjeje te saj ne TV me lind dyshimi se nje grúa e tille eshte ne gjendje te kurdise cdo lloj intrige dhe provokimi vetem e vetem qe te beje protagonisten ne mediat dhe shout mediatike, vetem e vetem qe te jete ne qender te vemendjes per te mbuluar mungesat qe ia ka dhene Zoti ne qiell dhe nena natyre ne Toke!
  Dyshoj por edhe kam bindjen pothuajse te plote se ajo ka organizuar ose minimumi ka qene ne dijeni te atentatit kunder shtepise se prinderve te vet !?
  Pse ?
  Cfare donin femijet e saj ne shtepine e prinderve e jo ne shtepine e vet bashkeshortore pikerisht ate nate !?
  Per ta bere protagonisten e heroinen ne nje film horror me femije e pleq ? …
  Apo… 1001 pikepyetje te tjera qe duhet tu pergjigjet policia dhe prokuroria me nje hetim te shpejte e te thelle e jo duke fjetur gjume mbi dosje me prapaskena te mirefillta e te rrezikshme politike ala SHQUP, per te zbuluar autorín apo autoret e tij te vertete kushdo qofshin ata dhe vendosjen e tyre para ligjit dhe drejtesise se paanshme !?
  Cfare grupi kriminal apo mafioz ka zbuluar apo goditur Klodiana Lala me krijimtarine apo analizat e saj mediatike teper cinike, qe me shume se forcen e aresyes ashtu si Blendí Fevziu, Basir Collaku, Eni Vasili, Artur Zhelja, Andi Bushati etj. perdorin aresyen e forces diktatin, zerin e larte, kercenimin, rrumujen tamam si ne nje skene gladiatoresh e jo ne ekranet e televizioneve bashkokohore ku bejne te fortin ne sherbim te padroneve politike dhe darovitjeve te tyre!
  Cili eshte ajo bande kriminale apo kriminel, cili eshte ai grup ose organizate mafioze qe do te kryente nje atentat kunder nje hici mediatik, qe bente te fortin me silazhin qe i servirnin dy kriminele te mirenjohur shqiptare e boterisht si Adriatik Palla e Rovena Gashi me lukunine perreth tyre !?
  Po te ishin aq leshko e te trashe si kriminelet edhe mafiozet nuk do te mbijetonin asnje dite ne biznesin e tyre antinjerezor por do te kapeshin e viheshin ne pranga brenda ores .
  Kush tjeter kishte interes te rrezikonte vetveten te qellonte me arme ne kryeqytet kunder dy pleqeve te pafajshem e aq me teper kunder dy femijeve te mitur!?
  Pasi mbaron silazhi Llalla – Gashi i Klodianes ne prokurori dhe duke mos pasur asnje talent ne gazetarine e shkruar e aq me pak ne ate te ekranit, asaj me shume se kujtdo i duhej nje akt trondites me jehone kombetare e nderkombetare qe te rifitonte protagonizmin e munguar…
  E kam shprehur kete dyshim ne nje koment te botuar ne Tema dhe Dita qe ate dite, kam ndjekur intervistat e saj prej nje gjynahqarjeje te stisur, dhe vetviktime te maskuar keq.
  Ne ato caste keqardhjeje me dilnin pamje e saj kur bente te fortin, kur bente jo vetem prokurorin por edhe kryegjykatesin suprem ndaj Saimir Tahirit me nje ligesi te pashoqe, me nje cinizem te skajshem qe e beri arrestimin e tij fakt te kryer deri ne ate shkalle shtrigerie njerezore sa bashke me Blendi Fevziun e ngushellonin per burgosjen e tij imagjinare duke I deklaruar cnjerezisht se do ta vizitonin dhe intervistonin edhe ne burg, si ngushellimin “ human” te tyre per te varurin qe do ti hiqej stoli !
  Te njejten pershtypje me ka bere edhe cinizmi skajor i Basir Gebels Collakut ( skenaristit dhe instruktorit te paguar nga Partia Babale te Azilit Politik te Dritan Zagarit dhe Emiljano Nuhut ne Opinionin e pare per Babalen Nr 3 te Havales Nr. 1 te Shqiperise Sali Berisha, sic e ka pohuar direkt dhe indirekt ne Opinionin e pare te Klan Tv per kete ceshtje- I sugjeroj prokurorise te marre si deshmi rregjistrimin e atij programi qe e kam ndjekur drejtepersedrejti ) i Blendi Fevziut, Klodiana Lales sidomos ne Opinionin e fundit me pranine e Xhiseila Malokut.
  Po i le menjane Basirin dhe Blendin. Ata jane ne kete rol te perhershem te tyre kuptohet me pagese mbi e nen dore!
  Si eshte e mundur qe dy nena femijesh mes gjithe te mirave te mundshme si Klodiana Lala dhe Eni Vasili, qe i thahej peshtyma ne buze dhe i shtjerrej zeri deri ne shuarje perballe fuqise se aresyes dhe fakteve dhe argumenteve rrenuese te Edi Rames vetem 3-4 dite, para se henes se fundit, te gjynahqares Lala pas atentatit ndaj prinderve dhe femijeve te saj te kalonin cdo kufi te egersise dhe cinizmit duke iu versulur si hiena te uritura nje viktime dhune makaber qe i kane vrare mburojen e saj, te jatin qysh ne moshen 3 vjecare e torturaron barbarisht me tyre revolene ne koke e cigare te ndezur, me ate gjuhe shtrigash, e thene bute, me aq cinizem e vrere kobrash te tejskashem, duke e kercenuar me pranga e burg ore e cast qe ta detyron in te thoshte ate qe padronet e tyre politike dhe mediatike i kishin urdheruar te nxirrnin me hir a me pahir, me kulac apo me kerbac nga goja e saj kunder vullnetit te saj !
  Mallkuar qofte titulli madhor njerezor nene si per njeren edhe per tjetren!
  Si mundet qe nje zemer nene te kete aq helm, aq cinizem, aq mllef kunder nje vajze ne lulen e rinise te traumatizuar dhe terrorizuar qysh 3 vjec si Xhiseila Maloku!
  Si kane guxim te shohin ne sy e te perkedhelin femijet e vet pas asaj egersie hienash ndaj nje viktime torturash 25 vjecare, jetime 3 vjecare nga katrahura berishiste e 97-es !?
  Ku jane ato shoqata grash e deputetesh… te te gjitha partive pa perjashtim, OJQ-e kotesekoti, hajdute e antivlera njerezore, Avokatja e Antipopullit qe i dhuroi Vjerrise piramidale te Lulezim Bashes 18 milione euro per Pallati. e kunderligjshem te Vlores… qe nuk ngrene zerin ne mbrojtje te kesaj viktime te shumefishte te Salikracise qe ndezi fitilat e 97-es qe vrane te jatin e Xhisieles 3 vjecare, autoblindat e Grushtit fashist te 14 shtatorit 1998, te barutit vdekjeprures te Xen Medihoxhes se Saliut ne Gerdec, qe zbrazi qindra plumba me 21 janar 2011, duke ekzekutuar kater e plagosur dhjetra te tjere, qe po ky Klan TV i Blendi Toptanit dhe Aleksander Karrocierit nuk la truk e poshtersi pa bere per te fshehur plagosjen e gazetarit te vet Fatos Mahmutaj duke i bere presión qe te manipulonte ngjarjen!
  Tamam nje lukuni hienash politike, oligarkike dhe mediatike qe veprojne si nje “ Bande Gangsteresh” dhe si nje “ Mafia krejt jasht kontrollit” per te sabotuar, vonuar, minuar me cdo mjet e me cdo menyre Reformen ne Drejtesi, Vetingun, SPAK-un dhe Byrone Kombetare te Hetimit te krimeve te tyre politike, financiare, mediatike kombetare e nderkombetare !
  Misión i deshtuar !
  Total failure ! Disfate e plote e ketyre kryebanditeve e telalleve te tyre !

  Reply to this comment
 25. Alphade October 14, 15:25

  Babale,idem, Dart Hoxha……!!!

  Reply to this comment
 26. vons October 14, 17:34

  Xhafaj e dergoi vellane ne Itali jo prej Babales, por prej ndergjegjes, ose prej Rames. Pra Ministri e luftoi drogen edhe kur vellai e kishte lene drogen, dhe kjo tregon se e respektoi ligjin e shtetit, megjithese vellai nuk po e uron pse e dergoi ne burg. Pra, bravo qe e dergoi vellane ne burg ne Itali sepse ia kerkoi detyra, shteti, dhe ndoshta edhe Rama, se mund edhe te mos e dergonte, se Italia nuk po e kerkonte. Roli I Babales eshte minimal ne kete histori. Italia e kishte zbuluar me kohe punen e droges se vellait. Babalja genjeu kur tha se vellai vazhdonte me drogen. Pra, ai po perdorej si mish per top nga politika. A rrezikohet Babale ne shqiperi? Eshte rrezik i pergjithshem, jo personal. Ai mund ta haje I pari, por ne kete rrezik te pergjithshem, jo personal. Nuk jam dakord se mediat jane te gjitha kazan. Por disa jane kazan. Se thone se Babalja e nxori vellane si trafikant. Por jo, Italia e kishte nxjerre me perpara. Babale donte vetem azil politik. Ministri ishte kunder vellait. E terci e verci….

  Reply to this comment
 27. Andrea October 15, 02:43

  Qartazi tashme kuptohet se Sali Berisha ne bashkepunim me sherbimin e fshehte serb e kan liruar Babale ne menyre qe ta eleminojne, ta vrasin me lehte jashte Shqiperie. Mbyllet çeshtja njelloj si rasti i çeshtjes se Zv/ministrit Poni qe “beri” infarkt ne Prishtine.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*