Basha ankohet te zyrtarët austriakë: Qeveria bleu zgjedhjet. Ka eksod masiv

July 29, 2015 09:55

Basha ankohet te zyrtarët austriakë: Qeveria bleu zgjedhjet. Ka eksod masiv

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti në takim Drejtorin e Politik të Ministrisë së Jashtme Austriake, Jan Kickert dhe Drejtorin për Ballkanin Perendimor, Johannn Sattler.

Duke u fulor për zhvillimet e brendshme Basha tha se vendi po bën kthim mbrapa dhe zhbërja e standardeve demokratike rrezikon seriozisht të ardhmen e Shqipërisë.

Kryetari i Partisë Demokratike njohu diplomatët e lartë austriakë me shkeljen e rëndë të standardeve në zgjedhjet e fundit, me blerjen masive të votave, me ushtrimin e presionit mbi zgjedhësit, me përfshirjen e administratës dhe institucioneve publike në skemën e trysnisë ndaj votuesve, me kandidimin e personave me të shkuar kriminale.

Inkriminimi i administratës dhe i politikës deri në nivelin e Parlamentit, janë shqetësim i madh për vendin, tha Basha, i cili theksoi se pa çuar deri në fund dekriminalizimin për të cilën Partia Demokratike është e vendosur, Shqipëria nuk mund të ketë të ardhme europiane.

Basha gjithashtu informoi zyrtarët e lartë të vendit mik se keqeverisja po sjell pasoja dramatike në ekonomi dhe po shkakton padrejtësi të vazhdueshme çka po nxit dhe numrin e lartë të bashkëqytetarëve që ikin nga vendi dhe kërkojnë azil në Europë.

July 29, 2015 09:55
Komento

10 Komente

 1. atdheu July 29, 09:59

  ore maskara ore antishqiptare qe je produkte i injorances dhe antishqiptarizmite per ate qe i bete shqiperis nuk ju do ky populle po ju do vetem injoranca dhe antishqiptarizmi ata me vjedhje dhe mose njohje te ketije populli te sollen ty ne politik dhe ne krye te bashkis dhe kushedi cposhtersi do perdorine te te sjelline ne pushtete dhe mjere ky vende ate dite poshte tradhetaret e shqoiperis

  Reply to this comment
 2. lato July 29, 10:13

  Me ato miljarda Euro,qe vodhet tek rruga e kombit i keni mundesite te zjeni nje fuci me supe falas per te vobektet,sic bete me torten e pavarsise.

  Reply to this comment
 3. Labi Vlore July 29, 10:31

  Z.Basha.E kuptoj qe nuk pranon dot humbjen dhe ankohesh per blerje votash.Shqiptaret nuk e votojne PD-ne.Sa me shpejt ta kuptosh aq me mire do jete per ty.Humbja jote ishte aq e thelle,saqe as zyrtaret Austriake dhe as Donald LU,Kinezi i SHBA-se ne Tirane,nuk te bejne dot derman.Harroje se nje dite mund te behesh Kryeminister.Shqiptaret nuk do lejojne kurre te ndodhe nje gje e tille.Nese nuk mjafton te te ndalojne me vote,Shqiptaret do perdorin te gjitha mjetet,qe ti dhe PD-ja mos te hipni ne pushtet.

  Reply to this comment
 4. orient July 29, 10:46

  ahahahahahahah…iku koha e maskarait,qe as politike nuk di te beje..me qe rri afer Sales meso te jesh politikan ,ta besh te bardhen te zeze edhe anasjelltas,por ngele mavri fare,i paafte dhe genjeshtar deri ne fyt..prandaj do jete jetegjate rilindja sepse opozita nuk ka politikan{lider} ne krye ,por vetem nje qaraman te fajshem., vetem teorik.llafazan dhe te dyshimte ne pergjegjresite e kaluara..

  Reply to this comment
 5. sk July 29, 11:41

  Ky eshte debil fare, nuk di se cfare flet e ku duhet te flase.
  Bravo i qofte po ia kalon dhe Sales.

  Reply to this comment
 6. koco July 29, 11:54

  Eshte e vertete tjetersimi , vjedhja e voteave ne K Z Z dhe qe duhet detyrimisht te mare zgjidhet realisht eshe ne keto zgjedhje te quajtura me te mira , Vjedhjet ishin te turpeshme dhe qe ne shume raste ” Shenjtetia e Votes ” realisht lexohej , trafiku , mitmarja , klanet te cilet e deformuan shpesh vertetesine . duke e konvertuan ” Shenjtetine e Votes ne Shkerdhaterine e Politike berjes parlamentare ” dhe kjo behej ne kuris te aleateve te vegjel pa perfaqesues , d m . th Vjedhja behej brenda vathes se A Sh E dhe brenda vathes se A P. D ” Prandaj zoti Rama reformat ti filloje nga Reforma zgjedhore si A . b . C e demokracise , duke e bere numurimin elektronik , si gjithe bota dhe lark duart e komisjonereve qelbanike partiake ku dukshem spikatin aferat e L . S . I ne bashkepunim me P D I U . Komisjonet te jene te pavarur nga bandat e krimit elektoral te pa ndreqeshme me pergjithesi .

  Reply to this comment
 7. ismeti July 29, 12:11

  po pse su pate anku kur vjedhe ne tiran qelbsir

  Reply to this comment
 8. leshi July 29, 14:03

  ropt ku i ke mo legen muti kur ke goj dhe flet ti mor pusht o futeni ne burg hajdutin kriminelin

  Reply to this comment
 9. Gege Kosova July 29, 14:04

  Asnje shtet e ne asnje popull,nuk gjen te kesh nje opozite kaq te perdreqet,E cila akuzon shtetin,popullin dhe qeverine pozitare deri ne ate mas,si kjo e Bashes ketu, sa askush nuk do mund ta pengonte shtetin dhe popullin e vet, sa opozita shqiptare,si andej si kendej Drini.Vertet armiku me i madh i shqiptareve dhe i Shqiperise, eshte vet shqiptari. Kjo ishte dhe eshte ashtu sic thane Rilindasit tane te mdhej, Te tilla per cdo dite po deshmohen tash ne “demokraci” opozitat e dy shteteve shqiptare,Shqiperi e Kosove.

  Reply to this comment
 10. riti July 29, 14:12

  Basha ka te drejte ,votat jane vjedhur si per bashkine e tiranes ne 2011 ashtu dhe tani sidomos ne vore ,kete ja ka thene fiqua i cili shperndante leke dhe miell, Zgjedhjet me te ndershme tek ne jane mbajtur ne 96 kur p,d,fitoi 100 perqind , luli at,here ishte i vockel dhe nuk e dinte , tani ky nuk lejon vjedhje ,vetem atehere kur te vjedhe vete i pranon,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*