Balli Kombëtar-ose pjesa më e zezë e historisë së Shqipërisë!

June 3, 2019 14:33

Balli Kombëtar-ose pjesa më e zezë e historisë së Shqipërisë!

Në fjalën e rastit,
shpesh kujtoj Të Gjatin,
se ricikloi Lumon,
s’ricikloi Mit’hatin!

Lumua-sipas Ramës,
është qelibar,
dhe në histori,
shkëlqen si shkrimtar!

Po as Rama vetë,
në gjithë këtë zhurmë,
s’na thotë ndonjë vepër,
që të ketë lënë gjurmë!

Lumos s’i shkëlqen,
ylli i shkrimtarit,
por e ndjek nga mbrapa,
vulë e tradhëtarit!

Mit’hati që ngriti,
Ballin Kombëtar,
ka lëshuar urdhra,
njerëz për të vrarë!

Sikur Botën gjithë,
të përmbysë i Gjati,
mut del Lumo Skëndo,
dhe më mut Mit’hati!

Dokumente plot,
këtu u botuan,
që atë legen,
e diskretituan!

Vetëm me “dhuratat”,
që i bënte grekut,
Mit’hati për hak,
kish gjysmën e lekut!

Po i shpëtoi paq,
këtu pushkatimit,
se u arratis,
ditën e çlirimit!

Bie çdo akuzë,
përmbi komunistët,
se luftën civile,
e shpallën ballistët!

Me firmë e me vulë,
kemi dokumentin,
ndaj tani askush,
s’bën dot kompetentin!

Askush s’shkruan dot,
histori të re,
që baltën e Ballit,
ta hedhë mbi ne!

Kolaboracionistë,
kemi plot për fat,
po kreu i tyre,
emrin ka Mit’hat!

Abdyli e ka emrin,
me germa floriri,
por Mit’hati nxin,
më keq se qymyri!

Mijëra partizanë,
që sollën lirinë,
janë ende gjallë,
dhe krimet ja dinë!

Kur vdes një njeri,
vdes një histori,
ndaj dhe duhen vënë,
pikat përmbi “i” !

Që përfundimisht,
ta dinë shqiptarët,
kush qenë luftëtarët,
dhe kush tradhëtarët!

Në Paris na njohën,
lavdinë dhe nderin,
nuk kishim Mit’hatin,
po kishim Enverin!

Po kishim Enverin,
Një me fitimtarët,
në vrimën e miut,
ishin tradhëtarët!

Mit’hati në Francë,
me kët’ tradhëti,
them se gijotinën,
e kish siguri!

Asnjë kuisling,
në Europë s’u fal,
ndaj veprimi i Ramës,
quhet një skandal!

Ballistët e rinj,
direkt nxorën thonjtë,
kriminelë të luftës,
shpallën gjithë heronjtë!

Të rinjve për pak,
do t’u ecte vula,
se Balli në luftë,
kish vrarë vetëm pula!

Goxha institut,
që paguajmë ne,
tani që nga larg,
mban erë si hale!

Dhe nga taksat tona,
goxha lekë kanë vjelë,
që Heronjtë e Luftës,
t’i shpallë kriminelë!

Ne që të vërtetës,
i kemi qëndruar,
Tufën dhe tufishten,
kemi revoltuar!

Neve për këtë,
e kemi gazetën,
të themi dhe mbrojmë,
vetëm të vërtetën!

Krahë nga Edi Rama,
na mori një qyq,
për shpifje e fyerje,
na hodhi në gjyq!

Në një filxhan çaji,
Tufa ngre tërmete,
shumë i trimëruar,
kundër një gazete!

Ende nuk u sos,
ky sua harbuti,
ose ikim ne,
ose instituti!

Kur ke të vërtetën,
je mal i patundur,
e asnjë gazetë,
gjyqet s’e kanë mundur!

Tufa dhe tufishtet,
e kanë më kot,
se neoballistët,
ne s’na mundin dot!

A.DUKA

June 3, 2019 14:33
Komento

19 Komente

 1. Labi June 3, 17:07

  Sa i mencur je more Hero!Hallall,tu befte dita 1000.

  Reply to this comment
  • Halla June 4, 05:24

   Ky bejtexhi ka rrjedhur. Mithat Fasheri ka jetua para 75 viteve kukse ky pensionisti rrogtar i ambasades ruse shkuan sikur e ka fqinj politik.Del edhe i mendueshem ne fotografi, si ato tek pavioni 17.

   Reply to this comment
 2. Populli June 3, 17:27

  Faqe me sterre zi e historise Shqiperis
  47 vjet Kolera komuniste e Enver mavris,
  47 vjet me triska dhe 47 vjet me tallon
  kurre keto nuk harron ky Populli jon,
  47 vjet shume te rinj qe u vrane ne kufi,
  vetem se donin te jetonin matane ne liri,
  ky Popull shqiptar jo nuk e harron dot,
  28 mije Km2 burgun me te madh ne bot,
  ish Shqiperia Enverit 47 vjet mesjet,
  per ate ka nostalgji vec ndonje i met,
  Populli ka memorje dhe kurre nuk harron,
  perralla me Ball te Dukes asnje s’i beson.

  Reply to this comment
 3. Arben June 3, 20:19

  Pjesa me e erret Jane sllavo-komunistet antishqipetare, por ti si pjese e tyre duhet ende marresh denimin

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 4, 10:03

   çkemi erdo
   nuk po shkru gjë për sulltani akbar??
   apo të kanë zënë artrozë gishtat??
   ske faj që kur sulltani e ngrëni në bithë në stamboll,vështirë se ke takat më!!
   ske faj mor qën turk,ISIS shkoi në piçkë të satëme,sulltani pak a shumë atje po shkon,kështu që ty nuk të mbetet gjë tjetër veçse të dëgjosh britmat e orgazmës së satëme!!
   ty vetë nuk po ta rras më kush!!

   Reply to this comment
 4. Mallakastra June 3, 23:44

  Te shkruash per te verteten, te deshmosh per ngjarjet realisht, eshte nje sherbim i çmuar ne interes te Kombit tone.
  Kete sherbim askush nuk mund t’a bëjë më mirë se poeti, ushtaraku, publicisti, filozofi, kritiku, frymëzuesi, i drejti, i vërteti dhe shkrimtari Arben Duka.
  Nderim per kete burrë të mençur, trim, të talentuar dhe të vërtetë!
  …..”E drejtë! O e vërtetë!
  Po të mos ishe ti,
  Gjithë dheu do të ish i shkretë,
  Dhe deti i zi!”…

  Reply to this comment
  • Shahisti June 4, 01:37

   Filozofi?!?!?

   hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 June 4, 09:48

    he mo se i ka rrëshkitur hunda,nuk dinte çtë shkruante tjetërduhej të mbushte rreshtin!!
    po qe për korigjim atëherë duhet vënë në pikpyetje dhe i drejti,i vërteti dhe shkrimtari(për këtë nuk ja thotë fare)!

    Reply to this comment
 5. demo June 4, 00:04

  Shko or teveqel,se partizanet suallen ZINE,jo lirine.
  Po te kishte ndjekur rrugen e Mithatit,Shqiperia do ishte Zvicer.
  Njeriu i afte e nderton parajsen e tij atje ku jeton.Pa zbritur nga malet bishat partizane,Shqipnia mesme jetonte mes bollekut.
  Juve partizanet ju mori enveri atje ku ha pula gure,qe te vrisni e te burgosni qytetaret.Ju beri oficera,kapterra parazite.Pushteti juaj ishte hane horrat,punojne qorrat.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 4, 09:45

   dem o rrotë .arit
   “Po te kishte ndjekur rrugen e Mithatit,Shqiperia do ishte Zvicer.”
   kë rrugë mor dement??
   atë të kampit të përqëndrimit në itali si bashkpuntor i nazistëve??
   çiç mor hale i tredhur në tru!!
   tradhëtia është tradhëti,asnjëherë nuk të bën zvicër!!
   ju ndyrësirat po e tregoni akoma sot se çfarë keni trashëguar në gjak!!ju keni lindur me gjak të dhjerë që ditën e parë!!
   sa për servet mavirinë
   o servet or koqja e debilit,pjesa më e pasur merr ajkën gjithnjë!kushdo qoftë regjimi a qeverisja!
   pjesa më e pasur ka paranë!!e njëjta gjë ndodh dhe sot!sot nuk rri në radhë për qumësht sepse nuk ke para ta blesh mor kokër gomari!!
   çna mbytën gomerët!!
   ca të mënçur e ca dementë!
   i mënçur është dema o servet!ti je ai tjetri!!

   Reply to this comment
 6. servet June 4, 08:54

  Bravo Demo.Kjo eshte me se vertete.Bujqesine e kishte myzeqeja prodhimet i merrte Tirana ndersa myzeqeja dhe zonat perqark rrinin me ore ne rradhe per nje shishe qumesht dhe hanin buke te prodhuar nga misri i kultivuar per derrat sic quhej misri hibrit qe dhe derrat i benin naze.

  Reply to this comment
 7. anticensurë25642654 June 4, 09:39

  o dukë mavria
  që ke të drejtë për këtë titull që ke vënë!?
  asqë e vë në diskutim!
  POR si po duken bathët!?
  ky i gjati ka për tia kaluar!!
  e di se çështë më e keqja?!
  se do të hysh dhe ti tek “pjesa më e zezë e historisë së Shqipërisë!”!!
  ps:pjesa e ballit do të duket gri,pas kësaj tradhëtie që po mbështet ti!!

  Reply to this comment
 8. demo June 4, 11:46

  Ja shurra,merr persiper postin e gjykatesit,pa ja kerkuar kush.Ben gjyqet partizane.Forca zakonit.I jati ka zbritur ka guri me verre,,kapterr nga lufta,,ky hafije sigurimi..
  Mua nuk me ka pushtuar Gjermani o censhurre!
  ca makina gjermani qe kaluan ketej neper xhade ne 43-44,si pame ne makinat e KFOR it ne 97-99..Per te pushtuar,NA PUSHTUAN MALOKET E JUGUT 46 VJET DHE MALOKET E VERIUT KETO 30 VJET.
  Maloket e Jugut na grabiten mallin,shtepiat dhe dyqanet,,Maloket e Veriut na grabiten tokat.
  Rraca juaj o shurre,eshte rrace hipokrite,se ju edhe kur vajtoni,ju ne fakt URONI.Ju beni sikur vajtoni Kurbetin,ne fakt ju e URONI kurbetin,se juve nuk ju mban toka juaj,Kete Labovitin,kurbeti i beri njerez.
  Keta kurbetlijte e quanin veten Amerikana dhe nuk jepnin dhe merrnin me Laberine stanare,brekegrisur,proletare.
  Ja nje ngjarje e viteve 30 nga folklori i Lunxherise,qe tregon si e perzene Lunxhiotet kurbetllinj,ustain qe rregullonte shtepine..
  Nje dite nga disa dite
  Vajta ne Stegopoli
  Pavllua me Vasiliqine
  Kishin rene ne dashuri
  Lipsu tutje brekegrisur
  Nuk je sere per krushqi
  Ne jemi Amerikana
  Ti nje bir mjeshteri.
  Keta kane 80 vjet qe mallkojne Italianet,Gjermanet,qe ne fakt as ere nuk u kane marre.Mallkojne Ballin kombetar,Legalitetin,poor me shpirt keta i UROJNE.Rrofte sebepi,qe na solli kap[terra ne Tirane.
  Keta kane vjersha:7 prill,mos ardhsh kurre,,por KETA rrace urjahipash,e urojne me shpirt 7 prillin,fashizmin,nazizmin,komunismin,qe i solli nga malet ne TOKE TE BUTE.Te rroje sebepi,u bene te gjithe partizana,vrit e prit tregtaret pronaret e Shqipnise mesme,merru mallin dhe floririn dhe kapardisu me spaleta.
  Shifni kronikat e atij termetit 5 ballke ne fshatrat e Korces! Fshataret therrasin e bertasin,mallkojne termetin,kercenojne bamiresit e qeverise me jete,
  Asnje shtepi nuk eshte rrezuar.Ndonje katua i vjeter eshte plasaritur.Po perse therrasin e bertasin fshataret?
  BERTASIN SI KETO VIKTIMAT E FASHIZMIT,NAZIZMIT DHE BALLIZMIT.
  TROC.DUAN CADRA!
  Te rroje sebepi,keta duan cadra,jo per tu mbrojtur nga Termeti, c(ca lekundje 2-3 balle),por per te veruar bagetine ne Stane.
  Me kupton o censhurre sigurimi,qe nuk te shqitet shpirti nga zanati?

  Reply to this comment
 9. lalai June 4, 12:22

  Kapter Duka…ja ke fut pordhës kot tregon anën tjetër të injorancës që ke bashkë me ata që të mbështesin ty!
  Popull Rot K…i!!

  Reply to this comment
 10. demo June 4, 14:06

  Moderatori!Po botoje dhe pergjigjen time per kete censhurren qe nuk le koment pa futur hundet!

  Reply to this comment
 11. demo June 4, 14:16

  Ja shurra,merr persiper postin e gjykatesit,pa ja kerkuar kush.Ben gjyqet partizane.Forca zakonit.I jati ka zbritur ka guri me verre,,kapterr nga lufta,,ky hafije sigurimi..
  Mua nuk me ka pushtuar Gjermani o censhurre!
  ca makina gjermani qe kaluan ketej neper xhade ne 43-44,si pame ne makinat e KFOR it ne 97-99..Per te pushtuar,NA PUSHTUAN MALOKET E JUGUT 46 VJET DHE MALOKET E VERIUT KETO 30 VJET.
  Maloket e Jugut na grabiten mallin,shtepiat dhe dyqanet,,Maloket e Veriut na grabiten tokat.
  Rraca juaj o shurre,eshte rrace hipokrite,se ju edhe kur vajtoni,ju ne fakt URONI.Ju beni sikur vajtoni Kurbetin,ne fakt ju e URONI kurbetin,se juve nuk ju mban toka juaj,Kete Labovitin,kurbeti i beri njerez.
  Keta kurbetlijte e quanin veten Amerikana dhe nuk jepnin dhe merrnin me Laberine stanare,brekegrisur,proletare.
  Ja nje ngjarje e viteve 30 nga folklori i Lunxherise,qe tregon si e perzene Lunxhiotet kurbetllinj,ustain qe rregullonte shtepine..
  Nje dite nga disa dite
  Vajta ne Stegopoli
  Pavllua me Vasiliqine
  Kishin rene ne dashuri
  Lipsu tutje brekegrisur
  Nuk je sere per krushqi
  Ne jemi Amerikana
  Ti nje bir mjeshteri.
  Keta kane 80 vjet qe mallkojne Italianet,Gjermanet,qe ne fakt as ere nuk u kane marre.Mallkojne Ballin kombetar,Legalitetin,poor me shpirt keta i UROJNE.Rrofte sebepi,qe na solli kap[terra ne Tirane.
  Keta kane vjersha:7 prill,mos ardhsh kurre,,por KETA rrace urjahipash,e urojne me shpirt 7 prillin,fashizmin,nazizmin,komunismin,qe i solli nga malet ne TOKE TE BUTE.Te rroje sebepi,u bene te gjithe partizana,vrit e prit tregtaret pronaret e Shqipnise mesme,merru mallin dhe floririn dhe kapardisu me spaleta.
  Shifni kronikat e atij termetit 5 ballke ne fshatrat e Korces! Fshataret therrasin e bertasin,mallkojne termetin,kercenojne bamiresit e qeverise me jete,
  Asnje shtepi nuk eshte rrezuar.Ndonje katua i vjeter eshte plasaritur.Po perse therrasin e bertasin fshataret?
  BERTASIN SI KETO VIKTIMAT E FASHIZMIT,NAZIZMIT DHE BALLIZMIT.
  TROC.DUAN CADRA!
  Te rroje sebepi,keta duan cadra,jo per tu mbrojtur nga Termeti, c(ca lekundje 2-3 balle),por per te veruar bagetine ne Stane.
  Me kupton o censhurre sigurimi,qe nuk te shqitet shpirti nga zanati?..

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 5, 13:05

   dement ose demo
   më thua mua hipokrit??përse moj qënje pa kujtesë??
   se unë paskam zbritur nga p… e satëm edhe të paskam marrë gjithçka ke pasur ti??
   se gjermani paska ardhur për piknik i ftuar nga p.. i satëme dhe unë nuk e paskam lënë rehat të shkërdhehet e shpërblehet sipas aftësive të saj??
   përse se unë jam tradhëtar meqë mora shëmbullin e amerikës e britanisë, që bashkpunuan me armikun e tyre, dhe bashkpunova me armikun tim kundër atij që na kishte pushtuar të dyve,kurse ti akoma pëson orgazëm në atë bythën tënde të shpartalluar sa herë lexon emrin e marshallit??dhe atë e ka pritur p… i satëme or bastard??
   shurra e cenit të kupton fare mirë ty o dement,aq e ke nivelin!!tek sebepi mbetesh,takat prej çyryku ke o dement!!
   të ka rënë aq posht niveli o dem sa më kujtove atë nënkryetarin e ri të kuvëndit në diskutimin e tij për tufën e tufëzuar!!
   je bërë me të vërtetë për të të qirë hallin o dem demenca!!
   shpresoj që të mos përfundoj si ti o dem,mosha bën të sajën,prandaj duhet të mosoj nga gomarrlëqet e tua sot!!
   ps:shpresoj që një ditë ta kenë në dorë ata që do ta kshin bërë shqipërinë zvicër,pra rraca tënde superiore!!të shohim se ku do të na shesin!e keni zakon shitblerjen,ju duhet malli!të paktën atë që ju kanë marrë ata të malit!!

   Reply to this comment
   • Mesila e dodajve June 5, 14:28

    Si ka mundesi te te thone ty hipokrit-e!
    Ku e gjejne guzimin xhanem. Ti, qëse hengre zorren e partizanit,nuk te ndahen te vjellat,madje do vjellesh deri sa te te vi ngordhja.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*