Basha ka një “sugjerim” për ambasadën e SHBA: Mos u bëni palë

March 15, 2019 16:34

Basha ka një “sugjerim” për ambasadën e SHBA: Mos u bëni palë

Pas apelit të fortë të ambasadës së SHBA-së në Tiranë drejtuar opozitarëve që të distancohen nga dhuna, ka reaguar kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha. Kryedemokrati u shpreh se nuk komenton deklaratat e ambasadave, por ka një sugjerim që të mos bëhen palë me asnjë parti politike.

Apeli i SHBA-së? Unë nuk komentoj asnjëherë deklaratat e ambasadave. Por meqë më pyesni kam një sugjerim, nuk iu kërkoj që të jenë palë me parti politike, por me vlerat e demokracisë, të luftës kundër krimit dhe shit blerjes së votës. Protesta e nesërme do të jetë një tjetër rast për shqiptarët për t’u bashkuar dhe për të ngritur zërin. Do të hyjë në histori si një nga protestat më të mëdha. Duke hapur derën për në Europë do të rikthejmë mundësi për liri dhe mirëqenie” tha Basha.

 

 

b.b/dita

March 15, 2019 16:34
Komento

25 Komente

 1. epo kur u bo edhe nji terrorist islamik mi sugjeru Ambasades Usa CFAR DUHET ME BA ? March 15, 16:55

  Per sa kojhe ,

  ky dhe salih krimineli dhe gjithe banda e krimineleve

  do kakarisin si Pedera Trima NE OPINION

  do me than se

  gezojne ala mbeshtetjen e Amerikes

  perndryshe ,plehra si kta ,nuk do guxoni

  as te merrnin frym mo .

  Reply to this comment
  • .,.. March 15, 17:57

   Epo kur u bete dhe ju mbeturina bolsheviko-komunista Pro amerikane (me katolik se papa)

   Reply to this comment
   • oh sa kom qesh me bollshevikin e shpelles March 15, 19:03

    .,..

    or tej Kakerdhi kamuniste e bollshevikit te shpelles ,

    or taj , qe mirmengjez i thoni ariut ,

    e qelbet qytet ,

    pse ju-e cfar jeni Demokrate ?

    hahahahahah sa kom qesh me shpellaret e maloqet

    mesjetart na dolen nga shpella nga Kakerdhi ne Demokrat !

    hahahahahahha vfar Metamorfoze e cuditeshme

    haaahahahahhaa o haleja e njerezimit

    kur flisni ju per Demokraci etj haaaaaa hahahaha

    Reply to this comment
    • .,.. March 15, 21:24

     Te jesh injorant i lindur nuk eshte faj eshte fatkeqesi dhe kjo fatkeqesi te ka rene ty mbi te gjitha te gjithe jemi shqiptare dhe pjesa me e madhe e shqiperise eshte zone malore pra te gjithe jemi maloke dhe per shembull mua qelluar fati te Jem lindur e ritur ne korce dhe te jetoj ketu ne FLORIDA po nuk kam asgje me shume dhe asgje me pak nga verioret qe ti i quan shpellare megjthse ti me dukesh i tille nga pergjigjia qe ke dhene ne komaentin tend me vetem hahahaha (mbase e ke dhe nga gezimi se e fitove sufllaqen dhe sot dhe tani mezi pret qershorin te marish thesin me MIELL)

     Reply to this comment
     • hahahahhaaaa surrat sifllaqi pri Floride na pirdhka nga veshet March 15, 21:48

      dhe pse je ne Florida ti oj trung maloqi ,

      kjo s’te ben ty te ndryshem nga kta shkerdhatat antishqiptare ktu .

      dhe eshte tipike per ata tipa ,qe kurr s’kan pasur ,

      si ky maloqia qe e ka NickNamen me ca pika si kakardhia ,

      qe sapo zbresin ne qytet ,apo shkojne diku ,e i kap dhembi buk ,

      fillojne e tregojne te tjerve tthesin e miellit loool !

      majmun ne shpell majmun do jesh edhe ne Floride

      ti qe te ka ngel sahati ke mielli e sufllaqi.

      yyyyyyyyyyyyt rrace shkerdhatash .ju duheni lon pa kallamoq tere jeten neandertaler

 2. Aliu nga Selenic March 15, 17:12

  Ambasadoret jan ndermjetes ne shqiperi. Nuk jan pale me asnje pore at rrekomandojen drejtesi sipas ligjsve dhe jo sipas interesave politike.
  Keshtu qe mos e kruaj me Ambasadoret pore rrine ne ate hall qe e quat veten tuaj.!

  Reply to this comment
 3. Taraboshi March 15, 17:15

  Ky hajvani ka kohe qe po gjuan me gure pullazin e shtepise se tij Ketij i duken te gjithe si Arvizuja

  Reply to this comment
 4. help us !! March 15, 17:26

  Njoftim per shtyp:
  U krijua nje front i bashkuar “Ndihmoni Ameriken !!”
  pa dallim ideje krahine feje dhe race ne ndihme te shtetit amerikan qe ndjehet i poshtruar nga treshja BERISH BASHE 2xMETA
  .
  fillesat ky grupim i ka ne 15 nendor 2013 kur lul basha i shkeli vijen e kuqe arvizuse dhe ky i fundit rrinte si ushtar para bash berishes..
  .
  Nuk dihet nese Basha i shkeli vijen e kuqe Arvizuse apo shefat e arvizuse i dhane kete porosi
  Vijon njoftimi tjeter

  Ndihmoni Ameriken !!

  Reply to this comment
 5. spata March 15, 17:29

  Me nxorre mallin e Hoxhes more Luli vocer .”Askush te mos guxoje te preki nje fije floku Shqiperine” .Do ti bejme shkrub e hi planet djallezore te imperjalizmit “Amerikan” e te socjalimperjalizmit sovjetik .Populi ine i bashkuar si asnjehere veri -juge nen drejtimin e Pd do ti thot ndal “aventures Amerikane” qe fut hundet njeher me ne e nje here kundra nesh .Ne jemi te fort se kemi perkrahjen e miqt tane ne gjithe boten .Partit simotra ,e sidomos CDU e PPP evropjane jane me ne qe e duan populin e Shqiperine si Evropi .Pra mos u ndalni deri sa te hedhim noarkomanin Rama ,te shitur tek agjentura ruse ,per ta cliruar vendin e per ta merituar Evropen me dinjitet e jo me shtetin narkoman .
  Me 16 mars Rama ska per ta shijuar diten e veres . Ballokumet qe hengri ne Elbasan ,te helmuara me urrejtjen popullore ,do ta marrin me vete ne boten e pertejme .Shqiperia mbas 16 shkurtit do te shpetoje njeher e mire nga ne kriminelet dhe hajdutet .Me falni ne 16 mars nga Rama narkomani .Liri demokraci, liri demokraci eshte kauza jone qe nga 91 qe i kemi nxjerr syt popullit me dy gjishta .Me falni qe i kemi mbeshtetur shqiptaret me dy gjishta ne byt….

  Reply to this comment
 6. SOS March 15, 17:29

  Njoftim per shtyp:
  U krijua nje front i bashkuar “Ndihmoni Ameriken !!”
  pa dallim ideje krahine feje dhe race ne ndihme te shtetit amerikan qe ndjehet i poshtruar nga treshja BERISH BASHE 2xMETA
  .
  fillesat ky grupim i ka ne 15 nendor 2013 kur lul basha i shkeli vijen e kuqe arvizuse dhe ky i fundit rrinte si ushtar para bash berishes..
  .
  Nuk dihet nese Basha i shkeli vijen e kuqe Arvizuse apo shefat e arvizuse i dhane kete porosi
  Vijon njoftimi tjeter
  Ndihmoni Ameriken !!

  Reply to this comment
 7. FORSTER March 15, 17:33

  Si duket ja paska treguar vijen e kuqe U.S.A.per neser Lulushit .

  Reply to this comment
 8. Kamarier Luli edhe nje dopio. March 15, 17:37

  E degjuat kelyshin e Salehit, qe me demostrata, djegie, dhune dhe destabilitet si ne cdo demostrate do te na hapen (ne mbyllje) dyert e Evropes.
  Bir Selmani nens ke te qi me pare, Saliun, Lulushin apo kurven Mona e me rradhe, jane bere shume por le t’a mbajne me shkume si Dash Gojeshtrembti, Mehdi Cami, Duka i Krimit, Palaco Nard etj etj……

  Reply to this comment
 9. Alban Dega March 15, 18:06

  MIS BEJ METCENARIN DHE KAMIKAZIN E VLADIMUR PUTINIT O LULUSH KARABUSH SALUSHI !

  Reply to this comment
 10. Alban Dega March 15, 18:13

  “Teoricenet e opozites” apo percuesit dhe zbatuesit e “ Luftes civile” te Vladimir Putinit !?

  “LUFTA CIVILE” E PUTINIT DHE “MOSBINDJA CIVILE” E LUL-SALADINIT

  —–Original Message—–
  From: Alban Dega
  Sent: Tue, Apr 6 , 2018 2:31 pm

  Mendime me gjuhen e fakteve

  LUFTA CIVILE” E PUTINIT DHE “MOSBINDJA CIVILE” E SALADINIT

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Flake per flake

  Vetem 8 ore pasi ” Sputniku ” i RIA-s, GRU-se dy bijave te ish- KGB-se sovjetike te Vladimir Putinit dha njoftimin kobezi per “fillimin e luftes civile ne Shqiperi” , kryekryetari de facto i PDSH- se, Sali Berisha, qehajai i tij Lulezim Basha, i akuzuar dhe nen hetim per lidhje te fshehta e afera korruptive me nje kompani ruse te Putinit dhe bashkeshortja e Presidentit te Republikes dhe kryetarja e partise se tij LSI “ Levizjes Socialiste per Interes”, sic e quajti me shume te drejte deputeti i PS-se Ulsi Manja ne News 24, shpallen si me komande e flake per flake fillimin e ” mosbindjes civile” ne Shqiperi.
  Me teper se nje sinkron kohor ngjason me nje sinkron politik midis opozites se hallakatur e laramane shqiptare dhe Kremlinit, i cili ka filluar nje ofensive te eger per shtimin e influences ruse ne rajonin e Ballkanit, ku Shqiperia dhe shqiptaret kane nje pozite kyce per rajonin e trazuar gjithnje nga Moska e Shen Peterburgu.
  E ndodhur perballe kritikave te vazhdueshme e ne rritje te aleateve tane strategjike SHBA-se dhe BE-se, kjo opozite po i drejton gjithnje jo vetem syte e a ntenat por edhe zemren dhe veprimtarine e saj atdherrenuese e atdheshitese drejt Beogradit dhe nenes se tij, Kremlinit .
  Per te rivendosur sundimin e saj e sidomos per ti shpetuar uraganit te Reformes ne Drejtesi e Vetingut dhe ligjit ajo eshte e gateshme te beje aleance edhe me djallin e “ Perandorine e Djallit “, per te shpetuar koken e rrezikuar nga kusaria dhe korrupsioni masiv, qe po i dalin cdo dite me shume petet ne syte jo vetem te shqiptareve, por edhe nderkombetareve.
  Behet fjale jo per nje rastesi, por per projekte e plane te reja ruse kunder shqiptareve si popull e si komb me orientim drejt Evropes Perendimore dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes si aleati yne kryesor strategjik dhe miku me i madh ne Bote.
  Nuk eshte hera e pare qe ndodhe nje dukuri e tille e nje politike e djallezore e Moskes kunder shqiptareve si populli dhe kunder Kosoves e Shqiperise si shtete te pavarura, me sy e zemer tek Washingtoni e Brukseli !

  Plani Brezhnjev dhe “ shpetimtari i dyfishte” Tito

  Qe Rusia, BRSS-ja, e perseri sot Rusia historikisht ka qene nje armik i betuar e shqiptareve nuk ka asnje dyshim, por ka shume deshmi te pakundershtueshme duke filluar nga copetimi i saj e aneksimi i gati gjysmes se territorit dhe gjysmes se popullsise se saj dhe i sakatimit ne kater shtete.
  Rusia ka qene jo vetem aktori kryesor, por edhe regjizori i Golgotes shqiptare qysh para 150 vjetesh e deri sot, qe nga Traktati i Berlinit, Konferenca e Londres e deri me sot ne favor te bijeve te saj sllave serbo- malazias e maqedone.
  Keto synime aneksioniste i shprehu hapur edhe pa maska vete Nikita Hrushovi kur i deklaroi Enver Hoxhes gjate vizites se tij ne Pashaliman, ku ndodhej e vetmja baze ushtarako- detare sivjetike ne Mesdhe , duke deklaruar se “ prej ketu e kam mbare Mesdheun ne pellembe te dores nga Gjibraltari deri ne Detin e Kuq “ .
  Nese ka nje akt te madh atdhetar e shpetimtar per Shqiperine pas Pavaresise e LNC-se, ai eshte vendimi
  i liderit shqiptar Enver Hoxha per mbylljen e asaj baze dhe perzenien me bisht ne shale te flotes sovjetike nga territori i Shqiperise. Ky akt e shpetoi Shqiperine nga blick-krigu rus per pushtimin e saj.
  Vetem 5- 6 vjet mbas ketij vendimi ishte pasardhesi i Hrushovit ne krye te BS dhe PK te tij, Leonida Brezhnjev qe i kerkoi ish-Presidentit te Jugosllavise Josif Broz Tito , qe ti hapte shteg kalimi Ushtrise se Kuqe qe nepermjet territorit te saj te sulmonte dhe pushtonte Shqiperine.
  Titoja jo vetem e kundershtoi prere kete projekt makaber antishqiptar, por edhe e njoftoi menjehere liderin shqiptar Enver Hoxha per kete rrezik.

  Dy zogj me nje gur !

  Natyrisht lideri jugosllav nuk e mori kete vendim nga dashuria e madhe qe kishte per Enver Hoxhen, por se pari kishte frike se Ushtria e Kuqe para se te futej ne Shqiperi mund ta pushtonte vete Jugosllavine dhe te vendoste hegjemonine serbe ne mbare vendin duke i hequr edhe karriken liderit historik jugosllav, Tito qe arriti ta mbaje bashke kete shtet te arnuar keq qe u shkermoq si nje kocan misri pak vite pas vdekjes se tij.
  Me siguri politikani i mprehte kroato- jugosllav do te jete konsultuar dhe keshilluar edhe nga anglo-amerikanet qe te njoftonte qeverine shqiptare per planet ogurzeza sovjetike.
  Si dhelper plake qe ishte Josif Broz Tito goditi dy zogj me nje gur.
  Tito kreu nje akt miqesor ndaj Shqiperise por mbi te gjitha i dha nje goditje nokauti nacional- shovinizmit dhe klanit filorus serb, qe po komplotonte dhe rrezikonte vete sundimin e tij nepermjet Aleksander Rankovicit .
  Ai e shkarkoi Rankovicin dhe njekohesisht ndermori nje sere hapash per zgjerimin e te drejtave te shqiptareve nepermjet Autonomise se Kosoves duke vendosur Fadil Hoxhen ne poziten e trete te udheheqjes politike dhe shteterore te Jugosllavise.
  Jo vetem pse ai kishte zbuluar dhe e kishte informuar me kohe Titon per pergjuesit e Rankovicit ne zyrat, vilat e deri ne krevatin bashkeshortor te Titos.
  Jane te rralle lideret qe e kane perdorur taktiken anglosanksone “To kill two birds with one stone”, pra “te vrasish dy zogj me nje gur “ si Churchili dhe Tito ka, shpetimtar i dyfishte i Jugosllavise dhe Shqiperise nga nje rrezik i madh e serioz per momentin…
  Por ariu rus nuk do hiqte dore nga politika dhe veprimtaria antishqiptare e mbi dhe e nedheshme !

  Deri ne majat e kupoles komuniste te Tiranes

  Agjentura e vjeter ruse ne Shqiperi ka qene teper e fuqishme dhe aktive.
  Skalioni i pare i saj ka qene gjithnje ne veprim qysh me ardhjen e misionin te pare ushtarak sovjetik ne vend. Ai u perforcua me tej me rekrutimin e studenteve shqiptare ne BS nga femrat e bukura ruse, te pergatitura qe ne moshe shume te re ne shkollat me te mira e speciale te KGB-se.
  Prania e madhe e specialisteve sovjetike ne fabrikat, hekurudhat, ne ushtri, ne Sigurimin e Shtetit e kudo krijoi hapesira te reja dhe me te medha per kete veprimtari.
  Shume prej ish- studenteve ne BS u vendosen ne poste kyce te politikes, mbrojtjes, sigurise, ekonomise, shendetesise, aresimit, artit e kultures. Pothuajse e gjithe jeta e vendit u sovjetizua.
  Shume prej tyre arriten deri ne majat e qeverisjes dhe jetes politike shqiptare. Mehmet Shehu, minister e Brendshem dhe me vone kryeminister ishte shkolluar ne Akademine Frunze, pasuesi i tij Kadri Hazbiu, Ramiz Alia, Foto Cami, Sofokli Lazri, Agim Popa etj. ishin ne pozita kyce te qeverise dhe PPSH-se.
  Ramiz Alia do ti ngjiste nje nga nje shkallet e udheheqjes deri sa mberriti ne krye te PPSH-se dhe shtetit shqiptar. Foto Cami do te ishte krahu i djathte i tij ne krye te ideologjise bashke me keshilltarin e tij Sofo Lazrin e Agim Popen, si drejtor i Drejtorise se Jashteme te KQ te PPSH-se.
  Fakti qe gjuha ruse mbeti gjuhe kryesore e huaj nga klasa e peste e 7- 8 vjecares deri ne Universitet edhe 25 vjet mbas prishjes se madhe tregon se fijet e Moskes ishin te thella ne cdo fushe te jetes shqiptare, qe kontrolloheshin nga kolona e peste sovjetike !
  Po ashtu per 30 vjet me radhe propaganda shqiptare perdorte te njejtat shabllone e standarte si TASS dhe “Pravda” ndaj SHBA-se dhe Bashkimit Evropian deshmon qarte per doren e KGB-se dhe GRU-se sovjetike ne politiken shqiptare…

  Nga keq ne keq e me keq

  Prishja e marredhenieve edhe me Kinen per aresye ideologjike kur duhet te forconim edhe me miqesine me te pas hapjes se saj drejt SHBA-se dhe Perendimit, pas fillimit te modernizimeve te saj, izolimi nga Perendimi, sektore keta qe i mbulonte pikerisht Ramiz Alia jane deshmi logjike e bindese te kapjes se tij me teper se shpirterore qe heret nga ruset… Ka edhe me !
  Hapja e Shqiperise dhe rivendosja e marredhenieve edhe me Rusine , krijuan kushte dhe hapesira te reja per lidhje te drejteperdrejta me agjenturen e vjeter, qe ishte mbajtur gjalle, nepermjet ambasadave te shteteve lindore si RDGJ, Polonia, Cekosllavakia, Hungaria e sidomos nga bija e perkedhelur e saj Serbia.
  Asaj i shtohen edhe rekrute te rinje e mjaft agresive.
  Forca e agjentures ruse ne Tirane u shfaq me permasat e saj te verteta nepermjet propagandes dhe organizimit djallezor te te gjitha skalioneve te vjetra e te reja gjate protestave kunder vendosjes dhe eliminimit te Armeve Kimike siriane ne Shqiperi, qe per pak coi ne permbysjen e qeverise Rama-Meta.
  Shkendijen e kesaj levizje e hodhi nje gazete province e humbur ruse . sikur SHBA do tu paguante nje shume qesharake prej vetem 1.3 milione dollare qeverise shqiptare per kete veprim, cka ishte nje genjeshter e mashtrim ala KGB. Nje Fake New tipik rus!
  Protesta e Shoqerise civile ala Sazan Guri para ambasades amerikane ne Tirane dhe
  para Kryeministrise ishte suksesi me i madh dhe deshmia se agjentura ruse i kishte ndezur te gjithe moltoret e saj te vjeter e te rinj ne Tirane,

  Ogur apo skenar i zi antishqiptar i Putinit !?

  Kjo veprimtari antishqiptare ka depertuar deri ne majat e opozites se shpartalluar nga korrupsioni , nga pandeshkueshmeria dhe paprekshemeria qe “Banda e Gangstereve ” dhe ” Mafia krejt jashte kontrollit” e Sali berishes i krijoi vetvetes per 13 vjet sundim te tij, , Salikracise ala Luigji i 14-te ” Ligji jam une !”
  Pak dite pas “Cadres” berishiste te Lulezim Bashes ne qender te Tiranes Lulezim Basha njoftoi per ardhjen e “instruktoreve ukrainas” dhe shpalli “Modelin Maqedon” si ruugen dhe qellimin e tij per permbysjen e qeverise te zgjedhur ne rruge demokratike e plebishitare Rama- Meta dhe “themelimin e Republikes se Re”
  Ky sihariq u dha vetem pak ore mbas takimit te fshehte te Bashes me ambasadorin rus dhe ndofta edhe me “instruktoret ukrainas: te Vladimir Putinit , RIA-s dhe GRU-se ruse.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne.
  Shpejtesia me te cilen Sali Berisha e Lulezim Basha, Ilir Meta e Monika Kryemadhi, Flamur Noka e Edmond Spaho , krejt kupola e PD-se iu pergjigjen ” fillimit te luftes civile ne Shqiperi” te Sputnik Putinit me ” Mosbindjen civile” te tyre eshte nje deshmi domethenese e lidhjeve te tyre me Mosken.

  “Perandoria e Djallit” dhe Djalli i Vicidolit-Fatkeqesia e Shqiperise !

  Nuk mund te pritet asgje tjeter nga nena e cdo fatkeqesie kombetare shqiptare ne historine tash e e 150 vjecare te Shqiperise..
  Nuk mund te pritet asgje me e mire nga kjo “Bande Gangsteresh”, fatkeqesia me e madhe e shqiptareve dhe Shqiperise ne hisotrine mbi 105 vjecare te shtetit te pavarur shqiptar!
  Per karrike e per pushtet, Sali Berisha vrau jo vetem Arbenin e Azemin por eshte gati te vrase edhe Shkelzenin e mijera shqiptare te tjere!
  Pse!? Sepse Sali Berisha duhet te kercenonte , bente shantazh antishhqiptar, antiametikan e antiperendimor e udheqhiqte PD-ne e opoziten e hallakatur shqiptare nga qelite e burgut!
  Jo sot ! Po sot e te pakten 20 vjet, qe me shtetrrethinmin e 97-es, qe me shterrenimin e urdherat e tij per te perdorur arme kimike e napalm kunder popullit te vet!?
  E sa a sa here te tjera me pas,
  Si Sali Berisha e Banda e Gangstereve te tij politike e familjare, mediatike e financiare… eshte babai i cdo fatkeqesie te shqiptareve ashtu sikurse edhe Rusia eshte nena e te gjitha te keqijave, pabesive, padrejtesive, copetimit e sakatimit te trojeve shqiptare ne Ballkan.
  Si “Perandoria e Djallit” – Rusia edhe vete djalli i Vicidolit dhe mbare Shqiperise- Sali Berisha jane fatkeqesia e shqiptareve dhe shtetit te tyre!
  Ndaj vigjilence perballe Ariut rus dhe Djallit te Vicidolit!
  Syceltesi !

  SHENIM: Persa u perket Andi Bushatit dhe Armando Shkulshkulakut, Artur Zheles…. ORA News TV nuk jane gje tjeter vecse mercenaret e paguar e komanduar nga trashegimtarja e KGB-se sovjetike, sot RIA dhe GRU- ja ruse, “ Sputniku” … dhe Vladimir Putini per te jetesuar ofensiven ruse ne Ballkan, sidomos kunder Shqiperise, Kosoves, Maqedonise dhe shqiptareve si populli e si kombi me proamerikan a me properendimor ne Bote!
  Vigjilence!
  Syceltesi !
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne !

  Reply to this comment
 11. hik mer Bajge Shpelle ,se na ktheve ne Mesjjet ! March 15, 18:14

  bash lylqimi,

  osht thjeshte nji prostitute ,

  bollshevik ishte karaputana saleh birrisha

  oj ti Kakerdhia –

  hahahahahah

  Te kujtohet si perfundoj Gaddafi sapo doli

  nga tubacioni ujrave te zeza ?

  ASHTU DO PERFUNDOJ EDHE BOLLSHEVIKU JOT

  EDHE UTURAKU HOLLANDEZ KOKBOSHA

  Reply to this comment
 12. Alban March 15, 18:16

  MODELI MAQEDON….. … !

  VELESHI MAQEDON APO MELESHI RUS LULUSH-BERISHA

  From: Alban Dega
  Date: February 25, 2017 at 07:20:53 EST

  MODELI MAQEDONI APO PROJEKTI PUTINIST I BANDES SE BERISHES

  -Nga Alban Dega, Nju Jork

  A nuk e pohuan me gojen e vet lideri de jure Lulezim Basha, UDB-shet Sali Berisha, Flamur Noka, Aldo Bumci e shume telalle dhe ustallare te BIA-s= UDB-se serbe, ASFALI-se greke, Kapi te Mafias jashte kontrollit, si Like Fliruri, Mona Cizmja, Petrit Vasili, Edi Paloka, Kevin Balliu…se kjo proteste organizohet sipas modelit Maqedon!
  Jo vetem Maqedon por edhe Serb, Malazez !?
  Cfare eshte ky model dhe kush fshihet pas tij edhe ne rastin e kesaj cadre!
  Eshte modeli i Ruskaja Intelixhensia Axhensia, Agjencise Ruse te Zbulimit, RIA, ish KGB-ja sovjetike e Vladimir Putinit qe ka filluar mesymjen ne mbare Balkanin perfshi edhe Shqiperine, edhe Kosoven…
  Kush i organizoi pergjimet e niveleve me te larta shteterore ne Maqedoni!?
  Kush kurdisi komplotin per vrasjen e ish- kryeministrit te Malit te Zi diten e zgjedhjeve!?
  Kush sajoi gjoja atentantin ne pergatitje dhe municionet kunder Vucicit ne Serbi!?
  Kush organizoi qendren kryesore te sajimit te lajmeve te rreme per zgjedhjet e fundit ne SHBA kunder Klintonit dhe stafit te saj !?

  Cunaket e Veleshit apo ujqerit e Putinit!?

  Kush!? Disa cunake te Veleshit !? Me vjen per te qeshur e per te qare njekohesisht !!!
  Jo vellezer e motra ishin ujqer te vjeter te ish- KGB-se sovjeto- ruse, RIA-s se Putinit, specialiste te mbaruar te kibernitikes dhe te gjuhes angleze, qe kane arritur te futen deri ne makinat e numerimit te votave ne shtetet vendimtare te votave amerikane, per cka jo rastesisht kembengulin si mushka Berisha , Meta , Noka, Kryemadhi, Basha, Mediu, Vasili, Pollo… te lidhur me njemije e nje fije te fshehta qysh ne mosha gjimnazi me KGB-ne, UDB-ne, Asfaline… me dreqin e te birin e tyre antishqiptar!
  Ndaj largohuni nga ajo cader! Sot! Neser mund te jete teper vone.
  Ajo eshte cadra e modelit Maqedon de jure e RIA ruse de facto modeli i Sali Berishes dhe Mafias se tij jo e juaja!
  Vigjilence vellezer e motra qe na bashkon shqiptaria, gjuha, gjaku kombi !

  Syceltesi!

  Pse ?! Sepse lufta e tyre per dekriminalizim ashtu si ajo per mbrojtjen nga vjedhja e votave … 4 muaj para se ato te zhvillohen e tre muaj para se te filloje fushata elektorale eshte maska, sebepi, preteksti!
  Rimarrja me komplote, pazarlleqe te pista, me Kale Troje ala Vangjel Dule,, ala Ylli Manjani, ala Blendi Koran Toptani e Artur Zheji, ala Fatos Lubonja , ala Ylli Rakipi, ala Sazan Guri, ala Genc Pollo. ….ne tavoline e nen rrogoz ala RIA, edhe te pushtetit politik per te ruajtur e mbrojtur me cdo kusht Dinastine e pushtetin ekonomik nga shteti ligjor e Vetingu nga kryereforma e te gjitha reformave te kesaj qeverie reformatore!
  Cfare nuk mund te beje Sali Berisha e Like Floriri per pushtet!?
  Per pushtet Sali Belisha nxorri ne prite e vrau Azem Hajdarin! Sali Berisha per karrike e pushtet vrau Azemin por sic e kame shkruar ketu e 18 vjet me pare eshte gati te vrase edhe Shkelzenin!

  Numeroret e Berishes !

  Cfare jeni ju per Sali Berishen realisht !
  Vetem nje mashe, nje vegel per pushtet! Ushtare, numerore, mercenare pa asnje vlere sapo te arrije qellimin e tij!
  Cfare nuk mund te beje ai dhe modelistet e tij ala Maqedon domethene ala RIA per te rifituar e ruajtur sundimin e tyre politik, ekonomik, financiar !?
  Ne bashkepunim edhe me RIA-an , edhe me DIA-an, ish- UDB-ne serbe, me Asfaline greke… Sali Berisha mund te urdheroje hedhjen e nje shashke apo granate, apo qelloje kunder cadres suaj!
  Kur nxorri ne prite krahun e tij te djathte Azemin per pushtet cfare jeni secili e te gjithe ju per ate!?
  Kjo do te nxirrte situaten nga kontrolli e mund te krijonte tragjedi te reja per familjet tuaja dhe per kryefamiljen tone mbare Shqiperine . Nena e te gjitha te keqijave!
  A nuk veproi keshtu po ky Sali Berishe me vrasjen e Azem Hajdarit duke organizuar nje grusht shteti klasik qe vetem bythelepirja e Fatos Nanos, qe e shkerdheu per 4 vjet ne birucat e Bences, e shpetoi nga burgu i perjetshem qe do te merrte ne cdo shtet me te vertete demokratik te Botes….
  Te mos harrojme dhe tragjedine masive te 1997-es e grushtin fashist te shtetit te 14 shtatorit 1998, Gerdecin e 21 janarin 2011!
  Eshte teper heret per ti harruar !

  Nena e te gjitha te keqijave.

  Shen Petersburgu e Moska, Nena e Serbise , Rusia eshte nena e te gjitha te keqijave per shqiparet si popull e si komb, per Shqiperine si shtet historikisht.
  Cdo sakatim e copetim i trojeve shqiptare, cdo masaker serbi- malazezo- maqedono- greke ne to, sic e ka pohuar edhe vete Trocki, kane intrigat, komplotet dhe bekimin e Rusise!
  Jo vetem agjentet e UDB-es Sali Berisha e Lulezim Basha, Flamur Noke Stanishici e Fatmir Medihoxha, Genc Pollo e krejt Korporata e tyre e krimit te organizuar dhe atdheshitjes, por edhe vete Moska hoqi sot maskat e doli hapur kunder qeverise me te suksesshme, me reformatore dhe me ala amerikane e properendimore ne historine e Shqiperise.
  Si Putini edhe zagaret e tyre te Tiranes do korrin disfate te turpshme perballe 97 per qind te shqiptareve qe perkrahin Reformen jetike ne Drejtesi, Vetingun, SHBA-ne e BE-ne.
  Kur Enver Hoxha me ca pushke me gjalme e topa te ndryshkur gjermane trofe lufte i perzuri me bisht ne shale kete shtrire te vjeter dhe krejt Trajtati e Varshaves, Shqiperia ne NATO dhe aleate e Amerikes u kall daten si Putinit edhe kelysheve te tij te Tiranes!

  LIgj e Drejtesi !

  Synimi kryesor i kesaj Bande Gangsteresh dhe Mafia krejt jashte kontrollit te Sali Like Lul, Mona Cizmes… eshte sabotimi dhe zhberja e Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut ne kulmin e zbatimit te tyre.
  Ashtu si bishat e plagosura ne grahmat e fundit jane edhe me te terbuara e me gjaksore edhe ata nuk po kene mjet e menyre pa perdorur per te shpetuar mbi 25 miliarde euro te vjedhura e plackitura shqiptareve, butikat e sarajet e ngritura me mundin e gjakun e shqiptareve, luksin dhe kokat e veta nga ligji dhe drejtesia … zhberjen mbi 13 here te Shqiperise si shtet e shqiptareve si popull e komb!
  Mision i pamundur!
  Deshtim me turp i garantuar !
  Shqiperia eshte e shqiptareve jo e shterrenuesve e tradhetareve, atdheshitesve dhe kusareve !
  Ligj e Drejtesi !
  Askush nuk eshte mbi ligjin !
  Te gjithe jane te barabarte para ligjit!

  Reply to this comment
 13. ALBAN DEGA March 15, 18:19

  MARINSI AMERIKAN “BRAWN ”…
  MUZHIKU RUS PUTIN … APO NACALNIKU SALI BERISHA !?

  – Maska dhe fytyra e e vertete e nje ” bande gangsteresh “

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  “ CityNews” dhe pothuajse te gjitha mediat shqiptare botuan sot foto dhe fakte te plota ne lidhje me pergatitjen organizative te Partise Demokratike ne te gjithe Shqiperine per protestat destruktive te 13 majit.
  Pjese e ketyre pergatitjeve eshte edhe stervitja dhe pergatitja e “ nje trupe patamilitare” e perbere nga fanatike te PD-se. Pjese tyre eshte edhe “Korpusi Azem Hajdari”, nje bande tipike ala nazisete si nga simobolet e uniformat , i cili financohet dhe drejtohet nga Partia e Cadres se Berishes kunder Vetingut dhe Reformes ne Drejtesi.

  Miti i “marinsit amerikan Brawn ( !? )” dhe…

  Ne krye te ketyre pergatitjeve eshte “ Marinsi amerikan Brawn” qe nga vet menyra si shkruhet emri i tij ngjall dyshim dhe nuk para perdoret ne SHBA. Emri apo pseudonimi ka pak rendesi.
  Me rendesi eshte fakti qe shoqerues dhe perkthyes i tij eshte keshilltari i liderit de jure te PD-se Lulezim Basha…
  Sa poshte ka rene Kartagjena. Keshilltari i liderit te opozites ben terxhumanin e nje marisni!? Per te qeshur e per te qare kjo loje e felliqte sa edhe foshnjore e qesharake , aq edhe e lexueshme e Partise Cader e Sali Berishes!?
  Pak perkthyes anglishtjeje ka Cadra sa per te shperdorur nje keshilltar “kryetari” te saj!
  I duhet dhene rendesi “marinsit amerikan Brawn” ne syte e shqiptareve. U duhet shitur sapuni per djathe bashke me mashtrimin qesharak ala Lul Bashici e Sali Karaxhici.
  Mesazhi eshte teper djallezor aq sa edhe trashanik.
  Marinsi Brown e jo Brawn, eshte simbol fitimtar i SHBA-se.
  Hajde cfare keshilltari e perkthyesi ka Basha sa nuk di te shkruaj sakte as mbiemrin e marinsit amerikan!?
  Mesazhi i cadres eshte: Amerika eshte me ne!
  Ky eshte miti!

  Realiteti: Nacalniku serb Berisha

  Realiteti eshte krejt tjeter.
  Uashingtoni hapur e ne menyre te perseritur ka denuar e demaskuar politiken anti-Amerikane dhe antishqiptare te Partise Cader e Berishes kunder Vetingut dhe Reformes ne Drejtesi .
  Cdo organizem, cdo i paramilitare ala “Korpusi Azem Hajdari”, Cdo strukture paralele e armatosur ose jo, cdo njesi para ose ushatarke qofte edhe “vetmbrotjeje” , kunder nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike kudo ne Bote vleresohet e cilesohet si nje akt terrorist dhe denohet si i tille .
  Cdo personi qe pershihet ne to jo vetem qe nuk i jepet Azil Politik, Karde Jeshile ( Green Card ) apo Shtetesi Amerikane apo euro-perendimore por edhe u hiqet ose arrestohet ne flagrance per terrorizem e veprimtari subversive e terroriste.
  Po pergjegjesine kryesore per akte te tilla e mban rekrutuesi, organizatori, financuesi dhe perdoruesi i tyre ne rastin konkret “Banda e Gangestereve” Sali Berisha, me emrin Partia Demokratike Sali & Shkelzen Sllobodanka Berisha.
  Deshmia me e qarte dhe prova e pakundershtueshme eshte shoqerimi i “Marinsit amerikan Brawn “ nga keshilltari i qehajajt te kesaj bande , Lulezim Bashic.
  Ne kete rast shtrohet pyetja kush eshte Marinsi amerikan Brawn?

  Marinsi amerikan Brawn apo … ?

  Eksperti , ekspertet ukrainas qe ne delir e siper permendi Lulezim Bashic ne Opinionet e Klanit kur u zgerlaq keqazi dhe doli krejt jashte kontrollit, njesoj si Mafia e bosit te tij perballe fakteve rrenuese te Baton Haxhiut dhe Blendi Fevziut !?
  Apo naclniku serb Sali Berisha ?
  Apo ekspertet ukrainas apo ujqerit e vjeter te Putinit !?
  E keta ekspertet ukrainas nuk jane askush tjeter vec ujqerve te vjeter te RIA-s = KGB-se se Vladimir Putinit qe bashke me UDB-ne serbe, Asaline greke, Urbanin hungarez te Kremlinit, jane te vetmit qe mbeshtesin Partine e Cadres se Berishes dhe Korpusin paramilitar Azem Hajdari qe u krijue dhe drejtohet nga Shkelzen Berisha e co.
  Cfare ben e me se merret Kryeprokuhori i Krimit Adriatik Palla dhe kryeprokuhorat e Krimeve te Renda, SHISH-i i Visho Ajaz Gazidedes e paramilitaret e tjere politike Berishes dhe Garda e tij Pretoriane kunder Vetingut dhe Reformes ne Drejtesi kete e tregon Cadra e krimit, e ngritur mbi vendin e krimit, per llogari e leverdi te krimit dhe terrorizmit antishteteror e antishqiptar ne zemer te Tiranes.

  Murtaja e Botes !

  A ka sot jo vetem ne Shqiperi, por edhe ne mbare Boten krim me te rende e rrezik me te madh kombetar e nderkombetare, mbareboteror se terroizmi?
  Jo vetem veprimi por edhe mosveprimi ndaj tij eshte po ashtu akt terrorisit po aq i rrezikshem me kosto te paripariparueshme ne sherbim te tij dhe kunder lirise e demokracise ne Shqiperi e Bote.
  Ndaj Qeveria, kryeministri, presidenti, policia te veprojne menjehere kunder akteve te tilla terroriste , te ndalojne , arrestojne cilindo qe eshte perfshire ne veprime te tilla duke filluar nga Sali e Shkelzen Berisha, Lulezim Basha e keshilltari i tij perkthyes, “marinsi amerikan Brawn”, qe me siguri do te na dale muzhik rus i Vladimir Putinit !
  Terrorizmi eshte mortaja e
  Botes, kercenimi me i madh per
  njerezimin !
  “Marinsi amerikan Brawn” eshte vetem maska e Berishes dhe Bashes per tu hedhe hi syve shqiptareve se gjoja “Amerika eshte me ne” ne nje kohe qe me ta eshte vetem Beogradi, Shkupi , Athina, Urbani dhe Putini … !

  Reply to this comment
 14. boll me klithma materniteti ... March 15, 18:32

  Mesazh per zotin Hamdalban Dega.
  Mos u bej LOW LIFE deri ne peshtirosje me komente te sakta por pa vlere..
  .Ti duhet te merreshe me Lulbashistet e amerikes dhe biberishistat e mergates atje
  ._______________________
  Per ilustrim kqyre kete strategun lulbashist qe ka 3-4 vjet qe ne menyre GULENISTE do te rrezoje Ramen
  _________________

  Kongresi Amerikan & Wagneri “fundos” Edi Ramën,
  “Ylli” politik që ka rënë, ja dështimet e tij!
  Lulzim Basha yll i ri ne ngjitje.
  2016-2017

  Nga Dr. Abraham Wagner (FRAGMENT NGA KY ARTIKULL)
  —Historia, mund ta njohë këtë “epokë Rama”, si një epokë të periudhë të errët të rritjes së ulët ekonomike dhe keqmenaxhimit të reformave jetësore të zotit Rama. ( KA HARRUAR DR I NY SE DOKTORRI VICIDOLIT E VRAU ATE SHTET)
  Rama, është bërë i njohur për rrethimin e vetes “…nga baronët e pastrimit të parave dhe trafikantëve të drogës, për të cilët shpëtimi i vetëm është Partia Socialiste në mënyrë që t’i shmangen drejtësisë. Guximi i Zotit Rama për t’u shfaqur në publik me kriminelët më të njohur të Europës, nuk ka një paralele me liderët e tjerë të demokracive Perëndimore dhe përtej saj”, shkruan Adam Fairmont në “Foreign Policy News”.
  Në një kthesë politike, Lulzim Basha, lideri i opozitës së rinuar të Shqipërisë, e ka vënë në mënyrë të vazhdueshme në dyshim lidershipin e Ramës dhe e ka akuzuar atë për shpërndarje dhe zgjerim të krimit financiar për të përfituar personalisht ai dhe rrethi i miqve të tij, që thuhet se përfshin shumë figura të botës së krimit.
  Falë një demokracie funksionale, Basha e monitoron rregullisht dhe publikisht pikëpamjen e menaxhimin vulnerabël ekonomik të Ramës.
  “… unë jam këtu për të hetuar shifrat shokuese të korrupsionit dhe mekanizmit, me të cilin 2.2 miliardë euro janë marrë nga shqiptarët në taksa dhe prokurime publike… Vendi është një krizë ekonomike totale. Banka Botërore konfirmon se 46% e njerëzve jetojnë nën minimumin e pragut të varfërisë”, tha Basha. ( KA HARRUAR DR I NY SE BASHA ESHTE KRIMINEL-TRADHETAR-SUPERHAJDUT)

  ————————————
  Abraham R. Wagner
  Adjunct Professor of International and Public Affairs; Senior Research Scholar (part-time)
  Dr. Wagner teaches in the areas of national security law and intelligence
  at the Columbia Law School and Columbia University’s School of
  International and Public Affairs, where he is a Senior Research Fellow at
  the Saltzman Institute of War and Peace Studies. He has recently served
  as a Visiting Professor at New York University and the UCLA School of Law
  on topics of national security strategy, intelligence operations, and legal
  issues related to surveillance.
  .
  hamdi ! betejen e ke me lulbashistet atje jo me keto dacibaot qe fshi sumen ylli ne ngjitje i arvizise

  Reply to this comment
  • Tani March 15, 19:45

   Haaaa sa palle qenke o shpellar.Basha yll me ngjtje.Me siguri kur I hipen grave te shtepise tende.

   Reply to this comment
   • boll... March 15, 20:09

    Tani !

    Je bere si ai lepuri dehur qe i thoshte shokeve..me mbani se do shkoj te shqyej luanin
    .
    Lexoje dhe nje here i nderuar.

    Nqs se kupton shqip mund te kerkosh te falur..nese nuk e kupton ke pune me mjeke psikiater
    .
    Une i jam drejtuar hamdiut qe lobe te fuqishme antishqiptare ne amerike sidomos ai grek kane kaluar ne mesymje dhe ky Degisti eshte bere si Lej Feni
    Ja kape nje cike kete grupin e sulmit qe jane jo vetem miqte e Lulit por dhe te Lu-se kirgistanit
    —–
    Autogoli i Bashës, takon për herë të tretë lobin grek në SHBA
    Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe deputeti Strazimiri janë takuar me lobin greko himariot të SHBA, duke bërë në këtë mënyrë një autogol politik.

    Kjo për arsyen se lobi greko-himariot i SHBA është tepër aktiv fundit çështjes shqiptare.

    Ata ushtruar presion të fortë ndaj qeverisë së Edi Ramës në vitin 2014 kur ai shpalli ndarjen territoriale të vendit dhe përfshiu një pjesë të Labërisë në Himarë. Ata dërguan në Tiranë tre kongresmenë që përfaqësojnë lobin grek në Kongresin amerikan.

    Por për Bashën, duket se ka rëndësi fakti që ky lob ka një ndikim të drejtpërdrejt në Kongresin amerikan.

    Në takim kanë marrë pjesë Presidenti i lobit greko-himariot, prifti Kozmas Karavellas, anëtari i Bordit të shoqatës Peter Gikurias, Prifti Alex Karloutsos, anëtari i shoqatës Simo Dimas dhe Indrit Nina. Në takim është diskutuar mbi të drejtat e pronave në zonën e Himarës dhe probleme të asaj që ata e konsiderojnë minoriteti etnik në Himarë,
    Lobi greko-amerikan i Himarës është i organizuar përmes shoqatës Himarrioton Society of America. Me sa duket Basha, tenton të kapitalizojë atë që ka bërë për grekët me Marrëveshjen detare dhe ta kthejë atë në një mbështetje politike

    Reply to this comment
 15. PO , PO March 15, 20:12

  Llafollogji me bajate se kaq , nuk mund te nxjerre nga goja as nje alabak ! Me keto tregon , jo vetem kapacitetin intelkektual te tij , por edhe se do te tregohet akoma me shtaze , ne se rikthehet ne pushtet !

  Reply to this comment
 16. Ilir Hushi March 15, 20:26

  Amerika nuk shqetësohet nga gjërat, por nga mënyra se si i akceptojnë politikanet e kallepit Lul Basha. Lul te fusin dy kembe ne nje kepuce po te duan amerikanet.

  Reply to this comment
 17. Durrsaku March 16, 00:58

  O Gon Duka ti cfar kerkon me keta ?Mehdi,luli,Mona e kllouni tjeter gagac kane ca halle e ca hesape por ,edhe pulat e tua kane halle tani,spo bejne me veze?Apo ke dale per kunatin e LSI?Shko or mik se ke qene burre i mire,,,,,,,

  Flm Gazeta Dita,besoj se nuk do censurohem

  Reply to this comment
 18. Spectrum March 16, 06:55

  Hiq dore Luli te kane marionete per te mbrojtur parate e tyre Saliu,Fevziu me shoke Mos dil kunder SHBA-se se do perfundosh keq

  Reply to this comment
 19. ziguri March 16, 08:46

  ky esht budall i shkreti i pa llogjikshem.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim