Banka Botërore i përgjigjet kërkesës së qeverisë: Financim, 15 milionë euro për luftën ndaj COVID-19

July 31, 2020 09:15

Banka Botërore i përgjigjet kërkesës së qeverisë: Financim, 15 milionë euro për luftën ndaj COVID-19

Banka Botërore ka miratuar ditën e djeshme një financim prej 15 milionë eurosh për Shqipërinë.

Financimi do të jetë një projekt ndihmës për të forcuar kapacitetet shëndetësore për të luftuar COVID-19.

Për më tepër thuhet se këto 15 milionë euro do të shkojë për testimet e popullsisë, gjurmimin e rasteve, rritjen e shtretërve spitalorë në terapi intensive si dhe trajnime për personelin shëndetësor.

Kjo është një përgjigjie financiare nga Banka Botërore ndaj kërkesës së qeverisë dhe tashmë ai do të jetë i formuluar në një projekt konkret në këto drejtime që luftojnë COVID-19.

“Banka Botërore qëndron me popullin e Shqipërisë gjatë kësaj krize të paprcedentë. Unë do të doja të njihja përkushtimin e jashtëzakonshëm të profesionistëve të shëndetit në Shqipëri për të shpëtuar jetët e njerëzve dhe inkurajuar fuqimisht qytetarët që të ndjekin rreptësisht distancimin shoqëror dhe masat e tjera kufizuese që synojnë minimizimin e ndikimit të pandemisë “, tha Maryam Salim, Menaxheri i Bankës Botërore të vendit për Albania.

“Duke pasur parasysh pasigurinë në lidhje me evolucionin e pandemisë, hartimi i projektit është fleksibël për të akomoduar nevoja që ka të ngjarë të ndryshojnë pasi njohuritë rreth epidemiologjisë COVID-19 evoluojnë.”- shtoi ai.

o.j/dita

July 31, 2020 09:15
Komento

5 Komente

 1. Borxhet sado te sterhollohen me fjale tjera, jane Borxhe! July 31, 09:24

  Shume gjate i keni rene, thuajeni shqip :
  – Qeveria shqiptare merr Borxh nga Banka Boterore 15 milion Euro!

  Reply to this comment
 2. ILIRO-OSMAN July 31, 13:06

  vetem BANKAT te cilat jane private kane sovranitet. Sovraniteti i shteteve eshte imagjinar.

  Reply to this comment
 3. Ali July 31, 14:38

  Per shkak se ka nje ndezje te vatrave me kovid, kryeministri britanik , per mbajtjen e maskave dhe distancimin social do te kerkoje ndihmen e policise. Te gjithe shkencetaret jane te mendimit se zbatimi i masave ul ndieshem shtimin e rasteve.
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-8580091/Muslim-leaders-condemn-minute-lockdown-announcement.html

  Reply to this comment
 4. intelektuali July 31, 15:00

  O sa mire me ken shqyptar!

  KETO 15 MELEON EURO TE BB I MJAFTOJNE BASHKIM ULAJT PER TE NDERTUAR NJE CEREK KILOMETRI RRUGE TE UNAZA E MADHE

  Reply to this comment
 5. xxx July 31, 15:05

  do shkokan per trajnime , dmth e kuptuat ku do shkoj borxhi

  do shkoj per rritje shtreterish – dmth do u luftoka pandemia duke lene te shtohen infeksionet

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim