Bakojani: Greqinë po e pret një presion serioz rreth pranimit të Maqedonisë në NATO

April 17, 2016 20:24

Bakojani: Greqinë po e pret një presion serioz rreth pranimit të Maqedonisë në NATO

Ish-shefja e diplomacisë greke, Dora Bakojane, paralajmëroi se Greqinë e presin presione serioze rreth pranimit të Maqedonisë në NATO në samitin e ardhshëm që do të mbahet në Varshavë.

Bakojani apeloi te Ministria greke e Punëve të Jashtme që të nisë seriozisht përgatitjet, duke komentuar se Maqedonia ka një rol të përforcuar falë krizës së refugjatëve dhe qeverisë aktuale greke, e cila nuk e ka përkrahjen e njëjtë si e ka pasur Kostas Karamanlis në vitin 2008.

Bakojani theksoi se qysh nga tetori është duke paralajmëruar për rrezikun që vendet anëtare të NATO-së të bëjnë presion që Maqedonia të marr ftesë për anëtarësim në samitin në qershor.

April 17, 2016 20:24
Komento

1 Koment

  1. Arturi April 18, 00:21

    Epo ose NATO do i hape deren MCD ose pastaj, kjo e fundit, do te ulet ne preherin e Rusise.
    Prandaj Gerr-verr-qija nuk mund te rezistoje me, por do te dorezohet. Perndryshe, shkrihet fare si shtet dhe ndahet nga vendet e tjera ballkanike!
    Uncle SAM 🙂

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*