Balla: Basha kur iku si kryebashkiak i dha familjes një shtesë në katin e 12-të

August 22, 2016 16:51

Balla: Basha kur iku si kryebashkiak i dha familjes një shtesë në katin e 12-të

Deputeti i Partisë Socialiste, Taulant Balla ka ironizuar kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Bashën për qëndrimin e sotëm në lidhje me akuzat për ndërtimin e pallatit pesë katësh nga deputeti i PS-së, Sadri Abazi në mënyrë të paligjshme.

Në një postim në statusin e tij ne Facebook, pasditen e së hënës, Balla  deklaron se ish-kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha jo vetëm fjeti gjumë por kur iku i dha familjes së tij një shtesë në katin e 12-të, për ta shndërruar dupleksin në tripleks.

“Kur flet Luli për shtesë kati, shqiptarët qeshin. Tiranasit qeshin me lot madje. Sepse iu kujtohet që për fat keq katër vite 2011-2015 patën Kryetar Bashkie Lulzim Bashën, i cili vetëm fjeti gjumeë dhe në fund kur po ikte i dha familjes së tij një shtesë në katin e 12-të, për ta shndërruar dupleksin në tripleks. S’kishte faj. I mësuar në vilën 3-kateshe në Hollandë, donte edhe 3 katë në Tirane. ‪#‎vajmedetLuli&opozita”, shkruan Balla.

Më heret, Partia Demokratike ka akuzuar deputetin e PS-së, Sadri Abazi se me ndihmën e pushtetit po vazhdon të përfundojë katin shtesë në Pallatin e tij në zemër të Tiranës, dhe Edi Rama jo vetëm që e lejon, ndalon ligjin të funksionojë, por del dhe e mbron publikisht përmes INUK-ut, dhe drejtoreshës Dallëndyshes Bici.

August 22, 2016 16:51
Komento

4 Komente

 1. cohu enver legjenda nga varri August 22, 17:41

  Zoti Taulant Palla

  ju lutem mos e kryqzoni Lyl Bashin per kete krim “te madh”

  shqiparet e dine se ky kriminel jo vetem shtesa kati por nen masken e tij u be nje pallat i madh ne Vlore rreth 4 miljon dollare dhe ja shembet ju impotentet sacjaliste dhe i dhate 6 miljon dollare ..hapni letrat..

  Por….le te hidhemi te ana kriminale

  Eshte e vertete qe bash-berisha jane kriminele pasi kane konsumur te gjith krimet qe permban kodi penal i krimeve te renda..

  Por sali krimineli dhe lul tradhetari nuk jane fajtore.

  Fajtore jeni ju impotente socjaliste qe ju sh,,rdheu berisha me qen dhe mace dhe merreni me shtesa katesh

  Fajtore eshte dhe trupi (turpi) dipllomatik i akredituar ne tirane qe jane dukeshem ne anen e krimeinelev 2b..pamvaresisht nga ngerdheshjet e donald lul bashes.

  ja dhe dosja penale e ketij mionstre qe vetem profeti enver halili ju kinte nonen ketyre palo malesoreve dhe porno-ambasdoreve

  I pandehuri Lulzim Basha
  mund t’i ketë shokët e rrallë edhe në Evropë,
  si një politikan i cili në një hark kohor relativisht të shkurtër,
  ka krijuar një profil kaq të lartë kriminal dhe korruptiv.

  Njërin skandal, ku ka luajtur me 220 milionë euro me rrugën Durrës-Kukës, arriti ta mbyllte me procedurë, falë komandimit të drejtësisë nga Sali Berisha dhe falangat e tij. Ndërkaq, për dy histori të tjera kriminale dhe tradhëtare, Lulzim Basha nuk është paraqitur asnjëherë para drejtësisë. Bëhet fjalë për vrasjen e katër protestuesve të pafajshëm në bulevard në 21 Janar 2011, si dhe për shitjen e 300 km katrorë det Greqisë në mënyrë të fshehtë dhe mafioze. Lulzim Basha,mbrojtesi i familjes Berisha dhe pasardhës i Berishës në krye të Partisë Demokratike, është aktor i dhjetërave skandaleve dhe aferave të ndryshme, por emri i tij lidhet kryesisht me tre çështje, të cilat mund ta fundosin atë në çdo kohë dhe në çdo rrethanë. Lulzim Basha është identifikuar përgjegjës për vjedhjen e 220 milionë eurove me tenderin e rrugës Durrës-Kukës, për vrasjen e 4 qytetarëve dhe plagosjen e dhjetërave të tjerëve si dhe për shitjen e detit, Greqisë.
  dosja kriminale e Lulzim Bashës

  1. Shitja e detit, Greqisë
  Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Lulzim Bashës, i cili asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar. Ky fakt u konfirmua nga të dy ministrat në konferencën e përbashkët për shtyp që zhvilluan në përfundim të këtij takimi. Por në faqen zyrtare në internet të Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, deklaratat e Bashës dhe Bakojanis janë fshirë. Ndërkohë, në faqen zyrtare në internet të Ministrisë së Punëve të Jashtme greke këto deklarata janë botuar të plota. Më pas, kryeministri grek Kostas Karamanlis erdhi në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për “sheltin detar” që u konsiderua si skandali i radhës.

  2. Pazaret me Bakojanis, Kushtetuesja konfirmoi fajësinë e Bashës
  Gjykata Kushtetuese ka konfirmuar fajësinë e Bashës sa i takon pazareve me Dora Bakojanis për shitjen e detit. Në datën 15 prill 2010, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, ka hedhur poshtë si të papajtueshme me Kushtetutën marrëveshjen e lidhur mes Shqipërisë dhe Greqisë “Për delimitimin e zonave të tyre përkatëse, të shelfit kontinental dhe të zonave të tjera detare që u përkasin në bazë të së drejtës ndërkombëtare”. Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të prillit 2010, shkeljet janë të shumta. Ato nisin që me mungesën e rolit të Presidentit të Republikës në hartimin e kësaj marrëveshjeje – nuk i ishte kërkuar plotfuqishmëria për negociatorët shqiptarë.

  3. 21 Janari
  21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Sërish, Lulzim Basha u akuzua si përgjegjësi kryesor për vrasjet, në cilësinë e ministrit të Brendshëm. Edhe pse Grada e Republikës varej nga ministri i Brendshëm, Basha dhe komandanti i Gardës, sot i pandehur për vrasje, ai pasuan përgjegjësinë njëri-tjetrit. Edhe sot vijon të shtrohet pyetje se kush dha urdhër për vrasjet? Të gjitha përgjigjet të çojnë drejt Lulzim Bashës dhe Sali Berishës. Por ky i fundit arritë të shpëtojë, të paktën përkohësisht Bashën dhe veten. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Kupola në pushtet u përfshi në një tjetër aktivitet kriminal, pasi zhduku të gjitha provat që kompromenton qeverinë në vrase. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.

  4. Skandali me rrugën Durrës-Kukës
  Tetor 2007: Plas skandali më i madh financiar i qeverisë Berisha me rrugën Durrës-Kukës.
  Protagonist është sërish Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura mbi 1 miliardë euro. Lulzim Basha shkoi para gjykatës, por Sali Berisha arriti t’ia mbyllte gjyqin me procedurë dhe ta shpëtonte përkohësisht duke e veshur me imunitet deputeti. Por kjo dosje mund të hapet në çdo kohë. Fakt dhe provat janë aty. Lulzim Basha është përgjegjës për zhdukjen e 220 milionë eurove. Nuk mund të ketë gjykatë në planet që mund t’i hedhë poshtë ato prova.

  Reply to this comment
 2. 21 janari gur kilometrik ne histori August 22, 19:12

  Mirdita Dita

  o duhet te fusim ne burg bedri islamin si shpifes qe na i paraqet Lulin tradhetar & vrases…..ose duhet ti japim nje medalje Lulit qe pasttroi kok palaret ne 21 janar 2011 dhe ky palloshi librezhdit merret me kundravajtje dhe jo me krimet e lulit

  A e harruat fazllicin e berogradit & washingtonit ??

  Lulzim Basha’s Gangster complott and Damir Fazllic

  07/10/2008


  I personally know Damir Fazllic. I think I met him first time on the same day with Sali Berisha, unless the latter was feigning during that first meet in Washington , January 2005. The American company BG&R contracted him as a specialist for Balkans and he would be part of the team for helping PD electoral campaign in 2005. After contract was signed and it was agreed BG&R would stay by the side of PD, Fazllic asked for a contact person in Tirana. KOP (policy orientation committee) had 2 weeks it was created.

  Lulzim Basha was not that known during the time. While I had his name on the tip of my tongue to give him as the contact person. Fazllic pronounced it almost like me.- He is the one I need, – he said. Wondered where they knew each other, but I had no bad impression. Like 2 people from Balkan emigrating to Europe and Balkan it was no wonder they knew each other. But BG&R left in July. Damir Fazllic, on the contrary deepened his friendship with Lulzim Basha and his brother-in-law, who for a reason always used to stay two steps backwards or open the car door. In September 2005, during the second week of PD coming into power, they were very clear in their plan. They would make money. Damir Fazllic opened 3 companies within 2 days which always had as administrator Lulzim Basha’s brother-in-law, Erion. He sold the 3 of them later: one in Cyprus and 2 partially to a former Partizani football player of Beograd .

  There isn’t much importance on money transfer and fiscal infractions. The worst in all this story is that power moves from Lulzim Basha to Argita and Damir. The advocates she recommends, like Kola or Qeleshi, are the one who wrote the company letters; notary Pustina who works now with Shkelzen is the company notary; Brecani, Berisha’s niece is the company’s accounting expert; Enkelejda Isufi, cousin of Lul Basha brother-in-law is the translator… thus in an endless chain of connections enclosed within a sect which moves from Basha, to Argita and Fazllic flings the whole story of Berisha’s power cupola. By the end of 2005, I had a personal incident with him. Kosovo govt was trying to contract BG&R for lobbying about country’s independence. It was about an amount of $1.5 million. Ibrahim Rugova, who was in his last days of life, couldn’t convince UNMIK for the official payment, while he didn’t accept for underhand payment, like Fazllic proposed. The parties split even inside BG&R. to take control of the situation, Fazllic goes to Beograd and signs an informal agreement with the Serbian deputy Prime Minister, where mentioned that BG&R will lobby for the Serbian govt against Kosovo’s independence. The price was double and terms were lighter.

  The other party within BG&R send to me a copy of Fezllic speculation and explained this was not true, but Fazllic was putting pressure on Kosovo’s govt, that if they didn’t sign for the money he would connect to the Serbians. It was hard for Berisha, as a popular person in Kosovo. The nephew Stanisic of was putting pressure on Rugova’s Govt, where he entered with Berisha’s business card.I sent by email to Berisha the contract model of Damir and Serbian deputy Prime Minister. I had no answer. He didn’t open it for three days. All of a sudden the contract was published in Gazeta Shqiptare. I was shocked, as the only person to have it on the email was Sali barisha and me. I asked his secretary about who opened the account [email protected]. She told that only her and any PR consultant. She said possibly Sejamin. I didn’t ask further.

  That day in the evening I was in debate on Klan with Edi Rama. It was my first debate with him and I was frightened of getting nervous. The debate started in the most imponderable way to me. Edi Rama was also holding BG&R agreement with Serbia and opened the debate with it. I stopped him untactfully and started explaining it is a fraud. Berisha himself was confused from my explanation and after the debate asked me how “I knew all those things”. I told him I sent him by email, but it ended on Gazeta Shiptare. He never gave an explanation on this, though I understood his discomfort.Two days later I went his office and sent him what could be called “Fazllic“file. There were a pile of writings in the Bosnian and Serbian press accusing him on financial frauds, connections to Legija who killed Gingic but any harebrained person would accuse him either for being a British spy.

  Reply to this comment
 3. anticensurë 25642654 August 23, 12:11

  ““Kur flet Luli për shtesë kati, shqiptarët qeshin. Tiranasit qeshin me lot madje.”
  jo o bulldogu i ramës,tiransit nuk qeshin!!ata qajnë me me kuje!!e di përse??
  sepse ju skeni asnjë dallim nga ata që i përzumë me votë!
  ju jeni e njëjta hale si berisha e basha vetëm se tashti ju nuk jeni më qentë e lagur,por është basha!!sot krekoseni ju e tulatet ai!!
  kështu o ballë bulldogu,ose konja lehëse!!
  nëse basha ka shkelur ligjet e shtetit,denoncoje!nëse sadri abazi ka shkelur ligjet largoje nga grupi tënd parlamentar dhe denoncoje!!
  për bashën mund dhe të thuash se se dënojnë prokurorët e tij!!
  është e mundur,por të garantoj se këtë të dytin do ta dënojë!!
  pastro veten në radhë të parë or karabush lehës rrugësh,dhe mos kërko të mbulosh mutin tënd sot me shurrën e djeshme të bashës!!

  Reply to this comment
 4. anticensurë 25642654 August 24, 10:36

  ““Kur flet Luli për shtesë kati, shqiptarët qeshin. Tiranasit qeshin me lot madje.”
  jo o bulldogu i ramës,tiransit nuk qeshin!!ata qajnë me me kuje!!e di përse??
  sepse ju skeni asnjë dallim nga ata që i përzumë me votë!
  ju jeni e njëjta hale si berisha e basha vetëm se tashti ju nuk jeni më qentë e lagur,por është basha!!sot krekoseni ju e tulatet ai!!
  kështu o ballë bulldogu,ose konja lehëse!!
  nëse basha ka shkelur ligjet e shtetit,denoncoje!nëse sadri abazi ka shkelur ligjet largoje nga grupi tënd parlamentar dhe denoncoje!!
  për bashën mund dhe të thuash se se dënojnë prokurorët e tij!!
  është e mundur,por të garantoj se këtë të dytin do ta dënojë!!
  pastro veten në radhë të parë or karabush lehës rrugësh,dhe mos kërko të mbulosh mutin tënd sot me shurrën e djeshme të bashës!!
  “Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*