“Baruti” dhe “Bushi” dy grupet kriminale shqiptare që furnizuan me drogë Europën (Emrat)

September 10, 2018 14:27

“Baruti” dhe “Bushi” dy grupet kriminale shqiptare që furnizuan me drogë Europën (Emrat)

 

Operacioni “Alba Bianca” i policisë italiane të Trentos në bashkëpunim me policinë gjermane ka çuar sot në shkatërrimin e dy grupeve kriminale shqiptare me veprim në Itali, Gjermani, Hollandë e Belgjikë.

Në pranga janë vënë 20 anëtarët e dy grupeve “Baruti” e “Bushi” të cilët akuzohen për trafikimin e mbi 120 kg drogë të tipit kokainë, heroinë e marijuanë me vlerë prej më shumë se 20 milionë euro. Mes të arrestuarve dhe dy femra, raporton Ora News.

Grupi Baruti i përbëhej nga 13 anëtarë

– Florjan Musaj

– Eduart Gona

– Artur Muca

– Eljon Baruti

– Keti Shani

– Klevin Kodra

– Artan Sokola

– Shafique Mohammad Amar

– Rajmond Prenga

– Ben Jale AZiza Omar

– Erion Alla

-Halil Alla

Grupi Bushi përbëhej nga 7 anëtarë

– Vaskë Xherahu

– Hamit Bushi

– Arben Lleshi

– Odeon Proko

– Blerina Cela

– Manfred Hophensberger

– Qerim Lumi

Hetimet

Operacioni Alba Bianca ka nisur hetimet në vitin 2016 pas sekuestrimit të 91 kg kokainë në kufirin Itali -Austri.

Hetimet janë kryer në bashkëpunim mes policisë italiane, gjermane, maqedonase e shqiptare.

Në dy vite hetime, investigatorët italianë kanë zbardhur se këto grupe kriminale trafikonin marijuanë nga Shqipëria drejt Italisë e më pas në Gjermani, kurse kokaina trafikohej nga Belgjika në Gjermani e më pas në veri të Italisë, e heroina trafikohej nga Hollanda drejt Italisë.

Droga trafikohej në Itali përmes automjeteve me funde të dyfishta.

Grupet Baruti e Bushi ishin blerësit e parë të kokainës dhe heroinës në Gjermani e Holandë dhe e tregtonin më pas në Itali e në Europë.

Në Itali grupet Baruti e Bushi ishin në biznes me elementë kriminelë kalabrezë që prej vitesh vepronin në rajonin e Trentos.

Sekuestrimi

Gjithsej këtyre dy grupeve kriminal u janë sekuestruar

94 kg e 950 gramë kokainë

2.1 kg heroinë

21.3 kg marijuanë

100 mijë euro cash

5 makina

3 motorra

a.s/dita

September 10, 2018 14:27
Komento

3 Komente

 1. Ornella September 10, 20:31

  M falni si mundeni t veni foton te edmond kalaci, kur nuk ka fare lidhje me grupet qe keni pershkruar ktu, keni ven foton e mi personi qe nuk ka fare lidhje me ket artikull, tju vi turp!!!!

  Reply to this comment
 2. BestAngie July 18, 11:12

  I have noticed you don’t monetize gazetadita.al, don’t waste your traffic, you can earn additional
  bucks every month with new monetization method.

  This is the best adsense alternative for any type
  of website (they approve all sites), for more details simply search in gooogle:
  murgrabia’s tools

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin