Barazia gjinore, ligj i ri për bashkitë e vendit

September 15, 2017 19:50

Barazia gjinore, ligj i ri për bashkitë e vendit

Ligji i ri për financat e qeverisjes vendore, që ka në fokus të veçantë avancimin e barazisë gjinore, u prezantua sot para 100 përfaqësuesve nga të gjitha bashkitë e vendit.

Drejtorë dhe specialistë të buxheteve dhe financave nga 61 bashkitë e vendit u mblodhën në Tiranë dhe diskutuan se si ligji i ri do të ndikojë politikat dhe buxhetet vendore. Ky ligj do të mundësojë që gratë dhe burrat të marrin pjesë dhe të ndikojnë në buxhetimin vendor dhe të ngrejn e pabarazive gjinore tek organet vendore.

Organizata ndërkombëtare “UN Women” e cila operon edhe  në Shqipëri  në drejtim të të drejtave të grave, ka mbështetur Ministrinë e Financave në përgatitjen e ligjit të ri si pjesë e Programit të Buxhetimit Gjinor, financuar nga Agjencia Austriake për Zhvillim.

September 15, 2017 19:50
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*