Topi: Ministri i Jashtëm duhet të jetë nga territori i Shqipërisë

January 10, 2019 22:49

Topi: Ministri i Jashtëm duhet të jetë nga territori i Shqipërisë

Ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi, në një lidhje me studion e “Open”, komentoi “përplasjen” Rama-Meta, pasi kreu i shtetit nuk dekretoi si ministër të Jashtëm Gent Cakën.

Politika nuk është lojë sepse ajo përcakton fatet serioze të një vendi. Ne jemi në Shqipëri dhe nuk do të doja të dëgjoja sonte një debat që merr konotacion të keq. Politika shqiptare është bërë lojë joserioze dhe kjo gjë e ka origjinën që në vitin 2008. Është krijuar mendimi sikur Republika e Shqipërisë ka vetëm institucionin e kryeministrit. Çdo person që është bërë kryeministër i konsideron të tjerët hiç. Problemi nuk është te Cakaj, por te politika”, deklaroi Topi.

Kur u pyet se si do të vepronte po të ishte në vend të Ilir Metës, ish-Presidenti u përgjigj: “Pavarësisht nga respekti që kam për shqiptarët në të gjitha trevat, do të kisha preferuar një ministër të Jashtëm nga territori i Shqipërisë”.

v.l/Dita

January 10, 2019 22:49
Komento

25 Komente

 1. s.g. January 11, 00:23

  Serbia dhe Kroacia që kanë diplomaci ma gllomaze dhe ma të zhvilluar kanë patur dhe kanë ministra jashtë kufinjve psh.Jeremiq ishte min.i.jashtëm M.i Zi aktuali Ivan Daci-č vonë e ndrroi mbiemrin në Daqiç Prizrenli

  Reply to this comment
 2. 'Manecit i erdhi goja!' January 11, 01:02

  z. Rama shikon me larg. Marrja ne pune e qytetareve shqiptare te Kosoves shpie nje hap me prane drejt bashkimit te dy territoreve shqiptare te ndara me dhune nga fuqite e medha. Mirepo te gjithe udb-istat si te Kosoves edhe te Shqiperise jane hedhur ne sulm per te ndaluar kete strategji te Rames duke filluar qe nga Mea, Berisha po e po sepse eshte dobic serb, dhe Luli me cizmaxheshen dhe doktoreshen plagjiature. z. Topi mos hyni ne lojnat e udb-isteve. Je i paster dhe mbaje pastertine. Sigurisht ne te ardhmen kjo levizje anti-Kosove do te rritet nga parate qe fqinjet tane injektojne per te parandaluar ate qe Tsipras e tha sot ‘krijimine Shqiperse se Madhe’. Nderkohe qe nuk ka Shqiperi te madhe por Shqiperi Natyrale.

  Reply to this comment
  • Bureto January 11, 08:24

   Ky që për bëmat e Berishës nuk u investua ndonjë herë direkt apo publikisht, por kur e pyesnin për to, përgjigjej se ai ‘fliste me heshtje’, ndërkaq firmoste çdo gjë që i çonte ai. U ‘mërzit’ me të vetëm për ndryshimet kushtetuese të vitit 2008 dhe atëhere kur kupto se nuk do të mund të rizgjidhej president. Mosflasim për vrasjet në bulevard në 21 janar 2011, kur Berisha e quajti “horr bulevardi” dhe përsëri ky foli me “heshtje”! Ja pra ky ishpresident pa “bythë”, sot po na çudit me inteligjencën e tij politike, se: do të preferonte një ministër të Jashtëm nga Shqipëria londineze, por jo nga Shqipëria etnike, ose siç me të drejtë e quajmë dhe Shqipëria natyrale. Në lidhje me kandidaturën e Gent Cakajt, mund të kontestonte shumëçka, por jo këtë arsye, pra faktin se ai është nga Kosova. Infantil!

   Reply to this comment
   • Kosova January 11, 10:31

    Kjo fjalia e fundit e Buretos, eshte brilante. “mund të kontestonte shumëçka, por jo këtë arsye, pra faktin se ai është nga Kosova”. Kam lexuar dhe nje koment tendin Bureto, ne mbrojtje te Eliot Engel. Ishte koment atdhetar. Zhgenjimin qe na sjellin disa komentues percares apo edhe njerez publik, si ky ish presidenti, duhet ta rikuperojne njerez atdhetar, si Bureto, Aleksander Thano , Korcari e shume komentues te tjere(ndjese atyre qe s’i permenda) per te inspiru shprese se Shqiperia Etnike do behet, duan apo sduan disa te paguar dhe komentuies serb qe hiqen si shqiptare. Respekte vlla

    Reply to this comment
  • Fatos January 11, 10:29

   O trap i lexon ato qe thua
   Kosova nuk eshte Shqiperi do api nuk do ti

   Reply to this comment
   • Kosova January 11, 10:42

    Personi qe ka huazu emrin shqiptar “fatos” per tu duk si gjoja shqiptar, dukshem dallohet qe eshte minoritar por jo shqiptar. (bazuar edhe ne komentet e tjera percarese qe ben dhe jo vetem nga ky koment). Shqiperia dhe Kosova dallojne , aq sa dallon Tirana dhe Durresi, kuptojeni kete o minoritare shqipfoles.Kjo ka marre fund, ska force ne bote qe e ndalon keshtu qe mos u mundoni kot

    Reply to this comment
  • Gallata January 11, 17:22

   Kur flet Topi shpohet gopi. Foli Bamka dhe e ndriti me injorancen tipike te tironcave qe personifikohen me ca tura (suma) qe dijn dhe me ca topa (pa gjyle). Ky dhe Panariti jane veteriner more zotninj, keta merren vesh me kafshet, nuk kane pune ne boten tone te njerzve.

   Reply to this comment
  • agron January 11, 17:25

   Hahaha! Bamir Topi i 200 mije eurove per nje merim gjyqtari, i paster…?! Shkoni e shikoni sarajet e Bamir Esat Toptanit ku jeton… Le pastaj sa i ka blere syzet e diellit…

   Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic January 11, 01:12

  Te mjere ne ke kemi pasur edhe ke kemi presidente.
  Po Kosova nuk eshte teritor i shqiperise more mjaran Politik.
  O Topi .se me te vertet qenke Top. Po si more burre lufton kunder shqiptarve.
  Ky shekull eshte i shqiptarve ai na therret per dite.Ish Prasiden dje dhe sote e gjuajn shekullin me gure.!
  Ky eshte nje bumerag dhe fatkeqesish qe edhe ish Presidenti Topi ra ne llumin e Likes se Floririt.!

  Reply to this comment
 4. Zgalem January 11, 01:19

  Duhet te argumentosh ato , qe flet , sepse degjusi te cmon ende , per funksionon , qe ke pasur dhe nuk ke gje per t’u mbajtur mend . Edhe sot , qe je pa pushtet , sillesh me mburrje dhe mbahesh rende . Mos shaj shume te tjeret , per gjera , qe nuk I ben dot vete .

  Dekllarata se ministri I Jashtem , duhet te jete banor I Shqiperise meme , nuk ka as nje baze llogjike . Kosova eshte e kombit . Mjafton te jete shtetas . Te tjerat I shton ti . Per faktin tjeter , qe fjalos , se duken si te zhdukura institucionet, vec Kryeministrit . Eshte rrene koke e kembe . Institucionet jane respektuar sa ndoshta nuk e meritojne , sic eshte rrasti I Presidenteve ,atij qe iku dhe ketij , qe nuk ka ikur . Nje gje bie ne su : Kryeministri ka vizion , eshte elokuent dhe ka gjithmone mendime , per te dhene , qe nga hapja e kufijve , nga mbledhjet e perbashketa te qeverrive , pergjigjet e sakta , per studentet … per c’do gje . Kjo vecori , njerzve , qe rrine ne hije , ju duken se jane shume . Ai eshte vetem nje . Keshilla ime , per ty : Mos fol pa sajdi , perpara kamerave , oe jasht tyre . Zgalem

  Reply to this comment
 5. po more January 11, 01:41

  te drejte ka
  vellezer po secili zot ne shtepine e vet

  Reply to this comment
  • Kosova January 11, 10:26

   Po si e koncepton ti Shqiperine Etnike, he ma thuaj se me intereson mendimi yt? Vetem si term,dhe te rrime aty ku jemi secili ne shtepi te vet?

   Reply to this comment
 6. flamur January 11, 02:20

  Rama duhet t’i kërkojë falje Kosovës, por jo për Cakajn!

  KM Rama duhet t’i këkojë falje Kosovës, pse nuk ia kërkoi mikut të tij Sandrit, të tregojë varret e mijëra të zhdukurve nga lufta e Kosoves!

  KM Rama duhet t’i kërkoi falje Kosovës, pse nuk ia mbushi mendjen mikut të tij Sandrit, që të kërkojë falje për krimet e qeverise serbe neëKosove!

  KM Rama duhet t’i kërkojë falje Kosoves, që per 5 vite e kusur në krye të Shqiperise nuk loboj tek ndonjë shtet per njohjen e Kosoves!

  KM Rama duhet t’i kërkojë falje Kosoves, per moskrijimin e Ambasadave dhe Konsullatave te përbashketa me Kosovën në disa shtete!

  KM Rama duhet t’i kërkojë falje Kosovës, për moslobimin e shtetit shqiptarë qe Kosova te pranohet ne UNESCO!

  KM Rama duhet t’i kërkoi falje Kosoves, për mos lobimin që Kosova të pranohet në INTERPOL!

  KM Rama duhet t’i kërkojë falje Kosovës, per dështimin e njohjes së Lahutës si pjese e trashegimise shqiptare ne UNESCO e jo te lejonte serbet ta regjistronin si të tyren!

  KM Rama duhet t’i kërkojë falje Kosoves, për dhënien e çelsit ëe Tiranes një kengetari serb qe ishte frymezim i çetnikeve!

  KM Rama duhet t’i kërkojë falje Kosoves, për vendosjen e takses në Rrugën e Kombit!

  KM Rama duhet t’i kërkojë falje Kosoves, për kufirin fizike mes dy shteteve!

  KM Rama duhet t’i kërkojë falje Kosoves, për mos ndryshimin e ligjit për shtetesite, qe ti lehtesoi procedurat per shqiptaret e Kosoves dhe jo te trajtohen njesoj si kinezet!

  KM Rama duhet t’i kërkojë falje Kosoves, për mungeses se tregtise se lire mes dy vendeve!

  KM Rama duhet t’i kërkojë falje Kosovës, per keshilltaret e tij te lidhur me shërbimin sekret serb!

  ….Etj etj….dhe jo ti kërkojë falje Kosovës për emërimin e një ministri të tij adoleshent!

  #Boll_se_na_shpifët_me_këte_lloj_patriotizmi#

  Reply to this comment
  • E Oma e Zeqos January 11, 03:11

   @flamur Rama nuk ka perse i kerkon falje per te gjitha keto qe rendit ti ore shoq Serbise. Sepse Kosova eshte shtet i pavarur dhe ka udheheqesit e vet qe duhet ta bejne kete qe thua zotrote. Lideret e Kosoves kur Rama foli per Kosoven ne Serbi i thane mos na nderhy ne punet e brendeshme. Na e quke edhe Sander, duke e afruar dhe zbukuiruar emrin e ketij krimineli lufte. Nuk i thua me leshin e Serbise. Prandaj mjaft balte ju udb-istat ndaj Rames!

   Reply to this comment
  • Vatra January 11, 10:00

   Flamur Noka lufta e fundit Kosovë -Serbi ka pēfundu para 20 viteve këto pytje futja Ish kryeministrave të shkuar Meta Nano Berisha bile ky i fundit gjithëçka të mira i premtonte Kosovēs deri te faljēn e portit të Shën gjinit de dy shtetësi unifikim kombētarë në të gjitha fushat kosovarët janë shum mirēnjohës Rames që na largoi bandat civile dhe policore gjatë rrugēve nuk na trajton ma në kufi si shtetas të huaj e deri te largimi i doganave këto ka qen dashtë që moti të bëhen por ish kryeministrat nuk donin zhvillim dhe bashkëpunim kombētarë e kundërta e penguan dhe pengojnë Ramen në mënyra perfide ata ishin për përqarëje edhe ai mini bashkëpunim që u ba ishte ma tepër i shtytur nga faktori extern

   Reply to this comment
  • Lili January 11, 18:32

   Best comment

   Reply to this comment
 7. Adih January 11, 02:26

  Nuk mundesh ti vesh nofken z Bamir Topit ,me kete interviste te vogel, besoj edhe ai eshte ndrojtur , e une e quaj gabim nga ana e Z Topit kete interviste te percipte .Fshihen nga ana e Rames edhe hile qe mund te jene .

  Kush i di nga ne ,pazaret qe jane bere per problemin e kufijeve te detit ,me grekerit ???.

  Kush i di planet per kufijte te Kosoves me Serbet .????Dhe ne cfare baceje ,ose kujt baceje i shkon ujI..

  Mund te behet , ose mund te perdoret edhe si kok turku ,neser ky djal i ri buze qumesht ,tma fali , por nuk e njoh fare .Dhe neser ustallaret te cfaqesohen ? Lind pyetja , me se normale ,nuk paska dipllomate e intelektuale te pjekur ne moshe ,kane mbaruar ?? I kemi pare deri tani buze qumshtet politikane si Majko e Meta e kompani ,qe kane qene dhe kryeministra . Ku kane lene shenja shume te keqia . Akoma doni me per belulin .Nuk mund te llogjikosh kollaj ,koha do i sqaroje te gjitha .Vetem nje gje dihet si buka qe haet ,deri tani ne keto 28 vite ,politikanet mbare, nuk kane punuar per shqiperine ,per popullin ,por jane interesuar renimin e tij ne te gjithe drejtimet ,,duke menduar vetem per xhepat e tyre ,dhe mbi te gjitha ,kane qene ,pa medyshje ,kondra integritetit te Shqiperise ne BE
  Dihet se nuk ka transparence deri tani , nga pashai i pa zevendesueshem RAMA:
  .Zoti i ruajte Shqipetaret dhe Shqiperine .

  Reply to this comment
 8. Ligor Mance January 11, 02:49

  Pershendetje Z Thano
  Eshte i turpshem komenti I Z. Rama qe Kosova te na ndjeje qe Presidenti Meta nuk eshte dakord qe Z Gent Cakaj te jete minister i jashtem i Shqiperise

  Kjo eshte e turpshme sepse ne asnje rast Z Meta nuk eshte shprehur se arsyeja e mosaprovimit eshte vendlindja ( sepse kombesia eshte Shqiptare)

  I vetmi handikap eshte se Z. Cakaj eshte shprehur pro ndarjes se kosoves ( pra ne te njejten vale me Z.Rama MEGJITHESE AI MUNDOHET QE TE MOS SHPREHET HAPUR PER KETE CESHTJE) dhe kjo nuk eshte nje gje e parendesishme dhe zgjedhja diabolike e Z,Rama konsiston ne ate se do qe ti tregoje Kosoves se ja te kam zgjedhur nje djalin tend qe te mbroje interest kombetare dhe vecanerisht te Kosoves dhe sic shpreson ai nese kosoves do ti shkulet pjesa me e vlefshme e teritorit te saj ,ai si Pilati do ti laje duart ,duke thene se une nuk kam gisht ketu sepse ju e pate une ne krye te ministrise se jashtme vura nje Kosovar dhe eshte e palogjikshme qe te mendohet se ne ( Shqiperia ) nuk beme maksimumin .duke bere koke turku dhe duke I vene damken e TRADHETARIT TE CESHTJES KOMBETARE nje djaloshI Kosovar I cili ose nga pa pjekuria ose per arsye qe nuk I di e kesisoj nuk dua ta ngarkoj pa fakte ( POR SIDOQOFTE KJO BIE ERE TE KEQE)

  Reply to this comment
 9. xyz January 11, 07:05

  O zot cfare presidenash ka pase ky vende,prandaj jemi aty ku jemi….

  Reply to this comment
 10. Duhen zhdukur te gjithe politikanet nga viti 90 deri sot. January 11, 08:21

  E kuptoni o shqiptar qe te gjithe jane bashk , te majt te djatht. Te gjithe “politikanet” ne shqiperi urdherohen nga serbet dhe “greket” e anadollit

  Reply to this comment
 11. Genti January 11, 09:00

  Ik o Bamir se ja ke fut me top tani
  Hahaha

  Reply to this comment
 12. Kosova January 11, 10:40

  Z.Topit ka muaj apo vite qe nuk i degjoj zerin(ndoshta ngaqe e ka kuptu qe nuk e do njeri nga elektorati i tij) por tani ne nje teme delikate i vjen zeri, dhe jo per te kontribu ne dicka qe bashkon shqiptaret por per bere kete deklarate te turpshme anti shqiptare,rraciste. PO ske turp more Topi? Ti njerezit me te shumte qe kane mbushur rruget per te pritur ty ne te gjithe jeten tede, i ke pasur ne Prishtine ,kur erdhe per vizite si president, dhe edhe pse 99% as ste njihnin kush ishe, dolen ne rruge dhe te priten si president te Shqiperise,sic kane bere gjithmone te njejten gje, pa dallime, si me Rexhep Mejdanin, Sali Berishen, Pandeli Majkon apo Edi Ramen. Si s’ke turp qe flet keshtu, ne menyre te hapur kaq raciste,pervec se antishqiptare? Lexon apo degjon cbehet ne bote>? Ke degju kush u zgjiodh presidente ne rumani? apo kur Obama u zgjodh ne USA? Apo ne Angli kryetar te Londres e zgjodhen nje te huaj+fe tjeter te atyre+rrace tjeter. Pra gjak i huaj, fe tjeter, rrace tjeter dhe ishin dakord. Ti apo te tjere, si mund te jene raciste ndaj nje personi me te njejtin gjak,te njejtin rrace ,te njejten gjuhe. Turp te kesh.

  Reply to this comment
 13. besa January 11, 10:54

  Bamiri mbreme tere popozitet si pensionist qe eshte dhe paguhet mire…Ilir Meta s’ka dale dot ne pension se i vjne verdalle video e Dritan Priftit, e para se te dyten e mori me vete. Dhe bastardet e tjere brenda dhe jashte kufijve shteteror vazhdojne poemen e vellavrasjes. Kenge e kenduar shpejte dhe qe vazhdon e pastaj kerkojne llogari pse eshte coptuar Shqiperia. Jo, or jo, Shqiperine njerez te tille si Ilir Meta e coptojne dje dhe sot, fare e mbjellur shpejte.

  Reply to this comment
 14. luzi January 11, 11:03

  Ky Topi si gjithnje turpi i Shqiperise

  Reply to this comment
 15. Piro January 11, 22:21

  Ketij qullashit I shkon te thote: “Dum baben”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*