Basha: Bllokimi i institucioneve, vendim që do merret në janar

December 29, 2015 20:20

Basha: Bllokimi i institucioneve, vendim që do merret në janar

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, thotë se vetëm  një qeveri  teknike dhe zgjedhjet e parakohshme, mund ta nxjerrin vendin nga kriza sociale dhe ekonomike që është zhytur vendi. Ai tha se për të arritur këtë qëllim, Partia Demokratike,  do t’u prijë protestave popullore dhe mosbindjes civile,  pa përjashtuar  skenarin për të bllokuar  institucionet që akuzohen  për korrupsion.

Pikërisht për të shmangur një shpërthim anarkik është vullneti im që të bazohem në përvojat më të çmuara të shoqërive, të individëve të lirë, kulturës perëndimore demokratike, për të kompesuar mungesën e shtetit ligjor, mungesën e transparencës, presionin e jashtëzakonshëm mbi mediat e lira duke i dhënë qytetarëve një mundësi që të konstatojnë dhe të veprojmë brënda suazës ligjore dhe institucionale duke ushtruar dhe të drejtën e tyre për të  arrestuar në kuptimin figurative dhe ligjorë të fjalës korrupsionin dhe të korruptuarit. Për format dhe mënyrat mendoj se janari do ta tregojë”,tha Basha për Ora News.

Kryetari i Partisë Demokratike, pranoi  se ndërkombëtarët ishin skeptik mbi sinqeritetin e Partisë Demokratike,  për Reformën në Drejtësi, por sipas tij opinion i Venecias  faktoi vizionin e qartë të opozitës për këtë kryereformë.

Basha, tha  se Partia Demorkatike do marrë pjesë në komsionin për ndryshimin e Kodit Zgjedhor, por  duke theksuar se më shumë se sistemi i rëndësishëm është vullneti poltik për zgjedhje të lira, pasi sipas tij  zgjedhjet vendore dëshmuan se  mazhoranca  manipulimin e ka synim.

December 29, 2015 20:20
Komento

9 Komente

 1. A.P.S Katharina die Große.Madona prej Sauku December 29, 22:10

  Basha e SHQUPIT don Qeveri Teknike se keshtu perpiqet me i shpetue drejtsis.
  Jo moj Lulushe do japesh llogari deri me nji per vjedhjet dhe krimet qe ke bo ti dhe Sal Berisha.
  Edi Rama i ka duret dhe kamet e lidhuna me Ilir Mutin ne kualicion dhe me Adriatik Dhallen Prokaror

  Reply to this comment
 2. berzhita December 29, 22:44

  PD ja ME NE KRYE ADOLF BERISHEN DHE UTURAK BASHEN MESA DUKET DUAN TE FILLOJNE LUFTEN CIVILE NE SHQIPERI

  Reply to this comment
 3. Saliu Komunist i pabese dhe serb.. December 30, 01:50

  Ne Janar do te kete nje vendim nga qytetaret, jo per te bllokuar institucionet per te cilat kane votuar, por per te arrestuar Kriminelin Sali beshke me ty dhe bajgat e tjere kriminele qe jeni te pandeshkuar dhe te lire. Dhet qe vota e 1 milion qytetareve motivi kryesor ishte per plasjen e Krimineleve dhe Grabitesve ne burg, por qe keni marre amnisti nga Bojaxhiu i pallateve me shigjeta kar agjozi Rama.

  Reply to this comment
 4. Psikologu December 30, 01:58

  SHPETONI SALIUN,.

  saliu ne fytyre ka mare tiparet e mbylles se jetes.Coni saliun ne spital te kurohet , ndryushe mbaruam,pa te, s’bejme dot as nje dite.

  Reply to this comment
 5. Xha Xhai December 30, 02:31

  Shteti shqiptar eshte sulmuar qe pa lindur, kur lindi dhe meas, edhe tani. Spiunet e Serbise, Rusise, Greqise vazhdojne te bejne te njejten gje edhe tani. Me 1914 ishte levizja e Haxhiqamilit qe merrte arme dhe keshilla nga Serbia dhe Greqia. Tani ajo turme e ka emrin PD.

  Reply to this comment
 6. DREJTESIA December 30, 11:33

  Idiot njeri,hajdut e kriminel si kryetari I tij krimineli Berisha,qe te dy monstra te lindur.

  Reply to this comment
 7. DREJTESIA December 30, 11:34

  Idiot njeri teper medioker

  Reply to this comment
 8. timi December 30, 12:06

  ik mor kurve berishiste, ti duhet te jesh ne burg per supervjedhje dhe vrasjeor qen, per cfare krize e ke fjalen per 5 pale cizme dhe 10 kile groshe qe late ne Depot e shtetit kut populli ju djeu nje koke dhe ju largioje nga pushteti or qeni i kriminelit Sali Berisha.

  Reply to this comment
 9. perla December 30, 15:12

  kemi 25 vjet,qe opozitta e sotme vetem bllokime ka patur,sa her i iken pushteti nga duart ajo do te bllokoj cdo lloj istututucioni,se nuk di te bej shtet,por do rrumpall

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim