Harta e rrallë e 1455-s: Kur Ballkani identifikohej me Skanderbegun

November 28, 2018 20:33

Harta e rrallë e 1455-s: Kur Ballkani identifikohej me Skanderbegun

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të jetë vetëm në rastin e Amerikës. Por ndodh edhe me heroin tone kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, në këtë hartë të vitit 1455, kushtuar Papës Nikolla të Pesë në të cilën territori i Ballkanit ndeshet me toponimin Skanderbeg.

Zbulimi o kësaj harte ka qenë një nga gjërat më fatlume që më ka ndodhur në jetën time. Bëhet fjalë për një toponim në zemër të Ballkanit jugor ku në qendër të kësaj hapësire midis detit Adriatik dhe detit Egje ndodhet toponimi Scanderbego”, shprehet Artan Shkreli, arkitekt, studiues i hartografisë së Mesjetës.

Është një rast i jashtëzakonshëm ku emri i një territori të identifikohet me emrin e një figure, i cili identifikohet me popullin e tij dhe me frikërat metropolitane të Evropës së asaj kohe.

Harta është bërë në 455 nga Bartolomeo Pareto, i cili ishte një hartograf që furnizonte Vatikanin me hartat gjeografike. Ishte një njeri i afërt i Papës Nikolla V”, tha Artan Shkreli, arkitekt, studiues i hartografisë së mesjetës.

Kemi të bëjmë me dy gjenovezë.

Ky është motive që Gjenova është paraqitur kaq e madhe në hartë në raport me qytetet e tjera, sepse i jep rëndësi këtij fakti. Padyshim që Gjenova në Shek XV ishte një nga qytetet më të rëndësishme të Evropës, sepse ishte Republikë. Sikurse Venediku. Ishin Republika detare të cilat kontrollonin rrugët e Mesdheut”, sqaron Artan Shkreli, arkitekt, studiues i hartografisë së mesjetës

Po pse paraqet rëndësi zbulimi i kësaj harte në këtë kohë?

Skënderbeu paraqitet si një hero europian këtu. Sikurse ai ka qenë një hero europian i rëndësishëm. Dhe kjo hartë fashit në mënyrë definitive përpjekjet për të thënë që Skënderbeu u bë mit pas vdekjes së tij. I gjithë enfatizimi i kësaj figure bërë pas vdekjes ishte shumë më e vogël nga çka ai përfaqësonte në të gjallë të tij”, shprehet Artan Shkreli, arkitekt, studiues i hartografisë së mesjetës.

Kjo hartë do të qëndrojë e ekspozuar për publikun dy javë në COD në Kryeministri. Më pas ajo do të kthehet në Bibliotekën Kombëtare Qendrore të Romës, ku do të ruhet në rafte speciale.

burimi: top channel

v.l/ Dita

November 28, 2018 20:33
Komento

9 Komente

 1. Andrea November 28, 21:54

  Pervec karagjozlleqeve kishtare, ekzistojne edhe harta autentike.

  http://www.helmink.com/Antique_Map_Porcacchi_World/Scans/Porcacchi%20World%202.jpg

  Reply to this comment
 2. ç'jan keta byth gajtana, qe çfaqen perdite ???.. November 28, 22:47

  o byth shpelle; po ty t’a ka zgjeruar ullukun ndonje mbetje turku, qe ke kurajen te identifikosh kishen me “karagjozllek” ?!?

  Reply to this comment
  • Andrea November 28, 23:41

   Si krishterimi si islami jane degezime te te njejtes doktrine qe per rrenje ka xhudaizmin dhe s’kane ndonje dallim thelbesor pervecse qe i quajne personazhet e perrallave te tyre me emra te ndryshem.

   Ndersa ne Shqiptaret e kemi njohim fytyren e vertete te kishes edhe gjate perandorise Osmane, kur kisha bente kerdine duke vrare mesues, djegur shkolla, dhe mallkuar gjuhen Shqipe.

   Keshtu, sllav Shqipfoles.

   Reply to this comment
  • stop abramizimit November 29, 01:00

   Si eshte e mundur qe ju fetaret e devotshem e keni mendjen vetem tek bythet e shklyera e mudesisht nga ndonje turk ose arab!? Tani jemi ne shek.XXI dhe mund te gjeni ndonje psikolog te mire per sindromen e stokolmes.

   Reply to this comment
  • Nje grek me pak, nje bastard me pak. November 29, 02:38

   Ah te dhjefsha kishen bashke me turqit. Trap me zile.

   Reply to this comment
 3. KORÇARI November 29, 08:33

  O andrea turku, cila hartë origjinale o idiot, ajo që shkruan albanie ???? O Analfabet Shqipëria në mesjetë odentifikohej si ARBËRIA dhe jo si ALBANIA ,pra mere atë hartën “origjinale”dhe fute në …… e di ti se ku.

  Reply to this comment
  • Andrea November 29, 12:59

   Sa me malok te jesh, aq me shume do mundohesh t’i ikesh vet-vetes duke perdorur emra qytetesh qe nuk shquhen per prezence malokesh. Po edhe sa nje carcaf ta shkruash ate KORÇARI, prape nuk e fsheh dot qe ke intelektin karakteristik te nje maloku.

   Po ajo eshte harte Boterore or debil, krijuar nga te huaj, dhe ne cilen gjuhe te huaj Shqiperise i thone Arberi, apo qofte edhe Shqiperi? Shqiperia edhe sot quhet Albania ne Anglisht, Albanien ne Gjermanisht, Alvanía ne Greqisht e keshtu me radhe.

   Reply to this comment
 4. Alban November 29, 10:52

  O rrot ari,italianët dhe në ditët e sotme përdorin fjalën Alba,që spjegohet andej nga lind dielli!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*