Balla: Financimi rus i Bashës, nën hetim amerikan

July 12, 2018 12:39

Balla: Financimi rus i Bashës, nën hetim amerikan

 

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i ka kërkuar kryetarit të PD-së, Lulzim Basha të mos fshihet, por të dalë të sqarojë publikun për financimin rus, tashmë nën hetim amerikan.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Balla thekson se kjo çështje po hetohet zyrtarisht në SHBA nga Departamenti i Drejtësisë.

Sipas Ballës, Lulzim Basha asnjëherë deri më sot nuk ka dëshmuar ende se kush janë njerëzit mbrapa kompanisë Biniatta Trade LP e regjistruar në vendet offshore.

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

Lulzim Basha të mos fshihet!

Të sqarojë publikun për financimin rus, tashmë zyrtarisht nën hetim amerikan.

Prej disa muajsh tashmë janë bërë publike nga mediat më prestigjioze amerikane transfertat e paligjshme, që pa asnjë deklarim, Partia Demokratike ka bërë për llogari të lobistëve të saj përpara zgjedhjeve të 25 qershorit 2017.

Deklaratat e regjistruara në Departamentin Amerikan të Drejtësisë dëshmuan se fotoja me Presidentin Trump dhe mbështetja e një numri kongresmenësh, në prag të zgjedhjeve, i ka kushtuar Partisë Demokratike me qindra mijëra dollarë, prejardhja e të cilave nuk është bërë asnjëherë e ditur nga Lulzim Basha.

Megjithatë, një investigim i një prej mediave më autoritare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nxorri në dritë të dhëna të reja skandaloze, të cilat lidhin direkt Partinë Demokratike dhe Lulzim Bashën me financime të dyshimta ruse.

Sipas këtij investigimi, të bazuar mbi dokumentat zyrtarë të Departamentit Amerikan të Drejtësisë, Nick Muzin, lobuesi kryesor i demokratëve në SHBA, është paguar jo vetëm nga Partia Demokratike, por edhe nga një kompani fantazmë e regjistruar në Skoci, e quajtur “Biniatta Trade”.

Kontrata e depozituar në Departamentin e Drejtësisë nuk la aspak vend për dyshime.

“Biniatta” kishte paguar 150 mijë dollarë direkt për llogari të Partisë Demokratike, si “kompensim shpenzimesh për Muzin”.

Në vijim, ishin paguar edhe tre këste të tjera me nga 150 mijë dollarë secila, si dhe një pagesë fillestare prej 500 mijë dollarësh.

Kush ishte ky “bamirës” i fshehur i Lulzim Bashës, që i pagoi fatura të rënda si kjo?!

Hipoteza e parë që u ngrit ishte se paratë për lobimin e PD në Washington nuk janë paguar nga ajo vetë, por nga financime me burim rus. Nëse kjo është e vërtetë, kjo do të përbënte një precedent tmerrësisht të rrezikshëm, të ndërhyrjes ruse në politikën shqiptare.

Hipoteza e dytë, njësoj skandaloze, ishte që paratë janë paguar nga vetë Lulzim Badha dhe Partia Demokratike, por janë përdorur biznesmenët rusë si “sekserë” për të fshehur prejardhjen e tyre.

Nëse kjo është e vërtetë, atëherë PD përsëri duhet të japë shpjegime para opinionit publik shqiptar se si ka vendosur kontakte të drejtëpërdrejta me këta “sekserë” rusë.

Dje dhe sot është bërë publik fakti se lobimi i dyshimtë i Partisë Demokratike një vit më parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës përmes kompanisë Muzin Capitol Partners, po hetohet nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë.

Departamenti ka kërkuar nga Nick Muzin, kreu kompanisë lobuese Muzin Capitol Partners të japë shpjegime përse e deklaroi me vonesë kontratën e lidhur me PD më 22 Mars 2017 dhe u deklarua më 14 Nëntor 2017.

Është zbuluar se kontrata mes kompanisë lobuese dhe PD është dorëzuar 8 muaj me vonesë.

Është zbuluar se paratë për shërbimet ndaj PD kompania e lobingut i paska marrë nga Biniatta Trade LP, e cila rezulton të jetë kompani fantazëm.

Është zbuluar se vonesa e deklarimit të kësaj kontrate me vlerë 150.000 dollarë, lidhet edhe me një zhvillim tjetër. Kontrata me PD u deklarua nga Muzin dy javë pasi FBI ngriti akuzat për parregullsi në procedurat e lobimit me qeveritë e huaja të një lobisti tjetër.

Është zbuluar se kjo akuzë e ka trembur lobistin e PD Nick Muzin i cili ka bërë deklarimin për kontratën me PD. Megjithatë vonesa e deklarimit 8 muaj me vonesë nga data nënshkrimit është subjekt i hetimeve të Departamenti Amerikan të Drejtësisë.

Është zbuluar se lobisti i PD Nick Muzin ka dhënë shpjegimet e tij për këtë vonesë në Departamentin Amerikan të Drejtësisë.

Është zbuluar se lobisti i PD ka pranuar përmes kësaj letre se ishte ai personi që firmosi kontratën me Biniatta Trade LP e cila pagoi për escort çeşme i interes të Lulzim Bashës dhe të PD.

Është zbuluar se lobisti i PD Nick Muzin ka pranuar se kishte ndodhur një shkelje brenda kompanisë që shkaktoi vonesa në deklarim duke deklaruar në hetimin e Departmentit Amerikan të Drejtësisë se: “një rishikim i kryer gjatë përgatitjes së deklaratës suplementare të regjistruesve të përcaktuar saktësoi se nga ky përfaqësim kryesisht përfitoi Partia Demokratike e Shqipërisë”.

A është rastësi fakti që dje dhe sot që bëhet publik hetimi i lobistit të PD Nick Muzin, edhe personi i përfshirë dhe përfitues i atij shërbimi Lulzim Basha gjendet në Washington?!

Tashmë kjo çështje po hetohet zyrtarisht në SHBA nga Departamenti i Drejtësisë. Edhe në Shqipëri prokurorët janë duke hetuar këtë lobim të PD.

Por, Lulzim Basha asnjëherë deri më sot nuk ka dëshmuar ende se kush janë njerëzit mbrapa kompanisë Biniatta Trade LP e rregjistruar në vendet offshore.

Por, mbi të gjitha, PD duhet t’i japë përgjigje opinionit publik.

Çfarë interesi kanë biznesmenët me lidhje që të çojnë në Rusi, të paguajnë faturat e Partisë Demokratike?

Çfarë u ka premtuar Lulzim Basha rusëve, për të fituar mbështetjen e tyre financiare dhe politike?

E nëse përgjigja e PD edhe pas konfirmimit të sotëm se kjo kontratë lobingu mes Nick Muzin dhe Lulzim Bashës po hetohet në SHBA do të jetë heshtja, atëherë thellësia e këtij skandali qenka më e madhe sesa e kemi imagjinuar.

Mos u fshih Lulzim!

a.s/dita

July 12, 2018 12:39
Komento

5 Komente

 1. Fidel Kastro July 12, 13:39

  Per te mbuluar krimet e bandes qeveritare sot , akuzo kundershtaret e ty politike per te djeshmen e tyre. I ka dale boja ketij marifeti .

  Reply to this comment
 2. alphade July 12, 13:47

  Kam “frike” se ky karagjozi yne,Lulush do ta pesoje se Noriega i Panamase. FBC, ishalla i thote ketij mafioz-
  budalli rri ketu se mire je ! Ke bere ca “capkenlleqe” dhe
  po te mbajme ca vite ketu ne burgjet e “Sigurimit te Larte”
  dhe pastaj kthehu ne Shqiperi dhe jep llogari per ato 240
  milion dollaret e “Rruges se Kombit”, per ngjarjet e 21 Ja-
  narit, faljen e Detit komshiut te Jugut, etj.etj. E di vete Lu-
  lushi per keto : “etj.etj.” qe perkthehen ne shpifje,intriga,
  tradhetine ndaj interesave tek nderkombetaret,sabotimet
  ne drejtesi, dallaveret me parate e shtetit per lobingje …!
  Te gjitha keto akuza te cojne prapa hekurave perjetesisht,
  Zoti Lulush !!!

  Reply to this comment
 3. alphade July 12, 13:55

  Fati Lulushit eshte ai i Norieges se Panamase !

  Reply to this comment
 4. po mer po .hetimi bashes mbi ruset July 12, 15:31

  ne ate krah vazhdoni e flini ,
  sa t’ju zgjoje xhnDini !

  bashas eshte duke ju bo nji Kurs Intesive
  perfeksionimi mashtruesi dhe ne fund te Licensohet
  per Bastisjen e Thesarit te Shtetit .
  metes i ka skaduar Licensa per Thesaret e Shtetit .
  Radhen e ka basha me e bo Miku jone i Modhe
  President .
  e mbasi te Jet lodhur Edi ne postin e kryeministrit
  mbad nja 10-vjetesh ,
  hop basha zbret si kryeminister .:)

  e hu ,kann sira gjonat or ti !

  ky do ndjeki rrugen e babes -shpellarit lol

  Reply to this comment
 5. alphade July 13, 00:57

  Shenim: Jo FBC,por FBI – amerikan ! Ndjese,lapsus….!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim