Balla zotohet: Çdo të enjte, një fragment nga Armët dhe Çunat

September 22, 2016 18:15

Balla zotohet: Çdo të enjte, një fragment nga Armët dhe Çunat

Deputeti socialist Taulant Balla është zotuar se do lexojë çdo të enjte nga një faqe të librit “Armët dhe Çunat”, i cili flet për përfshirjen e të birit, Shkëlzen Berisha në trafikun e armëve dhe Gërdecin.

Deputeti ka postuar në Facebook sot një fragment nga libri dhe shkruan:

“Sali Berisha dhe i biri i tij Shkelzen Berisha ne tragjedine e Gerdecit.

Shkrimtari amerikan Guy Lawson tregon perfshirjen babe dhe bir ne trafikun nderkombetar te armeve ne librin “ARMET DHE CUNAT”.

Lexoni historine qe te gjithe e dini.

Une do t’i lexoj Saliut cdo te enjte pjese nga ky liber”, shkruan Balla në Facebook duke postuar fotot e mëposhtme.14449067_1153112661401000_3888544263682742503_n

Por, çfarë shkruhet në fragmentin e publikuar nga Balla sot?

“I veshur me pulovër dhe me kasketë bejsbolli në kokë, djali kishte flokë të zinj, lëkurë të lëmuar dhe sys i të akullt si të peshkaqenit.

Djali nuk u ngrit të njihej me amerikanët. Ishte Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit të Shqipërisë, – do t’u thoshte më vonë Pinari.

Shkëlzeni ishte pjesë e asaj që në Shqipëri njihej si “FAMILJA”, grupi i lidhur fort dhe jashtëzakonisht i rrezikshëm që rrethonte kryeministrin Sali Berisha e që jetonte falë favoreve të tij.”

September 22, 2016 18:15
Komento

24 Komente

 1. DRENICA E KUQE May 18, 05:42

  Kot shkruhen libra dhe behen filma, kur kapobanda me te birin dhe me kompani nuk futen ne çuske per vrasjet e paramenduar qe kane bere ne Gerdec!!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
  • petrit May 18, 19:25

   Per aksidentin e Gerdecit ka dy ceshtje te ndara.
   E para eshte aksidenti qe ndodhi ne fabriken e demontimit te armeve me pronar Delijorgjin, mikun e Edi Rames e qe eshte hetuar e gjykuar per nje kohe te gjate, dhe u saktesua nga ekspertet qe shkak i aksidentit ishte pakujdesia e nje punonjesi te kesaj fabrike, qe humbi edhe vete jeten.
   Ata qe kishin pergjegjesi direkte per marjen e masave te sigurise e te kontrollit te sigurise ne kete fabrike, u hetuan e u denuan sipas pergjegjesive
   Shitja e armeve, qe e ben cdo shtet ne bote, eshte nje ceshtje tjeter qe ju ngjit aksidentit e nuk ka te beje me te.
   Nuk ka nga prokuroria e gjykatat shqiptare asnje person te akuzuar apo denuar me fakte se ka bere veprime te paligjeshme.
   Ka ngelur vetem fantazia mediatike qe hodhi nje gur ne lum per “Shkelzenin” e vazhdon te abuzohet akoma edhe sot me te.
   Ne asnje raport te BE e te SHBA pas perfundimit te gjy.

   Reply to this comment
   • bureto March 15, 12:30

    O Petrit o zog mali! Ke harruar vetem nje gje ne ‘argumentet’ e tua. Ne cilin vend te botes jepet leje te behet demontim predhash, brenda nje zone te banuar shume afer me trekendeshin kryeqytet, aeroport nderkombetar dhe Port. Dhe e di psesepse baruti eshte barut dhe probabiliteti per nje hata eshte shume i larte, ashtu dhe sic rezultoi. Te thote gje kjo? Dhe sikur te donte ta bente nje privat kete aventure, shteti per kete eshte qe te mos e lejonte ta bente. Po ja qe ishte vete shteti ai qe e lejoi dhe ata qe mund ta benin kete ishin dy Berisha-Mediu. Te tjeret jane ose aktore perfitues, ose viktima si qyqaret e Gerdecit. Te tjerat jane fjale. Kjo tragjedi i ka rrenjet e thella, se jane perzier ne te, segmente mafioze si ketu ashtu dhe ne Amerike. Te pakten njerezit duhet te jene te qarte, ta dine perfundimidht se kush jane kriminelet e vertete, se persa i perket drejtesise, per te ndeshkuar politikanet dhe pushtetarte e larte, kjo as ka ndodhur dhe as ka per te ndodhur ndonjehere ne kete vend.

    Reply to this comment
 2. eduard May 18, 10:23

  Po ne liber do thuhet per marreveshjen e EDVIN RAMES me Sali serbin per te mos e trazuar fare. Keto flasin sikur te ishin akoma ne opozite dhe na kenaqin me tituj gazetash. Lumsi ne

  Reply to this comment
  • feniks May 18, 18:42

   Ne fillim duhet pyetur :
   -“PSE NUK DOLI PARA GJYQIT Sali Berisha pas shkaterrimit te shtetit ne 1997-ten,por perkundrazi iu dha QEVERIA NE 2005-sen????
   I di SHBA-ja keto pune e jo ju!!!

   Reply to this comment
   • Tartufi May 18, 21:22

    O feniks hajvani i kuqermte,ai qe vendos te ndrishoje ate qe nuk i
    shkon per shtat,e ben o me hir o me dajak ndrishimin,nuk pyet me
    se c fare do ti ndodhi ??? Do te roje si i pelqen ,,o ndrishe do te
    vdese si kundershtar i fitusit. O hajvani i kuqeremte Anglo- Amerikanet e njohin shume mire popullin e kuq sa vlera ka,ky popull
    zvaranik , ky,zvaritet me dekada te tera ne mes te lluces pa u ngritur
    kurre ne kembe se keshtu ka lindur… Kush ta pjese kete Amerike
    o balgori mbeturine e bunkerit te Enverit { feniks } ???? ti me shoket
    e tu dhe trazhgimtaret tuaj te pjerdhur me pordhe te perditsheme nga po keta Amerikane ??

    Reply to this comment
 3. koli May 18, 13:25

  Dhe me e bukura eshte:

  Sa muaj pas shperthimit te Gerdecit hyri Shqiperia ne NATO?!

  Kush e gjen, fiton nje BRAVO me yll

  Reply to this comment
 4. salem May 18, 14:27

  Kam bindjen se ne film do jete edhe kafsha i vogel i vicidolit,se s’ka kuptim,Diveroli e kishte partner qenin syshtrember.

  Reply to this comment
 5. emigranti May 18, 16:16

  Filmi do bohet, do mori “OSKARA” dhe prap te fitu do dalin po ATA. Edhe per 50 vjatshin e xhaxhit u bone gjithato filma dhe po ato ” luajne” me ne.

  Reply to this comment
 6. Kurbinasi May 18, 16:29

  Thua i lexon prokuroria shqiptare keta artikuj?

  Reply to this comment
 7. Tironsi May 18, 16:54

  Keto fakte dihen dhe jane permendur ne shtyp gjeresisht.Po asnje hap nuk eshte ndermarr.Jane shume ndodhi qe kane lene gjurme dhe fajtoret jane lene jashte Hullise se Ndeshkimit.C’fare shteti jemi? Gjithmone jane marre me Zhan Valzhanet dhe asnjehere me Boset e Krimit.Problemi eshte se nuk ka nevoje per investigime .C’do gje eshte e zbardhur dhe sheshit.Vetem deklarimet e politikaneve ne ILDK i nxjerrin ne shesh se jane pasuruar duke shperdoruar pasurite kombetare, apo duke marre rryshfete te majme.Keto gjera ne nje vend normal nuk do te kalonin pa u ndeshkuar dhe pa u konfiskuar.Dhe Mazhoransa e Re duket se eshte pajtuar apo dhe me keq : ka bere kompromis me Gangsteret e Qeverise se Shporrur.Kjo te ben pesimist per te ardhmen e Shqiperise.Harram u qofshin te gjitha perfitimet qe kane patur.Perendia vigjelon dhe do ti ndeshkoje atehere kur do ta ndjejne vehten te sigurte, po ama duhen dhe DUART TONA per ti qeruar te gjithe zagaret e te dy kraheve

  Reply to this comment
 8. Lama May 18, 18:40

  Dalai Lama shpetimi kombit Shqiptar. Budizmi Fe paqesore dhe tolerante sikurse Shqiptaret.

  Reply to this comment
 9. Agimi May 18, 19:50

  O Petrit per cilen prokurori flet?Pse a ka prokurore te pavarur ne Shqiperi, te gjithe jane me dosje te pergatitur nga Sali Serbi..Po keshtu gjykatat..Ne fakt u be nje gjygj-farse, ku u denuan edhe ushtarake te pafajshem qe nuk kishn mbeshtetje politike,ndersa ai qe dha urdhera me shkrim Fatmir Mediu nuk iu prek asnje fije sepse zbatoi porosite e Xenit,qe kishte marre patronazh nga baba per tu bere I pasur nga kjo afere…

  Reply to this comment
 10. Agimi May 18, 19:51

  8 vjet pushtet mafioz,ku hipoteken e drejtonte Argita,Tatimet dhe doganat Zeni,gjykatat dhe prokurorine Sala,,,kuptohet qe qeveria ishte e gjitha e tij…Cdo gje Brenda familjes..Nuk duhet te harrojme kaq shpejt

  Reply to this comment
 11. lato May 18, 21:57

  Zeni me sy peshkaqeni!Keta amerikanet jane fantastike!Po rolin e Zenit do e luaje Zeni?Do te behet i famshem edhe ne Amerike.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi May 19, 00:39

   Një shkrim që prezanton bukur dhe në mënyrë interesante librin dhe filmin amerikan me temën Diveroli aq të njohur për ne. Nuk e di sa dalin në libër mëndjelehtësitë pentagonase për kontratën 300 milionëshe me kalamajtë e species diverolase, sepse gjithnjë më ka habitur kjo mëndjelehtësi e papranueshme për Shtabin Qëndror të Ushtrisë më të fortë në botë (nga pikpamja e armatimeve jo nga materiali njerëzor)! Të shohim ç’do të thuhet për implikimet e mafies sonë në pushtet me mafien “jeshile” të F A dhe ajo që ka veçanërisht rëndësi,- cila është mbyllja e librit dhe ajo e filmit më pas? A ka trajtim libresk dhe regjizorial goditja e shpatës së ndëshkimit mbi ndokënd në Pentagon dhe këtu te ne? Ta shohim? Z. Alqi Koçiko na jep një tabllo bindëse ku mund të shpresohet se disa nga pyetjet që kemi do tê marin përgjigje! Nderime autorit !

   Reply to this comment
 12. Niku March 15, 08:14

  Me kulmorja e gjethe kesaj drame e tashme e kthyer ne film este se regjizori duke u njohur me nga afer me kete afere te rendomte Amerikane dhe me shume buje ne Shqiperi ka vendosur qe filmin ta tituloje “SY PESHKAQENI”!

  Reply to this comment
 13. Bayoneta March 15, 08:21

  Dihet se kush eshte familja serbe e sali qenit.
  Nuk ka faj ai kemi ne qe jemi aq pula dhe lepuj saqe na vrau na vodhi miliarda ne 97,na shau,na zhduku,na mashtroi,na prishi cdo prodhim apo fabrike pas 91 ,na shiti detin,na shiti naften,U be me arkanin me sllobodanin me greket me kedo dhe pas 25 vitesh na la nje klike si Saimir Mane me shoke qe gjoja u bene miliardera duke shitur Tv te perdorur ne austri,Kjo klike do vazhdoje te pije gjakun e kombit deri sa te vdesin te gjithe dhe ata qe do lindin do te jene prape skllever te kesaj klike.E ku tjeter ne bote mund te ndodhte kjo.Ne shqiptaret jemi pula qe na shtyp spiuni serb dhe i biri i tij e klani i tyre.Dhe ne votuam nje tjeter Edi Ramen qe gjoja te na bente drejtesi dhe hakmarrje nga klani serb,i dhame 1milione vota ,dhe diten tjeter ai ben aleat nje hajdut qe u kap me 700mije euro me nje dore.Ky lepurush 2m qe hiqet kryminister i shqiptareve nuk eshte i tyre,por eshte Manager i peshtire i klanit tjeter qe te vjedh sa me shume te barazpeshohet me klanin serb.E tregoj perdite ne komentet e mia.Mos shkoni ne Siri o shqiptare lereni Allahun ne punet e tij nje dite dhe keni pune plot ketu afer.Vrisni dhe digjni parlamentin burdello e kurvave,hajduteve,dhe mafiozeve,spiuneve te serbise dhe lepiresve te amerikes.Nuk shkon njeri ne burg se ata ne qeveri jane aq fajtore sa jane ata te klanit serb.Si mund te fuse ne burg Shkelzen Serb Berishen,ministri i hajdutit me 700mije euro Manjani,a e shikoni qe klika eshte e njejte me gjoja dy tre parti te ndryshme.iken 25 vite,nga nje shoqeri e varfer por me ZERO borxhe,sot shqiperia eshte nje Bangladesh ku 5%kane parate dhe 95% kane hajdarin.Edhe ata qe do lindin do te lindin te zhytur ne borxhe nga mijera euro per koke nga klika e sali serbit,ilir hajdutit dhe edvin psikopatit.E vetmja rruge eshte vrasja dhe djegja e tyre pa dallim si behej ne evrope ne mesjete.Shqiptaret marrin boten per nje kothere dhe vriten mes tyre,kur klani serb dhe klani i te kuqeve te edvin psiokopatit shpenzojne milirada per familjet e tyre dhe Tv e propagandes se tyre.Vrsini kudo qe te jene hidhjuni bomba me benzine acid ashtu si vrau qeni serb ne 97 dhe si po tall sumen me shqiptaret lepurushi i mamit Edi psikopati.Jani i njejti klan qe na la dhurate Ramiz qeni dhe ata po na pije gjakun pa dallim.Serbet vrane kryeministrin Xhingjiq kelyshin e gjermanve se kishin burreri,rumunet e egzekutuan Causheskun,tek ne egziston rep e mafies dhe ne vrasin njeri-tjetrin se keshtu na duan.Duhet ndruar shenjestra dhe duhen vrare,politikanet hajdute tradhetare mafioze,dhe gjykatesit gjakpires pa dallim.Amerikanet na shikojne ,tallen me ne bejne filma ,libra,i dine te gjitha dhe i quajne Burra shteti.A e kupton formulen o Shqiptar.Zgjohu se te mori dreqi dhe lumi,benja bam njehere se me pushke u rrite mos e fut ne bythe por shkrepe se po nuk e shkrepe do vdesesh ngadale si po vdes.Ty nuk te mundi dot enveri si po lejon te te munde saliuserb,ilirihajdut,dhe edvinifrikacak.ZGJOHU.

  Reply to this comment
 14. intelektuali March 15, 10:21

  FAJI NUK ESHTE I SALIUT QE VRAU NE GERDEC NJESOJ SI ENVERI, POR I RILINDJES SOCIALISTE QE NUK E NDESHKOI PER KRIMET E TIJ MONSTRUOZE.

  Robespieri ne shek. e 18 ne France i spjegoi ne kete menyre ndeshkimet e Jakubineve ndaj familjes mbretetore:

  “KRIMINELI ESHTE FAJTOR, POR AI QE NUK E NDESHKON ATE ESHTE ME FAJTOR SE KRIMINELI.”

  Kjo postulate e Robespierit eshte e shkruar ne vitet 1793 ne Paris me gjakun e mijra aristokrateve lakmitare dhe plengprishes te Luigjit te 16 dhe te gruas se tij Maria Antoaneta, e cila pyeste rojet e Oborrit Mbreteor: “Pse protestojne turmat?” Rojet i thonin: “S’kane buke te hane.” Ajo pyeste serish rojet: “Po pse nuk hane biskota atehere kur nuk kane buke?” Pra kjo postulate e Robespierit qe thote:

  “KRIMINELI ESHTE FAJTOR, POR AI QE NUK E NDESHKON ATE ESHTE ME FAJTOR SE KRIMINELI.”

  pra kjo postulate historike qe beri te mundur Republiken e Pare Franceze ne vitin 1793 ka hyre ne pothuaj te gjitha kodet penale te Drejtesise Boterore me sentencen:

  “NDESHKIMI BEN ZAP KRIMIN!”

  PO por JO per Shqypnine komuniste kur krimi shteteror qe nga Koha e Qepes e Enverit ka mbetur akoma i pandeshkuar nga politika jone kombetare, perkundrazi, xhelatet dhe kriminelet po inkurajohen me dekorata dhe medalje, por edhe me pensione shtese duke e mbajtur MONSTREN Enver Hoxha si nje HERO.

  prandaj:

  edhe Sali Berisha vazhdoi ne vazhden e krijuesit dhe mesuesit te tij Enver Hoxha edhe me vrasjet makaber te njerezve te pafajshem edhe me vjedhjet akoma me makber te fondeve publike, sepse ASKUSH nuk e ndeshkon per krimet e tij,

  prandaj:

  edhe Pentagonit dhe SHBA nuk i plas fare per nje vend dhe nje popull si nje fis prej Afrike ZULU qe nuk di te ndeshkoje vrastaret dhe kusaret me pushtet, perkundrazi i zgjedh me vota si BOSA kumandare dhe i kendon elegji permortore mbi varret e tyre gjakatare duke bere homazhe me grushtin bolshevik lart mbi koke.

  Reply to this comment
 15. Arber Iliri March 15, 22:45

  Ka me pretendu per Oskar.Rolin e Zenit ta luj vete se ben nje dore pare dhe s’ka sypeshkaqen ne bote si ai nje perzierje racash qe vetem Liria e din se Saliu koqe maloku e ka pas mendjen tek karriera partiake kur ja ngjzen Zenin hamshoret e shendetesise.

  Reply to this comment
 16. Zgalem September 22, 22:21

  Taulanti duhet pershendetur per kete zgjidhje , qe ka bere , por nuk duhet lene vetem . Duhet te lexohen pjese te librit ne emisjonet televizive , te botohen ne gazeta dhe ne c’do interviste , qe u merret kesaj familje te kriminalizuar , t’u lexohet pjese nga libri . Shume keq me disa intervistus , qe e prezantojne Sali berishen si figure te rendesishme te demokracise . Keshtu eprezantoi njeri mbreme ne Tv. Turp per kete djale , qe e heq veten te mencur dhe e perdor ekranin kunder popullit shqiptar . Rralle ka familje te kriminalizuara si familje Berisha . Te tere te perlyer me krim , Djali , vajza , gruaja , dhenderri . Familje kriminelesh . Familjet mbreterore te rrezuara , nuk kane pasur kete fytyre krimi . Medja duhet te tregohet me e kujdeshme , sepse perfaqeson popullin . Zgalem

  Reply to this comment
 17. kris 1 September 23, 11:22

  Kuvendi pas leximit te librit per Shokun Sali te kendoje dhe kengen e rilindjes:
  Edi Rama tungjatjeta
  ne keto plehra tu nxihte jeta
  Ti rilindjen lart e ngrite
  gjithe dobicet i cudite
  thone popujt neper bote
  ka nje trap te madh ne europe
  kete trap e ka Shqiperia
  E ka zili dhe Siria

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim