Balla: Një ambasadë na kërkoi të heqim nga listat dy kandidatë

May 1, 2015 09:29

Balla: Një ambasadë na kërkoi të heqim nga listat dy kandidatë

Partia Socialiste dhe ajo Demokratike kanë nisur betejën për dekriminalizimin e kandidatëve në zgjedhjet e 21 qershorit. A janë problematike listat? Cili është roli i ambasadës së SHBA-së në këtë debat? A do të hiqen nga listat për kryetar bashkie kandidatët me të shkuar kriminale?

Për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve, por edhe për të diskutuar më gjerë për dekriminalizimin, ishin përballë njëri-tjetrit në “Top Show”, nënkryetari i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla dhe deputeti i Partisë Demokratike, Gent Strazimiri.

I pyetur se pse mazhoranca nuk e miratoi amendamentin ashtu siç e kërkoi PD-ja, Taulant Balla tha se të dyja palët kanë punuar në të njëjtat linja, në drafte dhe materiale të ngjashme dhe u arrit në të njëjtat pika.

“Unë besoj se drafti fundor për të cilin konkluduam dhe nëse do ta kishim miratuar sot, unë do të thosha që Shqipëria do të kishte rregullimet më të forta, të paktën në Europë, sa i përket kandidimit për këto zgjedhje.

Zoti Balla tha se mazhoranca ndërhyri duke shtuar nene të tjera që lidhen me vepra penale të korrupsionit.

“Kemi konkluaduar së bashku me zotin Bylykbashi edhe në kujdesin e ndërkombëtareve për ta arritur në një draft. Ne shtuam edhe nene të tjera që lidhen me vepra penale të korrupsionit, me shpërdorimin e detyrës, përvetësimin e pronës së tjetrit, me mashtrimin. Kush bën korrupsion është po aq kriminel sa edhe një person që ka bërë një krim tjetër dhe ai duhet të ndëshkohet njësoj. Kjo ishte një ndër ndërhyrjet tona. Unë shpresoj që PD-ja nuk ka qenë kundër faktit që ne përfshimë edhe korrupsionin”.

Deputeti i Partisë Socialiste tha se çdo hap që është bërë për këtë çështje bie ndesh me Kushtetutën, por ai shtoi se kur ka vullnet politik kjo mund të realizohet.

Ndërkohë zoti Strazimiri u pyet se pse u konsiderua si farsë zgjerimi me propozimet e mazhorancës dhe pse nuk u votua. Ai tha se kjo është çështje e vullneti politik dhe jo çështje ligjore. “Nëse politika do t’i hapë dyert krimin e bën këtë. Kjo nuk zgjidhet as nga ligji dhe as nga habia”.

“Ne kemi dy vite që kemi thënë se kemi kriminel në Parlament dhe në fakt paskemi pasur të drejtë. Këta vetë votuan dhe dy prej tyre sot janë në burg. Sot bëjmë të habiturin se paskemi kriminel në Parlament, madje paska nevojë që kapriços së parë të opozitës ti bëjmë edhe komisionin e dekriminalizimit pasi na e kërkoi Europa. Tani na del nevoja që jo vetëm duhet parë ky drafti, por kemi edhe ne propozimet tona. Kontingjenti është i rekrutuar me kujdes. Janë gjetur persona me rekorde kriminale. Këta janë zgjedhur për të shkatërruar debatin parlamentar dhe të ndikojnë në elektorat”.

Si elementin më të rëndësishëm të ligjit, nënkryetari i Grupit Parlamentar të PS, Balla, vlerësoi formularin e vetëdeklarimit.

“Për herë të parë në këtë vend, një kandidat për një pozicion publik do të deklaronte të gjitha problemet e veta dhe nëse gënjente do të akuzohej për deklarim të rremë. Kjo ishte fitore nëse do ta bënim sot dhe ishim në kohë. Deri sot koalicioni “Aleanca për Shqipërinë Europiane” nuk ka depozituar asnjë kandidat me idenë se mund të arrinim një konsensus”.

Taulant Balla deklaroi se mazhorancës i është kërkuar nga një ambasadë e fuqishme që dy kandidatë të mos kandidojnë për ‘gabime në deklarimin e pasurisë’.

“Kemi pasur një komunikim me një ambasadë që ka informacion për shkak të kapaciteteve të saja të mbledhjes së informacionit. Na është kërkuar për dy kandidatë në fillim dhe të dy ata nuk janë kandiduar. Këto dy raste kanë të bëjnë me deklarim pasurie. Ndërkohë është kërkuar informacion edhe për një person tjetër, dhe unë kam qenë personi që i kam dhënë

May 1, 2015 09:29
Komento

10 Komente

 1. Objektiv May 1, 09:37

  Ambasada Amerikane ka nxjerre dy lista me emra te personave qe nuk duhet te kandidojne, perkatesisht per koalicionin e majte dhe te djathte. Ne rastin e PS dy emrat qe ambasada ka nxjerre nuk jane perfshire ne lista personat akuzohen per mos-deklarim pasurie. PD ka shpallur si kandidat Xhelal Mziun per te cilin gjykata ka dhene verdiktin per denim me dy vite burg.

  Reply to this comment
  • pajtimi May 1, 10:39

   eshte shembull i mire per te larguar nga politika personat qe e perdorin per t’i shpetuar drejtesise, duke u fshehur nen tutelen e pushtetit, edhe projektligji do te jete vendimtar per ta ndryshuar politikberjen ne Shqiperi, dhe vetem keshtu ne do te behemi nje vend demokratik, si europa ku aspirojme te aderohemi.

   Reply to this comment
   • irsa May 1, 10:43

    te behet transparence per te gjithe politikanet, te dime se kujt t’i besojme te ardhmen tone, qe politika te jete ne funksion te demokracise se ketij vendi, jo te perdorimit te pushtetit per pasurimin dhe fshehjen e te inkriminuarve duke e mbajtur peng zhvillimin e ketij vendi.

    Reply to this comment
    • fitim May 1, 10:46

     duhet te vijoni me reformat e medha, edhe kjo eshte reformim i politikes, qe te jemi realisht shtet demokratik, jo shtet kapobandash qe marrin peng pushtetin per t’i sherbyer rrethit klientelist duke i mbajtur te nenshtruar njerzit e varfer te ketij vendi.

     Reply to this comment
  • GJ May 1, 10:45

   PS nuk kandidon dy persona ndaj te cileve rendon akuza e mos-deklarimit te pasurive nderkohe qe PD kandidon Xhelal Mziun ndaj te cilit gjykata ka dhene vendim per denim me dy vite burg.

   Reply to this comment
  • gerti May 1, 10:46

   Hiqni Xhelal Mziun. Kamza nuk mund te qeveriset nga nje person qe ka abuzuar me fondet publike, me parate e popullit te Kamzes. Xhelali qe ka vjedhur sa ka dashur.

   Reply to this comment
 2. Dritan May 1, 10:01

  Me 21 Qershor nuk do kete asnje vote per trafikantet, tutoret e prostitucionit, vrasesve dhe pengmarresve. Me 21 Qershor do te festojme humbjen e zullumit Rama-Meta.

  Reply to this comment
 3. SHqiptari May 1, 10:17

  amerika eshte fatkeqesia e kombite shqiptare e cila ka vendose te perkrahi gjithe keta politikane qe i jep dhe i servire poshtersia antishqiptare TURKE SEBE ITALIANE E GREKE TE CILETE E KANE ZAPTUARE KETE VENDE ME FAMILJETE QE I KANE PAGUARE ME SHEKUJE DHE QE JANE TE DETYRUARA TE BEJNE ATE QE DUANE KETA SHTETE ANTISHQIPTARE DHE AMERIKA ESHTE AJO QE PASI MER PJESEN E SAJE THOTE BENI CTE DONI SHKATROHENI FARE VETEM MUA MOSE ME LINI PA PJESKY ESHTE MODELI DEMOKRATIKE AMERIKANE

  Reply to this comment
 4. shoku " Shpati " May 1, 11:42

  Ku jemi katandis , e fillojme analizen per kandidatet ,- a ka vrare ndonje ??? – a ka qene tutor prostitutash ??? – a ka shit droge ??? Hajde Shqiperi hajde !

  Reply to this comment
 5. Amerika May 1, 11:51

  Po tha Ambasada Amerikane!

  Sa “ish” Sigurimsa punojne në Ambasaden e Shteteve të Bashkuara në Tirane… ?

  Pregatiti per botim Sokol Drasati-Iniciator i levizjeve Demokratike në Shkoder – 1990

  Pjese e nomenklatures te Sigurimit (famekeq) te Shtetit, Instruktore qe kane ne Curiculumin e tyre pregatitjen e Grupeve terroriste qe nga Lindja e Mesme e deri tek Grupet Marksiste te Amerikes Latine etj., spijuna e xhelat që kanë larë duart e krahët me gjakun e martirve që i mbytën me duart e tyre për Lirinë e Fjalës, të fesë, të mendimit e për një Shqipëri Demokratike, për ironi sot “strehohen” me bujari dhe punojnë aktualisht në Ambasadën Amerikane në Tiranë prej vitit 1991 e në vazhdim.

  Selia Diplomatike e Shteteve te bashkuara ne Tirane, ndoshta nga keqinformimi apo nga pa mundesia per te kontrolluar te kaluaren e ketyre personave, fyejne kujtimin e te kaluares diktatoriale 50-vjecare te popullit shqiptar duke punesuar keto pinjolle te dhunes marksiste te cilet masakruan nder celi e burgje dhe te likujdimit të njerezve që luftuan për Lirine e fjales e te mendimit, symbol i te ciles ato besuan deri ne vdekje se jane Shtetet e Bashkuara.

  1- Astrit Pullazi, nga Tirana.

  Ka filluar punë në ambasadën amerikane sapo ajo hapi portat e saj në Tiranë më 1991. Ky privilegj i është rezervuar prej amerikanëve për merita të veçanta: Pullazi ka qenë shofer i Enver Hoxhës. Në çdo rast që ndodhet vetëm, Astriti këndon këngën e tij të preferuar: «Enver Hoxha, o tungjatjeta!» Dhe jo pa të drejtë.

  2- Belul Cuka, nga Peshkopia.

  Ish-shofer i Kadri Hazbiut. Krenarinë për të kaluarën e tij e përmbledh në këto fjalë: «Kudo që e çoja me veturën luksoze “grushtin e hekurt të diktaturës” dridhej foshnja në bark të nënës.»

  3- Besnik Malo Çala, nga Vlora.

  Ka filluar punë në ambasadën amerikane bashkë me Pullazin më 1999.

  Cilësia e tij më e preferuar prej amerikanëve: Ka qenë kuadër i mirënjohur i Ministrisë së Punëve të Brendshme të diktaturës, ekspert i stërvitjes së grupeve terroriste marksiste-leniniste të mbiquajtura «Brigadat e Kuqe», të cilat stërviteshin në Shqipërinë diktatoriale. E ka ushtruar aktivitetin në kampet stërvitore në malet e Burrelit dhe në Pishë Poro të Vlorës. Lidhur me të kaluarën e tij, Besniku i Partisë shprehet me krenari: «Bin Laden do ta kishte pasur zili aftësinë time stërvitore të terroristëve.»

  4- Emri Baja, nga Kukësi,

  Survejues i ambasadës amerikane në Tiranë. Gjatë veprimtarisë 15 vjeçare në Ministrinë e Punëve të Brendshme të diktaturës ka qenë krahu i djathtë i Kadri Hazbiut. I mirënjohur për egërsinë e tij ndaj “armikut të klasës”, Hazbiu e emëroi për disa vjet shef të kampeve të internimit në rrethin e Lushnjës për të mbjellë terror. Të internuarit e rrethit të Lushnjës të asaj periudhe shpreheshin:

  «Xhebraili nuk mund të ketë pamje tjetër veç asaj të Emri Bajës.»

  Lidhur me veprimtarinë e tij përkrah Kadri Hazbiut, Baja kujton me nostalgji:

  «Ministri më kishte thënë disa herë: Kur ti mendon se lufta e klasave është zbutur, unë ia bëj të njohur këtë shokut Enver dhe për armikun e klasës bien kambanat e vdekjes».

  I mbiquajtur me humor prej ambasadorit amerikan «Barometër i luftës së klasave», komunistit veteran Baja i është besuar survejimi i ambasadës së «imperializmit amerikan».

  5- Hasan Spahiu, nga Skrapari.

  Kuadër i sprovuar i Sigurimit të Shtetit i rekomanduar për punësim prej Sulo Gradecit, i cili ka shkruar dikur për të:

  «Sikur shoku Enver të më pyeste: “Pas teje, kush është personi që më do mua më shumë?”, unë do t’i përgjigjesha pa u menduar: Hasani.»

  Hasani ka qenë sekretar partie ne Farkë të Tiranës, tek helikopterët. Në çdo xhep të tij mban një fotografi të Enver Hoxhës, ndërsa në shtëpi ruan me mall një statujë të vogël fildishi të diktatorit, të cilën e ledhaton në mbrëmje deri sa e zë gjumi.

  6- Selami Liço, nga Peshkopia.

  Ish-oficer zbulimi në kohën e diktaturës dhe oficer ushtrie deri më 1997. I akuzuar për kontrabandë masive armësh prej vitit 1997 e në vazhdim, Liçon e mori në mbrojtje ambasada amerikane në Tiranë, ku edhe u punësua në vitin 2000. Atje vazhdon të jetë edhe sot. I befasuar prej ngrirjes së dosjes së tij penale mjaft të ngarkuar, nuk lodhet së përsërituri fjalët:”Mallkuar qoftë kush mendon se amerikanët janë antikomunistë!” Gruaja e tij ka punuar gjithmonë në Bllok.

  7- Agim Bllaci, nga Gjirokastra.

  Ka filluar punë në ambasadën amerikane qysh më 1991, me “ajkën” e të punësuarve atje.

  Deri më 1973 – sa kishte gjallë babanë –, ka jetuar në “Bllok”. Është dëgjuar të përmendë shpesh kujtimin më të shtrenjtë që ruan nga jeta në «Bllokun e Udhëheqjes”:

  «Sa herë që vinte për vizitë tek ne, shoku Enver nuk harronte t’i thoshte babait: “Prokurorët e vendosur si ti janë maja e shpatës së diktaturës së proletariatit, shoku Misto Bllaci. I tmerrove klerikët me pretencat e tua, që s’njohin dënim tjetër veç atij me vdekje. Uroj që edhe Agimi të eci në gjurmët e tua.»

  Për meritat e babait dhe të tijat, Agimi dhe gruaja e tij ndodhen të dy të punësuar në ambasadën amerikane.

  8- Bashkim Male, nga Erseka.

  Ish-oficer, pilot, aktualisht mbikëqyrës në ambasadën amerikane. Bashkëpunëtor aktiv i Sigurimit të Shtetit. Shokët e tij të punës trembeshin më shumë nga Bashkimi, se sa prej kryetarit të Degës së Brendshme.

  «Përpiqem të jem më tolerant kur më shajnë për familjen, se sa kur më përgojojnë karrierën time si anëtar besnik i Partisë së Punës», pranon me çiltërsi Bashkimi.

  9- Sadik Hasko, nga Skrapari.

  Një tjetër rekomandim i goditur i Sulo Gradecit, i cili është shprehur me respekt të thellë si për patriotin e tij edhe për ambasadorin amerikan në Tiranë:

  «I vetmi komisar që i ka lexuar nga tri herë të gjitha veprat e shokut Enver është pikërisht Sadiku. Një ditë Sadiku, i përhumbur në kujtime, shkroi instinktivisht me bojë të kuqe mbi një mur të ambasadës emrin e pavdekshëm “Enver”. Falënderoj nga zemra ambasadorin amerikan i cili, në vend që ta pushonte nga puna mikun tim për pakujdesinë e treguar, e thirri në zyrë dhe i dhuroi një flakon parfumi Nostalgji. Vetëm tani po arrij ta kuptoj disi shprehjen e hollë që më kishte përsëritur disa herë shoku Enver gjatë viteve të fundit të jetës së tij të ndritur:

  “Sillo, në politikë gjërat nuk janë ashtu si duken. I shikon ata anglo‑amerikanët ti? Aq sa jam unë besimtar se kam mbiemrin Hoxhë, aq janë edhe ata antikomunistë”. »

  10- Veli Varfri, nga Tepelena.

  “Bashkëpunimi me Sigurimin e Shtetit për mua ka qenë po aq i domosdoshëm sa edhe frymëmarrja”, thekson Veliu me modesti.

  Edhe sikur të mos quhej Lug i Zi, ai vend atë emër do të kishte marrë prej nënave të shumta tropojane që veshi me të zeza Veli Varfri, duke iu vrarë djemtë në kufi.»

  Sa herë që bie fjala për Enver Hoxhën në ambasadën amerikane, Veliu përdor epitetin «I paharruari», duke psherëtirë dhe sytë e tij mbushen menjëherë me lot. Nëpërmjet një sajti privat shpërndan stema të ish-diktatorit

  11- Bardhyl Poda, nga Erseka.

  Një ndër komunistët fanatikë që e ka vizituar më shpesh shtëpinë muze të diktatorit në Gjirokastër, duke pozuar çdo vit para saj. «Sigurimi i Shtetit për mua ka qenë Zoti në tokë», shprehet Bardhyli në konfidencë.

  12- Qemal Bashkurti nga Tropoja,

  Baba i profesorit dhe akademikut, Presidenti i Universitetit, Lisen Bashkurti. I pyetur nëse do të dëshironte që t’i ngjallej njeriu i tij më i dashur që nuk jetonte më apo ish-diktatori, Qemali është përgjigjur pa ngurruar: “Nuk kam pasur në jetë njeri më të dashur nga Enver Hoxha”.

  13- Kasëm Ymeri, nga Skrapari.

  Dëshira e tij më e madhe në jetë: “Të kisha vdekur në të njëjtën ditë dhe orë me Enver Hoxhën!”

  14- Albert Hasanballiu, nga Skrapari.

  Ky është i rekomanduari i tretë i Sulo Gradecit, për të cilin Sulua vetë shprehej dikur me modesti:

  «Sikur shoku Enver të kishte njohur Albertin para meje, historia shqiptare do të kishte mbetur pa Sillo.»

  15- Aleks Ndini, me origjine Korça.

  Shprehja e tij më e spikatur: “Një ditë pësova një krizë kardiake pranë vendit ku ka qenë liceu francez në Korçë, të cilin e vizitoj shpesh. Në çast mendova: “Ç’vdekje të lumtur paskam pasur fat! Duke u rrëzuar përtokë, do të kem rastin të vë kokën atje ku ka vënë këmbën dikur shoku Enver!”

  16- Peti Çala, nga Fieri.

  Ditën që u rrëzua monumenti i diktatorit në Tiranë, duke u ngashëryer Peti deklaroi: “Do të kisha qenë i lumtur sikur të vdisja duke më rënë përsipër ai monument”.

  17- Shkëlqim Xhagolli, nga Tirana.

  “Po të kisha vdekur duke qenë anëtar i Partisë së Punës, me siguri vdekja do të kishte qenë shumë më e ëmbël për mua nga ç’do të jetë një ditë në të ardhmen”… është shprehur mes miqsh Xhagolli.

  18- Hajri Mazaj, nga Vlora.

  I paepur në zhvillimin e luftës së klasave edhe brenda fisit të tij të cilit i krijoi probleme serioze, Mazaj u kishte dhënë urdhër të prerë postave të kufirit në Peshkopi:

  “Ose asgjësoni thyesit e kufirit, ose vrisni veten; rrugë të mesme nuk ka”. Idenë e tij për vlerën e jetës, Hajriu e ka përmbledhur në pak fjalë:

  “Sa boshe do të më dukej jeta, sikur shoku Enver të mos më dilte çdo javë në ëndërr!”

  19- Fejzi Hoxholli, nga Korça.

  “Shumë herë u kam tërhequr vërejtjen prindërve që nuk më kanë çuar emrin Enver”, ka thënë Fejziu me keqardhje.

  20- Mels Arapi, nga Vlora.

  Të afërmve të tij u ka lënë këtë amanet: «Nuk duhet të harroni të çoni mbi gjoksin tim në arkivol teserën e Partisë së Punës.»

  21- Isa Lumani, nga Erseka.

  Çdo i interesuar mund të gjejë në shtëpinë e Isait secilën prej “veprave” të ish diktatorit. «Veprën 19» në anglisht ia ka bërë dhuratë ambasadori amerikan më 16 tetor 2008, me rastin e 100 vjetorit të ditëlindjes së diktatorit.

  22- Aleksander Shtepani, nga Tirana.

  “Sikur shoku Enver të kishte jetuar edhe 9 vjet, Shqipëria do të kishte mbërritur në komunizëm”, ka profetizuar Shtepani.

  23- Muharrem Ibrahimi, nga Fieri.

  “Po ratë në vështirësi, kujtoni shokun Enver; po ratë në nevojë, kujtoni Partinë e Punës!”, i ka këshilluar të afërmit e tij Muharremi.

  24- Halit Haliti, nga Erseka.

  “Kur mora teserën e Partisë së Punës nuk më ka zënë gjumi dy net nga gëzimi”, është shprehur i përlotur Haliti.

  25- Jorgo Kaçi, nga Saranda.

  Kur ishte komandant kufiri në rrethin e tij, Jorgua nuk harronte t’iu thoshte në çdo mbledhje forcave të mbrojtjes:”Çdo shqiptar që arrin të arratiset bëhet vegël e imperialistëve, për të luftuar kundër popullit e vendit të tij. Një atdhetar i vërtetë pranon më parë të vdesë, se sa të vihet në shërbim të amerikanëve”.Kur “atdhetari i vërtetë” Jorgo Kaçi pranoi të vihej në shërbim të amerikanëve në ambasadë (sigurisht pa vdekur), atje mësoi disa gjëra që nuk i dinte më parë dhe thirri i entuziazmuar:”Nuk ma priste mendja kurrë që karriera ime komuniste, e ideuar në Komitetin e Partisë të Sarandës, do të realizohej në selinë e ambasadës së Imperialistëve Amerikanë në Tiranë! I ftoj gjithë shokët e mi të idealit që parullën “Lavdi Marksizëm-Leninizmit!” ta zëvendësojmë me “Lavdi prapaskenave të politikës!”

  26- Rrapo Hazizi, nga Skrapari.

  Shef i kufirit të jugut deri më 1991. Rrapo Hazizi mbahet mend për vrasjet e shumta në kufirin e jugut të shtetasve që tentonin të arratiseshin. Për këtë “meritë të spikatur”, Ramiz Alia e dekoroi posaçërisht në fund të vitit 1990. Po për të njëjtën meritë, ambasada amerikane e punësoi duarpërgjakurin Rrapo pak kohë pas dekorimit.

  Prej datës 03 shkurt 1990 deri në datën 23 gusht 1990 (pra, brenda një periudhe më pak se dyqind ditë) me urdhër të Rrapo Hazizit janë vrarë prej postave të ndryshme të kufirit të Jugut 23 shqiptarë me moshën mesatare 27 vjeç. Ky krim i përbindshëm ka ndodhur disa muaj pas përmbysjes së komunizmit në Evropën Lindore dhe në një kohë që në Shqipëri ligji i vendosur rishtas parashikonte një dënim maksimal deri në pesë vjet heqje lirie për shkelje kufiri.

  Të gjith personat e listës janë me Tesera te PPSH-se

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*