Barka e qeverisë është mbushur me ujë…

Arben Duka November 9, 2015 17:45

Barka e qeverisë është mbushur me ujë…

Barkë e qeverisë,
s’ka veç dy-tri vëra,
se ajo në fakt,
ka cohur e tëra!

E nisi lundrimin,
me zhurmë e me bujë,
po tani është mbushur,
tej për tej me ujë!

Të gjithë e kuptojmë,
se kush është problemi,
i gjithë ekuipazhi,
por dhe kapiteni!

Biles kapiteni,
është kryesori,
një barkë kaq të vogël,
në breg dot s’e nxori!

T’i lëmë figurat,
që do poezia,
kuptohet që barka,
është qeveria!

S’bën kjo qeveri,
themi shumë nga ne,
dhe me ngut kërkojmë,
qeveri të re!

Se u erdhi koha,
mos gëzohen djajtë,
se ne duam prapë,
qeveri të majtë!

Se e majta ka,
pa fund cilësi,
dhe sot më të mirët,
s’janë në qeveri.

S’janë në qeveri,
as në parlament,
të majtët që kanë,
më shumë talent!

Ne e dimë se ç’mostra,
Rama shkroi në listë,
dhe vetë qeveria,
ka pak socialistë!

Sikur ta kish bërë,
edhe një idiot,
s’do të bënte kurrë,
qeveri më kot!

Pse kjo injorancë,
them gjithnjë me vete,
kur PS-ja ka,
plot kapacitete?!

Qeveria është,
tamam vajmedet,
s’gjen dot një figurë,
në profil të vet!

Meqë vetë i pari,
qëlloi një piktor,
nuk zgjodhi asnjë,
me titull shkencor!

Asnjë emër sot,
s’do nënvizoj,
sepse pak a shumë,
të gjithë janë njëlloj!

Në gjithë kabinetin,
gjen dhe ndonjë kokërr,
po pjesa dërrmuese,
janë mediokër!

Vërtetë që u ra,
një letër me vrimë,
po femrat e Ramës,
janë ulërimë!

Nëse injoranca,
një “Nobel” do kish,
Mirela Kumbaro,
emrin do ta kish!

Këto zgjodhi Rama,
në zenith të sulmit,
kjo që thamë më lart,
është kulm i kulmit!

Tri-katër ndryshime,
vlerë s’kanë tani,
duhet të ikë Rama,
me gjithë qeveri!

Dhe kjo punë të bëhet,
një orë e më parë,
për fat ka kongresin,
PS në Janar!

Kongresi i Janarit,
është vërtetë një fat,
se dhe kryetari,
ka kohë pa mandat!

Arben Duka November 9, 2015 17:45
Komento

21 Komente

 1. Koçi i Ollges November 9, 19:12

  “Tri-katër ndryshime,
  vlerë s’kanë tani,
  duhet të ikë Rama,
  me gjithë qeveri! ” A. Duka

  Mir’ e thua Arben Duka
  Eshte nje qeveri e tere
  Qe duhet te gremiset
  Se si bajge eshte bere

  Reply to this comment
  • hajdari November 9, 19:46

   Ca gjera Arben
   Nuk behen me
   Se kryeminister
   U be nje piktor

   Per lajle e lule
   Harxhohet buxheti
   Ne pike te hallit
   U katandis shteti

   Kerpudha dhe palma
   U bene parate
   Njerezia paguan
   Ben qejf burr’ i gjate

   Sa mire miletit
   Ja ka blere mendjen
   Qe t’i thote babe
   Po i shker… nenen

   Reply to this comment
 2. shqipe November 9, 19:17

  E tera e bukur,
  fillim – mbarim…
  Qeverris i duhet
  doemos ndryshim.

  Edhe une mendoj
  thuajse,si Beni
  te shporren te gjithe,
  Por jo kapiteni.

  Kurre mos kuptofshi,
  (S’kemi me te mire!)
  Na e pruri Zoti,
  Drite, ne erresire.

  Japo, m’ thoni nje,
  Morpo,nje te vetem!
  Qe mund t’u bej ball
  Ujqerve te vjeter…

  Mendoni ku ishim?
  (Le ku kemi qene…)
  Na e ndukte mishin,
  Saliu,si qen…

  Bindem,se me Ramen,
  Plaga ka zene dregzen…
  Por,ne ikt ai,
  Do e shihni te zezen…

  Reply to this comment
  • LOVE November 9, 20:28

   ah , te shpelafte ndonje ramizem ,rrrilindje ,cfare dreqi te jete
   vetem te sjellte ne vete
   ke shtepi ti ? ke patjeter ,nuk besoj se ke legalizuar bunkerin
   jeni 3-4 apo 10 vete ,se kalamajte i keni ber me aksion ,realizonit planin dhe te preshit dhe te kalamajve
   tani ,ka ndonje qe komandon ,me komande ,urdher zbori ,ndoshta dhe me edukate ,miresi ,andej nga une komandohej pa folur ,nejse
   ka ndonje “kapiten” aty ?? ka patjeter ,ne cdo gje ka nje kumandar
   ka nje rregull hyrje dalje ,ngrenie ,pastrim ,ekonomi ,doktor ….
   vizite ,miqesi ,armiqesi ….rreth shoqeror social [domino letra
   ti nje plak torollak sherrexhi dukesh ,po ka ama nje qe drejton
   po pra po ….ja ky eshte shteti
   kur nuk funksionon ,kush e ka fajin ??
   e di ate kengen ? e di ti e di “moj derezeza grua ce do burrezine ”
   e keshtu kendohej andej nga ne ,kur ishte han pa porte

   une e bera listen e deputeteve ? une i zgjodha ministrat ?
   une i thashe ta hapte gojen si rilindiot me 300 mije vende pune ?
   as Obama nuk guxon kaq ….une i thashe te fillonte me borxhin e FMN te
   lyente fasadat ? te lante borxh duke marre borxh ?
   oooooo ,mjaft ,se na lodhe

   Rama nuk ka asnje lidhje me ate parti !
   Rama nuk ka asnje aftesi drejtuese !
   Rama nuk ka asnje lidhje me qeverisjen !
   Eshte arrogant dhe injorant ,nje binom teper i rrezikshem !
   Jeni shume me vonese ,jeni ne nje konsumim te frikshem
   nqs ne janar nuk jepni nje alternative te re , ju e fundoset ate vend
   se po qe per partine tuaj ,as ma ndjen fare ,por e lini ne nje varr te hapur
   ne nje moment nga me delikatet ,ne arenen e Ballkanit
   po te varej nga une ,ne 2013 ju pushkatoja pa gjyq [e keni qejf kete shprehje]
   por tashme ai dem u be ,dhe dikush duhet te mbledhe mendjen e
   kokes dhe te dal ne krye …ne te kundert
   Zoti mos ju falte ,se ju e beni me vetdije cdo gje !

   Reply to this comment
   • Ballist i penduar November 9, 21:27

    Love love love . Me ty duhet te hash nje furre buke ,qe te te kthesh pergjigje . E une tani erdha e jam i lodhur nga puna ne ” lagera e bauscella ‘ . Ti me duket se ha gazeta qe flet e shkruan kaq shume .

    Reply to this comment
   • ballisti i penduar November 9, 22:00

    Lov lov lov
    Edhe se jam i lodhur dy rreshta po i shkruaj per ty.
    Perse europa urren ate qe ne deshirojme.
    Po te kontrollosh domethenien “e mira ” dhe ke risorse propogande pa mbarim, kontrollin e shtypit,por edhe kontrollin e ushtrise e policise mund te edifikosh nje shoqeri te re ne nje kohe relativamente te shpejte.
    Mund te fshish shekuj traditash, ne pak dekada.
    Se ke edhe sistemin dell’istruzione ne xhepat e tua pastaj mundet derisa te fshish memorjen e asaj qe ka ekzistuar.
    Asnje nuk do te kujtoje dhe askujt nuk do ti interesoje.
    Kjo po ndodh ne europe.
    UE fu concepita per kte qellim dhe u edificua me hapa te vegjel,duke filluar nga rrenime te luftes se dyte boterore.
    Me nje super burokraci dhe nje sistem xhestion politik per te gjithe kontinentin.
    Por kjo nuk ishte akoma e mjaftueshme.
    Duhej te gjendesh nje menyre per demolire shtetet qe ishin te ndryshem ndermjet tyre dhe te pamvarura derisa te linin nje tabula rasa.
    Aufriderzen Lov
    Shterngohu pak kur te shkruash here tjeter per sistemin tend…

    Reply to this comment
  • mali November 10, 09:05

   tek obori i Rames e paske koliben

   Reply to this comment
 3. guri shabani November 9, 19:40

  Bukur e ke cilsuar o Shqipe vjershen tende.Beni eshte i zoti por shume eshte merzit,prandaj fjalet tuaja duhet ti ndegjoj.Une mendoj se ai do ja dali me gjithe presionet qe i bejne majtas dhe djathtas.

  Reply to this comment
 4. Socialisti bythpambuk November 9, 22:36

  Rralle , por ndodh qe nje njeri i mire , i ditur , intelektual , me moral ne familje dhe shoqeri , i pakorruptuar etj ,te behet politikan , Kryeminister apo President i keq .
  Por asnjehere nuk ka ndodhur dhe nuk mund te ndodhe qe nje njeri i keq , pa moral ne familje dhe ne shoqeri , i zhytur ne korrupsion dhe hajdut , mashtrues dhe i shtire , frikacak , servil ndaj te pasurve dhe arrogant ndaj te varferve dhe mbi te gjitha psikopat , te jete nje Kryeminister i mire dhe i suksesshem .
  Prandaj i pari qe duhet te largohet eshte Rama .

  Reply to this comment
 5. BASHKIM KOZELI November 10, 00:06

  Keta politikanet tane… Shembellejne me bostane… Te provosh nja tetedhjete… Mezi del nje i vertete…

  Reply to this comment
 6. LABI November 10, 00:32

  Po vertete e majta,
  ka dhe shume kulima,
  ka edhe shume burra,
  qe pergjojne nga vrima!

  Ka nga ata meshkuj,
  qe vec burra s’jan,
  qe presin momentin,
  te gjuajne dynjane!

  Po, ka njerez e majta,
  me shume “potenciale”
  qe e shiten vendin,
  te gjithe ne pazare”

  Po, ka plote e majta,
  nje lume me seksere,
  nje stane me mashtrues,
  hajdute e dembele!

  Ka dhe shume mafjoze,
  te tipit Fatose,
  Ruce e Islame…,
  te gjithe me fameeeee!

  Ka dhe shume spiune,
  nga shekulli i shkuar,
  shoke te Saliut,
  te mire trainuar!

  Ku ishin keta burra,
  te majte “per merak”
  kur rruget e Tiranes,
  u lane me gjake???

  Ku ishin keta burra,
  te majte ne vetmohim,
  kur Rama bente thirje,
  per bashkepunim?

  Ku ishin keta te majte,
  me tituj shkencore,
  kur Rames i mbeti,
  dopjo gjashta ne dore?

  Une nuk jam me Remen,
  as edhe me Saline,
  une nuk jam me Nanon,
  as edhe me Mete mavine!

  Si ta harojme Otranton,
  tok me Nanon tone,
  kur zbriti ne Rinas,
  dhe nderoi avione!!!!

  Edi nuk shkelqene,
  bene dhe gabime,
  po ne kur name buke,
  bejme dhe therime!

  Te mos besh gabime,
  eshte e pa arire,
  Ai e muar timonin,
  ne kohe te veshtire!

  Me keto protesta,
  shume na dhembe koka,
  po e bejme tamame,
  porsi Penellopa!

  Reply to this comment
  • fllad November 10, 09:25

   Ti LABI duhet te jesh shoferi i taksise me te cilin del Rama naten dhe prej teje merr vesh se si jane punet ne Shqiperi, dhe pastaj ai harton programin e punes.

   u dhjevsh ti me gjithe therimet e Rames qe po shet edhe ate cike gje qe ka lene saliu i serbeve.

   Reply to this comment
 7. iliri tjeter November 10, 01:45

  Une nuk jam ne anen e socialisteve. Por ashtu si po zhvillohen ngjarjet ne Shqiperi mbas 2013, duket fare mire se pergjegjes per kete “anije qe eshte mbushur me uje” faji rrendon apo fajtor eshte vetem nje njeri: Rama.
  Aftesija e vetme e Rames eshte qe di te shikoje me imtesi te keqijat ne drejtimin e Shqiperise, aftesi qe pothuajse exka cdo shqiptar. Aftesi tjeter e tij eshte qe si askush tjeter ne Shqiperi,mpo them ne gjithe Shqiperine, nuk kaxte dyte ne oratori ashtu si eshte Rama.
  Kaq dhe vetem kaq eshte Rama.
  Aftesi drejtuese, apo aftesi qe di te degjoje dhe mendimet e te tjereve dhe te specialisteve, njohuri mbi ekonomine dhe ligjet e funksionimit te saj nuk ka fare dmth nuk ka haber nga sto sa oarashtrova me siper.
  PRANDAJ MENDOJ QE QEVERIJA TE JETE SOCIALISTE POR JO ME RAMEN KRYEMINISTER DHE JO ME MINISTRAT ANALFABETE NE POZICIONET QE IU KA CAKTUAR RAMA.
  PS KA KUADRO TE SHQUARA OSE KA TE SHQUAR EDHE NFA ATA QE RAMA LARGOI PADREJTESISHT.
  PSE SI JU DUKET ARBEN MALAJ PER MINISTER FINANCASH, PO PANDELI MAJKO PER KRYEMINISTER. POFATMIR XHAFA PER MINISTER DREJTESIJE.? PO BEN BLUSHI? POSA E SA TE TJERE? KA SHUME PS, KA SHUME PO I EKLIPSOI RAMA.
  Prandaj, duhet Qeveri Socialiste, po jo Rama Kryeminister dhe jo deputete kaubojsat dhe ata me te shkruar kriminale dhe jo te mirearsimuar

  Reply to this comment
 8. Kris 1 November 10, 02:16

  Une e quaj Horr me te gjitha veset dhe qe I pelqen vetja shume.Ka ngjyren e Saliut.
  Nje djall te veje sa pa shitur e vjedhur gjithe shqiperine.

  Reply to this comment
 9. iliri tjeter November 10, 03:06

  TE MBETET QEVERI SOCIALISTE DERI NE ZGJEDHJET E 2017.
  Une nuk jam ne anen e socialisteve. Por ashtu si po zhvillohen ngjarjet ne Shqiperi mbas 2013, duket fare mire se pergjegjes per kete “anije qe eshte mbushur me uje” faji rrendon apo fajtor eshte vetem nje njeri: Rama.
  Aftesija e vetme e Rames eshte qe di te shikoje me imtesi te keqijat ne drejtimin e Shqiperise, aftesi qe pothuajse e ka cdo shqiptar. Aftesi tjeter e tij eshte qe si askush tjeter ne Shqiperi,po them ne gjithe Shqiperine, nuk ka te dyte ne oratori ashtu si eshte Rama.
  Kaq dhe vetem kaq eshte Rama.
  Aftesi drejtuese, apo aftesi qe di te degjoje dhe mendimet e te tjereve dhe te specialisteve, njohuri mbi ekonomine dhe ligjet e funksionimit te saj nuk ka fare dmth nuk ka haber nga ato sa parashtrova me siper.
  PRANDAJ MENDOJ QE QEVERIJA TE JETE SOCIALISTE POR JO ME RAMEN KRYEMINISTER DHE JO ME MINISTRAT ANALFABETE NE POZICIONET QE IU KA CAKTUAR RAMA.
  PS KA KUADRO TE SHQUARA OSE KA TE SHQUAR EDHE NGA ATA QE RAMA LARGOI PADREJTESISHT.
  PSE SI JU DUKET ARBEN MALAJ PER MINISTER FINANCASH? PO PANDELI MAJKO PER KRYEMINISTER? POFATMIR XHAFA PER MINISTER DREJTESIJE.? PO BEN BLUSHI? POSA E SA TE TJERE? KA SHUME PS, KA SHUME PO I EKLIPSOI RAMA.
  Prandaj, duhet Qeveri Socialiste, po jo Rama Kryeminister dhe jo deputete kaubojsat dhe ata me te shkruar kriminale dhe jo te mirearsimuar

  Reply to this comment
 10. aqo November 10, 05:42

  O Balliiiiist……………..paske perenduar vertete.Ne cfare gjuhe e ke shkruar komentin,se vetem shqip nuk eshte.

  Reply to this comment
 11. era November 10, 09:18

  Ky eshte nje kryeminister qe ka vertet probleme.
  Nje njeri qe ka nje arsimim te kufizuar ( ti leme studimet autodidakte per piktura abstraksioniste apo per Kurbane te kurbaneve) natyrisht qe do e urreje arsimin e vertete.
  Ai do bisnesin e arsimit arsimin privat-per vehte dhe ata qe e kane kapur dhe e mbajne, por jo arsimin.Ndoshat nuk e ka provuar ndonjehere se cfare eshte arsimi i vertete.
  Kjo duket ne urrejtjen e madhe qe ka per arsimin publik i cili i reformuar mund te kthehet ashtu si ishte ne sistemin e diktatures
  Nga kjo vjen edhe qe ashtu si shoku Enver ai mblodhi rreth vehtes medioker si Lenkat dhe Palet, Simonet dhe Teftat e tij.

  Reply to this comment
 12. Lleshi November 10, 10:00

  Hall me burre
  dhe hall pa burre
  hall te mos martohesh kurre !

  Arben vellai
  ka fryme shoqeria
  detyren ta mbledhe
  e ka vec partia

  Por parti tek ne
  as qe nuk ka fare
  se zgjedh kryetari
  nje tufe me gomare

  Pra fryma shoqerise
  i zihet ne gryke
  mushkria nuk mbushet
  si tope i kane dale syte

  Ne vend te partive
  partive shqiptare
  kemi kryetare
  qe s’iu ha bytha fare

  I ka Shqiperia
  djem e vajza plot
  por kreun e vendit
  nuk e arrijne dot

  Se nuk te lene
  ata me plane shume
  qe kete vend
  ta hedhin ne lume

  Se dhe nje benz te mire
  vere ne kalldrem
  po nuk i hape rruge
  vec do ta cosh dem !

  Reply to this comment
 13. Gjergj November 10, 15:10

  Duke je shume i vonuar .Ju qe jeni publik,keni hapsira mediatike duhet ta kishit telendisur Ramen qe kure kerkonte pertej te majtes dhe te djathtes pra shkurt sishte dhe se lidhete asgje me socialistet .E keshilluan se bazen socialiste se kishte me vete dhe beri hatane per interesin e vet duke ndryshuar kushtetuten, theu sa here ja donin qellimet e tija statutin e PS.Me kohe beri bosa nje pjese te kryesise PS ,keto ,ja legalizonin gjithe shkeljet pastaj.Tani çfaj kishin Blushi ,Malaj, Bello e hera heres edhe Mejdani qe kritikonin ashper vijen politike te Rames ? Por eshte edhe nji problem I madhe ne kete mes se duke patur ne krye te PS Ruçin i cili eshte nje fare qe mbillet ne çdo are u gjunjezua opinjoni i shendoshe ne PS.Me PS zotrinj duhet te kuptoni antaresine deri ne vitin 1997 pra qendrestaret dhe jo perfituesit qe erdhen mbrapa se tani socialist eshte bere edhe Erjon Velija .PS duhet te shkundet nga rrenjet te kthehet mbrapa ne kohe te thithi inteligjencen antar apo simpatizant te para viteve 2000 te krijoje qeveri te re .Vetem ne kete menyre te justifikoje voten masive te popullit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*