Banka e dashurisë në Sllovaki, janë shkruar 2900 vargje poezish romantike

February 14, 2020 15:03

Banka e dashurisë në Sllovaki, janë shkruar 2900 vargje poezish romantike

Nëse doni që dashuria juaj të mos përfundojë kurrë, duhet ta ruani atë në një vend ku vetëm ju mund ta hapni.

Mund t’ju duket e çuditshme por ekziston një bankë e dashurisë në Slovaki, e quajtur, “Banska Stiavnica”.

Në depozitat e Bankës së Dashurisë së Sllovakisë janë 2,900 vargje të poezive romantike, kuti me unaza martese, letra të Luftës së Dytë Botërore dhe madje edhe biletanga filmi i parë që çiftet panë së bashku.

Në ekspozitën e bankës ndodhet poezia e vitit 1846, “Marina”, prindërit e së cilës u martuan me një burrë tjetër, në vend që ta linin atë të martohej me studentin dhe poetin e varfër Andrej Sladkovic.

“Unë mendoj se historia është e shkëlqyer kur dashuria, pa marrë parasysh pengesat, zgjati përgjithmonë,” tha Eliska Galisova, e cila ende nuk kishte zgjedhur se çfarë do të zgjidhte bashkë me të dashurin e saj Matus Rezny.

l.h/ dita

February 14, 2020 15:03
Komento

1 Koment

  1. Pensionisti February 14, 16:05

    Ku jane vargjet e depozituar ne kete banken Sllovake?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim