Ballkani dhe Kampionati Botëror: Vërtet jemi kaq qyqarë?

July 1, 2018 09:56

Ballkani dhe Kampionati Botëror: Vërtet jemi kaq qyqarë?

 

Kur konfliktet politike zbresin në fushën e futbollit situata komplikohet. Sidomos kur kjo ndodh në një Kampionat Botëror. Nacionalizmi është në ofensivë. Një gjendje për të ardhur keq, mendon Krsto Lazarevic.

Nga Krsto Lazarevic*

Futbolli mund të bëjë që të shpërthejnë ndjenjat nacionaliste e të rrezikshme. Pas një ndeshje kualifikimi mes Hondurasit dhe Salvadorit në vitin 1969 shpërtheu një luftë futbollistike mes të dy vendeve që u kushtoi jetën 2.000 vetëve. Për disa lojtarë, trajnerë dhe tifozë në Ballkan, Kampionati Botëror në Rusi duket si vazhdim i luftës me mjete të tjera. Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri formuan me duar shqiponjën dykrenare shqiptare për të festuar golat e tyre, por edhe për të dekurajuar serbët.

Xhaka ka lindur në Zvicër, prindërit kanë ardhur nga Kosova në këtë vend. Shaqiri ka lindur në Kosovë dhe ka emigruar me familjen në Zvicër, kur ka qenë 4 vjeç.

Të dy nuk kanë lindur në Shqipëri, as prindërit e tyre nuk vijnë nga Shqipëria, ata nuk luajnë për Shqipërinë, e megjithatë i festojnë golat kundër Serbisë duke përdorur një simbol kombëtar shqiptar. Nuk është e pazakontë që diaspora ka një marrëdhënie të veçantë me “vendlindjen”. Kombi, me të cilin realisht nuk ke të bësh shumë stilizohet në një vend mitik. “Vendlindja” është një vend, që e sheh në pushimet e verës, dhe që mund ta zbukurosh me fjalë për sa kohë që rrogën e merr në franga zvicerane apo euro.

Por nuk duhet lënë pa përmendur, se edhe tifozët serbë në stadium i ofenduan Xhakën dhe Shaqirin për shkak të origjinës së tyre, dhe formimi i një shqiponje dykrenare me duar është ende një përgjigje diplomatike ndaj atyre fyerjeve. Nga ana tjetër është edhe absurde që serbët të ndjehen të provokuar nga shqiponja dykrenare, sepse edhe në flamurin e tyre qëndron një e tillë. Por kjo është logjika nacionaliste. Nuk është për t’u kuptuar.

Më keq nga të gjithë ishte trajneri serb, Mladen Krstajiq, humbësi më i dobët i këtij kampionati. Ai ia dha fajin arbitrit Felix Brych për humbjen e Serbisë dhe tha: “Do ta dërgoja në Hagë, që t’i bëjnë procesin, ashtu si na e kanë bërë edhe ne.” Me një përemër të vogël në dukje “ne”, Krstajiq do të thotë se solidarizohet me kriminelët e luftës të dënuar dhe pretendon, se të gjithë serbët kanë qenë kolektivisht të ulur në bankën e të akuzuarve në Tribunalin e Hagës. Shumë serbë për fat të keq e mbështesin qëndrimin e Krstajiqit. Kjo është logjika nacionaliste. Ndoshta edhe ata tifozë, që në stadiumin e Kaliningradit kishin veshur T-shirts me portretin e të dënuarit për krime lufte, Ratko Mladiq, që vetëm në Srebrenicë është përgjegjës për vrasjen e 8000 vetëve.

Edhe skuadra kroate nuk la pa ngritur në piedestal kriminelët e luftës. A mund t‘i përfytyroni lojtarët gjermanë që të këndojnë në kabina pas fitores këngë nga ekstremistët e djathtë, që përbuzin viktimat e kampeve gjermane të përqëndrimit? Besoj jo. Për lojtarët kroatë kjo është normale. Ata e festojnë fitoren kundër Argjentinës duke kënduar një këngë që fillon me fjalët “Za dom Spremni” – përshëndetja e kolaboratorëve nazistë të ustashëve. Këngën e ka kompozuar ekstremisti i djathë, Marko Perkoviq, i njohur si Thompson, që në këngët e tij tallet me viktimat e kampeve të përqendrimit në Jasenovc dhe Stara Gradishka. Kampe, ku janë shfarosur hebrenj, serbë, romë dhe opozitarë.

Nuk është hera e parë që përshëndetja fashiste e lojtarëve të ekipit kombëtar kroat shkakton reagime. Kur Kroacia u kualifikua për Kampionatin Botëror në Brazil, Josip Simuniq iu drejtua me një thirrje të fortë tifozëve, “Za dom”, ku mijëra grykë u kundërpërgjigjën në kor, “Spremni”. Simuniq nuk u lejua të marrë pjesë në Brazil. Por ky vendim nuk e ndryshoi normalizimin që i bëhet fashizmit nga tifozët kroatë. E është për të ardhur keq, sepse nga ana sportive, ekipi kombëtar kroat ka sjellë rezultate të shkëlqyera dhe mund t’ua urosh me dëshirë suksesin në këtë Kampionat Botëror.

Megjithatë unë e kam një pyetje: Të dashur vëllezër nga Ballkani, a jemi vërtet ne kaq nacionalistë dhe për të ardhur keq? Dhe duhet vërtet t’ia tregojmë këtë gjithmonë të gjithë botës?

*Krsto Lazareviq ka lindur në Bosnje-Hercegovinë dhe ka emigruar herët me familjen në Gjermani. Sot ai jeton në Berlin dhe punon si gazetar për media të ndryshme gjermane.

/DW

a.s/dita

July 1, 2018 09:56
Komento

6 Komente

 1. , July 1, 10:49

  Mos e kerkoni nacionalsmin nga shqipot.Neqofte se do te ishim nacional nuk do te ishim ne kete gjendje te mjere kombtare.Ne jemi viktim e fqinjeve nacjonalist.

  Reply to this comment
 2. vasili July 1, 10:59

  Mendjet tona te deformuara,qysh ne gen,vec egersia dhe kanibalizmi mund ti mbaje ne jete.
  Pa ato ne ndjehemi bosh dhe te vdekur.

  Reply to this comment
 3. intelektuali July 1, 11:25

  Mire Xhaka dhe Shaqiri, por Edi Karagjozi cfare pati qe u be PATRIOT ZVICERIAN prej Kosove?

  sepse:

  Kur ky Kryeministyer Karagjoz i paafte te ndertoje Prodhimin e ndershem Kombetar qe e ka transformuar Vatanin si nje Depo Mafioze Droge per Boten, ky Kryeminister Karagjoz qe ysht dhe inkurajon enveristet fanatike me homazhe dhe festa komuniste qe dekoron xhelatet e Enverit me medalje trimerie, perfshire ketu per per masakren ne Tivar ndaj kosovareve, apo kur u shton pensionet e krimineleve te Enverit qe vrisnin dhe internonin cdo kosovar qe arratisej nga Jugosllavia per te gjetur strehe ne Shqypni, kur ky Kryeminister genjeshtar dhe mashtrues mohon dhe injoron totalisht krimet e Enverit ndaj Kosoves qe nga Mukja 1943 e deri me sot me fjalorin enverist per “esadiste” antishqyptare, kur ky Kryeminister fanatik komunist mbron me histeri Piramiden Famekeqe te Enverit ne mes te Tiranes dhe nga ana tjeter prish si nje Terminator Hollivudi trashegimnine tone historike dhe kulturore me tritol ne dore, atehere ky Kryeminister Karagjoz nuk ka te drejten te hiqet si mbrojtes dhe PATRIOT i bashkimit te trojeve shqyptare, por si nje ithtar fanatik i Enverit qe perdor propaganden false pseudopatriotike te Enverit per qellimet e pushtetit personal.

  Reply to this comment
  • Babalja July 1, 17:13

   Ik o idjot i lindur. Dhe kur nuk kana lidhje ngjarjet me Edin dhe Enverin gjen “arsye” pa lodhje ti perfshishe.
   Race esadistesh tradhetare. Ashtu si baballaret tuaj balliste. Per inat te kundershtarit politik e ideologjik nuk e keni problem te perbaltni cdo gje qe eshte kombetare dhe na bashkon.
   Frymore me destruktive dhe antikombetare se yu nuk gjen mbi toke. Jeni te hatshem ta shqyejne Shqiperine 500 copash vetem kumdershtari juaj mos ngel me kembe.
   Pttuui race muti.

   Reply to this comment
   • intelektuali July 1, 20:58

    Kush na bashkon more MUT enverist?

    KANABISI APO KOKAINA E RILINDJES ENVERISTE?

    Esadiastet tregoja sateme qe te la lindur fanatik dhe cyryk nga trute e kokes, ndersa ballistet tregoja tyteti qe te ka ngjizur me spermen e Enverit dhe nuk je ne gjendje te dallosh PATRIOTIZMIN e peshtire te Edi Rames, Kapobandes se droges qe e ka bere Vatanin si nje CIFLIG te Mafies se tij enveriste dhe qe e perdor kete PATRIOTIZEM fals enverist per te arritur qellimet e pushtetit te tij te korruptuar deri ne palce,

    sepse:

    Helbete kur ka VEMJE si puna jote qe genjehen me nje ndeshje fubolli MONSTRA mashtruese si Edi Rama meritojne katunaret dru me pre,

    ndryshe:

    Llogjika e thjeshte te thote:

    EDI RAMA SI “PARTIZANI” I ENVERIT NUK MUND TE JATE FANS I KOSOVAREVE QE ENVERI I VRAU DHE I MASAKROI ME URDHER NGA BEOGRADI

    prandaj:

    Edhe PATRIOTIZMI i tij enverist eshte mashtrim si te gjitha aferat e tjera te tij mafioze.

    A e kuptove tani se cfare lidhje ka futbolli i Edvin Droges me Enverin?

    Reply to this comment
 4. Arben July 1, 18:14

  Te Dy keta djem kane ikur nga shtepite e Tyre te ndjekur

  Per tu vrarw NGA ushtria kriminal serve.

  Ata Jane njerez te shkelqyer DHE keto shkrime

  Jane vazhdim I luftes see milloshevicit per zhdukjen

  E Shqipetareve. ATA QE I SHKRUAJNE Jane sherbetore

  Te milloshevicit, ATA QE I BOTOJNE Jane te poshter.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*