Cakaj, “pazar LSI-je” i Metës apo “tender me letra false” i Ramës?

January 11, 2019 13:37

Cakaj, “pazar LSI-je” i Metës apo “tender me letra false” i Ramës?

Vendimi i Metës ishte banal  apo dinjitoz? Po bën politikë apo ka marrë një vendim historik? Certifikata e DISK ka apo jo rëndësi? Po mënyra si u dha ajo çfarë dëshmon?

Mero Baze i “Tema” afër qeverisë dhe Andi Bushati i “Lapsi” kritik i Ramës i shohin diametralisht ndryshe përgjigjet e këtyre pyetjeve. Për Bazen “sipas filozofisë së LSI, që për çdo pazar ka një çmim” dhe “nuk kemi pse lodhemi të kuptojmë gjithë banalitetet e Presidencës Meta”. Për Bushatin “refuzimi i Ilir Metës për të dekretuar Gent Cakën, është po aq sa dinjitoz edhe historik”.

Më poshtë pjesë nga qëndrimet e tyre, botuar sot në Dita:

Mero Baze

Mero Baze:

Argumentet burokratike për çertifikatën e sigurisë së Gent Cakës, janë banalitete administrate, që nuk thonë asgjë. Ministri i Jashtëm është kompetencë e kryeministrit. Ai heq dhe vendos atë që mendon se i duhet, dhe nuk është kompetencë e presidentit ta gjykojë këtë.

Debati i sotëm është se presidenti i vendit kërkon të bëjë politikë me një të drejtë formale, që ka për të dërguar në Kuvend dekretimin e miratimit të një ministri, siç e ka bërë dhe më parë. Se mirë që nuk ka gjetur dot një arsye kushtetuese, për të mos emëruar ministër të Jashtëm djaloshin Gent Caka, por çfarë argumenti kushtetues ka gjetur, që nuk dekreton shkarkimin e Ditmir Bushatit? Çfarë ka gjetur jo kushtetuese tek dekreti për shkarkimin e një minsitri, dhe në cilën Kushtetutë të botës e ka lexuar, që presidenti nuk lejon kryeministrin të shkarkojë një ministër? Halli i tij është i njëjtë. Ai do të bëjë politikë me karrigen e presidentit dhe të bëjë ndonjë pazar me Edi Ramën, për pasardhësin.

Përfytyrimi më banal është sipas filozofisë së LSI, që për çdo pazar ka një çmim, dhe tani e përfytyroj duke u konsultuar me Petrit Vasilin, i cili i thotë që kufiri me Greqinë do shitet me lekë, dhe LSI do ngelet pa pjesë, apo kufiri me Kosovën do ndryshojë, dhe LSI nuk do marrë gjë, dhe për këtë nuk duhet firmosur ky Gent Caka. Mund të jetë dhe më banale se kaq, por nuk kemi pse lodhemi të kuptojmë gjithë banalitetet e Presidencës Meta.

Shqiptarët kanë nevojë të kuptojnë se presidenti po përpiqet të bëjë politikë të brendshme të pistë, me postin e politikës së jashtme, në kërkim të ndonjë pazari. Dhe Gent Caka është i përzgjedhur si viktimë në këtë histori.  Politika më e mirë e jashtme e Shqipërisë, është të bëjmë mirë politikën e brendshme. Dhe me këtë që bën presidenti, i cili shkel rregullisht Kushtetutën, për të bërë pazare, është duke na bërë politikën më të keqe të jashtme të mundshme, pasi të huajt na shikojnë si shtet primitiv

Andi Bushati:

Argumentimi që i ka bërë Presidenti Meta rrëzimit të kandidaturës së Gent Cakës si ministër i Jashtëm, ka nxjerrë edhe njëherë në pah shndërrimin e shtetit të Edi Ramës në një bordello. Aty kuptohet fare qartë se si ish numri dy i diplomacisë për gjysëm viti, ka ushtruar funksionin në shkelje flagrante të ligjit, pa u pajisur me çertifikatën e sigurisë.

Por, e keqja nuk përfundon me mosplotësimin prej shtatë muajsh të këtij formulari që jep garancinë e domosdoshme për të verifikuar të ardhurat, figurën morale dhe mosimplikimin e tij me shërbimet e huaja sekrete. Ajo është bërë edhe më e madhe kur u dhanë sinjalet e para se kjo mungesë përbënte arsyen se përse kreu i shtetit mund të mos e dekretonte “djalin e lexuar”, të pilotuar nga Prishtina.

Aty, në panik dhe me urgjencë, Edi Rama e përdori Cakën si një oborrtar të rëndomtë, duke e detyruar të bëjë atë që pati “harruar” ta kryente për një kohë të gjatë. Madje mëkati qe edhe më i rëndë, sepse ai nuk përdhosi vetëm figurën e kandidatit për ministër të Jashtëm, por edhe institucionin e DISK, që ka për detyrë të lëshojë çertifikatën e sigurisë.

Ky organizëm, që duhet të bëjë verifikime të gjata dhe të thelluara, që duhet të investigojë në shtetet e huaja ku ka jetuar më parë kandidati për të dalë i pastër, që duhet të verifikojë gjithçka rreth tij, e mori kërkesën në datë 3 janar dhe dha përgjigje në… 4 janar. Ai e shpalli Cakën të kulluar vetëm në 24 orë, sepse kaq shpejt i duhej Edi Ramës për nevojat e tij politike.

Kjo histori që i përngjan fiks tenderave me letra fallco dhe milionave që shpërndahen me urdhër të kryeministrit, duke shpërfillur çdo ligj dhe çdo institucion, nxjerr në pah dy anë të errëta.

Së pari, ajo është një provë më shumë se në ç’pikë janë telendisur institucionet shqiptare në shtetin personal të Edi Ramës, ku nuk përfillet asnjë normë tjetër përpos urdhërave të tij. Së dyti, ajo na tregon shumë për karakterin, formimin, personalitetin e “djalit të lexuar” nga Prishtina, që lejon të përdoret me një lehtësi të pabesueshme, si mish për top”.

n.s. / dita

 

 

January 11, 2019 13:37
Komento

27 Komente

 1. mirel January 11, 14:20

  Merua duke dashur tja lere ne dere Netes nxjerr padashur fizionomine e shtetit te Ramutit, pazare, pazare, pazare.
  Natyrisht Meta kerkon pjesen ne pazaret, dhe meqe eshte jashte tepsise se shtetit insiston te vere ne dukje brutalitetin e absolutizmit te Rames qe nuk do tja dije fare per shtet, por per pazare tenderash fix sic e thote Bushati.
  Cfare ti mohosh Ramutit nga ato fakte qe paraqet Bushati?. Tendera, koncesione, PPP..sportelist..cunaker qurrashe lu njeri merr 30 milione euro, tjetri veteshpallet minister ne Twiter.
  Pyetja eshte qe perse te gjykohet Meta kur ve ne dukje gabimet e Rames? Mero gjykon Meten, ndersa shkeljet ligjore te Rames jane thjesht aksidente administrative.
  Cfare halli ka Mero? Fondet sekrete greke per te renet e Peshtanit..propaganden progreke e antishqiptare qe Mero ka bere kaq vite duke kryer hapur akte tradhetie dhe duke u tallur si tani me Meten dhe pazaret e Vasilit. Tradhetite dhe krimet e Rames i shet si fantazi banale pazaresh..Mero bajga ja ka marre doren kesaj strategjie, dhe per fat te keq shume militante bien brenda, pa kuptuar qe ai qe i hodhi doren Metes per pazaret ishte Ramuti. Ky e perdori Meten per te rihapur mareveshjet e Berishes. Meta shkoi ne Athine dhe gjithcka me tej u mbajt e fshehte

  Reply to this comment
  • Tironsi January 11, 15:53

   Jane hedhur te gjithe portalet dhe udb-istat ne sulm kunder Edi Rames sepse po ben perpjekje te bashkoje Shqiperine me Kosoven, hap pas hapi. Jane terbuar dhe duan me patjeter te rrezojne Edi Ramen nga pushteti si armiku i tyre i betuar. Po harxhojne miliona te ndyjne Ramen, por do ti marrin te keqen. Sepse populli shqiptar e do Ramen, e shikon, e prek cdo dite ate qe rama ben per popullin e drejte dhe ligjor. Jo ate hajdutin tek Astiri qe vjedh dhe do shperblim per vjedhjen, ata jane armiq te Rames. Bashke me Meten me bllok, Lulin me 200 milion te rruges se Kombit apo dobici i Vicidolit qe vrau e vodhi ne te kater anet. Kush eshte problemi qe Meta nuk miraton nje djalosh te ri per minister. Ai eshte perfaqesimi me i bukur fizik i iliro-epiroteve me floke bjond (te lehte) dhe sy jeshil te hapur. Te gjitha pershkrimet e serbeve dhe grekoqireve per shqiptaret qe jane me bisht dhe jetojne ne shpella dhe male te thepisur, ose ne erresire bien poshte me bukurine e ketij djaloshi iliro-epirot. Pervec kultures dhe shkolles qe ka marre ne Europe ka edhe bukuri fizike qe na nderon si shqiptare ne Europen qe na diskriminon dhe shikon si myslimane dhe isis-ista. Cdo paragjykim bie para ketijn djaloshi simpatik. Por ata qe kane frike nga vetingu i politikes nuk i ben pershtypje niveli i shkollimit dhe bukuria fizike e ketij djaloshi te ri. Ata bashkepunojne edhe me djallin vetem e vetem te shpetojne koken. Meta, Berisha e Luli kane hall te madh. Aleatet e tyre jane Serbia dhe Greqia. Edi Rama duhet te shkoje. Do ti marrin te keqe, mbi trupat tane qe e votuam dhe e besojme, pavaresisht shpifjeve tuaja te ndyra.

   Reply to this comment
   • mirel January 11, 16:15

    Bukurine e ketij djaloshi iliro epirot
    Qenke i q.re ne tru or lum miku.
    Flet tradhetari per tradhetine. Pazaret e Vucicit dhe PPPne serbe e harroi Ramuti, apo mareveshjet greke qe i zbatoi nje per nhe sic ja la Berisha. Tani e paska Meta fajin.
    Keta e bejne dobicin, e rrisin hapur si djale legjitim e ne fund ta lene ne dere, e bere ti thone..
    Yyyyy plera te diskredituara
    Po i cirni masken njeri tjetrit si ndyresira qe jeni. Aleatet e Ramutit. Vucic. Kotsia, Haxhia..

    Reply to this comment
    • Tironsi January 11, 17:50

     @Ti mirel-la do si-mut ,qenke i q.re ne by.he. Te kam pare ore zuzar i shqupit dhe bodrumaxhi i esfalise qe nuk le shkrim pa komentuar nga 20 here ne dite dhe duke sulmuar dhe intimiduar cdo njeri qe ka mendime te ndryshme. Je nje rrote k.ri. Vazhdo ha m.t sepse Rames do ti hash suxhukun me komentet e tua te ndyra. Ramen ne e mbeshtesim dhe do te shikojme zgjedhjet e Qershorit. Atehere do te zhdukesh ti dhe te gjithe 300 euroshit e esfalise dhe udb-se nga portalet. Pis i ndyre. Ik shko bej shurren sepse i dashuri jot dobici i Vicidolit ska per te ardhur kurre ne pushtet. Madje do te kesh miresine ti biesh do-ra-mi-fa-sol-la-sise ne burg qe ta argetosh dashnorin tend, ore mi-re-la-do-si-mut.

     Reply to this comment
    • I tillë je , sa herë që hap gojën January 11, 21:23

     Ti , komentuesi “mirë” , jo vetëm që je shumë negativ si njeri , por je vetëm një shqipfolës , që punon me mish e me shpirt për shërbimet e huaja armike të këtij vendi , bile na e heq veten si skandinav, edhe pse je një mi gjirizesh serbe e greke Ti , nuk njeh asnjë lloj parimi , normë edukate e kulture , por si një qen i lëshuar nga zinxhiri … , leh dhe vetëm leh e i lëshohesh kujtdoje si i tërbuar , kur shikon se flet si shqiptar dhe në të mirë të vendit e të kombit . A kini dëgjuar për zbulimin e ndonjë spiuni të huaj në këto tre dekada ? Sigurisht që jo , se lufta më e egër bëhet kundër atyre që i dalin zot këtij vendi me çfardo forme , duke i akuzuar si spiunë të sigurimit , kurse ju… , spiunët e UDB-së , të Asfalisë e KGB-së kini marrë frenat e drejtimit të vendit dhe vidhni , vrisni e prisni për llogari të tyre dhe të kockave që iu hedhin ata ! A nuk na thua , se kur të mbetet kohë për të punuar ty , që ze radhë që pa gëdhirë të komerntosh ( se ne të tjerëve në mbromje jemi më të lirë), për të nxirë e baltour kë të mundësh dhe qëndron para monitorit , duke ngrënë edhe bukën mbi tastjerë ?! Ti je tepër i trashë dhe i pa cipë , që abuzon kriminalisht duke u fshehur prapa anonimatit , por në të vërtetë edhe më ordinerët të njohin mirë çfar fsheh nën lëkurën tënde të zgjebosur !
     YYYT , zgjebe e ndyrë , që iu ke ndërruar vendin gojës me atë të @ythës !

     Reply to this comment
   • Lili January 11, 18:14

    Ahahah,sa kam qeshur.udbashet Rama vete i ka mbedhur rreth vetit,prej Shkelzen Maliqin djali i mehmet Maliqit sekretzr krahinor i puneve te mbrendshme,dmth kryeudbashi yugoslav ne kosove ,veton surroj, djali i ambasadorit te yu edhe vete sekretar i rinise yu dikur,tek ky baton haxhiu djali i spiunit te udbse,i vetmi gazetar qe darkonte me Stanishiqin kur Prishtina ishte ne flake,dmth ne kulm te luftes ky keshilltari i Rames takonte shefin e UDBse sikur me takuar baben…
    Qe ka ketu nje dreq ,siçdo ishte shrehe ramen morina ,po ama ndshta jo ku mendoni ju..
    Portalet e udbse sigurisht punojne,ndoshta jane vete ne sulm kunder Rames pikerisht miqtet e rames ,keta keshilltare qe po e keshillojne aq antikombtarisht…
    Mos u merr me pasojet po me pse.

    Reply to this comment
    • Tironsi January 11, 20:41

     Te gjitha genjeshtra te udb-se te perhapura nga portalet sllavo-ruso-greke. Ku jane faktet? Une thashe, ti the, ai tha. Shaka te peshtira. Me falni per shprehjen.

     Reply to this comment
    • Tironsi January 12, 00:39

     Si je, mi-rel-Lili? A e ndrrove niknemin nga mirel ne Lili? Sigurisht, tani e pertuqe do te na dalesh me nikneme te tjera. Vazhdo puno ne bodrum mor horr. Mos i hengesh 300 eurot qe te paguajne! I dhjefsh gjak!

     Reply to this comment
     • mirel January 13, 00:15

      Po jo o kurva tironce jo, nuk jam si puna jote qe me del me 4 nick.. une Lilin nuk e kopjoj se kemi kontradita per te shkuaren komuniste, megjithate ja respektoj arsyen per te tashmen. Ka ardhur koha te qerrojme morrat qe po I pine gjakun Shqiperise, ndoshta ketu duhet te konvergjojme te gjithe. Dhe ka te drejte kur thote qe Ramuti takon shefin e UDBse sikur takon baben, ..ose djalin e babait. Ramuti e ka nje djale te tille..te babait, gjithnje sipas fjaleve te Ramutit ..

 2. antonio January 11, 14:20

  Rama e ka shkaterruar shtetin deri sa ai nuk ekziston fare!
  Gjithcka eshte ne doren e ketij diktatori te eger,qe eshte sa i pa afte aq edhe ANTISHQIPTAR!
  Fakti qe kryeministri e fyen presidentin Meta si te “MARRE” eshte tregues i cmendurise totale te tij dhe i sundimit te tij diktatorial!
  Rama eshte i rrezikshem per Shqiperine dhe duhet te qerohet sa me pare nga politika!

  Reply to this comment
  • asnjeansi January 11, 14:41

   Rama ka shkaterruar shtetin ?! Bravo antonio , je i te njejtes linje me Diten . Ke te drejte te pretendosh , pse jo , edhe per “bashkepuntor i Dites nga rrethet”, si dikur ne gazetat e diktatures . Edhe nje here bravo , keshtu te do redaksia .

   Reply to this comment
  • katarakti January 11, 15:58

   Rama diktator i eger? Mos ke ngaterruar gje ilaçet?! Ramen mund ta akuzosh per gjithçka, vetem per diktator jo. Jo vetem qe nuk ta ben surratin si sholla e kepuces(!), por ka edhe ndonje qe i shkruan:”O legen, pse nuk me gjen pune”! Ky eshte Rama. I dobet, pa karizmen dhe hijen e nje burri shteti. Qe e merr perpara çdo ibret dhe funderrine! Por ti duhet te jesh nga ata maloket e rene nga fiku qe mezi pret qe te vijne ne pushtet ata qe vrasin, hedhin ne ere dhe shkaterrojne me te vertete.

   Reply to this comment
 3. QInam QIrio QIriazi January 11, 16:16

  Bir Selman i nenes
  ke te Q… me pare
  Edin e kam Vip
  Liken e kam ngjale

  Qe te dy bashke
  dhjesin ne nje qyp
  Njeri si hajdut
  Tjetri si magjyp

  Tani se fundi
  flamurin kane marre
  nje me gjysem hene
  tjetri me gomare

  Njeri nacionalizmin
  Veç me koQEvare
  tjetri patriotizmin
  dervishe e baballare

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic January 11, 17:11

  Edi Rama e ka filluar ceshtjenm Kombetar qe ne fillim te mandati . Ceshtja Kombetar nga Edi Rama ka arritur suksese mjafte te madha. Kjo ka alarmuar qarqet antikombetar dhe sejmenet e tyre per ta ndaluar e fernuar keto nisma mjafte prduktive dhe mjafte te shumepritura nga shqiptaret.
  Une kam bindje qe Edi Rama do t`ja dale eshe kesaje rradhe pasi eshte ne rruge te drejte.!

  Reply to this comment
 5. agron January 11, 17:44

  Andi Bushati duhet te verifikoje: nese gjyshi i tij, Hysni kapo ka qene i rekrutuar nga misionari i UDB -se, Dushan Mugosha ne Shqiperi, apo jo?!

  Reply to this comment
  • Bureto January 11, 19:14

   E sigurt është që xhaxhai i tij Murati, në vitin 1913 e në vazhdim ka qenë rezident i konsullit (si rregull këta edhe sot janë të shërbimeve sdkrete)të mbretërisë serbo-kroato-sllovene, në Vlorë ku kishte selinë qeveria e I. Qemalit (Jugosllavia u krijua mbas luftës I bot). Se si mund të ketë bashkëpunuar dhe Hysniu me Dushan Mugoshën nuk dihet, por me siguri dihet që mbas luftës, ambasadori i parë i qeverisë së E.Hoxhës në Beograd është dërguar Hysni Kapo. Ka një rregull që shërbinet e huaja përpiqen të ruajnë vijueshmërinë me bashkëpunëtorët e tyre. Bile disa thonë që me porosi të tyre, Hysniu divorcoi gruan e parë dhe u martua me Viton, që në atë kohë ka qenë sekretare pranë Enverit në shtabin e tij të Përgjithshëm, të cilin realisht e drejtonte jugosllavi tjetër Miladin Popoviçi. Deri sa vdiq Hysni Kapo ka mbuluar ato që quheshin organet e diktaturës, ku përveç të tjerave, përfshiheshin dhe shërbimet sekrete.
   Kaq dimë nga historia e shkruar apo e transmetuar gojarisht deri tek ne nga protagonistët e kohës.

   Reply to this comment
 6. hysa January 11, 18:00

  Nuk eshte pazar e as fallsifiki por tentative per vazhdimin e vjedhjeve te mender presidentit tone like floriri dhe mona baxhella.Hajdutet dhe maskarenjte ne burg. Sa me shpejt SPAK dhe burg.

  Reply to this comment
 7. Lili January 11, 18:16

  Nje mut jane te gjithe.

  Reply to this comment
 8. Dodona mbi Tomorr January 11, 18:48

  Hysni Kapo ishte agjent i cias i rekrutuar nga Fulci ky qe shkaku i denimit te Hysni Lepenices .Hysniu ishte maskuar ne menyre te tille qe te merte pushtetin mbas vdekjes se Enver Hoxhes ,por Ramizi i krahut Rus doli me i shkathet dhe e mposhti ate dhe Mehmet Shehun por gaboi kur nen presionin e Cias dhe te Pipajve e Bibereve vendosi nji idiot ne krye te vendit S.B,.duke pregatitur ne kete menyre shkaterriimin e plote te sistemit dhe te ekonomise!Ky Andi Bushati , pinjolli i Kapove ben perpjekje te deshperuara per te perfituar ndonji financim Amerikan ,por Amerika eshte aq doreshternguar sa llogarit i ben qe te fitoje dhe jo te humbase , prandaj dhe Andi i “vogeel”shan e mallkon Edi Ramen qe te nxjerre prej tij ndonje perfitim!

  Reply to this comment
 9. Adih January 11, 19:02

  Mero Baze ,ka qene dhe ka ndihmuar pozitivisht ,deri kur PS ishte ne opozite .ka sulmuar me te drejte Berishen .E per kete i them nje bravo ,po ja le menjane kunjat private qe kishte me Sali Berishen larqoftin ,por qe kur ka hipe Rama ne pushtet ,Mero Baze duhet ta mbylli gazeten Tema . Ka ardhur koha jo tani ,por para 6 vitesh te hape ruge ,e ti gjej ndonje pune qyl e me roge te majme Rama .Tja laje borxhin , ashtu si Fate Velajt ,qe ja rregulloi te gjitha takimet ne 2003 Rames ne Austri ,se nuk do e pirdhte njeri fare pa ndihmen e Fates ,dhe tani o Mero djali , Fate eshte Deputet ,sinqerisht eshte realitet ,dhe Rama eshte mirenjohes , e mban fjalen …
  Kurse Bushati mundohet me takatin e tij ,te japi ndihmesen e tij ,si gjithmone apolitik ,asnjahnes ,sic duhet te jape cdo gazetar .

  PS::::: Me beri pershtypje shume te madhe sot , ne repartin ushtarak ne Karabutun jane vjedhur arme ushtarake .Por ajo qe eshte per tu uluritur ,ka rene komplet shteti ,NUK DININ SA ARME JANE VJEDHUR .A e kuptoni o bashkekombas ,ne cfare terexheje jemi , kush na drejton ,direki Min i Mbrojtjes duhet te jape doreheqje te pirdhet ,kush e mban pergjegjesin ?Sekziston fare inventar !?!! !! .Kjo per mua eshte nje kembane alarmi ,ska shtet ,ose me e vogla ,na duhen keto arme ,per ti shpetuar SPAK.Mos o popull , ju lutem mendoni per vehten tuaj ,e mbi te gjitha per femijte e juaj ,se mund te organozojne ,keta qe jane piketuar ne Rec te Shkodres ,nje 97 te dyte .Dhe mos bini ne llumin e pardesyve te bardha qe pjerdhin ne nje poc .Akoma ,nuk e keni kuptuar = Ah rujna o Zot nga ….???

  Reply to this comment
 10. Adih January 11, 19:03

  Mero Baze ,ka qene dhe ka ndihmuar pozitivisht ,deri kur PS ishte ne opozite .ka sulmuar me te drejte Berishen .E per kete i them nje bravo ,po ja le menjane kunjat private qe kishte me Sali Berishen larqoftin ,por qe kur ka hipe Rama ne pushtet ,Mero Baze duhet ta mbylli gazeten Tema . Ka ardhur koha jo tani ,por para 6 vitesh te hape ruge ,e ti gjej ndonje pune qyl e me roge te majme Rama .Tja laje borxhin , ashtu si Fate Velajt ,qe ja rregulloi te gjitha takimet ne 2013 Rames ne Austri ,se nuk do e pirdhte njeri fare pa ndihmen e Fates ,dhe tani o Mero djali , Fate eshte Deputet ,sinqerisht eshte realitet ,dhe Rama eshte mirenjohes , e mban fjalen …
  Kurse Bushati mundohet me takatin e tij ,te japi ndihmesen e tij ,si gjithmone apolitik ,asnjahnes ,sic duhet te jape cdo gazetar .

  PS::::: Me beri pershtypje shume te madhe sot , ne repartin ushtarak ne Karabutun jane vjedhur arme ushtarake .Por ajo qe eshte per tu uluritur ,ka rene komplet shteti ,NUK DININ SA ARME JANE VJEDHUR .A e kuptoni o bashkekombas ,ne cfare terexheje jemi , kush na drejton ,direki Min i Mbrojtjes duhet te jape doreheqje te pirdhet ,kush e mban pergjegjesin ?Sekziston fare inventar !?!! !! .Kjo per mua eshte nje kembane alarmi ,ska shtet ,ose me e vogla ,na duhen keto arme ,per ti shpetuar SPAK.Mos o popull , ju lutem mendoni per vehten tuaj ,e mbi te gjitha per femijte e juaj ,se mund te organozojne ,keta qe jane piketuar ne Rec te Shkodres ,nje 97 te dyte .Dhe mos bini ne llumin e pardesyve te bardha qe pjerdhin ne nje poc .Akoma ,nuk e keni kuptuar = Ah rujna o Zot nga ….???

  Reply to this comment
  • mirel January 11, 19:39

   Mire e ke per armet, por Rama nuk ka ke vrime te mbylle perpara. Ate te Oltes apo te Cakas, apo gropen e Unazes, apo llogarite ne ishujt Cayman..
   Apo mareveshjen me greket qe po ja dhuron detin pa ushtri dhe pa arme.
   Ketu kulishet ramiste bejne tifozerira partish.
   Popull kurvash mizerabel

   Reply to this comment
 11. Alban Dega January 12, 05:53

  NJE ANALIZE E SHKELQYER E MERO BAZES !

  Cdo koment eshte i tepert !
  Nje anuslize e turpshem ala fake njuz e Andi Bushat Sputnikut te RÍA-s putiniste !

  Reply to this comment
 12. ALBAN DEGA January 12, 05:55

  From: Alban Dega
  Date: January 6, 2019 at 8:45:42 AM EDT

  KY ESHTE GENT CAKAJ NGA
  “SHQIPERIA E PERTEJ DRINIT “

  … Zoterinj mendjerrjedhur !

  – E vetmja kritike per Edi Ramen-
  vonesa, por me mire vone se kurre!

  – Nuk behet Shqiperia me
  partizanllek, por me aftesi!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  “ Zoti Cakaj ka sherbyer si keshilltar politik i Kryeministrit te Shqiperise .
  Para kesaj ka punuar si keshilltar i Shoqerise civile.
  Ai eshte aresimuar ne Kosove, Belgjike dhe Hungari.
  Ai ka kryer dy universitete dhe ka TRE MASTERA NE FILOZOFI, SHKENCA POLITIKE DHE JURISPRUDENCE !”
  “Mr Cakaj served as a political adviser to the Prime Minister of Albania. Prior to that, he worked for civil society as a consultant. He was educated in Kosovo, Belgium and Hungary, and holds two bachelorʼs and three masterʼs degrees in philosophy, political sciences, and law”
  Sa universitete dhe sa mastera kishte ai qe iku !?
  Cfare vlerash te spikatura apo titujsh kishin parardhesit e tij Lulezim Basha qe beri 13 vjet per te kryer nje Universitet ne Hollande te blere me fajdet e Gjalices dhe Vjerrit !?
  Po Aldo Bumcja i Gerdecit pervec sekretarit apo noterit te Xenit !?
  Cfare vlerash intelektuale apo diplomatike kishte Ditmir Bushati qe ka 10-15 vjet ne diplomaci!?
  Ate qe nxiti percarjet ndershqiptare ne Kosove me deklaratat per bisedimet dhe marrdheniet Kosove- Shqiperi, ne kundershtim me kryeministrin e Qeverise se tij !?
  Si e ndjeu veten dhe pse nuk dha doreheqjen qe ne castin e Letres se Presidentit te aleatit dhe mikut me te madh strategjik te Shqiperise dhe Kosoves, SHBA-se, Zotit Donald Trump per Presidentin e Kosoves Z. Hashim Thaci, qe perputhej 100 per qind me qendrimin e Edi Rames !
  Nuk po flas per analistat e dy aneve te Drinit, qe ne shumicen dermuese te rasteve bene anuslistat, me perjashtim te ndonje Bedri Islami, Xhevdet Shehu, Viktor Malaj e 3-4 te tjereve .
  Nje shtepi me dy zoter kurre nuk ka bere as nuk mund te beje hajr, prokopi as perparim ! Rrenohet!
  Asnje karroce me dy kuaj ne kahe te kunderta ! Shqyhet ….
  Cfare risie solli Bushati ne diplomacise shqiptare per mbi 5 vjet qe eshte ne krye te saj!?
  “One of the same” tash 27 vjet !
  Ka kater vjet qe publikisht i kam bere thirrje edhe ne kete gazete per nje audit te te gjitha ambasadave e konsullatave shqiptare per mastrafin qe eshte bere tash e 26 vjet me qindra milione euro deri edhe per kerkesa zyrtare deri edhe te Ministrise se Jashteme per viza qe jane shitur nga 15-25 mije euro copa per imigrante qe brenda 2-3 muajve kane kerkuar Azil Politik ne SHBA e BE ( deri sa u hoqen vizat e tij per shqiptaret ne kete te fundit ) duke i paraqitur si gjoja punonjes te tyre apo rrena te tjera….
  Pervecse human- trafik cfare emri tjeter mund ti vihet ketij krimi qe ndeshkohet po aq ashper sa edhe Narko-trafiku ne cdo vend demokratik te Botes !?
  Cfare mund te pritet tjeter kur ish- shefi I diplomacise shqiptare, sot Presidenti i Shqiperise z.Ilir Meta kishte si keshilltar te tij nje vrases, qe kerkohej nga FBI- ja amerikane !?
  Po mashtrimet e ryshfetet e majme me sherbimet konsullore dhe me qerate e rreme …. te diplomateve shqiptare ne Perendim !?
  Sa ka qene dhe eshte efikasiteti I diplomacise shqiptare ne Bote tash e 26 vjet!?
  A nuk ka ardhe koha edhe per nje qilizem te thelle e veting ne diplomacise dhe sherbimin diplomatik shqiptar, qe eshte kthyer ne nje kavalishence per kusherirat e nipat, per miqte e shoket e ata qe paguajne me shume, ne nje cerdhe “ Ambasadoresh te Librave te vet “ apo fjaloreve te vjedhur, qe po na e shesin veten si Henri Kisingerat e diplomacise boterore !
  A e dini vellezer e motra se veprimtaria me e shquar e kusherires se Ditmir Bushatit, ambasadore ne Washington tash mbi 5 vjet per Diasporen ka qene sjellja e disa abetareve per femijet e shqiptareve te Amerikes!?
  E vetmja kritike per Edi Ramen-
  vonesa, por “ Me mire vone se kurre!” thote sovrani. Per me teper “Asnjehere nuk eshte vone per pune te mira !”
  Nuk behet Shqiperia me partizanllek, por me aftesi, profesionalizem, shkence, perkushtim, ndershmeri si per shtepine tende … me atdhetari e demokraci !
  Me keshillen e arte te Xhon Kenedit “ Mos prite cfare do te beje shteti pervty por shih cfare do besh ti per kombinusn tend “ qe do doja ta shihja ne zyren e cdo qeveritari shqiptar nga Presidenti e deri tek kryebashkiaku i Mitrovices !
  Midis nje demokrati partiak te afte dhe nje socialisti militant, por te paafte duhet zgjedhur i pari !
  Jo njeriut puna, por puna njeriut te afte per ta kryer ate !
  Gent Cakaj eshte zgjedhja e duhur!
  Aq me teper, nuk ka as kusherinj e as nipa ne Shqiperine e ketej Drinit !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*